Koha 3.0.2 - en to az translation catalogue (6426 entries)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en:  in tab
az: cədvəldə

note: For the first occurrence, SCRIPT
en:  issues expected,
az:  gözləyən saylar,

note: For the first occurrence, SCRIPT
en:  mandatory fields empty (see bold subfields)
az:  məcburi hissələr boşdur (bkz. kalın yazılı altalanlar)

note: SCRIPT
en:  subfield
az:  altkategoriya

note: SCRIPT
en:  were entered. <br \/>Please indicate which date(s) an issue is not expected<br \/>
az:  daxil edildi. <br \/>Sayın gözləməyən tarix(lər)ini işarətlə<br \/>

note: SCRIPT
en:  were entered.<p class='warning'> You seem to have indicated more issues per year than expected.<\/p>
az:  girildi.<p class='warning'> Her yıl beklenenden daha fazla sayı işaretlenmiş görünüyor.<\/p>

en: !- No attempt to code
az: !- Buraya kod yazmayın

en: # Bibs
az: # Bibl

en: # Items
az: # Materyaller

en: # Subs
az: # Altlar

en: #- Blank
az: #- Boşluq

en: #- National bibliographic agency
az: #- Milli bibliografik agentlik

en: #- No biographical material
az: #- Boyografik materiyal yoxdur

en: #- No information provided
az: #- Bilgi sağlanamamıştır

en: #- None of the following
az: #- Aşağıdakilerden hiçbiri

en: #- Not a government agency
az: #- Resmi kurum değil

en: #- Not a government publication
az: #- Resmi kurum yayını değil

en: #- Not modified
az: #- Değiştirilmemiş

en: #- Not subdivided geographically
az: #- Coğrafi olarak alt bölümlere ayrılmamış

en: #- Unknown or not specified
az: #- Bilinmiyor ya da belirlenmemiş

note: %1$S: type=text name=invoice
en: %S (Fill when receiving)
az: %S (Gələnd doldurun)

note: %1$S: type=text name=phone
en: %S (e.g., 5338644143)
az: %S (məs., 5338644143)

note: %1$S: type=text name=link
en: %S (e.g., Title or Local-Number)
az: %S (məs. Əsərin adı vəya Yer Nömrəsi)

note: %1$S: type=text name=sublength
en: %S (enter amount in numerals)
az: %S (miqdarı sayı olaraq girin)

note: %1$S: type=text name=minlocation
en: %S (items.itemcallnumber)
az: %S (materyaller.yernumarası)

note: %1$S: type=text name=hidden
en: %S (see online help)
az: %S (online yardıma baxın)

note: %1$S: type=text name=histstartdate
en: %S (the date of the 1st subscription)
az: %S (İlk abonentliyin tarixi)

note: %1$S: type=text name=Filter
en: %S (use * to do a fuzzy search)
az: %S (qarışıq axtarmaq üçün * işlədin)

note: %1$S: type=text name=other-reason<!-- TMPL_VAR NAME="suggestiontype" -->all
en: %S <a1>Mark all with this reason</a> <a2>Cancel</a>
az: %S <a1>Bu sorunla ilgili olanların hepsini işaretle</a> <a2>İptal</a>

note: For the first occurrence, %1$S: type=text name=amount
en: %S Example: 5.00
az: %S Örnek: 5.00

note: %1$S: type=text name=member
en: %S Ordered by
az: %S tarafından sipariş edilmiştir

note: %1$S: type=text name=delay
en: %S days ago
az: %S gün önce

note: %1$S: type=text name=pagesize
en: %S items
az: %S materyal

note: %1$S: type=text name=enrolmentperiod
en: %S months
az: %S ay

note: %1$S: type=text name=member
en: %S order by:
az: %S göre sırala:

note: %1$S: type=text name=dont_export_fields
en: %S separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
az: %S bir boşlukla ayır. (örn. 100a 200 606)

note: For the first occurrence, %1$S: type=text name=dateofbirthrequired
en: %S years
az: %S yıl

note: %1$S: type=text name=enddate
en: %S(if empty subscription is still active)
az: %S(eğer boşsa, abonelik hala aktiftir)

note: %1$p: type=radio name=filetype value=zip
en: %p zip file
az: %p ziplenmiş dosya

note: %1$p: type=radio name=<!-- TMPL_VAR NAME="name" -->_all value=all
en: %pAll dates
az: %pBütün tarixlər

note: %1$p: type=radio name=dates value=range
en: %pDate range
az: %pTarix diapazonu

note: %1$p: type=radio name=NoZebra value=1
en: %pNozebra: my catalog is not that large and I want something simple to setup/maintain
az: %pNoZebra: Kataloqum o gədə geniş deyil ve asant bir şey qurmaq/işlətmək istiyirəm

note: %1$p: type=radio name=NoZebra value=0
en: %pZebra: I have a large catalog, I understand I must configure Zebra after the installation has completed
az: %pZebra: Geniş bir kataloqum var və qurulma tamamlanınca Zebranın konfigurasiyasənə edəcəyimi bilirəm

note: %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=firstname %3$s: TMPL_VAR name=surname %4$s: TMPL_VAR name=title %5$s: TMPL_VAR name=surname
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s, enter the name of an image file to upload.
az: %s %s %s için şu anda bir görüntü mevcut değil. %s %s için bir görüntüyü içe aktarmak için görüntü dosyasının adını girin.

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: %s %s has no outstanding fines.
az: %s %s ödenmemiş cezası yok.

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: %s &rsaquo; Modify subscription
az: %s &rsaquo; Abonelikte değişiklik

note: %1$s: TMPL_VAR name=orderdate %2$s: TMPL_VAR name=latesince
en: %s (%s days)
az: %s (%s gün)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=isurl
en: %s (if checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked)
az: %s (Eğer işaretlenmişse, alt alan bir web adresidir ve tıklanabilir)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=authorised_value
en: %s (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
az: %s (eğer burada bir değer seçerseniz, göstergeler onaylanmış değerler listesi ile sınırlanır)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=tab
en: %s (ignore means that the subfield does not display in the record editor)
az: %s (yoksay, alt alan kayıt editöründe gösterilmez anlamını taşır)

note: %1$s: TMPL_VAR name=duedate
en: %s (overdue)
az: %s (gecikmiş)

note: %1$s: TMPL_VAR name=ehidden
en: %s (see online help)
az: %s (bkz. çevrimiçi yardım)

note: %1$s: TMPL_VAR name=source %2$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: %s - Cardnumber: %s
az: %s - Kartnumarası: %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=reqsel %2$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: %s <h3>Confirm Deletion of Server %s</h3>
az: %s <h3>Sunucunun Silinmesini Onayla %s</h3>

note: %1$s: TMPL_VAR
en: %s An unknown error has occurred.
az: %s Bilinmeyen bir hata oluştu.

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=issuecount
en: %s Checkout(s)
az: %s Çıkış(lar)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=authtypecode
en: %s Framework
az: %s Çerçeve

note: %1$s: TMPL_VAR name=op_count
en: %s Term(s).
az: %s Terim(ler).

note: %1$s: TMPL_VAR name=used
en: %s biblio(s)
az: %s künye(ler)

note: %1$s: TMPL_VAR name=errorfile
en: %s can't be opened
az: %s açılamaz

note: %1$s: TMPL_VAR name=level
en: %s data added
az: %s veri eklendi

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=firstremind
en: %s day(s)
az: %s gün(ler)

note: %1$s: TMPL_VAR name=HANDLED
en: %s directorie(s) processed.
az: %s rehber(ler) işlendi.

note: %1$s: TMPL_VAR
en: %s directorie(s) scanned.
az: %s rehber(ler) tarandı.

note: %1$s: TMPL_VAR name=UZIPFAIL
en: %s failed to unpack.
az: %s açılamadı.

note: %1$s: TMPL_VAR name=TCOUNTS
en: %s image(s) moved into the database:
az: %s görüntü(ler) veritabanına taşındı:

note: %1$s: TMPL_VAR name=imported
en: %s imported records
az: %s içe aktarılmış kayıt

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=irregular_issues
en: %s issues
az: %s ödünç verme

note: %1$s: TMPL_VAR name=num_items
en: %s item records found and staged
az: %s materyal kaydı bulundu ve düzenlendi

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=count
en: %s item(s)
az: %s materyal(ler)

note: %1$s: TMPL_VAR name=Number %2$s: TMPL_VAR name=date
en: %s items modified : datelastseen set to %s
az: %s kayıt değiştirildi : ayarlanan son görüntülenme tarihi: %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: %s lines found.
az: %s satır bulundu.

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: %s lost items found
az: %s kayıp materyal bulundu

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=monthlength
en: %s months
az: %s ay

note: %1$s: TMPL_VAR name=alreadyindb
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled
az: %s üye tablosunda halen var olduğundan içe aktarılamadı ve üstüne yazma olanağı kaldırıldı

note: %1$s: TMPL_VAR name=invalid
en: %s not imported because they are not in the expected format
az: %s beklenen formatta olmadıkları için içe aktarılmadılar

note: %1$s: TMPL_VAR name=overwritten
en: %s overwritten
az: %s üstüne yazılmış

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=categoryname
en: %s patron
az: %s kullanıcı

note: %1$s: TMPL_VAR name=TotalDel
en: %s patrons have been successfully deleted
az: %s kullanıcılar başarı ile silinmiştir

note: %1$s: TMPL_VAR name=TotalDel
en: %s patrons have been successfully moved to trash
az: %s kullanıcılar başarıyla geri dönüşüm kutusuna taşınmıştır

note: %1$s: TMPL_VAR name=tab
en: %s preferences
az: %s tercihler

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=num
en: %s records
az: %s kayıt

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: %s records in file
az: %s kayıt kütükte

note: %1$s: TMPL_VAR name=import_errors
en: %s records not staged because of MARC error
az: %s kayıtlar MARC hatası nedeniyle düzenlenmemiştir

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: %s records parsed
az: %s kayıt ayrıştırıldı

note: %1$s: TMPL_VAR name=staged
en: %s records staged
az: %s kayıtlar düzenlendi

note: %1$s: TMPL_VAR name=matched %2$s: TMPL_VAR name=matcher_code
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
az: %s herbir eşleşme kuralına göre katalogda en az bir eşleşeni bulunan kayıtlar &quot;%s&quot;

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: %s result(s) found
az: %s sonuç bulundu

note: %1$s: TMPL_VAR name=total %2$s: TMPL_VAR name=breeding_count %3$s: TMPL_VAR name=pagination_bar
en: %s result(s) found in catalog, <a1>%s result(s) found in reservoir</a> %s
az: katalogda %s sonuç bulundu, <a1>havuzda %s sonuç bulundu</a> %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=count
en: %s shipments found
az: %s gönderi bulundu

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=ExpectedAtLibrary
en: %s since
az: %s tarihinden beri

note: %1$s: TMPL_VAR name=suggestion
en: %s suggestions waiting <a1>Manage suggestions</a>
az: %s öneri beklemede<a1>Öneriler yönetimi</a>

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=used
en: %s times
az: %s kez

note: %1$s: TMPL_VAR name=looptable_first %2$s: TMPL_VAR name=looptable_last
en: %s to %s
az: %s - %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=ratiocalc
en: %s to order
az: %s sipariş için

note: %1$s: TMPL_VAR name=weeklength
en: %s weeks
az: %s hafta

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=dateofbirthrequired
en: %s years
az: %s yıl

note: %1$s: TMPL_VAR name=comments
en: %s(none)
az: %s(hiçbiri)

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian)
az: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgaristan)

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian)
az: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Rusya)

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian)
az: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrayna)

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
az: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (İbranice)

en: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Urdu)
az: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Urduca)

en: &#1575;&#1604;&#1593;&#1585;&#1576;&#1610;&#1577; (Arabic)
az: &#1575;&#1604;&#1593;&#1585;&#1576;&#1610;&#1577; (Arapça)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
az: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Farsça)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
az: &#20013;&#25991; (Çince)

en: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hindi)
az: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hintçe)

en: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali)
az: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengalce)

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
az: &#26085;&#26412;&#35486; (Japonca)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
az: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Tayland)

en: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic)
az: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Habeşistan dili)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
az: &#54620;&#44397;&#50612; (Korece)

en: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ])
az: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Yunanca, Modern [1453- ])

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
az: &#x010D;e&#353;tina (Çekçe)

note: %1$s: TMPL_VAR name=copyrightdate
en: &copy; %s
az: &kopya; %s

note: INPUT type=submit
en: &lt;&lt; Continue without Marking
az: &lt;&lt; İşaretlemeden devam ediniz

note: INPUT type=button name=delete
en: &lt;&lt; Delete
az: &lt;&lt; Sil

en: &lt;&lt; Previous
az: &lt;&lt; Önceki

en: &lt;&lt; Previous Page
az: &lt;&lt; Önceki Sayfa

en: &lt;a href=&quot;[856u]&quot;&gt;open site&lt;/a&gt;
az: &lt;a href=&quot;[856u]&quot;&gt;açık site&lt;/a&gt;

en: &nbsp; No results found
az: &nbsp; Sonuç bulunamadı

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as Phrase
az: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Yazar Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call Number
az: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Yer Numarası

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference Name
az: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Toplantı Adı

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference Name as Phrase
az: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Toplantı Adı Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate Name
az: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kurum Adı

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate Name as Phrase
az: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kurum Adı Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal Name
az: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kişi Adı

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal Name as Phrase
az: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kişi Adı Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series Title
az: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Seri Başlığı

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as Phrase
az: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konu Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as Phrase
az: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Eseradı Dizilimi

en: &nbsp;&nbsp;(format: yyyy-yyyy)
az: &nbsp;&nbsp;(biçim: yyyy-yyyy)

en: &nbsp;with limit(s):
az: &nbsp;ile sınırlanan(lar):

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=limit_desc
en: &nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'
az: &nbsp;ile sınırlanan(lar):&nbsp;'%s'

note: %1$s: TMPL_VAR name=test_term
en: &quot;%s&quot; is neither permitted nor prohibited.
az: &quot;%s&quot; ne izin verilmiş ne de yasaktır.

note: %1$s: TMPL_VAR name=test_term
en: &quot;%s&quot; is permitted.
az: &quot;%s&quot; izin verilmiştir.

note: %1$s: TMPL_VAR name=test_term
en: &quot;%s&quot; is prohibited.
az: &quot;%s&quot; yasaklanmıştır.

en: &quot;Add MARC&quot;
az: &quot;MARC Ekle&quot;

en: &quot;Funds&quot; are accounts that you establish to track your expenditures for library materials. They may be used for any kind of material and should match the lines in your materials budget. For instance, if your library establishes a budget line for books, another for audiovisual materials, a third line for magazines, and a fourth budget line for electronic databases, then you would have four funds.
az: &quot;Ödenekler&quot; kütüphane materyal harcamalarını izlemek için oluşturacağınız hesaplardır. Her tür materyal için kullanılabilirler ve bütçenizdeki materyal alımına ayrılan kalemlere uygun olmalıdırlar. Örn. eğer bütçenizde kitap alımları, görsel-işitsel materyaller, dergiler ve elektronik veri tabanları için dört ayrı kalem varsa dört ayrı ödenek oluşturmalısınız.

en: &quot;Renewals allowed&quot; indicates how many times an items of this type may be renewed.
az: &quot;Uzatma sayısı&quot; bu tür materyalin süresinin kaç kez uzatılabileceğini belirtir.

en: &quot;Rental charge&quot; is any amount you might charge to users for borrowing items of a certain type (like videos).
az: &quot;Kiralama ücreti&quot; video gibi belirli bir tür materyali ödünç verirken alacağınız herhangi bir ücrettir (videolar gibi).

en: &rsaquo; <a1>Acquisitions Statistics</a> &rsaquo; Results
az: &rsaquo; <a1>Sağlama İstatistikleri </a> &rsaquo; Sonuçlar

en: &rsaquo; <a1>Average Checkout Period</a> &rsaquo; Results
az: &rsaquo; <a1>Ortalama Ödünç Alma Süresi </a> &rsaquo; Sonuçlar

en: &rsaquo; <a1>Catalog statistics</a> &rsaquo; Results
az: &rsaquo; <a1>Katalog istatistikleri</a> &rsaquo; Sonuçlar

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: &rsaquo; <a1>Cataloging</a> &rsaquo; Edit <a2>%s
az: &rsaquo; <a1>Kataloglama</a> &rsaquo; Düzenle<a2>%s

en: &rsaquo; <a1>Checkout statistics</a> &rsaquo; Results
az: &rsaquo; <a1>Ödünç Verme İstatistikleri</a> &rsaquo; Sonuçlar

en: &rsaquo; <a1>Checkouts by patron category</a> &rsaquo; Results
az: &rsaquo; <a1>Kullanıcı kategorilerine göre ödünç alınanlar</a> &rsaquo; Sonuçlar

en: &rsaquo; <a1>Item Types</a> &rsaquo; Results
az: &rsaquo; <a1>Materyal Türleri</a> &rsaquo; Sonuçlar

en: &rsaquo; <a1>Items</a>
az: &rsaquo; <a1>Materyaller</a>

en: &rsaquo; <a1>Lost Items</a> &rsaquo; Results
az: &rsaquo; <a1>Kayıp Materyaller</a> &rsaquo; Sonuçlar

note: %1$s: TMPL_VAR name=import_batch_id
en: &rsaquo; <a1>Manage Staged MARC Records</a> &rsaquo; Batch %s
az: &rsaquo; <a1>Düzenlenmiş MARC kayıtlarını yönet </a> &rsaquo; Küme %s

en: &rsaquo; <a1>Patrons with the most checkouts</a> &rsaquo; Results
az: &rsaquo; <a1>En fazla ödünç alan kullanıcılar</a> &rsaquo; Sonuçlar

en: &rsaquo; Acquisitions Statistics
az: &rsaquo; Sağlama İstatistikleri

en: &rsaquo; Acquisitions Statistics &rsaquo; Results
az: &rsaquo; Sağlama İstatistikleri &rsaquo; Sonuçlar

en: &rsaquo; Add notice
az: &rsaquo; Uyarı ekle

en: &rsaquo; Add patron attribute type
az: &rsaquo; Kullanıcı kod türü ekle

en: &rsaquo; Add record matching rule
az: &rsaquo; Kayıt eşleştirme kuralı ekle

en: &rsaquo; Average Checkout Period
az: &rsaquo; Ortalama Ödünç Alma Süresi

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=import_batch_id
en: &rsaquo; Batch %s
az: &rsaquo; %s Kümesi

note: %1$s: TMPL_VAR name=buildx
en: &rsaquo; Build A Report, Step %s of 6:
az: &rsaquo; Rapor Hazırla, 6 Adımdan %s.:

en: &rsaquo; Cannot delete filing rule
az: &rsaquo; Sıralama kuralları silinemiyor

note: %1$s: TMPL_VAR name=sort_rule
en: &rsaquo; Cannot delete filing rule %s
az: &rsaquo; %s sıralama kuralı silinemiyor

en: &rsaquo; Catalog statistics
az: &rsaquo; Katalog istatistikleri

en: &rsaquo; Catalog statistics &rsaquo; Results
az: &rsaquo; Katalog istatistikleri &rsaquo; Sonuçlar

note: %1$s: TMPL_VAR name=surname %2$s: TMPL_VAR name=firstname %3$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: &rsaquo; Checking out to %s, %s (%s)
az: &rsaquo; %s %s (%s) ödünç veriliyor

en: &rsaquo; Checkout statistics
az: &rsaquo; Ödünç alma istatistikleri

en: &rsaquo; Checkouts by patron category
az: &rsaquo; Kullanıcı kategorilerine göre ödünç almalar

en: &rsaquo; Confirm
az: &rsaquo; Onayla

en: &rsaquo; Confirm Deletion
az: &rsaquo; Silmeyi Onayla

en: &rsaquo; Confirm deletion of classification source
az: &rsaquo; Sınıflama kaynağının silinmesini onayla

note: %1$s: TMPL_VAR name=class_source
en: &rsaquo; Confirm deletion of classification source %s
az: &rsaquo; %s sınıflama kaynağının silinmesini onayla

en: &rsaquo; Confirm deletion of filing rule
az: &rsaquo; Sıralama kuralının silinmesini onayla

note: %1$s: TMPL_VAR name=sort_rule
en: &rsaquo; Confirm deletion of filing rule %s
az: &rsaquo; %s sıralama kuralının silinmesini onayla

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=code
en: &rsaquo; Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot;
az: &rsaquo; Kullanıcı kodu türünün silindiğini onayla &quot;%s&quot;

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=code
en: &rsaquo; Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot;
az: &rsaquo; Kayıt eşleştirme kuralının silinmesini onayla &quot;%s&quot;

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: &rsaquo; Contents of <i>%s</i>
az: &rsaquo; <i>%s</i> içeriği

en: &rsaquo; Create New List
az: &rsaquo; Yeni Liste Oluştur

en: &rsaquo; Create from SQL
az: &rsaquo; SQL ile oluştur

en: &rsaquo; Data Deleted
az: &rsaquo; Veri Silindi

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: &rsaquo; Edit List %s
az: &rsaquo; %s Listesini Düzenle

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: &rsaquo; Edit List <i>%s</i>
az: &rsaquo; <i>%s</i> Listesini Düzenle

en: &rsaquo; Finished
az: &rsaquo; Tamamlandı

en: &rsaquo; Item Types
az: &rsaquo; Materyal türleri

en: &rsaquo; Lost Items
az: &rsaquo; Kayıp Materyaller

en: &rsaquo; Manage Staged MARC Records
az: &rsaquo; Düzenlenmiş MARC Kayıtlarını Yönet

en: &rsaquo; Modify notice
az: &rsaquo; Uyarıda değişiklik yap

en: &rsaquo; Modify patron attribute type
az: &rsaquo; Kullanıcı kod türünde değişiklik yap

en: &rsaquo; Modify record matching rule
az: &rsaquo; Kayıt eşleme kuralında değişiklik yap

en: &rsaquo; Modify tag
az: &rsaquo; Alan kodunda değişiklik yap

en: &rsaquo; New authorized value
az: &rsaquo; Yeni onaylanmış değer

en: &rsaquo; New category
az: &rsaquo; Yeni kategori

en: &rsaquo; New tag
az: &rsaquo; Yeni alan kodu

en: &rsaquo; Notice added
az: &rsaquo; Uyarı eklendi

en: &rsaquo; Patrons statistics
az: &rsaquo; Kullanıcı istatistikleri

en: &rsaquo; Patrons statistics &rsaquo; Results
az: &rsaquo; Kullanıcı istatistikleri &rsaquo; Sonuçlar

en: &rsaquo; Patrons with the most checkouts
az: En fazla ödünç almış olan kullanıcılar

en: &rsaquo; Results
az: &rsaquo; Sonuçlar

en: &rsaquo; Saved Reports
az: &rsaquo; Kaydedilmiş Raporlar

note: %1$s: TMPL_VAR name=name
en: &rsaquo; Saved Reports &rsaquo; %s Report
az: &rsaquo; Kaydedilen Raporlar &rsaquo; %s Rapor

en: &rsaquo; Saved Reports &rsaquo; SQL View
az: &rsaquo; Kaydedilen Raporlar &rsaquo; SQL Görünümü

en: &rsaquo; Search Results
az: &rsaquo; Tarama Sonuçları

en: 'Renewals' should include the number of times this item can be renewed
az: "Uzatma sayısı" bu tür materyalin süresinin kaç kez uzatılabileceğini belirtir

en: 'Select a borrower category' using the dropdown menu provided (or select the default 'Any Category code' at the top of the dropdown menu to choose all borrower categories)
az: Açılan pencereden 'Bir üye kategorisi'ni (veya tüm kategorileri birden işaretlemek için ilk sırada yer alan varsayılan 'Herhangi Bir Kategori' kodunu seçin)

en: 'Select a branch' to report on (or, leave at the default 'all' to perform the report on all branches)
az: Bir şube hakkında rapor hazırlamak için 'Bir şube seçin' (veya tüm şubeler hakkında rapor hazırlamak için zaten varsayılan olan "'tümü' seçili kalsın)

en: 'Select a library' to define an overdue schedule for
az: Gecikmeleri düzenlemek için bir kütüphane seçin

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a md5 hash (if your passwords are already encrypted, talk to your systems administrator about options).
az: 'parola' düz metin halinde saklanmalı ve md5 hash şeklinde çevrilmelidir (parolalarınız halen şifreli ise sistem yöneticinizle seçenekler hakkında görüşünüz).

en: ( ! means 'not visible' or in the case of Collapsed 'not Collapsed')
az: ( ! 'görünmez durumda' veya Kapalı olma hali ile ilgili olarak 'Kapalı değil' anlamını taşır)

en: (<a1>Log Out</a>) |
az: (<a1>Çıkış</a>) |

en: (<a1>View item's checkout history</a>)
az: (<a1>Materyalin ödünç alınma geçmişini görüntüleyin</a>)

en: (Complete with 0 on the left)
az: (Sola 0 koyarak tamamlayın)

en: (Create Label Batch)
az: (Etiket Kümesi Oluştur)

en: (Damaged)
az: (Hasarlı)

en: (Derived value)
az: (Türetilmiş değer)

en: (Error)
az: (Hata)

en: (Hint: If you are proficient at MySQL, it is often faster and easier to find an existing stopwords list, edit it, put it in the correct format, and use the MySQL "Load Data Infile" command to import the list into the stopwords table. Many academic libraries publish their stopwords list on the Internet, or you can ask other Koha libraries if they would share their stopword list.)
az: (İpucu: Eğer MySQL'i iyi biliyorsanız mevcut bir taranmayan sözcükler (stopwords) listesi bulmak, düzenlemek, düzeltmek ve listeyi taranmayacak sözcükler tablosuna aktarmak için MySQL "Load Data Infile" komutunu kullanmak gayet kolay ve hızlı olur. Pek çok akademik kütüphane Internet'te taranmayacak sözcükler listelerini yayınlarlar veya diğer Koha kütüphanelerine listelerini paylaşmak için başvurabilirsiniz.)

en: (In linux, each printer configuration in your printcap file defines a print queue. The default print queue is "lp," but if you use more than one printer you will have other queues, probably with names like "text" or "postscript." Tell Koha which printer queue(s) you want to use for printing reports directly from the server.)
az: (Linux'ta printcap dosyanızdaki her bir konfigürasyon bir yazdırma kuyruğu belirler. Varsayılan yazdırma kuyruğu "lp," olmakla birlikte birden çok yazıcı kullanıyorsanız, muhtemelen "metin" veya "postcript." gibi adları olan başka kuyruklarınız da olacaktır. Koha'da yazdırma raporlarını doğrudan sunucudan almak için hangi kuyrukları kullanmak istediğinizi tanımlayın.)

en: (In transit)
az: (Aktarımda)

en: (Indonesian)
az: (Endonezya Dili)

en: (Lost)
az: (Kayıp)

en: (Password:
az: (Parola:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: (Record #%s)
az: (Kayıt#%s)

note: %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: (Record #%s) &rsaquo; Items
az: (Record #%s) &rsaquo; Materyaller

note: %1$s: TMPL_VAR name=subscriptionsnumber
en: (We have %s subscriptions associated with this title).
az: (Bu eser adı ile bağlantılı %s aboneliğimiz var).

en: (Withdrawn)
az: (Kayıttan düşüldü)

en: (a choice list for Choice (separated by |) or cols|rows for Texarea)
az: (Seçim için (| ile ayrılmış) bir seçenekler listesi veya Texarea için sütunlar |satırlar)

en: (auto-filled from 300)
az: (300 alanından otomatik dolar)

en: (auto-filled)
az: (otomatik dolar)

note: %1$s: TMPL_VAR name=borrowernumber %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: (borrowernumber: %s; surname: %s).
az: (üyeno: %s; soyadı: %s).

note: %1$s: TMPL_VAR name=suggestionid
en: (defined from suggestion #%s)
az: (önerilerden alınmış #%s)

en: (if checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item)
az: (İşaretlenmişse, bu türden hiç bir materyal ödünç verilemez. Eğer işaretli değilse, belirli bir materyal ödünç verilmez olarak ayarlanmadığı sürece bu türden her bir materyal ödünç verilebilir)

en: (if empty, subscription is still active)
az: (eğer boşsa, abonelik hala aktiftir)

en: (inclusive)
az: (dahil)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=innerloop1
en: (is %s)
az: (%s)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=lastimported
en: (last was %s)
az: (son ithal edilen %s)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=timestamp
en: (modified on %s)
az: (%s tarihinde değiştirildi)

en: (no email on file)
az: (dosyada e-posta adresi yok)

en: (no phone number on file)
az: (Kayıtlarda telefon numarası yok)

en: (nothing entered)
az: (birşey girilmemiş)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=ordernumber
en: (order #%s)
az: (sipariş #%s)

en: (rcvd)
az: (alındı)

en: (related searches:
az: (ilgili aramalar:

en: (select a library)
az: (bir kütüphane seçin)

en: (start date of the 1st subscription)
az: (İlk aboneliğin başlangıç tarihi)

note: %1$s: TMPL_VAR name=due_date
en: ) date due: %s
az: ) iade tarihi: %s

en: ** Vendor's listings already include GST.
az: ** Sağlayıcı listesinde KDV dahildir.

note: %1$s: TMPL_VAR name=longoverdue
en: , %s long overdue
az: , %s uzun süreli gecikme

note: %1$s: TMPL_VAR
en: , %s patron(s) found:
az: , %s kullanıcı(lar) bulundu:

en: , Cyprus
az: , Kıbrıs

en: , France
az: , Fransa

en: , France (Koha 3.0 enhancements to patrons and holds modules)
az: , Fransa (Koha 3.0 kullanıcılar ve rezervasyon modüllerinde zenginleştirmeler)

en: , France (Suggestions, Stats wizards and improved LDAP sponsorship)
az: , Fransa (Öneriler, İstatistik sihirbazları ve iyileştirilmiş LDAP desteği)

en: , France (biblio frameworks, MARC authorities, OPAC basket, Serials sponsorship)
az: , Fransa (bibliyografik çerçeveler, MARC otoriteleri, OPAC sepeti, Süreli Yayınlar desteği)

en: , Mandatory
az: , Zorunlu

en: , New Zealand, and Rosalie Blake, Head of Libraries, (Koha 1.0)
az: , Yeni Zelanda, Kütüphaneler Yöneticisi Rosalie Blake (Koha 1.0)

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
az: , OH, ABD (Koha 3.0 beta testi)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
az: , Ohio, ABD (MARC desteği, dokümantasyon, şablon oluşturma)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
az: , Pensilvanya, ABD (Koha 3.0 Zebra Entegrasyonuna destek olma)

en: , Please transfer this item.
az: , Lütfen bu materyali aktarın.

note: %1$s: TMPL_VAR name=seealso
en: , See %s
az: , Bakınız %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=author
en: , by %s
az: , yazar: %s

en: , or
az: , veya

en: , repeatable
az: , tekrarlanabilir

en: - &quot;Funds&quot; are used to group &quot;Budgets&quot;. For example a Fund may be called &quot;General Stack&quot;, and will have a &quot;Budget&quot; which records the amount availalbe to spend during the period of the budget. A budget must have a start and end date.
az: - &quot;Ödenekler&quot; &quot;Bütçe&quot;yi gruplandırma amacıyla kullanılırlar. Örn. bir Ödenek  &quot;Genel Koleksiyon&quot;şeklinde adlandırılabilir ve bütçe dönemi boyunca harcanabilecek para miktarını gösterir. Bir bütçenin başlangıç ve bitiş tarihleri olması gerekir.

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold\n
az: - Lütfen ayrılacak bir materyal seçin

note: SCRIPT
en: - This patron had already placed a hold on this item\n Please cancel the previous hold first \n
az: - Bu kullanıcı bu materyali önceden ayırtmış
     Lütfen önce ilk rezervasyonu iptal edin.

note: SCRIPT
en: - You may only place a hold on one item at a time\n
az: - Bir defada yalnızca bir materyal ayırtabilirsiniz

en: -- All --
az: -- Tümü --

en: -- Choose a reason --
az: -- Bir neden seçin --

en: -- none --
az: -- hiçbiri --

en: -- please choose --
az: -- lütfen seçin --

note: %1$s: TMPL_VAR name=lib.surname %2$s: TMPL_VAR name=lib.firstname %3$s: TMPL_VAR name=reason %4$s: TMPL_VAR name=libemail %5$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: . %s %s reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time. The reason given is: %s If you have any questions, please email us at %s. Thank you, %s
az: . İsteginiz bugün %s %s tarafından değerlendirilmiş ve maalesef uygun bulunmamıştır. Nedeni: %s. Herhangi bir sorunuz olursa, lütfen %s adresine e-posta ile gönderiniz. Teşekkür ederiz, %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=libsurname %2$s: TMPL_VAR %3$s: TMPL_VAR name=libemail %4$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: . %s %s reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library. If you have any questions, please email us at %s. Thank you, %s
az: . İsteginiz bugün %s %s tarafından ele alınmıştır. Materyal mümkün olan en kısa sürede sipariş edilecektir. Sipariş işlemi bitiminde ve daha sonra materyal kütüphaneye geldiğinde e-posta ile haberdar edileceksiniz. Herhangi bir sorunuz olursa, lütfen %s adresine e-posta ile bildiriniz. Teşekkür ederiz, %s

en: . <a1>Cancel hold</a>
az: . <a1>Ayırma işlemini iptal et</a>

en: . After adding the new bibliographic record, you will be given the option to add items the record. One record can have many items.
az: . Yeni bir bibliyografik kayıt ekledikten sonra size bu kayda birden fazla materyal ekleme seçeneği sunulacaktır. Bir kayıt altında çok sayıda materyal olabilir.

en: . Begins with
az: İle başlar:

en: . Deletion is not possible.
az: . Silinemez.

en: . Deletion not possible
az: . Silinemez

note: %1$s: TMPL_VAR name=minPasswordLength
en: . Password must be at least %s characters.
az: . Parola en az %s karakter olmalı.

en: . See highlighted items <a1>below</a>
az: . <a1>Aşağıda</a> işaretlenmiş olan materyallere bakın

en: . Some database servers require
az: . Bazı veri tabanı sunucuları gerektirir

en: . That will modify <b>all frameworks</b> which is usually what you need, but you have been warned.
az: . Bu <b>tüm çerçeveler</b>de değişiklik yapacaktır. Değişiklikler muhtemelen gereksinimize uygundur ancak yine de uyarılmaktasınız.

en: . User
az: . Kullanıcı

note: %1$s: TMPL_VAR name=libemail %2$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: . We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection. You will be notified again when the book is available. If you have any questions, please email us at %s Thank you, %s
az: Memnuniyetle bildiririz ki istemiş olduğunuz materyal sipariş edilmiştir. Yakında gelmesi beklenmekte olup geldiğinde koleksiyona eklenmek üzere işleme alınacaktır. Kullanıma hazır olduğunda size tekrar bilgi verilecektir. Herhangi bir sorunuz olursa e-posta ile %s adresi üzerinden bize gönderebilirsiniz. Teşekkür ederiz, %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName %2$s: TMPL_VAR name=libemail %3$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: . We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection of the %s. If you have any questions, please email us at %s. Thank you, %s
az: . İstediğiniz eserin %s koleksiyonuna katıldığını memnuniyetle bildiririz. Herhangi bir sorunuz olursa %s adresine e-posta gönderebilirsiniz. Teşekkür ederiz %s

en: .&nbsp; Items can be added to orders in acquisitions. Item details are added upon recieving the item. Using the acquisitions module for adding items allows you to track the libraries spend against funds and budgets.
az: .&nbsp; Sağlamada siparişlere materyaller eklenebilir. Materyallerin ayrıntıları geldiklerinde tamamlanır. Yeni alınan materyaller için sağlama modülünü kullanmak kütüphanelerin ödenek ve bütçelerinden ne kadarını harcadıklarını izleme olanağı sağlar.

en: ...and:
az: ...ve:

en: ...or...
az: ...veya...

en: 0 - no index
az: 0 - Dizin yok

en: 0 - not a festschrift
az: 0 - Anı kitabı değil

en: 0 Checkouts
az: 0 Ödünç alınanlar

en: 0 Form of material
az: 0 Materyal biçimi

en: 0 Holds
az: 0 Ayırtılanlar

en: 0- No Index
az: 0- Dizini yok

en: 0- Not a conference publication
az: 0- Toplantı kitabı değil

en: 0- Not a festschrift
az: 0- Anı kitabı değil

en: 0- Not fiction
az: 0- Roman değil

en: 0- not a conference publication
az: 0- toplantı kitabı değil

en: 0- unmodified record
az: 0- Üzerinde değişiklik yapılmamış kayıt

en: 00-05- Date entered on file
az: 00-05-Kayda alındığı tarih

en: 000s
az: 000'lar

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
az: 01- ISO 646, IRV sürümü (Latin alfabesi tabanlı)

en: 01-04 Illustrations
az: 01-04 Resimler

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
az: 02- ISO Registration # 37 (temel Kiril seti)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
az: 03- ISO 5426 (genişletilmiş Latin seti )

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
az: 04- ISO 5427 (Genişletilmiş Kiril alfabesi)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
az: 05- ISO 5428 (Yunan alfabesi)

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
az: 06- Dolaylı veya dolaysız coğrafi alt bölüm

en: 06- Form of an item
az: 06- Materyalin biçimi

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
az: 06- ISO 6438 (Afrikan dil kodu)

en: 06- Type of date / Publication Status
az: 06- Tarih tipi / Yayının Durumu

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
az: 07- ISO 10586 (Gürcüce seti)

en: 07- ISO ISO 10586 (Georgian set)
az: 07- ISO ISO 10586 (Gürcüce)

en: 07- Romanization scheme
az: 07- Romanizasyon sistemi (Latin harflerine çevirme)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
az: 08- ISO 8957 (Ibranice seti) tablo 1

en: 08- Language of catalog
az: 08- Katalog dili

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
az: 09- ISO 8957 (İbranice seti) tablo 2

en: 09- Kind of record
az: 09- Kaydın türü

en: 1 - festschrift
az: 1 - anı kitabı

en: 1 - index present
az: 1 - dizin var

en: 1 7/8 in. per second
az: Saniyede 1 7/8 inç

en: 1- Conference publication
az: 1- Toplantı yayını

en: 1- Festschrift
az: 1- Anı kitabı

en: 1- Fiction
az: 1- Roman

en: 1- Full level, material not examined
az: 1- Ayrıntılı kataloglama, materyal incelenmemiş

en: 1- Index present
az: 1- Dizin var

en: 1- conference publication
az: 1- toplantı yayını

en: 1- modified record
az: 1- Üzerinde değişiklik yapılmış kayıt

en: 1-4 Record size
az: 1-4 Kayıt boyutu

en: 1. First Issue ETA
az: 1. İlk sayının tahmini geliş tarihi

en: 1.4 m/sec(compact discs)
az: 1.4 m/sn (compact disc)

en: 1/2 Months (6/year)
az: 2 Ayda 1 (Yılda 6 sayı)

en: 1/2 in.
az: 1/2 inç

en: 1/2 months (6/year)
az: 2 ayda 1 (Yılda 6 sayı)

en: 1/2 weeks
az: 2 haftada bir

en: 1/2 years
az: 2 yılda 1

en: 1/3 in. (8 mm)
az: 1/3 inç (8mm)

en: 1/3 months (1/quarter)
az: 3 ayda 1 (3 aylık)

en: 1/3 weeks
az: 3 haftada 1

en: 1/4 in.
az: 1/4 inç

en: 1/8 in.
az: 1/8 inç

en: 1/Month
az: Aylık

en: 1/day
az: Günlük

en: 1/month
az: Aylık

en: 1/quarter
az: 3 aylık

en: 1/quarter (seasonal)
az: 3 aylık (mevsimsel)

en: 1/week
az: 1/hafta

en: 1/year
az: 1/year (yılda 1)

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
az: 10 cm x 6.3 cm veya 3 inç 7/8 x 2 inç 1/2

en: 10- Descriptive cataloging rules
az: 10- Niteleyici kataloglama kuralları

en: 10-16 indicator/subfields/size
az: 10-16 gösterge/alt alanlar/boyut

en: 100s
az: 100'ler

en: 105 mm (microfilm)
az: 105 mm (mikrofilm)

en: 11- Government Publication
az: Resmi Yayın

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
az: 11- ISO 5426-2 (Bazı Avrupa dillerinde ve eski tipografide kullanılan Latin karakterleri)

en: 11- Subject heading system/thesaurus
az: 11- Konu başlık sistemi/Kavram dizini

en: 11-14 Date2 / ending date of publication
az: 11-14 Tarih2 / İkinci Tarih

en: 12 cm or 4 in. 3/4
az: 12 cm veya 4 in. 3/4

en: 12- Conference publication
az: 12- Toplantı yayını

en: 12- Type of series
az: 12- Seri türü

en: 12.7 cm or 5 in.
az: 12.7 cm veya 5 inç

en: 13- Festschrift
az: 13- Anı kitabı

en: 13- Numbered or unnumbered series
az: 13- Numaralandırılmış veya numaralandırılmamış seri

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
az: 13.2 cm x 9.7 cm veya 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8

en: 14- Heading use--main or added entry
az: 14- Başlık kullanımı-- ana veya ek giriş

en: 14- Index
az: Dizin

en: 15 Undefined
az: Tanımlanmamış

en: 15 in. per second
az: Saniyede 15 in.

en: 15- Heading use--subject added entry
az: 15- Başlık kullanımı--konu ek girişi

en: 15/16 in. per second
az: Saniyede 15/16 in.

en: 16 mm (microfilm)
az: 16 mm (mikrofilm)

en: 16- Heading use--series added entry
az: 16- Başlık kullanımı--seri ek girişi

en: 16- Literary form
az: 16- Edebi biçim

en: 17- Biography
az: 17- Biyografi

en: 17- Encoding
az: 17- Kodlama

en: 17- Encoding level
az: 17- Kodlama düzeyi

en: 17- Type of subject subdivision
az: 17- Konu alt bölüm türü

en: 17.78 cm or 7 in.
az: 17.78 cm veya 7 in.

en: 18 - Descriptive cataloging form
az: 18- Niteliyici kataloglama biçimi

en: 18-19 Undefined
az: 18-19 Tanımlanmamış

en: 18-21 Illustrations
az: 18-21 Resimler

en: 18-27 Undefined character positions
az: 18-27 Tanımlanmamış karakter pozisyonları

en: 19 - Linked record requirement
az: 19 - Bağlantılı kayıt gereği

en: 19 - Multipart resource record level
az: 19 - Çok parçalı kaynak kayıt düzeyi

en: 19-24 entry map & lengths
az: 19-24 girişlerin yerleşimi & uzunlukları

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
az: Kısa künye ile kataloglama, materyal incelenmemiştir

en: 2 colour, single strip
az: 2 renk, tek şerit

en: 2 months
az: 2 ay

en: 2 quarters
az: 2 üç aylık dönem

en: 2 strip colour
az: 2 renkli

en: 2 weeks
az: 2 hafta

en: 2 years
az: 2 yıl

en: 2-dimensional
az: 2-boyutlu

en: 2. Frequency
az: 2. Sıklık

en: 2/day
az: 2/gün

en: 2/year
az: 2/yıl

en: 2/years
az: 2/yıl

en: 20-24 entry map &amp; lengths
az: 20-24 kayıt yerleşimi ve uzunluğu

en: 200s
az: 200'ler

en: 22- Target Audience
az: 22- Hedef Kullanıcı Gurubu

en: 23- Form of an item
az: 23- Materyalin biçimi

en: 24-27 Nature of contents
az: 24-27 İçeriğin mahiyeti

en: 25.4 cm or 10 in.
az: 25.4 cm veya 10 inç

en: 28- Government Publication
az: 28- Resmi Yayın

en: 28- Type of government agency
az: 28- Resmi kurum türü

en: 29- Conference publication
az: 29- Toplantı yayını

en: 29- Reference evaluation
az: 29 - Referans değerlendirmesi

en: 3 3/4 in. per second
az: Saniyede 3 3/4 inç

en: 3 layer colour
az: 3 katmanlı renk

en: 3 months
az: 3 ay

en: 3 strip colour
az: 3 renkli

en: 3 weeks
az: 3 hafta

en: 3 x 5 in.
az: 3 x 5 inç

en: 3- Abbreviated level
az: 3- Kısaltılmış düzey

en: 3. Numbering Pattern
az: 3. Numaralama örüntüsü

en: 3/week
az: 3/hafta

en: 30 Undefined character position
az: 30 Tanımlanmamış karakter pozisyonu

en: 30 in. per second
az: Saniyede 30 inç

en: 30,48 cm or 12 in.
az: 30,48 cm veya 12 inç

en: 30- Festschrift
az: 30- Anı kitabı

en: 300s
az: 300'ler

en: 31- Index
az: 31- Dizin

en: 31- Record update in process
az: 31- Kayıt güncelleme işlemi sürüyor

en: 32 Undefined
az: 32 Tanımlanmamış

en: 32- Undifferentiated personal name
az: 32- Değişmemiş kişi adı

en: 33 1/3 rpm
az: 33 1/3 devir

en: 33- Level of establishment
az: 33- Oluşturma düzeyi

en: 33- Literary form
az: 33- Edebi biçim

en: 34- Biography
az: 34- Biyografi

en: 34-37 Undefined character positions
az: 34-37 Tanımlanmamış karakter pozisyonu

en: 35 mm (microfilm)
az: 35 mm (mikrofilm)

en: 35.56 cm or 14 in.
az: 35.56 cm veya 14 inç

en: 38- Modified Record
az: 38- Üzerinde Değişiklik Yapılmış Kayıt

en: 38- Modified record
az: 38- Üzerinde değişiklik yapılmış kayıt

en: 39- Cataloging source
az: 39- Kataloglama kaynağı

en: 3D
az: 3B

en: 4 x 6 in.
az: 4 x 6 inç

en: 4- Core level
az: 4- Temel düzey

en: 4. Begins on
az: 4. Tarihinde başlar

en: 4/10 in. per second
az: Saniyede 4/10 in.

en: 40.64 cm or 16 in.
az: 40.64 cm veya 16 inç

en: 400s
az: 400'ler

en: 45 rpm
az: 45 devir

en: 5- Partial (preliminary) level
az: 5- Kısmi (başlangıç) düzeyi

en: 5- Record status
az: 5- Kaydın durumu

en: 5- Target Audience
az: 5- Hedef Kullanıcı Grubu

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
az: 5.7 cm x 10 cm veya 2 in. 1/4 x 4 in., silindir

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
az: 50- ISO 10646 Düzey 3 (Unicode, UTF-8)

en: 500s
az: 500'ler

en: 525 (e.g. NSTC)
az: 525 (örn. NSTC)

en: 6 x 9 in.
az: 6 x 9 inç

en: 6- Type of record
az: Kayıt türü

en: 600s
az: 600'ler

en: 7 1/2 in. per second
az: Saniyede 7 1/2 in.

en: 7- Bibliographic level
az: 7- Bibliyografik düzey

en: 7- Minimal level
az: 7- En alt düzey

en: 7-10 Date1 / Begininning date of publication
az: 7-10 Tarih1 / Yayının başladığı tarih

en: 7-10 Nature of contents
az: 7-10 İçeriğin mahiyeti

en: 7-8 Undefined
az: 7-8 Tanımlanmamış

en: 7.62cm or 3 in.
az: 7.62 cm veya 3 inç

en: 70 mm (microfilm)
az: 70 mm (mikrofilm)

en: 700s
az: 700'ler

en: 78 rpm
az: 78 devir

en: 8 mm (microfilm)
az: 8 mm (mikrofilm)

en: 8 rpm
az: 8 devir

en: 8- Hierarchic level
az: 8- Hiyerarşik düzey

en: 8- Prepublication level
az: 8- Yayınlanma öncesi düzeyi

en: 8- Type of control
az: 8-Denetim türü

en: 8/10 in. per second
az: Saniyede 8/10 inç

en: 800s
az: 800'ler

en: 9- Character coding scheme
az: 9- Karakter kodlama sistemi

en: 9- Encoding
az: 9- Kodlama

en: 9-16 indicator/subfields/size
az: 9-16 gösterge/altalanlar/boyut

en: 900s
az: 900'ler

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: : %s errors found
az: : %s hata bulundu

en: : Administration &gt; System Preferences &gt; Patrons &gt; autoMemberNum.
az: : Yönetim &gt; Sistem Tercihleri &gt; Kullanıcılar &gt; otoUyeNo.

en: : Barcode must be unique.
az: : Barkod tek olmalı.

en: : Configuration OK!
az: : Yapılandırma tamam!

en: : barcode not found
az: : barkod bulunamadı

note: %1$s: TMPL_VAR name=datedue
en: : due %s
az: : İade tarihi %s

en: : item has a waiting hold.
az: :materyal için bekleme aşamasında olan bir rezervasyon var.

en: : item is checked out.
az: : materyal ödünç alınmış.

en: : item was on loan. It was returned before marked as seen
az: : Materyal ödünç alınmıştı. Görüldüğüne dair işaret konmadan geri getirildi

en: : item was on loan. couldn't be returned.
az: : materyal ödünç alınmıştı. iade edilemedi.

en: : item withdrawn
az: : materyal kayıttan düşüldü

en: : turn on/off logging functionality in your system.
az: : sisteminizde şifreli girişi açma/kapama işlevi.

