Koha 3.0 - en to ar translation catalogue (900 entries)

note: SCRIPT
en:  item(s) added to your cart
ar:  المقتنيات  المضافة الى سلة التسوق الخاصة بك

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: %s %s's account
ar: %s %s حساب

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle %2$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: %s (Record no. %s)
ar: ( %s .سجل رقم)%s

note: %1$s: TMPL_VAR name=review
en: %s <a1>Edit</a>
ar: <a1>تحرير</a>  %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=description
en: %s <a1>Top level</a>
ar: <a1>المستوى الاعلى</a> %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryNameTitle
en: %s Catalog &rsaquo; Account for
ar: حساب &rsaquo; %s دليل المكتبه

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryNameTitle %2$s: TMPL_VAR name=title
en: %s Catalog &rsaquo; Comments on %s
ar: %s تعليقات على; &rsaquo %s دليل المكتبه

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryNameTitle
en: %s Catalog &rsaquo; ISBD
ar: ISBD; &rsaquo %s دليل المكتبه

note: %1$s: TMPL_VAR name=issues_count
en: %s Items Checked Out
ar: عنصر تم التحقق منه %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: %s Search
ar: بحث %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: %s Self Checkout System
ar: نظام التدقيق الذاتي %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=used
en: %s biblios
ar:  مكتبه %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=numberlength
en: %s issues
ar: قضيه %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=count
en: %s item(s)
ar: عنصر %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=monthlength
en: %s months
ar: شهور%s

note: %1$s: TMPL_VAR name=rank %2$s: TMPL_VAR name=reservecount
en: %s out of %s
ar: %s من%s

note: %1$s: TMPL_VAR name=ExpectedAtLibrary
en: %s since
ar:  %s   منذ

note: %1$s: TMPL_VAR name=weeklength
en: %s weeks
ar:  أسابيع %s

en: &lt;&lt; Back to Cart
ar: عودة الى سلة التسوق &lt;&lt;

en: &lt;&lt; Previous
ar: السابق &lt;&lt;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author Phrase
ar: عبارة المؤلف &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call Number
ar: رقم الاتصال &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference Name
ar: اسم المحاضرة &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference Name Phrase
ar: عبارة اسم المؤتمر &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate Name
ar: اسم الشركة &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal Name
ar: الاسم الشخصي &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal Name Phrase
ar: عبارة الاسم الشخصي &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject Phrase
ar: عبارة الموضوع &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title Phrase
ar: عبارة العنوان &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=limit_desc
en: &nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'
ar:  '%s' &nbsp; : مع حدود &nbsp;

note: %1$s: TMPL_VAR name=number
en: (%s biblios)
ar:  (  مكتبة %s)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=renewsleft %2$s: TMPL_VAR name=renewsallowed
en: (%s of %s renewals remaining)
ar:  ( تجديد المتبقية    %s من  %s )

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=issues_count
en: (%s total)
ar: (المجموع%s)

en: (<a1>Browse Shelf</a>)
ar: (<a1>استعرض الجرف </a>)

note: %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=firstname %3$s: TMPL_VAR name=surname
en: (<a1>Click here</a> if you're not %s %s %s)
ar:  (   %s %s %s إذا  لم تكن </a>اضغط هنا<a1>  )

en: (Checked out)
ar: تم التحقق

note: %1$s: TMPL_VAR name=subscriptionsnumber
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
ar: .( اشتراكات مرتبطه بهذا العنوان  %s  هناك )

note: %1$s: TMPL_VAR name=mylibraryfirst
en: (in %s only)
ar:  ( %s في فقط )

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=timestamp
en: (modified on %s)
ar: (%s  عدل في)

note: %1$s: TMPL_VAR name=newdate
en: (published on %s)
ar: (%s نشر في  )

en: (related searches:
ar: :بحوث متعلقة)

en: , Shelving Location:
ar:  و موقع الرفوف

note: %1$s: TMPL_VAR name=author
en: , by %s
ar:  %s  بواسطة

en: , you cannot place holds because the library doesn't have up-to-date <a1>contact information</a> on file.
ar:   .على الملف <a1>  معلومات الاتصال  </a>  أنت لا تستطيع الاستعارة   لأن المكتبه  ليس لديها احدث

en: , you cannot place holds because your account has been frozen.
ar: .انت لا تستطيع الاستعارة لأن حسابك قد تم تجميده

en: , you cannot place holds because your library card has been marked as lost or stolen.
ar:  أنت لا تستطيع الاستعارة لان بطاقة المكتبه الخاصة بك فقدت او سرقت

en: -- Choose Format --
ar: --اختيار الشكل--

en: -- Library Catalog
ar: دليل المكتبة--

en: ...or...
ar: ...أو...

en: 10 titles
ar:  10عناوين

en: 100 titles
ar:  100عنوان

en: 12 months
ar:  12شهرا

en: 15 titles
ar:  15عنوان

en: 2 months
ar: شهران

en: 2 quarters
ar: ثلاثيتان

en: 2 weeks
ar: اسبوعان

en: 2 years
ar: سنتان

en: 20 titles
ar:  20عنوان

en: 3 months
ar: 3اشهر

en: 3 weeks
ar:  3اسابيع

en: 30 titles
ar:  30عنوان

en: 40 titles
ar: 40عنوان

en: 50 titles
ar: 50عنوان

en: 6 months
ar: 6اشهر

note: %1$s: TMPL_VAR name=author
en: ; By %s
ar:   من طرف %s

note: LINK
en: <!-- TMPL_VAR NAME="LibraryName" --> Search RSS Feed
ar:  RSS  بحث  <!-- TMPL_VAR NAME="LibraryName" -->

en: <a1>Log in to your account</a> to post a comment.
ar:  .لاضافة تعليق<a1>أدخل إلى حسابك</a>

en: <a1>Log in</a> to create new Lists.
ar:  .لانشاء قوائم جديدة<a1>سجل دخولك</a>

en: <a1>Normal View</a> <a2>Full History</a>
ar: <a2>التاريخ الكامل</a><a1>عرض عادي</a>

en: <a1>Select All</a> <a2>Clear All</a>
ar: <a2>فسخ الكل</a><a1>اختيار الكل</a>

note: %1$s: TMPL_VAR name=already
en: A List named <b>%s</b> already exists!
ar:  موجودة <b>%s</b>القائمة التي تحمل الاسم

note: %1$s: TMPL_VAR name=duplicatebiblio
en: A record matching barcode <b>%s</b> has already been added.
ar: موجود<b>%s</b> التسجيل المطابق لشفرة التعرف

en: Abstracts/summaries
ar: خلاصات / ملخصات

en: Accepted by the library
ar: قبل من المكتبة

en: Access Denied
ar: تم رفض العبور

en: According to our records, we don't have up-to-date <a1>contact information</a> on file. Please contact your librarian, or use the <a2>online update form</a> to submit current information (<em>Please note:</em> there may be a delay in restoring your account if you submit online)
ar:      اذا كنت تقدم على الانترنت  قد يكون هناك تأخير في استعاد ة حسابك<a2>تحديث المعلومات </a>  الرجاء الاتصال بأمين المكتبة  أو استخدام .<a1> معلومات الاتصال </a>  وفقا لسجلاتنا ليس لدينا احدث

en: Account Frozen
ar: الحساب مجمد

en: Acquired in the last:
ar:  : حصلت في الماضي

en: Acquisition Date: Newest to Oldest
ar: تاريخ الاقتناء: من الاحدث الى الاقدم

en: Acquisition Date: Oldest to Newest
ar: تاريخ الاقتناء: من الاقدم الى الاحدث

en: Actions:
ar:  :الأجراءات

en: Add
ar: اضف

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: Add %s items to
ar:   عناصر الى %s  اضافة

note: A
en: Add another field
ar: إضافة حقل آخر

en: Add to
ar: اضف الى

en: Add to Cart
ar: اضف الى سلة التسوق

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add to Your Cart
ar: اضف الى سلة التسوق الخاصة بك