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: :%s errors found
az: : %s hata bulundu

en: :Holidays that either repeat the same day of every week or repeated yearly on the same date.
az: : Haftanın veya yılın aynı gününde tekrarlanan tatiller.

en: :One off events or closeures.
az: :Bir kerelik etkinlikler ve kapanışlar.

note: %1$s: TMPL_VAR name=publishercode
en: ; Published by %s
az: ; Yayınlayan %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=volumedesc
en: ; Volume:<i>%s</i>
az: ; Cilt: <i>%s</i>

note: INPUT type=text name=time
en: <!-- TMPL_IF NAME="date" --><!-- TMPL_VAR NAME="date" --><!-- TMPL_ELSE -->today<!-- /TMPL_IF -->
az: <!-- TMPL_IF NAME="date" --><!-- TMPL_VAR NAME="date" --><!-- TMPL_ELSE -->bugün<!-- /TMPL_IF -->

note: INPUT type=text name=time2
en: <!-- TMPL_IF NAME="date2" --><!-- TMPL_VAR NAME="date2" --><!-- TMPL_ELSE -->tomorrow<!-- /TMPL_IF -->
az: <!-- TMPL_IF NAME="date2" --><!-- TMPL_VAR NAME="date2" --><!-- TMPL_ELSE -->yarın<!-- /TMPL_IF -->

note: INPUT type=text name=dateexpiry
en: <!-- TMPL_UNLESS NAME="opadd" --><!-- TMPL_VAR NAME="dateexpiry" --><!-- /TMPL_UNLESS -->
az: <!-- TMPL_UNLESS NAME="opadd" --><!-- TMPL_VAR NAME="bitiştarihi" --><!-- /TMPL_UNLESS -->

note: IMG
en: <!-- TMPL_VAR name="firstname" --> <!-- TMPL_VAR name="surname" --> (<!-- TMPL_VAR NAME="cardnumber" -->)
az: <!-- TMPL_VAR name="adı" --> <!-- TMPL_VAR name="soyadı" --> (<!-- TMPL_VAR NAME="kardnumarası" -->)

en: <a1> </a><h2>Generating A New Report From SQL</h2>
az: <a1> </a><h2>SQL'den Yeni Bir Rapor Üretme</h2>

en: <a1> </a><h2>Saving A Report</h2>
az: <a1> </a><h2>Bir Rapor Kaydetme</h2>

en: <a1> </a><h2>Scheduling A Report</h2>
az: <a1> </a><h2>Rapor Zamanlama</h2>

note: %1$s: TMPL_VAR name=borrowerfirstname %2$s: TMPL_VAR name=borrowersurname
en: <a1>%s %s </a> has too many holds.
az: <a1>%s %s </a> çok fazla materyal ayırtmış.

note: %1$s: TMPL_VAR name=borrowerfirstname %2$s: TMPL_VAR name=borrowersurname
en: <a1>%s %s</a>'s
az: <a1>%s %s</a> ile ilgili

note: %1$s: TMPL_VAR name=name %2$s: TMPL_VAR name=name
en: <a1>%s</a> &rsaquo; Update: %s
az: <a1>%s</a> &rsaquo; Güncelleme: %s

en: <a1></a> <h1>Guided Reports Help</h1>
az: <a1></a> <h1>Açıklamalı Raporlar Yardımı</h1>

en: <a1></a><h2>Building A New Report</h2>
az: <a1></a><h2>Yeni Bir Rapor Oluşturma</h2>

en: <a1></a>Previous checkouts
az: <a1></a>Önceki ödünç almalar

en: <a1></a>Summary
az: <a1></a>Özet

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: <a1><i>%s</i></a> &rsaquo; Modify subscription
az: <a1><i>%s</i></a> &rsaquo; Abonelikte değişiklik yapın

en: <a1>Acquisitions</a> <a2>Catalog</a> <a3>Circulation</a> <a4>Members</a> <a5>Authorities</a> <a6>Reports</a> <a7>Parameters</a> <a8>About</a> <a9>Help</a>
az: <a1>Sağlama</a> <a2>Katalog</a> <a3>Dolaşım</a> <a4>Üyeler</a> <a5>Otorite Dizinleri</a> <a6>Raporlar</a> <a7>Parametreler</a> <a8>Hakkında</a> <a9>Yardım</a>

en: <a1>Add List Member</a> &nbsp; <a2>Delete All</a>
az: <a1>Listeye Üye Ekle</a> &nbsp; <a2>Tümünü Sil</a>

en: <a1>Approved</a>:
az: <a1>Onaylanmış</a>:

en: <a1>Authority MARC Framework</a> &rsaquo;
az: <a1> Otorite MARC Çerçevesi</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=action
en: <a1>Authority MARC Framework</a> &rsaquo; %s
az: <a1>Otorite MARC Çerçevesi</a> &rsaquo; %s

en: <a1>Authority MARC Framework</a> &rsaquo; Data Deleted
az: <a1>Otorite MARC Çerçevesi</a> &rsaquo; Veri Silindi

en: <a1>Authority MARC subfield structure</a> &rsaquo;
az: <a1>Otorite MARC alt alan yapısı</a> &rsaquo;

en: <a1>Authorized Values</a> &rsaquo;
az: <a1>Onaylanmış Değerler</a> &rsaquo;

en: <a1>Authorized Values</a> &rsaquo; Confirm Deletion
az: <a1>Onaylanmış Değerler</a> &rsaquo; Silinmesini Onayla

en: <a1>Budgets</a> &rsaquo;
az: <a1>Bütçe</a> &rsaquo;

en: <a1>Budgets</a> &rsaquo; Budget Data Recorded
az: <a1>Bütçe</a> &rsaquo; Bütçe Verileri Kaydedildi

en: <a1>Budgets</a> &rsaquo; Budget Deleted
az: <a1>Bütçeler</a> &rsaquo; Bütçe Silindi

en: <a1>Budgets</a> &rsaquo; Delete Budget?
az: <a1>Bütçeler</a> &rsaquo; Bütçe Silinsin mi?

note: %1$s: TMPL_VAR name=buildx
en: <a1>Build A Report</a> &rsaquo; Step %s of 6:
az: <a1>Rapor Hazırla</a> &rsaquo; 6 Adımdan %s.:

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: <a1>Checkouts</a> &rsaquo; %s %s
az: <a1>Ödünç Alınanlar</a> &rsaquo; %s %s3333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333

en: <a1>Clean Patron Records</a> &rsaquo;
az: <a1>Kullanıcı Kayıtlarını Temizle</a> &rsaquo;

en: <a1>Detail</a> Duplicate ? <a2>Yes</a> &nbsp;&nbsp;&nbsp; No, it is not
az: <a1>Ayrıntı</a> Çift ?<a2>Evet</a> &nbsp;&nbsp;&nbsp; Hayır, değil

en: <a1>Edit</a> <a2>Delete</a>
az: <a1>Düzenle</a> <a2>Sil</a>

en: <a1>Home</a> &rsaquo;
az: <a1>Anasayfa</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo;
az: <a1>Anasayfa</a> &rsaquo; <a2>Sağlama</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=name
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; <a3>%s</a> &rsaquo;
az: <a1>Anasayfa</a> &rsaquo; <a2>Sağlama</a> &rsaquo; <a3>%s</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=name
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; <a3>%s</a> &rsaquo; <a4>Add to Order</a> &rsaquo; Search Existing Records
az: <a1>Anasayfa</a> &rsaquo; <a2>Sağlama</a> &rsaquo; <a3>%s</a> &rsaquo; <a4>Siparişlere Ekle</a> &rsaquo; Mevcut Kayıtları Tara

note: %1$s: TMPL_VAR name=name %2$s: TMPL_VAR name=basketno
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; <a3>%s</a> &rsaquo; <a4>Shopping Basket %s</a> &rsaquo; Add order from a suggestion
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Sağlama</a> &rsaquo; %s</a> &rsaquo; <a4>Alışveriş Sepeti%s</a> &rsaquo;Bir öneriden şipariş ekle

note: %1$s: TMPL_VAR name=name %2$s: TMPL_VAR name=name
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; <a3>%s</a> &rsaquo; Receive items from : %s
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Sağlama</a> &rsaquo; <a3>%s</a> &rsaquo; Materyallerin alınacağı sağlayıcı : %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=name %2$s: TMPL_VAR name=name
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; <a3>%s</a> &rsaquo; Receive shipment from vendor %s
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Sağlama</a> &rsaquo; <a3>%s</a> &rsaquo; Gönderiyi %s sağlayıcısından al

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; <a3>Late orders</a>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Sağlama</a> &rsaquo; <a3>Geciken siparişler</a>

note: %1$s: TMPL_VAR name=basketno
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; <a3>Shopping Basket %s</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Sağlama</a> &rsaquo; <a3>Alışveriş Sepeti %s</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; Budgets and funds: Spent
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Sağlama</a> &rsaquo; Bütçeler ve ödenekler: Harcanan

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; Funds
az: <a1>Ana Sayfa </a> &rsaquo; <a2>Sağlama</a> &rsaquo; Ödenekler

note: %1$s: TMPL_VAR name=supplier
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; Search for Vendor <em>%s</em>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Sağlama</a> &rsaquo; <em>%s</em>Sağlayıcısını Ara

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Administration</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Yönetim</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Administration</a> &rsaquo; <a3>Currencies &amp; Exchange Rates</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Yönetim</a> &rsaquo; <a3>Para Birimleri ve Döviz Kurları</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=frameworkcode
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Administration</a> &rsaquo; <a3>MARC Frameworks</a> &rsaquo; <a4>%s Framework Structure</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Yönetim</a> &rsaquo; <a3>MARC Çerçeveleri</a> &rsaquo; <a4>Çerçeve Yapısı</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Administration</a> &rsaquo; Issuing Rules
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Yönetim › Ödünç Verme Kuralları</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Administration</a> &rsaquo; MARC Check
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Yönetim</a> &rsaquo; MARC Kontrolü

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Authorities</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Otorite dizinleri</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Authorities</a> &rsaquo; Authority search results
az: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Otorite Dizinleri</a> &rsaquo; Otorite tarama sonuçları

note: %1$s: TMPL_VAR name=authid %2$s: TMPL_VAR name=authtypetext
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Authorities</a> &rsaquo; Details for Authority #%s (%s)
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Otorite Dizinleri</a> &rsaquo; #%s (%s) otorite kaydı ayrıntıları

note: %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=title
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Catalog</a> &rsaquo; <a3>%s</a> &rsaquo; Place a hold on %s
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Katalog</a> &rsaquo; <a3>%s</a> &rsaquo; %s materyalini ayır

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Catalog</a> &rsaquo; Checkout History for <i>%s</i>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Katalog</a> &rsaquo; <i>%s</i> için Ödünç Alınma Geçmişi

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Catalog</a> &rsaquo; Details for <i>%s</i>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Katalog</a> &rsaquo; <i>%s</i> için ayrıntılar

note: %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Catalog</a> &rsaquo; ISBD Details for <i>%s</i>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Katalog</a> &rsaquo; <i>%s</i> için ISBD bilgileri

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Catalog</a> &rsaquo; Item Details for <i>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Katalog</a> &rsaquo; için Mayetyal Detayları <i>

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Catalog</a> &rsaquo; MARC Details for <i>%s</i>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Katalog</a> &rsaquo; <i>%s</i> için MARC Detayları

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Catalog</a> &rsaquo; Search
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Katalog</a> &rsaquo; Tarama

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Catalog</a> &rsaquo; Subject Search Results
az: <a1>Ana sayfa</a> &rsaquo; <a2>Katalog</a> &rsaquo; Konu Taraması Sonuçları

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Cataloging</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Kataloglama</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Dolaşım</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo; Billing
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Dolaşım</a> &rsaquo; Makbuz hazırlama

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo; Check In
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Dolaşım</a> &rsaquo; İade alma

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo; Circulation Statistics for %s
az: <a1>Ana sayfa</a> &rsaquo; <a2>Dolaşım</a> &rsaquo; %s için Dolaşım İstatistikleri

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo; Hold Ratios
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Dolaşım</a> &rsaquo; Rezervasyon Oranları

note: %1$s: TMPL_VAR name=todaysdate
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo; Overdues as of %s
az: <a1>Ana sayfa</a> &rsaquo; <a2>Dolaşım</a> &rsaquo; %s tarihinden sonraki gecikmeler

note: %1$s: TMPL_VAR name=LoginBranchname
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo; Overdues at %s
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Dolaşım</a> &rsaquo; %s Şubesi gecikmeleri

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo; Pending Holds
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Dolaşım</a> &rsaquo; İadesi Beklenen Ayırtılmışlar

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo; Statistics
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Dolaşım</a> &rsaquo; İstatistikler

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo; Transfers
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Dolaşım</a> &rsaquo; Aktarımlar

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo; Transfers to your library
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Dolaşım</a> &rsaquo; Şubenize yönelik aktarmalar

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Lists</a>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Listeler</a>

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Kullanıcılar</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; <a3>%s %s</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Kullanıcılar</a> &rsaquo; <a3>%s %s</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; Account for %s %s
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Kullanıcılar</a> &rsaquo; %s %s Hesabı

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; Cannot Delete Patron
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Kullanıcılar</a> &rsaquo; Kullanıcı Silinemiyor

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; Manual Credit
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Kullanıcılar</a> &rsaquo; Elle ödeme kaydı alma

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; Manual Invoice
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Kullanıcılar</a> &rsaquo; Elle Fatura Hazırlama

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; Pay Fines for %s %s
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Kullanıcılar</a> &rsaquo; %s %s Ceza Ödemesi

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; Reading Record for %s %s
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Kullanıcılar</a> &rsaquo; %s %s Okuma Kaydı

note: %1$s: TMPL_VAR name=surname %2$s: TMPL_VAR name=firstname
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; Set Privileges for %s, %s
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Kullanıcılar</a> &rsaquo; %s, %s için Hakları Belirle

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Reports</a>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Raporlar</a>

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Reports</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Raporlar</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Reports</a> &rsaquo; <a3>Guided Reports Wizard</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Raporlar</a> &rsaquo; <a3>Açıklamalı Raporlar Sihirbazı</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Reports</a> &rsaquo; <a3>Patrons statistics</a>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Raporlar</a> &rsaquo; <a3>Kullanıcı istatistikleri</a>

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Reports</a> &rsaquo; All Holds
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Raporlar</a> &rsaquo; Tüm rezervasyonlar

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Reports</a> &rsaquo; Items with no checkouts
az: <a1>Ana Sayfa<a1>Raporlar</a> &rsaquo; Hiç ödünç alınmamış materyaller

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Reports</a> &rsaquo; Patrons with No Checkouts
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Raporlar</a> &rsaquo; Hiç ödünç materyal almamış kullanıcılar

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Reports</a> &rsaquo; Till Reconciliation
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Raporlar</a> &rsaquo; Kasa Mutabakatı

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Serials</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Süreli Yayınlar</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Serials</a> &rsaquo; <a3><i>%s</i></a> &rsaquo; Edit Routing List
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Süreli Yayınlar</a> &rsaquo; <a3><i>%s</i></a> &rsaquo; Dolaşım Listesini Düzenle

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Serials</a> &rsaquo; Alert subscribers for <i>%s</i>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Süreli Yayınlar</a> &rsaquo; Abonelerini <i>%s</i> için uyar

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Serials</a> &rsaquo; Check In subscription for <i>%s</i>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Süreli Yayınlar</a> &rsaquo; <i>%s</i> için abonelik giriş kaydını yap

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Serials</a> &rsaquo; Check expiration
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Süreli Yayınlar</a> &rsaquo; Abonelik süresi sonu kontrolü

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Serials</a> &rsaquo; Claims
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Süreli Yayınlar</a> &rsaquo; Hatırlatmalar

note: %1$s: TMPL_VAR name=subscriptionid
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Serials</a> &rsaquo; Details for Subscription #%s
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Süreli Yayınlar</a> &rsaquo; #%s Aboneliği Bilgileri

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Serials</a> &rsaquo; Serial Collection information for <i>%s</i>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Süreli Yayınlar</a> &rsaquo; <i>%s</i> için Süreli Yayın Koleksiyon bilgileri

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Serials</a> &rsaquo; Serial Edition <i>%s</i>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Süreli Yayınlar</a> &rsaquo; Serial Edition <i>%s</i>

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Serials</a> &rsaquo; Subscription information for <i>%s</i>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Süreli Yayınlar</a> &rsaquo; <i>%s</i> için abonelik bilgileri

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Araçlar</a>

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Araçlar</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; <a3>Import Patrons</a>
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Araçlar</a> &rsaquo; <a3>Kullanıcı kaydı içe aktarımı</a>

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; <a3>Labels</a> &rsaquo;
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Araçlar</a> &rsaquo; <a3>Etiketler</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; Calendar
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Araçlar</a> &rsaquo; Takvim

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; Comments Awaiting Moderation
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Araçlar</a> &rsaquo; İncelenmek üzere Bekleyen Yorumlar

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; MARC Export
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Araçlar</a> &rsaquo; MARC Dışa Aktarımı

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; Notice Triggers
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Araçlar</a> &rsaquo; Uyarı Tetikleyicileri

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; Send SMS Message
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Araçlar</a> &rsaquo; SMS Mesajı Gönder

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; Tags
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Araçlar</a> &rsaquo; Alan kodları

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; Upload Patron Images
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; <a2>Araçlar</a> &rsaquo; Kullanıcı Görüntülerini Yükle

en: <a1>Home</a> &rsaquo; About Koha
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Koha Hakkında

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Administration
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Yönetim

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Advanced Search
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Gelişmiş arama

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Authorities
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Otorite Dizinleri

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Cataloging
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Kataloglama

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Circulation
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Dolaşım

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 400
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Hata 400

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 401
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Hata 401

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 402
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Hata 402

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 403
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Hata 403

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 404
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Hata 404

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 405
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Hata 405

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 500
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Hata 500

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Reports
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Raporlar

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Serials
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Süreli Yayınlar

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Tools
az: <a1>Ana Sayfa</a> &rsaquo; Araçlar

en: <a1>Inventory</a> &rsaquo; Results
az: <a1>Envanter</a> &rsaquo; Sonuçlar

en: <a1>Item Types</a> &rsaquo; Add Item Type
az: <a1>Materyal Türleri</a> &rsaquo; Materyal Türü Ekle

note: %1$s: TMPL_VAR name=itemtype
en: <a1>Item Types</a> &rsaquo; Cannot Delete Item Type '%s'
az: <a1>Materyal Türleri</a> &rsaquo; '%s' Materyal Türü Silinemiyor

note: %1$s: TMPL_VAR name=itemtype
en: <a1>Item Types</a> &rsaquo; Delete Item Type '%s'?
az: <a1>Materyal Türleri</a> &rsaquo; '%s' Materyal Türü Silinsin mi?

note: %1$s: TMPL_VAR name=itemtype
en: <a1>Item Types</a> &rsaquo; Modify Item Type '%s'
az: <a1>Materyal Türleri</a> &rsaquo; '%s' Materyal Türü Üzerinde Değişiklik Yapın

en: <a1>Item Types</a> &rsaquo;Data Deleted
az: <a1>Materyal Türleri</a> &rsaquo;Veri Silindi

en: <a1>Log In</a> to Koha
az: Koha <a1>Oturumu Açın</a>

en: <a1>Logs</a> &rsaquo; Results
az: <a1>Günlükler</a> &rsaquo; Sonuçlar

note: %1$s: TMPL_VAR name=tablename %2$s: TMPL_VAR name=kohafield
en: <a1>MARC Links</a> &rsaquo; Connect %s.%s to a MARC subfield
az: <a1>MARC Bağlantıları</a> &rsaquo; %s  bir MARC altalanına bağlan %s

en: <a1>Most-Circulated Items</a> &rsaquo; Results
az: <a1>En fazla ödünç verilen materyaller</a> &rsaquo; Sonuçlar

en: <a1>News</a> &rsaquo;
az: <a1>Haberler</a> &rsaquo;

en: <a1>Notices</a> &rsaquo; Add notice
az: <a1>Uyarılar</a> &rsaquo; Uyarı ekle

en: <a1>Notices</a> &rsaquo; Confirm Deletion
az: <a1>Uyarılar</a> &rsaquo;  Silinmesini Onayla

en: <a1>Notices</a> &rsaquo; Modify notice
az: <a1>Uyarılar</a> &rsaquo; Uyarı düzenleme

en: <a1>Notices</a> &rsaquo; Notice added
az: <a1>Uyarılar</a> &rsaquo; Uyarı eklendi

en: <a1>Orders search</a> &rsaquo; Search Results
az: <a1>Sipariş taraması</a> &rsaquo; Tarama Sonuçları

en: <a1>Overdues</a> - <b>Warning:</b> This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
az: <a1>Gecikmeler</a> - <b>Uyarı:</b> Çok sayıda iade edilmemiş materyal olan sistemlerde bu rapor sistemi çok meşgul eder.

en: <a1>Patron Categories</a> &rsaquo;
az: <a1>Kullanıcı Kategorileri</a> &rsaquo;

en: <a1>Patron Categories</a> &rsaquo; Category Deleted
az: <a1>Kullanıcı Kategorileri</a> &rsaquo; Kategori Silindi

en: <a1>Patron Categories</a> &rsaquo; Data recorded
az: <a1> Kullanıcı Kategorileri</a> &rsaquo; Veri kaydedildi

en: <a1>Patrons</a> &rsaquo; Search Results
az: <a1>Kullanıcılar</a> &rsaquo; Tarama Sonuçları

en: <a1>Pending</a>:
az: <a1>Beklemede</a>:

en: <a1>Previous Records</a> <a2>Next Records</a>
az: <a1>Önceki Kayıtlar</a> <a2>Sonraki Kayıtlar</a>

en: <a1>Print</a> &nbsp; <a2>Close</a>
az: <a1>Yazdır</a> &nbsp; <a2>Kapat</a>

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: <a1>Printers</a> &rsaquo; Confirm Deletion of Printer '%s'
az: <a1>Yazıcılar</a> &rsaquo; '%s' Yazıcısını Silinmesini Onayla

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: <a1>Printers</a> &rsaquo; Modify printer '%s'
az: <a1>Yazıcılar</a> &rsaquo; '%s' yazıcıda değişiklik yap

en: <a1>Printers</a> &rsaquo; New printer
az: <a1>Yazıcılar</a> &rsaquo; Yeni yazıcı

en: <a1>Printers</a> &rsaquo; Printer Added
az: <a1>Yazıcılar</a> &rsaquo; Yazıcı Eklendi

en: <a1>Printers</a> &rsaquo; Printer Deleted
az: <a1> Yazıcılar</a> &rsaquo; Yazıcı Silindi

en: <a1>Rejected</a>:
az: <a1>Reddedildi</a>:

en: <a1>Road Types</a> &rsaquo;
az: <a1>Yol Türleri</a> &rsaquo;

en: <a1>Road Types</a> &rsaquo; Confirm Deletion of Road Type
az: <a1>Yol Türleri</a> &rsaquo; Yol Türünün Silinmesini Onayla

en: <a1>Saved Reports</a> &rsaquo;
az: <a1>Kayıtlı Raporlar</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=name
en: <a1>Saved Reports</a> &rsaquo; <em>%s</em> Report
az: <a1>Kaydedilmiş Raporlar</a> &rsaquo; <em>%s</em> Rapor

note: %1$s: TMPL_VAR name=batch_id
en: <a1>Search for Items for Batch %s</a> &rsaquo; Search results
az: <a1>%s Kümesi için Materyal Taraması Yap</a> &rsaquo; Tarama sonuçları

en: <a1>Search for another Biblio</a> <a2> Close</a>
az: <a1>Başka bir künye tarama</a> <a2> Kapat</a>

en: <a1>Select All</a><a2>Clear All</a>
az: <a1>Tümünü Seç</a><a2>Tümünü Temizle</a>

en: <a1>Select</a> <a2>Sel&amp;close</a>
az: <a1>Seç</a> <a2>Seç&amp;kapat</a>

en: <a1>Show SQL</a> &nbsp; <a2>Edit SQL</a>
az: <a1>SQL göster</a> &nbsp; <a2>SQL Düzenle</a>

en: <a1>Stage MARC records for import</a>.
az: <a1>İthal için MARC kayıtlarını işlem sırasına al</a>.

en: <a1>Subscriptions</a> <a2>Back to biblio</a> <a3>Complete view</a>
az: <a1>Abonelikler</a> <a2>Künyeye dön</a> <a3>Tam görünüm</a>

en: <a1>Suggestions Management</a> &rsaquo; Accepted
az: <a1>Öneriler Yönetimi</a> &rsaquo; Kabul edildi

en: <a1>Suggestions Management</a> &rsaquo; Rejected
az: <a1>Öneriler Yönetimi</a> &rsaquo; Reddedildi

en: <a1>System Preferences</a> &rsaquo;
az: <a1>Sistem Tercihleri</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield %2$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: <a1>System Preferences</a> &rsaquo; <a2>%s</a> &rsaquo; Confirm Deletion of Parameter '%s'
az: <a1>Sistem Tercihleri</a> &rsaquo; <a2>%s</a> &rsaquo; '%s' Parametresinin Silinmesini Onayla

en: <a1>System Preferences</a> &rsaquo; Data Added
az: <a1>Sistem Tercihleri</a> &rsaquo; Veri Eklendi

en: <a1>System Preferences</a> &rsaquo; Parameter Deleted
az: <a1>Sistem Tercihleri</a> &rsaquo; Parametre Silindi

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield %2$s: TMPL_VAR name=action
en: <a1>Tag %s Subfield Structure</a> &rsaquo; %s
az: <a1>Alan kodu %s Alt alan Yapısı</a> &rsaquo; %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield %2$s: TMPL_VAR name=tagsubfield
en: <a1>Tag %s Subfield Structure</a> &rsaquo; Confirm Deletion of Subfield %s
az: <a1>Alan kodu %s Alt alan Yapısı</a> &rsaquo; %s Alt alanın Silinmesini Onayla

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield
en: <a1>Tag %s Subfield Structure</a> &rsaquo; Edit subfields constraints
az: <a1>Alan kodu %s Alt alan Yapısı</a> &rsaquo; Alt alan kısıtlamalarını düzenle

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield
en: <a1>Tag %s Subfield Structure</a> &rsaquo; Subfield Deleted
az: <a1>Alan kodu %s Alt alan Yapısı</a> &rsaquo; Alt alan Silindi

en: <a1>Total</a>:
az: <a1>Toplam</a>:

en: <a1>Upload More Images</a> <a2>Return to Tools</a>
az: <a1>Daha Fazla Görüntü Yükle</a> <a2>Araçlara Dön</a>

en: <a1>[Select All]</a> <a2>[Clear All]</a>
az: <a1>[Tümünü Seç]</a> <a2>[Tümünü Temizle]</a>

en: <a1>search</a> <a2>Lists</a> <a3>Add biblio</a> <a4>Cat maintenance</a>
az: <a1>tara</a> <a2>Listeler</a> <a3>Künye ekle</a> <a4>Katalog bakımı</a>

en: <a1>z39.50 Servers</a> &rsaquo;
az: <a1>z39.50 Sunucular</a> &rsaquo;

en: <a1>z39.50 Servers</a> &rsaquo; Confirm Deletion
az: <a1>z39.50 Sunucular</a> &rsaquo; Silinmesini Onayla

en: <a1>z39.50 Servers</a> &rsaquo; z39.50 Server Added
az: <a1>z39.50 Sunucular</a> &rsaquo; z39.50 Sunucusu Eklendi

en: <a1>z39.50 Servers</a> &rsaquo; z39.50 Server Deleted
az: <a1>z39.50 Sunucular</a> &rsaquo; z39.50 Sunucusu Silindi

note: %1$s: TMPL_VAR name=total %2$s: TMPL_VAR name=pagination_bar
en: <b>%s results found</b> %s
az: <b>%s sonuç bulundu</b> %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=numsubscription
en: <b>%s</b> subscription(s)
az: <b>%s</b> abonelik(ler)

en: <b>&lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;</b> will show the link just below the title
az: <b>&lt;a href="[856u]"&gt;açık site&lt;/a&gt;</b>  eser adının hemen altında bağlantıyı gösterecektir

en: <b>All</b> of these factor in to image position and creep. Keep this in mind when making adjustments.
az: <b>Tüm</b>bu faktörlerle görüntünün konumunda kayma olabileceğini anımsayarak ayarlama yapın.

en: <b>Download a starter CSV file with all the columns <a1>here</a>.</b> Values are comma-separated.
az: <b>Tüm sütunları kapsayan bir başlangıç CSV dosyası <a1>buradan</a>indir.</b> Değerler virgülle ayrılmıştır.

note: %1$s: TMPL_VAR name=issue
en: <b>Issue:</b> %s
az: <b>Sayı:</b> %s

en: <b>NOTE:</b> Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
az: <b>NOT:</b> Yalnızca PNG, GIF, JPEG, XPM formatları desteklenmektedir.

en: <b>Note:</b> when you add a subscription, Koha assumes you have already created the order, or that you will do it soon. So, NO information is sent to the acquisition module. This is not the case when the subscription expires. In this case, a subscription renewal creates a "suggestion" that is sent to the acquisition module.
az: <b>Not:</b> Bir abonelik eklediğinizde Koha sizin hali hazırda bir sipariş oluşturmuş olduğunuzu veya hemen oluşturacağınızı varsayar. Bu nedenle, sağlama modülüne HİÇ bir bilgi iletmez. Abonelik süresi bitiminde ise durum farklıdır. Bu durumda, abonelik yenileme, sağlama modülüne gönderilmek üzere bir "öneri" oluşturur.

en: <b>Notes:</b> Please return this item promptly as others are waiting for it.
az: <b>Notlar:</b> Diğer kullanıcılar bu materyali beklediği lütfen bunu hemen iade ediniz.

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=title
en: <b>Serial Title:</b> %s
az: <b>Süreli Yayın Adı:</b> %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: <b>Title:</b> %s
az: <b>Eser Adı:</b> %s

en: <b>WARNING:</b> This image <i>not</i> imported because
az: <b>UYARI:</b> Bu görüntü <i>aktarılmadı</i> aktarıldı çünkü

note: SCRIPT
en: <b>Warning irregularity detected<\/b><br \/>
az: <b>Uyarı düzensizliği algılanmıştır<\/b><br \/>

en: <em>Get there: </em>More &gt; Administration &gt; General Preferences &gt; Circulation
az: <em>Bul: </em>Daha fazla&gt; Yönetim &gt; Genel Tercihler &gt; Dolaşım

en: <em>Get there: </em>More &gt; Administration &gt; Global System Preferences &gt; Patrons &gt; patronimages
az: <em>Bul: </em>Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Genel Sistem Tercihleri &gt; Kullanıcılar &gt; kullanıcıgörüntüleri

en: <em>Get there: </em>More &gt; Tools &gt; Notices
az: <em>Bul: </em>Daha fazla&gt; Araçlar &gt; Uyarılar

en: <em>Get there:</em> More &gt; Administration &gt; Authority types
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Otorite türleri

en: <em>Get there:</em> More &gt; Administration &gt; Circulation Rules (under 'Patrons and Circulation')
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Dolaşım Kuralları ('Kullanıcılar ve Dolaşım' altında)

en: <em>Get there:</em> More &gt; Administration &gt; Fines Rules (under 'Patrons and Circulation')
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Ceza Kuralları ('Kullanıcılar ve Dolaşım' altında)

en: <em>Get there:</em> More &gt; Administration &gt; General Preferences &gt; Circulation
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Genel Tercihler &gt; Dolaşım

en: <em>Get there:</em> More &gt; Administration &gt; General Preferences &gt; Circulation &gt; TransfersMaxDaysWarning
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Genel Tercihler &gt; Dolaşım &gt; AktarımAzamiGünUyarı

en: <em>Get there:</em> More &gt; Administration &gt; General preferences &gt; Admin &gt; GranularPermissions
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Genel Tercihler &gt;Yönetim &gt; Granülerİzinler

en: <em>Get there:</em> More &gt; Administration &gt; Global System Preferences &gt; Circulation &gt; finescalendar
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Genel Sistem Tercihleri &gt; Dolaşım &gt; cezalartakvim

en: <em>Get there:</em> More &gt; Administration &gt; Global System Preferences &gt; Circulation &gt; useDaysMode
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Genel Sistem Tercihleri &gt; Dolaşım &gt; kulGünlerKipi

en: <em>Get there:</em> More &gt; Administration &gt; Global System Preferences &gt; Logs
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Genel Sistem Tercihleri &gt; Dolaşım &gt; Günlükler

en: <em>Get there:</em> More &gt; Administration &gt; Global System Preferences &gt; Patrons &gt; minPasswordLength
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Genel Sistem Tercihleri &gt; Kullanıcılar &gt; minParolaUzunluk

en: <em>Get there:</em> More &gt; Administration &gt; Global preferences &gt; Authorities &gt; BiblioAddsAuthorities
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Genel Sistem Tercihleri &gt; Otorite Dizinleri &gt; BibliyoEklenenOtoriteler

en: <em>Get there:</em> More &gt; Tools &gt; Notices
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Araçlar &gt; Uyarılar

en: <em>Get there:</em> More &gt; Tools &gt; Overdue notice/status triggers
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Araçlar &gt; Gecikme uyarıları/durumu tetikleyicileri

en: <em>Get there:</em>Home &gt; Administration &gt; MARC Authorities framework
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; MARC Otorite Çerçevesi

en: <em>Get there</em>: Administration &gt; System Preferences &gt; Patrons &gt; BorrowerMandatoryField.
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Sistem Tercihleri &gt; Kullanıcılar &gt; ÜyeZorunluAlanı.

en: <em>Get there</em>: Administration &gt; System Preferences &gt; Patrons &gt; EnhancedMessagingPreferences.
az: <em>Bul:</em> Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Sistem Tercihleri &gt; Kullanıcılar &gt; ZenginleştirilmişİletişimTercihleri.

note: %1$s: TMPL_VAR name=hostname
en: <em>database host : </em>%s
az: <em>veritabanı sunucusu : </em>%s

note: %1$s: TMPL_VAR name=dbname
en: <em>database name : </em>%s
az: <em>veri tabanı adı : </em>%s

note: %1$s: TMPL_VAR name=port
en: <em>database port : </em>%s (probably OK if blank)
az: <em> veri tabanı kapısı : </em>%s (eğer boşsa muhtemelen sorun yoktur)

note: %1$s: TMPL_VAR name=dbms
en: <em>database type : </em>%s
az: <em>veri tabanı türü : </em>%s

note: %1$s: TMPL_VAR name=user
en: <em>database user : </em>%s
az: <em>veri tabanı kullanıcısı : </em>%s

note: %1$s: TMPL_VAR name=publicationyear
en: <i> in </i>%s
az: %s <i> içinde </i>

note: %1$s: TMPL_VAR name=author
en: <i>Author:</i> %s
az: <i>Yazar: </i> %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=publisher
en: <i>Published by:</i> %s
az: <i>Yayınlayan:</i> %s

en: = issue an item to a patron
az: = bir kullanıcıya bir materyal ödünç ver

en: = items that patrons have placed a request on (called &quot;reserves&quot; in some libraries - not to be confused with &quot;Course Reserves&quot; used in academimc libraries)
az: = kullanıcıların ayrılmasını istemiş oldukları materyaller (adlı &quot;ayırtanlar&quot; bazı kütüphanelerde - &quot;Ders Ayırtanlar&quot; akademik kütüphanelerdeki) ile karıştırılmamalıdır

en: = return an item from a patron
az: = bir kullanıcıdan bir materyali geri al

en: = used to change the holding branch of an item
az: = bir materyali bulunduran şubeyi değiştirmek için kullanılır

en: A <b>Open</b> List can be seen and managed by everybody.
az: <b>Açık</b> Liste herkes tarafından görülebilir ve yönetilebilir.

en: A <b>Private</b> List is managed by you and can be seen only by you.
az: <b>Özel</b> Liste sizin tarafınızdan yönetilir ve yalnızca siz görebilirsiniz.

en: A <b>Public</b> List can be seen by everybody, but managed only by you.
az: <b>Genel</b> Liste herkes tarafından görülebilir ama yalnızca sizin tarafınızdan yönetilir.

en: A Basket is a collection of orders.
az: Sepet bir siparişler derlemesidir.

en: A Basket is used to group a set of order lines. An order is placed for an individual item.
az: Sepet birden fazla siparişi gruplandırmak için kullanılır. Tek bir materyal için ise doğrudan sipariş verilir.

note: %1$s: TMPL_VAR name=already
en: A List named %s already exists!
az: %s adlı bir liste sistemde mevcuttur!

en: A MARC Authority Record are used to ensure consitency across catalog records by providing a way to define the standard form of names for:
az: MARC Otorite Kaydı katalog kayıtlarında tutarlılığı güvence altına almak amacıyla kullanılır ve standart ad biçimlerinin şunun için belirlenmesini sağlar:

en: A Pending Hold is a Hold that has been placed by a Patron that has not been &quot;Filled&quot;. Where Filled means that the item is now ready for the Patron to pick up.
az: Beklemedeki Bir Ayırtma bir Kullanıcının henüz karşılanmamış Ayırtma isteğidir &quot;Doldurulmuş&quot;.  Burada Doldurulmuş materyal Kullanıcının gelip alması için hazır durumdadır anlamını taşır.

en: A bibliographic record needs items or holdings for it to show in the OPAC. There are two ways to add new items to a bibliographic record:
az: Bir bibliyografik künyenin OPAC'ta görünmesi için materyal kopyaları kayıtlı olmalıdır. Bibliyografik künyeye yeni kopya kayıtları eklemenin iki yolu vardır:

en: A confirmation will appear with the item information
az: Materyal bilgisi ile birlikte bir teyit mesajı görünecektir

en: A label batch is where you take your Layout, Layout Template and merge with the items you wish to create the labels for.
az: Etiket kümesinde, yerleşim düzeni ile yerleşim şablonu etiketi hazırlanacak materyallerle birleştirilir.

en: A layout is where you define what will print on the label. For example for a spine label you may choose the Classification Number.
az: Yerleşim düzeni ile etikete neler yazdırılacağı belirlenir. Örneğin sırt etiketi için Yer Numarasını seçebilirsiniz.

en: A layout template is the dimensions of the sheet you are using. You will need to either acquire the dimensions from the label supplier, or measure them accurately.
az: Yerleşim şablonu kullanacağınız malzemenin boyutlarını ifade etmelidir. Ölçüleri etiket sağlayan firmadan alabilir veya dikkatle ölçebilirsiniz.

en: A patron attribute (or extended patron attribute) is an additional piece of information associated with a patron record. Each attribute has a type that specifies whether the attribute is repeatable, can serve as a unique identifier, can take a password, and whether it can be used to search for patron records in the staff interface. The list of attribute types is controlled by staff with 'superlibrarian' permissions.
az: Bir kullanıcı kodu (veya genişletilmiş kullanıcı kodu) kullanıcı kaydı ile ilgili bir ek bilgidir. Her bir kodun, kodun tekrarlanabilir olup olmadığı, tekil tanımlayıcı olarak kullanılıp kullanılamayacağı, parola alıp almayacağı ve personel arayüzünde bir kullanıcıyı aramak için kullanılıp kullanılamayacağına göre türleri vardır. Kod türleri listesi 'süperkütüphaneci' yetkileri kapsamında personel tarafından denetlenir.

en: A patron's annual membership fee payment status also shows on this screen.
az: Bir kullanıcının yıllık üyelik ücretini ödeme durumu da bu ekranda görülür.

en: A printer profile is where you setup adjustments for label offset and creep (also known as printer calibration).
az: Yazıcı profili etiketin konumu ve kaymalar için ayarlamalar yapacağınız yerdir (aynı zamanda yazıcı ayarı veya kalibrasyonu diye de bilinir).

note: %1$s: TMPL_VAR name=duplicatebiblio
en: A record matching barcode <b>%s</b> has already been added.
az: <b>%s</b> barkodu ile eşleşen bir kayıt zaten eklenmiştir.

en: A report can be generated directly using from an SQL statement. On the &quot;Create from SQL&quot; page, give the report a Title and Description (using the notes field) and then paste your SQL statement into the text area.
az: Bir SQL bildirimi kullanılarak doğrudan rapor alınabilir. &quot; SQL den oluştur &quot; sayfasında rapora bir Başlık verin ve Tanım yapın (notlar hanesini kullanarak), daha sonra SQL bildirimini bir sonraki metin alanına yapıştırın.

en: A third option allows libraries to maintain their own authority records based on the dataset; many libraries prefer not to enable that option because it creates 'ghost' authority records in the system. It's up to the library (or group) which options to enable, or disable.
az: Üçüncü bir seçenek kütüphanecilere veri setine dayalı olarak kendi otorite kayıtlarını tutma olanağı verir. Ancak çoğu kütüphane bu seçeneği etkinleştirmemeyi yeğler. Çünkü bu seçenek sistemde 'hayalet' otorite kayıtları oluşmasına yol açar. Hangi seçenekleri etkinleştirecekleri kütüphanelerin karar vereceği bir konudur.

en: A: Click the &ldquo;Add subscription&rdquo; button.
az: A: Abonelik ekle&rdquo; butonuna tıklayın &ldquo;.

en: A: View subscription details, receive any item and/or manage what appears in subscription summary (in OPAC and staff client).
az: A: Abonelik ayrıntılarına bakın, herhangi bir materyali alın ve/veya abonelik özetinde görüleni yönet (OPAC veya Kütüphaneci arayüzünde).

en: ADDITIONAL CONTENT TYPES
az: EK İÇERİK TÜRLERİ

en: ALL
az: TÜMÜ

en: ALL items fields MUST :
az: TÜM materyal alanları ZORUNLU:

en: AUDIENCE
az: HEDEF KİTLE

en: Ability for logged in user to check books out and back in
az: Oturum açmış kullanıcının kitap ödünç alıp geri verebilmesi

en: Ability to set patron permissions&nbsp;
az: Kullanıcı yetkilerini ayarlayabilmek&nbsp;

en: About Classification Sources
az: Sınıflama Kaynakları Hakkında

en: About Koha
az: Koha Hakkında

en: Abstracts/summaries
az: Özler/Özetler

en: Accept
az: Onayla

en: Accepted
az: Onaylandı

en: Accepted by
az: Onaylayan

en: Access denied
az: Erişim reddedildi

en: Access this report from the: <a1>Saved Reports Page</a>
az: Bu rapora: <a1>Kaydedilmiş Raporlar Sayfası</a>ndan erişebilirsiniz

en: Access to acquisition and patron purchase suggestions management
az: Sağlama erişimi ve kullanıcının satınalım öneriler yönetimi

en: Access to all librarian functions
az: Tüm kütüphaneci işlevlerine erişim hakkı

en: Accession Date:
az: Giriş Tarihi:

en: Accession date (inclusive):
az: Giriş tarihi (dahil):

en: Accompanying material 1
az: Ek materyal 1

en: Accompanying material 2
az: Ek materyal 2

en: Accompanying material 3
az: Ek materyal 3

en: Accompanying material 4
az: Ek materyal 4

en: Accompanying textual material 1:
az: Ekli metinsel materyaller 1:

en: Accompanying textual material 2:
az: Ekli metinsel materyaller 2:

en: Accompanying textual material 3:
az: Ekli metinsel materyaller 3:

en: Accompanying textual material 4:
az: Ekli metinsel materyaller 4:

en: Accompanying textual material 5:
az: Ekli metinsel materyaller 5:

en: Accompanying textual material 6:
az: Ekli metinsel materyaller 6:

en: Account
az: Hesap

en: Account Management Fee
az: Hesap Yönetim Ücreti

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname %3$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: Account Summary: %s %s (%s)
az: Hesap Özeti: %s %s (%s)

en: Account Type
az: Hesap Türü

en: Accounting Details
az: Hesap Ayrıntıları

en: Accounting details
az: Hesap ayrıntıları

en: Acquisition Date
az: Giriş Tarihi

en: Acquisition Date (yyyy-mm-dd)
az: Giriş Tarihi (yyyy-aa-gg)

en: Acquisition Date: Newest to Oldest
az: Giriş Tarihi: En yeniden en eskiye

en: Acquisition Date: Oldest to Newest
az: Giriş Tarihi: En eskiden en yeniye

en: Acquisitions
az: Sağlama

en: Acquisitions Help
az: Sağlama Modülü Yardımı

en: Acquisitions Statistics
az: Sağlama İstatistikleri

en: Acquisitions statistics
az: Sağlama istatistikleri

en: Acquisitions:
az: Sağlama:

en: Action
az: Eylem

en: Action if matching bibliographic record found:
az: Eğer eşleşen bibliyografik kayıt bulunduysa, eylem:

en: Action if matching record found
az: Eğer eşleşen kayıt bulunduysa, eylem

en: Action if no match found
az: Eğer hiç eşleşme bulunmadıysa, eylem

en: Action if no match is found:
az: Eğer hiç eşleşme bulunamadıysa, eylem:

en: Action:
az: Eylem:

en: Actions
az: Eylemler

en: Active
az: Etkin

en: Active Settings
az: Etkin ayarlar

en: Active/Inactive
az: Aktif/Pasif

en: Actual Cost will be used to subtract from your budgets (whereas the other fees will be used when calculating replacement costs)
az: Gerçek Maliyet bütçenizden çıkarılmak için kullanılacaktır (diğer ücretler ise ikame maliyeti saptanırken kullanılır)

en: Actual cost
az: Gerçek maliyet

en: Actual cost:
az: Gerçek maliyet:

en: Add
az: Ekle

en: Add : the number here is added to XYZ
az: Ekle: Buradaki sayı XYZ'ye eklenecektir

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Add <i>%s</i>
az: Ekle <i>%s</i>

en: Add A New Serial Subscription
az: Yeni Bir Süreli Yayın Aboneliği Ekle

en: Add Authorized Value
az: Otorite Değer Ekle

en: Add Bibliographic Record
az: Bibliyografik Künye Ekle

note: INPUT type=submit name=add
en: Add Credit
az: Alacak ekle

en: Add Currency
az: Para birimi ekle

en: Add Group
az: Grup ekle

en: Add Item
az: Materyal ekle

en: Add Item Type
az: Materyal türü ekle

en: Add List Member
az: Liste üyesi ekle

en: Add MARC Record
az: MARC kaydı ekle

en: Add New Definition
az: Yeni bir tanım ekle

en: Add News Item
az: Yeni Bir Haber Ekle

en: Add Patron Attribute
az: Kullanıcı Niteliği Ekle

en: Add Patrons
az: Kullanıcılar Ekle

note: INPUT type=submit
en: Add Record Without Search
az: Tarama Yapmadan Kayıt Ekle

en: Add To Order
az: Siparişe Ekle

en: Add a new Authorized Value Category
az: Yeni bir Otorite Değer Kategorisi ekle

en: Add a new city
az: Yeni bir şehir ekle

en: Add a new notice
az: Yeni bir uyarı ekle

en: Add a new patron:
az: Yeni bir kullanıcı ekle:

en: Add a new road type
az: Yeni bir yol türü ekle

en: Add a new subscription
az: Yeni bir abonelik ekle

en: Add a system preference
az: Bir sistem terciği ekle

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: Add an item to <i>%s</i>
az: Bir materyal eklemek için <i>%s</i>

note: A
en: Add another field
az: Diğer alanı ekle

note: INPUT type=button
en: Add authority
az: Otorite ekle

en: Add biblio
az: Künye ekle

en: Add budget
az: Bütçe ekle

note: INPUT type=submit
en: Add checked
az: İşaretliyi ekle

en: Add child
az: Çocuk ekle

en: Add classification source
az: Sınıflama kaynağı ekle

en: Add filing rule
az: Dosyalama kuralı ekle

en: Add framework
az: Çerçeve ekle

note: INPUT type=submit name=submit
en: Add help
az: Yardım ekle

en: Add holdings
az: Cilt/kopya ekle

en: Add incoming record
az: Gelen kayıtı ekle

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
az: Materyal ekle

en: Add items only if matching bib was found
az: Yalnızca eğer eşleşen künye varsa materyalleri ekle

en: Add items only if no matching bib was found
az: Yalnızca eğer eşleşen künye bulunmazsa materyalleri ekle

en: Add new holiday
az: Yeni bir tatil ekle

en: Add notice
az: Uyarı ekle

en: Add or modify patrons (with the exception of setting permissions)
az: Kullanıcı ekle veya kaydında değişiklik yap (yetki ayarları dışında)

en: Add order
az: Sipariş ekle

en: Add patron attribute type
az: Kullanıcı kodu türü ekle

en: Add record matching rule
az: Eşleştirme kuralı ekle

en: Add tag
az: Alan kodu ekle

en: Add the images and the TXT file to a .ZIP file
az: Görüntülerle TXT dosyasını bir .zip dosyasına ekle

note: INPUT type=button
en: Add to List
az: Listeye ekle

en: Add to a new list:
az: Yeni bir listeye ekle:

en: Add to shelf
az: Rafa ekle

en: Add vendor
az: Sağlayıcı ekle

note: %1$s: TMPL_VAR name=added_source
en: Added classification source %s
az: Ek %s sınıflama kaynağı

note: %1$s: TMPL_VAR name=added_rule
en: Added filing rule %s
az: Ek %s sıralama kuralı

en: Added on or after date
az: Eklendiği tarih veya sonrası

en: Added on or before date
az: Eklendiği tarih veya öncesi

note: %1$s: TMPL_VAR name=added_attribute_type
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
az: Ek kullanıcı kodu türü &quot;%s&quot;

note: %1$s: TMPL_VAR name=added_matching_rule
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
az: Eşleşen kayıt kuralını ekle &quot;%s&quot;

en: Adding &amp; Editing New Item Types
az: Yeni Materyal tTürleri Ekleme ve Düzenleme

en: Adding A New Definition
az: Yeni bir tanım ekleme

en: Adding Authorities to a record
az: Bir kayıt için Otoriteler ekleme

en: Adding a Fund
az: Ödenek Ekleme

en: Adding a New Patron
az: Yeni bir Kullanıcı Ekleme

en: Adding an Authority Record
az: Otorite Kaydı Ekleme

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=authtypetext
en: Adding authority %s
az: %s otorite kaydı ekleme

note: %1$s: TMPL_VAR name=authtypetext
en: Adding authority (%s)
az: (%s) otorite kaydı ekleme

en: Adding item details
az: Materyal ayrıntısı ekleme

en: Additional Author:
az: Ek yazar:

en: Additional Authors:
az: Ek Yazarlar:

en: Additional Character Sets
az: Ek Karakter Setleri

en: Additional attributes and identifiers
az: Ek özellikler ve tanımlayıcıları

en: Additional content types
az: Daha fazla içerik türü

en: Additional parameters
az: Ek parametreler

en: Address
az: Adres

en: Address 2:
az: Adres 2:

en: Address Line 1
az: Adres Satırı 1

en: Address Line 2
az: Adres Satırı 2

en: Address Line 3
az: Adres satırı 3

en: Address in question
az: Sorudaki adresler

en: Address:
az: Adres:

en: Adjust margins until both top and left margins are correct.
az: Üst ve sol kenar boşlukları doğru olana dek ayarlayın.

en: Admin
az: Yönetici

en: Admin:
az: Yönetici:

en: Administration
az: Yönetim

en: Administration &gt; Basic Parameters &gt; Libraries, branches and groups
az: Yönetim &gt; Temel Parametreler &gt; Kütüphaneler, şubeler ve gruplar

en: Administration &gt; Global system preferences &gt; Patrons &gt; intranetreadinghistory
az: Yönetim &gt; Genel sistem tercihleri &gt; Kullanıcılar &gt; intranetokumageçmişi

en: Administration &gt; Global system preferences &gt; Patrons &gt;borrowerRelationship
az: Yönetim &gt; Genel sistem tercihleri &gt; Kullanıcılar &gt; üyeİlişkileri

en: Administration &gt; Patrons and Circulation &gt; Road types
az: Yönetim &gt; Kullanıcılar ve Dolaşım &gt; Yol türleri

en: Administration &gt; Patrons and circulation &gt; Cities
az: Yönetim &gt; Kullanıcılar ve dolaşım &gt; Şehirler

en: Administration &gt; Patrons and circulation &gt; Patron categories
az: Yönetim &gt; Kullanıcılar ve dolaşım &gt; Kullanıcı kategorileri

en: Administration Help
az: Yönetim Yardımı

en: Adolescent
az: Genç

en: Adult
az: Yetişkin

en: Adult = A regular patron (can have child patrons attached to it).
az: Yetişkin = Düzenli bir kullanıcı (kendisine bağlı çocuk üyeler olabilir).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Adult Patron
az: Yetişkin kullanıcı

en: Adult Patrons: can be linked as &quot;guarantors&quot; to other patrons who are their dependents. This is the default patron type.
az: Yetişkin Kullanıcılar: bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerine &quot;kefil&quot; olarak bağlanabilirler. Bu, varsayılan kullanıcı tipidir.

en: Adult patron
az: Yetişkin kullanıcı

en: Adult, General
az: Yetişkin, Genel

en: Adult, serious
az: Yetişkin, ciddi

en: Advanced Prediction Pattern
az: Gelişmiş Tahmin Örüntüsü

en: Advanced Search
az: Gelişmiş Tarama

en: Advanced constraints:
az: İleri düzeyde kısıtlar

en: After clicking 'Save' you will be brought to an order summary
az: 'Kaydet' butonunu  tıklayınca siparişlerin özeti gelecektir

en: After creating a Printer Profile, it must be applied to a particular label template. Note: You can only apply one Printer Profile to a given label template at a time.
az: Yazıcı Profili oluşturulunca belirli bir etiket şablonuna uygulanması gerekir. Not: Belirlenen etiket şablonuna bir defada yalnızca bir Yazıcı Profili uygulanabilir.

en: After holidays are entered on the calendar, circulation rules are then recalculated to taken in to account that library is closed and there will be no one present to return items.
az: Tatil günleri kütüphaneye kapalı günleri tanımlama olanağı sağlar, ödünç verme kuralları buna bağlı olarak kütüphanenin tatil günlerinde kapalı olacağı ve kimsenin iade yapmayacağı göz önünde tutularak yeniden hesaplanır.

en: After making your changes, click 'Save Changes' at the top of the screen
az: Değişiklikleri yaptıktan sonra ekranın üst tarafındaki 'Değişiklikleri Kaydet' üzerine tıklayın

en: After records have been imported, you can review the records before finalizing the import.
az: Kayıtlar içe aktarıldıktan sonra içe aktarım işlemini sonlandırmadan önce kayıtları gözden geçirebilirsiniz.

en: After reviewing the records, click 'Complete import'
az: Kayıtları gözden geçirdikten sonra 'İçe aktarrımı tamamla' üzerine tıklayın

en: After saving a MARC record, you are presented with a screen to add item details (or, local holdings). This is where you define the location of the item (home branch), the cost of the item, the barcode, etc.
az: Bir MARC kaydını sakladıktan sonra materyal bilgilerini (cilt/kopya) eklemeniz için ekran açılacaktır. Burada materyalin nereye konacağını, kaça mal olduğunu, barkodunu vb. belirleyebilirsiniz.

en: After searching for a vendor you will see all open orders on a summary page
az: Bir sağlayıcı tarayıp bulunca bir özet sayfasında henüz karşılanmamış siparişleri görürsünüz

en: After your import is complete, you will be given a summary of the import and the ability to undo your actions
az: İçe aktarımınız tamamlanınca, işlemin bir özetini görür ve işlemlerinizi gerekirse geri alabilirsiniz

en: After your orders have been entered into the system and sent off to the vendors, you will need to mark them received.
az: Siparişleriniz sisteme girildikten ve sağlayıcıya iletildikten sonra alındı diye işaretlemeniz gerekecektir.

en: Age required
az: Yaş gerekli

en: Age required:
az: Yaş sınırı:

en: Albers equal area
az: Albers eşit alanı

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Alert subscribers for <i>%s</i>
az: <i>%s</i> için aboneleri uyar

en: All
az: Tümü

en: All Data After A Given Date: enter a value in the field only
az: Belirli Bir Tarihten Sonraki Tüm Veriler: yalnızca alandan bir değer girin

en: All Data Before A Given Date: enter a value in the field only
az: Belirli Bir Tarihten Önceki Tüm Veriler: Sadece alandan bir değer girin

en: All Libraries
az: Tüm Kütüphaneler

en: All dependencies installed.
az: Tüm bağımlılıklar kuruldu.

en: All item fields are in the same tag and in item tab
az: Tüm materyal alanları aynı alan kodu altında ve materyal sekmesindedir.

en: All locations
az: Tüm alanlar

note: %1$s: TMPL_VAR name=filterdate1
en: All patrons with checkouts older than %s have been anonymized
az: %s öncesi ödünç kaydı olan kullanıcıların bilgileri bu kayıtlardan çıkarılarak ödünç alınma geçmişi anonimleştirildi

en: Allow password:
az: Şifreye izin ver:

en: Allow staff member to access to the reports module
az: Personelin raporlar modülüne erişmesine izin verin

en: Allow staff member to edit authorities
az: Personelin otorite kayıtlarını düzenlemesine izin verin

en: Allow staff member to manage serials subscriptions and claims
az: Personelin süreli yayın aboneliklerini ve hatırlatmaları yönetmesine izin verin

en: Allowed
az: İzin verilen

en: Allows the library to specify a list of library location codes -- if used alone, it will rank the list statically, selecting the top-ranking available location to be added to the picklist.
az: Kütüphane, kütüphane yer kodları listesi belirlemesine izin verir --tek başına kullanılırsa statik olarak, en üst sırada yer alan konumu materyalin alınacağı yer olarak  seçmek suretiyle listeyi sıralayacaktır.

en: Altering Authorities Records
az: MARC Yetki Kayıtları

en: Alternate Address
az: Alternatif adrese geç

en: Alternate Contact
az: Alternatif İletişim adresine geç

en: Alternate address
az: Alternatif adrese geç

en: Alternative Contact
az: Alternatif İletişim Adresi

en: Alternative phone
az: Alternatif telefon

en: Alternative phone:
az: Alternatif telefon:

en: Alternatively, the library can opt into the auto-detection of authority records when a record is saved.&nbsp; This is done by turning the 'BiblioAddsAuthorities' system preference on.
az: Alternatif olarak kütüphane, bir kayıt saklandığında otorite kaydının otomatik olarak denetlenmesini seçebilir.&nbsp; Bu, sistem tercihlerinde 'KunyeEklOtorite'  açılmak suretiyle yapılır.

en: Alternatively, you can browse a section of patron by selecting the first letter of the Patron's last name from the list on the right.
az: Alternatif olarak kullanıcılara gözatmak için, sağdaki listeden kullanıcının soyadının ilk harfini seçerek erişebilirsiniz.

en: Altitude of Sensor
az: Algılayıcı Yüksekliği

en: Always add items
az: Herzaman materyaller ekle

en: Ambrose Li (translation tool)
az: Ambrose Li (çeviri aracı)

en: Amount
az: Miktar

en: Amount Outstanding
az: Ödenmemiş miktar

en: Amount:
az: Miktar:

en: Amsterdam, Netherlands
az: Amsterdam, Hollanda

en: An Error has Occurred!
az: Bir hata oluştu!