en: Add to a New List:
ar: :اضف الى القائمة الجديدة

en: Add to a list
ar: اضف الى القائمة

en: Add to list:
ar: :اضف الى القائمة

en: Add your own review
ar: اضافة الاستعراض الخاصة بك

en: Address:
ar: :العنوان

en: Adult
ar: بالغ

en: Adult, General
ar: الكبار ، العام

en: Adult, serious
ar: الكبار ، خطيرة

en: Advanced Search
ar: بحث متقدم

en: All Tags
ar: كافة العلامات

en: All branches
ar: جميع الفروع

en: All item types
ar: كل أنواع العناصر

en: All libraries
ar: جميع المكتبات

en: Alternate Contact Details
ar:  تفاصيل الاتصال المتناوبة

en: Alternate Contact:
ar:   :الطرق البديله للاتصال

en: Amazon Reviews
ar: استعراضات الامازون

en: Amount
ar: المبلغ

en: Amount Outstanding
ar: المبلغ المستحق

en: An Error has Occurred
ar: حدث خطأ

en: An error occurred while try to process your request.
ar: .حدث خطأ اثناء محاولة معالجة طلبك

en: Annual
ar: السنوي

en: Any
ar: غير محدد

en: Any Audience
ar: اي جمهور

en: Any Content
ar: أي محتوى

en: Any Format
ar: أي شكل

en: Any Phrase
ar: أي عبارة

en: Any Word
ar: أي كلمة

en: Any regularity
ar: أي إنتظام

en: Any type
ar: أي نوع

en: Anyone
ar: أي شخص

en: Anywhere:
ar:  :في اي مكانك

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to empty your cart?
ar: هل انت متأكد من إفراغ سلة التسوق الخاصة بك؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected items?
ar: هل انت متأكد من  إزالة العناصر المختارة؟

en: Arrived
ar: وصل

note: %1$s: TMPL_VAR name=branchcode
en: At branch: %s
ar:  %s : في الفرع

en: Audience
ar: الجمهور

en: Author
ar: المؤلف

en: Author (A-Z)
ar: المؤلف ترتيب تصاعدي

en: Author (Z-A)
ar: المؤلف ترتيب تنازلي

en: Author:
ar: :المؤلف

note: %1$s: TMPL_VAR name=authid %2$s: TMPL_VAR name=authtypetext
en: Authority #%s (%s)
ar:  (%s) %s # السلطة

en: Authority Search Result
ar: سلطة نتيجة البحث

en: Authority search
ar: سلطة البحث

en: Authority search results
ar: سلطة نتيجة البحث

en: Authorized Headings
ar: العناوين المسموحة

en: Authors
ar: المؤلفون

en: Authors:
ar: :المؤلفون

en: Availability
ar: التوفر

en: Availability:
ar: :التوفر

en: Available
ar: متوفر

en: Available Issues
ar: المسائل المتاحة

en: Available in the library
ar: المتوفر في المكتبه

en: Average Rating (from Amazon.com):
ar:  : (Amazon.com   معدل التقييم   (من

en: Awaited
ar: طال انتظاره

en: Back to biblio
ar: عودة الى المكتبة

en: Barcode
ar: شفرة التعرف

en: Biannual
ar: نصف سنوي

en: Biblio records
ar: سجلات المكتبة

en: Bibliographies
ar: المراجع

en: Bimonthly
ar: كل شهرين

en: Biography
ar: السيرة

en: Biweekly
ar: نصف شهري

note: IMG
en: Book Cover Image
ar: صورة غلاف الكتاب

en: Braille
ar: طريقة بريل

en: Braille or Moon script
ar: الكتابة على طريقة برايل

en: Brief Display
ar: عرض موجز

en: Browse by Hierarchy
ar: تصفح حسب التسلسل الهرمي

en: Browse by Subject
ar: تصفح حسب الموضوع

en: Browse our catalogue
ar: تصفح الدليل

en: CD Software
ar: قرص البرمجيات

en: CD audio
ar: قرص السمعيات

en: CGI debug is on.
ar:  تنقيح الواجهة في طور الاستعمال

en: Call No.
ar: رقم الاتصال

en: Call Number
ar: رقم الاتصال

en: Call Number (Fiction Z-A to Non-fiction 9-0)
ar: رقم الاتصال ترتيب تنازلي

en: Call Number (Non-fiction 0-9 to Fiction A-Z)
ar: رقم الاتصال ترتيب تصاعدي

en: Cancel
ar: الغاء

en: Card Number:
ar: :رقم البطاقة

en: Cassette recording
ar: تسجيل الشريط

en: Catalog
ar: دليل

en: Catalog &rsaquo;
ar:  &rsaquo;دليل

en: Catalog &rsaquo; Account for
ar: حساب &rsaquo;  دليل

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: Catalog &rsaquo; Account for %s %s
ar:  %s %s حساب  &rsaquo; دليل

en: Catalog &rsaquo; Add to Your List
ar:  اضف الى القائمة الخاصة بك &rsaquo; دليل

en: Catalog &rsaquo; Advanced Search
ar: دليل &rsaquo; البحث التفصيلي

en: Catalog &rsaquo; An Error Has Occurred
ar: دليل &rsaquo; حدث خطأ

en: Catalog &rsaquo; Authority Search
ar: دليل &rsaquo; سلطة البحث

en: Catalog &rsaquo; Catalog Login Disabled
ar:  دليل المستخدمين ليس في وضع استعمال  &rsaquo; دليل

en: Catalog &rsaquo; Details for:
ar:  : للتفاصيل &rsaquo;  دليل

note: %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=subtitle
en: Catalog &rsaquo; Details for: %s %s
ar:  للتفاصيل:  %s %s  &rsaquo; دليل

en: Catalog &rsaquo; ISBD
ar:  ISBD &rsaquo;دليل

en: Catalog &rsaquo; ISBD View
ar:  ISBD مشهد  &rsaquo; دليل

en: Catalog &rsaquo; Library Home for
ar: دليل &rsaquo; الصفحه الرئيسية للمكتبة

en: Catalog &rsaquo; Log in to Your Account
ar:  أدخل إلى حسابك  &rsaquo; دليل

note: %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: Catalog &rsaquo; MARC Details for Record No. %s
ar:  . %s مارك تفاصيل لرقم السجل   &rsaquo; دليل

en: Catalog &rsaquo; Most Popular Titles
ar:  العناوين الاكثر شعبية  &rsaquo; دليل

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: Catalog &rsaquo; Personal Details for %s %s
ar: %s %s  تفاصيل شخصية   &rsaquo; دليل

en: Catalog &rsaquo; Sending Your Cart
ar:  ارسال سلة التسوق  &rsaquo; دليل

en: Catalog &rsaquo; Serials
ar:  سلسلات  &rsaquo; دليل

en: Catalog &rsaquo; Tags
ar:  علامات  &rsaquo; دليل

en: Catalog &rsaquo; Updating Details for
ar:  تحديث التفاصيل  &rsaquo; دليل

en: Catalog &rsaquo; Your Cart
ar:  سلة التسوق  &rsaquo; دليل

en: Catalogs
ar: الأدلة

en: Category:
ar: :الفئة

en: Change your Password
ar: تغيير كلمة المرور الخاصة بك

en: Check out or return an item:
ar: تحقق او اعد عنصر :

en: Checked Out
ar: تحقق

en: Checked out
ar: تم التحقق

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=onloancount
en: Checked out (%s),
ar:  ,(%s) تم التحقق

en: Checkout History
ar: تاريخ التحقق

en: Checkouts
ar: التدقيقات

en: City, State:
ar: :المدينة و البلد

en: Classification
ar: تصنيف

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=classification
en: Classification: %s
ar:   %s  :التصنيف

en: Clear All
ar: ازالة كلية

note: INPUT type=submit
en: Click here if done.
ar: انقر هنا عند الإنتهاء

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Click to add to cart
ar: انقر هنا للاضافة الى عربة التسوق

en: Close Shelf Browser
ar: اغلاق المتصفح الذاتي

en: Close this window.
ar: أغلق هذه النافذة

en: Close window
ar: أغلق النافذة

en: Coded Fields
ar: الحقول المشفرة

en: Collection
ar: مجموعة

en: Collection:
ar: :المجموعة

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=seriestitle
en: Collection: %s
ar:   %s  :سلسلة

note: %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=firstname %3$s: TMPL_VAR name=surname
en: Comment by %s %s %s
ar: %s %s %s التعليق من طرف