en: An Order can have multiple copies/units placed against it. A Basket can have multiple Orders.
az: Bir Siparişin altında birden çok kopya/birim olabilir. Bir sepette birden çok Sipariş yer alabilir.

en: An integer value (e.g 1,2,3). Items at position 1 appear at the top of the listings. If two items have the same position value then the order defaults to publication date, where the oldest item displays at the top posistion, and newer items are displayed under this.
az: Bir tamsayı değeri (örn. 1,2,3). 1. konumdaki materyaller listeleme halinde en üstte yer alacaktır. Eğer iki materyal aynı konum değerine sahipse, varsayılan sıralama yayın tarihine göre, eski tarihlisi üstte ve yenisi bunun altında olmak üzere sıralanır.

en: An item is available for an item level hold if
az: Bir materyal materyal düzeyindeki ayırma isteği için mevcuttur eğer

en: And your results will be sorted by Library code
az: ve sonuçlarınız Kütüphane Koduna göre sıralanacaktır

en: Annual
az: Yıllık

en: Anonymize check-out history older than
az: ... tarihinden eski ödünç alınma geçmişini anonimleştir

note: INPUT type=checkbox name=request
en: Any
az: Herhangi bir

en: Any Branch
az: Herhangi Bir Şube

en: Any Category code
az: Herhangi bir Kategori kodu

en: Any Document type
az: Herhangi bir Belge türü

en: Any Library
az: Herhangi Bir Kütüphane

en: Any Phrase
az: Herhangi Bir Sözcük Grubu

en: Any Vendor
az: Herhangi Bir Sağlayıcı

en: Any Word
az: Herhangi Bir Sözcük

en: Any audience
az: Herhangi bir kullanıcı grubu

en: Any available copy
az: Mevcut herhangi bir kopya

en: Any content
az: Herhangi bir içerik

en: Any format
az: Herhangi bir format

en: Any item type
az: Herhangi bir materyal türü

en: Any of the data fields listed may be included in the label by selecting a numeric value from the dropdown selections. These values determine the order in which the data will print (one data field per line).
az: Açılan listeden nümerik bir değer seçilerek herhangi bir veri alanı etikete eklenebilir. Bu değerler verilerin hangi sırayla yazdırılacağını belirler (her bir değer bir satıra).

en: Any regularity
az: Herhangi bir çıkış sıklığı

en: Any type
az: Herhangi bir tür

en: Any word
az: Herhangi bir sözcük

en: Anywhere
az: Herhangi bir yerde

en: Apache version:
az: Apache sürümü:

en: Appear in Position
az: Doğru Konumda Görünme

en: Appear in position
az: Doğru konumda görünme

note: %1$s: TMPL_VAR name=num_with_matches
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
az: Farklı eşleştirme kuralı uygulandı. Şimdi eşleşen kayıt sayısı :%s.

note: INPUT type=submit name=op
en: Apply Filter
az: Filtreleme Uygula

note: INPUT type=submit
en: Apply Filter(s)
az: Filtre(ler) uygula

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rule
az: Farklı eşleştirme kuralı uygula

en: Applying a Printer Profile
az: Yazıcı Profili uygulama

en: Approve
az: Onayla

en: Approved
az: Onaylanmış

en: Approving a tag adds it to your whitelist
az: Alan kodunun onaylanması aklistenize eklenmesini sağlar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: April
az: Nisan

en: Arbitrarily complex queries
az: Keyfi karmaşık sorgular

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket?
az: Bu sepeti silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
az: Bu materyali silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron? This cannot be undone.
az: Bu kullanıcıyı silmek istediğinizden emin misiniz? Bunun geri dönüşü yoktur.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
az: Bu kaydı silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this shelf?
az: Bu rafı silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription?
az: Bu aboneliği silmek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to renew this patron\'s registration?
az: Bu kullanıcının aboneliğini yenilemek istediğinizden emin misiniz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to update this child to an Adult category? This cannot be undone.
az: Bu çocuğu Yetişkin kategorisine yükseltmek istediğinizden emin misiniz? Bunun geriye dönüşü yoktur.

en: Area
az: Bölge

en: Area:
az: Bölge:

en: Armenian
az: Ermenice

en: Arrived
az: Geldi

en: Arrived : when an book arrives, you can set it's status to "arrived". Then, the issue disappear from this list, and the number of the issue is added to the "arrived list" (on the left box)
az: Geldi : Bir kitap geldiğinde, durumu "geldi" diye belirlenebilir. Sonra, süreli yayın bu listeden çıkarılıp sayısı " gelenler listesi" ne eklenebilir (soldaki kutuda )

en: Arrived numbers : the list of issues you have in your library. Automatically filled when a new number is marked "arrived". You can manually change this field if you want, for example, to change a long list (1,2,3,4,...,51) to a shorter one (1-51)
az: Gelen sayılar : Kütüphanede olan süreli yayınların listesidir. Yeni bir sayı "geldi" olarak işaretlendiğinde otomatik olarak eklenir. İstenirse bu alan elle işlenerek değiştirilebilir. Örneğin, (1,2,3,4,...,51) gibi uzun bir listeyi (1-51) gibi kısa bir listeye dönüştürebilirsiniz.

en: As part of the upgrade process your online help will be overwritten with the new Help as part of the install. If you want to keep a copy of your online help, you should instruct your System Administrator to upgrade the Online Help directory in the Koha file tree.
az: Geliştirme sürecinin bir parçası olan online yardım, yükleme sürecinin bir parçası olan Yeni Yardım ile düzeltme yapılacak. Online yardımın bir kopyasını almak için Sistem Yöneticinizi Koha dosya ağacındaki Online Yardım rehberini geliştirmesi için bilgilendirmelisin.

en: Ask for or make a change in the user's privileges. Need help? See
az: Kullanıcının haklarında bir değişiklik isteyin veya kendiniz değişiklik yapın. Yardım için bkz.

en: Asort1
az: Asırala1

en: Asort1 is an authorized value attached to acquisitions, that can be used for stats purposes
az: Asırala1 kullanıcılarla ilgili istatistiksel amaçlı kullanılabilen onaylanmış bir değerdir

en: Asort2
az: Asırala2

en: Asort2 is an authorized value attached to acquisitions, that can be used for stats purposes
az: ASırala2 sağlamayla ilgili, istatistiki amaçla kullanılan bir onaylanmış değerdir

en: At the bottom of the patron information page you will find quick access to items the patron has checked out, overdue and on hold.
az: Kullanıcı bilgileri sayfasının altında kullanıcının ödünç almış olduğu, geciktirdiği ve ayırttığı materyallere hızlı erişim vardır.

en: At this step you will need to fill out the following details:
az: Bu aşamada aşağıdaki bilgileri doldurmalısınız :

en: At this time, this is not a feature of Koha. All comments go through moderation.
az: Bu Koha'nın sahip olduğu bir özellik değildir. Tüm yorumlar gözden geçirilmektedir.

en: Athens, Greece
az: Atina, Yunanistan

en: Attention:
az: Dikkat:

en: Attitude of sensor
az: Algılayıcı duruşu

en: Audience
az: Kullanıcı Grubu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: August
az: Ağustos

en: Auth
az: Otorite

en: Auth field copied
az: Otorite alanı kopyalandı

en: Auth value
az: Onaylanmış değer

en: Auth value : means the value is not free, but in the authorized value list of the selected type
az: Yetkili değer: değerin bağımsız olmadığını anlamında ancak, seçilen türün yetkili değerler listesinde yer alındığını ifade eder

en: Auth value:
az: Onaylanmış değer:

en: Author
az: Yazar

en: Author (A-Z)
az: Yazar (A-Z)

en: Author (Z-A)
az: Yazar (Z-A)

en: Author:
az: Yazar:

en: Authorities
az: Otorite Dizinleri

en: Authorities Help
az: Otorite Dizinleri Yardımı

en: Authorities:
az: Otoriteler:

note: %1$s: TMPL_VAR name=authid %2$s: TMPL_VAR name=authtypetext
en: Authority #%s (%s)
az: Otorite #%s (%s)

note: A
en: Authority Control
az: Otorite kontrolü

en: Authority MARC Framework:
az: Otorite MARC Çerçevesi:

en: Authority MARC framework for
az: Otorite MARC Çerçevesi için

en: Authority MARC subfield structure
az: Otorite MARC alt alan yapısı

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield %2$s: TMPL_VAR name=authtypecode
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
az: %s (otorite: &s) için otorite MARC alt alan yapısı yönetimi

en: Authority Types
az: Otorite Türleri

en: Authority field to copy:
az: Kopyalanacak otorite alanı:

en: Authority search
az: Otorite tarama

en: Authority search results
az: Otorite tarama sonuçları

en: Authority type
az: Otorite türü

note: SCRIPT
en: Authority type : code missing
az: Otorite türü : kod eksik

en: Authority type:
az: Otorite türü:

en: Authority types
az: Otorite Türleri

en: Authority:
az: Otorite:

en: Authorized
az: Onaylanmış

en: Authorized Values create a 'controlled vocabulary' for your staff. As an example, let us assume that your Koha installation is used by several libraries, and you use MARC 21. You might want to restrict the 850a MARC subfield to the institution codes for just those libraries. In that case, you could define an authorized values category (perhaps called &quot;INST&quot;) and enter the institution codes as the authorized values for that category.
az: Örneğin eğer Koha kurulumunuz çeşitli kütüphaneler tarafından kullanılıyorsa ve siz MARC21 kullanıyorsanız, 850a MARC alt alanını bu kütüphaneler için belirlenmiş kurum kodlarına ayırabilirsiniz. Bu durumda, (belki "KURUM" adı vereceğiniz) yeni bir onaylanmış değer kategorisi belirleyebilir ve kurum kodlarını onaylanmış değerler olarak girebilirsiniz.MARC alanları yapınızda 850a alt alanı, KURUM onaylanmış değerler kategorisine bağlanınca katalogcularınızın burada belirlediğiniz listeden seçim yapması gerekir ve başka bir değer giremezler.

en: Authorized value
az: Onaylanmış değer

en: Authorized value category:
az: Onaylanmış değer kategorisi:

en: Authorized value category; if one is selected, the patron record input page will only allow values to be chosen from the authorized value list. However, an authorized value list is not enforced during batch patron import.
az: Onaylanmış değer kategorisi; biri seçildiğinde kullanıcı veri girişi sayfası onaylanmış değerler listesinden değerlerin seçilmesine izin verir. Ancak, küme içe aktarımı durumunda onaylanmış değerler listesi kullanılmaz.

en: Authorized value:
az: Onaylanmış değer:

en: Authorized values
az: Onaylanmış değerler

en: Authorized values management
az: Onaylanmış değerler yönetimi

en: Authors
az: Yazarlar

en: Auto-detection of authority records when a record is saved
az: Bir kayıt saklandığında otorite kaydının otomatik tespiti

en: Autre
az: Diğer

en: Autre (Corde frottee)
az: Diğer (Corde frottee)

en: Autre (Electronique)
az: Diğer (Elektronik)

en: Autre bois
az: Diğer ahşap

en: Autre corde pincee
az: Diğer (corde pincee)

en: Autre cuivre
az: Diğer bakır nefesli çalgılar

en: Autre orchestre
az: Diğer orkestralar

en: Autre percussions
az: Diğer vurmalı çalgılar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Autumn
az: Sonbahar

en: Avail
az: Fayda

en: Availability
az: Mevcut olma

en: Available
az: Mevcut

en: Available Call Numbers <a1>Sort</a>
az: Mevcut Yer Numaraları <a1>Sırala</a>

en: Available Itypes <a1>Sort</a>
az: Mevcut Türler <a1>Sırala</a>

en: Available Locations <a1>Sort</a>
az: Mevcut Yerler <a1>Sırala</a>

en: Available since
az: ... tarihinden bu yana mevcut

en: Average : Returns the average value
az: Ortalama: Ortalama değeri verir

en: Average Checkout Period
az: Ortalama Ödünç Alma Süresi

en: Average checkout period statistics
az: Ortalama ödünç süresi istatistikleri

en: Average loan time
az: Ortalama ödünç verme zamanı

en: Axel Bojer and Thomas Gramstad
az: Axel Bojer ve Thomas Gramstad

en: BASKET
az: SEPET

en: BSD License
az: BSD Lisansı

en: Back
az: Geri

en: Back To Top
az: Yukarı

en: Back to Catalog Maintenance
az: Katalog Bakımına Geri Dön

note: INPUT type=submit
en: Back to System Preferences
az: Sistem Tercihlerine dön.

en: Back to Tools
az: Araçlara Dön

en: Back to biblio
az: Künyeye dön.

en: Bande magnetique
az: Manyetik bant

en: Bar Code
az: Barkod

en: Barcode
az: Barkod

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=barcode
en: Barcode %s
az: Barkod %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=barcode
en: Barcode : %s
az: Barkod : %s

en: Barcode file:
az: Barkod dosyası:

en: Barcode:
az: Barkod:

en: Baryton
az: Bariton

en: Base of emulsion material - visual projection
az: Emulsiyon materyal tabanı - görsel tasarım

en: Base of film:
az: Temel film:

en: Basic constraints
az: Temel kısıtlar

en: Basic parameters
az: Temel parametreler

en: Basket
az: Sepet

note: %1$s: TMPL_VAR name=basketno %2$s: TMPL_VAR name=name
en: Basket %s for <a1>%s</a>
az: Sepet %s için <a1>%s</a>

en: Basket Details
az: Sepet Dosyası Ayrıntıları

en: Basket empty
az: Sepet boş

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=basketno
en: Basket number: %s
az: Sepet numarası: %s

en: Basket/Order
az: Sepet/Sipariş

en: Basson
az: Basso

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
az: Jakarta, Endonezya

en: Batch
az: Küme

en: Batch:
az: Küme:

en: Be careful selecting columns.
az: Sütunları seçerken dikkatli olun.

en: Be sure to update the 'Quantity received' as well as any other information you need for your records
az: 'Kaç adet alındığı' ve diğer kayıtlarınız için gerekli bilgileri güncellediğinizden emin olun

en: Because the 'ExtendedPatronAttributes` system preference is currently OFF, extended patron attributes cannot be given to patron records. Go <a1>here</a> if you wish to turn this feature on.
az: GenişletilmişKullanıcıNitelikleri sistem tercihi halen KAPALI olduğundan kullanıcı kayıtlarına  genişletilmiş kullanıcı nitelikleri verilememektedir. Bu özelliği açmak isterseniz <a/>buraya</a> tıklayın.

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
az: Lütfen başlamak için geçerli haklara sahip olduğunuzu doğrulayın. Sistem yöneticisinin vermiş olduğu kullanıcı adı ve parola ile oturum açın

en: Before you begin, it is very important that you take note of the branch and printer settings and change them if necessary. This should only have to be done the first time you do circulations from a workstation, after which a browser cookie will remember the correct settings. If you do circulations under the wrong branch settings then Koha will reset the location of all items scanned to the incorrect branch and the statistical reports will credit all circulations to the wrong branch
az: Başlamadan önce, şube ve yazıcı ayarlarının not alınması ve gerekirse değiştirilmesi önemlidir. Ödünç verme (veya iade) işlemlerinde ilk seferinde tarayıcı ayarlarınızı tanımlamanız gerekir. Daha sonra tarayıcınız bu ayarları anımsayacaktır. İade işlemlerini yanlış şube ayarları altında tanımlarsanız, Koha, yanlış şubede barkodu taranmış bütün materyallerin yerini ve ödünç verme istatistiklerini bu yanlış seçilmiş şube için ayarlar

en: Before you can set up a new subscription, you will need to have set up:
az: Yeni bir abonelik düzenleyebilmeniz için bazı ayarlar yapmanız gereklidir:

en: Before you can setup up a subscription, you will need to setup a &quot;Vendor&quot; under Acquisitions, and a new &quot;Biblio&quot; under Cataloging. When cataloging the new biblio, do not add any items. Adding of items is handled by the Serials module.
az: Bir abonelik düzenlemeden önce Sağlama modülünde bir  &quot;Satıcı&quot;oluşturmak gerekecek ve Kataloglama modülünde de yeni bir  &quot;Künye&quot; oluşturmak gerekecek. Yeni künyeyi oluşturunca, hiçbir materyal kaydı eklemeyin. Materyallaerin eklenmesi Süreli yayın modulünden gelecektir.

en: Begin Claim
az: Hatırlatmaya Başla

en: Beginning at offset:
az: Başlanacak bağıl konum:

en: Beginning date:
az: Başlangıç tarihi:

en: Begins with
az: ile başlayan

en: Below is a summary of the various pieces of the advanced search limit:
az: Gelişmiş tarama limitlerinin çeşitli yönlerinin bir özeti aşağıdadır:

en: Benedykt P. Barszcz (Polish for 2.0)
az: Benedykt P. Barszcz (Polonya for 2.0)

en: Berne, Switzerland
az: Bern, İsviçre

en: Biannual
az: Yılda iki defa olan

en: Bib
az: Künye

en: Biblio Record Number:
az: Künye Kayıt No:

en: Biblio count
az: Künye sayımı

en: Biblio framework
az: Bibliyografik künye çerçevesi

en: Biblio:
az: Künye:

en: Bibliographic Data to Print
az: Yazılacak Bibliyografik Veri

en: Bibliographies
az: Bibliyografyalar

en: Biblionumber:
az: Künye numarası:

en: Biblios in reservoir
az: Havuzdaki kayıtlar

en: Billing
az: Faturalama

note: %1$s: TMPL_VAR name=from %2$s: TMPL_VAR name=to
en: Billing from %s to %s
az: Fatura eden %s kime %s

en: Bimonthly
az: iki ayda bir

en: Binding Material 1:
az: Ciltli Materyal 1:

en: Binding Material 2:
az: Ciltli Materyal 2:

en: Binding Material 3:
az: Ciltli Materyal 3:

en: Biography
az: Biyografi

en: Biography code
az: Biyografi kodu

en: Biography:
az: Biyografi:

en: Birmingham (UK) based developer Mark James for the famfamfam Silk iconset.
az: famfamfam Silk simge seti için Mark James (geliştirici, Birmingham, İngiltere)

en: Biweekly
az: İki haftada bir

en: Bogota, Colombia
az: Bogota, Kolombiya

en: Bombay, India
az: Bombay, Hindistan

note: IMG
en: Books
az: Kitaplar

note: IMG
en: Books on Tape
az: Konuşan Kitaplar

note: LABEL
en: Books, Pamphlets, Technical reports, Manuscripts, Legal papers, Theses and dissertations
az: Kitaplar, Broşürler, Teknik Raporlar, El yazmaları, Yasal belgeler, Tezler

en: Bookseller
az: Kitapçı

en: Borrow books from the library with this staff account
az: Bu personel hesabı olan kütüphaneden kitap ödünç al

en: Borrower
az: Üye

en: Borrower Number
az: Üye Numarası

en: Borrowernumber:
az: Üyenumarası:

en: Borrowers that have no email defined will have their notices sent via email to the library for printing. The email is sent to the branch admin email, or failing that to the address set in the system preference as the 'KohaAdminEmailAddress'. This email is generated by the misc/cronjobs/overdue_notices.pl cron job. Contact your system administrator for help with this setting.
az: E-posta adresi olmayan üyelerin uyarıları yazdırılmak üzere kütüphaneye gönderilecektir. E-posta, şube yöneticisine; kendisine ulaşılamazsa sistem tercihlerinde 'KohaAdminEmailAddress'KohaYoneticisiEpostaAdresi'  olarak bildirilen adrese gönderilir. Bu e-posta misc/cronjobs/overdue_notices.pl cron job tarafından otomatik olarak üretilmektedir. Bu ayarla ilgili yardım almak için sistem yöneticinize başvurun.

en: Bound with':
az: ile başlayan':

en: Braille or Moon script
az: Braille ve Moon Script

en: Branch
az: Şube

en: Branch:
az: Şube:

en: Bridge Material Type Icons Project
az: Bridge Materyal Türü Simgeleri Projesi

en: Broadcast standard - videorecording
az: Yayın standardı - videokayıt

en: Browse by last name: <a1>A</a> <a2>B</a> <a3>C</a> <a4>D</a> <a5>E</a> <a6>F</a> <a7>G</a> <a8>H</a> <a9>I</a> <a10>J</a> <a11>K</a> <a12>L</a> <a13>M</a> <a14>N</a> <a15>O</a> <a16>P</a> <a17>Q</a> <a18>R</a> <a19>S</a> <a20>T</a> <a21>U</a> <a22>V</a> <a23>W</a> <a24>X</a> <a25>Y</a> <a26>Z</a>
az: Soyadına göre gözat: <a1>A</a> <a2>B</a> <a3>C</a> <a4>Ç</a> <a5>D</a> <a6>E</a> <a7>F</a> <a8>G</a> <a9>H</a> <a10>I</a> <a11>İ</a> <a12>J</a> <a13>K</a> <a14>L</a> <a15>M</a> <a16>N</a> <a17>O</a> <a18>Ö</a> <a19>P</a> <a20>Q</a> <a21>R</a> <a22>S</a> <a23>Ş</a> <a24>T</a> <a25>U</a> <a26>Ü</a>

en: Browse for the file from the Koha interface
az: Dosyayı bulmak için Koha arayüzü üzerinden gözat

en: Browse for the image on your computer and click 'Upload'
az: Bilgisayarınızdaki görüntü için gözatın ve bulunca 'İndir' butonunu tıklayın

en: Browse system logs
az: Sistem kayıtlarını gözden geçiriniz.

en: Browse the system logs
az: Sistem kayıtlarını gözden geçiriniz.

en: Brussels, Belgium
az: Brüksel, Belçika

en: Bsort1
az: BSırala1

en: Bsort1 is an authorized value attached to patrons, that can be used for stats purposes
az: Bsırala1 kullanıcılarla ilgili istatistiki amaçlı kullanılabilen onaylanmış bir değerdir

en: Bsort2
az: Bsırala2

en: Bsort2 is an authorized value attached to patrons, that can be used for stats purposes
az: Bsırala2 kullanıcılarla ilgili istatistiki amaçlı kullanılabilen onaylanmış bir değerdir

en: Budget
az: Bütçe

en: Budget Amount:
az: Bütçe Tutarı:

en: Budget Data Recorded
az: Bütçe verileri kaydedildi.

en: Budget Date
az: Bütçe Tarihi

en: Budget amount
az: Bütçe tutarı

en: Budget amount:
az: Bütçe tutarı:

en: Budget deleted
az: Bütçe silindi

en: Budget information will also be accessible via the 'Acquisitions' module
az: Bütçe bilgilerine 'Sağlama' modülünden de erişilebilecektir

en: Budgeted GST:
az: Bütçelenen KDV:

en: Budgeted cost:
az: Planlanan maliyet:

en: Budgets
az: Bütçeler

en: Budgets &rsaquo;
az: Bütçeler &rsaquo;

en: Budgets &rsaquo; Budget Data Recorded
az: Bütçeler &rsaquo; Bütçe Verileri Kaydedildi

en: Budgets &rsaquo; Budget Deleted
az: Bütçeler &rsaquo; Bütçe Silindi

en: Budgets &rsaquo; Delete Budget?
az: Bütçeler &rsaquo; Bütçe Silinsin mi?

en: Budgets and Funds
az: Bütçeler ve Ödenekler

en: Budgets and funds
az: Bütçeler ve ödenekler

en: Build A Report
az: Rapor oluştur

en: Build And Run Reports
az: Rapor Oluştur ve Çalıştır

en: Build New
az: Yeni oluştur

en: Build and Run Reports
az: Raporları kur ve çalıştır

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
az: Yeni oluştur

en: Building A New Report
az: Yeni Bir Rapor Oluşturma

en: Burin
az: Hakkak Kalem,

note: %1$s: TMPL_VAR name=author
en: By <a1>%s</a>
az: Yazan <a1>%s</a>

en: By changing the priority number a patron can be moved up or down on the list of holds
az: Ayırtanlar listesinde öncelik sayısı değiştirilmek suretiyle bir kullanıcının yeri aşağı veya yukarı doğru hareket ettirilebilir.

en: By changing the report from 'Count items' to 'Amount' you will see the total spent
az: Raporu 'Materyalleri Say' dan 'Miktar' a dönüştürmek suretiyle toplam harcamayı görebilirsiniz

en: By choosing 'Paid' the system assumes that a full payment is being made
az: 'Ödendi' nin seçilmesi halinde sistem miktarın tam olarak ödendiği sonucuna varır

en: By choosing a limit you will change the output
az: Bir limit seçmek suretiyle çıktıyı değiştirebilirsiniz

en: By clicking 'Edit subfields' at the bottom of the screen you can alter the information for each subfield
az: Ekranın alt tarafındaki 'Alt alanları düzenle' butonuna tıklayarak her bir alt alanın bilgilerini değiştirebilirsiniz

en: By clicking on the 'edit' link you will be able to alter information related to the field
az: 'Düzenle' bağlantısına tıklayarak alanla ilgili bilgileri değiştirebilirsiniz

en: By clicking the 'subfields' link you will be able to alter all of the subfields associated with that field
az: 'Alt alanlar' bağlantısına tıklayarak bu alanla bağlantılı alt alanların tümünü değiştirebilirsiniz

en: By default all items are exported unless the 'Don't export items' box is checked.
az: 'Materyalleri dışa aktarma' kutusu işaretli olmadığı sürece varsayılan olarak tüm materyaller dışa aktarılır.

en: By default the records are matched using the field you specified when importing the data
az: Varsayılan olarak veri iiçe aktarılırken sizin belirlediğiniz alan kullanılarak eşleme yapılır

en: CCIR/IEC standard
az: CCIR/IEC standardı

en: CD Software
az: CD Yazılımı

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
az: CED (kapasitans elektronik disk) videodisk

en: CONTENT
az: İÇERİK

en: CX encoded
az: CX şifreli

en: Cadiz, Spain
az: Kadiz, İspanya

note: %1$s: TMPL_VAR name=todaysdate %2$s: TMPL_VAR name=from %3$s: TMPL_VAR name=to
en: Calculated on %s. From %s to %s
az: %s hesaplanmıştır.  %s %s kadar

en: Calendar
az: Takvim

en: Calendar information
az: Takvim bilgisi

en: Call No.
az: Yer No.

en: Call Number
az: Yer Numarası

en: Call Number (Fiction Z-A to Non-fiction 9-0)
az: Yer Numarası (Roman Z-A dan Roman dışı 9-0' a)

en: Call Number (Non-fiction 0-9 to Fiction A-Z)
az: Yer Numarası (Roman dışı 0-9 dan Roman A-Z' ye)

en: Call Number Range
az: Yer Numarası Aralığı

en: Call Number:
az: Yer Numarası:

en: Call Numbers <a1>Sort</a>
az: Yer Numaraları <a1>Sırala</a>

en: Call no
az: Yer no

en: Call no.
az: Yer no

en: Call number
az: Yer Numarası

en: Callnumber
az: Yernumarası

note: For the first occurrence, %1$S: type=text name=itemcallnumber %2$S: type=text name=barcode
en: Callnumber %S Barcode %S
az: Yernumarası %S Barkod %S

en: Can I edit the online help?
az: Çevrimiçi yardımı düzenleyebilir miyim?

en: Can I have a different type for new releases and older titles?
az: Yeni piyasaya sürülenler ve daha eski eserler için değişik bir tür kullanabilir miyim?

en: Can I turn off comment moderation?
az: Yorum incelemeyi kapatabilir miyim?

en: Can be complex to configure and maintain
az: Yapılandırma ve bakım açısından karmaşık olabilir.

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
az: Tek bir IP veya 192.168.1* gibi bir alt ağ olarak girilebilir

en: Can't be cancelled when item is in transit
az: Materyal aktarım halinde iken iptal edilemez.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :\n\n
az: Aşağıdaki alanlar doldurulmadığından bu kayıt saklanamaz :

en: Cancel
az: İptal et

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel Marked Requests
az: İşaretlenmiş istekleri iptal et

en: Cancel Reserve
az: Ayırtma işlemini iptal et

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold
az: Ayırma işlemini iptal et

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : <!-- TMPL_VAR NAME="homebranch" -->
az: Rezervasyonu iptal edin ve şubenize dönün: <!-- TMPL_VAR NAME="homebranch" -->

en: Cancel notification
az: Uyarıyı iptal et

en: Cancel reservation and then attempt transfer:
az: Önce ayırtma işlemini iptal ettikten sonra aktarmayı yeniden deneyin:

en: Cannot Check In
az: İade alınamıyor

en: Cannot Check Out!
az: Ödünç verilemiyor!

en: Cannot Delete
az: Silinemiyor

note: %1$s: TMPL_VAR name=city_name
en: Cannot Delete City "%s"
az: "%s" Şehri Silinemiyor

en: Cannot Delete Currencey
az: Para birimi silinemiyor

en: Cannot Delete Item Type
az: Materyal Türü Silinemiyor

note: %1$s: TMPL_VAR name=itemtype
en: Cannot Delete Item Type '%s'
az: %s Materyal Türü Silinemiyor

en: Cannot Delete Patron
az: Kullanıcı kaydı silinemiyor

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Cannot Delete: Category %s in Use
az: Silinemiyor: %s kategorisi kullanımda

en: Cannot Place Hold
az: Ayırtılamaz

en: Cannot delete filing rule
az: Sıralama kuralları silinemiyor

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=OPNLINK
en: Cannot open %s to read.
az: Okumak için %s açılamıyor

en: Capetown, South Africa
az: Capetown, Güney Afrika

en: Caracas, Venezuela
az: Karakas, Venezuela

en: Card
az: Kart

en: Card Number
az: Kart Numarası

en: Card number:
az: Kart Numarası:

en: Cardnumber
az: Kartnumarası

en: Cardnumber already in use.
az: Bu Kartnumarası kullanımdadır.

en: Cassette recording
az: Kaset kaydı

en: Cat
az: Kategori

en: Catalog
az: Katalog

en: Catalog Details
az: Katalog Detayları

en: Catalog Maintenance
az: Katalog Bakımı

en: Catalog Search
az: Katalog Tarama

en: Catalog Statistics
az: Katalog İstatistikleri

en: Catalog by Item Type
az: Materyal türüne göre katalog

en: Catalog by itemtype
az: Materyal türüne göre katalog

en: Catalog details
az: Katalog ayrıntıları

en: Catalog search
az: Katalog tarama

en: Catalog statistics
az: Katalog istatistikleri

en: Cataloging
az: Kataloglama

en: Cataloging Help
az: Kataloglama Yardımı

en: Cataloging Search
az: Kataloglama Taraması

en: Cataloging:
az: Kataloglama:

en: Catalogs
az: Kataloglar

en: Categories, Descriptions and Types
az: Kategoriler, Tanımlar ve Türler

en: Category
az: Kategori

note: %1$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Category %s is in use. Deletion not possible!
az: %s kategorisi kullanılıyor. Silinemez!

en: Category Deleted
az: Kategori Silindi

en: Category Type:
az: Kategori Türü:

en: Category cannot be deleted because there are libraries using that category
az: Kategori silinemez çünkü bu kategoriyi kullanan kütüphaneler var

en: Category code
az: Kategori kodu

en: Category code:
az: Kategori kodu:

en: Category name
az: Kategori adı

en: Category of Satellite for Remote Sensing Image:
az: Uzaktan Algılanan Görüntü için Uydu Kategorisi:

en: Category type:
az: Kategori türü:

en: Category:
az: Kategori:

note: %1$s: TMPL_VAR name=borrowercategorycode
en: Category: %s
az: Kategori: %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=categoryname %2$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Category: %s (%s)
az: Kategori: %s (%s)

en: Categorycode
az: Kategorikodu

en: Cell value
az: Hücre değeri

en: Centimetres
az: Santimetre

note: INPUT type=button
en: Change
az: Değişim

en: Change Password
az: Parolayı Değiştir

en: Change Patron Password
az: Kullanıcı Parolasını Değiştir

note: INPUT type=submit
en: Change Status
az: Durumu Değiştir

en: Change Username and/or Password
az: Kullanıcı Adını ve/veya Parolayı Değiştir

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: Change Username and/or Password for %s %s
az: %s %s için Kullanıcı Adını ve/veya Parolayı Değiştir

en: Change framework:
az: Çerçeveyi değiştir:

en: Changed action if matching record found
az: Eğer eşleşen kayıt bulunursa değiştirilen eylem

en: Changed action if no match found
az: Eğer eşleşen kayıt bulunmazsa değiştirilen eylem

en: Changed item processing option
az: Değiştirilmiş materyal işlem seçeneği

en: Character Sets (Mandatory) 1
az: Karakter Setleri (Zorunlu) 1

en: Character Sets (Mandatory) 2
az: Karakter Setleri (Zorunlu) 2

en: Character encoding:
az: Karakter kodlaması:

en: Character of Image:
az: Görüntü karakteri:

en: Charge
az: Ücret

en: Charge Type
az: Ödenti Türü

en: Chat with Koha users and developers
az: Koha kullanıcılarıyla ve geliştiricileriyle sohbet et

en: Check Expiration
az: Abonelik Süresi Bitim Tarihini Kontrol Et

en: Check In
az: İade Al

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Check In subscription for <i>%s</i>
az: <i>%s</i> için abonelik giriş kaydını yap

en: Check Out
az: Ödünç Ver

en: Check expiration
az: Abonelik süresi bitim tarihini kontrol et

en: Check for embedded item record data?
az: Gömülü materyal kayıt verisini kontrol et?

en: Check in
az: İade al

en: Check out to:
az: Ödünç ver:

en: Check that your database is running.
az: Veri tabanının çalıştığını kontrol et.

en: Check the box next to the action(s) you'd like to perform
az: Yapmak istediğiniz işlem(ler)in yanındaki kutucuğu işaretleyin

en: Check the hostname setting in
az: Sunucu adı ayarlarını kontrol edin

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
az: Bu kodu OPAC'ta kullanıcı bilgileri sayfasında görüntülemek için  işaretle.

en: Check to let a patron record have multiple values of this attribute. This setting cannot be changed after an attribute is defined.
az: Kullanıcı kaydında bu kodun çoklu değerlerle yer almasına izin vermek için işaretleyin. Bir kod belirlendikten sonra bu ayar değiştirilemez.

en: Check to make it possible to associate a password with this attribute.
az: Bu kodu bir parola ile bağlantılandırabilmek için işaretleyin.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
az: Bu niteliği personel_tarayabilir altında personelin kullanıcı tarayabilmesi için işaretleyin.

en: Check your database settings in
az: Veritabanı ayarlarınızı kontrol edin

en: Check-in date from
az: İade tarihi şundan sonra olanlar

en: Check-in date from:
az: İade tarihi şundan sonra olanlar:

note: %1$s: TMPL_VAR name=totalToAnonymize
en: Check-out history for %s patrons will be anonymized
az: %s kullanıcılarının isimleri ödünç alma kayıtlarından silinecektir

en: Checked
az: Kontrol edildi

en: Checked (searched by default):
az: Kontrol edildi (varsayılanla tarandı):

en: Checked Out
az: Ödünç Verildi

en: Checked out
az: Ödünç verildi

note: %1$s: TMPL_VAR name=onloancount
en: Checked out (%s),
az: (%s), ödünç verildi

en: Checked out on
az: tarihinde ödünç verildi

note: %1$s: TMPL_VAR name=cardnumber %2$s: TMPL_VAR name=datedue
en: Checked out to <a1>%s</a>, Due back on %s
az: <a1>%s</a> adlı kullanıcıya ödünç verildi, iade tarihi %s

en: Checked-In items
az: İade edilen materyaller

en: Checked:
az: Kontrol edildi:

en: Checkin
az: İade al

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname %3$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: Checking out to %s %s (%s)
az: %s %s (%s) ödünç veriliyor

en: Checkout
az: Ödünç verilenler

en: Checkout History
az: Ödünç Alma Geçmişi

en: Checkout Status:
az: Ödünç verilme Durumu

en: Checkout date from:
az: Ödünç alınma tarihi şundan sonra:

en: Checkout history
az: Ödünç alma geçmişi

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Checkout history for %s
az: %s için ödünç alma geçmişi

en: Checkout statistics
az: Ödünç alma istatistikleri

en: Checkouts
az: Ödünç almalar

en: Checkouts are blocked because fine balance is over the limit.
az: Sınırın üstünde ceza biriktiğinden ödünç alma bloke edilmiştir.

en: Checkouts by patron category
az: Kullanıcı grubuna göre ödünç almalar

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition.
az: MARC yapısını kontrol eder. MARC Bibliografik çerçevenizi değiştirirseniz, tanımlamanızdaki hataları test etmek için bu aracı çalıştırmanız önerilir.

en: Child
az: Çocuk

en: Child = A patron who can have an adult guarantor.
az: Çocuk Kullanıcı = Garantöre sahip olabilen kullanıcıdır.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Child Patron
az: Çocuk Kullanıcı

en: Child Patrons: a patron category that has a &quot;guarantor&quot;.
az: Çocuk Kullanıcılar: Bir &quot;kefil&quot; i olan kullanıcı kategorisi.

en: Child patron
az: Çocuk kullanıcı

en: Choice
az: Seçim

en: Choose
az: Seç

en: Choose 'Acquisitions' under 'Statistics Wizards'
az: 'İstatistik Sihirbazı'nın altında 'Sağlama' seç

en: Choose 'Average loan time' under 'Other'
az: 'Diğer'in altında 'Ortalama ödünç alma süresi'ni seç

en: Choose 'Calendar'
az: 'Takvim'i seç

en: Choose 'Catalog by Item Type' under 'Other'
az: 'Diğer'in altında 'Materyal Türüne Göre Katalog' seç

en: Choose 'Catalog' under 'Statistics Wizards'
az: 'İstatistik Sihirbazı'nın altında 'Katalog' seç

en: Choose 'Checkouts by patron category' under 'Other'
az: 'Diğer'in altında 'Kullanıcı grubuna göre ödünç alma'yı seç

en: Choose 'Circulation' under 'Statistics Wizards'
az: 'İstatistik Sihirbazı'nın altında 'Dolaşım'ı seç

en: Choose 'Comments'
az: 'Yorumlar'ı seç

en: Choose 'Items not checked out' under 'Inactive'
az: 'Etkinleştirilmemiş'in altında 'Ödünç alınmamış materyaller'i seç

en: Choose 'Lost Items' under 'Other'
az: 'Diğer'in altında 'Kayıp Materyaller'i seç

en: Choose 'Most-Circulated Items' under 'Top Lists'
az: 'En Çok Kullanılanlar Listeleri'nin altında 'En Fazla Ödünç Alınan Materyaller'i seç

en: Choose 'Overdue notice/status triggers'
az: 'Gecikme mesajı/durumu tetikleyicileri'ni seç

en: Choose 'Patrons who haven't checked out' under 'Inactive'
az: 'Pasif'in altında 'Ödünç materyal almayan kullanıcılar'ı seç

en: Choose 'Patrons with the most checkouts' under 'Top Lists'
az: 'En Çok Kullanılanlar Listeleri'nin altında 'En fazla ödünç alan kullanıcılar'ı seç

en: Choose 'Patrons' under 'Statistics Wizards'
az: 'İstatistik Sihirbazı'nın altında 'Kullanıcılar'ı seç

en: Choose 'Tags'
az: 'Etiketleri' Seç

en: Choose 'Upload patron images'
az: 'Kullanıcı resimlerini yükle'yi seç

en: Choose Adult category
az: Yetişkin Grubunu seç

en: Choose Barcode Type (encoding)
az: Barkod Tipini Seç (kodlama)

en: Choose File to browse.
az: Göz atmak için dosya seç.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Choose Hemisphere:
az: Yarıküre Seç:

en: Choose Layout Type
az: Sayfa Düzeni Türü Seç

en: Choose Order of Text Fields to Print
az: Yazdırılacak Metin Alanlarının Sıralaması için Tercih Yap

en: Choose a &ldquo;Category&rdquo; (&rdquo;Public&rdquo; or &ldquo;Private&rdquo;)
az: Bir &ldquo;Kategori&rdquo; seç (&rdquo;Genel&rdquo; veya &ldquo;Özel&rdquo;)

en: Choose a 'Branch' to perform the report on (or choose 'All' field at the top of the dropdown menu to choose all branches)
az: Hakkında rapor hazırlamak için bir 'Şube' seç (veya tüm şubeleri seçmek için açılan menünün üst tarafındaki 'Tümü'nü seç)

en: Choose a 'Koha Module' to associate your notice with from the dropdown box
az: Açılan menüden uyarını metninizi ilişkilendirmek için bir 'Koha Modülü' seçin

en: Choose a 'Lost Status' to search only for items that are assumed lost (long overdue), missing, or lost (or, leave this set to 'All' to see all lost items)
az: Kayıp addedilen (uzun süredir iade edilmemiş), yerinde bulunmayan veya kaybolan materyalleri taramak için bir 'Kayıp Durumu' seçin (veya tümünü görmek için 'Tümü' seçeneğinde kalın)

en: Choose a 'filing routine' from the dropdown menu to associate with your new filing rule
az: Yeni sıralama kuralınızı ilişkilendirmek üzere açılan menüden bir 'sıralama işlemi' seçin

en: Choose a 'filing rule' from the dropdown menu to associate with your new classification source
az: Yeni sınıflandırma kaynağınızla ilişkilendirmek için açılan menüden bir 'sıralama kuralı' seçin

en: Choose a Module
az: Bir modül seçin

en: Choose a branch (or choose the blank field at the top of the dropdown menu to choose all branches)
az: Bir şube seçin (veya tüm şubeleri seçmek için açılan menünün en üstündeki boş alanı seçin)

en: Choose a category from the 'Show Category' dropdown menu
az: 'Kategori Göster' açılan menüsünden bir kategori seçin

en: Choose a field from the scroll down menu on the left side
az: Soldaki kayan menüden bir alan seçin

en: Choose a limit of 'Library'
az: 'Kütüphane' sınırı seç

en: Choose a method for 'outputing' (viewing) the report: Options are 'browser' or saving as a file viewable in a program like Excel.
az: Raporu görüntülemek için bir yöntem seçin: Seçenekler gözatma veya Excel gibi bir programda görüntülemek üzere dosya olarak kaydetmektir.

en: Choose a network printer:
az: Bir ağ yazıcısı seç:

en: Choose a reason for all marked entries:
az: Tüm işaretlenmiş olanlar için bir neden seçin:

en: Choose an 'Item Type' to perform the report on (or, leave at the default 'All' to perform the report on all item types)
az: Raporlamak için bir 'Materyal Türü' seçin (veya raporu tüm materyal türleri üzerine hazırlamak için  varsayılan olan 'Tümü'nde kalın)

en: Choose an Icon:
az: Bir Simge Seç:

en: Choose and validate 1 MARC subfield for
az: .. için 1 MARC alt alanı seç ve geçerliliğini denetle

en: Choose any filters from the top section
az: Üst bölümden bir süzgeç seç

en: Choose category to 'Order by' (the 'order by' field effects what ordering method is used when displaying the lost items)
az: Bir 'Sipariş yöntemi' kategorisi seçin ('sipariş yöntemi' alanı kayıp kitap görüntülendiğinde hangi sipariş yönteminin kullanılacağını etkiler)

en: Choose indexing engine
az: Dizinleme motoru seç

en: Choose library:
az: Kütüphane seç:

en: Choose list
az: Liste seç

en: Choose one field to appear in the rows and another to appear in the column. If you choose either of the date fields remember to choose to show data by 'Day', 'Month', or 'Year'
az: Bir alanı satırlarda, diğer bir alanı sütunlarda görülmek üzere seçin. Eğer tarih verisi seçerseniz verilerin 'Gün', 'Ay' veya 'Yıl' itibariyle gösterilmesi için seçim yapmayı unutmayın

en: Choose the library you want to transfer the book to from the pull down
az: Açılan listeden kitabı transfer etmek istediğin kütüphaneyi seç

en: Choose the method for calculating due date: select Calendar to use the holidays module, and Days to ignore the holidays module
az: İade tarihini hesaplamak için yöntem seçin: tatiller modülünü kullanmak için Takvim, tatiller gözetilmeyecekse Günler seçilmelidir

en: Choose the permissions you'd like this patron to have
az: Bu kullanıcının sahip olmasını istediğiniz hakları seçin

en: Choose the report to run from the list
az: Calıştırmak için listeden rapor seç

en: Choose the start and end date you'd like to see and click 'Go' to see the results on your screen
az: Görmek istediğiniz başlangıç ve bitiş tarihlerini seçin ve ekranınızda sonuçları görmek için 'başla' tuşuna tıklayın

en: Choose the type of authority record you would like to add to your system
az: Sisteminize eklemek istediğiniz otorite kaydı türünü seçin

en: Choose the type of patron you'd like to add:
az: Eklemek istediğiniz kullanıcı türünü seçin:

en: Choose your home branch from the menu you are presented with
az: Size sunulan menüden şubenizi seçin

en: Choose:
az: Seç:

en: Chose whether this holiday is repeated every day of the week or yearly.
az: Bu tatilin haftanın yada yılın her günü tekrar edip etmediğini seç.

en: Chris Catalfo (new plugin MARC editor)
az: Chris Catalfo (MARC uyumlu yeni ek yazılım)

en: Circ note
az: Kulanıcı notu

en: Circulation
az: Dolaşım

en: Circulation Check In (Returns)
az: Dolaşım Geri Alma (İadeler)

en: Circulation Help
az: Dolaşım Yardım

en: Circulation History
az: Dolaşım Geçmişi

en: Circulation Reports
az: Dolaşım Raporları

en: Circulation Statistics
az: Dolaşım İstatistikleri

en: Circulation Transfers
az: Dolaşımda Aktarmalar

en: Circulation and Fines Rules
az: Dolaşım ve Ceza Kuralları

en: Circulation and fines rules
az: Dolaşım ve ceza kuralları

en: Circulation is where items are check out and in to patrons. Some libraries use different nomeclature for these functions.
az: Dolaşım materyallerin ödünç verilip geri alındığı modüldür. Bazı kütüphaneler bu işlevler için farklı isimler kullanır.

en: Circulation note:
az: Dolaşım notu:

en: Circulation:
az: Dolaşım:

note: %1$s: TMPL_VAR name=LoginBranchname
en: Circulation: Overdues at %s
az: Dolaşım: %s Tarihinde Günü Geçmiş Olanlar

en: Citation
az: Atıf

en: Cities
az: İller

en: Cities &rsaquo;
az: Şehirler &rsaquo;

en: Cities &rsaquo; Confirm Deletion of City
az: Şehirler &rsaquo; Şehrin Silinmesini Onayla

en: Cities and Towns
az: İller ve İlçeler

en: Cities and towns
az: İller ve ilçeler

en: City ID
az: İl Kodu

en: City ID:
az: İl Kodu:

en: City Search:
az: İl Arama:

en: City id
az: İl kodu

en: City name
az: İl adı

en: City name:
az: İl adı:

en: City zipcode
az: İl posta kodu

en: City zipcode:
az: İl posta kodu:

en: City, State:
az: İl, Eyalet:

en: Claim
az: Talep

en: Claim Acquisition
az: Sağlanmayanlar İçin Talep

note: INPUT type=submit
en: Claim Order
az: Karşılanmayan Sipariş için Hatırlatma Yap

en: Claim Serial Issue
az: Eksik Sayı için Hatırlatma Yap

en: Claim Serial Issues
az: Eksik Sayı için Hatırlatma Yap

en: Claim using notice:
az: Hatırlatma notu:

en: Claimed
az: Hatırlatıldı

en: Claims
az: Hatırlatmalar

en: Claims are notices that you send when an issue that was expected has not been received by the library.
az: Hatırlatmalar beklenen bir dergi sayısı gelmeyince gönderilen uyarılardır.

en: Clarinette
az: Klarnet

en: Clarinette basse
az: Bas Klarnet

en: Class
az: Sınıf

en: ClassSources
az: SınıfKaynakları

en: Classification Filing Rules
az: Sınıflama Sıralama Kuralları

en: Classification Sources
az: Sınıflama Kaynakları

note: SCRIPT
en: Classification source code missing
az: Sınıflama kaynağı kodu eksik

en: Classification source code:
az: Sınıflama kaynağı kodu:

en: Classification sources
az: Sınıflama kaynakları

en: Classification:
az: Sınıflama:

en: Clavecin
az: Klavsen

en: Clavicorde
az: Klavikord

en: Clean Patron Records
az: Kullanıcı Kayıtlarını Temizle

en: Clear
az: Temizle

en: Clear All
az: Tümünü Temizle

note: INPUT type=reset
en: Clear All Fields
az: Tüm Alanları Temizle

en: Clear Field
az: Alanı Temizle

en: Click 'Add Item' after entering the data for your item
az: Materyaliniz için verileri girdikten sonra 'Materyal Ekle' ye tıklayın

en: Click 'Add budget' next to the fund you want to edit
az: Düzenlemek istediğiniz ödeneğin yanındaki 'Bütçe ekle' ye tıklayın

en: Click 'Edit' at the top left
az: Sol üstteki 'Düzenle'ye tıklayın

en: Click 'Edit' beside the authorized value you wish to edit
az: Düzenlemek istediğiniz onaylanmış değerin yanındaki 'Düzenle'ye tıklayın

en: Click 'Export' and follow your browser's instructions for saving the file
az: 'Dışa Aktar'a tıklayın ve dosyayı kaydetmek için web tarayıcınızın talimatını izleyin

en: Click 'Find guarantor' and pick a patron from the resulting list.
az: 'Kefil bul'a tıklayın ve çıkan listeden bir kullanıcı seçin.

en: Click 'Import'
az: 'İçe Aktar'a tıkla

en: Click 'New Authority Framework'
az: 'Yeni Otorite Çerçevesi'ne tıkla

en: Click 'New Authority'
az: 'Yeni Otorite'ye tıkla

en: Click 'New City'
az: 'Yeni Şehir'e tıkla

en: Click 'New Classification Source'
az: 'Yeni Sınıflama Kaynağı'na tıkla

en: Click 'New Filing Rules'
az: 'Yeni Sıralama Kuralları'na tıkla

en: Click 'New Fund'
az: 'Yeni Ödenek'e tıkla

en: Click 'New List'
az: 'Yeni Liste'ye tıkla

en: Click 'New Notice'
az: 'Yeni Uyarı'ya tıkla

en: Click 'New Road Type'
az: 'Yeni Yol Türü'ne tıkla

en: Click 'New order'
az: 'Yeni sipariş'e tıkla

en: Click 'Patron attribute types'
az: 'Kullanıcı kodu türleri'ne tıklayın

en: Click 'Save'
az: 'Kaydet'e tıklayın

en: Click 'Save' to finish the process.
az: İşlemi bitirmek için 'Kaydet'e tıklayın.

en: Click 'Submit'
az: 'Onayla'ya tıkla

en: Click 'Transfer' on the Circulation menu
az: Dolaşım menüsünden 'Aktarım'a tıklayın

en: Click 'Unpack' and you will receive a confirmation screen
az: 'Paket çöz'e tıklayın ve teyit ekranına ulaşın

en: Click 'edit' next to the 'classification source' or 'filing rule' you wish to edit
az: Düzenlemek istediğiniz 'sınıflama kaynağı' veya 'sıralama kuralı'nın yanındaki 'Düzenle'ye tıklayın

en: Click Next to continue
az: Devam etmek için 'İleri' butonuna tıklayın

en: Click on &ldquo;Lists&rdquo; (You should see a list of shelves that have already been created)
az: &ldquo;Listeleri&rdquo tıklayınız; (Şu anda oluşturulmuş olan rafların listesini görmelisiniz)

en: Click on 'Global System preferences' and then choose the 'OPAC Features' tab
az: 'Genel Sistem Tercihleri'ne tıklayın ve 'OPAC Özellikleri' sekmesini seçin

en: Click on Finish to complete and load the Koha Staff Interface.
az: Tamamlamak için  e tıklayın ve Koha Personel Arayüzünü yükleyin.

en: Click on the 'Fines' tab under the patron information on the left
az: Soldaki kullanıcı bilgileri altındaki 'Cezalar'a tıklayın

en: Click on the 'Save' button at the bottom of the form to save your new profile.
az: Yeni profilinizi kaydetmek için formun altındaki 'Kaydet' düğmesine tıklayın.

en: Click on the 18th of February 2008 and fill in the necessary fields for your library.
az: 18 Şubat 2008'e tıklayın ve kütüphaneniz için gerekli alanları doldurun.

en: Click on the patron's name from the results
az: Sonuçlar için kullanıcının adına tıklayın

en: Click on the summary for the record you want to edit
az: Düzenlemek istediğiniz kayıt için özetine tıklayın

en: Click the '&gt;&gt;' button to insert that field into your text message where you'd like it to appear in the notice.
az: Bu alanı yazdığınız uyarıda yer almasını istediğiniz noktada metin mesajınıza eklemek için '&gt;&gt;' butonuna tıklayın.

en: Click the 'Create manual invoice' tab
az: 'Faturayı elle oluştur' sekmesine tıklayın

en: Click the 'Delete' button to remove the current image.
az: Mevcut görüntüyü kaldırmak için 'Sil' butonuna tıklayın.

en: Click the 'More' button on the top right of the patron profile and choose 'Set Permissions'
az: Kullanıcı profilinin üst sağ köşesindeki 'Daha fazla' butonuna tıklayın ve 'İzinleri Ayarla'yı seçin

en: Click the 'New' button
az: 'Yeni' butonuna tıklayın

en: Click the 'Receive Parcel' button
az: 'Paket Al' butonuna tıklayın

note: INPUT type=submit
en: Click to &quot;Unmap&quot;
az: &quot;Eşleşmeyi çöz&quot; butonuna tıklayın

en: Click to Edit
az: Düzenlemek için tıklayın

note: A
en: Click to Expand this Tag
az: Bu alan kodunu genişletmek için tıklayın

en: Click to add item
az: Materyal eklemek için tıklayın

en: Close
az: Kapat

note: INPUT type=button
en: Close Help Window
az: Yardım Penceresini Kapat

en: Close Window
az: Pencereyi Kapat

en: Close this basket
az: Bu sepeti kapat

note: %1$s: TMPL_VAR name=closedate
en: Closed On: %s
az: Kapandığı tarih: %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=closedate
en: Closed on: %s
az: Kapandığı tarih: %s

en: Cloud cover
az: Bulut örtüsü

en: Code
az: Kod

en: Code date publication
az: Yayın tarihini kodla

en: Code reverse
az: Ters kod

en: Code:
az: Kod:

en: Coded Fields
az: Kodlanmış Alanlar

en: Coded information filters
az: Kodlanmış bilgi filtreleri

en: Collection
az: Koleksiyon

en: Collection:
az: Koleksiyon:

en: Colour
az: Renk

en: Colour indicator
az: Renk göstergesi

en: Colour:
az: Renk:

en: Column
az: Sütun

en: Columns
az: Sütunlar

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
az: Sütunlar soldan sağa doldurulmalıdır: Eğer ilk sütun boş ise diğer sütunlar yok sayılacaktır.