en: Comment:
ar: :التعليق

en: Comments
ar: التعليقات

note: %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=subtitle
en: Comments on <i>%s %s</i>
ar: <i>%s %s</i> التعليق على

en: Compact view
ar: مشهد مصغر

note: INPUT type=submit
en: Confirm
ar: تأكيد

en: Contact Details
ar: تفاصيل الاتصال

en: Contact Information
ar: معلومات المستخدم

en: Content
ar: محتوى

en: Content Cafe
ar: مقهى المحتوى

en: Contents
ar: المحتويات

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: Contents of %s
ar: %s محتويات

en: Copies
ar: نسخ

en: Copies available at:
ar: :النسخ المتوفرة في

en: Copies available:
ar: :النسخ المتوفرة

en: Copy
ar: نسخ

en: Copyright
ar: حقوق الطبع

en: Copyright date:
ar: :تاريخ حقوق الطبع والنشر

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=copyrightdate
en: Copyright year: %s
ar:   %s :سنة حقوق الطبع والنشر

en: Copyright:
ar: :حقوق الطبع

en: Count
ar: العد

note: IMG
en: Cover Image
ar: صورة الغلاف

en: Create a New List
ar: انشاء قائمة جديدة

en: Credits
ar: الأعتمادات

en: Current Password:
ar: :كلمة العبور الحالية

en: DVD video / Videodisc
ar: د ف د فيديو / قرص فيديو

en: Daily
ar: يوميا

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=damagedcount
en: Damaged (%s),
ar: , (%s) معطب

en: Date
ar: التاريخ

en: Date Due
ar: تاريخ الاستحقاق

en: Date of Birth:
ar: :تاريخ الميلاد

en: Date received
ar: :تاريخ الورود

en: Date:
ar: :التاريخ

en: Delete
ar: حذف

note: INPUT type=submit
en: Delete Checked Items
ar: حذف المواد المختارة

note: INPUT type=submit
en: Delete List
ar: حذف قائمة

note: INPUT type=submit
en: Delete this List
ar: حذف هذه القائمة

en: Description
ar: الوصف

en: Detailed notes:
ar: :مذكرات مفصلة

en: Details
ar: التفاصيل

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=dewey
en: Dewey: %s
ar:  %s : Dewey

en: Dictionaries
ar: القواميس

en: Did you mean:
ar: :هل تقصد

en: Digests only?
ar: الملخصات فقط؟

en: Directories
ar: الأدلة

en: Discographies
ar: التسجيلات

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
ar: هل تريد أن تتلقى رسالة الكترونيه عند وصول مسألة جديدة  لهذا الاشتراك؟

en: Don't have a library card?
ar: هل تملك بطاقة المكتبة؟

en: Don't have a password yet?
ar: ليس لديك حتى الان كلمة السر؟

en: Due
ar: ملا ئمة

note: %1$s: TMPL_VAR name=date_due
en: Due %s
ar:  %s المستحق

en: Due Date
ar: تاريخ الاستحقاق

note: %1$s: TMPL_VAR name=delete_fail
en: ERROR: Database error. Delete (list number %s) failed.
ar: خطا في قاثدة البيانات . حدف (القائمة عدد %s) قد فشل

note: %1$s: TMPL_VAR name=unrecognized
en: ERROR: List number %s unrecognized.
ar:   غير معترف بها %s  القائمة عدد  خطأ:

en: ERROR: No barcode given.
ar: خطأ : لم يتم ادخال شفرة التعرف

note: %1$s: TMPL_VAR name=bad_biblionumber
en: ERROR: No biblio record found for biblionumber %s.
ar:  .%s خطأ : لم يتم العثور على السجل حامل الرقم

en: ERROR: No biblionumber received.
ar: خطأ : لم يتم التحصل على رقم السجل

note: %1$s: TMPL_VAR name=failgetitem
en: ERROR: No item found with barcode %s.
ar:  %s خطأ : لم يتم العثور على العنصر مع شفره التعرف

en: ERROR: No shelfnumber given.
ar: خطأ : لم يتم اسناد الرقم الخاص

note: %1$s: TMPL_VAR name=failed_delete
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
ar:  %s خطأ : لا يمكنك حذف علامة

note: %1$s: TMPL_VAR name=nopermission
en: ERROR: You do not have adequate permission for that action on list %s.
ar:  %s خطأ : لم يكن لديك اذن كاف لاتخاذ اجراء بشأن قائمة

en: ERROR: You must log in to complete that action.
ar: خطأ : يجب عليك تسجيل الدخول لاتمام هذا الاجراء

note: %1$s: TMPL_VAR name=badparam
en: ERROR: illegal parameter %s
ar:  %s خطأ :خاصية غير مشروعة

en: Easy
ar: سهل

note: INPUT type=submit
en: Edit
ar: تحرير

en: Edit List
ar: قائمة تحرير

en: Editing
ar: التحرير

en: Edition statement:
ar: :طبعة البيان

en: Editions
ar: الطبعات

en: Email:
ar: :البريد الالكتروني

en: Empty and Close
ar: فارغه و مغلقة

en: Encyclopedias
ar: الموسوعات

en: Enhanced Content:
ar: :تعزيز المحتوى

en: Enter a new purchase suggestion
ar: أدخل اقتراحا للقيمة الجديدة للشراء

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
ar: ادخل كلمات البحث

en: Enter your User ID, and click the submit button (or press the enter key).
ar: (ادخل معرف المستخدم الخاص بك ، وانقر على زر (او اضغط على مفتاح الدخول

en: Error 404
ar: الخطأ 404

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
ar: خطأ! لا يمكنك اضافة تعليق فارغ. الرجاء اضافة محتوى أو الغائه

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
ar: خطأ! تعليقك غير  مطابق للترميز المدون. لم يتم اضافته

en: Error:
ar:  : خطأ

en: Expires:
ar:  تنتهي

en: Fax:
ar: فاكس

en: Female
ar: أنثى

en: Feschrift Ind.
ar: فشريف اند

en: Fiction
ar: الخيال

en: Filmographies
ar: قائمة الافلام

en: Fine Amount
ar: مبلغ الغرامة

en: Fines
ar: الغرامات

en: Fines and Charges
ar: الغرامات والرسوم

en: First Name:
ar: الاسم

en: Fix Itemtype
ar: تحديد نوع العنصر

en: Format:
ar: :الشكل

note: %1$s: TMPL_VAR name=Source
en: From %s:
ar: من %s

en: From:
ar: من

en: Full Heading
ar: العنوان الكامل

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
ar: اذهب

en: Guarantor:
ar: :الضامن

en: Handbooks
ar: الكتيبات

en: Heading Ascendant
ar:  تصاعدي

en: Heading Descendant
ar:  تنازلي

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: Hello, %s %s
ar: مرحبا ، %s  %s

en: Hide Window
ar: اخفاء النافذة

en: Hold
ar: يمسك

en: Hold date
ar: تحمل تاريخ

note: %1$s: TMPL_VAR name=count
en: Holdings ( %s )
ar: حاملة (%s)

en: Holds
ar: يحمل

en: Holds Waiting
ar: انتظار الحمل

en: Home Library
ar: الصفحه الرئيسية للمكتبة

en: Home Phone:
ar: هاتف المنزل

en: ISBD View
ar: مظهر ISBD

en: ISBN:
ar: ISBN

en: Identity Details
ar: تفاصيل الهوية

en: If this is an error, please take your card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
ar: إذا كان هذا خطأ الرجاء أخذ بطاقتك إلى مكتب التداول بمكتبتك المحلية لتصحيح هذا الخطأ

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
ar: اذا كانت هذه هي المرة الاولى الخاصة بك باستخدام نظام الدفع الذاتي ، او اذا كان النظام لا يتصرف كما كان متوقعا ، قد ترغب في الاشارة الى هذا الدليل للحصول على المساعدة.