note: %1$s: TMPL_VAR name=branchname
en: Coming from %s
az: %s Şubesinden/Kütüphanesinden geliyor

en: Comma Separated Text
az: Virgülle Ayrılmış Metin

en: Comment
az: Yorum

en: Commenter
az: Yorumcu

en: Comments
az: Yorumlar

en: Comments about this file:
az: Bu dosya hakkındaki yorumlar:

en: Comments/Reviews
az: Yorumlar/Değerlendirmeler

en: Commited budget
az: Tahsis edilmiş bütçe

en: Compact view
az: Sıkıştırılmış görünüm

en: Company
az: Firma

en: Company Name *
az: Firma Adı *

en: Company Name:
az: Firma Adı:

en: Company details
az: Firma bilgileri

en: Complete the information in the right area.
az: Sağ alanda yer alan bilgileri tamamla.

en: Completed import of records
az: Tamamlanmış kayıt içe aktarımları

en: Completeness
az: Bütünlük

note: IMG
en: Computer Files
az: Bilgisayar Dosyaları

note: LABEL
en: Computer files, Data, Software
az: Bilgisayar dosyaları, Veri, Yazılım

en: Comtd
az: Bütçeden taahhüt edilen

en: Concatenation of koha & MARC fields
az: Koha ve MARC alanlarının birbirine bağlanması

en: Conference or meeting code :
az: Konferans veya toplantı kodu :

en: Conference publication indicator
az: Toplantı yayını göstergesi

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
az: Yapılandırma TAMAM. MARC parametreleri tablosunda hatanız yoktur

en: Configure these parameters in the order they appear.
az: Bu parametleri göründükleri sırada yapılandır.

en: Confirm
az: Onayla

en: Confirm Custom Report
az: Özel Raporu Onayla

en: Confirm Definition
az: Tanımı Onayla

en: Confirm Deletion
az: Silmeyi Onayla

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Confirm Deletion of %s?
az: %s gerçekten silinsin mi?

note: %1$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Confirm Deletion of Category %s
az: '%s' Kategorisinin Silinmesini Onayla

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Confirm Deletion of Category '%s'
az: '%s' Kategorisinin Silinmesini Onayla

en: Confirm Deletion of Currency
az: Para Biriminin Silinmesini Onayla

en: Confirm Deletion of Currency '
az: Para Biriminin Silinmesini Onayla '

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Confirm Deletion of Currency '%s'
az: '%s' Para Biriminin Silinmesini Onayla

note: %1$s: TMPL_VAR name=bookfundid
en: Confirm Deletion of Fund <em>%s</em>
az: <em>%s</em> Ödeneğinin Silinmesini Onayla

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Confirm Deletion of Printer <em>%s</em>
az: <em>%s</em> Yazıcısının Silinmesini Onayla

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=tagsubfield
en: Confirm Deletion of Subfield %s?
az: %s Altalanının Silinmesini Onayla?

en: Confirm Deletion of Tag
az: Alan kodunun silinmesini onayla

en: Confirm Deletion of authority structure definition for
az: için otorite yapı tanımının Silinmesini Onayla

en: Confirm delete:
az: Silinmesini onayla:

note: %1$s: TMPL_VAR name=branchname %2$s: TMPL_VAR name=branchcode
en: Confirm deletion of %s (%s)?
az: %s (%s) gerçekten silinsin mi?

en: Confirm deletion of classification source
az: Sınıflama kaynağının silinmesini onayla

en: Confirm deletion of filing rule
az: Sıralama kuralının silinmesini onayla

en: Confirm deletion of patron attribute type
az: Kullanıcı nitelik türü silinmesini onayla

en: Confirm deletion of record matching rule
az: Kayıt eşleme kuralının silinmesini onayla

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
az: Ayırtmayı onayla

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold and Transfer
az: Ayırtmayı onayla ve aktarımı yap

en: Congratulations, Installation complete
az: Tebrikler, Kurulum tamamlandı

note: %1$s: TMPL_VAR name=tablename %2$s: TMPL_VAR name=kohafield
en: Connect %s.%s to a MARC subfield
az: Bir MARC alt alanına bağla: %s.%s

en: Connection established.
az: Bağlantı kuruldu.

note: %1$s: TMPL_VAR name=server
en: Connection failed to %s
az: %s ile bağlantı kesildi

en: Consider the formula <b>#{X}/{Y}</b>. The following XYZ settings :
az: <b>#{X}/{Y}</b> formülünü dikkate alınız. Aşağıdaki XYZ ayarları :

en: Considered lost
az: Kaybolduğu düşünülüyor

en: Constraints
az: Kısıtlar

en: Contact
az: İrtibat

en: Contact Name
az: İrtibat Kişisinin Adı

en: Contact details
az: İrtibat Kişisinin Ayrıntıları

en: Contact name:
az: İrtibat kişisinin adı:

en: Contact note:
az: İrtibat notu:

en: Contact your system administrator to create this directory and you'll be set to go.
az: Bu dizini oluşturmak için sistem yöneticinizle bağlantı kurun

en: Content
az: İçerik

en: Contents
az: İçindekiler

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: Contents of <i>%s</i>
az: <i>%s</i> içeriği

en: Continue adding 'field's and clicking '&gt;&gt;' to insert them into the notice until your message is completed.
az: Mesajınızı tamamlayıncaya dek alanlar açmaya ve '&gt;&gt;' butonuna tıklayarak uyarınıza eklemeye devam edin.

en: Continue to log in to Koha
az: Koha oturumunu açmak için devam edin

en: Continue with cataloging your authorities
az: Yetkilerinizi katologlayarak devam ediniz

note: INPUT type=submit
en: Continue without Marking &gt;&gt;
az: &gt;&gt; İşaretleme yapmadan devam edin

en: Continuo
az: Devam

en: Contrebasse
az: Kontrbas

en: Copenhagen, Denmark
az: Kopenhag, Danimarka

en: Copy / Vol :
az: Kopya / Cilt :

en: Copy No.
az: Kopya No.

en: Copy no.
az: Kopya no.

en: Copyright
az: Telif

en: Copyright Date:
az: Telif Tarihi:

en: Copyright date:
az: Telif tarihi:

en: Copyright:
az: Telif:

en: Copyrightdate
az: Telif tarihi:

en: Cor anglais
az: Korangle

en: Cordoba, Argentina
az: Kordoba, Arjantin

en: Cornet a piston
az: Pistonlu kornet

note: %1$s: TMPL_VAR name=duplicate_code_error
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
az: &quot;%s&quot; kullanıcı kodu türü eklenemedi &mdash; bu kodu taşıyan bir tür zaten var.

note: %1$s: TMPL_VAR name=duplicate_value %2$s: TMPL_VAR name=duplicate_category
en: Could not add value &quot;%s&quot; for category &quot;%s&quot; &mdash; value already present.
az: &quot;%s&quot; &mdash; kategorisi için &quot;%s&quot; değeri eklenemedi; değer zaten mevcut.

note: %1$s: TMPL_VAR name=ERROR_delete_in_use %2$s: TMPL_VAR name=ERROR_num_patrons
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
az: &quot;%s&quot; kullanıcı kodu türü &mdash; %s kullanıcı kaydında kullanılıyor

note: %1$s: TMPL_VAR name=ERROR_delete_not_found
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
az: &quot;%s&quot; kullanıcı kodu türü silinemedi &mdash; zaten veri tabanında mevcut değildi.

en: Count
az: Say

en: Count : Returns a count of each value
az: Say : Her bir değerin sayısını verir

en: Count items
az: Materyalleri say

en: Count of Checkouts
az: Ödünç Verilenlerin Sayısı

en: Count total items
az: Bütün materyalleri say

en: Count unique items
az: Tek olan materyalleri say

en: Crawford County Federated Library System
az: Crawford County Bütünleşik Kütüphane Sistemi

en: Create
az: Oluştur

en: Create Authority Types
az: Otorite Türleri Oluştur

en: Create Biblio
az: Kayıt Oluştur

en: Create Manual Credit
az: Alacağı Elle Oluştur

en: Create Manual Invoice
az: Faturayı Elle Oluştur

en: Create Report From SQL
az: SQL ile Rapor Oluştur

en: Create Routing List
az: Dağıtım Listesi Oluştur

en: Create a CSV file for your patron data
az: Kullanıcı verileriniz için bir CSV dosyası oluşturun

en: Create a new List
az: Yeni bir liste oluştur

en: Create a new batch
az: Yeni bir küme oluştur

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions).
az: MARC Kayıtlarınızın karakteristiklerini (alan ve altalan tanımları) tanımlayan Yetki çerçevelerini oluştur ve yönet.

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions). To create a new framework...
az: MARC Kayıtlarınızın karakteristiklerini (alan ve alt alan tanımları) tanımlayan Otorite çerçevelerini oluştur ve yönet.Yeni bir bçerçeve oluşturmak için...

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor.
az: MARC kayıtlarınızın özelliklerini (alan ve altalan tanımları) tanımlayan bibliyografik çerçeveleri, MARC editörünün şablonları ile birlikte oluşturup yönetin.

note: %1$s: TMPL_VAR name=authtypecode
en: Create authority framework for %s using
az: %s kullanımı için otorite çerçevesi oluştur

note: %1$s: TMPL_VAR name=frameworkcode %2$s: TMPL_VAR name=frameworktext
en: Create framework for %s (%s) using
az: %s (%s) kullanımı için çerçeve oluştur

en: Create from SQL
az: SQL ile oluştur

en: Create manual credit
az: Alacağı elle oluştur

en: Create manual invoice
az: Faturayı elle oluştur

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
az: SQL ile rapor oluştur

en: Created by
az: Oluşturan

en: Creating a Printer Profile
az: Yazıcı Profili Oluşturma

en: Creating a vendor
az: bir hesap yaratma

en: Creation Date
az: Oluşturma Tarihi

en: Creation technique
az: Oluşturma tekniği

en: Creation&nbsp;Date
az: Oluşturma&nbsp;Tarihi

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
az: Creative Commons Attribution 2.5 Lisansı

en: Credit
az: Alacak

en: Credit Type:
az: Alacak Türleri:

en: Credits
az: Alacaklar

en: Credits:
az: Alacaklar:

en: Creep:
az: Kayma:

en: Criteria allow you to limit your report to display results to a given criteria.Criteria are bound to a specific reporting area.
az: Ölçütler verilen ölçütlere göre sonuçları göstermek için raporu sınırlandırma imkanı verir. Ölçütler belirli bir spesifik raporlama alanıyla sınırlanmıştır.

note: %1$s: TMPL_VAR name=key
en: Critical field &quot;%s&quot;
az: &quot;%s&quot; kritik alanı

en: Cumulative index availability code
az: Toplu dizinde mevcut olan kod

en: Currencies
az: Para birimleri

en: Currencies Search:
az: Para Birimleri Arama:

en: Currencies administration
az: Para birimleri yönetimi

en: Currencies and Exchange Rates
az: Para Birimleri ve Döviz Kurları

en: Currencies and exchange rates
az: Para birimleri ve döviz kurları

en: Currency
az: Para birimi

en: Currency Cutoff:
az: Para Birimi Limiti:

en: Currency Deleted
az: Para Birimi Silindi

en: Currency:
az: Para birimi:

en: Current Checkouts Allowed
az: Şu an Ödünç Verilebilenler

en: Current Library
az: Geçerli Kütüphane

en: Current Location:
az: Geçerli Yer:

en: Current Terms
az: Geçerli Terimler

en: Current server time is:
az: Geçerli sunucu zamanı:

en: D&aelig;nsk (Danish)
az: Danca (Danish)

en: DAMAGED
az: HASARLI

en: DBX processed
az: DBX işlendi

en: DVD video / Videodisc
az: DVD video / Videodisk

en: Daily
az: Günlük

en: Damaged
az: Hasarlı

en: Damaged Status:
az: Hasar Durumu:

en: Data Deleted
az: Veri Silindi

en: Data Fields
az: Veri Alanları

en: Data Recorded
az: Veri Kaydedildi

en: Data deleted
az: Veri silindi

en: Data error
az: Veri hatası

en: Data recorded
az: Veri kaydedildi

en: Database
az: Veri tabanı

en: Database settings:
az: Veri tabanı ayarları:

en: Database tables created
az: Veri tabanı tabloları oluşturuldu

en: Database:
az: Veri tabanı:

en: Date
az: Tarih

en: Date <a1>Sort</a>
az: Tarih <a1>Sırala</a>

en: Date Added
az: Eklenen Tarih

en: Date Due
az: İade Tarihi

en: Date Last Seen
az: En son Görülen Tarih

en: Date Range: enter values in both date fields
az: Tarih aralığı: her iki tarih alanına değerleri giriniz

en: Date Received
az: Alındığı Tarih

en: Date Received reverse
az: Alındığı Tarihi tersine çevir

en: Date due
az: İade tarihi

en: Date entered on file
az: Kayda geçiş tarihi

en: Date formats should match your system preference, and <b>must</b> be zero-padded, e.g. '01/02/2008'.
az: Tarih formatı sistem tercihleri ile uyumlu olmalı ve sıfırlar MUTLAKA kullanılmalıdır, örn. '01/02/2008'.

en: Date last seen
az: Son görüldüğü tarih

en: Date of Birth
az: Doğum Tarihi

en: Date of birth
az: Doğum tarihi

en: Date of birth is invalid.
az: Doğum tarihi geçersiz.

en: Date of birth:
az: Doğum tarihi:

en: Date of enrollment is invalid.
az: Kayıt tarihi geçersiz.

en: Date of expiration is invalid.
az: Bitiş tarihi geçersiz.

en: Date of transfer
az: Transfer tarihi

en: Date published
az: Yayın tarihi

en: Date received
az: Alındığı tarih

en: Date received:
az: Alındığı tarih:

en: Date/Time
az: Tarih/Saat

en: Date/time
az: Tarih/saat

en: Date:
az: Tarih:

note: %1$s: TMPL_VAR name=pulldate
en: Date: %s
az: Tarih: %s

en: Day
az: Gün

en: Day name
az: Gün adı

en: Day of week
az: Haftanın günü

en: Day:
az: Gün:

en: Days in advance
az: Öne alınan tarihler

note: %1$s: TMPL_VAR name=contact
en: Dear %s
az: Sayın %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName %2$s: TMPL_VAR name=title
en: Dear %s user, You have suggested that the library acquire %s
az: Sayın %s , Kütüphaneye yayın alınmasını önermiştiniz (%s)

en: Debar
az: Engelle

en: Debarred
az: Engellenmiş

en: Debarred:
az: Engellenmiş:

note: %1$s: TMPL_VAR name=debug
en: Debug is on (level %s)
az: Hata ayıklama çalışıyor (%s düzeyinde)

en: Decametres
az: Dekametre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: December
az: Aralık

en: Decimetres
az: Desimetre

en: Default
az: Varsayılan

en: Default Framework
az: Varsayılan Çerçeve

en: Default framework
az: Varsayılan çerçeve

en: Default value:
az: Varsayılan değer:

en: Default values
az: Varsayılan değerler

en: Define a Layout
az: Sayfa Yerleşim Düzeni Tanımla

en: Define a Layout Template
az: Yerleşim Şablonu Tanımla

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and biblio MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
az: Otorite türlerini tanımlayın, daha sonra materyal türleri ve bibliyografik MARC alan kodu yapısını tanımladığınız şekilde MARC otorite yapısını tanımlayın. Otorite değerleri eklentilerle yönetilir

en: Define categories and authorized values for them.
az: Onlar için kategorileri ve yetkilendirilmiş değerleri tanımlayın.

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
az: Kütüphaneler, kullanıcı kategorileri ve materyal türleri kombinasyonları için dolaşım ve ceza kurallarını belirleyin

en: Define cities and towns that your patrons live in.
az: Kullanıcılarının yaşadığı il ve ilçe adlarını tanımlayın.

en: Define classification sources (i.e., call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers.
az: Koleksiyonunuzda kullanılan sınıflama kaynaklarını (yani sınıflama sistemini) ve yer numaralarını sıralamada kullanılan kuralları tanımlayın.

en: Define classification sources (i.e., call number schemes) used by your collection. You can also define 'filing rules' used for sorting call numbers.
az: Derlemende kullandığın sınıflama kaynaklarını (örneğin çağrı numara düzenlerini) tanımla. Çağrı numaralarını sıralamada kullanılan dosyalama kuralları da tanımlayabilirsin.

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions.
az: Sağlamalada kullanılan para birimlerini ve döviz kurlarını tanımlayın.

en: Define days when the library is closed
az: Kütüphanenin kapalı olduğu günleri tanımlayın

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
az: Kullanıcı kayıtları için genişletilmiş kodları (tanıtıcılar ve istatistiki kategoriler) belirleyin

en: Define item types used for circulation rules.
az: Dolaşım kuralları için kullanılan materyal tiplerini belirtiniz.

en: Define libraries and groups.
az: Kütüphaneleri, ve grupları tanımlayın.

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
az: Uyarıları tanımlayın (gecikmeler için yazılı ve e-posta uyarı mesajları vb.)

en: Define patron categories.
az: Kullanıcı kategorilerini tanımlayın.

en: Define road types (street, avenue, way, etc.). Road types display as authorized values when adding/editing patrons and can be used in geographic statistics.
az: Yol türlerini (cadde, sokak, bulvar vb.) tanımlayın. Yol türleri onaylanmış değerler olarak kullanıcı kaydı yapılırken ve coğrafi istatistikler alınırken görüntülenecektir.

en: Define the currencies you deal with here.
az: Burada para biriminizi tanımlayın.

en: Define the holidays for :
az: Tatil günlerini belirtiniz :

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records. Note that the mapping can be defined through MARC Bibliographic Framework. This tool is just a shortcut to speed up linkage.
az: MARC Bibliyografik kayıtları ile KOHA uygulama veri tabanı (SQL) arasındaki eşlemeleri tanımlayın. Eşleme tanımlarının MARC bibliografik çerçevesi içinden tanımlanabileceğini unutmayın. Bu araç sadece bağlantılandırmaları hızlandıran bir kısa yoldur.

en: Define which servers to query for MARC data in the integrated Z39.50 client.
az: Tümleşik Z39.50 istemcisinde MARC verisi sorgulamasının yapılacağı sunucuları tanımlayın.

en: Defined
az: Tanımlanmış

en: Defines the Z39.50 servers you want Koha to search.
az: Kohanın taramasını istediğiniz Z39.50 sunucularını tanımlar.

en: Defining
az: Tanımlıyor

en: Defining default issuing rules
az: Varsayılan ödünç verme kuralları tanımlanıyor

note: %1$s: TMPL_VAR name=humanbranch
en: Defining issuing rules for "%s"
az: "%s" için ödünç verme kuralları tanımlanıyor

en: Definition
az: Tanım

en: Definition Description:
az: Tanım Açıklaması:

en: Definition Description: Used within the dictionary only to provide further detail about the definition
az: Tanım Açıklaması: Sadece tanım hakkında daha ayrıntılı bilgi sunmak üzere sözlüğün kendi içinde kullanılır

en: Definition Name:
az: Tanım Adı:

en: Definition Name: Short name that is used for display and selection
az: Tanım Adı: Görüntüleme ve seçim için kullanılan kısa ad

en: Degree (complete with 0):
az: Derece (0 ile tamamlanır)

en: Delay
az: Gecikme

en: Delay is the number of days after an issue is due before an action is triggered.
az: Gecikme, bir yayının iade edilmesi gereken günden uyarı işleminin başlatıldığı güne dek geçen günlerin sayısıdır.

en: Delete
az: Sil

en: Delete Budget?
az: Bütçeyi Sil?

note: %1$s: TMPL_VAR name=city_name
en: Delete City "%s?"
az: İli Sil "%s?"

note: INPUT type=submit name=submit
en: Delete Definition
az: Tanımı Sil

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=itemtype
en: Delete Item Type '%s'?
az: '%s' Materyal Türünü Silinsin mi?

note: INPUT type=submit
en: Delete Library
az: Kütüphaneyi Sil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete List
az: Listeyi Sil

en: Delete Notice?
az: Uyarı silinsin mi?

note: SCRIPT
en: Delete Record
az: Kaydı Sil

note: %1$s: TMPL_VAR name=road_type
en: Delete Road Type "%s?"
az: "%s?" Yol Türünü Sil

en: Delete Stop Word
az: Taranmayan sözcüğü (Stop word) sil

en: Delete Subfield
az: Alt alanı sil

note: SCRIPT
en: Delete Subscription
az: Aboneliği Sil

en: Delete borrower who has not borrowed since:
az: … tarihinden bugüne ödünç almayanları sil:

note: INPUT type=submit
en: Delete classification source
az: Sınıflama kaynağını sil

note: INPUT type=submit
en: Delete filing rule
az: Sıralama kurallarını sil

note: %1$s: TMPL_VAR name=frameworktext %2$s: TMPL_VAR name=frameworkcode
en: Delete framework for %s (%s)?
az: %s (%s) için çerçeve silinsin mi?

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower reading history)
az: Eski ödünç alanları sil ve ödünç verme geçmişini anonimleştir (ödünç alanların neler ödünç almış olduklarına dair kayıtları siler)

note: INPUT type=submit
en: Delete patron attribute type
az: Kullanıcı nitelik türünü sil

note: INPUT type=submit
en: Delete record matching rule
az: Kayıt eşleştirme kuralını sil

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
az: Seçileni sil

en: Delete some old patrons/Anonymize some check-out history
az: Bazı eski kullanıcıları sil/Bazı ödünç geçmişini anonimleştir

note: INPUT type=submit
en: Delete this Category
az: Bu Kategoriyi Sil

note: INPUT type=submit
en: Delete this Currency
az: Bu Para Birimini Sil

note: INPUT type=submit
en: Delete this Item Type
az: Bu Materyal Türünü Sil

note: INPUT type=submit
en: Delete this Printer
az: Bu Yazıcıyı Sil

note: INPUT type=submit
en: Delete this Server
az: Bu Sunucuyu Sil

note: A
en: Delete this Tag
az: Bu Alan Kodunu Sil

note: INPUT type=submit
en: Delete this budget
az: Bu bütçeyi sil

en: Delete this holiday
az: Bu tatili sil

note: A
en: Delete this saved report
az: Kaydedilmiş bu raporu sil

en: Delete?
az: Silinsin mi?

note: %1$s: TMPL_VAR name=deleted_source
en: Deleted classification source %s
az: Silinmiş sınıflama kaynağı %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=deleted_rule
en: Deleted filing rule %s
az: Silinmiş sıralama kuralı %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=deleted_attribute_type
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
az: Silinen &quot;%s&quot; kullanıcı kodu türü

note: %1$s: TMPL_VAR name=deleted_matching_rule
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
az: Silinmiş kayıt eşleştirme kuralı &quot;%s&quot;

en: Delimiter:
az: Sınırlayıcı:

en: Depending on the permission certain menu items will be removed from the menus in Koha, preventing users from accessing them.
az: Yetkilere dayalı olarak belirli menü seçenekleri Koha menülerinden çıkarılarak kullanıcıların erişmesi engellenebilir.

en: Depending upon the printer you use and even the tray within the printer you use, the text on labels may be offset so that it does not appear correctly on the labels. Even once the offset (usually measured from the upper left-hand corner) is correct, the text may appear to "creep" -print correctly on some labels, but slowly move off of other labels. A printer profile will allow you to provide a per printer per tray per label template correction for these symptoms.
az: Kullandığınız yazıcı veya yazıcı tepsisine bağlı olarak etiket üzerinde yer alacak metnin düzeni bozulabilir ve bu yüzden etiketler üzerinde metin doğru görünmez. Genellikle sol üst köşeden ölçülen konum doğru olsa bile metin "kayma" yapabilir ve başlangıçta bazı etiketler üzerinde doğru çıkmakla birlikte yavaşça diğer etiketlere doğru hareket eder. Yazıcı profili bu soruna karşı size her yazıcı, tepsi ve etiket başına şablon ayarı yapma olanağı sağlar.

en: Deprecated - no longer in use
az: İptal edilmiş - artık kullanılmamaktadır

en: Description
az: Tanım

en: Description <a1>Sort</a>
az: Tanım <a1>Sırala</a>

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
az: Tanım eksik

en: Description of charges
az: Ceza vb. ödenecek miktarların tanımı

en: Description:
az: Tanım:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=liblibrarian
en: Description: %s
az: Tanım: %s

en: Descriptions
az: Tanımlar

en: Design your 'Message Body'
az: 'Mesaj Gövden'i tasarla

en: Destination library:
az: Alıcı kütüphane:

en: Details
az: Ayrıntılar

en: Deterioration stage
az: Bozulma aşaması

en: Deutsch (German)
az: Almanca

en: Dictionaries
az: Sözlükler

en: Dictionary
az: Sözlük

en: Dictionary Criteria
az: Sözlük Ölçütleri

en: Dictionary Definitions
az: Sözlük Tanımları

en: Did not check for matches with existing records in catalog
az: Katalogda varolan kayıtlarla eşleşmeler kontrol edilmemiştir

en: Did you mean:
az: Bunu mu demek istediniz:

en: Digests only?
az: Sadece derlemeler?

en: Dimensions (sound recordings):
az: Boyutlar (ses kayıtları):

en: Dimensions:
az: Boyutlar:

en: Directories
az: Rehberler

en: Discographies
az: Diskografi

en: Discount
az: İndirim

en: Discount:
az: İndirim:

en: Display
az: Gösterim

en: Display Location
az: Yeri Göster

en: Display Location:
az: Yeri göster:

note: A
en: Display detail for this biblio
az: Bu künye için ayrıntıları göster

en: Display from
az: Buradan görüntüle

en: Display in OPAC:
az: OPAC'ta göster:

note: A
en: Display member details.
az: Üye bilgilerini görüntüle.

en: Display only used Tags/Subfields
az: Sadece kullanılan Alan kodlarını/Altalanları göster

en: Display statistics for:
az: … için istatistikleri görüntüle:

en: Displaying
az: Görüntülenmesi

en: Displays a calendar &ndash; choose the date of the first issue. For example, the library is subscribing to a monthly magazine and the first issue expected is the February issue. You would then choose 1st of February.
az: Bir takvim görüntülenir &ndash; ilk sayının tarihini seçin. Örneğin, kütüphane aylık bir dergiye abonedir ve ilk beklenen sayı Şubat sayısıdır. Böylece Şubatın 1'ini seçebilecektin.

en: Displays a calendar &ndash; choose the expected date of arrival in the library. This date is for administrative purposes only. It ties in with the Claims component of the Serials Module. It is not the date of the first issue. This is selected below in the Begins On field.
az: Bir takvim görüntülenir – kütüphaneye tahmini geliş tarihini seçin. Bu tarih yalnızca yönetim amaçlıdır ve Süreli Yayınlar Modülündeki hatırlatmalarla bağlantılıdır. İlk sayının tarihi değildir. İlk sayı, daha aşağıda, ...Tarihinde Başlar alanında seçilecektir.

en: Do I have to &quot;Close&quot; a Basket?
az: Bir Sepet &quot;Kapatmak&quot; zorunda mıyım?

note: INPUT type=submit
en: Do Not Delete
az: Silmeyiniz

note: INPUT type=submit
en: Do not Delete
az: Silmeyiniz

en: Do not expect to have every Koha table.column mapped to a MARC subfield. Some (such as biblionumber, biblioitemnumber, and itemnumber) are values generated by Koha and will probably be automatically mapped. Others are flags which are set in the course of normal circulation activities and will contain information that is not part of your MARC record.
az: Her bir Koha tablo.sutununun bir MARC altalanına yerleştirilmesini beklemeyin. Kunyesayısı, kunyeciltkopyasayısı ve ciltkopyasayısı gibi bazıları  Koha tarafından oluşturulan değerlerdir ve büyük olasılıkla otomatik olarak yerleştirileceklerdir. Tabii ki diğerleri olağan dolaşım etkinlikleri sürecinde ayarlanmış  bayraklardır ve MARC kaydının bir parçası olmayan bilgiler içerirler.

en: Do not look for matching records
az: Eşleşen kayıtları aramayın

en: Do not notify
az: Bildirmeyiniz

en: Document Type:
az: Belge Türü:

en: Does not provide a public (external) z3950 server
az: Dışa açık bir Z3950 sunucusu yok

en: Dolby-A encoded
az: Dolby-A şifreli

en: Dolby-B encoded
az: Dolby-B şifreli

en: Dolby-C encoded
az: Dolby-C şifreli

en: Don't export fields
az: Alanları dışa aktarma

en: Don't export items
az: Materyalleri dışa aktarma

note: INPUT type=button
en: Done
az: Tamamlandı

en: Dorian Meid (German translation)
az: Dorian Meid (Alman çevirmen)

note: INPUT type=submit name=submit
en: Download
az: İndir

note: INPUT type=submit name=save
en: Download Record
az: Kaydı İndir

en: Download the report:
az: Raporu indir:

en: Draw Guide Boxes
az: Kılavuz Kutular Çiz

en: Drop down list of the main numbering patterns:
az: Ana numaralama örüntülerinin açılan listesi:

note: %1$s: TMPL_VAR name=dropboxdate
en: Dropbox Mode. (Effective checkin date is %s ).
az: İadekutusu kipi. (Etkin iade tarihi %s)

en: Dropbox mode
az: İadekutusu kipi

note: %1$s: TMPL_VAR name=date_due
en: Due %s
az: İade %s

en: Due Date
az: İade Tarihi

en: Due Date desc
az: İade Tarihi tanımı

en: Due date
az: İade tarihi

en: Duplicate
az: Çift Kopya

en: Duplicate Barcode
az: Çift Barkod

en: Duplicate Record
az: Çift Kayıt

en: Duplicate Record suspected
az: Çift Kayıt olduğundan şüphe edilmektedir

en: Duplicate suspected
az: Çift kayıt şüphesi

note: %1$s: TMPL_VAR name=duplicateauthvalue
en: Duplicate suspected with <a1>%s</a>
az: <a1>%s</a> ile çift kayıt şüphesi

en: EDITORS
az: EDİTÖRLER

en: EIAJ (reel)
az: EIAJ (makara)

en: ERROR an invalid itemnumber was entered, please hit back and try again
az: HATA Geçersiz bir materyal numarası girildi, lütfen geri dönüp tekrar deneyin

note: %1$s: TMPL_VAR name=date_from
en: ERROR: <em>Date from</em> is not a legal value ("%s").
az: HATA: <em>Başlangış tarihi</em> geçerli bir değer değildir ("%s").

note: %1$s: TMPL_VAR name=date_to
en: ERROR: <em>Date to</em> is not a legal value ("%s").
az: HATA: <em>Bitiş tarihi</em> geçerli bir değer değildir ("%s").

note: %1$s: TMPL_VAR name=failed_ok
en: ERROR: Failed to approve term (%s).
az: HATA: Terim onaylama başarısız oldu (%s).

note: %1$s: TMPL_VAR name=failed_rej
en: ERROR: Failed to reject term (%s).
az: HATA: Terim reddetme başarısız oldu (%s).

note: %1$s: TMPL_VAR name=string
en: ERROR: Illegal sort requested by &quot;%s&quot;.
az: HATA:  &quot;%s&quot; ile talep edilen geçersiz liste.

en: ERROR: No barcode given.
az: HATA: Barkod verilmemiş.

note: %1$s: TMPL_VAR name=failgetitem
en: ERROR: No item found with barcode %s.
az: HATA: %s barkodlu bir materyal bulunamadı.

note: %1$s: TMPL_VAR name=approved_by
en: ERROR: No match for borrowernumber (%s).
az: HATA: (%s) üyeno  ile eşleşen yok.

note: %1$s: TMPL_VAR name=approver
en: ERROR: No match for user (%s). FILTER REQUIRES BORROWERNUMBER (not name).
az: HATA: (%s) kullanıcısı ile eşleşen yok. SÜZGEÇ ÜYENO GEREKTİRİYOR (ad değil).

en: ERROR: No shelfnumber given.
az: HATA: Yer numarası verilmemiş.

en: ERROR: The root koha user in your KOHA_CONF file (default: kohaadmin) is not a valid tag moderator. These actions are logged by borrowernumber, so the moderator must exist in your borrowers table. Please login as a different authorized staff user to moderate tags.
az: HATA: KOHA_CONF (Varsayılan:kohaadmin) dosyanızdaki kök koha kullanıcısı geçerli bir etiket (tag) moderatörü değildir. Bu eylemler üyeno ile günlüğe kaydedilmektedir. Bu nedenle üye tablolarınızda moderatör mevcut olmalıdır. Lütfen başka bir yetkili personel kullanıcı adıyla giriş yaparak etiketlerde değişiklik yapın (moderate tags).

note: %1$s: TMPL_VAR name=nopermission
en: ERROR: You do not have adequate permission for that action on list %s.
az: HATA: %s listesinde bu eylemi yapmak için yeterli düzeyde yetkilendirilmemişsiniz.

en: Each charge gives you a menu which lets you decide whether to mark items paid or not
az: Her bir ücret için ödenip ödenmediği işaretlenmek üzere menü seçenekleri vardır

en: Each fund has a unique fund code, limited to a maximum of five characters, which identifies it
az: Her bir ödeneğin beş karakteri aşmayan, kendine ait belirleyici bir  kodu vardır

en: Each number you enter indicates the days after an issue is due before an action is triggered.
az: Girdiğin her sayı zamanı gelmiş sayılardan sonraki olay başlamadan önceki günleri gösterir

en: Each of the tabs on the left holds several different preferences:
az: Soldaki sekmelerin her biri çeşitli tercihler sunarlar:

en: Each patron type will have slightly different options.
az: Her bir kullanıcı türünün belli ölçüde farklı seçenekleri olacaktır.

en: Each time you add a new item, the
az: Her bir yeni materyal eklediğinizde,

en: Earliest Hold Date <a1>Sort</a>
az: İlk Ayırma Tarihi <a1>Sırala</a>

en: Ed Summers (Some code and Perl packages like MARC::Record)
az: Ed Summers (Bazı kodlar ve MARC::Kayıt gibi Perl paketleri)

en: Edit
az: Düzenle

en: Edit Bibliographic Record
az: Bibliyografik Kaydı Düzenle

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Edit Group %s
az: %s Grubunu Düzenle

note: %1$s: TMPL_VAR name=itemnumber
en: Edit Item #%s
az: #%s materyalini düzenle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit Items
az: Materyalleri Düzenle

en: Edit Label Template
az: Etiket Şablonunu Düzenle

en: Edit List
az: Listeyi Düzenle

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: Edit List <i>%s</i>
az: <i>%s</i> Listesini Düzenle

en: Edit MARC subfields constraints
az: MARC altalanları kısıtlarını düzenle

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield %2$s: TMPL_VAR name=authtypecode
en: Edit MARC subfields constraints for field %s authority %s
az: %s alanı %s otoritesi için MARC alt alan kısıtlarını düzenle

en: Edit News Item
az: Haberleri Düzenle

en: Edit Printer Profile
az: Yazıcı Profilini Düzenle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit Record
az: Kaydı Düzenle

en: Edit Routing List
az: Dolaşım Listesini Düzenle

en: Edit SQL
az: SQL düzenle

note: INPUT type=submit
en: Edit Subfields
az: Alt Alanları Düzenle

note: SCRIPT
en: Edit Subscription
az: Aboneliği Düzenle

en: Edit Vendor
az: Sağlayıcıyı Düzenle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit as New (Duplicate)
az: Yeni olarak Düzenle (Çift)

en: Edit authority
az: Otoriteyi düzenle

en: Edit authorized values
az: Yetkilendirilmiş değerleri düzenle

en: Edit biblio
az: Kaydı düzenle

note: INPUT type=submit
en: Edit help
az: Yardımı düzenle

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: Edit is on (%s)
az: (%s) Düzenleme açık

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
az: Süreli yayınları düzenle

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
az: Alt alanları düzenle

en: Edit the label template you want to apply a profile to.
az: Profil uygulamak istediğiniz etiket şablonunu düzenleyin.

en: Edit this holiday
az: Bu tatili düzenle

note: %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: Editing %s (Record Number %s)
az: (%s kayıt sayısı)%s düzenleniyor

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: Editing <em>%s</em> (Record Number %s)
az: (%s kayıt sayısı) <em>%s</em> düzenleniyor

en: Editing the SubFields from the MARC tag structure page is very time-consuming, but also very important; be sure to click the subfield link for each tag in your MARC tag structure.
az: MARC alan kodu yapısı sayfasından AltAlanları düzenlemek çok zaman alır, ama bu iş çok da önem taşır. MARC etiket yapınızı oluştururken her bir alan için altalan bağlantısını tıklamayı unutmayınız.

en: Editions
az: Basımlar

en: Editor:
az: Editör:

en: Either search by title or ISBN or click 'Receive order' next to the item you'd like to mark as received
az: Ya ISBN veya eser adından tarama yapın, ya da alındığını işaretlemek istediğiniz materyalin yanındaki 'Siparişi al'a tıklayın

en: Electronic Resource
az: elektronik kaynak

en: Email
az: E-posta

en: Email (home):
az: Eposta (Ev):

en: Email (work):
az: Eposta (iş):

en: Email:
az: Eposta:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=contemail
en: Email: %s
az: Eposta: %s

en: Emulsion on film:
az: Filmde emülsiyon

en: Enclose a whitespace-separated list of fields to concatenate on one line in double quotes. e.g. "099a 099b" or "itemcallnumber copynumber"
az: Boşlukla ayrılmış bir alanlar  listesini, bir satırda toplamak için çift tırnak arasına alınmış olarak düzenlenmiş şekilde ekleyin. örn. "099a 099b" veya "materyalyernumarası kopyanumarası"

en: Encoding
az: Kodlama

en: Encoding (z3950 can send
az: Kodlama (z3950 gönderebilir

en: Encoding:
az: Kodlama:

en: Encyclopedias
az: Ansiklopediler

en: End Date:
az: Bitiş Tarihi:

en: End date
az: Bitiş tarihi

note: %1$s: TMPL_VAR name=dateformat
en: End date (%s):
az: Bitiş tarihi (%s):

en: End date:
az: Bitiş tarihi:

en: End of date range
az: Tarih aralığının sonu

en: Ending date:
az: Bitiş tarihi:

en: Enfants
az: Çocuklar

en: English
az: İngilizce

en: Enhanced Content
az: Gelişmiş İçerik

en: Enhanced Content:
az: Gelişmiş İçerik:

note: A
en: Enhanced content settings
az: Gelişmiş içerik ayarları

en: Enrollment Fee and Reserve Fee
az: Kayıt Ücreti ve Ayırtma Ücreti

en: Enrollment Fee and Reserve Fee (if any) should be entered either as whole numbers or with (up to) six decimal places, with no currency notation (e.g. &quot;1.250000&quot; instead of &quot;$1.25&quot;).
az: Kayıt Ücreti ve Ayırma Ücreti (varsa) rakamlar ondalıksız tüm olarak ya da ondalık sistemde 6 haneli olarak girilmeli ve para birimi işareti kullanılmamalıdır (örneğin &quot;$1.25&quot;) yerine &quot;1.250000&quot;).

en: Enrollment Period (months)
az: Üyelik Süresi (ay olarak)

en: Enrollment fee
az: Üyelik ücreti:

en: Enrollment fee:
az: Üyelik ücreti:

en: Enrollment period
az: Üyelik süresi

en: Enrollment period is a number indicating the length in months of a patron enrollment. If enrollments never expire, set this to an impossibly high number ( &gt;= 99).
az: Üyelik süresi bir kullanıcının kaydının kaç  ay için geçerli olduğunu gösteren bir sayıdır. Eğer üyelik süresi hiç bir zaman sona ermeyecekse mümkün olan en uzun süreye ayarlayın (&gt;= 99).

en: Enrollment period:
az: Üyelik süresi:

en: Enter a 'Barcode' if searching for a single item; if not leave this field blank
az: Eğer tek bir materyal arıyorsanız "Barkod" girin; aksi takdirde bu alanı boş bırakın

en: Enter a 'Classification source code'
az: Bir 'Sınıflama kaynağı kodu' girin

en: Enter a 'Code' abbreviation for your new notice (for example: 'ODUE' for Overdue Notice)
az: Yeni uyarı mesajınız için bir kısaltma 'Kod' girin (Örneğin Gecikme Uyarıları için 'GEC')

en: Enter a 'Description' for your new classification source
az: Yeni sınıflama kaynağınız için bir 'Tanım' girin

en: Enter a 'Description' for your new filing rule
az: Yeni sıralama kuralınız için bir 'Tanım' girin

en: Enter a 'Filing Rule Code'
az: Bir 'Sıralama kuralı kodu' girin

en: Enter a 'Message Subject' (for example 'Item Overdue')
az: Bir 'Mesaj konusu' girin (örneğin 'Gecikmiş materyal'

en: Enter a 'Name' for your new notice (for example 'Overdue Notice')
az: Yeni uyarı mesajınız için bir 'Başlık' giriniz (örneğin 'Gecikme Uyarısı'

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any <em>Koha field</em> or MARC subfield.
az: Yazdırılacak alanların virgülle ayrılmış bir listesini girin.  Herhangi bir <em>Koha alanı</em> veya MARC alt alanı koyabilirsiniz.

en: Enter a comma-separated list of fields to include on the label. You may select :
az: Etikete dahil edilecek alanların virgülle ayrılmış bir listesini girin. Şunları seçebilirsiniz:

en: Enter a longer explanation in the 'Description'
az: 'Açıklama'ya daha uzun açıklayıcı bilgiler girin

en: Enter a reason for all marked entries:
az: Tüm işaretli girişler için bir neden girin:

en: Enter a short code for the 'Item Type'
az: 'Materyal Türü' için bir kısa kod girin

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
az: Tarama sonuçları listesinde varsayılanın üzerine yazılacak bir özet girin. Örneğin websitesi türünden materyal için :

en: Enter a value such as Blvd., Avenue, Street or St.
az: Blv., Cadde veya Sokak gibi bir değer girin

en: Enter a word or phrase here to test against your whitelist/blacklist:
az: Ak/karalisteniz açısından test etmek için buraya bir sözcük veya sözcük grubu girin:

en: Enter additional contact information for your patron.
az: Kullanıcınız için ilave iletişim bilgilerini giriniz.

en: Enter additional infomration for your vendor
az: Sağlayıcınız için ek bilgiler girin

en: Enter an alternate address (if you require one for your library).
az: Alternatif bir adres girin (eğer kütüphaneniz için gerek duyuyorsanız).

en: Enter any authority field:
az: Herhangi bir otorite alanı girin:

en: Enter authority heading ($a):
az: Otorite başlığı ($a) girin:

en: Enter authority heading:
az: Otorite başlığı girin:

en: Enter barcode:
az: Barkod girin:

en: Enter in a fund name to provide more information for staff members about the fund
az: Personele ödenek hakkında daha fazla bilgi vermek için bir ödenek adı girin

en: Enter in an additional contact (if you require one for your library)
az: Ek bir irtibat kişisi girin (eğer kütüphaneniz için gerekliyse)

en: Enter in the information related to the charge you're adding
az: Eklediğiniz ücretle ilgili bilgileri girin

en: Enter in the information related to the credit you're adding
az: Hesabınıza eklemek için ilgili bilgileri girin

en: Enter in the information you'd like to see in your repor
az: Raporunuzda görmek istediğiniz bilgileri girin

en: Enter in your search criteria
az: Arama kriterlerinize girin

en: Enter information necessary for patron management in the library
az: Kütüphanede kullanıcı yönetimi için gerekli bilgileri girin

en: Enter information specific to you library policies.
az: Kütüphane politikalarınıza özel bilgileri girin.

en: Enter item barcode:
az: Materyalin barkodunu girin:

en: Enter patron card number or partial name:
az: Kullanıcının kart numarasını veya kısmi olarak adını girin:

en: Enter patron cardnumber:
az: Kullanıcı kartnumarasını girin:

en: Enter search keywords:
az: Aranacak anahtar kelimeleri girin:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
az: Arama terimlerini girin

en: Enter the barcode or partial name for the patron you'd like to hold the book for.
az: Kitabı ayırmak istediğiniz kullanıcının ismini kısmen veya barkodunu girin.

en: Enter the city or town name and the zipcode
az: Şehir veya kasabanın adını ve posta kodunu girin

en: Enter the contact information for your vendor
az: Sağlayıcınızın iletişim bilgilerini girin

en: Enter the invoice number is 'Vendor invoice' and the shipment date in 'Shipment date'
az: Fatura numarasını 'Sağlayıcı faturası' na ve gönderildiği tarihi 'Gönderme tarihi'ne girin

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
az: Arama yapmak istediğiniz terimleri girin.

en: Enter the value and description and choose an icon if you'd like
az: Değer ve açıklamayı girin ve dilerseniz bir simge seçin

en: Enter your patron's main address.
az: Kullanıcınızın ana adresini girin.

en: Envoyer
az: Gönderi (envoyer)

en: Era identifier
az: Dönem tanımlayıcısı

en: Error 400
az: Hata 400

en: Error 401
az: Hata 401

en: Error 402
az: Hata 402

en: Error 403
az: Hata 403

en: Error 404
az: Hata 404

en: Error 405
az: Hata 405

en: Error 500
az: Hata 500

en: Error : Barcode Not Unique For
az: Hata: Barkod tek değil

en: Error adding items:
az: Materyal ekleme hatası:

en: Error analysis:
az: Hata analizi:

en: Error saving item
az: Materyal kaydetme hatası

en: Error:
az: Hata:

note: %1$s: TMPL_VAR name=batch_type
en: Error: Unknown Batch Type &quot;%s&quot;
az: Hata: Bilinmeyen Küme Türü &quot;%s&quot;

en: Espa&ntilde;ol (Spanish)
az: İspanyolca

en: Est cost
az: Tahmini ücret

en: Est.
az: Tahmini.

en: Estimated cost per unit
az: Birim başına tahmini ücret

en: Ethnicity notes:
az: Etnik köken notu:

en: Ethnicity:
az: Etnik özellik:

en: Ethnique
az: Etnik

en: Ethniques
az: Etnik

en: Everything went OK, update done.
az: Her şey yolunda gitti, güncelleme tamamlandı.

en: Example MARC21 Subject Headings Authority
az: MARC21 Konu Başlıkları Otoritesi Örneği

en: Example, February 18, 2008 is President's Day and the library is closed.
az: Örneğin 18 Şubat 2008 bayramdır ve kütüphane kapalı olacaktır.

en: Exchange Rates (optional)-
az: Döviz kurları (isteğe bağlı)-

en: Exchange rates
az: Döviz kurları

en: Existing Authorized Values
az: Yetkilendirilmiş değerler oluşturuluyor

en: Existing holds
az: Mevcut ayırtma istekleri

en: Expected
az: Beklenen

en: Expected issue status can't be changed. <a1>Renew</a> your subscription
az: Beklenen sayının durumu değiştirilemez. Aboneliğinizi <a1>Yenileyin<a1>

en: Expected on
az: Beklenen

en: Expected or late
az: Beklenen veya gecikmiş

en: Expiration Date
az: Haberin Yayından Kalkacağı Tarih

en: Expiration date
az: Haberin yayından kalkacağı tarih

en: Expiration date:
az: Haberin yayından kalkacağı tarih:

en: Expiration&nbsp;Date
az: &nbsp; sona erme tarihi

en: Expiration:
az: Sona erme tarihi:

en: Expires on
az: Sona erme tarihi:

en: Expiring before:
az: Bitiş tarihi:

en: Expiry date (leave blank for auto calc)
az: Bitiş tarihi (otomatik hesaplamak için boş bırak)

en: Explanation
az: Açıklama

en: Explanation:
az: Açıklama:

note: INPUT type=text name=basename
en: Export
az: Dışa aktar

en: Export bibliographic and holdings
az: Bibliyografik künyeleri ve cilt/kopya kayıtlarını dışa aktar

en: Export bibliographic and holdings data
az: Bibliyografik künyelerle cilt/kopya bilgilerini dışa aktar

en: Export bibs/holdings
az: Künye/cilt-kopyaları dışa aktar

en: Export item data
az: Materyali dışa aktar

en: Exporting the claims information. This downloads a CSV file to your local machine with all the claim data ready for additional formatting before sending to the supplier.
az: Hatırlatma bilgilerini dışa aktar. Bu, tüm hatırlatma bilgilerini, sağlayıcıya gönderilmedem önce formatlanmak üzere CSV dosyası olarak bilgisayarınıza indirir.

en: FORMAT
az: BİÇİM

en: Failed to add scheduled task
az: Görev zamanlayıcı eklemesi başarısız

en: Failed to apply different matching rule
az: Farklı eşleşme kuralı uygulaması başarısız oldu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fall
az: Güz

en: FamFamFam Site
az: FamFamFam Sitesi

en: Famille de la guitare
az: Gitar ailesi

en: Famille du luth
az: Lavta ailesi

en: Fax
az: Faks

en: Fax:
az: Faks:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=booksellerfax
en: Fax: %s
az: Faks: %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: February
az: Şubat

en: Fee Item <a1>Sort</a>
az: Ücret Çeşidi <a1>Sıralama</a>

en: Feedback:
az: Geri bildirim:

en: Feel free to choose an image for each item type (or selected the 'No image' option)
az: Her bir materyal türü için dilediğiniz görüntüyü seçin (veya 'Görüntüsüz' seçeneğini yeğleyebilirsiniz)

en: Female
az: Kadın

en: Femmes
az: Kadın

en: Ferro, Canary Islands
az: Ferro, Kanarya Adaları

en: Festschrift indicator
az: Feschrift göstergesi

en: Fiction
az: Roman

en: Field to use for record matching
az: Kayıt eşleştirme için kullanılacak alan

en: Field-weighted, Relevance Ranked
az: Alan Ağırlıklı, İlgi Sıralaması

en: File format:
az: Dosya formatı:

en: File name
az: Dosya adı

en: File name:
az: Dosya adı:

en: Filing Routine:
az: Sıralama Yordamı:

en: Filing Rule
az: Sıralama Kuralı

en: Filing Rule:
az: Sıralama Kuralı:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Filing rule code missing
az: Sıralama kuralı kodu eksik:

en: Filing rule code:
az: Sıralama kuralı kodu

en: Fill in all of the fields you need for your attribute
az: Kodunuz için gerekli tüm alanları doldurun

en: Fill in the 'Category', 'Authorized value' and 'Description' fields
az: 'Kategori', 'Onaylanmış değer' ve 'Açıklama' alanlarını doldurun

en: Fill in the fields for your order.
az: Siparişiniz için gerekli alanları doldurun.

en: Fill in the fields related to your patron
az: Kullanıcınızla ilgili alanları doldurun

en: Fill in the fields that describe your new authority type
az: Yeni otorite türünüzü tanımlayan alanları doldurun

en: Film base
az: Film tabanı

en: Film emulsion (polarity)
az: Film emülsiyonu (polarite)

en: Film inspection date
az: Film denetim tarihi

en: Filmographies
az: Filmografi

note: INPUT type=submit
en: Filter
az: Süz

en: Filter On:
az: Süzülen:

en: Filter Results:
az: Süzme sonuçları:

en: Filter barcode
az: Barkod süz

en: Filter by area
az: Alana göre süz

en: Filter location
az: Yer süz

en: Filter results :
az: Süzme sonuçları:

en: Filtered on
az: Süzülen

en: Filtered on:
az: Süzülen:

en: Filters
az: Süzgeçler

en: Filters on the left hand side can help limit the results displayed in this report.
az: Sol yandaki süzgeçler bu rapordaki sonuçların sınırlanmasında yardımcı olabilir.

en: Fine
az: Ceza

en: Fine Amount
az: Ceza Miktarı

en: Fine Charging Interval
az: Ceza Ücret Aralığı

en: Fine Grace Period
az: Hoşgörülen Gecikme Süresi

en: Fines
az: Cezalar

en: Fines &amp; Charges
az: Cezalar &amp; Ücretler

en: Fines for returned items are forgiven.
az: İade edilen materyallerin cezaları affedilir.

en: Fines:
az: Cezalar:

note: INPUT type=submit
en: Finish
az: Bitir

en: Finished
az: Bitti

en: First
az: İlk

en: First arrival:
az: İlk gelen:

en: First issue publication date:
az: İlk sayının yayın tarihi

en: First name:
az: Adı:

en: First note: You can only create Printer Profiles for existing label templates.
az: İlk not: Yalnızca mevcut etiket şablonları için Yazıcı Profilleri oluşturabilirsiniz.

en: First you will need
az: Öncelikli ihtiyacınız

en: First, you need to browse your computer to find the MARC record that you grabbed for your item. Click on
az: İlk olarak MARC kayıtlarını bulmak için bilgisayarınızın tarayıcısına ihtiyaç duyar. Tıklayın

en: Firstly, check the catalog details that you are recieiving the right item. If these are correct, you can add the item details.
az: Öncelikle, doğru materyalin aldığını katalog detaylarından kontrol edin. Eğer bunlar doğruysa materyalin detaylarını ekleyebilirsiniz.

en: Firstname
az: Adı

en: Fix Itemtype
az: Materyal türünü sabitleştir

en: Float
az: Ondalık

en: Flute a bec
az: Flüt (Flute a bec)

en: Flute traversiere
az: Flüt (Flute traversiere)

en: For data that is given an authorized value in the Koha database, you the drop down list to select one value
az: Koha veritabanında otorite bir değer verilmiş veriler içinden bir değer seçmek için açılan listeden yararlanırsınız

en: For date fields you can either select:
az: Seçebileceğiniz tarih alanı:

en: For each 'Delay' you choose a notice type (or 'letter') that will go to the borrower.
az: Her bir 'Gecikme' için ödünç alana gitmek üzere bir uyarı mesajı (veya 'mektup') türü seçersiniz.

en: For each copy you will need to set that Item Barcode, Home Library and Item Type.
az: Her bir kopya için Materyal Barkodu, Ait Olduğu Kütüphane ve Materyal Türü belirlemeniz gerekir.

en: For each group of pictures that has the cardnumber of the patron and the file containing that patrons picture. One patron per line separated by either commas or tabs.
az: Her bir resim grubu için, kullanıcı kartnumarası ve kullanıcı resmi içeren bir dosyası olmalıdır. Her  satırdaki bir kullanıcı virgül veya sekmelerle ayrılırlar.

en: For each item you will need to check the following:
az: Her bir materyal için aşağıdakileri kontrol etmelisiniz:

en: For each patron category (rows), there is a count given by branch. Each row and and columns are also totaled
az: Her bir kullanıcı kategorisi (satırlar) için şubeler itibariyle sayı verilmektedir. Her bir satır ve sütunun ayrıca toplamları vardır

en: For each patron type (left most column), enter a number under the columns labeled 'Delay'. The number you enter represents DAYS.
az: Her bir kullanıcı türü (en soldaki sütun) için 'Gecikme' şeklinde etiketlenmiş sütunlara bir sayı girin. Gireceğiniz sayı GÜNLERİ ifade edecektir.

en: For each subfield you can set :
az: Her bir alt alan ayarlayabilirsiniz:

en: For example, if your home branch is set to 'Main Library', any items checked out to a patron on your terminal will be considered by Koha to be checked out from the 'Main Library' branch. An item transferred on that computer will be recorded as transferred from the 'Main Library' branch.
az: Örneğin bağlı olduğunuz kendi şubeniz (home branch) 'merkez kütüphane (main library)' gibi ayarlanırsa ödünç verme işlemi sırasında KOHA bu bilgiyi gözönünde bulundurur ve materyalin 'merkez kütüphane'den ödünç alındığını addeder. Bu bilgisayardan aktarılan bir materyal 'merkez kütüphane' den aktarılmış gibi kayda geçecektir.

en: For free text fields in that database, enter a string/phrase for the criteria to match on
az: Bu veri tabanındaki serbest metinler içinde uyanı bulmal için bir dizgi/ardışık sözcük grubu girin

en: For help with the Reports Dictionary - see online help within the Dictionary Pages
az: Raporlar Sözlüğü konusundan çevrimiçi yardım almak için Sözlük sayfasına bakın

en: For more information about Authority Records with MARC 21 see the tutorial on the <a1>Library of Congress website</a>
az: MARC 21 ile Otorite Kayıtları hakkında daha fazla bilgi almak için <a1>Library of Congress web sitesindeki</a> eğitim dokümanına bakın

en: For single language setups, there will be 2 options here. One for the 'opac (language code)' and the 'Librarian interface'. For multilingual setups, multiple languages for the OPAC will show.
az: Tek dilli kurulumlarda burada 2 seçenek olacaktır. Biri OPAC (dil kodu) ve diğeri 'Kütüphaneci arayüzü' için. Çok dilli kurulumlarda OPAC için seçilen diller görünür.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
az: Bu kütüphane için, belirli bir kategorideki bir kullanıcının materyal türü gözetilmeksizin maksimum kaç materyal alabileceğini belirleyebilirsiniz.

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=booksellerid
en: For vendor ID: %s
az: Sağlayıcı firma no. için: %s

en: Forgive fines on return:
az: İade gelince cezayı bağışlayın:

en: Forgive overdue charges
az: gecikmiş ücretleri bağışla

en: Forgiven
az: Bağışlanmış

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
az: Aşağıdaki sorun(lar) nedeniyle form gönderilememiştir

en: Form of Cartographic Item:
az: Kartografik Materyale Ait Form

en: Form of Contents 1:
az: İçerik Formu 1:

en: Form of Contents 2:
az: İçerik Formu 2:

en: Form of Contents 3:
az: İçerik Formu 3:

en: Form of Contents 4:
az: İçerik Formu 4:

en: Form of Musical Work:
az: Müzik Eserinin Biçimi:

en: Form of contents codes 1:
az: İçerik kodları formu 1:

en: Form of contents codes 2:
az: İçerik kodları formu 2:

en: Form of contents codes 3:
az: İçerik kodları formu 3:

en: Form of contents codes 4:
az: İçerik kodları formu 4:

en: Form of item: Coded Data: Medium Designator (Not repeatable)
az: Materyalin biçimi: Kodlanmış Veri:Ortam Göstergesi (Tekrarlanamaz)

en: Form of release - videorecording
az: Sürüm biçimi - video

en: Form of release - visual projection, motion picture
az: Sürüm biçimi - görsel projeksiyon, film

en: Form of release:
az: Sürüm biçimi:

en: Form of reproduction
az: reprodüksiyondan

en: Format
az: Biçim

en: Format your file with the following fields
az: Aşağıdaki alanları kullanarak dosyanızı biçimlendirin

en: Framework
az: Çerçeve

en: Framework Code
az: Çerçeve Kodu

en: Framework code
az: Çerçeve kodu

note: SCRIPT
en: Framework code missing
az: Çerçeve kodu eksik

en: Framework description
az: Çerçeve tanımı

en: Framework name, then go to MARC biblio to set MARC editor parameters
az: Çerçeve (Framework) adından sonra MARC editörü parametrelerini ayarlamak için MARC künyelerine git

en: Fran&ccedil;ais (French)
az: Fransızca

en: Free
az: Ücretsiz

en: Frequency
az: Sıklık

en: Frequency (*):
az: Sıklık (*):

en: Frequency of issue
az: Sayının sıklığı

en: Frequency:
az: Sıklık:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
az: Cuma

en: Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer and Beda Szukics
az: Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer ve Beda Szukics

en: From
az: … ile başlayarak

note: For the first occurrence, %1$S: type=text name=Filter
en: From %S
az: %S ile başlayarak

note: %1$S: type=text name=Filter %2$S: type=text name=Filter
en: From %S (inclusive) to %S (exclusive)
az: %s (dahil) den %s (hariç) e

note: %1$s: TMPL_VAR name=Source
en: From %s:
az: %s ile başlayarak:

en: From A Suggestion -
az: Bir Öneriden -

en: From a Suggestion
az: Bir Öneriden

en: From a new (empty) record
az: Yeni bir (boş) kayıttan

en: From a new (empty) record -
az: Yeni bir (boş) kayıttan -

en: From an existing record -
az: Varolan bir kayıttan-

en: From an existing record:
az: Varolan bir kayıttan:

en: From biblio number:
az: Bibliyografik kayıt numarasından:

en: From here you can click on the serial title and edit the record with new subscription information
az: Buradan süreli yayın adına tıklayarak kaydı yeni abonelik bilgilerine göre düzenleyebilirsiniz

en: From here you can edit the item or add another item
az: Buradan materyal bilgilerini düzenleyebilir veya yeni bir materyal (cilt/kopya) ekleyebilirsiniz

en: From here you can pick to either hold the next available item or a particular item
az: Buradan müsait olan ikinci materyali veya belirli bir materyali ayırmak üzere yakalayabilirsiniz

en: From here you can toggle the 'reviewson' feature which controls comments within your OPAC
az: Buradan OPACta yer alan yorumları kontrol etme olanağı veren 'görüşleraçık' özelliğine geçiş yapabilirsiniz

en: From itemcallnumber:
az: Materyal yer numarasından:

en: From the following screen you can alter fields, subfields and add additional tags
az: Aşağıdaki ekrandan alanları, altalanları ve ekli alan kodlarını değiştirebilirirsiniz

en: From the pull down you can choose which branch to apply holidays to.
az: Açılan menüden tatilleri hangi şubeye uygulayacağınızı seçebilirsiniz.

en: From this menu you can approve or reject tags
az: Bu menüden etiketleri onaylayabilir ya da reddebilirsiniz

en: From this menu you must choose the patron record to link to the child or professional.
az: Bu menüden çocuk ya da profesyonelle bağlantılandıracağınız kullanıcı kaydını seçmelisiniz.

en: From this menu you will see all comments/reviews awaiting approval.
az: Bu menüden onay bekleyen tüm yorumları/görüşleri görebilirsiniz.

en: From this module you can easily see what has been spent from each budget
az: Bu modülden her bir bütçeden ne harcanmış olduğunu kolayca görebilirsiniz

en: From:
az: … ile başlayarak:

en: Full level
az: Ayrıntılı kataloglama

en: Fullfilled
az: Yerine getirildi

en: Functional Designation
az: Fonksyonel Gösterim

en: Fund
az: Ödenek

en: Fund Administration
az: Ödenek Yönetimi

en: Fund added
az: Ödenek eklendi

en: Fund modified
az: Ödenek değiştirildi

en: Fund:
az: Ödenek:

en: Funds &amp; Budgets
az: Ödenekler &amp; Bütçeler

en: Funds and Budgets
az: Ödenekler ve Bütçeler

en: Funds and budgets
az: Ödenekler ve bütçeler

en: Funds and budgets administration
az: Ödenek ve bütçeler yönetimi

en: Funds and budgets administration for acquisitions.
az: Sağlama için ödenek ve bütçeler yönetimi.

en: Funds can be library specific if needed, but this is an optional field
az: Gerek duyulursa ödenekler kütüphaneye özel olabilir, ama bu tercihe bağlı bir alandır

en: GST
az: KDV

note: %1$s: TMPL_VAR name=gist_rate
en: GST (%s)
az: KDV (%s)

en: GST Registered
az: KDV kayda alındı

en: GST Registered:
az: KDV kayda alındı:

en: GST:
az: KDV:

en: Galego (Galician)
az: Galiçya dili

en: Gap between Columns:
az: Sütunlar arası boşluk:

en: Gap between Rows:
az: Satırlar arası boşluk:

en: Geauga County Public Library
az: Geauga İlçe Halk Kütüphanesi

en: General
az: Genel

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=batch_id
en: Generate and download %s
az: Üret ve %s'i indir

en: Generating A New Report From SQL
az: SQL'den Yeni Bir Rapor Üretme

en: Generation
az: Üretim

en: Generation:
az: Üretim:

en: Geodetic adjustment
az: Jeodezi ayarı

en: Get It!
az: Onu Al!

en: Get There:
az: Oraya Git:

en: Get there
az: Oraya git

en: Get there:
az: Oraya git:

en: Get there: More &gt; Administration &gt; General system preferences &gt; Patrons &gt; ExtendedPatronAttributes
az: Oraya git: Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Genel sistem tercihleri &gt; Kullanıcılar &gt; GenişletilmişKullanıcıKodları

en: Get there: Patrons &gt; Patron Record &gt; More &gt; Set Permissions
az: Oraya git: Kullanıcılar &gt; Kullanıcı Kaydı &gt; Daha fazla &gt; Yetkileri Ayarla

note: A
en: Get this one !
az: Bunu al!

en: Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)
az: Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Takım Lideri), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)

en: Global system preferences
az: Genel sistem tercihleri

en: Globe
az: Küre

note: INPUT type=submit
en: Go
az: Git

en: Go to <a1>original authority</a>
az: <a1>orjinal otorite</a>ye git

en: Go to the 'Administration' module (usually under 'More' in your Global Nav)
az: 'Yönetim' modülüne gidin (genelde Genel Gezginde 'Daha fazla' nın altındadır

en: Go to the 'Administration' module.
az: 'Yönetim' modülüne git.

en: Go to the 'Reports' module (usually under 'More' in your Global Nav)
az: 'Raporlar' modülüne gidin (Genelde Genel Gezginde 'Daha Fazla' altındadır)

en: Go to the 'Tools' module (usually under 'More' in your Global Nav)
az: 'Araçlar' modülüne gidin (Genelde Genel Gezginde 'Daha Fazla' altındadır)

en: Go to the Patrons menu at the top of the staff client
az: Personel istemcisinde menünün üstündeki Kullanıcılar modülüne gidin

en: Gone no Address:
az: Ayrılmış, adres yok:

en: Goode's homolographic
az: Goode homolografik

en: Goode's homolosine
az: Goode (homolosine)

en: Government Publication
az: Hükumet Yayını

en: Greenwich, United Kingdom
az: Greenwich, İngiltere

en: Groove width:
az: Yiv genişliği

en: Group
az: Grup

en: Group Maintenance
az: Grup Bakımı

en: Group(s):
az: Grup(lar)

en: Group:
az: Grup:

en: Groups of Libraries
az: Kütüphane Grupları

en: Guarantees:
az: Kefalet:

en: Guarantor Information
az: Kefil Bilgisi

en: Guarantor:
az: Kefiller:

en: Guided Reports
az: Açıklamalı Raporlar

en: Guided Reports Wizard
az: Açıklamalı Rapor Sihirbazı

en: HELP
az: YARDIM

en: HINGS_AS
az: KOLSN_AS

en: HINGS_C
az: KOLSN_C

en: HINGS_PF
az: KOLSN_PF

en: HINGS_RD
az: KOLSN_RD

en: HINGS_UT
az: KOLSN_UT

en: HINT : if a subfield is non mandatory, Koha automatically adds an empty value to the authorized value list, that is selected by default. If the subfield is mandatory, no empty value is added (and you should NOT add it in the list, as it's an illegal value !)
az: İPUCU : Eğer bir altalan zorunlu değilse, Koha, otorite değer listesine otomatik olarak boş bir değer ekler. Eğer altalan zorunlu ise boş değer eklenmez (kuraldışı olduğu için listeye eklememelisiniz!)

en: HINT2 : in the MARC editor, the list is ordered by Text, NOT by value. So you can define a default value by putting a space before the value you want to see first. For example, if your list is related to language, you can set &quot;ENG&quot; as authorized value and &quot; English&quot; as text. The space will order &quot;ENG&quot; as first default value, and the space won't be shown (because HTML automatically discard useless spaces). Super hint : you can put a value 1st with N spaces, then another one 2nd with N-1 space,..., a value in Nth position with 1 space. Don't abuse of this feature, it's easier to find a value in an alphabetical order. It should be used only to have a default value
az: İPUCU2 : MARC editöründe, liste değer olarak DEĞİL, Metin olarak düzenlenir. Böylece ilk olarak görmek istediğin değerden önce varsayılan değeri bir boşluk koyarak tanımlayabilirsin. Mesela, eğer liste dille ilgili ise, &quot;İNG&quot;  onaylanmış değer ve &quot;İngilizce&quot; metin olarak ayarlanabilir. Boşluk sayesinde &quot;İNG&quot;ilk varsayılan değer olarak tanınacak ve boşluk görülmeyecektir (çünkü HTML gereksiz boşlukları otomatikman yok eder).  Süper ipucu : N boşlukla 1. olarak bir değer, sonra N- 1 boşlukla 2. bir değer, ... N. konumda 1 boşlukla bir değer koyabilirsiniz. Ancak alfabetik listede bir ad bulmak daha kolay olduğundan bu olanağı aşırı ölçüde kullanmak doğru olmaz. Yalnızca bir varsayılan bir değer için kullanılmalıdır.

en: Handbooks
az: El kitapları

en: Handle fines and charges for patrons (including paying, adding credits, and adding invoices)
az: Kullanıcı ceza ve ücretlerini idare et (ödeme, alacak kaydetme ve faturalama dahil)

en: Harpe
az: Arp

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: Has been checked out %s times
az: %s kere ödünç alınmış

en: Hasn't been tested with data sets larger than 100,000 records
az: 100,000 kayıttan büyük veri setleriyle test edilmemiştir.

en: Hautbois
az: Obua

en: Haute contre
az: Countertenor(Az rastlanan bir tür tenör)

en: Header row could not be parsed
az: Başlık satırı ayrıştırılamadı

en: Heading A-Z
az: Başlık A-Z

en: Heading Ascendant
az: Başlık Artan

en: Heading Descendant
az: Başlık Azalan

en: Heading Z-A
az: Başlık Z-A

en: Hectametres
az: Hektametreler

en: Help
az: Yardım

en: Help input
az: Yardım girişi

en: Help! I've gotten an error message!
az: Yardım! Bir hata mesajı aldım!

en: Helsinki, Finland
az: Helsinki, Finlandiya

en: Hemisphere:
az: Yarıküre:

en: Here are details on these options:
az: Burada bu seçenekler için detaylar gösterilmektedir:

en: Here are some other suggestions:
az: Daha başka öneriler:

en: Here you should list all of the words you wish Koha to ignore when performing catalog searches or building the keyword index.
az: Katalog taramalarında veya anahtar kelime dizini oluştururken Koha'nın yok saymasını istediğiniz tüm kelimeleri burada listeleyebilirsiniz.

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify these fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
az: İpucu: süreli yayın geçmişini elle güncelleyebilirsiniz. Bu eski abonelikler için veya mevcut geçmiş bilgilerini temizlemek için yararlı olur. Ancak bu alanlarda dikkatle değişiklik yapın, çünkü gelecek süreli yayın sayıları ile otomatik olarak güncellenmeleri sürecektir.

en: Hint:
az: İpucu:

en: History
az: Geçmiş

en: History end date
az: Geçmiş bitiş tarihi

en: History start date
az: Geçmiş başlangıç tarihi

en: Hold
az: Ayır

en: Hold Date
az: Ayırma tarihi

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Hold Found (item is already waiting): <a1>%s</a>
az: Ayırtılan Bulundu (Ayırtılmak istenen materyal hala beklemededir): <a1>%s</a>

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Hold Found: <a1>%s</a>
az: Ayırtılan bulundu: <a1>%s</a>

en: Hold Over
az: Tutma süresi doldu

en: Hold Ratio:
az: Ayırtılma Oranı:

en: Hold Ratios to Calculate Items Needed
az: İhtiyaç Duyulan Materyalleri Hesaplamak için Rezervasyon Oranları

en: Hold at
az: … tarihinde ayır

en: Hold date
az: Ayırma tarihi

en: Hold details
az: Rezervasyon (ayırma) ayrıntıları

en: Hold fee
az: Ayırma ücreti

en: Hold fee:
az: Ayırma ücreti:

note: %1$s: TMPL_VAR name=nextreservtitle
en: Hold find for (%s) must transfered
az: Ayırtılan %s bulununca aktarılmalı

en: Hold for:
az: … için ayırma isteği:

note: %1$s: TMPL_VAR name=nextreservtitle
en: Hold found for (%s), please transfer
az: Ayırtılan %s bulundu, lütfen aktarın

note: %1$s: TMPL_VAR name=branchname
en: Hold in %s
az: Ayırtılan %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Hold needing transfer found: <a1>%s</a>
az: Aktarım gerektiren rezervasyon bulundu: <a1>%s</a>

en: Hold placed by :
az: Ayırtmak isteyen:

note: %1$s: TMPL_VAR name=reservedate
en: Hold placed on %s.
az: Ayrılma yeri %s.

en: Hold priority can be altered by viewing the holds for the title
az: Eser için rezervasyonlar görüntülenerek ayırma öncelikleri değiştirilebilir

en: Hold ratios
az: Ayırma oranları

en: Holding Libraries <a1>Sort</a>
az: Sahip olan Kütüphaneler <a1>Sırala</a>

en: Holdingbranch
az: Kaldığışube

en: Holdings
az: Koleksiyon

en: Holds
az: Ayırtılanlar

en: Holds Queue
az: Ayırma Sırası

en: Holds awaiting pickup
az: Ayırtanın alması için bekletilenler

en: Holds to pull
az: Çekilecek ayırtılmışlar

en: Holds waiting:
az: Ayırtıldığı için tutulanlar:

en: Holiday exception
az: Tatil istisnası

en: Holiday only on this day
az: Sadece bir günlük tatil

en: Holiday repeated every same day of the week
az: Haftanın aynı günü tekrar eden tatil

en: Holiday repeated yearly on the same date
az: Yılın aynı zamanında tekrar eden tatil

en: Holidays Calendar Help
az: Tatiller Takvimi Yardımı

en: Holidays are set per library and the same holiday will need to be set for all libraries in a system.
az: Tatiller her bir kütüphane için ayarlanır. Bir tatil sistemdeki kütüphaneler için teker teker ayarlanmalıdır.

en: Home
az: Ana Sayfa

en: Home &rsaquo; Tools &rsaquo; Tags &rsaquo;
az: Ana Sayfa &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Etiketler &rsaquo;

en: Home Library
az: Ana Kütüphane

en: Home Library:
az: Ana Kütüphane:

en: Home library:
az: Ana kütüphane:

en: Home:
az: Ana Sayfa:

en: Horizontal:
az: Yatay:

en: Hostname/Port
az: Sunucu adı/Kapı

en: Hostname:
az: Sunucu adı:

en: Hours:
az: Saatler:

en: How do I add Items to an Order?
az: Materyalleri siparişe nasıl ekleyebilirim?

en: How do I enable the Holiday Calendar?
az: Tatil Takvimini nasıl çalıştırabilirim?

en: How do I find what items are missing?
az: Hangi materyallerin eksik olduğunu nasıl bulabilirim?

en: How do I get a file of barcodes to upload?
az: Yüklemek için bir barkod dosyasını nasıl alırım?

en: How do I print Labels using this feature?
az: Bu özelligi kullanarak etiketleri nasıl yazdırabilirim?

en: How do I process a Transfer To Receive?
az: Bir Aktarmayı Almak için nasıl işlem yaparım?

en: How do I receive an expected issue?
az: Beklenen bir sayı geldiğinde girişini nasıl yaparım?

en: How do I receive an unexpected or supplemental issue?
az: Beklenmeyen bir sayı veya ek sayı geldiğinde girişini nasıl yaparım?

en: How do I receive items that have arrived?
az: Gelmiş olan materyalleri nasıl alabilirim?

en: How do I receive multiple identical items?
az: Birbirinin aynı birden çok materyali nasıl alabilirim?

en: How do I schedule overdue notices?
az: Gecikme mesajlarını nasıl programlayabilirim?

en: How do I set up a new subscription?
az: Yeni bir aboneliği nasıl oluştururum?

en: How do I setup a Printer Profile?
az: Bir Yazıcı Profilini nasıl oluştururum?

en: How do I turn on/off Comments in my OPAC?
az: OPAC'ta Yorumları Nasıl Açar/Kapatırım?

en: How do I use this feature?
az: Bu özelliği nasıl kullanırım?

en: How does an Hold come off this list?
az: Bir rezervasyon bu listeden nasıl çıkarılır?

en: How does planning work
az: Planlama nasıl çalışır

en: How to add a new bibliographic record?
az: Yeni bir bibliyografik kayıt nasıl eklenir?

en: How to add new items to a record?
az: Bir kayda nasıl yeni materyaller eklenir?

en: How to configure Koha?
az: Koha konfigürasyonu nasıl yapılır?

en: How to edit a bibliographic record?
az: Bir bibliyografik kayıt nasıl düzenlenir?

en: How to lodge a Claim?
az: Eksik sayı için hatırlatmayı nasıl gönderirim?

en: How to place an order?
az: Nasıl sipariş veririm?

en: How to post a News Item?
az: Bir haberi nasıl duyururum?

en: How to process items:
az: Materyallerin nasıl işleneceğine dair:

en: How to resolve a Claim?
az: Hatırlatma nasıl çözülür?

en: Hrvatski (Croatian)
az: Hırvatça

en: I can log in, what is next?
az: Giriş yaptım, ikinci adım nedir?

en: I encountered some problems.
az: Bazı problemlerle karşılaştım.

en: ID
az: Kimlik No.

en: IMPORTANT
az: ÖNEMLİ

en: IMPORTANT : This tool is NOT intended to import ISO 2709 in your ACTIVE database. If you need to migrate data from another ILS, then you must consider $kohaInstall/scripts/misc/bulkmarcimport.pl
az: ÖNEMLİ : Bu araç ISO 2709'u sizin aktif veritabanınıza aktarmayı amaçlamaz. Eğer başka bir kütüphane otomasyon sisteminden veri aktarmanız gerekirse sizin için $kohaInstall/scripts/misc/bulkmarcimport.pl kullanmayı düşünmek daha uygun olur.

en: IMPORTANT NOTE : the z3950search will NOT work until your system administrator has not activated the z3950 client daemon on your server. The daemon is in KohaDirectory/script/z3950daemon. It should be added to rc.d to be launched during server boot.
az: ÖNEMLİ NOT: Sistem yöneticiniz sunucuda z3950 istemcisini etkinleştirinceye kadar z3950 araması çalışmayacaktır. Bu yazılım KohaDirectory/script/z3950daemon altındadır. Başlatmak için sunucu önyüklemesi esnasında rc.d'ye eklenmelidir.

en: IMPORTANT NOTE Online Help is overwritten during a Koha Upgrade.
az: ÖNEMLİ NOT: Koha yükseltmesi yapılırken Çevrimiçi Yardımın üzerine kaydedilmiş.

en: IMPORTANT:
az: ÖNEMLİ:

en: IMPORTANT: 'Source in use?' controls whether source is available in item editor. For example, Koha ships with Dewey and LCC rules but a Dewey library may not want catalogers to mistakenly use LCC as an item callnumber type. To accomplish this, check box 'source in use?' only for the Dewey Classification Source and leave 'source in use' for all others unchecked.
az: ÖNEMLİ: 'Kaynak kullanılıyor mu?' kaynağın materyal düzenlemede mevcut olup olmadığını kontrol eder. Örneğin, Koha Dewey ve LCC kuralları ile sunulur, ama Dewey kullanan bir kütüphane katalogcularının yanlışlıkla  LCC yer numarası kullanmasını istemez. Böyle bir durumda, sadece Dewey Sınıflandırma Kaynakları için ' kaynak kullanılıyor mu?' kutusu işaretlenip diğerleri boş bırakılır.

en: IMPORTANT: Choose something other than 'None' from the 'By' field to see results
az: ÖNEMLİ: Sonuçları görmek için 'İle' alanında 'Hiçbiri' dışında bir şey seçin

en: IMPORTANT: Currently, Koha can not reference multiple biblios in a single notice (in other words--in the example below-- there is not just ONE email sent that describes ALL currently overdue items, but an email sent for EACH overdue item)
az: ÖNEMLİ: Halen Koha çoklu künyelere aynı uyarı mesajında yer verememektedir. (Yani aşağıdaki örnekte, TÜM geciken materyaller için BİR tane mesaj yoktur, HER bir geciken materyal için ayrı ayrı gönderilen bir mesaj vardır)

en: IMPORTANT: Entering a patron by hand will not work the way you'd expect - you must search
az: ÖNEMLİ: Bir kullanıcının adını elle girmek umduğunuz sonucu vermez - tarama yapmalısınız

en: IMPORTANT: Make sure that you use either a comma or a tab to separate IDs from image names
az: ÖNEMLİ: Kimlik numaralarını görüntü adlarından ayırmak için virgül veya boşluk bırakmayı unutmayın

en: IMPORTANT: Make sure that your TXT file is a plain text document, not RTF.
az: ÖNEMLİ:TXT dosyanızın RTF değil düz metin olduğundan emin olun.

en: IMPORTANT: Make sure the 'branchcode' and 'categorycode' are valid entries in your database.
az: ÖNEMLİ: 'Şubekodu' ve 'kategorikodunun' veri tabanınızda geçerli giriş yapıldığından emin olunuz.

en: IMPORTANT: Make sure your staff understands the difference between these fields. 'Library note' is a private note that ONLY staff can view. 'OPAC note' WILL be viewed by the patron.
az: ÖNEMLİ: Personelin bu alanlar arasındaki farkı anladığından emin olun. 'Kütüphane notu' özeldir ve YALNIZCA personel tarafından görülür. 'OPAC notu' kullanıcılar tarafında da görülecektir.

en: IMPORTANT: System preferences should be defined before adding new patrons.
az: ÖNEMLİ: Sistem tercihleri yeni kullanıcılar eklenmeden önce belirlenmelidir.

en: IMPORTANT: Tagging will make use of AJAX capability in JavaScript-enabled browsers
az: ÖNEMLİ: Etiketleme JavaScript kullanabilen web tarayıcılarda AJAX yeteneğinden yararlanacaktır

en: IMPORTANT: The Acquisitions 'Wizard' is designed to be a simple statistical snapshot,&nbsp; In each wizard, you will choose a single category to represent 'row' and another to represent 'column'.
az: ÖNEMLİ: Sağlama 'Sihirbazı' basit bir istatistiki enstantane sunmak için tasarımlanmıştır. Her bir sihirbazda satır için bir kategori, sütun için bir kategori seçebilirsiniz.

en: IMPORTANT: The Catalog 'Wizard' is designed to be a simple statistical snapshot. You will choose a single category to represent 'row' and another to represent 'column'.
az: ÖNEMLİ: Katalog 'Sihirbazı' basit bir istatistiki enstantane sunmak için tasarımlanmıştır. Her bir sihirbazda satır için bir kategori, sütun için bir kategori seçebilirsiniz.

en: IMPORTANT: The Patron 'Wizard' is designed to be a simple statistical snapshot, In each wizard, you will choose a single category to represent 'row' and another to represent 'column'.
az: ÖNEMLİ: Kullanıcı 'Sihirbazı' basit bir istatistiki enstantane sunmak için tasarımlanmıştır. Her bir sihirbazda satır için bir kategori, sütun için bir kategori seçebilirsiniz.

en: IMPORTANT: The category name must be 8 characters or less. Also, just input one authorized value for the category. You can edit and add more after you save the category.
az: ÖNEMLİ: Kategori adı 8 karakter veya daha az olmalıdır. Ayrıca kategori için yalnızca bir onaylanmış değer girin. Kategoriyi kaydettikten sonra düzenleyebilir ve eklemeler yapabilirsiniz.

en: IMPORTANT: This feature is still experimental
az: ÖNEMLİ: Bu özellik halen denenmektedir

en: IMPORTANT: This is an advanced feature and should not be altered without knowing how it will effect data migration.
az: ÖNEMLİ: Bu gelişmiş bir özelliktir ve veri göçünü nasıl etkileyeceği bilinmeksizin değiştirilmemelidir.

en: IMPORTANT: To add authority records in bulk, contact your system administrator and tell them that they can use this script:
az: ÖNEMLİ: Otorite kayıtlarını toplu olarak eklemek için sistem yöneticisi ile görüşün ve kendilerine şu betiği kullabileceklerini bildirin:

en: IMPORTANT: You will need to have ExtendedPatronAttributes turned on
az: ÖNEMLİ: GenişletilmişKullanıcıKodları açık olmalıdır

en: IMPORTANT: You will not be able to perform circulation functions without first setting a library.
az: ÖNEMLİ: Bir kütüphane oluşturmadan dolaşım fonksiyonlarını gerçekleştiremezsiniz.

en: IMPORTANT: Your dates will not save correctly unless you have set your date format ('dateformat') in the Global System Preferences under 'I18N/L10N'-- DO THIS BEFORE setting budgets
az: ÖNEMLİ: Genel Sistem Tercihlerinde tarih formatını 'tarihformatı' 'I18N/L10N' altında ayarlamadığınız sürece tarihleriniz doğru biçimde kayda girmez. --BUNU bütçeleri ayarlamadan ÖNCE YAPMALISINIZ

en: INFORMATION: BRANCH AND PRINTER SETTINGS.
az: BİLGİ: ŞUBE VE YAZICI AYARLARI

en: INPUT SAVED
az: GİRDİ KAYDEDİLDİ

en: IP address change
az: IP adresi değişikliği

en: IP address has changed, please log in again
az: IP adresi değiştirildi, lütfen tekrar giriş yapın.

en: ITEMS OVERDUE
az: GECİKMİŞ MATERYALLER

en: Icon
az: Simge

en: If 'RandomizeHoldsQueueWeight' and 'StaticHoldsQueueWeight' are set, the list of library codes in the 'StaticHoldsQueueWeight' system preference are randomized rather than statically ranked. If RandomizeHoldsQueueWeight alone is set, the list of all available library codes is used to randomize the weight.
az: Eğer 'RasgeleRezervKuyrukAgirligi' ve 'StatikRezervKuyrukAgirligi' ayarlanmışsa 'StatikRezervKuyrukAgirligi'ndaki kütüphane kodları listesi sistem tercihlerinde statik olarak sıralanmak yerine rasgele ayarlanır. Eğer yalnızca 'RasgeleRezervKuyrukAgirligi' ayarlanırsa mevcut tüm kütüphane kodlarını içeren liste ağırlığı rasgele duruma getirmek için kullanılır.

en: If 'no results found', click on 'New Vendor'.
az: Eğer 'sonuç yok'sa 'Yeni Sağlayıcı'ya tıklayın.

en: If a cardnumber exists in the table, you can choose whether to ignore the new one or overwrite the old one.
az: Eğer tabloda bir kart numarası mevcutsa, ya yenisini yoksaymayı ya da eskisinin üstüne yazmayı seçebilirsin.

en: If a choice has been made in the Numbering Pattern section then the Numbering Calculation will automatically be filled out and presented in this section. However, if the Numbering Pattern is &ldquo;None of the above&rdquo; then a formula will be presented and the user must fill this out.
az: Eğer Numaralama Örüntüsü (Numbering Pattern) bölümünde seçim yapılmışsa Numaralama Hesabı otomatik olarak dolar ve bu bölümde sunulur. Ancak, eğer Numarlama Örüntüsü &ldquo;Yukarıdakilerden biri değilse&rdquo; bir formül sunulacaktır ve kullanıcı bunu doldurmalıdır.

en: If a library is not set you will see a notice to that affect.
az: Eğer bir kütüphane oluşturulmamışsa bu durumu belirten bir uyarı alırsınız.

en: If a term has been rejected the test will tell you that that term is prohibited.&nbsp; If it has been approved it will show that that word is allowed.
az: Eğer bir terim reddedilmişse test size terimin yasaklandığını bildirecektir.&nbsp; Eğer onaylanmışsa terimin kullanılmasına izin verildiği görülecektir.

en: If an issue does not turn up or is late, then select that status from the Status drop down. The issue will now appear under &quot;Claims&quot; and can be managed from there.
az: Eğer bir sayı gelmez veya gecikirse, Durum açılan menüsünden buna uygun durumu seç. Böylece artık bu sayı &quot;İstenen&quot; altında görülecek ve buradan yönetilebilecektir.

en: If checked, attribute will be a unique identifier &mdash; if a value is given to a patron record, the same value cannot be given to a different record. This setting cannot be changed after an attribute is defined.
az: Eğer işaretli ise kod biricik tanımlayıcı olacaktır &mdash; eğer bir kullanıcı kaydına bir değer verilmişse, aynı değer diğer bir kayda verilemez. Bu ayar bir kod belirlendikten sonra değiştirilemez.

en: If it is &ldquo;none of the above&rdquo; this will bring up a Numbering Calculation formula at the bottom of the screen.
az: Eğer bu &ldquo ise; yukarıdakilerinden hiçbiri söz konusu değil &rdquo; ekranın altında bir Numaralama Hesaplama formülü açılacaktır.

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a ':' should precede each value. For example: &quot;INSTID:12345,LANG:fr&quot;. This means that if an input record has more than one attribute, the 'patron_attributes' field must be wrapped in double quotation marks.
az: Eğer kullanıcı kodları yükleniyorsa 'kullanıcı_kodları' alanında virgülle ayrılmış kod türleri ve değerleri olmalıdır. Her bir değerin önünde kod türü ve ':' olmalıdır. Örn.:&quot;INSTID:12345,LANG:fr&quot;. Bu, eğer bir girdi kaydı birden fazla kod içeriyorsa 'kullanıcı_kodları' alanı çift tırnak içine alınmalıdır.

en: If making purchases in overseas currency, the exchange rate will need to be set realtive to your local currency. Remember that your local currency should be set to 1.00
az: Eğer yabancı para birimi ile alım yapılacaksa; döviz kurunun sizin para biriminize ayarlanması gereklidir. Sizin para biriminizin kurunun 1.00 olarak ayarlanması gerektiğini unutmayın.

en: If matching record is already in the borrowers table:
az: Eğer eşleşen kayıt numarası halen ödünç alanlar tablosunda ise:

en: If neither 'RandomizeHoldsQueueWeight' or 'StaticHoldsQueueWeight' is set, the holds queue is statically ranked according to how they are pulled out of the system database.
az: Eğer ne 'RasgeleRezervKuyrukAgirligi' ne de 'StatikRezervKuyrukAgirligi' ayarlanmamışsa, rezerv kuyruğu sistem veri tabanından çekilişlerine göre statik biçimde sıralanırlar.

en: If no patron image exists for this patron, click the &quot;Add Patron Images&quot; link to add an image or images. The pixel dimensions should not exceed 120 X 200. Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
az: Eğer bir kullanıcı için hiç görüntü yoksa , bir veya daha fazla görüntü yüklemek için &quot;Kullanıcı Görüntüsü Ekle&quot;ye tıklayın. Piksel boyutları en fazla 120X200  olmalıdır. Yalnızca PNG, GIF, JPEG, XPM formatları desteklenir.

en: If one or more Printer Profiles are defined for this label template, you will see a pull-down control allowing you to select from a list of available Printer Profiles for that label template.
az: Bir etiket şablonu için eğer birden fazla Yazıcı Profili belirlenmişse bir seçim yapabilmeniz için açılan liste sunulacaktır.

en: If the "Printer Profile:" field reads "None Defined" this indicates that you will need to create at least one Printer Profile for this label template in order to apply a Printer Profile to this label template.
az: Eğer "Yazıcı Profili" alanında "Belirlenmedi" yazıyorsa etiket şablonuna  uygulamak için en az bir yazıcı profili oluşturmanız gerekecektir.

en: If the numbers you've entered in a give row beneath the 'delay' columns are logically inconsistent, Koha will give you an alert, and explain the inconsistency.
az: Eğer 'gecikmeler' sütunları altında belli bir sıraya girdiğiniz sayılar mantıken tutarlı değillerse Koha sizi uyaracak ve tutarsızlığı açıklayacaktır.

en: If the patron does not already have an account, click the 'New' button and choose the patron type you'd like to add
az: Kullanıcının halen bir hesabı yoksa 'Yeni' butonuna tıklayın ve eklemek istediğiniz  kullanıcı türünü seçin

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
az: Eğer bir kullanıcı kategorisi için ödünç verilebilen toplam sayı boş bırakılmışsa herhangi bir sınır uygulanmaz, ancak belli bir metaryal türü için belirlediğiniz sınırlar geçerli olur.

en: If there are no comments, the page will inform you of such
az: Eğer yorum yoksa sayfa sizi bilgilendirir

en: If there is already a patron matching the name you searched, it will show on the results list.
az: Eğer aradığınız ada uygun bir kullanıcı varsa sonuçlar listesinde görünecektir.

en: If there is more than one result, click on the name of the patron you'd like to add an image to
az: Eğer birden fazla sonuç varsa görüntüsünü eklemek istediğiniz kullanıcının adına tıklayın

en: If this is not what you were expecting, go to <a1>patron categories
az: Eğer bu beklediğin durum değilse,  <a1>kullanıcı kategorilerine gidin

en: If this is your first time logging into Koha, you should now got to Koha Administration and setup all system parameters, especially Patron Categories.
az: Eğer bu Koha

en: If this page does not redirect in 5 seconds, click <a1>here</a>.
az: Eğer bu sayfa 5 saniye içinde sizi yönlendirmez ise <a1>burayı</a> tıklayın.

en: If this setting is on the permissions menu will offer more granual permissions
az: Eğer bu ayar açıksa yetkiler menüsü daha granüel (granual - kısmi?) yetkiler sunacaktır

en: If using multiple currencies you will need to pick which currency the totals are in when listed by the vendor and on the invoice.
az: Eğer birden fazla para birimi kullanılırsa sağlayıcının kullandığı kur listesinden kuru ve ödemeyi ayarlamanız gerekecek.

en: If you are CERTAIN that you will never use a MARC tag, then you can delete it, but since this will not result in any appreciable improvement in performance, it is probably better to leave it. There will be tags you want to add, however. If you are using older MARC tags that are not in the list of tags supplied with Koha, then use the MARC tag structure administration page to add them. Similarly, you will probably need to add the holdings tag you currently use, or at least check the subfield structure of the 852 tag if you use it for holdings.
az: Eğer bir MARC alan kodunu hiçbir zaman kullanmayacağınızdan KESİNLİKLE eminseniz silebilirsiniz. Ancak bu, performansta hissedilir bir iyilik sağlamayacağından olduğu gibi bırakmak daha uygundur. Öte yandan yeni alan kodları eklemek isteyebilirsiniz. Eğer Koha tarafından listesi sunulandan daha eski alan kodlarını kullanıyorsanız ve bunlar listede yer almıyorsa MARC alan kodu yapısı yönetimi sayfasını kullanarak eklemeler yapabilirsiniz. Benzer biçimde, halen kullanmakta olduğunuz koleksiyon kodlarını da eklemek isteyebilir veya en azından koleksiyonunuz için eğer 852 alan kodu kullanıyorsanız bu kodun alt alanlarının yapısını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

en: If you are done adding to that order, click the 'Close this basket' link
az: Eğer bu siparişle ilgili çalışmanız biittiyse 'Bu sepeti kapat' bağlantısına tıklayın

en: If you are going to be using a printer (or several printers) that are attached to your Koha server for producing statistical and operations reports, then you need to give each printer a name and tell Koha how to access it. You do this by telling Koha which print queue to use.
az: Eğer istatistiki ve işletimsel raporlar üretmek için Koha sunucusuna bağlı bir (veya birden çok) yazıcı kullanacaksanız, her bir yazıcıya bir ad vermeli ve Kohaya bunlara nasıl erişeceğini söylemelisiniz. Bunu, kullanılacak yazdırma kuyruğunu belirleyerek yapabilirsiniz.

en: If you are not sure what combination of system preferences to use, try using one of the sample profiles at install. Note: many preferences interact with each other. Turning on one system preference may require that others are also set.
az: Eğer  nasıl bir sistem tercihleri kombinasyonu kullanabileceğinizden emin değilseniz, indirilen örnek profillerden birini kullanın. Not: Birçok tercihler birbirlerini etkilerler. Bir sistem tercihinin açılması diğerlerinin de ayarlanmasını gerektirebilir.

en: If you aren't sure if you've already imported a record, keep the radio button set to
az: Eğer bir kaydı daha önce içe aktardığınızdan emin değilseniz butonu ayarlanmış olarak tutun

en: If you charge a rental fee for items (such as DVDs) enter that amount in the 'Rental charge' field
az: Eğer DVD gibi materyaler için ücret uyguluyorsanız miktarını 'Ücret' alanına ekleyin

en: If you do not choose any filters or limits, you will see all items that have not been checked out of your library
az: Eğer herhangi bir süzgeç veya kısıt seçmediyseniz ödünç alınmamış tüm materyalleri  görürsünüz

en: If you do not choose any filters or limits, you will see all patrons who have not checked anything out of your library
az: Eğer herhangi bir süzgeç veya kısıt seçmediyseniz kütüphanenizden herhangi bir materyal ödünç almamış tüm kullanıcıları görürsünüz

en: If you enter a title, you can use the wildcard % : entering %Times% returns every subscription containing Times in the title. Entering New York% returns every subscription with title starting with New York.
az: Eğer dergi adı giriyorsanız % jokeri kullanabilirsiniz: % Times% şeklinde girerseniz dergi adında Times geçen tüm abonelikler gelir. New York% girişi New York ile başlayan tüm abonelikleri getirir.

en: If you have a login name and password for other Z39.50 servers, Koha will save your user ID and password in addition to the other information it needs to make a connection. (For anonymous servers, leave the userid and password fields blank.) The other fields on the form control whether or not the server is automatically searched when you request a Z39.50 search (put a "1" in the "Checked" field) and the order in which it is checked.
az: Eğer diğer Z39.50 sunucuları için bir kullanıcı adı ve parolaya sahipseniz, Koha bunları ve bağlantıyı gerçekleştirmek için gerekli diğer bilgileri saklayacaktır. (Anonim sunucular için, kullanıcı adı ve parola kısımları boş bırakılır.) Formdaki diğer alanlar, bir Z39.50 taraması istediğinizde sunucunun otomatik taranıp taranmadığını ("işaretlenen " ("checked") alana "1 " koyun) ve bu işlemin hangi sıra ile yapıldığını kontrol eder.

en: If you have ordered multiple copies of the same item, then use the &quot;+&quot; to bring up another
az: Aynı materyalden birçok kopya sipariş ettiyseniz; başka kopyalar için &quot;+&quot;  kullanın

en: If you know that the item is not in the library already, then create a new record from scratch.
az: Eğer materyalin kütüphanede olmadığını biliyorsanız, sıfırdan yeni bir kayıt oluşturun.

en: If you only have one patron image you might want to upload it via the patron information page instead of using this bulk tool.
az: Eğer yalnızca bir kullanıcının görüntüsü varsa bu küme aktarım aracı yerine kullanıcı bilgileri sayfasından nyüklemeyi yeğleyebilirsiniz.

en: If you press the &quot;+&quot; by mistake, use the &quot;-&quot; button to remove the unwanted Item Details
az: Eğer &quot;+&quot; tuşuna yanlışlıkla basarsanız, istenmeyen Materyal Ayrıntılarını kaldırmak için &quot;-&quot;  tuşunu kullanın

en: If you try to transfer and item the library it's already at you will be presented with a message to the right of the transfer form telling you that the item is already at the library
az: Eğer halen kütüphanede var olan bir materyali aktarmaya çalışırsanız aktarım formunun sağ tarafında bu durumu bildiren br mesaj görürsünüz.

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or debar member), a delay value is required.
az: Eğer Koha'dan bir iş başlatmasını isterseniz (bir mektup yollamak veya üyeliğe engel olmak gibi), bir süre (delay) değeri gereklidir

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or debar member), a delay value is required. No delays means no actions will be performed.
az: Eğer Koha'dan bir iş başlatmasını isterseniz (bir mektup yollamak veya üyeliğe engel olmak gibi), bir erteleme değeri gereklidir. Hiç erteleme olmaması hiç bir faaliyetin yapılmayacağı anlamına gelir.

en: If you want to claim any issues then you need to elect a supplier at this point.
az: Eğer herhangi bir dergiye hatırlatma göndermek isterseniz bu noktada bir sağlayıcı seçmeniz gerekmektedir.

en: If you want to create a new subscription, click on "Add subscription"
az: Yeni bir üyelik oluşturmak isterseniz, "Abonelik ekle" üzerine tıklayın

en: If you want to create a new subscription, click the "Add subscription" button.
az: Yeni bir üyelik oluşturmak isterseniz, "Abonelik ekle" butonuna tıklayın.

note: SCRIPT
en: If you wish to claim late or missing issues you must link this subscription to a vendor. Click OK to ignore or Cancel to return and enter a vendor
az: Geciken ya da eksik olan sayılar için hatırlatma yapmak isterseniz aboneliği bir sağlayıcıya bağlamanız gerekir. Yok saymak için TAMAM veya geri dönüp sağlayıcı girmek için İptal tuşuna tıklayın.

en: If you wish to provide access to authority records for a given subfield -- MARC 21's 700a subfield, for instance, to make sure an author's name is available in an added entry in its approved form -- you will need to create a subfield &quot;9&quot; for that tag (e.g. tag 700, subfield 9).&nbsp; This is done by adding the subfield via the 'Authority types' administration module.
az: Belli bir alt alan için otorite kayıtlarına erişim sağlamak istiyorsanız --örn. bir yazarın adının onaylanmış şekliyle ek girişte varolduğundan emin olmak için  MARC21'de 700a alt alanı-- söz konusu alan için &quot;9&quot; alt alanı yaratmanız gerekecektir. (Örn. Alan kodu 700, altalan 9).&nbsp; Bu, 'Otorite türleri' yönetimi modülünden alt alan eklemek suretiyle yapılabilir.

en: If you would like to PERMANENTLY delete a user, click 'Delete' under 'More'. A confirmation box will appear, so don't worry about accidentally deleting a record. Just be absolutely sure before you delete!
az: Eğer bir kullanıcıyı DAİMİ OLARAK silmek isterseniz, 'Daha fazla' altındaki 'Sil' e basın. Kaydın yanlışlıkla silinme endişesi olmasın diye bir onaylama kutusu konmuştur. Silmeden önce kesinlikle emin olun!

en: If you would like to edit a patron's information, click the 'Edit' button. You can also click one of the 'Edit' links below each section on the patron record.
az: Eğer bir kullanıcının bilgilerini düzeltmek isterseniz, 'Edit' düğmesine basın.Aynı zamanda kullanıcı kaydındaki her bölümün altındaki 'Edit' linklerinden birini tıklayabilirsiniz.

en: If you'd like a limited number of records, enter in a filter for biblio numbers or item call numbers.
az: Sınırlı sayıda kayıt istiyorsanız künye numaraları veya yer numaraları yönünden sınırlamak için filtreleme yapın.

en: If you'd like to change the image, just upload a new image
az: Görüntüyü değiştirmek istiyorsanız yeni bir görüntü yükleyin

en: If you'd like to delete the patron image, click the 'Delete' button under 'Manage Patron Image'
az: Eğer bir kullanıcı görünümünü silmek isterseniz, 'Kullanıcı Görüntü Yönet' altındaki 'Sil' butonuna tıklayın

en: If you'd like to only import items of one type or from one library, you can choose those from the pull downs
az: Eğer yalnızca belirli bir tür materyal veya belirli bir kütüphaneden ithal etmek istiyorsanız açılan menüden seçim yapabilirsiniz

en: If you're adding a 'Child' or 'Professional' you will see an additional field, asking you to define a Guarantor.
az: Eğer bir 'çocuk' veya bir 'profesyonel' ekleyecekseniz Kefil belirlemeniz için ek bir alan açılacaktır.

en: If you're adding an 'Organization' you will see fewer fields in this first section.
az: Eğer  bir 'Kurum' ekleyecekseniz bu ilk bölümde daha az alan göreceksiniz.

note: INPUT type=submit
en: Ignore
az: Yoksay

en: Ignore and return to transfers:
az: Yoksay ve aktarmalara geri dön:

en: Ignore incoming record (its items may still be processed)
az: Gelen kaydı yoksayın (ona bağlı materyaller yine de işleme alınabilir)

en: Ignore items
az: Materyali yoksay

en: Ignore this one, keep the existing one
az: Bunu yoksay, mevcut olanı koru

en: Ignore this one, keep the existing one.
az: Bunu yoksay,mevcut olanı koru.

note: %1$s: TMPL_VAR name=stopwords_removed
en: Ignored the following common words: "%s"
az: İzleyen sık kullanılan sözcükler yoksayılmıştır: "%s"

en: Illustration
az: Resim

en: Illustration - Book 1:
az: Resim - Kitap 1:

en: Illustration - Book 2:
az: Resim - Kitap 2:

en: Illustration - Book 3:
az: Resim - Kitap 3:

en: Illustration - Book 4:
az: Resim - Kitap 4:

en: Illustration - Full Page Plates 1:
az: Resim - Tam Sayfa Resimler 1:

en: Illustration - Full Page Plates 2:
az: Resim - Tam Sayfa Resimler 2:

en: Illustration - Full Page Plates 3:
az: Resim - Tam Sayfa Resimler 3:

en: Illustration - Full Page Plates 4:
az: Resim - Tam Sayfa Resimler 4:

en: Illustration - Technique:
az: Resim - Teknik:

en: Illustration codes 1:
az: Resim kodları 1:

en: Illustration codes 2:
az: Resim kodları 2:

en: Illustration codes 3:
az: Resim kodları 3:

en: Illustration codes 4:
az: Resim kodları 4:

en: Image
az: Görüntü

en: Image:
az: Görüntü:

en: Import
az: içe aktar

en: Import Patrons
az: Kullanıcıları İçe Aktar

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import into catalog
az: Kataloğa aktar

en: Import into the borrowers table
az: Ödünç alanlar tablosu içine aktar

en: Import patron data
az: Kullanıcı verisini içe aktar

en: Import patrons
az: Kullanıcıları içe aktar

en: Import results :
az: İçe aktarım sonuçları :

en: Import this biblio
az: Bu künyeyi içe aktar

en: In Koha this typically means that the Koha team is working on new features
az: Koha'da bu, Koha ekibinin yeni özellikler üzerinde çalıştıkları anlamına gelmektedir

en: In Use
az: Kullanımda

en: In addition to overdue fines, replacement costs for lost items, account management fees and other library specific fees will show on the account
az: Gecikme cezalarına ek olarak, kayıp materyaller için  bedel ödeme, hesap yönetimi ücretleri ve diğer kütüphaneye özel ücretler hesapta görülür

en: In the biblio framework, the reported tag
az: Bibliyografik çerçevede, raporlanmış alan kodu

en: In the case of President's Day it is not repeatable.
az: Bu özel bayramda (President's Day) tekrarlanamaz.

en: In the future, this features will be expanded to allow new filing rules to be created (defined) on the fly. In other words, in addition to choosing from a static sorting routine or filing rule, you will be able to actually to define new ones.
az: Gelecekte bu özellik yeni kuralların yaratılmasına (tanımlanmasına) olanak verecek şekilde genişletilecektir. Bir diğer deyişle, statik bir sıralama kuralı seçimi yapmak yerine kendi kurallarınızı belirleyebileceksiniz.

en: In this screen, you can see subscription detail, and modify it if you need.
az: Bu ekranda, abonelik ayrıntılarını görebilir ve ihtiyaç duyarsanız değiştirebilirsiniz.