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
ar: اذا كنت لا تملك بطاقه مكتبه  وتوقف عند المكتبه المحلية للاشتراك

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
ar: اذا لم يكن لديك كلمة سر حتى الآن ،توقف عند مكتب ا لتداول في المرة القادمة التي تمر بها في المكتبه. سنقوم باعداد واحدة خاصة بك

en: Illustration
ar: الايضاح

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=intransitcount
en: In transit (%s),
ar: (%s)     في العبور

note: %1$s: TMPL_VAR name=holdingbranch %2$s: TMPL_VAR name=branch
en: In transit from %s to %s
ar: %s الى %s  في العبور من

note: %1$s: TMPL_VAR name=transfertfrom %2$s: TMPL_VAR name=transfertto %3$s: TMPL_VAR name=transfertwhen
en: In transit from %s to %s since %s
ar: %s منذ  %s الى %s في العبور من

note: %1$s: TMPL_VAR name=transfertfrom %2$s: TMPL_VAR name=transfertto %3$s: TMPL_VAR name=transfertwhen
en: In transit from %s, to %s, since %s
ar: في العبور من  %s , الى  %s, منذ  %s

en: Indexed in:
ar: :مفهرسه في

en: Indexes
ar: الادله

en: Information
ar: المعلومات

en: Issue #
ar: #مسألة

note: %1$s: TMPL_VAR name=borrowername
en: Issues for %s
ar: %sقضايا لــ

en: Issues for a subscription
ar: قضايا للاشتراك

en: Issues summary
ar: موجز المسائل

note: %1$s: TMPL_VAR name=count
en: It has <b>%s</b> entries.
ar: ادخالات <b>%s</b>لديهـا

en: Item Type
ar: نوع العنصر

en: Item damaged
ar: العنصر تالف

note: %1$s: TMPL_VAR name=frombranch %2$s: TMPL_VAR name=datesent
en: Item in transit from <b> %s</b> since %s
ar: <b> %s </b> منذ  %sالعنصر في العبور من

note: %1$s: TMPL_VAR name=wbrname
en: Item in transit to <b> %s</b>
ar: <b> %s</b>العنصر في العبور الى

en: Item lost
ar: العنصر ضائع

en: Item type
ar: نوع العنصر

en: Item type :
ar: :نوع العنصر

note: %1$s: TMPL_VAR name=wbrname
en: Item waiting at <b> %s</b>
ar: العنصر في الانتظار عند <b> %s</b>

note: %1$s: TMPL_VAR name=wbrname
en: Item waiting to be pulled from <b> %s</b>
ar: العنصر تنتظر ان تسحب من <b> %s</b>

en: Item withdrawn
ar: سحب العنصر

en: Itemtype
ar: نوع العنصر

en: Joined:
ar: : تم الإنضمام

en: Joining Branch:
ar: :فرع الإنضمام

en: Juvenile
ar: الحدث

en: Keyword
ar: الكلمة المفتاح

en: Koha Online
ar: كوها على الانترنت

en: Koha Online Catalog
ar: دليل كوها على الانترنت

en: Language
ar: اللغة

en: Languages:
ar: اللغات:

en: Large print
ar: الطباعه الكبيرة

en: Last Location
ar: اخر موقع

en: Last Name:
ar: اسم العائلة

en: Last Seen
ar: شوهد للمرة الاخيرة

en: Late
ar: متاخر

en: Law reports and digests
ar: التقارير القانونية و الملخصات

en: Legal articles
ar: مقالات قانونيه

en: Legal cases and case notes
ar: القضايا القانونية  و ملاحظات القضية

en: Legislation
ar: التشريع

en: Libraries
ar: المكتبات

en: Library
ar: المكتبه

en: Library Catalog
ar: دليل المكتبة

en: Library Use:
ar: استخدام المكتبه

en: Limit to <a1>currently available items.</a>
ar: .</a> محدودة إلى<a1> العناصر المتاحة حاليا

en: Limit to:
ar: محدد إلى

note: %1$s: TMPL_VAR name=delete_ok
en: List %s Deleted.
ar: القائمة %s حذفت

en: List Name
ar: اسم القائمة

en: List Name:
ar:   :اسم القائمة

en: Lists
ar: القائمات

en: Location
ar: الموقع

en: Location and availability:
ar:  :الموقع و التوفر

en: Location(s)
ar: المواقع

note: INPUT type=submit
en: Log In
ar: تسجيل الدخول

en: Log In to Your Account
ar: تسجيل الدخول إلى حسابك

en: Log Out
ar:  تسجيل الخروج &nbsp;

en: Log in to Create Your Own Lists
ar: تسجيل الدخول لانشاء القوائم  الخاصة بك

en: Log in to Your Account
ar: تسجيل الدخول إلى حسابك

en: Log in to Your Account:
ar:  :تسجيل الدخول إلى حسابك

en: Log in to add tags.
ar: تسجيل الدخول لإضافة علامات

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
ar: محاولةالدخول إلى الدليل لم تمكن من قبل المكتبة

en: Login:
ar:  :اسم المستخدم

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=itemlostcount
en: Lost (%s),
ar: مفقود(%s)

en: MARC (Unicode/UTF-8)
ar: مارك

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
ar: مارك

en: MARC View
ar: عرض مارك

en: Mailing Address:
ar: :العنوان البريدي

en: Main entry ($a only):
ar: الدخول الرئيسي ( $a فقط)

en: Main entry:
ar: :الدخول الرئيسي

en: Make a <a1>purchase suggestion</a>
ar: <a1> اقتراح شراء </a>إصنع

en: Male
ar: ذكر

en: Manage Lists
ar: ادارة القائمات

en: Managed by
ar: مدير من قبل

en: Match:
ar: :أربط

en: Me
ar: انا

en: Membership Category:
ar: :فئة العضويه

en: Membership Details
ar: تفاصيل العضويه

en: Membership Number:
ar: :رقم العضويه

en: Message Sent
ar: تم ارسال الرسالة

en: Message from the library
ar: رسالة من المكتبه

en: Missing
ar: فقد

en: Mobile Phone:
ar: :الهاتف المحمول

en: Modify
ar: تعديل

note: INPUT type=submit name=Modify
en: Modify Your Record
ar: تعديل السجل الخاص بك

en: Monographical series
ar: سلسلات مونوجرافية

en: Monthly
ar: شهريا

en: More Details
ar: مزيد من التفاصيل

en: More details
ar: مزيد من التفاصيل

en: Most Popular
ar: الأكثر شعبية

en: Musical recording
ar: تسجيل الموسيقى

en: My
ar: ملكي

en: My Lists
ar: القوائم الخاصة بي

en: My Tags
ar: العلامات الخاصة بي

en: Name
ar: الاسم

en: Name:
ar: :الاسم

note: A
en: Narrower terms
ar: أضيق الشروط

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: New List
ar: قائمة جديدة

en: New Password:
ar: :كلمة العبور الجديدة

en: New purchase suggestion
ar: اقتراح شراء جديد

en: New tag:
ar: :علامة جديدة

en: New:
ar: :جديد

en: Newspaper
ar: صحيفة

note: IMG
en: Next
ar: التالى

en: Next &gt;&gt;
ar: التالى gt;&gt&;

en: No
ar: لا

en: No Private Lists
ar: لا قائمات خاصة

en: No Private Lists.
ar: لا قائمات خاصة

en: No Public Lists
ar: لا قائمات خاصة

en: No Public Lists.
ar: لا قائمات خاصة

en: No alternate contact on file.
ar: لا يوجد اتصال مناوب على الملف

en: No copies available.
ar: لا توجد اي نسخة

en: No fields are mandatory. Enter whatever information you have. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
ar: لا حقول الزاميه. ادخل اية معلومات لديك. حقل "الملاحظات" يمكن ان يستخدم لتقديم اي معلومات اضافية

note: SCRIPT
en: No item was added to your cart
ar: لم يتم إضافة أي عنصر إلى سلتك

note: SCRIPT
en: No item was selected
ar: لم يتم اختيار اي عنصر

en: No items available:
ar: :لا يوجد اي عنصر

en: No limit
ar: لا حدود

en: No physical items for this record
ar: لا عناصر مادية لهذا السجل

en: No renewals left
ar: لم يبقى أي تجديد

en: No results found
ar: لم يتم العثور على اي نتيجة!

en: No results match your search for
ar: لا توجد نتائج متعلقة ببحثك

en: Non Fiction
ar: غير خيالي

en: Non-musical recording
ar: تسجيل غير موسيقي

en: None
ar: لا شيء

en: Normal View
ar: عرض عادي

en: Normalised irregular
ar: غير نظامي مطبع

en: Not Issued
ar: لم تصدر

en: Not Published
ar: لم تنشر

en: Not a biography
ar: ليست سيرة ذاتية

en: Not finding what you're looking for?
ar: عدم العثور على ما تبحث عنه؟

en: Not for loan
ar: لا للقرض

note: %1$s: TMPL_VAR name=notforloanvalue
en: Not for loan (%s)
ar: (%s)ليس للقرض

en: Not on hold
ar: لا تعليق

en: Not renewable
ar: غير قابل للتجديد

en: Note
ar: ملاحظه

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
ar: ملاحظة: هذه الميزة متوفرة فقط لدى الدلائل الفرنسية حيث مواضيع إس ب د الماهوله و فهرس بناها سكريبت منفصل

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
ar: ملاحظه:  تعليقك يجب أن يكون مصادقا عليه من طرف المكتبي

en: Note: this window will close automatically in 5 seconds
ar: ملاحظة: هذه النافذة ستغلق تلقائيا في 5 ثوان

en: Note: you can only delete your own tags.
ar: ملاحظة: يمكنك حذف فقط العلامات الخاصة بك

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
ar: ملاحظة: تعليقك يحمل ترميز مدونه غير قانوني. لقد تم تسجيله مع  الترميز المحذوف على النحو المبين ادناه. يمكنك تحرير مزيد من التعليق ، أو الغائه ليبقى كما هو

en: Note: your tag contained markup code that was removed.
ar: :ملاحظة

en: Note: your tag was entirely markup code. It was NOT added.
ar: ملاحظة:علامتك هي كليا ترميز المدونه. لم يتم إضافتها

en: Notes
ar: ملاحظات

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=notes
en: Notes : %s
ar:   %s : ملاحظات

en: Notes/Comments
ar: ملاحظات / تعليقات

en: Notes:
ar:  :ملاحظات

en: Number
ar: عدد

note: INPUT type=submit
en: OK
ar: موافق

en: On Reserve
ar: متوفر

en: On hold
ar: في الانتظار

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=orderedcount
en: On order (%s),
ar:  (%s) على النظام

en: Online Resources:
ar:  :موارد النات

en: Open
ar: يفتح

en: Order by:
ar: ترتيب

en: Ordered by the library
ar: مرتبة حسب المكتبة

en: Other
ar: اخرى

en: Other Editions of this Work
ar: طبعات اخرى من هذا العمل

en: Overdue
ar: فات

en: Overdues
ar: التأخيرات

en: Password Updated
ar: تحديث كلمة العبور

en: Password:
ar:  :كلمة العبور

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
ar:  :كلمة العبور لا تعمل. الرجاء اعادة كتابة كلمة العبور الجديدة

en: Patent document
ar: وثيقة براءه الاختراع

en: Patron Category:
ar:  :فئة الراعي

en: Patron Number:
ar:  :عدد الراعى

en: Pending
ar: معلق

en: Periodical
ar: دوري

en: Periodicity
ar: الدورية

en: Permanent Address:
ar:  :العنوان الدائم

en: Personal Details
ar: تفاصيل شخصية

en: Phone (Daytime):
ar:  :(الهاتف (النهار

en: Phone (Home):
ar:  :(الهاتف (المنزل

en: Phone:
ar: :الهاتف

en: Physical Details:
ar: :التفاصيل الماديه

en: Physical details:
ar: :التفاصيل الماديه

en: Pick Up Library
ar: مكتبه الالتقاط

en: Pick Up Location
ar: موقع الالتقاط

en: Picture
ar: صورة

en: Place Hold
ar: مكان ممسك

en: Placed On
ar: وضعت

en: Places
ar: الاماكن

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription
ar: الرجاء تأكيد انك لا تريد استلام البريد الالكتروني عندما يصل  موضوع جديد الى هذا الاكتتاب

en: Please contact your librarian, or use the <a1>online update form</a> to submit current information (<em>Please note:</em> there may be a delay in restoring your account if you submit online)
ar:  قد يكون هناك تأخير في استعادة حسابك اذا كنت ترسل على شبكة الانترنت  <em> الرجاء ملاحظه: </em> <a1> استخدام التحديث على الانترنت</a>  الرجاء الاتصال بامين مكتبتك, أو

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your purchase suggestion
ar: يرجى ملء هذه الاستماره للقيام بعملية اقتراح شراء. ستتلقي رسالة بالبريد الالكتروني عندما تقوم المكتبه بتوظيف اقتراح الشراء الخاص بك

en: Please make any necessary changes to your record. Submitting the form will notify a library staff member, who will make the changes permanent.
ar: يرجى اجراء ما يلزم من تغييرات في السجل الخاص بك. تقديم الاستماره سيشعرموظف المكتبه, والذي سوف يجعل من التغييرات داءمه.

en: Please note:
ar:  :يرجى ملاحظه ما يلي

en: Please try again with plain text.
ar: يرجى المحاوله مرة أخرى مع نص عادي

en: Popularity (Least to Most)
ar: شعبية(من الاقل إلى الأكثر)

en: Popularity (Most to Least)
ar: شعبية(من الأكثر  إلى الاقل )

en: Post or edit your comments on this item.
ar: تعديل أو وضع  تعليقك حول هذا العنصر

note: IMG
en: Previous
ar: السابق

en: Primary (5-8)
ar: الابتدائى(5-8)

en: Print
ar: اطبع

en: Private
ar: خاص

en: Problem sending the cart...
ar:  ...مشكلة ارسال السلة

en: Programmed texts
ar: النصوص المبرمجه

en: Public
ar: عام

en: Public Lists
ar: القوائم العامة

en: Publication/Copyright Date: Newest to Oldest
ar: تاريخ النشر / حقوق الطبع والنشر  : الاحدث الى الاقدم

en: Publication/Copyright Date: Oldest to Newest
ar: تاريخ النشر / حقوق الطبع والنشر  : الاقدم الى الاحدث

en: Publication:
ar: :النشر

en: Published
ar: نشر

en: Published by :
ar:  :نشر من قبل

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=publishercode
en: Published by: %s
ar:  : %s نشرمن قبل

en: Publisher
ar: الناشر

en: Publisher Location
ar: موقع الناشر

en: Publisher:
ar:  :الناشر

en: Purchase Suggestions
ar:  اقتراحات الشراء

en: Quarterly
ar: فصليا

en: RECEIPT
ar: إيصال

en: Re-Type New Password:
ar: :إعادة كتابة كلمة العبور الجديدة

en: Record No.:
ar: :رقم السجل

en: Record not found
ar: لم يتم العثور على السجل

en: Refine your search
ar: حدد بحثك

en: Regular
ar: عادي

en: Regular print
ar: طباعة عاديه

en: Regularity
ar: إنتظام

en: Related links:
ar: :روابط ذات صلة

en: Relationship:
ar: :العلاقة

en: Relevance
ar: صلة

note: INPUT type=submit
en: Remove Selected Items
ar: ازالة العناصر المختاره

en: Renew
ar: تجديد

note: INPUT type=button name=confirm
en: Renew Item
ar: تجديد عنصر

en: Requested
ar: مطلوب

note: %1$s: TMPL_VAR name=from %2$s: TMPL_VAR name=to %3$s: TMPL_VAR name=total
en: Results %s to %s of %s
ar:  %s إلى  %s من  %s النتائج

en: Results of Search
ar: نتـــائج البحث

note: INPUT type=button name=confirm
en: Return Item
ar: إرجاع العنصر

note: INPUT type=button name=returnbook
en: Return this item
ar: إرجاع هذا العنصر