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=transfertfrom %2$s: TMPL_VAR name=transfertto %3$s: TMPL_VAR name=transfertwhen
en: In transit from %s, to %s, since %s
az: %s tarihinden bu yana %s Kütüphanesinden %s Kütüphanesine aktarımda

en: Inactive
az: Pasif

en: Include any notes that you may want to record for internal purposes.
az: Kurum içi kullanım amacıyla kayda almak istediğiniz notları ekleyebilirsiniz.

en: Include expired subscriptions:
az: Süresi dolmuş abonelikleri içerir:

en: Independent Branches and Autolocation are switched on and you are logging in with an IP address that doesn't match your branch.
az: Bağımsız Şubeler ve Otomatik Konumlama açık ve şubenizle uyuşmayan bir IP adresi ile giriş yapıyorsunuz.

en: Index availability code
az: Dizin mevcut olan kodu

en: Index indicator
az: Dizin göstergesi

en: Indexed in:
az: Dizinlendiği kaynak:

en: Indexes
az: Dizinler

en: India ink
az: Çini mürekkebi

en: Indicate the expected length of time that this serial will be subscribed to.
az: Bu süreli yayına abone olunması için geçecek tahmini süreyi belitir.

en: Individual Libraries:
az: Kütüphaneler:

en: Info
az: Bilgi

en: Info:
az: Bilgi:

en: Information
az: Bilgi

en: Initial word
az: İlk kelime

en: Initials:
az: Baş Harfler:

en: Inner Counter
az: Dahili Sayaç

note: INPUT type=button name=insert
en: Insert
az: Araya ekle

en: Installation complete.
az: Kurulum tamamlandı.

en: Instruments ou voix dans un ensemble:
az: Enstrümantal veya vokal topluluk

en: Insufficient privileges.
az: Yetersiz haklar.

en: Integer
az: Tam sayı

note: A
en: Internationalization and Localization
az: Evrenselleştirmek ve Yerelleştirmek

en: Into an application
az: Bir uygulamaya

en: Into an application:
az: Bir uygulama için:

en: Invalid authority type
az: Geçersiz otorite türü

en: Invalid username or password
az: Geçersiz kullanıcı adı veya parola

en: Inventory
az: Envanter

en: Inventory/Stocktaking
az: Envanter/Stok sayımı

en: Inventory/stocktaking
az: Envanter/stok sayımı

en: Invoice
az: Fatura

note: %1$s: TMPL_VAR name=invoice
en: Invoice %s
az: Fatura %s

en: Invoice / Code:
az: Fatura / Kod:

en: Invoice Amount
az: Fatura Miktarı

en: Invoice Item Price Includes GST:
az: Faturadaki Materyal Fiyatına KDV Dahildir:

en: Invoice Number
az: Fatura Numarası

en: Invoice Prices are
az: Fatura Bedelleri

en: Invoice Prices are:
az: Faturadaki Fiyatlar:

en: Invoice number:
az: Fatura numarası:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=booksellerinvoicenumber
en: Invoice number: %s
az: Fatura numarası: %s

en: Invoice prices
az: Fatura bedelleri

en: Irregular
az: Düzensiz

en: Irregularity:
az: Düzensizlik:

en: Is a URL:
az: URL:

en: Is a linking field : Select this if you want to use this field for linking other authorities to this authority. The kohafield should be set to auth_header.linkid in this subfield(preferred) or any other subfield in this field :
az: Bir bağlama alanıdır: Eğer bu alanı diğer otorite kayıtlarını bu otorite kaydına bağlamakiçin kullanmak istiyorsanız bu alanı seçin. Kohaalanı (kohafield) bu alt alanda (tercih edilen) veya bu alanın başka herhangi bir alt alanında auth_header.linkid olarak ayarlanmalıdır:

en: Is highly scalable (can scale to tens of millions of bibliographic records. Examples of Zebra Koha installations include: http://catalog.ccfls.org/cgi-bin/koha/opac-main.pl or http://www.mediathequeouestprovence.fr/)
az: Yüksek derecede ölçeklendirilebilir (bibliyografik kayıtların on milyonlarcasını ölçeklendirebilir. Zebra Koha kurulumlarının örnekleri arasında şunlar vardır: http://catalog.ccfls.org/cgi- bin/koha/opac-main.pl veya http://www.mediathequeouestprovence.fr/)

en: Is there a way to run this tool automatically?
az: Bu aracı otomatik çalıştırmanın bir yolu var mı?

note: %1$s: TMPL_VAR name=duplicatetitle
en: Is this a duplicate of <a1>%s</a>?
az: Bu <a1>%s</a> bir çift kayıt mıdır?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Issue
az: Sayı

en: Issue #
az: Sayı #

note: For the first occurrence, %1$S: type=text name=serialseq
en: Issue %S
az: Sayı %S

en: Issue History
az: Sayının Geçmişi

en: Issue date
az: Yayın tarihi

en: Issue number
az: Yayın numarası

en: Issue:
az: Sayı:

en: Issues count
az: Ödünç sayısı

en: Issues summary
az: Sayıların özet bilgisi

en: Issuing Library
az: Ödünç Veren Kütüphane

en: Issuing rules are set for item types (and for patron types / libraries)
az: Ödünç verme kuralları materyal türleri için oluşturulmuştur (ayrıca kullanıcı türleri / kütüphaneler için de)

en: Istanbul, Turkey
az: İstanbul, Türkiye

note: %1$s: TMPL_VAR name=histstartdate
en: It began on <b>%s</b> and is issued every <b>
az: <b>%s</b> tarihinde başladı ve her <b> yayınlanır

note: %1$s: TMPL_VAR name=count
en: It has <b>%s</b> entries.
az: <b>%s</b> girişi var.

en: It is a good idea to be selective in choosing servers. Defining more than five or six checked servers may slow down your Z39.50 search results, even if they are queried all together.
az: Sunucuların seçiminde seçici olmak iyi bir fikirdir. Beş, altı sunucudan fazlasını işaretlemek, hepsi birlikte taransa bile Z39.50 tarama sonuçlarınızı yavaşlatabilir.

en: It is highly advisable that you get in the habit of checking the catalog first before placing an order for a new item. This saves unnecessary duplicate bibliographic records in your database and any need to merge/deduplicate records.
az: Yeni bir materyal siparişi girişinden önce kataloğu kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmeniz ısrarla önerilir. Bu veritabanınızda gereksiz bibliyografik kayıtların oluşmasına ve çift kayıtların birleştirilmesi/silinmesi gereğinin doğmasına engel olur.

en: It is useful to import a bunch of ISO 2709 biblios that can be used later for a quick cataloguing
az: Daha sonra kataloglamada kullanmak üzere bir grup ISO 2709 (MARC) formatında künye içe aktarmak yararlı olacaktır

en: It should find the item that was just set up in Acquisitions. Note If you have not yet set this up in Acquisitions, click Create Biblio. It will take you back to Acquisitions Order Form.
az: Sağlama içinde henüz oluşturulmuş olan materyali bulmalıdır. Eğer küyeyi Sağlamada henüz oluşturmadıysanız, Künye Oluştur üzerine tıklayınız. Bu sizi Sağlama Sipariş Formu'na geri götürür.

en: Italiano (Italian)
az: İtalyanca

en: Item
az: Materyal

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=object
en: Item %s
az: Materyal %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=getTitleMessageIteminfo %2$s: TMPL_VAR name=ISSUED_TO_ANOTHER
en: Item ( %s ) checked out to %s. Check in and check out?
az: Materyal (%s), %s adlı kullanıcıya ödünç verilmiş.Geri alacak ve ödünç mü vereceksin?

en: Item Barcode
az: Materyal Barkodu

en: Item Call Number
az: Materyal Çağrı Numarası

en: Item Callnumber:
az: Materyal Yer Numarası:

en: Item Checked out
az: Materyal Ödünç Alındı

en: Item Consigned:
az: Materyal Gönderildi:

en: Item Count
az: Materyal Sayımı

en: Item Details
az: Materyal Ayrıntıları

en: Item Information
az: Materyal Bilgisi

en: Item Location (items.location) is
az: Materyal Yeri (materyallar.yer)

en: Item Number:
az: Materyal Numarası:

en: Item Status
az: Materyalin Durumu

en: Item Type
az: Materyal Türü

en: Item Type:
az: Materyal Türü:

en: Item Types Administration
az: Materyal Türleri Yönetimi

en: Item barcode:
az: Materyal barkodu:

note: %1$s: TMPL_VAR name=wbrname
en: Item being transfered to <b> %s</b>
az: Materyal <b> %s</b> adresine aktarılıyor

en: Item details: (add to catalog)
az: Materyal detayları: (kataloğa ekle)

en: Item has been withdrawn
az: Materyal kayıttan düşülmüştür

note: %1$s: TMPL_VAR name=nottransferedby
en: Item hasn't been transfered yet from %s
az: Bu materyal %s kütüphanesinden henüz aktarılmamıştır

en: Item is
az: Materyal

en: Item is already at destination library.
az: Materyal gönderildiği kütüphaneye ulaşmıştır.

note: %1$s: TMPL_VAR name=RESERVE_WAITING
en: Item is consigned for %s
az: Materyal %s için gönderildi

en: Item is currently checked out to this patron. Renew?
az: Materyal halen bu okuyucuya ödünç verilmiş bulunulmaktadır. Süresi uzatılsın mı?

note: %1$s: TMPL_VAR name=branchname %2$s: TMPL_VAR name=name %3$s: TMPL_VAR name=borrowernumber
en: Item is marked waiting at %s for %s (<a1>%s</a>).
az: Materyal %s te %s için bekliyor olarak işaretlenmiş (<a1>%s</a>).

note: %1$s: TMPL_VAR name=RESERVED
en: Item is on reserve for %s
az: Materyal %s için ayrılmıştır.

en: Item is restricted
az: Materyal sınırlandırılmıştır

en: Item is withdrawn.
az: Materyal geri çekilmiştir.

en: Item level holds are available by checking the box next to a particular item
az: Materyal düzeyinde rezervasyonlar belirli bir materyalin yanındaki kutuyu işaretlemek suretiyle yapılabilir

en: Item location between:
az: Materyal konumu … arasında:

en: Item not for loan
az: Materyal ödünç verilemez

en: Item processing
az: Materyal işleniyor

note: %1$s: TMPL_VAR name=reqbrchname
en: Item should now be waiting at library: %s
az: Materyalin şu an beklemede olması gereken kütüphane : %s

en: Item tag
az: Materyal alan kodu

en: Item type
az: Materyal türü

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the <a1>noItemTypeImages system preference</a>
az: Materyal türü görüntüleri iptal edilmiştir. Etkinleştirmek için <a1> noItemTypeImages system prefence (MateryalTuruGoruntusuYok)</a>  kapatın

en: Item type:
az: Materyal türü:

en: Item types
az: Materyal türleri

en: Item types are useful for many things, and
az: Materyal türleri bir çok şey için kullanışlıdır, ve

en: Item types management
az: Materyal türleri yönetimi

note: %1$s: TMPL_VAR name=wbrname
en: Item waiting at <b> %s</b>
az: Materyal <b>%s’de</b> beklemede

en: Item was lost, now found.
az: Materyal kayıptı, şimdi bulundu.

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname %3$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: Item was on loan to <a1> %s %s (%s)</a> and has been returned.
az: Materyal <a1>%s%s(%s)</a>’e ödünç verilmişti, geri getirildi..

en: Item(s)
az: Materyal(ler)

en: Items
az: Materyaller

en: Items <a1>Sort</a>
az: Materyaller <a1>Sırala<a/>

en: Items Available
az: Materyal Mevcut

en: Items Checked Out
az: Materyaller Ödünç Alındı

en: Items Needed
az: Gerekli Materyaller

en: Items expected
az: Beklenen materyaller

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Items for %s
az: Materyal adı: %s

en: Items in shipment
az: Sevkiyat halindeki materyaller

en: Items lost
az: Kayıp materyaller

en: Items not checked out
az: Materyal ödünç verilmedi

en: Items on Reserve
az: Ayrılan Materyaller

note: %1$s: TMPL_VAR name=batch_id %2$s: TMPL_VAR name=batch_count
en: Items to be Printed for Batch %s (%s items)
az: %s Kümesi için Yazdırılacak Materyaller (%s materyaller)

en: Items with no checkouts
az: Hiç ödünç alınmamış materyaller

en: Itemtype
az: Materyaltürü

note: SCRIPT
en: Itemtype missing
az: Materyal türü eksik

en: Itemtype:
az: Materyaltürü:

en: Itemtypes
az: Materyaltürleri

en: Itype <a1>Sort</a>
az: Matturu <a1>Sırala</a>

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: January
az: Ocak

en: Job progress:
az: İşin ilerleyişi:

en: Jobs already entered
az: İşler halen girilmiş

en: Julianehaab, Greenland
az: Julianehaab , Grönland

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: July
az: Temmuz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: June
az: Haziran

en: Juvenile
az: Çocuk koleksiyonu

en: KOHA : INTRANET : Catalogue
az: KOHA : INTRANET : Katalog

en: KOHA: INTRANET: Catalog
az: KOHA: INTRANET: Katalog

en: KOHA:_Labs Thesis Selection plugin
az: KOHA:_Laboratuvar Tez Seçimi eklentisi

en: Keyword
az: Anahtar Kelime

en: Kilometres
az: Kilometreler

en: Kind of cutting:
az: Kesik çeşidi:

en: Kind of disc, cylinder or tape:
az: Disk, silindir veya teyp çeşitleri:

en: Kind of material:
az: Materyal Türü:

en: Kind of sound for moving images
az: Hareketli görüntüler için ses çeşidi

en: Kind of sound:
az: Sesin Türü:

en: Kit
az: Araç Gereç

note: LABEL
en: Kits
az: Araç Gereçler

en: Koha &rsaquo; About Koha
az: Koha &rsaquo; Koha Hakkında

en: Koha &rsaquo; Acquisitions
az: Koha &rsaquo; Sağlama

en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo;
az: Koha &rsaquo; Sağlama &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Add order from a suggestion
az: Koha &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Önerileni siparişe ekle

en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Budgets and Funds: Spent
az: Koha &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Bütçeler ve Ödenekler: Harcanan

en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Funds
az: Koha &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Ödenekler

en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Late orders
az: Koha &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Geciken siparişler

note: %1$s: TMPL_VAR name=name
en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Receipt summary for : %s
az: Koha &rsaquo; Sağlama &rsaquo; %s için alındı özeti:

note: %1$s: TMPL_VAR name=name
en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Receive shipment from vendor %s
az: Koha &rsaquo; Sağlama &rsaquo; %s sağlayıcısından sevkiyatı al

en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Search Existing Records
az: Koha &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Varolan Kayıtlarda Tara

note: %1$s: TMPL_VAR name=basketno
en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Shopping Basket %s &rsaquo;
az: Koha &rsaquo; Sağlama &rsaquo; Alışveriş Sepeti %s &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Suggestions Management
az: Koha &rsaquo; Sağlama &rasquo; Öneriler Yönetimi

en: Koha &rsaquo; Add to List
az: Koha &rsaquo; Listeye Ekle

en: Koha &rsaquo; Administration
az: Koha &rsaquo; Yönetim

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo;
az: Koha &rsaquo; Yönetim &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Authority MARC framework
az: Koha &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Otorite MARC çerçevesi

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Authority MARC subfield structure
az: Koha &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Otorite MARC alt alan yapısı

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Authorized Values
az: Koha &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Onaylanmış Değerler

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Classification Sources
az: Koha &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Sınıflama Kaynakları

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Currencies &amp; Exchange Rates &rsaquo;
az: Koha &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Para Birimleri &amp;Döviz Kurları &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Funds and Budgets
az: Koha &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Ödenekler ve Bütçeler

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Issuing Rules
az: Koha &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Ödünç Verme Kuralları

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Item Types
az: Koha &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Materyal Türleri

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; MARC Check
az: Koha &rsaquo; Yönetim &rsaquo; MARC Kontrolü

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Patron Attribute Types
az: Koha &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Kullanıcı Kod Türleri

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Patron Categories &rsaquo;
az: Koha &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Kullanıcı Kategorileri &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Record Matching Rules
az: Koha &rsaquo; Yönetim &rsaquo; Kayıt Eşleştirme Kuralları

en: Koha &rsaquo; Authorities
az: Koha &rsaquo; Otorite Dizinleri

en: Koha &rsaquo; Authorities &rsaquo;
az: Koha &rsaquo; Otorite Dizinleri &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Authorities &rsaquo; Authority search results
az: Koha &rsaquo; Otorite Dizinleri &rsaquo; Otorite taraması sonuçları

note: %1$s: TMPL_VAR name=authid %2$s: TMPL_VAR name=authtypetext
en: Koha &rsaquo; Authorities &rsaquo; Details for Authority #%s (%s)
az: Koha &rsaquo; Otorite dizinleri &rsaquo; #%s (%s) otorite bilgileri

en: Koha &rsaquo; Barcodes and Labels &rsaquo; Search Results
az: Koha &rsaquo; Barkodlar ve Etiketler &rsaquo; Arama Sonuçları

en: Koha &rsaquo; Borrowers &rsaquo; Create Manual Credit
az: Koha &rsaquo; Üyeler &rsaquo; Elle Alacak Oluştur

en: Koha &rsaquo; Borrowers &rsaquo; Create Manual Invoice
az: Koha &rsaquo; Üyeler &rsaquo; Elle Fatura Oluştur

en: Koha &rsaquo; Can't Delete Patron
az: Koha &rsaquo; Kullanıcı Silinemiyor

en: Koha &rsaquo; Catalog &rsaquo;
az: Koha &rsaquo;Katalog &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Catalog &rsaquo; Advanced Search
az: Koha &rsaquo; Katalog &rsaquo; Gelişmiş Tarama

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Koha &rsaquo; Catalog &rsaquo; Checkout History for %s
az: Koha &rsaquo; Katalog &rsaquo; %s için Ödünç Alma Geçmişi

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Koha &rsaquo; Catalog &rsaquo; Details for %s
az: Koha &rsaquo; Katalog &rsaquo; %s için ayrıntılar

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Koha &rsaquo; Catalog &rsaquo; ISBD Details for %s
az: Koha &rsaquo; Katalog &rsaquo; %s için ISBD Ayrıntıları

en: Koha &rsaquo; Catalog &rsaquo; Item details for
az: Koha &rsaquo; Katalog &rsaquo; için materyal ayrıntıları

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Koha &rsaquo; Catalog &rsaquo; MARC Details for %s
az: Koha &rsaquo; Katalog &rsaquo; %s için MARC Ayrıntıları

en: Koha &rsaquo; Catalog &rsaquo; Subject Search Results
az: Koha &rsaquo; Katalog &rsaquo; Konu Taraması Sonuçları

en: Koha &rsaquo; Catalog Maintenance
az: Koha &rsaquo; Katalog Bakımı

en: Koha &rsaquo; Cataloging
az: Koha &rsaquo; Kataloglama

en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo;
az: Koha &rsaquo; Kataloglama &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo; %s
az: Koha &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; %s

en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo; 4XX plugin
az: Koha &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; 4XX uyumlu eki

en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Import Patrons
az: Koha &rsaquo;› Kataloglama &rsaquo; Kullanıcı İçe Aktar

en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Leader builder
az: Koha &rsaquo; Kataloglama &rsaquo; Tutanak başlığı kurucu

en: Koha &rsaquo; Cataloging Authority Plugin
az: Koha &rsaquo; Kataloglama Otorite Uyumlu Eki

en: Koha &rsaquo; Choose Adult category
az: Koha &rsaquo; Yetişkin Kategorisini seç

en: Koha &rsaquo; Circulation
az: Koha &rsaquo; Dolaşım

en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Billing
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Faturalama

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Check In %s
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; İade al %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Circulation Statistics for %s
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; %s için Dolaşım İstatistikleri

en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Hold Ratios
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Rezerv Oranları

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Holds &rsaquo; Place a hold on %s
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Ayırtma &rsaquo; Ayır %s

en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Holds Queue
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Rezerv Kuyruğu

en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Holds awaiting pickup
az: Koha &rsaquo; Dolaşım  &rsaquo; Alınması beklenen rezervler

note: %1$s: TMPL_VAR name=todaysdate
en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Items Overdue as of %s
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; %s İtibariyle Günü Geçmiş Materyaller

note: %1$s: TMPL_VAR name=LoginBranchname
en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Overdues at %s
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; %s Tarihinde Günü Geçmiş Olanlar

en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Pending Holds
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Beklemedeki Ayırtılmışlar

en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Set Library
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Kütüphane Kur

en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Statistics
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; İstatistikler

en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Transfers
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Aktarmalar

en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Transfers to your library
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Şubenize aktarımlar

en: Koha &rsaquo; Error
az: Koha &rsaquo; Hata

en: Koha &rsaquo; Error 401
az: Koha &rsaquo; Hata 401

en: Koha &rsaquo; Error 402
az: Koha &rsaquo; Hata 402

en: Koha &rsaquo; Error 403
az: Koha &rsaquo; Hata 403

en: Koha &rsaquo; Error 404
az: Koha &rsaquo; Hata 404

en: Koha &rsaquo; Error 405
az: Koha &rsaquo; Hata 405

en: Koha &rsaquo; Error 500
az: Koha &rsaquo; Hata 500

en: Koha &rsaquo; Guarantor Search
az: Koha &rsaquo; Kefil Arama

en: Koha &rsaquo; Hold Report &rsaquo; All Holds
az: Koha &rsaquo; Ayırma Raporları &rsaquo; Ayırtılanların Tümü

en: Koha &rsaquo; Labels
az: Koha &rsaquo; Etiketler

note: %1$s: TMPL_VAR name=bookselname
en: Koha &rsaquo; Member Search &rsaquo; %s
az: Koha &rsaquo; Üye Arama &rsaquo; %s

en: Koha &rsaquo; Patrons
az: Koha &rsaquo; Kullanıcılar

en: Koha &rsaquo; Patrons &rsaquo;
az: Koha &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: Koha &rsaquo; Patrons &rsaquo; Account for %s %s
az: Koha &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; %s %s Hesabı

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: Koha &rsaquo; Patrons &rsaquo; Pay Fines for %s %s
az: Koha &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; %s %s için Ceza Öde

note: %1$s: TMPL_VAR name=surname %2$s: TMPL_VAR name=firstname
en: Koha &rsaquo; Patrons &rsaquo; Set Privileges for %s, %s
az: Koha &rsaquo; Kullanıcılar &rsaquo; %s, %s için Hakları Ayarla

en: Koha &rsaquo; Reports
az: Koha &rsaquo; Raporlar

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; Average checkout period
az: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Ortalama ödünç verme süresi

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; Checkout statistics
az: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Ödünç verme istatistikleri

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; Checkouts by patron category
az: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Kullanıcı kategorisine göre ödünç verilenler

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; Guided Reports &rsaquo; Dictionary
az: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Açıklamalı Raporlar &rsaquo; Sözlük

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; Guided Reports Wizard
az: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Açıklamalı Raporlar Sihirbazı

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; Item Types
az: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Materyal Türleri

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; Items with no checkouts
az: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Ödünç alınmamış materyaller

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; Lost Items
az: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Kayıp Materyaller

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; Most-Circulated Items
az: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; En Çok Ödünç Verilen Materyaller

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; Patrons with No Checkouts
az: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Hiç Ödünç Materyal Almamış Kullanıcılar

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; Patrons with the most Checkouts
az: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; En Çok Ödünç Alan Kullanıcılar

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; Till Reconciliation
az: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; Kasa Mutabakatı

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; serials subscriptions stats
az: Koha &rsaquo; Raporlar &rsaquo; süreli yayın abonelik istatistikleri

en: Koha &rsaquo; Search Results
az: Koha &rsaquo; Tarama Sonuçları

note: %1$s: TMPL_VAR name=supplier
en: Koha &rsaquo; Search for vendor %s
az: Koha &rsaquo; %s Sağlayıcısını Ara

en: Koha &rsaquo; Serials
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar

note: %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: Koha &rsaquo; Serials %s
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar %s

en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo;
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; %s &rsaquo; Edit Routing List
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; Dolaşım Listesini Düzenle

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; Alert subscribers for %s
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; %s için abonelere Bilgi Uyarısı gönder

en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; Check Expiration
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; Abonelik bitim tarihini kontrol et

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; Check In subscription for %s
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; %s aboneliği için giriş işlemi yap

en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; Claims
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; Hatırlatmalar

note: %1$s: TMPL_VAR name=subscriptionid
en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; Details for Subscription #%s
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; #%s için Abonelik Ayrıntıları

en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; Routing Slip Preview
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; Dolaşım Fişi Önizlemesi

en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; Search for Vendor
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; Sağlayıcı Arama

en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; Select Vendor
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; Sağlayıcı Seç

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; Serial Collection information for %s
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; %s için Koleksiyon (Serial Collection) Bilgisi

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; Serial Edition %s
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; %s için Süreli Yayın Basımı

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; Subscription information for %s
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; %s için Abonelik Bilgisi

note: %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber %2$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; Subscription information for biblio #%s with title : %s
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayınlar &rsaquo; %s adını taşıyan #%s Bibliyografik kaydı için abonelik bilgisi

note: %1$s: TMPL_VAR name=subscriptionid
en: Koha &rsaquo; Serials Subscription renew #%s
az: Koha &rsaquo; Süreli Yayın Abonelikleri yenile #%s

en: Koha &rsaquo; Tools
az: Koha &rsaquo; Araçlar

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo;
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Calendar
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Takvim

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Clean Patron Records
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Kullanıcı Kayıtlarını Temizle

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Comments waiting for Approval
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Onay Bekleyen Yorumlar

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Inventory
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Envanter

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Labels
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Etiketler

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Labels &rsaquo;
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Etiketler &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Labels &rsaquo;: Search
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Etiketler &rsaquo; Ara

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; MARC Export
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; MARC Dışa Aktarımı

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Manage Staged MARC Records
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; İşlem sırasına konulmuş MARC Kayıtlarını Yönet

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; News
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Haberler

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Notice Triggers
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Uyarı Tetikleyicileri

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Notices
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Uyarılar

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Send SMS Message
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; SMS Mesajı Gönder

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Stage MARC Records For Import
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; İçe Aktarım İçin MARC Kayıtlarını İşlem sırasına koy

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Task Scheduler
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Görev Zamanlayıcı

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Upload Patron Images
az: Koha &rsaquo; Araçlar &rsaquo; Kullanıcı Görüntülerini Yükle

note: %1$s: TMPL_VAR name=bookselname
en: Koha &rsaquo; Vendor %s
az: Koha &rsaquo; Sağlayıcı %s

en: Koha &rsaquo; Web Installer &rsaquo; Step 1
az: Koha &rsaquo; Web Yükleyici &rsaquo; Adım 1

en: Koha &rsaquo; Web Installer &rsaquo; Step 2
az: Koha &rsaquo; Web Yükleyici &rsaquo; Adım 2

en: Koha &rsaquo; Web Installer &rsaquo; Step 3
az: Koha &rsaquo; Web Yükleyici &rsaquo; Adım 3

en: Koha &rsaquo; Z39.50 Search Results
az: Koha &rsaquo; Z39.50 Tarama Sonuçları

en: Koha -- Authority details
az: Koha -- Otorite bilgileri

en: Koha -- Cataloging: MARC Import
az: Koha -- Kataloglama: MARC İçe Aktarımı

en: Koha -- Circulation: Transfers
az: Koha &rsaquo; Dolaşım &rsaquo; Aktarmalar

en: Koha 2 MARC links
az: Koha 2 MARC bağlantıları

en: Koha 3.0 Installer
az: Koha 3.0 Yükleyicisi

en: Koha Administration
az: Koha Yönetimi

en: Koha Field
az: Koha Alanı

en: Koha Full Call Number
az: Koha Tüm Çağrı Numaraları

en: Koha Team
az: Koha Ekibi

en: Koha administration
az: Koha yönetimi

en: Koha allows you to restrict the values that catalogers can place in some MARC subfields to certain pre-defined &quot;authorized&quot; values. These authorized values are defined here.
az: Koha katalogçuların bazı MARC alt alanlarına girebileceği belirli önceden tanımlanmış &quot;onaylanmış&quot; değerleri sınırlandırmasına izin verir. Bu onaylanmış değerler burada tanımlanmıştır.

en: Koha allows you to specify which MARC tags you want to use and which you want to ignore. When you downloaded and installed Koha, you also got the entire list of MARC21 tags and subfields in current use. Now you need to use the administration page to edit this list and tell Koha which tags you want to use and how you want to use them.
az: Koha kullanmak ve göz ardı etmek istediğiniz MARC alan kodlarını tanımlamanıza izin verir. Koha’yı indirdiğinizde ve yüklediğinizde, şu anda kullanımda olan MARC21 alan kodlarını ve alt alanlarının tam listesine de sahip olacaksınız. Bu listeyi düzenleme ve Koha’ya hangi alan kodlarını kullanacağınızı ve bunları nasıl kullanacağınızı bildirmek için yönetim sayfasını kullanmanız gerekmektedir.

en: Koha automatically sets up authorized value categories for your item types and branch codes, and you can link these authorized values to MARC subfields when you set up your MARC tag structure.
az: Koha otomatik olarak materyal türlerine ve şube kodlarına yönelik otorite değer kategorilerini oluşturur ve MARC alan kodu yapısını oluşturduğunuzda bu otorite değerleri MARC altalanlarına ilişkilendirebilirsiniz.

en: Koha calculates automatically the end of the subscription (based on the start date and the number of issues received). when a subscription has ended, you can't change the status of the last "waited number" (as it's not waited in fact). To be able to "receive" this number, you must renew your subscription.
az: Koha aboneliğin sonlanacağı tarihi otomatik olarak hesaplar (başlangıç tarihi ve gelecek sayı adetine dayanarak). Bir abonelik sona erdiğinde son "beklenen sayı"nın statüsünü değiştiremezsiniz (çünkü aslında beklenmemektedir). Bu sayıyı "alabilmeniz" için aboneliğinizi yenilemek zorundasınız.

en: Koha cannot display existing passwords, so this form can only be used to change a patron's username and/or password, but not to recover an exisiting password.
az: Koha mevcut şifreleri gösteremez. Bu nedenle bu form, mevcut parolayı kurtarmak için değil, yalnızca kullanıcının kullanıcı adını ve/veya parolasını değiştirmek için kullanılır.

en: Koha cannot display existing passwords. Below is a randomly generated suggestion. Leave the field blank to leave password unchanged.
az: Koha mevcut şifreleri gösteremez. Aşağıdaki rastgele oluşturulmuş bir öneridir. Şifreyi olduğu gibi bırakmak için alanı boş bırakınız.

en: Koha comes with a number of predefined (or &quot;canned&quot;) reports, along with two report builder engines.
az: Koha'da iki rapor geliştirme motorunun yanı sıra önceden tanımlanmış (ya da &quot;saklanmış&quot;)raporlar bulunmaktadır.

en: Koha comes with one Z39.50 server site defined (the U.S. Library of Congress) for finding catalog records to import directly into your catalog. In this area, you can define other servers for searching.
az: Koha’da katalog kayıtlarını bularak doğrudan kataloğunuza aktaran, tanımlanmış bir Z39.50 sunucusu (ABD Kongre Kütüphanesi) bulunmaktadır. Bu alanda, tarama işlevi için başka sunucular da tanımlayabilirsiniz.

en: Koha comes with several other categories and pre-defined values your library is likely to use, for instance 'Lost'.
az: Koha, kütüphanenizin muhtemelen kullanacağı çeşitli diğer kategoriler ve  önceden belirlenmiş değerlerle birlikte gelir, Örn. 'Kayıp'.

en: Koha field:
az: Koha alanı:

en: Koha handles overdue notices in one of two automated ways: by email or by printed labels. If a borrower has an email defined in their patron account, overdue notices automatically get sent to the patron's email account according to the schedule defined in the 'Notice/Status Triggers' Tool.
az: Koha gecikme uyarılarını iki otomasyona bağlanmış yöntemle ele alır: e-posta veya basılı etiketler. Eğer bir üyenin kullanıcı hesabında belirlenmiş bir e-posta adresi varsa mesaj otomatikman 'Uyarılar/Durum Tetiklericileri' aracı altında belirlenen zaman tablosuna göre bu adrese gider.

en: Koha has an extensive set of system preferences. The system preferences control all the various features within Koha and whether they are active in your install or not. System preferences are generally set once at install and then not changed.
az: Koha geniş bir sistem tercihleri setine sahiptir. Sistem tercihleri, Koha’da bulunan tüm farklı özelliklerin yüklemenizde aktif olup olmadığını kontrol eder. Sistem tercihleri

en: Koha internal
az: Koha dahili

en: Koha is developed and supported by a large number of developers around the world. Thanks to all the developers and libraries who support Koha
az: Koha dünyadaki çok sayıdaki geliştirici tarafından geliştirilmekte ve desteklenmektedir. Koha'ya destek veren tüm kütüphane ve geliştiricilere teşekkürler.

en: Koha link : <b>very important</b>. Koha is multi-MARC compliant. So, it does not know what the 245$a means, neither what 200$f (those 2 fields being both the title in MARC21 and UNIMARC !). So, in this list you can "map" a MARC subfield to it's meaning. Koha constantly maintains consistency between a subfield and it's meaning. When the user want to search on "title", this link is used to find what is searched (245 if you're MARC21, 200 if you're UNIMARC).
az: Koha link : <b>çok önemli</b>. Koha çoklu-MARC uyumludur. Bu nedenle, ne 245$a , ne de 200$f ne anlama gelir bilmez (bu 2 alanın biri MARC21'de, diğeri UNIMARC'ta eser adını ifade eder). Bu listede bir MARC alanını anlamı ile siz eşleştirebilirsiniz. Koha bir alat alanla anlamı arasında tutarlılığı koruyacaktır. Kullanıcı "eser adı" taraması yaptığında bağlantı tarananın bulunmasına yardımcı olacaktır (MARC21 kullanıyorsanız 245, UNIMARC kullanıyorsanız 200).

en: Koha link:
az: Koha bağlantısı:

en: Koha module:
az: Koha modülü:

en: Koha staff client
az: Koha personel istemcisi

en: Koha supports two types of Lists:
az: Koha iki tür Listeyi destekler:

en: Koha to MARC mapping
az: Koha'dan MARC'a eşleştirme

en: Koha uses subfield 9 to store the link between a bibliographic record and an authority record.
az: Koha 9 altalanını bibliyografik künye ile otorite kaydı arasındaki bağlantıyı saklamak için kullanır.

en: Koha uses the following terms:
az: Koha şu terimleri kullanır:

en: Koha version:
az: Koha sürümü:

en: Koha was unable to open the image for reading.
az: Kohanın okumak için görüntüyü açması olanaksızdı.

en: Koha with Zebra
az: Zebra ile Koha

en: Koha without Zebra
az: Zebrasız Koha

en: LC Call Number:
az: LC Katalog No:

en: LOST
az: KAYIP

en: Label
az: Etiket

en: Label Batches
az: Etiket Kümeleri

en: Label Height:
az: Etiket yYksekliği:

en: Label Layout
az: Etiket Düzeni

en: Label Layouts
az: Etiket Yerleşimini Düzenle

en: Label Num.
az: Etiket Sayısı

en: Label Printing
az: Etiket Basma

en: Label Profiles
az: Etiket Profili

en: Label Width:
az: Etiket Genişliği:

en: Label for lib:
az: Küt için etiket:

en: Label for opac:
az: Opac için etiket:

en: Labels (spine and barcode)
az: Etiketler (sırt ve barkod)

en: Laboratory
az: Laboratuvar

en: Laboratory Search
az: Laboratuvar Tarama

en: Laboratory Search results
az: Laboratuvar Tarama sonuçları

en: Lambert's azimuthal equal area
az: Lambert azimutal eşit alanı

en: Lambert's conformal conic
az: Lambert uyumlu konik

en: Lambert's conformal conict
az: Lambert uyumlu konik

en: Lambert's cylindrical equal area
az: Lambert silindirik eşit alan

en: Language
az: Dil

en: Language of Cataloguing (Mandatory)
az: Kataloglama Dili(Zorunlu)

en: Language:
az: Dil:

en: Languages
az: Diller

en: Lao
az: Lao dili

en: Large print
az: Büyük puntolu

en: Laser optical (Reflective) videodisc
az: Lazer optik (Reflektif) video disk

en: Last Borrower:
az: En Son Ödünç Alan:

en: Last Location
az: Son Yeri

en: Last Seen
az: Son Görülme

en: Last Updated
az: Son Güncelleme

en: Last Updated:
az: Son Güncelleme:

en: Last borrowed:
az: Son ödünç alınma:

note: %1$s: TMPl_VAR name=startdate
en: Last renewal of subscription was <b>%s</b>
az: Üyeliğini Son yenileyenler  <b>%s</b> deydi

en: Last seen
az: Son görülme

en: Last seen:
az: Son görülme:

en: Last set the horizontal and vertical creep. Be sure to use numbers which correspond to the units you specify at the bottom of the form. Negative values are permitted.
az: Son olarak yatay ve dikey kayma ayarlarını yapın. Formun altında belirlediğiniz birimleri ifade eden sayıları kullandığınızdan emin olun. Eksi değerler kullanılabilir.

en: Last value
az: Son değer (last value)

en: Last value / begins with : the last value calculated or the 1st value (when adding a subscription
az: Son değer / şununla başlar : son değer ya da birinci değer hesaplandığında (bir abonelik eklerken)

en: Late
az: Gecikmiş

en: Late : means that the book is late and should be arrived. A books changed to "late" status stays on the issue list, and the next waited number is generated
az: Gecikmiş : bir kitabın geciktiği ve gelmesi gerektiği anlamındadır. "gecikmiş" olarak değişen kitap statüsü listede kalır, ve yeni beklenenen numara yaratılır

en: Late orders
az: Gecikmiş siparişler

en: Law reports and digests
az: Hukuk raporları ve özetler

en: Layout Name
az: Sayfa Düzeni Adı

en: Layout Templates will need to be defined for each type of Label sheet or page you wish to print to.
az: Etiket sayfası ya da basmak istediğiniz her bir sayfa türüne yönelik olarak sayfa düzeni şablonları tanımlanmalıdır.

en: Layout:
az: Sayfa düzeni:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Layouts
az: Sayfa düzenleri

en: Left Page Margin:
az: Sol Sayfa Marjini:

en: Legal articles
az: Yasal maddeler

en: Legal cases and case notes
az: Dava konu ve notları

en: Legislation
az: Mevzuat

en: Lenght
az: Uzunluk

en: Length:
az: Uzunluk:

en: Letter
az: Mektup

en: Level
az: Düzey

en: Lib
az: Küt

en: Librarian
az: Kütüphaneci

en: Librarian identity:
az: Kütüphaneci kimliği:

en: Librarian interface
az: Kütüphaneci arayüzü

en: Librarian:
az: Kütüphaneci:

en: Libraries
az: Kütüphaneler

en: Libraries <a1>Sort</a>
az: Kütüphaneler <a1>Sırala</a>

en: Libraries and Groups
az: Kütüphaneler ve Gruplar

en: Libraries and groups
az: Kütüphaneler ve gruplar

en: Library
az: Kütüphane

en: Library (Callnumber)
az: Kütüphane (Yer numarası)

en: Library Management
az: Kütüphane Yönetimi

en: Library branches are defined in your Basic Parameters.
az: Kütüphane şubeleri Temel Parametrelerinizde belirlenir.

en: Library cannot be deleted because there are patrons using that library
az: Kütüphaneyi kullanan kullanıcılar olması nedeniyle kütüphane silinemez

en: Library category added
az: Kütüphane kategorisi eklendi

en: Library category deleted
az: Kütüphane kategorisi silindi

en: Library category modified
az: Kütüphane kategorisi değiştirildi

en: Library code
az: Kütüphane kodu

en: Library deleted
az: Kütüphane silindi

en: Library is invalid.
az: Kütüphane geçersiz.

en: Library not saved &mdash; code and/or name missing
az: Kütüphane kaydedilmedi &mdash;  kod ve/veya isim eksik

en: Library of the patron:
az: kullanıcının Kütüphanesi:

en: Library saved
az: Kütüphane kaydedildi

en: Library set-up
az: Kütüphane kurulumu

en: Library use
az: Kütüphane kullanımı

en: Library-maintained authority records
az: Kütüphane-tamamlanmış otorite kaydı

en: Library:
az: Kütüphane:

en: Licenses
az: Lisanslar

note: INPUT type=submit
en: Lift Debarment
az: Yasağı Kaldır

en: Limit to <a1>currently available items.</a>
az: Sınırla <a1>mevcut ulaşılabiklir materyaller.</a>

en: Limit to any of the following
az: Aşağıdakilerden herhangi birini sınırla

en: Limit to any of the following:
az: aşağıdakilerden herhangi birini sınırla:

en: Limit to:
az: ile sınırla:

en: Limit type to:
az: Türü sınırla:

en: Limits
az: Sınırlar

en: Limits:
az: Sınırlar:

en: Line
az: Satır

en: Link:
az: Bağlantı:

en: Lisbon, Portugal
az: Lizbon, Portekiz

en: List Fields
az: Liste Alanları

en: List Item Price Includes GST:
az: Liste Fiyatı KDV içerir:

en: List Member:
az: Üyeyi Listele:

en: List Name
az: Liste Adı

en: List Prices are
az: Liste Fiyatları

en: List Prices are:
az: Liste fiyatları:

en: List Prices/Invoice Prices
az: Liste Fiyatları/Fatura Fiyatları

en: List name:
az: Liste adı:

en: List the holds that are ready &amp; await for the patron to take them at the library
az: Hazır rezervleri listeleyin &amp; kullanıcının kütüphaneden alması için beklemeye alın

en: Lists
az: Listeler

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: Lists &rsaquo; Contents of %s
az: Listeler &rsaquo; %s in İçeriği

en: Lists are a great tool for Reader&rsquo;s Advisory. Staff can use Lists to create a variety of reading lists for patrons (for example, according to age and reading level, or on specific topics).
az: Listeler Okuyucu Danışmanı için önemli bir araçtır. Personel, kullanıcılara yönelik bir dizi okuma listesi oluşturmak için Listeleri kullanabilir (örneğin yaş ve okuma düzeyine göre ya da belirli konularda).

en: Lists are editable, permanent book lists. If the 'virtualshelves' Systems Preference has been enabled, both staff and patrons may create Lists. An item included on a List is directly linked to that item&rsquo;s bibliographic record in the Online Catalog. Clicking on the item will take you directly the the item&rsquo;s &ldquo;Details Screen&rdquo; and allow you to check for availability, find the item&rsquo;s location or reserve the item.
az: Listeler düzenlenebilir, kalıcı kitap listeleridir. Eğer listelerle ilgili sistem tercihleri etkinleştirilmişse, personel ve kullanıcılar listeler oluşturabilir. Bir Sanal Rafta yer alan bir materyal, bu materyalin çevrimiçi katalogta yer alan bibliyografik kaydı ile doğrudan ilişkilendirilir. Materyal tıklandığında doğrudan materyalin “ Ayrıntı Ekranı”na yönlendirilir, materyalin rafta olup olmadığını kontrol edebilir, yerini öğrenir ya da ayırtabilirsiniz.

en: Lists can be used by professors to create a bibliography/reading list for class assignments. Clicking on an item in a List connects directly to the details page of that item in the Online Catalog. Students can easily see where the item is in the library and whether or not ist is available for checking out.
az: Listeler ödevlere yönelik okuma listeleri/bibliyografyalar hazırlamak için öğretim elemanları tarafından kullanılabilir. Bir listedeki materyalin üzerine tıklayarak doğrudan çevrimiçi katalogtaki materyalin ayrıntı sayfasına yönlendirilirsiniz. Öğrenciler kolayca materyalin kütüphanede olup olmadığını ya da ödünç alınıp alınamayacağını görebilirler.

en: Literary Text Indicator:
az: Edebi Metin Göstergesi:

en: Literature code
az: Literatür kodu

en: Literature:
az: Literatür:

en: LoC Classification
az: LoC Sınıflama

en: Loading tab...
az: Sekme yükleniyor...

en: Loading, please wait...
az: Yüklüyor, lütfen bekleyin...

en: Loan Period
az: Ödünç Alma Dönemi

en: Loan length
az: Ödünç verme süresi

note: LABEL
en: Local History Materials
az: Yerel Tarih Materyalleri

en: Local Use
az: Yerel Kullanım

en: Local Use Recorded
az: Yerel Kullanıcı Kaydedildi

en: Local Use:
az: Yerel Kullanıcı:

en: Locate the Item on the shelf and then in Circulation, scan or enter the barcode of the item to Check In the item. The item has now been &quot;seen&quot; by Koha and the status has changed. The item will now appear on the &quot;Holds Awaiting Pickup&quot; report.
az: Materyali rafta bulduktan sonra iade almak için Dolaşımda barkodunu barkod okuyucu veya elle girin. Materyal artık Koha tarafından  &quot;görülmüş&quot; ve durumu değiştirilmiştir. Materyal artık &quot;Alınması Beklenen  Rezervasyonlar&quot; raporunda görünecektir.

en: Location
az: Yer

en: Location <a1>Sort</a>
az: Yer <a1>Sırala</a>

en: Location and availability:
az: Yeri ve rafta olup olmadığı:

en: Location selected
az: Seçilen Yer

en: Log View
az: Günlük Görünüm

en: Log in to Koha
az: Koha'ya giriş yap

en: Log viewer
az: Günlük izleyici

note: %1$s: TMPL_VAR name=loggedinusername
en: Logged in as: %s [<a1>Log Out</a>]
az: %s olarak oturum açıldı [<a1>Oturumu Kapa<a1>]

note: INPUT type=submit
en: Login &raquo;
az: Giriş &raquo;

en: Login/password already exists.
az: Giriş/parolası halen mevcut.

en: Logs
az: Günlükler

en: Logs &rsaquo; Results
az: Günlükler &rsaquo; Sonuçlar

en: London, United Kingdom
az: Londra, Birleşik Krallık

en: Look for existing records in catalog?
az: Katalogda var olan kayıtları ara?

en: Lost
az: Kayıp

note: %1$s: TMPL_VAR name=itemlostcount
en: Lost (%s)
az: Kayıp(%s)

en: Lost Card
az: Kayıp Kart

en: Lost Card:
az: Kayıp Kart:

en: Lost Code
az: Kayıp Kod

en: Lost Item
az: Kayıp Materyal

en: Lost Items
az: Kayıp Materyaller

en: Lost Status:
az: Kayıp Durumu:

en: Lost:
az: Kayıp:

en: M&#257;ori
az: Maori

en: MARC Bibliographic Framework Test
az: MARC Bibliyografik Çerçeve Testi

en: MARC Bibliographic framework
az: MARC Bibliyografik çerçevesi

en: MARC Bibliographic framework test
az: MARC Bibliyographic çerçeve testi

en: MARC Export
az: MARC Dışa Aktarımı

en: MARC Framework for
az: ... için MARC çerçevesi

en: MARC Frameworks
az: MARC Çerçeveleri

note: %1$s: TMPL_VAR name=action %2$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: MARC Frameworks &rsaquo; %s %s
az: MARC Çerçeveleri &rsaquo; %s %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: MARC Frameworks &rsaquo; Confirm Deletion of Tag '%s'
az: MARC Çerçeveleri &rsaquo; '%s' Alan kodunun Silinmesini Onayla

en: MARC Frameworks &rsaquo; Data Deleted
az: MARC Çerçeveler i&rsaquo; Veri Silindi

note: %1$s: TMPL_VAR name=marcflavour
en: MARC Frameworks: %s
az: MARC Çerçeveleri: %s

en: MARC Import
az: MARC İçe Aktarımı

en: MARC Import (managing batches)
az: MARC İçe Aktarımı (kümelerin yönetimi)

en: MARC Import (staging)
az: MARC İçe Aktarımı (İşlem sırasına konuluyor)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=tagfield
en: MARC Links %s
az: MARC Bağlantıları %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=tablename %2$s: TMPL_VAR name=kohafield
en: MARC Links &rsaquo; Connect %s.%s to a MARC subfield
az: MARC Bağlantıları &rsaquo; %s.%s : bir MARC alt alanına bağla

en: MARC Staging results :
az: MARC İşlem Sırasına Koyma - sonuçlar:

en: MARC Subfield Structure
az: MARC Alt Alanı Yapısı

note: %1$s: TMPL_VAR name=action
en: MARC Subfield Structure &rsaquo; %s
az: MARC Alt Alan Yapısı &rsaquo; %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagsubfield
en: MARC Subfield Structure &rsaquo; Confirm Deletion of Subfield %s
az: MARC Alt Alan Yapısı &rsaquo;%s Alt Alanının Silinmesini Onaylayınız

en: MARC Subfield Structure &rsaquo; Edit MARC subfields constraints
az: MARC Alt Alan Yapısı &rsaquo; MARC alt alan kısıtlarını Düzenleyin

en: MARC Subfield Structure &rsaquo; Subfield Deleted
az: MARC Alt Alan Yapısı &rsaquo; Alt Alan Silindi

note: %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber %2$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: MARC biblio : %s ( %s )
az: MARC kaydı : %s ( %s )

en: MARC data that is not mapped to a Koha table does not disappear -- it is simply not available for display on circulation screens and on some search results screens.
az: Koha tablosuna haritalanmamış MARC verisi kaybolmaz -- yalnızca ödünç verme ekranlarında ve tarama sonucu ekranlarında gösterilmez.

en: MARC fields
az: MARC alanları

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield
en: MARC links %s
az: MARC bağlantıları %s

en: MARC structure
az: MARC yapısı

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield %2$s: TMPL_VAR name=frameworkcode
en: MARC subfield structure admin for %s (framework %s)
az: %s (%s çerçevesi) için MARC alt alan yapısı yönetimi

en: MARC tag structure administration
az: MARC alan kodu yapısı yönetimi

en: Madras, India
az: Madras ,Hindistan

en: Madrid, Spain
az: Madrid, İspanya

en: Magyar (Hungarian)
az: Magyar (Macar)

en: Mail
az: Posta

en: Main address
az: Sürekli adres

en: Main entry
az: Sürekli giriş

en: Main entry ($a only)
az: Sürekli giriş(sadece $a)

en: Make <a1>Payment</a>
az: <a>Ödeme</a>  Yapınız

note: INPUT type=submit name=submit
en: Make Payment
az: Ödeme Yapınız

en: Make a selection from the drop down list. The &quot;All Suppliers&quot; count gives you a count of the total number of current item claims across all suppliers.
az: Açılan listeden bir seçim yapınız.  &quot;Tüm Sağlayıcılar&quot; sayımı tüm hakkında hatırlatma yapılan eksik sayıların toplamını tüm sağlayıcıları kapsamak üzere verir.

en: Make the changes you'd like and click 'Save'
az: İstediğiniz değişiklikleri yapıp 'Kaydet' e tıklayın

en: Male
az: Erkek

en: Manage Orders
az: Siparişleri Yönet

en: Manage Patron Image
az: Kullanıcı Görüntüsünü Yönet

en: Manage Staged MARC Records
az: İşlem Sırasına Konulmuş MARC Kayıtlarını Yönet

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
az: MARC beğenisi, tarih formatı, yünetici e-postası ve şablonlar gibi genel sistem tercihlerini yönet.

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports.
az: Kayıt içe aktarımı boyunca MARC kayıtlarını otomatik eşleme kurallarını yönet.

en: Manage staged records
az: İşlem sırasına konulmuş kayıtları yönet

en: Manage suggestions
az: Önerileri Yönet

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=authorisedbyname
en: Managed by: %s
az: Yöneten: %s

en: Managed in tab : deals with the tab where the subfield is shown. Ignore means that the subfield is not managed.
az: Sekmede yönetilir : alt alanın gösterildiği sekmeyle ilgilidir. Yoksay, alt alanın yönetilmediği anlamını taşır.

en: Managed in tab : deals with the tab where the subfield is shown. Ignore means that the subfield is not managed. All subfields of a given field must be in the same tab or ignored : 1st it's more logic, 2nd, Koha would be confused to repeat repeatable fields otherwise !!!
az: Sekmede yönetilir : alt alanın gösterildiği sekmeyle ilgilidir. Yok say, alt alanın yönetilmediği anlamını taşır. İlgili alanın tüm alt alanları ya aynı sekmede olmalı ya da yok sayılmalıdır: birinci olarak bu yaklaşım daha mantıklıdır, ikinci olarak da aksi takdirde Koha tekrar edilebilir alanların tekrarında belirsizlik yaşardı !!!

en: Managed in tab:
az: Sekmede yönetilir:

en: Managed staged MARC records, including completing and reversing imports
az: İşlem sırasına konulmuş MARC kayıtları yönetimi, tamamlananlar ve içe aktarımı iptal edilenler dahil

en: Management Notes:
az: Yönetim Notları:

en: Mandatory
az: Zorunlu

en: Mandatory : whether the field is mandatory or not. If mandatory, the cataloger can't validate the biblio if the subfield is empty.
az: Zorunlu : alan zorunlu mu değil mi. Eğer zorunlu ise alanın boş olması durumunda katalogçu künyeyi doğrulayamaz.

en: Mandatory,
az: Zorunlu,

en: Mandatory:
az: Zorunlu:

en: Mandoline
az: Mandolin

en: Manual Credit
az: Elle Kaydedilen Alacak

en: Manual Invoice
az: Elle Kaydedilen Fatura

en: Manual history :
az: Elle Kaydedilen Geçmiş :

en: Manual history:
az: Elle kaydedilen geçmiş:

en: Manual invoices can be paid the same way as automatic fines, by clicking on 'Pay fines'
az: Elle hazırlanan faturalar 'Ceza Öde'ye tıklanarak otomatik cezalar gibi ödenebilir

note: %1$S: type=text name=serialseq
en: Manual issue %S
az: Elle kayedidlen sayı %S

en: Map
az: Harita

en: Map projection
az: Harita projeksiyonu

note: IMG
en: Maps
az: Haritalar

note: LABEL
en: Maps, Globes
az: Haritalar, Küreler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: March
az: Mart

en: Mark all with this reason
az: Tümünde aynı nedeni işaretle

note: INPUT type=submit
en: Mark seen
az: İşaret görüldü

en: Match checks are applied for all candidate matches. Each match check specifies a tag in the incoming record and a tag in the possible matching record. The values must be the same for a match to be considered good (e.g., doing a match check on title, or publication date).
az: Tüm aday eşleşmeler için eşleşme işaretleri uygulanır. Her bir eşleşme işareti gelen kayıttaki belli bir alan kodu ile olası eşleşen kayıttaki bir kodu  belirler . İyi denebilecek bir eşleşme için değerler aynı olmalıdır  (örn. eser adında veya yayın tarihinde eşleşme gibi).

en: Match points <a1>Add matchpoint</a>
az: Noktaları eşleştir <a1>Eşleme noktası ekle </a>

en: Match threshold:
az: Değeri eşleştir:

en: Match?
az: Eşleşme?

note: %1$s: TMPL_VAR name=match_biblionumber %2$s: TMPL_VAR name=match_score %3$s: TMPL_VAR name=match_citation
en: Matches biblio %s (score = %s): <a1>%s</a>
az: Künyeyi eşleştir %s (puan = %s): <a1>%s</a>

en: Matching rule applied
az: Eşleştirme kuralı uygulandı

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
az: Eşleştirme kuralı kodu eksik

en: Matching rule code:
az: Eşleştirme kuralı kodu:

en: Material 1
az: Materyal 1

en: Material 2
az: Materyal 2

en: Material 3
az: Materyal 3

en: Matrix
az: Matriks

en: Matrix:
az: Matris:

en: Max : Returns the highest value
az: Maksimum : En yüksek değere döner

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: May
az: Mayıs

en: May be entered in single-quotes, e.g. 'My Short-Name_of_Library'
az: Tek tırnak içinde girilebilir, örn. 'Benim Kütüphanemin_Kısa_Adı'

en: Mean value of ground resolution
az: Hava fotografı görüntü çözünürlüğünün ortalama değeri

en: Media for sound
az: Ses ortamı

en: Member Information Screen
az: Üye Bilgi Ekranı

en: Member Search
az: Üye Taraması

en: Members
az: Üyeler

en: Men
az: Erkek

en: Merge a Layout and Layout Template via the Label Batch&nbsp;
az: Sayfa yerleşim düzeni ile yerleşim şablonunu Etiket Kümesi  yoluyla birleştirin

en: Message Body:
az: Mesaj Gövdesi:

en: Message Queue
az: Mesaj Kuyruğu

en: Message Subject:
az: Mesaj Konusu:

en: Messages
az: Mesajlar

en: Messaging
az: Mesajlaşma

en: Metres
az: Metre

en: Mexico City, Mexico
az: Meksiko, Meksika

en: Mezzo-soprano
az: Mezosoprano

en: Mezzoteinte
az: Mezzotint

en: Microform
az: Mikroform

en: Miller's bipolar
az: Miller bipoları

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
az: Miller bipolar eğik uyumlu konik

en: Min : Returns the lowest value
az: En az : En düşük değeri verir

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=minPasswordLength
en: Minimum password length: %s
az: Minimum parola uzunluğu: %s

en: Minute (complete with 0):
az: Dakika (0 ile tamamlanır)

en: Minutes:
az: Dakika:

en: Missing
az: Eksik

en: Missing : means the book will never arrive. The issue disappear from the list, and the number of the issue is added to the "missing list" (on the left box)
az: Eksik : materyalin hiçbir zaman gelmeyeceği anlamını taşır. Bu sayı listeden çıkar ve numarası "eksikler listesi" ne eklenir (sol kutuda)

en: Missing Issues
az: Eksik Sayılar

en: Missing issues
az: Eksik sayılar

en: Missing numbers : the list of issues you don't have in your library, and that will never arrive (or have been lost). Automatically filled when a new number is marked "missing". You can manually change this field if you want, for example, to change a long list (1,2,3,4,...,51) to a shorter one (1-51)
az: Eksik sayılar : Hiç sağlanmayacağı veya kaybolduğu için kütüphanenizde bulunmayan eksik dergi sayılarının listesi. Sayı "eksik" diye işaretlenince bu bölüm otomatikman dolar. Ancak örn. uzun bir listeyi (1,2,3,4,….,51) kısaltmak (1-51) istediğinizde elle değişiklik yapabilirsiniz

en: Missing since
az: den beri Eksik

en: Mobile:
az: Cep Telefonu:

en: Moderate OPAC comments
az: OPAC yorumlarını yönet

en: Moderate patron comments
az: Kullanıcı yorumlarını yönet

en: Moderate patron tags
az: Kullanıcı etiketlerini yönet

en: Modification Log
az: Değişiklik Logu

en: Modification log
az: Değişiklik logu

en: Modified Record Code
az: Üzerinde Değişiklik Yapılmış Kayıt Kodu

note: %1$s: TMPL_VAR name=edited_source
en: Modified classification source %s
az: Değiştirilmiş sınıflama kaynağı %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=edited_rule
en: Modified filing rule %s
az: Değiştirilmiş sıralama kuralı %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=edited_attribute_type
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
az: Değiştirilmiş kullanıcı kodu türü &quot;%s&quot;

note: %1$s: TMPL_VAR name=edited_matching_rule
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
az: Değiştirilmiş kayıt eşleme kuralı &quot;%s&quot;

en: Modify
az: Değiştir

en: Modify City
az: Şehri Değiştir

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Modify Currency '%s'
az: Para Birimini Değiştir '%s'

en: Modify Item Type
az: Materyal Türünü Değiştir

note: %1$s: TMPL_VAR name=itemtype
en: Modify Item Type '%s'
az: Materyal Türünü Değiştir '%s'

en: Modify Road Type
az: Yol Türünü Değiştir

en: Modify Z39.50 Server
az: Z39.50 Sunucusunu Değiştir

en: Modify a city
az: Şehir değiştir

note: %1$s: TMPL_VAR name=authid %2$s: TMPL_VAR name=authtypetext
en: Modify authority #%s %s
az: #%s %s otorite kaydında değişiklik yap

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=authid %2$s: TMPL_VAR name=authtypetext
en: Modify authority #%s (%s)
az: #%s (%s) otorite kaydında değişiklik yap

en: Modify authority type
az: Otorite türünde değişiklik yap

en: Modify authorized value
az: Yetkilendirilmiş değeri Değiştir

en: Modify bibliogra
az: bibliograyı Değiştir.

note: %1$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Modify category %s
az: %s kategorisinde değişiklik yap

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Modify category '%s'
az: '%s' kategorisinde değişiklik yap

en: Modify classification source
az: Sınıflandırma kaynağını Değiştir

en: Modify currency
az: Para biriminde değişiklik yap

en: Modify filing rule
az: Dosyalama kuralını Değiştir

en: Modify framework text
az: Çerçeve metninde değişiklik yap

en: Modify library
az: Kütüphanede değişiklik yap

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=branchcode
en: Modify library %s
az: %s Kütüphanesinde değişiklik yap

en: Modify notice
az: Uyarıda değişiklik yap

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=ordnum
en: Modify order details (line #%s)
az: Sipariş ayrıntılarında değişiklik yap (satır #%s)

en: Modify patron attribute type
az: Kullanıcı nitelik türünü değiştir.

en: Modify printer
az: Yazıcıda değişiklik yap

en: Modify record matching rule
az: Kayıt eşleme kuralında değişiklik yap

en: Modify road type
az: Yol türünde değişiklik yap

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Modify subscription for <i>%s</i>
az: %s için aboneliği değiştir.

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Modify system preference '%s'
az: %s' sistem tercihinde değişiklik yap

en: Modify tag
az: Alan kodunda değişiklik yap

en: Modify word
az: Sözcükte değişiklik yap

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Modify z39.50 Server %s
az: %s z39.50 Sunucusunda değişiklik yap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
az: Pazartesi

en: Monographical series
az: Monografik seriler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Month
az: Ay

note: %1$S: type=text name=f11
en: Month %S
az: Ay %S

en: Month:
az: Ay:

en: Monthly
az: Aylık

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: More
az: Daha fazla

en: More &gt; Administration
az: Daha fazla &gt; Yönetim

en: More &gt; Administration &gt; Patrons and Circulation &gt; Circulation and fines rules
az: Daha fazla &gt; Yönetim &gt; Kullanıcılar ve Dolaşım &gt; Dolaşım ve ceza kuralları

note: IMG
en: More information
az: Daha fazla bilgi

en: Moscow, Russia
az: Moskova, Rusya

en: Most -Circulated Items
az: En fazla - Dolaşılan Materyaller

en: Most commonly the home branch is set when adding a staff patron. (See the Adding Staff Patrons part of this manual). When staff members login their home branch will be set automatically. You can see that branch in the top right of the staff client
az: Genel olarak bağlı olunan şube personel kullanıcılar eklenirken ayarlanır. (Bu el kitabının Personel Kullanıcıları Ekleme bölümüne bakınız). Personel kullanıcılar oturum açtıklarında bağlı oldukları şube otomatik olarak ayarlanır. Personel istemcisinin sağ üst tarafında bu şube görülebilir.

en: Most-Circulated Items
az: En fazla ödünç verilen materyaller

en: Motion Picture
az: Sinema Filmi

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
az: Sinema filmleri ve filmstripler =>16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
az: Sinema filmleri ve filmstripler => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
az: Sinema filmleri ve filmstripler => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
az: Sinema filmleri ve filmstripler => 70 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
az: Sinema filmleri ve filmstripler => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
az: Sinema filmleri ve filmstripler => 8mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
az: Sinema filmleri ve filmstripler => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
az: Sinema filmleri ve filmstripler => Süper 8 mm

note: LABEL
en: Motion pictures, Videorecordings, Filmstrips, Slides, Transparencies, Photos, Cards, Charts, Drawings
az: Filmler, Video kayıtları, Film şeritleri, Saydamlar, Diyapozitifler, Fotoğraflar, Kartlar, Çizelgeler, Çizimler

note: IMG
en: Move Up
az: Yukarı taşı

en: Move these patrons to the trash
az: Bu kullanıcıları çöpe taşı

en: Munich, Germany
az: Münih, Almanya

note: LABEL
en: Music
az: Müzik

en: Musical recording
az: Müzik kaydı

en: Must be given to all staff members to allow them to log into the staff interface
az: Personel arayüzüne giriş yapabilmeleri için tüm personele verilmelidir.

en: My Library
az: Kütüphanem

en: MySQL version:
az: MySQL versiyon:

en: NAB standard
az: NAB standart

en: NO NAME
az: AD YOK

en: NOT CHECKED IN
az: İADE ALINMADI

en: NOTE: Exchanges Rates need to be updated manually.
az: NOT: Kurları sizin elle güncellemeniz gerekir (otomatik güncellenmez!).

en: NOTE: If you have scanned all the items in your library, you will not need to change any of the default criteria.
az: NOT: Kütüphanenizdeki tüm materyali taradıysanız varsayılan ölçütlerden herhangi birini değiştirmenize gerek yoktur.

en: NOT_LOAN
az: ÖDÜNÇ_DEĞİL

en: Name
az: Ad

en: Name of Satellite for Remote Sensing Image:
az: Uzaktan Algılanan Görüntü için Uydunun Adı:

en: Name or ISSN:
az: Ad veya ISSN:

en: Name or barcode not found. Please try an other
az: Ad veya barkod bulunamadı. Lütfen bir başkasını deneyin

en: Name or cardnumber:
az: Ad veya kartnumarası:

en: Name your list
az: Listenizin Adı:

en: Name/Location
az: Ad/Yer

en: Name:
az: Ad:

en: Named:
az: Adlı:

en: Naples, Italy
az: Napoli, İtalya

en: Narrative text indicator
az: Anlatı metni göstergesi

note: A
en: Narrower terms
az: Dar terimler

en: Native support for Z39.50 and SRU servers for bibliographic and authority data
az: Bibliyografik ve otorite verileri için SRU ve Z39.50 sunucuları yerel desteği

en: Nature of contents code
az: İçerik kodunun Yapısı

en: Near East University
az: Yakın Doğu Üniversitesi

note: SCRIPT
en: Needs to be entered in digit form -eg 10
az: Sayı olarak basamaklı girilmelidir -örn. 10

en: Negative creep units cause shrinkage of the overall image. Positive creep units cause enlarging of the overall image.
az: Negatif kayma (creep) birimleri tüm görüntüde küçülmeye (shrinkage) yol açar. Pozitif kayma (creep) birimler ise görüntünün tümünü büyütür.

en: Negative offset units cause overall image movement up and to the left. Positive offset units cause overall image movement down and to the right.
az: Eksi offset (bağıl konum) birimleri tüm görüntünün yukarı ve sola hareket etmesine yol açar. Artı birimler ise aşağı ve sağa doğru hareket sağlar.

en: Nelsonville Public Library System
az: Nelsonville Halk Kütüphanesi Sistemi

en: New
az: Yeni

note: SCRIPT
en: New Authority
az: Yeni Otorite

en: New Authority Type
az: Yeni Otorite Türü

note: %1$s: TMPL_VAR name=category
en: New Authorized value for %s
az: %s için yeni Onaylanmış değer

en: New Card
az: Yeni Kart

en: New Category
az: Yeni Kategori

en: New City
az: Yeni Şehir

en: New Classification Source
az: Yeni Sınıflama Kaynağı

en: New Currency
az: Yeni Para Birimi

en: New Definition
az: Yeni Tanım

en: New Entry
az: Yeni Giriş

en: New Filing Rules
az: Yeni Sıralama Kuralları

en: New Framework
az: Yeni Çerçeve (framework)

en: New Fund
az: Yeni Ödenek

en: New Group
az: Yeni Grup

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: New Item
az: Yeni Materyal

en: New Item Type
az: Yeni Materyal Türü

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: New Layout
az: Yeni Yerleşim Düzeni

en: New Library
az: Yeni Kütüphane

en: New List
az: Yeni Liste

en: New Notice
az: Yeni Uyarı

en: New Order
az: Yeni Sipariş

en: New Password:
az: Yeni parola:

en: New Patron Attribute Type
az: Yeni Kullanıcı Kod Türü

en: New Patron:
az: Yeni Kullanıcı:

en: New Preference
az: Yeni Tercih

en: New Printer
az: Yeni Yazıcı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: New Record
az: Yeni Kayıt

en: New Record Matching Rule
az: Yeni Kayıt Eşleme Kuralı

en: New Record with framework:
az: Çerçevesi ile Yeni Kayıt:

en: New Road Type
az: Yeni Yol Türü

en: New Stop Word
az: Yeni Taranmayan Sözcük (Stop Word)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: New Subscription
az: Yeni Abonelik

en: New Tag
az: Yeni Etiket

en: New Username:
az: Yeni Kullanıcı Adı:

en: New Vendor
az: Yeni Sağlayıcı

en: New Z39.50 Server
az: Yeni Z39.50 Sunucusu

en: New authority type
az: Yeni otorite türü

en: New authorized value
az: Yeni onaylanmış değer

en: New category
az: Yeni kategori

en: New city
az: Yeni şehir

en: New currency
az: Yeni para birimi

note: %1$s: TMPL_VAR name=label_batch
en: New label batch created: # %s
az: Yeni etiket kümesi yaratıldı: # %s

en: New library
az: Yeni kütüphane

en: New matching rule
az: Yeni kayıt eşleştirme kuralı

en: New order
az: Yeni sipariş

en: New printer
az: Yeni yazıcı

en: New road type
az: Yeni yol türü

en: New subscription
az: Yeni abonelik

en: New tag
az: Yeni etiket

en: New word
az: Yeni sözcük

en: New z39.50 Server
az: Yeni Z39.50 sunucusu

en: New:
az: Yeni:

en: News
az: Haberler

en: News Help
az: Haberler Yardımı

en: News Items must be entered in all languages to show up for each language in multi lingual setups.
az: Haberler çok dilli düzenleme ile her bir dilde görünmek üzere tüm dillerde girilmelidir.

en: News items are short, blog or news item type posts that can be displayed on both the OPAC and Staff Client main pages. News posts can be formatted using simple HTML code.
az: Haberler, kısa blog ya da haber türü ögelerdir ve gerek OPAC, gerekse personel istemcisi ana sayfalarına konulabilirler. Yeni haberler basit html kodu kullanılarak biçimlendirilebilir.

en: Newspaper
az: Gazete

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next
az: Sonraki

en: Next &gt;&gt;
az: İleri &gt;&gt;

en: Next Page &gt;&gt;
az: Sonraki Sayfa &gt;&gt;

en: Next available
az: Bir sonraki kullanılabilir materyal

en: Next issue publication date:
az: İlk sayının yayın tarihi:

en: Next set the horizontal and vertical offset. Be sure to use numbers which correspond to the units you specify at the bottom of the form. Negative values are permitted.
az: Daha sonra yatay ve dikey bağıl konum (offset) ayarlanır. Formun altında belirtmiş olduğunuz birimlere karşılık gelen sayıları kullandığınızdan emin olun. Eksi değerler kullanılabilir.

en: Next step - Receive issues (see online help on Receive Issues page)
az: Sonraki adım - Sayıları kabul et (Çevrimiçi yardım için Sayıları Kabul Et sayfasına bakınız)

en: Next&gt;&gt;
az: İleri&gt;&gt;

en: Nicholas Rosasco, (Documentation Compiler)
az: Nicholas Rosasco, (Dokümantasyon Derleyicisi)

en: Nicolas Morin (French Translation in 2.0)
az: Nicolas Morin (2.0'daki Fransızca Tercüme)

en: Nimbus
az: Nimbus Bulutu

en: No
az: Hayır

en: No Barcode
az: Barkod Yok

en: No Groups defined.
az: Tanımlanmış Grup yok.

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=msg
en: No Item with barcode: %s
az: %s : barkodlu materyal yoktur

en: No Label Batches Currently Defined
az: Şuanda Tanımlanmış Etiket Kümeleri Yok

en: No Layout Specified: <a1>Select a Label Layout</a>
az: Belirlenmiş Yerleşim Düzeni Yok: <a1>Bir Etiket Yerleşim Düzeni Seçiniz</a>

en: No Limit
az: Sınır Yok

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
az: Dilinizde mevcut(kullanılır)MARC çerçeveleri yok.Çerçevelerin asıl hali İngilizce sunulmaktadır(in)

en: No Patron Card Batches Currently Defined
az: Şuanda Tanımlanmış Kullanıcı Kart Kümeleri Yok

en: No Private Lists.
az: Özel liste yok.

en: No Public Lists.
az: Herkese açık olan Liste Yok.

en: No Template Specified: <a1>Select a Label Template</a>
az: Tanımlanmış Şablon Yok: <a1> Bir Etiket Şablonu Seçiniz</a>

en: No accepted suggestions.
az: Onaylanmış öneriler Yok.

en: No address stored for patron.
az: Saklanan kullanıcı adresi yok.

en: No address stored.
az: Saklanan adres yok.

en: No city stored.
az: Saklanan şehir yok.

en: No claims notice defined. <a1>Please define one</a>.
az: Hiç hatırlatma mesajı belirlenmemiş. <a1>Lütfen bir tane belirleyin</a>.

note: SCRIPT
en: No columns selected!
az: Seçilmiş sütunlar Yok.

en: No comments to moderate
az: Yöneticiye iletilecek yorum yok

en: No database named
az: Adlandırılmış veri tabanı yok

en: No email stored.
az: Saklanan e-posta yok.

en: No holds allowed
az: Ayırtmaya izin verilmiyor

en: No holds found.
az: Bulunan ayırtmalar Yok.

en: No image:
az: Görüntü yok:

note: SCRIPT
en: No irregularities noticed
az: Farkedilen düzensizlik yok

en: No items
az: Materyal yok

note: %1$s: TMPL_VAR name=coltitle
en: No items for %s
az: %s için materyal ekle

en: No items found.
az: Herhangi bir materyal bulunamadı.

en: No log found
az: Log bulunamadı

en: No lost items found
az: Kayıp materyal bulunamadı

en: No matching rule in effect
az: İşleyen eşleme kuralı yok

en: No missing issues found.
az: Eksik sayı Bulunamadı.

en: No more renewals possible
az: Daha fazla süre uzatma olanaksızdır

en: No news loaded
az: Yüklenen haber yok

en: No notice
az: Uyarı yok

en: No order
az: Sipariş yok

en: No outstanding charges
az: Ödenmemiş miktar yok

en: No patron matched
az: Eşleşen kullanıcı yok

en: No patron records have been anonymized
az: Anonim hale getirilen kullanıcı kaydı yok

en: No patron records have been removed
az: Kaldırılan kullanıcı kaydı yok

en: No patron with this name, Please, try another
az: Bu adda kullanıcı yok, Lütfen başka bir ad deneyiniz

en: No pending baskets
az: Bekleyen sepetler yok

en: No pending suggestions.
az: Bekleyen öneriler Yok.

en: No phone stored.
az: Kayıtlı telefon yok.

en: No physical items for this record
az: Bu kayda ilişkin materyal yok

en: No printers defined.
az: Tanımlanmış yazıcı yok.

en: No reasons defined in <a1>authorized values</a>
az: <a1> onaylanmış değerlerde <a1> hiç bir neden tanımlanmamış

en: No records have been staged.
az: Düzenlenen kullanıcı kaydı yok.

en: No rejected suggestions.
az: Reddedilen öneriler Yok.

en: No results for your query
az: Sorgunuza uygun kayıt bulunamamıştır

en: No results found
az: Sonuç yok

note: %1$s: TMPL_VAR name=query
en: No results found for <b>%s</b>
az: %s için sonuç bulunamadı

en: No results match your search
az: Taramanızla eşleşen sonuç yok

en: No results match your search for
az: Taramanızla ilgili eşleşen sonuç yok

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
az: Dilinize ait örnek veri ve ayarlar bulunmamaktadır. Örneklerin asıl hali ingilizce olarak sunulmaktadır (ing)

en: No specific type
az: Özel bir tür yok

en: No statistics to report
az: Rapor edilecek istatistik yok

en: No suggestions waiting
az: Bekleyen öneri yok

en: No title
az: Başlık yok

en: No transfers to receive
az: Alınacak aktarım yok

note: SCRIPT
en: No {X}, Issue {Y}
az: No {X}, Sayı {Y}

note: INPUT type=submit
en: No, Do Not Delete
az: Hayır, Silmeyin

note: INPUT type=submit
en: No, Do not Delete
az: Hayır, Silmeyin

note: INPUT type=submit
en: No, Do not Delete!
az: Hayır, Silmeyin!

note: INPUT type=submit
en: No, Don't Check Out (N)
az: Hayır, Ödünç vermeyin (N)

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
az: Hayır, Silmeyin

en: No, this is not necessary, you will still be able to mark items received without closing a basket. Closing a basket is good practice for keeping track of late orders which is discussed in this manual.
az: Hayır, bu gerekli değildir. Bir sepeti kapatmadan  gelen materyalleri hala işaretleyebilirsiniz. Bu el kitabında üzerinde durulan gecikmiş siparişleri izlemek açısından sepet kapamak iyi bir uygulamadır.

en: No, this report will only remove connections between patrons and items they have checked out in the past but have returned to the library.
az: Hayır, bu rapor yalnızca kullanıcının daha önce ödünç alıp iade ettiği materyallerle kullanıcı arasındaki bağlantıları kaldırır.

en: No. of Items:
az: Materyal Sayısı:

en: No. of times checked out
az: Ödünç verilme sayısı

note: INPUT type=submit
en: No: Save as New Record
az: Hayır: Yeni Kayıt Olarak Kaydedin

en: NoZebra (internal Koha indexes)
az: NoZebra (dahili Koha dizinleri)

en: Nobody
az: Hiç kimse

en: Non fiction
az: Roman dışı

en: Non required value
az: Gerekli değer Yok

en: Non-ISBD
az: ISBD-dışı

en: Non-musical recording
az: Müzik dışı kayıt

en: None
az: Hiç biri

en: None of the above
az: Yukarıdakilerin hiç biri

en: Nonprojected Graphic
az: Öngörülmemiş grafik

en: Nonpublic note
az: Herkese açık olmayan not

en: Nonpublic note:
az: Herkese açık olmayan not:

en: Normal view
az: Normal görüntü

en: Normalised irregular
az: Normalleştirilmiş düzensiz

en: Normalization rule:
az: Normalleştirme kuralı:

en: Normally, you will not want Koha to save keyword references to articles like "The" and "A" and other very common words. Saving keyword references to these words does not help to limit a search and will make the keyword index very large and "cluttered" with words that are not really useful. The "stopwords" list defines these unnecessary words for your installation.
az: Normal olarak Koha'nın çok kullanılan sözcükleri ve "The" ve "A" gibi tanımlıkları anahtar sözcük referansları saklamasını istemezsiniz. Bu tür sözcüklere anahtar sözcük referansları taramaların sınırlanmasında işe yaramaz ve anahtar sözcükler dizinini gereksiz yere kalabalıklaştırır. "Taranmayan sözcükler" (stop words) listesi kurulumunuz için bu tür gereksiz sözcükleri belirler.

en: Norsk Bokmål (Norwegian)
az: Norsk Bokmål (Norveçli)

en: Norsk Nynorsk (Norwegian)
az: Norsk Nynorsk (Norveçli)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Northern
az: Kuzey

en: Not Available
az: Mevcut Değil

en: Not Checked out
az: Ödünç alınmamış

en: Not Issued
az: Yayımlanmamış

en: Not a biography
az: Biyografi değil

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
az: Çerçevelerde kullanılan tüm otorite türlerinin hepsi belirlenmiş değildir.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
az: Aşağıdaki alan kodlarının tüm alt alanları aynı sekmede değillerdir (veya 'yoksayıldı' olarak işaretlenmişlerdir).

en: Not allowed
az: İzin verilmemiş

en: Not at this time.
az: Şimdilik Yok.

en: Not checked out
az: Ödünç alınmamış

en: Not checked out.
az: Ödünç alınmamış.

en: Not defined yet
az: Henüz tanımlanmamış

en: Not finished
az: Bitirilmemiş

en: Not for loan
az: Ödünç verilmez

note: %1$s: TMPL_VAR name=notforloanvalue
en: Not for loan (%s)
az: Ödünç verilmez (%s)

en: Not mandatory,
az: Zorunlu değil,

en: Not on hold
az: Ayrılmamış

en: Not repeatable,
az: Tekrarlanamaz,

en: Not seen since:
az: den beri görülmedi:

en: Not specified or not applicable
az: Geçersiz yada uygulanamaz

en: Notated Music
az: Notaya dökülmüş Müzik

en: Note
az: Not

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
az: Not : Aksi belirtilmedikçe materyaller bu araçla dışa aktarılacaktır.

en: Note for OPAC
az: OPAC için Not:

en: Note for staff
az: Personel için Not

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
az: Yenileme isteğinizi yönetecek kütüphaneci için not:

en: Note if the classification source is in use (check the box for 'yes' and leave unchecked for 'no')
az: Eğer sınıflama kaynağı kullanılıyorsa not edin ('evet' için onay kutusunu işaretleyin, 'hayır' anlamında boş bırakın)

en: Note not all system parameters are required to be set. For example if you do not plan to use budget based acquisitions, then Accounts and Budgets, Currencies and Exchange Rates can be ignored. For more detail, see the Koha Wiki (wiki.koha.org) and KohaDocs (www.kohadocs.org).
az: Tüm sistem parametrelerinin ayarlanması gerekmez. Örneğin bütçeye dayalı sağlama kullanmayı düşünmüyorsanız Hesaplar ve Bütçeler ile Para Birimleri ve Kurlar ayarlanmayabilir. Daha fazla bilgi için bkz. Wiki (wiki.koha.org) ve KohaDocs (www.kohadocs.org).

en: Note on Permissions
az: Yetkiler hakkında not

en: Note that the Surname (or Last Name) is required for each patron as a default setting. You can define which fields, if any, should be required.
az: Varsayılan bir ayar olarak her bir kullanıcı için Soyadı gerektiğini not edin. Hangi alanların, eğer söz konusu ise, gerekli olduğunu belirleyin.

en: Note that the subscription renewal done by the "serials librarian" is supposed to be immediate. We have decided to keep Koha as simple as possible. In fact, the subscription renewal won't be immediate, but we didn't wanted to add too much complexity.
az: Süreli Yayın Kütüphanecisi tarafından yapılacak yenilemelerin hemen gerçekleşmesi söz konusudur. Koha'yı olabildiğince yalın tutmayı hedefledik. Aslında yenileme hemen olmayacaktır ama işi karmaşıklaştırmak istemedik.

en: Note that you can always print Koha screens directly to a printer attached to your workstation just by using your web browser's Print function.
az: Bilgisayarınıza bağlı bir yazıcı ile Koha ekranlarını web tarayıcınızın yazdırma işlevinden yararlanarak doğrudan yazdırabilirsiniz.

en: Note that, if you choose "Zebra", you must configure Zebra before your catalog searching will work)
az: Seçiminiz "Zebra" olursa katalog taramanızın çalışması için önce onu yapılandırmanız gerektiğini not ediniz.

en: Note:
az: Not:

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
az: Not: Sütun seçerken dikkatli olun. Çok geniş bir seçim yaparsanız hiçbir zaman tamamlanamayacak bir raporla karşı karşıya kalabilirsiniz veya sisteminiz yavaşlayabilir.

en: Note: Definitions can be deleted easily, and if you are still learning the structure of the Koha data, it may take a little while to sort out which fields you require. Some trial and error may be required.
az: Not: Tanımlar kolayca silinebilir ve eğer hala Koha verilerinin yapısını öğreniyorsanız hangi alanlara ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz biraz zaman alabilir. Bir miktar deneme yanılmayı göze almalısınız.

en: Note: Subscription is about to expire next issue.
az: Not: Abonelik diğer sayıda sona ermek üzeredir.

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
az: Not: 'Kopyalanacak otorite alanı' için otorite kaydından bibliyografik kayda kopyalanması gereken otorite alanını girin. Örn. MARC21 içindeki 100 otorite alanı bibliyografik kayıtta da 100 alanına kopyalanmalıdır.

en: Note: you should have no reasons to modify the following default values
az: Not: varsayılan bu değerleri değiştirmek için herhangi bir nedeniniz olmamalıdır

en: Notes
az: Notlar

en: Notes/Comments
az: Notlar/Yorumlar

en: Notes:
az: Notlar:

en: Nothing found
az: Hiçbir şey bulunamadı

en: Nothing found. <a1>Try another search</a>.
az: Hiç bir şey bulunamadı. <a1>Bir başka tarama deneyin</a>

en: Notice
az: Uyarı

en: Notice/status triggers
az: Uyarı/durum (statü) tetikleyicileri

en: Notices
az: Uyarılar

en: Notices are messages sent to patrons, vendors and staff to notify them at key times.
az: Uyarılar kullanıcılara, sağlayıcılara ve personele belirli zamanlarda gönderilen mesajlardır.

en: Notified by
az: Trafından yarıldı

en: Notify id
az: Uyarı no

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: November
az: Kasım

en: Now choose operations that you want to preform on each column. The operations that can be selected are:
az: Şimdi her bir sütunda gerçekleştireceğiniz işlemi seçiniz. Seçilebilecek işlemler şunlardır:

en: Now select the criteria that you wish to use to build your definition. Click on the database column name and then press the add button. Once you have selected all your desired columns, press Next.
az: Şimdi tanımlamalarınızda temel alacağınız ölçütleri seçin. Veri tabanı sütununa tıklayın ve sonra ekle butonuna basın. Tüm istenen sütunlar seçildikten sonra ileri (next) butonuna basın.

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
az: Şimdi veri tabanı tablolarını yaratmaya ve bunlara varsayılan verileri girmeye hazırız.

en: Now you have set the Last Seen Date of the items, you can use that as a criteria to generate a report. Use the &quot;Select items you want to check&quot; feature to generate this report.
az: Şmdi materyallerin Görüldüğü Son Tarihleri ayarlamış bulunuyorsunuz, Bunu bir ölçüt olarak rapor üretmek için kullanabilirsiniz.Bu raporu üretmek için  özelliğini kullanın.

en: Now you need to select the values for each column that will make up your new criteria. There are different ways to define the values, based on the type of data in the column you have selected
az: Şimdi yeni kriterinizi oluşturacak olan her sütun değerini seçmeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz sütunun içindeki verinin tipine bağlı olmak sureti ile kolon değerlerini belirlemenin bir çok yolu vardır.

en: Now you will need to select the area that you are binding the definition to. Definitions can only be bound to one area. If you wish to use a similar definition in say, Circulation and Patrons, you will need to create two definitions - one for each area
az: Şimdi, açıklamayı sınırlandıracağınız alanı seçmek durumunda olacaksınız. Açıklamalar sadece bir tek alanla sınırlandırılabilir. Benzer bir açıklama kullanılacaksa; söz gelimi Sirkülasyon ve Kullanıcı, her bir alan için iki açıklama oluşturmak durumunda olacaksınız

en: Num.
az: Numara

en: Num/Patrons
az: Numara/Kullanıcılar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Number
az: Sayı

en: Number of Columns:
az: Sütun Sayısı:

en: Number of Items Displayed
az: Görüntülenen Materyal Sayısı

en: Number of Renewals
az: Yenilemelerin Sayısı

en: Number of Rows:
az: Satır Sayısı:

en: Number of issues:
az: Baskı sayısı:

en: Number of items added
az: Eklenen materyal sayısı

en: Number of items deleted
az: Silinen materyal sayısı

en: Number of items ignored because of duplicate barcode
az: Çift barkodlama nedeniyle dikkate alınmayan materyal sayısı

en: Number of months
az: Ay sayısı

en: Number of months:
az: Ay sayısı:

en: Number of num:
az: Sütun Sayısı:

en: Number of records added
az: Eklenen kayıt sayısı

en: Number of records changed back
az: Değiştirilen kayıt sayısı

en: Number of records deleted
az: Silinen kayıt sayısı

en: Number of records ignored
az: Dikkate alınmayan kayıt sayısı

en: Number of records not deleted due to items on loan
az: Ödünç verilen materyallerden ötürü silinmeyen kayıt sayısı

en: Number of records updated
az: Güncellenen kayıt sayısı

en: Number of weeks
az: Hafta sayısı

en: Number of weeks:
az: Hafta sayısı:

en: Number only
az: Yalnızca sayı

en: Number pattern:
az: Sayı örüntüsü:

en: Number, Issue
az: Numara, Yayın

en: Numbered
az: Numaralanmış

en: Numbering Calculation formula
az: Numaralama Hesaplama Formülü

en: Numbering calculation
az: Numaralama hesabı

en: Numbering formula:
az: Numaralama formülü

en: Numbering pattern
az: Numaralama örüntüsü

en: Numbering pattern:
az: Numaralama örüntüsü:

en: OD/Issues
az: OD/Yayınlar

en: OFF
az: KAPALI

note: INPUT type=submit name=ok
en: OK, Preview Routing Slip
az: Tamam, Dolaşım Notunun Önizlemesini Yapın

en: ON
az: AÇIK

en: OPAC Login:
az: OPAC Girişi:

en: OPAC and Koha News
az: OPAC ve Koha Haberleri

en: OPAC login
az: OPAC girişi

en: OPAC login:
az: OPAC girişi:

en: OPAC note
az: OPAC notu

en: OPAC note:
az: OPAC notu:

en: OPAC password:
az: OPAC parolası

en: OPUS International Consultants
az: OPUS Uluslararası Danışmanları

en: OR format your file in CSV format with the following fields:
az: Yada aşağıdaki alanları kullanarak dosyayı CSV olarak biçimlendir:

en: OS version ('uname -a'):
az: OS versiyonu ('uname -a'):

en: Object
az: Nesne

en: Oblique Mercator
az: Oblik Merkator

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: October
az: Ekim

en: Offset:
az: Ofset:

en: Olwen Williams (Database design and data extraction for Koha 1.0)
az: Olwen Williams (Koha 1.0 için veritabanı tasarımı ve veri çıkarımı)

en: On Hold
az: Beklemede

en: On Title
az: Eser hakkında

en: On hold
az: Beklemede

note: %1$s: TMPL_VAR name=orderedcount
en: On order (%s)
az: Sırada (%s)

en: On the edit form and in the left-hand column, you will see a "Printer Profile:" field.
az: Düzeltme formu üzerinde ve sol el sütunu içinde, "Yazıcı Profili:" alanını göreceksiniz.

en: On the top left is their address and card number.
az: Sol üst üzerinde adresleri ve kart numaraları bulunmaktadır.

note: %1$s: TMPL_VAR name=formatteddatereceived
en: On: %s
az: Üzerinde: %s

en: Once a comment has been approved, it will appear in the OPAC under the 'Comments' tab
az: Bir yorum onaylanınca, OPAC'ta 'Yorumlar' sekmesinde görünür.

en: Once a framework type is created, you can clic on "MARC structure" to define the exact MARC structure. The first time, Koha will ask you to select an existing framework to copy into the new one. Thus, you don't have to define all the MARC structure
az: Bir çerçeve türü oluşturulduğunda, tüm MARC yapısını açıklamak için "MARC yapısı" butonunu tıklayınız. İlk seferde, Koha sizden yeni çerçeve içerisine kopyalamak için,varolan bir çerçeveyi seçmenizi isteyecek. Bu nedenle, bütün MARC yapısını tanımlamanız gerekmemektedir

en: Once a fund is created a budget can then be applied to it
az: Bir ödenek oluşturulduktan sonra ona bir bütçe uygulanabilir

en: Once an attribute type is defined, values for that attribute can be added to the patron record via the staff interface or the batch patron import. Two uses of extended attributes are:
az: Bir kod (attribute) türü tanımlandıktan sonra bu kod için değerler kullanıcı kaydına personel arayüzü üzerinden veya küme halinde toplu aktarımlarla eklenebilir. Genişletilmiş kodların iki kullanım alanı vardır:

en: Once budgets have been added you can see/search them all by clicking 'Show all budgets' under the list of funds
az: Bütçeler eklendikten sonra hepsini ödenekler listesi altında 'Tüm bütçeleri göster' e tıklayarak görebilir /tarayabilirsiniz

en: Once in the tool, you have two options
az: Araçlara girdikten sonra iki seçeneğiniz vardır

en: Once open the report can be filtered by the shelving location.
az: Açıldıktan sonra rapor yer numarasına göre filtrelenebilir.

en: Once saved your holiday will be color-coded on the calendar
az: Kaydedildikten sonra tatilleriniz takvimde renklerle kodlanacaktır.

en: Once that is filled out then you see the completed details page. If there is a mistake you can go back and Edit the details.
az: Doldurulduğunda tamamlanmış sayfa detaylarını göreceksiniz. Eğer bir hata varsa geri dönüp detayları Düzeltebilirsiniz.

en: Once the item has physically arrived in your branch, click &quot;Receive Item&quot;. This will change the status of the item from &quot;In Transit&quot; to &quot;Waiting&quot;. The item will now show on the &quot;Holds Awaiting Pick Up&quot; report.
az: Materyal fiziksel anlamda Şubenize gelince  &quot;Materyali Al&quot;butonuna tıklayın. Bu, materyali  &quot;Aktarımda&quot;durumundan &quot;Beklemede&quot;durumuna geçirecek ve artık materyal  &quot;Alınması Beklenen Rezervasyonlar&quot; raporunda görünecektir.

en: Once the merge has been completed, a PDF will be generated that can be used to print the labels.
az: Birleşme tamamlandığında, etiketlerin basılmasında kullanılacak olan bir PDF oluşturulacaktır.

en: Once you finish the steps above, click Save.
az: Yukarıdaki adımları tamamladığında Kaydet'e tıkla.

en: Once you have completed the process of setting up your MARC Frameworks and checked your MARC to Koha mapping, this program checks for major errors in your MARC setup.
az: Siz MARC Çerçeve ayarlarını tamamladıktan ve MARC'tan Koha'ya eşlemenizi kontrol ettikten sonra bu program MARC ayarlarınızdaki belli başlı hataları kontrol eder.

en: Once you have created your new definition and it shows on in the Dictionary, you can use the definition for reporting. When you go to create a new report, the criteria for the area you are reporting on will automatically show as limits in the Guided Reports wizard
az: Yeni tanımlarınızı oluşturmanızın ardından Sözlükte yerlerini alınca raporlamada kullanabilirsiniz. Yeni bir rapor üreteceğiniz zaman hakkında rapor hazırlayacağınız alanla ilgili ölçütler otomatik olarak Açıklamalı Rapor Sihirbazında sınırlamalar olarak görünür.

en: Once you have found the subscription you need, you can:
az: İhtiyacınız olan aboneliği bulunca, şunu yapabilirsiniz:

en: Once you have generated a report, you can now choose to save the report definition so that you can run it again when required, or setup the Task Scheduler to run the report for you.
az: Raporu ürettikten sonra rapor tanımını kaydedebilirsiniz. Böylece gerektiğinde bu raporu yeniden çalıştırabilir veya zamanlayıcıyı size rapor üretmesi için ayarlayabilirsiniz.

en: Once you have your fields fill in, click 'Submit'
az: Alanlarınızı doldurunca 'Gönder'e tıklayın

en: Once you have your fields filled in, click 'Submit'
az: Alanlarınız dolunca 'Gönder'e tıklayın

en: Once you have&nbsp; set up patron categories, you should create a new user in &quot;Patrons&quot; with super librarian privileges. Then use that user to log in rather than the root user set up as part of installation.
az: Kullanıcı kategorilerini belirledikten sonra  &quot;Kullanıcılar&quot; altında süper kütüphaneci yetkilerini kullanarak yeni bir kullanıcı oluşturmalısınız. Daha sonra giriş yapmak için, yüklemede kullanılan kök kullanıcısındansa bu kullanıcıyı  yeğlersiniz.

en: Once you press save the new issue will be recorded in the subscription history.
az: Kaydet butonuna basınca, yeni sayı abonelik geçmişine kaydedilecektir.

en: Online Help
az: Çevrimiçi Yardım

note: A
en: Online Public Access Catalog
az: Çevrimiçi Açık Erişim Kataloğu

en: Online Resources:
az: Çevrimiçi Kaynaklar:

en: Only 1 MARC tag mapped to items
az: Materyallere yalnızca 1 MARC alan kodu eşleştirilmiştir.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
az: Yalnızca PNG, GIF, JPEG, XPM formatları desteklenmektedir.

en: Only item <a1>
az:  Yalnızca <a1>

en: Only items currently available
az: Sadece şu anda elde edilebilir materyaller

en: Open
az: Açık

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=creationdate
en: Open on: %s
az: Üzerinde aç: %s

en: Options
az: Seçenekler

en: Options without radio buttons such as 'Patron status', 'Patron activity', and 'Date of Birth' are limits you can place on the report.
az: 'kullanıcı durumu', 'Kullanıcı hareketleri' ve 'Doğum Tarihi' gibi radyo düğmesi olmayan seçenekler raporda kullanabileceğiniz kısıtlardır.

en: Orchestre de chambre
az: Oda Orkestrası

en: Orchestre de danse
az: Dans Orkestrası

en: Orchestre symphonique
az: Senfoni Orkestrası

en: Orchestres a cordes
az: Telli çalgılar orkestrası

en: Order
az: Sipariş

en: Order Date
az: Sipariş Tarihi

en: Order Details
az: Sipariş Ayrıntıları

en: Order Details Help
az: Sipariş Ayrıntıları Yardımı

en: Order by:
az: Sipariş veren:

en: Order cost
az: Sipariş maliyeti

en: Order date:
az: Sipariş Tarihi:

en: Order receive
az: Sipariş alma

en: Order search
az: Sipariş tarama

note: A
en: Order this one
az: Bunu sipariş et

en: Ordering
az:  Sipariş

en: Ordering information
az: Sipariş bilgisi

en: Ordering prices
az: Sipariş fiyatları

en: Orders Search
az: Sipariş Taraması

en: Orders can only be placed against Active vendors.
az: Sadece Aktif sağlayıcılara sipariş verilebilir

en: Orders search &rsaquo; Search Results
az: Sipariş taraması &rsaquo; Tarama Sonuçları

en: Org.
az: Kurum

en: Organisztion
az: Kurum

en: Organization
az: Kurum

en: Organization #:
az: Kurum #:

en: Organization = An organization that can have professional patrons attached to it.
az: Kurum = Bir kuruma profesyonel kullanıcılar bağlanabilir.

en: Organization email:
az: Kurum eposta:

en: Organization name
az: Kurum adı

en: Organization name:
az: Kurum adı:

en: Organization patron
az: Kurum kullanıcısı

en: Organization phone:
az: Kurum telefonu:

en: Organization(s):
az: Kurum(lar):

en: Organizational Patrons: can be used for institutional members, e.g. other libraries that borrow from you, in which case Koha expects slightly different information about the institution.
az: Kurumsal kullanıcılar: sizden materyal ödünç alan diğer kütüphaneler gibi kurumsal üyeler için kullanılabilir. Böyle bir durumda Koha sizden kurum hakkında biraz farklı bilgiler bekler.

en: Organizations
az: Kurumlar

en: Organizations (Companies, Academic Instituites etc)
az: Kurumlar (Şirketler, Akademik Kuruluşlar vb)

en: Ornamental Device:
az: Koruyucu aygıt (ornamental device):

en: Oslo (Christiania), Norway
az: Oslo (Christiana), Norveç

en: Other
az: Diğer

en: Other Options: (choose one)
az: Diğer Seçenekler: (birini seç)

en: Other action
az: Diğer hareket

en: Other data
az: Diğer veri

en: Other fields updated.
az: Diğer alanlar güncellendi.

en: Other name:
az: Diğer adı:

en: Others...
az: Diğerleri...

en: Output
az: Çıktı

en: Output Format:
az: Çıktı Formatı:

en: Output format
az: Çıktı formatı

en: Outstanding
az: Ödenmemiş

en: Overdue
az: Gecikmiş

en: Overdue 'Notice/Status Triggers'
az: Gecikme 'Mesajı/Durumu tetikleyicileri'

en: Overdue Notice Required
az: Gecikme Mesajı Gereklidir

en: Overdue Notice Required lets you bypass generating overdue notices for this user type.
az: Gecikme Mesajı Gereklidir, bu türdeki kullanıcı için gecikme mesajı oluşturmaktan kaçınmanızı sağlar.

en: Overdue fines
az: Gecikmiş cezalar

en: Overdue notice required:
az: Gecikme mesaji gereklidir:

en: Overdue notice/status triggers
az: Gecikme mesajı/durumu tetikleyicileri

en: Overdue status
az: Gecikme durumu

en: Overdue!
az: Gecikmiş!

en: Overdues
az: Gecikmişler

en: Overdues:
az: Gecikmişler:

en: Override Renewal Limit:
az: Uzatma Kısıtlamasını Aş:

en: Overwrite the existing one with this
az: Mevcut olanın üstüne bunu yazın

en: Owner:
az: Sahibi:

en: Page
az: Sayfa

en: Page Height:
az: Sayfa Yüksekliği:

en: Page Width:
az: Sayfa Genişliği:

en: Paid
az: Ödendi

en: Paid for?:
az: Ödendi mi?:

en: Paper Bin:
az: Kağıt Kutusu:

en: Parameters
az: Parametreler

en: Paris, France
az: Paris, Fransa

en: Parsing upload file
az: Gönderi dosyalarını ayrıştır

en: Parts Indicator:
az: Bölümler Göstergesi:

en: Pascale Nalon (ENSMP) and Jean Yves Lemaire (Chatel Saint Germain)
az: Pascale Nalon (ENSMP) ve Jean Yves Lemaire (Chatel Saint Germain)

en: Password
az: Parola

en: Password Updated
az: Parola Güncellendi

en: Password is too short
az: Girilen parola çok kısadır

note: %1$s: TMPL_VAR name=minPasswordLength
en: Password must be at least %s characters long.
az: Parola en az %s karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: Password:
az: Parola:

en: Passwords should be stored in plain text, and will be encrypted as they're imported
az: Parolalar düz metin olarak saklanmalıdırlar ve ithal edilirken şifreleneceklerdir

en: Pate Eyler (Kaitiaki from 2002 to 2004)
az: Pate Eyler (Kaitiaki 2002'den 2004'e)

en: Patent document
az: Patent dokümanı

en: Patron
az: Kullanıcı

en: Patron #:
az: Kullanıcı #:

en: Patron <a1>Sort</a>
az: Kullanıcı <a1>Sırala</a>

en: Patron Account Flags
az: Kullanıcı Hesap Bayrakları

en: Patron Attribute Types
az: Kullanıcı Nitelik Türleri

en: Patron Card
az: Kullanıcı Kartı

en: Patron Card Batches
az: Kullanıcı Kart Grupları

note: %1$s: TMPL_VAR name=batch_id %2$s: TMPL_VAR name=batch_count
en: Patron Cards to be Printed for Batch %s (%s items)
az: %s (%s materyalleri) Kümesi için basılan Kullanıcı Kartları

en: Patron Categories
az: Kullanıcı Kategorileri

en: Patron Categories are defined in Patrons and Circulation.
az: Kullanıcı Kategorileri Kullanıcılar ve Dolaşım modüllerinde tanımlanırlar.

en: Patron Category
az: Kullanıcı Kategorisi

en: Patron Category Administration
az: Kullanıcı Kategori Yönetimi

en: Patron Category:
az: Kullanıcı Kategorisi:

en: Patron Cirulation History Help
az: Kullanıcı Dolaşım Geçmişi Yardımı

en: Patron Details
az: Kullanıcı Ayrıntıları

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname %3$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: Patron Details for %s %s (%s)
az: %s %s (%s) için Kullanıcı Ayrıntıları

en: Patron Fines
az: Kullanıcı Cezaları

en: Patron Image Failed to Upload
az: Kullanıcı Görüntü Yüklemesi Yapılamadı

en: Patron Image(s) Successfully Uploaded
az: Kullanıcı Görüntü(leri) Başarıyla Yüklendi

en: Patron Image(s) Uploaded With Some Errors
az: Kullanıcı Görüntüsü(leri)Bazı Hatalarla Yüklendi

en: Patron Import
az: Kullanıcı İçe Aktarımı

en: Patron Information
az: Kullanıcı Bilgisi

en: Patron Name
az: Kullanıcı Adı

en: Patron Not Found
az: Kullanıcı Bulunamadı

en: Patron Search
az: Kullanıcı Tarama

en: Patron Statistics
az: Kullanıcı İstatistikleri

en: Patron activity
az: Kullanıcı aktivitesi

en: Patron alert with:
az: Kullanıcıyı şununla uyar:

note: SCRIPT
en: Patron attribute type code missing
az: Kullanıcı nitelik tür kodu eksik

en: Patron attribute type code:
az: Kullanıcı nitelik tür kodu:

en: Patron attribute types
az: Kullanıcı nitelik türleri

en: Patron categories
az: Kullanıcı kategorileri

en: Patron category
az: Kullanıcı kategorisi

en: Patron category:
az: Kullanıcı kategorisi:

en: Patron desc
az: Kullanıcı tanımı

en: Patron does not exist
az: Böyle bir kullanıcı yok

en: Patron fines are calculated based on your system preferences.
az: Kullanıcı cezaları sistem tercihlerinize göre hesaplanır.

en: Patron flags:
az: Kullanıcı bayrakları:

en: Patron has
az: Kullanıcıda var

note: %1$s: TMPL_VAR name=charges
en: Patron has %s in fines.
az: Kullanıcının %s cezası var.

note: %1$s: TMPL_VAR name=ItemsOnIssues
en: Patron has %s item(s) checked out.
az: Kullanıcının ödünç aldığı %s materyal(ler) var.

en: Patron has <a1>Outstanding fines
az: Kullanıcı <a1>Ödenmemiş cezaları sahip

en: Patron has a credit
az: Kullanıcının alacağı var

en: Patron has nothing checked out.
az: Kullanıcı hiçbir şey ödünç almamıştır.

en: Patron has nothing on hold.
az: Kullanıcının ayırttığı hiçbir materyal yoktur.

en: Patron is RESTRICTED
az: Kullanıcı YASAKLIDIR

en: Patron is restricted
az: Kullanıcı yasaklıdır

en: Patron name
az: Kullanıcı adı

en: Patron not found:
az: Kullanıcı bulunamadı:

en: Patron notification:
az: Kullanıcı uyarısı:

en: Patron permissions are used to define the rights of staff members when in the intranet/staff client.
az: Intranet, yani personel istemcisinde kullanıcı yetkileri personel kullanıcıların haklarını tanımlamak için kullanılır.

en: Patron selection
az: Kullanıcı seçimi

en: Patron sort1
az: Kullanıcı sıralaması1

en: Patron sort2
az: Kullanıcı sıralaması2

en: Patron status
az: Kullanıcının durumu

en: Patron types and categories
az: Kullanıcı türleri ve kategorileri

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=dateexpiry
en: Patron's account has been renewed until %s
az: Kullanıcının hesabı %s tarihine kadar yenilenmiştir

en: Patron's account is restricted <a1>Lift restriction</a>
az: Kullanıcının hesabı sınırlandırılmıştır <a1>Sınırlamayı kaldır</a>

en: Patron's address in doubt
az: Kullanıcının adresinde belirsizlik var

en: Patron's address is in doubt
az: Kullanıcının adresinde belirsizlik var

en: Patron's address is in doubt.
az: Kullanıcının adresinde belirsizlik var.

note: %1$s: TMPL_VAR name=ERROR_age_limitations
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s.
az: Kullanıcının yaşı kategorisine uygun değildir. İzin verilen yaşlar %s.

en: Patron's card has been reported lost.
az: Kullanıcının kartının kaybolduğu bildirilmiştir.

note: %1$s: TMPL_VAR name=expiry
en: Patron's card has expired. Patron's card expired on %s <a1>Renew</a> or <a2>Edit Details</a>
az: Kullanıcı kartının süresi dolmuştur. Kullanıcın cart bitiş tarihi %s <a1>Yenile</a> veya <a2>Detayları Düzenle</a>

en: Patron's card is expired
az: Kullanıcı kartının süresi dolmuştur

en: Patron's card is lost
az: Kullanıcı kartı kayıptır

note: %1$s: TMPL_VAR name=expiry
en: Patron's card will expire soon. Patron's card expires on %s <a1>Renew</a> or <a2>Edit Details</a>
az: Kullanıcı kartının süresi yakında dolacaktır. Sürenin bitim tarihi %s <a1>Yenile</a> ya da <a2>Ayrıntıları Düzenle</a>

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
az: Kullanıcı kaydı ekli hesaplarla garanti edilmiştir.

en: Patron:
az: Kullanıcı:

en: Patrons
az: Kullanıcılar

en: Patrons (anonymize, bulk-delete)
az: Kullanıcılar (anonimleştirme, toplu-silme)

en: Patrons and circulation
az: Kullanıcılar ve dolaşım

en: Patrons can search on item types
az: Kullanıcılar materyal türlerine göre tarama yapabilirler

en: Patrons can use Lists to share their reading favorites/ preferences with other patrons by creating one or more &ldquo;Public Lists&rdquo;. By creating &ldquo;Private Lists&rdquo;, patrons can keep lists of what they&rsquo;ve read, or what they want to read for research or recreation.
az: Kullanıcılar Listeleri bir ya da daha fazla &ldquo;Açık Liste&rdquo; oluşturarak beğenilerini diğer kullanıcılarla paylaşmak  veya &ldquo;Özel Listeler&rdquo; oluşturarak, araştırmak ya da eğlenmek için okudukları, ya da okumak istediklerinin listelerini saklamak için kullanabilirler.

en: Patrons checking out the most
az: Kullanıcıların en çok ödünç aldıkları

en: Patrons help
az: Kullanıcılar yardımı

en: Patrons in any category type may be assigned permissions in the staff interface. The Staff patron type has additional security features over the other types.
az: Herhangi bir kategori tipindeki kullanıcılara personel arayüzünden yetkiler verilebilir. Staff kullanıcı tipi diğer tiplerin üzerinde ek güvenlik özelliklerine sahiptir.

en: Patrons must be logged in to their account online to create and edit lists.
az: Raf oluşturmak ve düzenlemek için kullanıcılar hesaplarına girerek çevrimiçi çalışmalıdırlar.

en: Patrons statistics
az: Kullanıcı istatistikleri

en: Patrons who haven't checked out
az: Ödünç materyal almayan kullanıcılar

en: Patrons with Holds
az: Kullanıcılarda Tutulanlar

en: Patrons with no Checkouts
az: Hiç Ödünç Almayan Kullanıcılar

en: Patrons with the most Checkouts
az: En fazla Ödünç Almış olan kullanıcılar

en: Patrons with the most checkouts
az: En fazla ödünç almış olan kullanıcılar

en: Patrons:
az: Kullanıcılar:

en: Pawel Skuza (Polish for 1.2)
az: Pawel Skuza (1.2 için Lehçe)

en: Pay Fines
az: Cezaları Öde

en: Pay fines
az: Cezaları öde

en: Payment Amount
az: Ödeme Tutarı

en: Payment Type
az: Ödeme Türü

en: Payments
az: Ödemeler

en: Payments will appear on the Account tab
az: Ödemeler hesap sekmesinde görülecek

en: Peking, People's Republic of China
az: Pekin, Çin Halk Cumhuriyeti

en: Pending
az: Karar için bekleyenler

en: Pending Holds Help
az: Beklemedeki Ayrılmışlar için Yardım

note: %1$s: TMPL_VAR name=from %2$s: TMPL_VAR name=to
en: Pending holds placed between %s and %s
az: %s ve %s arasında beklemede olan ayrılmışlar

en: Pending suggestions
az: Karar için bekleyen öneriler

en: People (Authors, Editors, Publishers, Illustrators etc)
az: Kişiler (Yazarlar, Editörler, Yayıncılar, Resimleyenler vb.)

en: Perform inventory (stocktaking) of your catalog
az: Kataloğunuzun envanterini (stok alımı) çıkarınız

en: Period
az: Dönem

en: Periodical
az: Dönemsel

en: Periodicity
az: Dönemsel olarak tekrarlanma

en: Perl Modules
az: Perl Modülleri

en: Perl interpreter:
az: Perl çevirmeni:

en: Perl modules
az: Perl Modülleri

en: Perl version:
az: Perl sürümü:

en: Permanently delete these patrons
az: Bu kullanıcıları tamamen sil

en: Philadelphia, USA
az: Philadelphie, ABD

en: Phone
az: Telefon

en: Phone (cell):
az: Telefon (cep):

en: Phone (home):
az: Telefon (ev):

en: Phone (work):
az: Telefon (iş):

en: Phone:
az: Telefon:

note: %1$s: TMPL_VAR name=phone
en: Phone: %s
az: Telefon: %s

en: Physical Address
az: Fiziksel Adres

en: Physical Address:
az: Fiziksel Adres:

en: Physical Details:
az: Fiziksel Ayrıntı:

en: Physical dimension
az: Fiziksel ebat

en: Physical form of publication
az: Yayının fiziksel şekli

en: Physical medium
az: Fiziksel orta

en: Piano
az: Piyano

en: Piccolo
az: Pikolo

en: Pick a Report Type
az: Rapor Türü Seç

en: Pick up Library
az: Materyalin alınacağı Kütüphane

en: Pick which columns to total
az: Toplanacak sütunları seç

en: Pickup at:
az: Şuradan alın:

en: Pickup library is different
az: Materyalin alınacağı kütüphane farklıdır

en: Picture
az: Resim

note: INPUT type=button
en: Place Hold
az: Ayır (Place hold)

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Place a hold on <a1>%s</a>
az: Ayırtılan yeri <a1>%s</a>

en: Place a hold on a specific copy
az: Belli bir kopyayı ayır

en: Place a hold on the next available copy
az: Bir sonraki müsait kopyayı ayır

en: Place holds on books for patrons via the staff interface
az: Kullanıcılar için kitapları personel arayüzü üzerinden ayırın

en: Placed On
az: Sipariş Verme Tarihi (Placed on)

en: Placed on
az: Sipariş verme tarihi (Placed on)

en: Places
az: Yerler

en: Placing an Order Help
az: Sipariş Verme Yardımı

en: Planned date
az: Planlanan tarih

en: Planneddate
az: Planlanantarih

en: Planning
az: Planlama

en: Planning information bloc
az: Bilgi bloğunun planlanması

en: Please Choose:
az: Lütfen Seçiniz:

en: Please Confirm Checkout
az: Lütfen Ödünç Almayı Onaylayınız

note: SCRIPT
en: Please check for irregularity by clicking 'Test Prediction Pattern'
az: Lütfen 'Test Tahmin Örneği' üzerine tıklayarak düzensizlik durumunu kontrol edin

en: Please check the log for further details.
az: Lütfen daha fazla ayrıntı için kayıtları kontrol ediniz.

note: SCRIPT
en: Please choose a numbering pattern
az: Lütfen bir numaralandırma örüntüsü seçin

en: Please choose a supplier.
az: Lütfen bir sağlayıcı seçin.

en: Please click Next to continue if this information is correct
az: Bu bilgi doğruysa devam etmek için lütfen İleri butonuna basınız

en: Please click next to continue
az: Devam etmek için lütfen İleri butonuna basınız

en: Please consider installing these modules before continuing.
az: Lütfen devam etmeden önce bu aşamada bu modülleri yükleme konusunu düşününüz.

en: Please contact your system administrator
az: Lütfen sistem yöneticinizle görüşünüz

en: Please correct these errors and <a1>start the installer</a> again.
az: Lütfen bu hataları düzeltin ve tekrar <a1>yükleyiciyi başlatınız</a>.

en: Please create one
az: Lütfen bir tane oluşturun

en: Please create the database before continuing.
az: Lütfen devam etmeden önce veri tabanını oluşturun.

en: Please enter your username and password:
az: Lütfen kullanıcı adınızı ve parolanızı girin:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please indicate which days of the week you <b>DO NOT<\/b> expect to receive issues.<br \/>
az: Lütfen haftanın hangi günleri sayı gelmesini <b>BEKLEMEDİĞİNİZİ<\/b> belirtin.<br \/>

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your systems administrator.
az: Lütfen kendi dilinizi aşağıdaki listeden seçiniz. Eğer diliniz listelenmemişse, lütfen sistem yöneticinize bildiriniz.