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to Account Summary
ar: العودة إلى ملخص الحساب

note: INPUT type=submit
en: Return to Your Record
ar: العودة إلى السجّل الخــاص

en: Reviews
ar: الاستعراضات

note: INPUT type=submit
en: Save
ar: حفظ

en: Save Record:
ar:  : حفظ السجل

en: Save to Lists
ar: حفظ في القــائمات

en: Save to Your Lists
ar: حفظ في قائماتك

note: For the first occurrence, %1$S: type=text name=q
en: Scan Index for: %S
ar:  :  %S مسح الفهرس لــ

en: Scan Index:
ar:  :  مسح الفهرس

en: Scan a new item or enter its barcode:
ar:   :مسح عنصر جديد أو ادخال شفرة المعرف

en: Scan each item and wait for the page to reload before scanning the next item. The checked-out item should appear in your issues list. The Submit button only needs to be clicked if you enter the barcode manually.
ar: مسح كلّ عنصر ثمّ انتظــار إعـــادة تحـــميل الصفحة قبل مسح العنصر التـــالي, ينبغي للعنصر المدقّق أن يظهر في قائمة المسائل الخاصة, إذا تمّ ادخال شفرة المعرف يدويّــا اكتفي بنقر زرّ التسجيل فقط

en: Scan next item, or
ar: مسح العنصر التـــالي, أو

note: INPUT type=submit
en: Search
ar: البحث

en: Search for this title in:
ar:  :البحث عن هذا العنوان في

en: Search for:
ar:  : البحث عن

en: Search results
ar: نتــــائج البحث

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: Search the %s
ar: %s البحث عن

en: Search: :
ar: : :بحث

note: IMG
en: See Baker &amp; Taylor
ar:  تــــايلور &amp;انظر بـــاكر

en: See the Most Popular Titles
ar: انظر إلى العناوين الأكثر شعبيّة

en: Select All
ar: اختر الكلّ

en: Select a List
ar: اختر قـــائمة

en: Select local databases:
ar:  : اختر قواعد البيانات المحلية

en: Select remote databases:
ar:  : اختر قواعد البيانات عن بعد

en: Self Checkout Help
ar: المساعدة على التدقيق الذّاتي

en: Semiannual
ar: نصف سنوي

en: Semimonthly
ar: نصف شهري

en: Semiweekly
ar: نصف أسبوعيّ

note: INPUT type=submit
en: Send
ar: ارسل

en: Sending your cart
ar: إرسال سلّة التسّق

en: Serial
ar: السلسلة

en: Serial Data
ar: معلومات عن السلسلة

en: Serial Type
ar: صنف السلسلة

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=serial
en: Serial: %s
ar:  %s  : السلسلة

en: Serials
ar: السلسلات

en: Series
ar: سلسلات

en: Series Title
ar: عنوان السلسلات

en: Series:
ar: : السلسلات

en: Session Lost
ar: ضــاع مجــالك

en: Session timed out
ar: مجـــالك انتهت صلوحيّته

en: Settings Updated
ar: تحديث المعدّات

en: Sex:
ar:   :الجنس

en: Show
ar: إظــهـار

en: Show All Items
ar: إظــهــار كلّ العنــاصر

en: Show Last 50 Items Only
ar: إظـــهــار اخر 50 عنصر فقط

en: Show More
ar: إظهــار أكثر

en: Show the top
ar: إظــهــار البداية

en: Show up to
ar: إظهـــــار إلى

en: Showing All Items
ar: إظــهار كلّ العـنــــاصر

en: Showing Last 50 Items
ar: إظـــهــار اخر 50 عنصر

en: Showing only
ar: إظهــــار فقط

en: Similar Items
ar: عنـــاصر مشــابهة

en: Sorry
ar: عذرا

en: Sorry, This Self-Checkout Station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
ar:  .عذرا ، هذا التدقيق الذاتي للمحطة فقد التوثيق. يرجى الاتصال بالمسؤول عن البرنامج لحل هذه المشكلة

en: Sorry, This item cannot be checked out at this station.
ar:  .عذرا, هذا العنصر لا يمكن التحقّق منه في هذه المحطّة

en: Sorry, tags are not enabled on this system.
ar:  .عذرا ، العلامات غير مبرمجة في هذا النظام

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
ar:  .عذرا , لا يمكنك الدخول إلى هذه الصفحة , ليس لديك الحق في ذلك

note: %1$s: TMPL_VAR name=too_much_oweing
en: Sorry, you cannot place holds because you owe %s.
ar:  . %s عفوا ، لا يمكنك وضع المقتنيــات لأنك مدين بــ

note: %1$s: TMPL_VAR name=too_many_reserves
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
ar:  . %s عفوا ، لا يمكنك اقتنـــاء  أكثر من

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
ar: .عذرا ، انتهت مهلة مجــالك ، يرجى تسجيل الدخول من جديد

en: Sort by
ar: مرتّب حسب

en: Sort by:
ar:  :مرتّب حسب

en: Sort this list by:
ar:  : رتّب هذه القائمة  حسب

en: Standard Number
ar: العدد المتّفق عليه

en: Statistics
ar: إحصائيّات

en: Status
ar: الحالة

en: Step One: Enter your user id
ar:  .المرحلة الأولى: أدخل  معرف المستخدم

en: Step Two: Scan the barcode for each item, one at a time
ar:  .المرحلة الثــانية : مسح الشفرة المعرّفة لكلّ مقتنى , كلّ على حدة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Subject Phrase
ar:  جملة الموضوع

en: Subject cloud
ar: موضوع مغلق

en: Subject(s)
ar: المواضيع

en: Subject(s):
ar:  :المواضيع

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=subject
en: Subject: %s
ar: %s : الموضوع

note: INPUT type=submit
en: Submit
ar: سجّل

note: INPUT type=submit
en: Submit Changes
ar: سجل التغييرات

note: INPUT type=submit
en: Submit Your Suggestion
ar: سجّل مقترحك

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
ar: سجّل و أغلق هذه النافذة

en: Subscribe issue receive warning
ar: اشترك في المسألة و تلّقى التحذير

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
ar: اشترك في خدمة الاعلام عن المسائل الجديدة عبر البريد الإلكتروني

note: IMG
en: Subscribe to this search
ar: الإشتراك في خدمة البحث

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Subscription information for %s
ar:  %s الإشتراك في المعلومات حول

en: Subscriptions
ar: الإشتراكات

en: Subtype limits
ar:  حدود الصنف الفرعي

en: Suggested by:
ar:  :مقترح من طرف

en: Suggestion declined
ar: اقتراح مرفوض

en: Summary
ar: ملخّص

en: Surveys
ar: الدراسات الإستقصائية

en: System Maintenance ... we'll be back soon! If you have any questions, please contact the <a1>Site Administrator</a>
ar: صيانة النظام... سنعود قريبا! اذا كان لديك أي تســاؤل ، يرجى الاتصال بـ </a>المسؤول عن  الموقع <a1>

en: Tag Cloud
ar: علامة مغلقة

en: Tag status here.
ar: حالة العلامة هنا

en: Tags:
ar: :العلامة

en: Technical reports
ar: التقارير الفنية

en: Term
ar: مصطلح

en: Term/Phrase
ar: مصطلح / العبارة

en: Thank you!
ar:  !شكرا

note: %1$s: TMPL_VAR name=limit
en: The %s most checked-out
ar:   تدقيقــا %s  الأكثر

en: The ISBD cloud is not enabled.
ar:  غير قـــابل للتشغيل ISBD ال .

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the <a1>Koha Wiki</a> for more information on what it does and how to configure it.
ar:   للمزيد من المعلومات حول ما تقوم به وكيفية التوفيق <a1>كوها ويكي </a>  جدول المتصفح  فارغ. هذه الميزة غير كاملة التعمير. انظر

note: %1$s: TMPL_VAR name=email_add
en: The cart was sent to: %s
ar:  %s: وقع إرســال سلّـة التسوق إلى

note: %1$s: TMPL_VAR name=startdate
en: The current subscription began on %s and is issued every
ar: الاشتراك الحالي بدأ في %s  و يصدر كل

note: %1$s: TMPl_VAR name=histstartdate
en: The first subscription was started on %s
ar: %s أوّل اشتراك انطلق في

note: %1$s: TMPL_VAR name=need_confirm
en: The list <i>%s</i> is not empty.
ar: .القــائمة <i>%s</i> ليست فـــارغة

note: %1$s: TMPl_VAR name=histenddate
en: The subscription expired on %s
ar: %s الإشتراك تنتهي صلوحيّته في

note: %1$s: TMPL_VAR name=scrubbed
en: The tag was added as &quot;%s&quot;.
ar: .&quot;%s&quot; العلامة أضيفت كـ

en: There are no comments for this item.
ar:  .لا توجد تعليقات تخصّ هذا العنصر

en: There are no pending purchase suggestions.
ar:  .لا توجد اقتراحـــات شراء معلّقة

en: There was a problem with this operation:
ar: .هــناك مشكلة مع هذه العمليّة

en: There was a problem with your submission
ar: هــناك مشكلة مع تسجيلك

en: Theses
ar: الأطروحات

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
ar:   تظهر المواضيع الأكثر إستعمالا في دليلنــا. أنقر على اي موضوع  لرؤية المجموعة الخاصة بنا  &quot; المجموعة &quot;  هذه

en: This List is empty. You can add to your lists from the results of any <a1>search</a>!
ar:  !</a> بحث  <a1> هذه القائمة فارغة. يمكنك ان تضيف الى قائماتك نتائج أي

en: This error means that the Koha is pointed an invalid link.
ar:  .هذا الخطأ يعني أن كوها تشير إلى رابط غير صحيح

en: This error means that the link was broken and that the page doesn't exist.
ar: .هذا الخطأ يعني أن الرابط مكسور و أن الصفحة غير موجودة

en: This error means that the you are trying to access a link that you're not authorized to see.
ar: .هذا الخطأ يعني أنّك تحاول العبور إلى رابط غير مسموح لك برؤيته

en: This error means that you are forbidden for some reason to see this page.
ar: .هذا الخطأ يعني أنّك لا تملك الحقّ  في رؤية هذه الصفحة لسبب من الأسبــاب

en: This is a serial subscription
ar: هذا إشتراك سلسلة

en: This is not an open list. Items cannot be added to it.
ar:  .هذه ليست قائمة مفتوحة. لا يمكن أن تضاف إليها العنــاصر

note: SCRIPT
en: This item has been added to your cart
ar: قد تمت إضــافة هذا العنصر إلى سلّة تسوّقك

note: SCRIPT
en: This item is already in your cart
ar: هذا العنصر متواجد في سلّة تسوّقك

en: This record has no items.
ar: هذا السجل لا يشمل عــنــاصر

en: Three times a month
ar: ثلاث مرّات في الشهر

en: Three times a week
ar: ثلاث مرّات في الأسبوع

en: Three times a year
ar: ثلاث مرّات في السنة

en: Title
ar: العنوان

en: Title (A-Z)
ar: العناوين بترتيب تــصاعدي

en: Title (Z-A)
ar: العناوين بترتيب تــنــازلي

en: Title Phrase
ar: عنوان جملة

en: Title:
ar:  :العنوان

en: Titles
ar: العناوين

en: To report this error, you can <a1>email the Koha Administrator</a>.
ar:  .<a1>ارسال بريد الكتروني إلى المسؤول على الموقع</a>لإبلاغ هذا الخطأ ، يمكنك

en: Today's issues
ar: مسائل اليوم

en: Topics
ar: المواضيع

en: Total Due
ar: مجموع المستحقّات

en: Treaties
ar: المعاهدات

en: Triennial
ar: واقع كل ثلاث سنوات

en: Try logging in to the catalog
ar: حـــاول تسجيل الدخول إلى الدليل

en: Type
ar: صنف

en: Type of Heading
ar: نوع العنصر

en: Type/Format
ar: النوع / الشكل

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=url
en: URL : %s
ar:  %s :عنوان الموقع

en: URL(s)
ar: عنــاوين المواقع

en: Unavailable (lost or missing)
ar: (غير متوفّر( ضــائع أو مفقود

en: Unavailable Issues
ar: مـــســائل غير متوفرة

en: Unified title
ar: عنوان موحد

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=unititle
en: Unified title: %s
ar: %s :عنوان موحد

en: Uniform titles:
ar:  :عناوين موحدة

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unrecognized error.
ar:  .لم يتمّ التعرّف على هذا الخطــأ

en: Unsubscribe
ar: إلغــاء الاشتراك

en: Use the "Confirm" button below to confirm deletion.
ar: استخدم زر  "  تأكيد " ادناه لتأكيد الحذف

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
ar: استخدم لائحة القائمات اعلاه للانتقال الى جزء اخر من كوها.

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If <a1>your account page</a> shows your account to be clear, please consult a librarian.
ar: تشير إلى أنّ حسابك سيمحى ، يرجى الرجوع إلى أمين المكتبة  <a1> صفحة حسابك </a> اذا كانت عادة ما يكون سبب تجميد الحساب القديم تجاوز في المستحقات أو رسوم و اضرار.

en: VHS tape / Videocassette
ar: VHS tape / Videocassette	 	شريط VHS / كاسيت فيديو

en: Video Types
ar: أنواع الفيديو

en: View Full Heading
ar: عرض كامل العنـــاصر

note: A
en: View details for this title
ar: عرض تفاصيل لهذا العنوان

en: Vol Info
ar:  حجم المعلومات

en: Waiting
ar: إنتظـــار

en: Website
ar: موقع

en: Weekly
ar: أسبوعيّ

en: Welcome, <a1>
ar: <a1> مرحـــبــا

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=wthdrawncount
en: Withdrawn (%s),
ar: (%s) سحب

en: Without periodicity
ar:  غير دوري

en: Work phone:
ar: :هاتف العمل

en: Year :
ar: :سنة

en: Yes
ar: نعم

note: %1$s: TMPL_VAR name=borrowername
en: You are logged in as %s.
ar:  %s لقد سجّلت الدخول كــ

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
ar:   .لقد استعملت عنوان اي بي مختلف, الرجاء تسجيل الدخول مرة أخرى

en: You can't change your password.
ar: لا تستطيع تغيير كلمة عبورك

en: You currently have nothing checked out.
ar: ليس لديك شيء مدقق حــاليّــا

en: You currently owe fines and charges amounting to:
ar: :أنت مدين حاليا و تبلغ قيمة رسوماتك و غراماتك

en: You did not specify any search criteria.
ar: .لم تحدد اي معيار للبحث

en: You entered an incorrect username or password. Please try again! And remember, usernames and passwords are case sensitive.
ar: لقد قمت بادخال اسم المستخدم او كلمة العبور غير صحيحة. يرجى المحاوله مرة اخرى! انتبه اسماء المستخدمين وكلمات العبور تتغير حسب الحروف الكبيرة و الصغيرة كايز سنستيف

en: You have a credit of:
ar:  : تملك رصيدا  قدره

en: You have never borrowed anything from this library.
ar:  .لم تقترض مسبقـــا أيّ شيء من هذه المكتبة

en: You have no Fines or Charges
ar: ليس لديك لا غرامــات و لا رسوم

en: You have nothing checked out
ar: ليس لديك أيّ شيء مدقّق

en: You have subscribed to email notification on new issues <a1> Cancel email notification </a>
ar:  <a1>إلغــاء الإعلام عبر البريد الالكتروني</a> لقد اشتركت في خدمة الإعلام بالمســائل الجديدة عبر البريد الالكتروني

en: You must select a library for pickup.
ar:  يجب ان تختار مكتبة للاقتنـــاء

en: You must select at least one item.
ar: عليك على الأقلّ اختيـــار عنصر

en: Young Adult
ar: الصغار الكبار

en: Your Cart
ar: سلّة تسوّقك

en: Your Comment
ar: تعليقك

en: Your Lists
ar: قـــائماتك

en: Your Messaging Settings
ar: معدّات إرساليّــاتك

en: Your Personal Details
ar: بياناتك الشخصيّة

en: Your account has been frozen. Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees.If <a1>your account page</a> shows your account to be clear, please consult a librarian.
ar: حسابك قد تم تجميده. و هذا عائد الى ارتفاع مستحقاتك,  إذا أشارت صفحة حسابك إلى حســـاب وقع محوه ، يرجى الرجوع إلى أمين المكتبة

note: SCRIPT
en: Your cart is currently empty
ar: سلّة تسوّقك فـــارغة

en: Your cart is empty.
ar: سلّة تسوّقك فارغة

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
ar:  .لقد تمّ تسجيل تعديلاتك, و سوف يقوم فريق العمل بتحديث سجلّك في أقرب وقت ممكن

en: Your current password was entered incorrectly. If this problem persists, please ask a librarian to re-set your password for you.
ar: .كلمة العبور الحالية خــاطئة. في حالة استمرار المشكلة ، يرجى ان تطلب من احد امناء المكتبة  اعادة تعيينهـــا

en: Your library card has been marked as lost or stolen. If this is an error, please take your card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
ar: بطاقة المكتبة الخاصة سجلت كمفقودة أو مسروقة, اذا كان هذا خطأ يرجى اخذ بطاقتك إلى مكتب التداول في المكتبة المحلية و عندهــا سيتم تصحيح الخطأ

note: %1$s: TMPL_VAR name=minpasslen
en: Your new password must be at least %s characters long
ar:   حرفا %s يجب ان تتكون كلمة العبور على الاقل من

en: Your password has been changed
ar: لقد تمّ تغيير كلمة العبور

note: %1$s: TMPL_VAR name=minpasslen
en: Your password must be at least %s characters long.
ar:   حرفا %s يجب ان تتكون كلمة العبور على الاقل من

en: Your session has timed out due to inactivity. Please sign in.
ar: انتهت صلوحيّة مجالك بسبب الخمول. الرجاءإعـــادة تسجيل الدخول

en: Zip Code:
ar: :الترقيم البريدي

en: [Fewer Options]
ar: [عدد اقل من الخيارات]

en: [More options]
ar: [المزيد من الخيارات]

en: [New Search]
ar: [بحث جديد]

en: a list:
ar: :قـــائمة

en: abstract
ar: ملخّص

note: SCRIPT
en: already in your cart
ar: متواجدة في سلّة التسوّق

en: and
ar: و

en: any
ar:  غير محدد

en: arrive ?
ar: أتى ؟

en: at
ar: في

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: at %s
ar:  %s في

en: autobiography
ar: سيرة ذاتيّة

note: INPUT type=checkbox name=limit
en: available
ar: متوفّر

en: bibliography
ar: المراجع

en: bristol board
ar: لوحة بريستول

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=author
en: by %s
ar: %s من طرف

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=author
en: by <a1>%s</a>
ar: <a1>%s</a>من طرف

en: canvas
ar: وعاء

en: cardboard/illustration board
ar: ورق المقوى / لوحة الايضاح

en: cartoons or comic strips
ar: شرائط فكاهة أو كرتون

en: catalogue
ar: الدليل

en: change my password
ar: تغيير كلمة العبور

en: charts
ar: المخططات

en: children (9-14)
ar: (أطفال (9-14

en: coats of arms
ar: الشعارات

en: collage
ar: الفن التصويري

en: collective biography
ar: السيره الجماعية

en: contains
ar: يحتوي

en: contains biogr. data
ar: تتضمن بيان من المراجع

en: day
ar: اليوم

en: dictionary
ar: القاموس

en: directory
ar: الملف

en: dissertation or thesis
ar: اطروحات

en: drama
ar: دراما

en: drawing
ar: الرسم

note: INPUT type=checkbox name=<!-- TMPL_VAR NAME="message_attribute_id" -->
en: email
ar: البريد الإلكتروني

en: encyclopaedia
ar: الموسوعة

en: essays
ar: المقالات

en: examination paper
ar: ورقة الاختبار

en: expected at
ar:  متوقع في

en: facsimiles
ar: نسخ

en: fiction
ar: خيال

en: for
ar: لأجل

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=query_desc
en: for '%s'
ar:  '%s' لأجل

en: for patron
ar: لراع

en: forms
ar: الاشكال

en: genealogical tables
ar: جداول النسب

en: glass
ar: زجاج

en: hand-written
ar: خط اليد

en: hardboard
ar: اللوح المضغوط

en: humour, satire
ar: الفكاهه و  الهجاء

en: illuminations
ar:  انارات

en: illustrations
ar: ايضاحات

en: in
ar: في

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: in %s Catalog. <a1>
ar:  <a1> . %s في دليل

note: %1$s: TMPL_VAR name=timeLimitFinite
en: in the past %s months
ar:  أشهر %s  في الماضي

en: index
ar: الفهرس

en: individual biography
ar: السيرة الذاتية

en: irregular
ar: غير نظامي

en: is exactly
ar: هو بالضبط

en: items. <a1>Show all items</a>
ar: <a1> اظهار كل العناصر</a>.العناصر

en: juvenile, general
ar: الاحداث العامة

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: koha opac %s
ar:   %s OPAC كوهــــا

en: large print
ar: طباعة كبير

en: laws and legislation
ar: القوانين والتشريعات

en: letters
ar: الرسائل

en: literature surveys/reviews
ar: التحقيقات الأدبية  / المراجع

en: maps
ar: الخرائط

en: metal
ar: المعدن

en: microprint
ar: الصورة المجهرية

en: mini-print
ar: طباعة

en: mixed collection
ar: مجموعات مختلطة

en: month
ar: شهر

en: motion picture
ar: شريط صور

en: multimedia
ar: الوسائط المتعددة

en: multiple/other lit. forms
ar: الكثير/ أشكال أدبية أخرى

en: music
ar: موسيقى

en: my fines
ar: الغرامات الخاصة

en: my messaging
ar: ارسالياتي

en: my personal details
ar: تفصيلاتي الشخصية

en: my purchase suggestions
ar: اقتراحات الشراء الخاصة

en: my reading history
ar: تاريخ القراءات الخاصة

en: my summary
ar: خلاصتى

en: my tags
ar: علاماتي

en: newspaper format
ar: شكل صحيفة

en: no illustrations
ar: بدون ايضاحات

en: not
ar: ليس

en: not a literary text
ar: ليس نصا أدبيا

en: numeric table
ar: جدول رقمي

en: of all time
ar: في كل العصور

en: on Friday
ar: يوم الجمعة

en: on Monday
ar: يوم الاثنين

en: on Saturday
ar: يوم السبت

en: on Sunday
ar: يوم الاحد

en: on Thursday
ar: يوم الخميس

en: on Tuesday
ar: يوم الثلاثاء

en: on Wednesday
ar: يوم الاربعاء

en: or
ar: أو

en: other
ar: آخر

en: other form of textual material
ar: شكل آخر من أشكال المواد النصية

en: other non-projected graphic type
ar: نوع اخر من الرسوم غير البيانية

en: others
ar: الآخرون

en: painting
ar: رسم

en: paper
ar: الورق

en: patent
ar: براءه الاختراع

en: photomechanical reproduction
ar: صور الاستنساخ الميكانيكي

en: photonegative
ar: صور الاستنساخ

en: photoprint
ar: طباعة الصور

en: picture
ar: صورة

en: plans
ar: خطط

en: plaster
ar: لصقة

en: plates
ar: لوحات

en: poetry
ar: الشعر

en: porcelaine
ar: الخزف

en: portraits
ar: صور

en: pre-primary (0-5)
ar:  (قبل البدء (0-5

en: print
ar: طباعة

en: programmed text books
ar: الكتب المبرمجه

en: project description
ar: وصف المشروع

en: quarter
ar: الربع

en: regular print
ar: طباعة عاديه

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: returned %s results.
ar:  نتيجة  %s  تم ايجاد

en: samples
ar: عينات

en: short stories
ar: قصص قصيرة

en: skin
ar: مظهر

note: INPUT type=checkbox name=<!-- TMPL_VAR NAME="message_attribute_id" -->
en: sms
ar: ارساليات قصيرة

en: sound recordings
ar: تسجيل الصوت

en: speeches, oratory
ar: الخطب  و الخطابة

en: standard
ar: قياسي

en: starts with
ar: يبدأ

en: statistics
ar: احصائيات

en: stone
ar: الحجارة

en: synthetics
ar: المواد المصنعه

en: tags from other users.
ar: العلامات من المستخدمين الآخرين

en: technical drawing
ar: الرسم الفني

en: technical report
ar: التقرير التقن

en: textile
ar: المنسوج

en: titles
ar: عناو ين

en: transparencies
ar: شفافيات

en: treaties
ar: المعاهدات

en: unknown
ar: مجهول

note: %1$S: type=text name=number
en: up to %S subjects
ar: مواضيع  %S حتى

en: video recording
ar: تسجيل الفيديو

en: visual projection
ar: عرض بصري

en: week
ar: أسبوع

en: wood
ar: الخشب

en: year
ar: السنة