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=TransferWaitingAt
en: Please return <a1>%s</a> to %s
az: Lütfen <a1>%s</a>i  %s ye döndürün

note: %1$s: TMPL_VAR name=msg
en: Please return item to home library: %s
az: Lütfen materyali ait olduğu kütüphaneye iade ediniz: %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=msg
en: Please return to %s
az: Lütfen %s kütüphanesine iade ediniz

en: Please return to the &quot;Saved Reports&quot; screen and delete this report or retry creating a new one.
az: Lütfen &quot;'Saklanmış Kayıtlı Raporlar&quot; ekranına dönün ve bu raporu silin veya yeni bir rapor oluşturmaya çalışın.

en: Please review the error log for more details.
az: Lütfen daha fazla ayrıntı için hata günlüğünü inceleyin.

en: Please use valid sort criteria. <a1>Return to default results.</a>
az: Lütfen geçerli sıralama ölçütleri kullanın. <a1>Varsayılan sonuçlara geri dönün.</a>

en: Please verify that it exists.
az: Lütfen var olduğunu doğrulayın.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
az: Lütfen ya basit tırnak işareti ya da sekme kullandığınızı doğrulayın.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
az: Lütfen zip dosyasının güvenilirliğini doğrulayın ve yeniden deneyin.

en: Plugin:
az: Eklenti:

en: Polarity:
az: Polarite:

en: Polski (Polish)
az: Polski (Polonya)

en: Popularity (Least to Most)
az: İlgi düzeyi (Azdan Çoğa)

en: Popularity (Most to Least)
az: İlgi düzeyi (Çoktan Aza)

en: Portrait
az: Portre

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
az: Portugu&ecirc;s (Portekiz)

en: Position
az: Konum (Pozisyon)

en: Position of Platform for Photographic or Remote Sensing Image:
az: Fotografik veya Uzaktan Algılanmış Görüntü için Platform Konumu:

en: Position:
az: Pozisyon:

en: Postal Address
az: Posta Adresi

en: Postal Address:
az: Posta Adresi:

note: %1$s: TMPL_VAR name=newdate
en: Posted on %s
az: Postalama tarihi:

en: Pre-adolescent
az: Preadolesan

en: Pre-defined Reports
az: Önceden Tanımlanmış Raporlar

en: Preference
az: Tercih

en: Preferred publishers
az: Tercih edilen yayıncılar

en: Preschool
az: Okul öncesi

en: Presentation Technique for Photographic or Non-Photographic Image:
az: Fotografik veya Fotografik Olmayan Görüntüler için Sunum Tekniği:

en: Presentation format - motion picture
az: Sunum formatı - sinema filmi

en: Presentation format - videorecording
az: Sunum formatı - videokayıt

en: Press the &quot;Submit&quot; button to generate the list of items that Koha has not seen.
az: Koha'nın görmediği materyaller listesini oluşturmak için &quot;Gönder&quot; butonuna basın.

en: Preview
az: Önizleme

en: Preview Routing List
az: Dolaşım Listesini Önizleme

en: Previous Borrower:
az: Önceki Ödünç Alan:

en: Price
az: Fiyat

en: Primary
az: Temel

en: Primary (5-8)
az: Temel (5-8)

en: Primary cartographic image 1:
az: Birincil kartografik görüntü 1:

en: Primary cartographic image 2:
az: Birincil kartografik görüntü 2:

en: Primary support material
az: Birincil destek materyali

en: Prime meridian 1:
az: Başlangıç meridyeni 1:

en: Prime meridian 2:
az: Başlangıç meridyeni 2:

en: Print
az: Yazdır

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print Page
az: Sayfayı Yazdır

note: %1$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: Print Receipt for %s
az: %s için Alındı Yazdır

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print Slip
az: Fiş Yazdır

note: INPUT type=submit
en: Print Slip and Confirm
az: Fiş Yazdır ve Onayla

note: INPUT type=submit
en: Print and Confirm
az: Yazdır ve Onayla

note: INPUT type=submit
en: Print slip, Transfer, and Confirm
az: Fiş yazdır, Aktar ve Onayla

en: Printer Added
az: Yazıcı Eklendi

en: Printer Administration
az: Yazıcı Yönetimi

en: Printer Deleted
az: Yazıcı Silindi

en: Printer Name:
az: Yazıcı Adı:

en: Printer Search:
az: Yazıcı Tarama:

en: Printer's Device:
az: Yazıcının Aygıtı:

en: Printer:
az: Yazıcı:

en: Printers
az: Yazıcılar

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Printers &rsaquo; Confirm Deletion of Printer '%s'
az: Yazıcılar &rsaquo; '%s' Yazıcısının Silinmesini Onaylayın

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Printers &rsaquo; Modify printer '%s'
az: Yazıcılar &rsaquo; '%s' yazıcısında değişiklik yapın

en: Printers &rsaquo; New printer
az: Yazıcılar &rsaquo; Yeni yazıcı

en: Printers &rsaquo; Printer Added
az: Yazıcılar &rsaquo; Yazıcı Eklendi

en: Printers &rsaquo; Printer Deleted
az: Yazıcılar &rsaquo; Yazıcı Silindi

en: Priority
az: Öncelik

en: Priority:
az: Öncelik:

en: Private
az: Özel

en: Private Lists: Only the person who created the list may view and edit it.
az: Özel Listeler: Sadece listeyi yaratan kişi görebilir ve bunu düzeltebilir.

en: Production elements
az: Üretim elementleri

en: Professional
az: Profesyonel

en: Professional = A patron that can have an organization as a guarantor.
az: Professional = Kefil olarak bir kuruma sahip kullanıcı

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Professional Patron
az: Mesleki Kullanıcı

en: Professional Patrons: can also be associated with a guarantor (usually an organization).
az: Mesleki (profesyonel) kullanıcılar: aynı zamanda bir kefille bağlantılandırılabilirler (genellikle bir kurum).

en: Professional patron
az: Profesyonel Kullanıcı

en: Professional phone:
az: İş telefonu:

en: Profile Settings
az: Profil Ayarları

en: Profile:
az: Profil:

en: Programmed texts
az: Programlanmış metinler

en: Projected Graphic
az: Taslak Grafik

en: Properties
az: Özellikler

en: Provide a printername and a tray name for your Profile. Note: You can only have a single instance of printername-trayname per label template.
az: Profiliniz için bir yazıcı adı ve bir sepet adı verin. Not: Her bir etiket şablonu için bir yazıcıadı-sepetadı verme şansınız vardır.

en: Provide patrons with a login for the OPAC.
az: Kullanıcılar için OPAC girişi düzenleyin

en: Provides access to all admin links and preferences
az: Tüm yönetim bağlantı ve tercihlerine erişim sağlayın

en: Provides cataloging permissions such as altering and adding bibliographic and holdings data)
az: Bibliyografik veya materyal verileri ekleme ya da değiştirme gibi kataloglama yetkileri sağlar)

en: Provides the ability to modify login / permissions for staff users
az: Personel kullanıcılar için oturum açma / yetkilerde değişiklik yapma olanağı sağlar

en: Public
az: Açık

en: Public Lists
az: Açık Listeler

en: Public Lists: Anyone may view a public list, but only the person who created it may edit it.
az: Açık Listeler: Açık bir rafı herkes görebilir, fakat sadece oluşturan kişi düzenleyebilir.

en: Public Note:
az: Kullanıcı notu:

en: Public note
az: Kulanıcı notu

en: Public note:
az: Kulanıcı notu:

en: Publication Date
az: Yayın Tarihi

en: Publication Date (yyyy)
az: Yayın Tarihi (yyyy)

en: Publication Date 1
az: Yayın Tarihi 1

en: Publication Date 2
az: Yayın Tarihi 2

en: Publication Details
az: Yayın Ayrıntıları

en: Publication Details:
az: Yayın Ayrıntıları:

en: Publication Year
az: Yayın Yılı

en: Publication date
az: Yayın tarihi

en: Publication year
az: Yayın yılı

en: Publication year:
az: Yayın yılı:

en: Publication/Copyright Date: Newest to Oldest
az: Yayın/Telif Tarihi: Yeniden Eskiye

en: Publication/Copyright Date: Oldest to Newest
az: Yayın/Telif Tarihi: Eskiden Yeniye

en: Published by:
az: Yayınlayan:

en: Published date
az: Yayın tarihi

en: Published on
az: Yayınlandığı tarih

en: Publisher
az: Yayıncı

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=publishercode
en: Publisher :%s
az: Yayıncı :%s

en: Publisher Location
az: Yayın Yeri

en: Publisher's Device:
az: Yayıncının Aleti:

en: Publisher:
az: Yayıncı:

en: Publishers and Imprints:
az: Yayıncılar ve Baskı Bilgileri:

en: Pulkova (Leningrad), Russia
az: Pulkova (Leningrad), Rusya

en: Purchase order:
az: Satın alma emri:

en: Purchase suggestions give the users of the OPAC a way to lodge requests for the library to purchase for items.
az: Satın alma önerileri OPAC kullanıcılarına kütüphanenin materyal satın alması için istekte bulunma olanağı sağlar.

en: Q: How do I create a new &quot;List&quot; from the Staff Intranet?
az: S: Personel Intranetinde nasıl yeni bir &quot;List&quot; oluşturabilirim?

en: Q: How do I create a new subscription?
az: S: Nasıl yeni bir abonelik oluşturabilirim?

en: Q: What are &quot;Lists&quot;?
az: Q:&quot;Listeler&quot; Nelerdir?

en: Q: What can I do when I have found a subscription?
az: S: Bir abonelik bulduğumda ne yapabilirim?

en: Q: What do I need before I can setup a subscription?
az: S: Bir abonelik oluşturmadan önce ne yapmalıyım?

en: Q: What does the serials module do?
az: S: Süreli yayınlar modulü ne yapar?

en: Q: What types of &quot;Lists&quot; are there?
az: S: Burda ne tür &quot;Listeler&quot; var?

en: Qty
az: Miktar

en: Qty.
az: Miktar.

en: Quality of image
az: Görüntü kalitesi

en: Quantity
az: Miktar

en: Quantity Received
az: Teslim alınan Miktar

en: Quantity ordered
az: Sipariş verilen miktar

en: Quantity ordered:
az: Sipariş verilen miktar:

en: Quantity received:
az: Gelen miktar:

en: Quantity:
az: Miktar:

en: Quarterly
az: Üç aylık

en: Query authority file when adding/editing a record (during cataloging)
az: Kataloglama esnasında bir kayıt ekler ya da düzeltirken otorite dosyasında sorgulama yapın.

en: Queue
az: Kuyruk

en: Queue:
az: Kuyruk:

en: RESERVED ITEM
az: AYRILMIŞ MATERYAL

en: RESTRICTED
az: KISITLANMIŞ

en: RandomizeHoldsQueueWeight
az: RasgeleRezervKuyrukAgirligi

en: Rank
az: Sıralamadaki yer (Rank)

en: Rank (display order):
az: Sıralamadaki yer (gösterim sırası):

en: Rank/Biblioitemnumbers
az: Sıralamadaki yer/Biblioitemnumbers

en: Rank:
az: Sıralamadaki yeri:

en: Rate
az: Oran

en: Rate:
az: Oran:

en: Read Koha Documentation
az: Koha Dokümantasyonunu Oku

en: Read and Contribute to Discussions
az: Tartışmaları Oku ve Katkıda Bulun

en: Read/Write to the Koha Wiki
az: Koha Wiki Oku/Yaz

en: Reading Record
az: Okuma Kaydı

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: Reading Record for %s %s
az: %s %s için Okuma Kaydı

en: Reason
az: Neden

en: Reason Update
az: Sebep Güncelleştirmesi

en: Receieved
az: Alındı

note: %1$s: TMPL_VAR name=name
en: Receipt Summary for %s
az: %s için alındı özeti

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=name
en: Receipt Summary for <i>%s</i>
az: <i>%s</i> için alındı özeti

en: Receive
az: Al

note: %1$s: TMPL_VAR name=name
en: Receive Orders from %s
az: %s Tarafından Gönderilen Siparişleri Al

en: Receive Shipment
az: Gönderimi Al

en: Receive a new shipment
az: Yeni gönderimi al

en: Receive any item and/or manage what appears in subscription summary (in OPAC and librarian interface)
az: Abonelik özetinde her nasıl bir materyal görünürse bunu al ve/veya yönet (OPAC içinde ve kütüphane arayüzünde)

note: %1$s: TMPL_VAR name=name
en: Receive items from : %s
az: %s tarafından gönderilen materyalleri al

en: Receive order
az: Siparişi al

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=name
en: Receive orders from %s
az: %s tarafından gönderilen siparişleri al

en: Receive shipment
az: Gönderimi Al

note: %1$s: TMPL_VAR name=name
en: Receive shipment from vendor <a1>%s</a>
az: <a1>%s</a> firmasından gelen gönderimi al

en: Received
az: Alındı

en: Received On
az: Alındığı tarih

note: %1$s: TMPL_VAR name=loggedinusername
en: Received by: %s
az: %s tarafından alındı

en: Received issues
az: Alınan sayılar

en: Received on
az: Alındığı tarih

en: Receives overdue notices:
az: Gecikme mesajlarını alır:

en: Receiving Orders
az: Siparişler Alınıyor

en: Receiving Orders Help
az: Siparişleri Alma Yardımı

en: Recieving Serials
az: Süreli Yayınları Alma

en: Record Matching Rules
az: Kayıt Eşleme Kuralları

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
az: Kayıt eşleme başarısız oldu --seçilen eşleme kuralına ulaşılamıyor.

en: Record matching rule:
az: Kayıt eşleme kuralı:

en: Record matching rules
az: Kayıt eşleme kuralları

en: Recording Technique for Remote Sensing Image:
az: Uzaktan Algılanmış Görüntü için Kayıt Tekniği:

en: Recording technique:
az: Kayıtlama tekniği:

en: Records are downloaded to the workstation that requests the export and are saved in a file called "marc.pl."
az: Dışa aktarım isteyen kayıtlar çalışma istasyonuna (bilgisayara) indirildi ve "marc.pl." adlı klasöre kaydedildi

en: Reduction ratio:
az: İndirgeme oranı:

note: LABEL
en: Reference
az: Danışma

en: Refine Results
az: Sonuçları Gözden Geçirin

en: Refine Results:
az: Sonuçları Gözden Geçirin:

en: Refine your search
az: Taramanızı gözden geçirin

en: Refined categories of colour for moving pictures
az: Filmler için süzülmüş renk kategorileri

en: Refunds
az: Geri ödemeler

en: Registration date:
az: Kayıt tarihi:

en: Regular
az: Düzenli

en: Regular print
az: Düzenli baskı

en: Regularity
az: Düzenlilik

note: INPUT type=submit name=reject
en: Reject
az: Red

en: Rejected
az: Reddedildi

en: Rejecting a tag adds it to your blacklist
az: Reddedilen etiket karalisteye girer

en: Related Titles
az: İlişkili Eser Adları

en: Related record not required
az: İlişkili kayda gerek yok

en: Relationship:
az: İlişki:

en: Relevance
az: İlgi Sıralaması

en: Relief codes 1:
az: Yardım kodları 1:

en: Relief codes 2:
az: Yardım kodları 2:

en: Relief codes 3:
az: Yardım kodları 3:

en: Relief codes 4:
az: Yardım kodları 4:

en: Remember for Session:
az: Oturumu hatırla:

en: Remote Image
az: Uzak Görüntü

en: Remote image:
az: Uzak görüntü:

en: Remote-sensing Image
az: Uzak-algılamalı Görüntü:

en: Remove
az: Çıkar

en: Remove non-local items
az: Yerel olmayan materyalleri Çıkar

note: INPUT type=submit
en: Remove selected Items
az: Seçilen materyalleri çıkar

en: Remove this match check
az: Bu eş kontrolü kaldır

en: Remove this matchpoint
az: Bu eşleşme noktasını çıkar

en: Renew
az: Yenile

note: %1$s: TMPL_VAR name=subscriptionid
en: Renew %s
az: %s aboneliğini yenile

en: Renew Account
az: Hesabı Yenile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew Patron
az: Kullanıcıyı Yenile

note: INPUT type=submit name=renew_all
en: Renew all
az: Hepsini yenile

note: INPUT type=submit name=renew_checked
en: Renew or Return checked items
az: Seçili materyallerin Sürelerini Uzat veya Geri Al

en: Renewable
az: Süresi Uzatılabilir

en: Renewal
az: Uzatma

en: Renewal Failed
az: Uzatma başarısız oldu

note: For the first occurrence, %1$S: type=text name=newduedate
en: Renewal due date: %S
az: Uzatma bitiş tarihi: %S

en: Renewals
az: Süre Uzatmalar

en: Renewals:
az: Süre Uzatmalar:

en: Renewing a subscription means that you define some informations for the renewal. When those informations have been filled, a suggestion is automatically created in Koha. This suggestion can be managed by the librarian that orders books, as any other order (= budget and bookseller are defined here).
az: Bir aboneliğin yenilenmesi yenilemeye yönelik bazı bilgilerin tanımlanması demektir. Bu bilgiler girildikten sonra, bir abonelik isteği otomatik olarak Koha'da yaratılır. Bu istek siparişleri veren kütüphaneci tarafından diğer siparişlerde olduğu gibi yönetilir (= bütçe ve kitap satıcıları burada tanımlanmışlardır).

en: Rental charge
az: Kiralama ücreti

note: SCRIPT
en: Rental charge is not a number
az: Ödünç ücreti bir sayı değildir

en: Rental charge:
az: Kiralama ücreti:

en: Reordering holds
az: Tekrar sipariş tutarı

en: Rep.Price
az: İkame Fiyatı

note: A
en: Repeat this Tag
az: Bu etiketi (tag) tekrar et

en: Repeatable
az: Tekrarlanabilir

en: Repeatable Holidays
az: Tekrarlayan Tatilller

en: Repeatable holiday
az: Tekrarlayan tatil

en: Repeatable,
az: Tekrarlanabilir,

en: Repeatable:
az: Tekrarlanabilir:

en: Replace existing record with incoming record
az: Mevcut kaydı gelen kayıtla değiştir

en: Replacement Price
az: Yerine Koyma Ücreti

en: Replacement Price:
az: Yerine Koyma Ücreti:

en: Replacement cost :
az: Yerine koyma maliyeti :

en: Replacement cost:
az: Yerine koyma maliyeti:

en: Report Koha Bugs
az: Koha Hatalarını Raporlayınız

en: Report Name
az: Rapor Adı

en: Report Name:
az: Rapor Adı:

en: Report:
az: Rapor:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=todaysdate
en: Reported on %s
az: %s te Bildirildi

en: Reports
az: Raporlar

en: Reports Dictionary
az: Raporlar Sözlüğü

en: Reports Dictionary Help
az: Raporlar Sözlüğü Yardımı

en: Reports can be scheduled to run either at a one off time, or repeatedly at a defined period using the task scheduler. The task scheduler is found under Tools &gt;Task Scheduler
az: Raporlar bir defalık çalışmak üzere veya görev zamanlayıcısı kullanılarak belli aralıklarla tekrarlanmak üzere zamanlanabilir. Görev zamanlayıcı Araçlar &gt; Görev Zamanlayıcısı altında bulunur

en: Reports on item types
az: Materyal türlerine yönelik raporlar

en: Requested
az: İstendi

en: Required
az: Gerekli

note: LABEL
en: Required field
az: Gerekli saha

en: Required match checks <a1>Add match check</a>
az: Gerekli eşleme denetimleri <a1>eşleme denetimi Ekle</a>

en: Requires that the 'patronimages' system preference is set to 'ON' to use this feature.
az: Bu özelliğin kullanılabilmesi için 'kullanıcıgörüntüleri' sistem tercihinin 'AÇIK' olması gerekir.

en: Reserve Cancelled
az: Ayırma İsteği İptal Edildi

en: Reserve Found
az: Reserv Bulundu

note: %1$s: TMPL_VAR name=name %2$s: TMPL_VAR name=borrowernumber
en: Reserve found for %s (<a1>%s</a>).
az: %s (<a1>%s</a>) için rezerv bulundu.

en: Reserved by
az: Ayırtan

en: Reserves <a1>Sort</a>
az: Ayırtanlar <a1>Sırala</a>

note: INPUT type=button
en: Reset Pattern
az: Örneği Sıfırla

note: INPUT type=submit name=submit
en: Restore
az: Geri yükle

en: Restricted:
az: Sınırlandırıldı:

en: Result
az: Sonuç

en: Results
az: Sonuçlar

note: %1$s: TMPL_VAR name=from %2$s: TMPL_VAR name=to
en: Results %s through %s
az:  %s arası %s Sonuçlar

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=from %2$s: TMPL_VAR name=to %3$s: TMPL_VAR name=total
en: Results %s to %s of %s
az: Sonuçlar %s - %s arası (Toplamı %s)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR %2$s: TMPL_VAR %3$s: TMPL_VAR
en: Results %s to %s of %s found for '
az: 'için bulunan sonuçlardan %s - %s arası (Toplamı %s)

note: %1$s: TMPL_VAR name=startfrom %2$s: TMPL_VAR name=endat %3$s: TMPL_VAR name=numrecords
en: Results <b>%s</b> through <b>%s of %s</b> records.
az: <b>%s</b> arası <b>%s of %s</b> kayıt sonuçları.

en: Results of Search
az: Tarama Sonuçları

en: Results per page :
az: Her sayfada gösterilen sonuç sayısı :

en: Return
az: İade

en: Return Date
az: İade Tarihi

note: INPUT type=submit name=return_all
en: Return all
az: Hepsini iade et

en: Return date
az: İade tarihi

en: Return to Patron Detail
az: Kullanıcı Ayrıntısına Dön

en: Return to fund list
az: Ödenek listesine dön

en: Return to: <a1>Guided Reports</a>
az: Sayfasına dön:

en: Returns
az: İadeler

en: Review &rsaquo;
az: İnceleme &rsaquo;

en: Review Tags
az: İnceleme Etiketleri

en: Reviewer
az: Eleştirmen

en: Reviews
az: Görüşler

en: Rio de Janeiro, Brazil
az: Rio de Janeiro, Brezilya

en: Road Type
az: Yol Türü

en: Road Type Search:
az: Yol Türü Taraması:

en: Road Types
az: Yol Türleri

en: Road Types &rsaquo;
az: Yol Türleri &rsaquo;

en: Road Types &rsaquo; Confirm Deletion of Road Type
az: Yol Türleri &rsaquo; Yol Türünün Silinmesini Onayla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Road type
az: Yol türü

en: Road type id :
az: Yol türü kodu :

en: Road type:
az: Yol türü:

en: Road types
az: Yol türleri

en: Robert Lyon (Corporate Serials)
az: Robert Lyon (Tüzel Süreli Yayınlar)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Rollover at:
az: Devir tarihi (Rollover at)

en: Rollover:
az: Devir tarihi (Rollover at):

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
az: Rom&acirc;n&#259; (Romanya)

en: Rome, Italy
az: Roma, İtalya

en: Routing
az: Dolaşım

en: Routing List
az: Dolaşım Listesi

en: Routing list
az: Dolaşım listesi

en: Row
az: Satır

en: Rules for overdue actions:
az: Gecikme işlemleri için kurallar:

en: Run
az: Çalıştır

en: SAN-Ouest Provence
az: SAN- Batı Provans

en: SMS Messaging
az: SMS Gönderme

en: SMS number:
az: SMS sayısı:

en: SQL View
az: SQL Görünüm

en: SUBTOTAL
az: ARATOPLAM

en: SUGGEST
az: ÖNERİ

en: Salutation:
az: Sayın:

en: Sample
az: Örnek

en: Santiago, Chile
az: Santiago, Şili

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
az: Cumartesi

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save
az: Kaydet

note: INPUT type=submit
en: Save Changes
az: Değişiklikleri Kaydet

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save Compound
az: Bileşiği Kaydet

en: Save Record
az: Belgeyi Kaydet

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save Report
az: Raporu Kaydet

en: Save Your Custom Report
az: Özel Raporunu Kaydet

note: INPUT type=submit
en: Save changes
az: Değişiklikleri kaydet

note: INPUT type=button
en: Save subscription
az: Aboneliği kaydet

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
az: Abonelik tarihini Kaydet

en: Save the file locally to your machine and then when you are attached to the network, open the Inventory/Stocktaking page again and use the &quot;Browse&quot; feature to find the file on your local drive. Now set the last seen to the date you wish to use (normally today's date).
az: Dosyayı yerel olarak makinenize kaydedin, daha sonra ağa bağlandığınızda Envanter/Stok Sayımı sayfasını açın ve yerel sürücünüz üzerinde dosyayı bulmak için  özelliğini kullanın.  Sonra bu tarihe dek son görüntüleme ayarını istediğiniz gibi yapın (normalde bugünün tarihi).

en: Saved Report Results
az: Kaydedilmiş Rapor Sonuçları

en: Saved Reports
az: Kaydedilmiş Raporlar

en: Saved Results
az: Kaydedilmiş Sonuçlar

en: Saved SQL
az: Kaydedilmiş SQL

en: Saving A Report
az: Bir Rapor Kaydetme

en: Saxophone
az: Saksafon

note: %1$S: type=text name=q
en: Scan Index for: %S
az: için dizini tara: %S

en: Scan Index:
az: Dizini Tara:

en: Scan Indexes
az: Dizinleri Tara

en: Scan a barcode to check in:
az: İade almak için bir barkod tara:

en: Scan to type the barcode for the book you want to transfer into the barcode field
az: Aktarmak istediğiniz kitabın barkodunu tarayarak barkod alanına girin

en: Schedule
az: Takvim

en: Schedule tasks to run
az: Görev zamanlayıcı çalıştırmak için

en: Schedule this report to run using the: <a1>Scheduler Tool</a>
az: Bu raporu: <a1>Zamanlama Aracını</a> kullanarak zamanla

en: Scheduling A Report
az: Rapor Zamanlama

en: Score:
az: Puan:

en: Script of Title
az: Başlığın Scripti

en: Scroll down to the image upload form
az: Aşağıya görüntü yükleme formuna doğru kayın

note: INPUT type=submit
en: Search
az: Tarama

en: Search All Headings
az: Tüm Başlıkları Tarama

en: Search Authorities
az: Otorite Kayıtlarını Tarama

en: Search Budgets
az: Bütçeleri Tarama

en: Search Cities
az: Şehirleri Tarama

en: Search Currencies
az: Para Birimlerini Tarama

en: Search Domain
az: Alan Tarama

en: Search Existing Notices:
az: Mevcut Uyarıları Tarama:

en: Search Existing Records
az: Mevcut Kayıtları Tarama

en: Search For:
az: Tarama için:

en: Search Funds
az: Ödenekleri Tarama

en: Search Funds:
az: Ödenekleri Tarama:

en: Search ISBN or Title:
az: ISBN veya Eser Adı Tarama:

en: Search Main Heading
az: Ana Başlığı Tarama

en: Search Notices
az: Uyarıları Tarama

en: Search On
az: Hakkında Tarama

en: Search Orders
az: Siparişleri Tarama

en: Search Patron Categories
az: Kullanıcı Kategorilerini Tarama

en: Search Patrons
az: Kullanıcıları Tarama

en: Search Printers
az: Yazıcıları Tarama

en: Search Results
az: Sonuçları Tarama

en: Search Road Types
az: Yol Türlerini Tarama

en: Search Stop Words
az: Taranmayan Sözcükler Listesini Tarama

en: Search String Matches
az: Dizgi Eşleşmelerini Tarama

en: Search Subscriptions
az: Abonelikleri Tarama

en: Search Subscriptions:
az: Abonelikleri Tarama:

en: Search Suggestions
az: Önerileri Tarama

en: Search System Preferences
az: Sistem Tercihlerini Tarama

en: Search also : a list of field that Koha will also search on when the user do a search on the subfield
az: Ayrıca tara: Kullanıcı alt alanda tarama yaptığında Koha'nın da ayrıca tarayacağı alanların listesi

en: Search between two dates
az: iki tarih arasında tarama

en: Search by Patron Category Name:
az: Kullanıcı Kategori Adınına Göre Tarama:

en: Search catalog:&nbsp;
az: Katalog tarama:&nbsp;

en: Search for Biblio
az: Bibliyografik Kaydı Tarama

en: Search for Serial Routing List
az: Süreli Yayın Dolaşım Listesini Tarama

en: Search for Tag
az: Etiket Tarama

en: Search for a subscription by using the filter button (with a ISSN or a title). If you enter a title, you can use the wildcard % : entering <b>%Times%</b> returns every subscription containing Times in the title. Entering <b>New York%</b> returns every subscription with title starting with New York
az: Filtrelemebutonunu kullanarak (ISSN veya dergi adından) bir abonelik tarayın. Eğer dergi adı girerseniz % joker karakterini kullanabilirsiniz: <b>%Times %</b> başlığında Times geçen tüm dergileri getirir. <b>New York%</b> New York ile başlayan her bir aboneliği getirir.

en: Search for a vendor
az: Aracı firma tarama

en: Search for guarantor
az: Kefil tarama

en: Search for items
az: Materyalleri tarama

en: Search for the Authority
az: Otorite Tarama

en: Search for the patron you have the image for
az: Görüntünün ait olduğu kullanıcı için tarama yapın

en: Search for the vendor you want by using the 'Vendor Search' at the top.
az: Üst taraftaki 'Sağlayıcı Ara' yı kullanarak istediğiniz sağlayıcıyı arayın.

note: A
en: Search for this Author
az: Bu Yazar için Tarama

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
az: Takvimde tatil olarak belirtmek istediğin günü tara.

en: Search index:
az: Dizin tarama:

en: Search on
az: Hakkında tarama

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Search on %s
az: %s hakkında tarama

note: IMG
en: Search on <!-- TMPL_VAR NAME="marc_value" ESCAPE="html" -->
az: Tarama <!-- TMPL_VAR NAME="marc_value" ESCAPE="html" -->

note: IMG
en: Search on <!-- TMPL_VAR name="marc_value" -->
az: Tarama<!-- TMPL_VAR name="marc_value" -->

en: Search or browse for the patron you'd like to edit
az: Kaydını düzenlemek istediğiniz kullanıcıyı arayın ve ya listeden bulun

en: Search orders to add to this shipment
az: Bu gönderiye eklemek için siparişleri tara

en: Search orders:
az: Siparişleri tarama:

en: Search results
az: Sonuçları tarama

note: %1$S: type=text name=<!-- TMPL_VAR NAME="name" -->_value
en: Search string matches %S
az: Dizi eşleşmeleri %S tarama

en: Search targets
az: Hedefleri tarama

en: Search the Catalog
az: Katalog Tarama

en: Search the catalog and the reservoir:
az: Kataloğu ve depoyu tara:

en: Search value
az: Tarama değeri

en: Search value:
az: Tarama değeri:

en: Search vendors:
az: Aracı firmaları tarama

en: Search z390.50 Servers
az: z390.50 Sunucuları Tarama

en: Search:&nbsp;
az: Tarama:&nbsp;

en: Searchable:
az: Taranabilir:

en: Searched for
az: için tarandı

en: Searching
az: Taranıyor

en: Searching Koha's bibliographic and authorities databases can be accomplished in two ways: Koha can utilize a textual index engine (Zebra) or use its own internal indexing scheme (NoZebra).
az: Koha'nın bibliyografik ve otorite dizini veri tabanlarında tarama iki şekilde gerçekleştirilebilir: Koha metne dayalı bir dizin motorundan (Zebra) yararlanır veya kendi iç dizinleme sistemini kullanır (NoZebra=ZebraYok).

en: Searching Subtypes on the Staff Client
az: Personel İstemcisinde alt alanlar taranıyor

en: Searching:
az: Taranıyor:

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Searching: %s
az: %s taranıyor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Season
az: Dönem

en: Seasonal only
az: Sadece dönemsel

en: Seasonal only[a]
az: Sadece dönemsel[a]

en: Second
az: İkinci

en: Second (complete with 0):
az: İkinci (tamamlalan 0):

en: Secondary support material
az: Ortaöğretim destek materyali

en: Secondary support material - visual projection
az: Ortaöğretim destek malteryali - görsel projeksiyon

en: Seconds:
az: Saniye:

en: See &gt; More details about Planning
az: Bakınız &gt; Planlama hakkında daha fazla detaylar

en: See More detail about the Numbering Calculation formula
az: Numaralama Hesaplaması formülü hakkında daha fazla bilgi için bakınız

en: See any subscription attached to this biblio
az: Bu kayda bağlı herhangi bir abonelik için bakınız

en: See online help for advanced options
az: Gelişmiş seçenekleri için çevrimiçi yardıma bakın

en: Seen
az: Görüldü

en: Select
az: Seçin

en: Select "New Label Batch" to create a Label batch.
az: "Yeni Etiket Kümesi" bir Etiket küme oluşturmak için seçin.

en: Select "New Patron Card Batch" to create a Label batch.
az: "Yeni Kullanıcı Kartı Kümesi" bir Etiket kümesi oluşturmak için seçin.

en: Select 'Authority types'
az: 'Otorite türleri'ni seç

en: Select All
az: Tümünü Seçin

en: Select Columns for Display
az: Görüntü için Sütunları Seç

en: Select Criteria to Limit on
az: Sınırlar için Kıstas Seçin

en: Select Day:
az: Gün Seçin:

en: Select Download Format:
az: Kaydetmek İçin Biçim Seçiniz:

en: Select From Database Value
az: Veri Tabanı Değerlerinden Seçin

en: Select Month:
az: Ay Seçin:

en: Select Records to Export
az: Dışa Aktaracağınız Kayıtları Seçin

en: Select a Category type
az: Bir Kategori türü Seçin

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
az: İçe aktar havuzundan işlem sırasına sokacağınız bir MARC kaydı seçin. Bu kayıt ayrıştırılacak ve her bir geçerli kayıt daha sonra kataloğa aktarılmak üzere işlem sırasına konacaktır.

en: Select a borrower category
az: Bir ödünç alan kategorisi seçin

en: Select a branch
az: Bir şube seçin

en: Select a branch:
az: Bir şube seçin:

en: Select a collection
az: Bir koleksiyon seçin

en: Select a file to import into the borrowers table
az: Ödünç alanların tablosuna aktarmak üzere bir dosya seçin

en: Select a library :
az: Bir kütüphane seçin :

en: Select a library:
az: Bir kütüphane seçin:

en: Select a location:
az: Bir yer Seçin:

en: Select a notice and patrons on the routing list will be notified when new issues are received.
az: Bir duyuru seçerseniz dolaşım listesindeki kullanıcılar yeni sayılar geldikçe bilgilendirileceklerdir.

en: Select a patron:
az: Bir kullanıcı seçin:

en: Select an authority framework
az: Bir otorite kaydı çerçevesi seçin

en: Select an existing list
az: Mevcut listelerden birini seçin

en: Select how you want the report ordered
az: Raporu nasıl sıralamak istediğini seç

en: Select how you wish to order the report. You can select multiple criteria to order against and the hierarchy that the are applied. For example order alphabetically by Surname, and then alphabetically by First Name
az: Raporu nasıl bir düzene koyacağınızı seçin. Sıralama ögesine ve uygulanan hiyerarşiye göre birden çok ölçüt seçebilirsiniz. Örneğin önce Soyadına göre alfabetik, sonra Ada göre yine alfabetik bir sıralama yapabilirsiniz

en: Select items you want to check
az: Kontrol etmek istediğiniz materyalleri seçin

en: Select local databases
az: Yerel veritabanlarını seçin

en: Select none to see all branches
az: Tüm şubeleri görmek için hiçbirini seçmeyin

en: Select notice:
az: Haberi Seçin:

en: Select one of the module areas to report on. Guided reports can only generate reports from within one module. For reports across modules, you will need to use either a compound report, or build a custom report using SQL statements.
az: Raporlamak üzere modül alanlarından birini seçin. Açıklamalı raporlar yalnız bir modül içinde rapor oluşturabilir. Modüller arası raporlar için, ya birleştirilmiş rapor kullanmanız ya da SQL ifadelerini kullanarak özelleştirilmiş rapor oluşturmanız gerecektir.

en: Select remote databases:
az: Dış kaynaklı veri tabanları seçin:

en: Select table
az: Tablo seçin

en: Select the Patron Alert: you will need to choose a Notice that can be sent to patrons when a new issue arrives. To edit this notice, go to Tools &gt; Notices.
az: Kullanıcı Uyarısını seçin: yeni bir sayı geldiğinde kullanıcıya gönderilebilecek bir Duyuru seçmeniz gerekecek. Bu duyuru üzerinde düzeltme yapmak için, Araçlar altındaki >Duyurulara gidiniz.

en: Select the columns to draw the report data from. Click the column to add in the left hand box and then click the &quot;Add&quot; button. Your column will now show up in the right hand box. To remove a selected column, click the column name on the right hand side and then click the delete button. Once you are happy with the columns, select the &quot;Choose Columns&quot; button to proceed to the next step.
az: Rapor için veri alacağınız sütunları seçin. Sol taraftaki kutuya eklemek için önce sütuna, sonra &quot;Ekle&quot;  butonuna tıklayın. Şimdi sütununuz sağ tarafta gözükecektir. Sütun seçinimizi kaldırmak için, önce sağ taraftaki sütun ismine, sonra sil butonuna tıklayın. Sütunlardan memnun olduğunuz noktada, bir sonraki adım için &quot;Sütun Seç&quot; butonunu seçin.

en: Select the file to import:
az: İçe aktarmak için dosya seçin:

en: Select the file to stage:
az: İşlem sırasına koymak için dosya seçin:

en: Select the file to upload:
az: Göndermek için dosya seçin:

en: Select the profile you want to be applied to the label template at this time. Remember: Only one Printer Profile can be applied at any given time.
az: Şu anda etiket şablonuna uygulanmasını istediğiniz profili seçiniz. Hatırlayın ki: herhangi bir zaman diliminde Sadece bir Yazıcı Profili uygulanabilir.

en: Select your MARC flavour
az: MARC formatı tercihinizi yapın

en: Select?
az: Seçim?

en: Selecting Default Settings
az: Varsayılan Ayarları Seçme

en: Semiannual
az: Yarı yıllık

en: Semimonthly
az: Yarı aylık

en: Semiweekly
az: Yarı haftalık

note: INPUT type=submit
en: Send SMS
az: SMS Gönder

en: Send To
az: A Gönder

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send letter
az: Mektup gönder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: September
az: Eylül

en: Serial
az: Süreli yayın

en: Serial Collection
az: Süreli Yayın Kolleksiyonu

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Serial Collection information for <i>%s</i>
az: <i>%s</i> için Süreli Yayın Kolleksiyonu Bilgisi

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Serial Edition <i>%s</i>
az: <i>%s</i> Seri Sürüm

en: Serial Type
az: Süreli Yayın Türü

en: Serial collection
az: Süreli Yayın koleksiyonu

en: Serial issues
az: Dergi sayıları

en: Serial receipt creates an item record.
az: Süreli yayının alınması bir materyal kaydı oluşturur.

en: Serial receipt does not create an item record.
az: Süreli yayının alınması bir materyal kaydı oluşturmaz.

en: Serial receive
az: Gelen dergi sayıları

en: Serial subscription: search for vendor
az: Süreli yayın aboneliği: sağlayıcı ara

en: Serials
az: Süreli yayınlar

en: Serials (Routing List)
az: Süreli yayınlar (Dolaşım Listesi)

en: Serials Claims
az: Süreli yayın hatırlatmaları

en: Serials issues and summary
az: Süreli yayın sorunları ve özet

en: Serials planning
az: Süreli yayınlar planlaması

en: Serials subscription add and modify help
az: Süreli yayın abonelik ekleme ve değişiklik yapma yardım

en: Serials subscription detail help
az: Süreli yayınlar abonelik ayrıntıları yardım

en: Serials subscription help
az: Süreli yayınlar abonelik yardım

en: Serials subscriptions
az: Süreli yayın abonelikleri

en: Serials updated :
az: Süreli yayınlar güncellendi:

en: Series
az: Seriler

en: Series Title
az: Seri Başlıkları

en: Series:
az: Seriler:

en: Server
az: Sunucu

en: Server Information
az: Sunucu Bilgisi

en: Server information
az: Sunucu bilgisi

en: Session timed out
az: Oturum zaman aşımına uğramıştır

en: Session timed out, please log in again
az: Oturum zaman aşımına uğramıştır, lütfen tekrar giriş yapın

note: INPUT type=submit
en: Set Flags
az: Bayrakları Belirle

en: Set Library
az: Kütüphane Belirle

en: Set Library:
az: Kütüphane Belirle:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Set Permissions
az: İzinleri Belirle

note: %1$s: TMPL_VAR name=surname %2$s: TMPL_VAR name=firstname
en: Set Privileges for %s, %s
az: %s, %s için Hakları Belirle

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set Status
az: Statüyü Belirle

en: Set back to
az: ayarına dön

en: Set back to : if the previous condition is valid, the calculated number is set to this one instead
az: ayarına dön: eğer bir önceki koşul geçerli ise, hesaplanmış numara diğeri yerine buna ayarlanır

en: Set date last seen to:
az: Tarihi son görünene ayarla:

en: Set due date to expiry:
az: Üyelik tarihinin bitişini belirle:

en: Set library
az: Kütüphane belirle

en: Set notice/status triggers for overdue items
az: Gecikmiş materyaller için duyuru/statü tetikleyicilerini ayarla

note: %1$s: TMPL_VAR name=branchname
en: Set reserve to waiting and transfer book to %s:
az: Rezervasyonu beklemeye ayarla ve kitabı %s kütüphanesine aktar

en: Set the &quot;Not seen since&quot; date to the day
az: &quot;tarihinden beri görülmedi&quot; ifadesindeki tarihi bugüne ayarla

note: INPUT type=button
en: Set to Patron
az: Kulanıcıyı Ayarlamak için

en: Setting Patron Permissions
az: Kullanıcı İzinleri Ayarları

en: Setting up item types is one of the first things you should do after installing the Koha software.
az: Koha yazılımını yükledikten sonra ilk yapacağın işlerden birisi materyal türlerini ayarlamak olmalıdır.

en: Setting your home branch is critical. It enables Koha to accurately record statistics, circulation (what branch an item has been checked out from or returned to), and transfers.
az: Şubenizi tanımlamak kritik önem taşır. Bu Koha'nın istatistikleri, dolaşımı (bir materyal hangi şubeden işlem görmüş ya da hangi şubeye dönecek) ve aktarımları doğru olarak kaydetmesini sağlar.

en: Sex
az: Cinsiyet

en: Sex:
az: Cinsiyet:

en: Shelf location:
az: Raf yeri:

en: Shelving Location
az: Raflama yeri:

en: Shipment date:
az: Nakliye tarihi:

en: Shipping
az: Nakliyat

note: INPUT type=submit
en: Show
az: Göster

en: Show Biblio
az: Kaydı Göster

note: IMG
en: Show Calendar
az: Takvimi Göster

en: Show Category:
az: Kategoriyi Göster:

en: Show More
az: Daha Fazlasını Göster

en: Show all Titles beginning with
az: ile başlayan tğm Eser Adlarını göster

en: Show all Titles beginning with:
az: ile başlayan tğm Eser Adlarını göster:

en: Show all budgets
az: Tüm bütçeleri göster

en: Show all subjects beginning with:
az: ... ile başlayan tüm konuları göster:

en: Show any items currently issued:
az: Halen ödünç verilmiş bulunan tüm materyalleri göster:

en: Show budgets
az: Bütçeleri göster

note: INPUT type=button
en: Show/Hide Advanced Pattern
az: Gelişmiş Örüntüyü Göster/Gizle

en: Show:
az: Göster:

en: Showing All Items | <a1>Show Last 50 Items Only</a>
az: Tüm Materyaller Gösteriliyor |<a1> Sadece Son 50 Materyali Göster</a>

en: Showing Last 50 Items | <a1>Show All Items</a>
az: Son 50 Materyal Gösteriliyor | <a1>Tüm Materyalleri Göster</a>

en: Showing only
az: Yalnız

en: Sidelooking Airbone Radar
az: Yana Bakan Hava Radarı

en: Similar Items
az: Benzer Materyaller

en: Simple report of columns only.
az: Sadece sütünların basit raporu.

en: Simple to configure and maintain
az: Yapılandırması ve bakımı kolay

en: Since
az: den beri

en: Skip copies on loan:
az: Ödünç alınmış olan kopyaları atlayın:

en: Skylab
az: Hava laboratuarı

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
az: Saydamlar 2 x 2inç (5*5 cm)

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
az: Saydamlar 21⁄4 x 21⁄4 inç (5.5*5.5 cm)

en: Some perl modules are missing.
az: Bazı perl modülleri eksik

en: Some vendors will offer a blanket discount to all orders placed with them, this will be calculated from their list price.
az: - Bazı sağlayıcılar kendilerine verilen tüm siparişlere toptan bir indirim verirler. Bu durumda sağlayıcının liste fiyatı esas alınarak hesaplama yapılır.

en: Sorry, there is no help available for this topic
az: Üzgünüz, bu konu için yardım mevcut değil

en: Sort 1:
az: Sırala 1:

en: Sort 2:
az: Sırala 2:

en: Sort By
az: İle Sırala

en: Sort By:
az: İle Sırala:

en: Sort by
az: İle Sırala

en: Sort by :
az: İle Sırala :

en: Sort by:
az: … ile sırala :

en: Sort field 1:
az: 1. alanı sırala:

en: Sort field 2:
az: 2. alanı sırala:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sort routine missing
az: Rutin eksikleri sırala

en: Sort this list by:
az:  ile bu listeyi sırala

en: Sort1
az: Sırala1

en: Sort2
az: Sırala2

note: %1$s: TMPL_VAR name=string
en: Sorted by &quot;%s&quot;.
az: &quot;%s&quot; 'a göre sınıflandırılmış.

en: Sorting Field 1 and Sorting Field 2 may now be related to a list of Authorized Values. All you have to do is define an Asort1 or Asort2 category of authorized values and enter the desired values into these categories. You will then be able to use them through Add/Modify Bibliographic Record page
az: Sıralama Alanı 1 ve  Sıralama Alanı 2  şimdi onaylanmış bir değerler listesine bağlanabilir. Tüm yapmanız gereken bir Asırala1 veye Asırala2 onaylanmış değerler kategorisi tanımlamak ve bu kategorilere istenilen değerleri girmektir. Sonrasında bunları Bibliyografik Kayıt Ekle/Düzenle sayfasından kullanabilirsiniz.

en: Sorting Routine
az: Rutin Sıralama

en: Sorting...
az: Sıralanıyor...

en: Sound Recording
az: Ses Kayıt

en: Sound indicator
az: Ses göstergesi

en: Source (incoming) record check field
az: Kaynak (gelen) kayıt kontrol alanı

en: Source in use?
az: Kaynak kullanımda?

note: SCRIPT
en: Southern
az: Güney

en: Spacelab
az: Uzaylaboratuarı

en: Special reproduction characteristics:
az: Özel reprodüksiyon karakteristikleri:

en: Special thanks to the following organizations
az: Özellikle aşağıdaki kuruluşlara teşekkür ederiz

en: Specialized
az: Özelleştirilmiş

en: Specific Material Designation
az: Spesifik Materyal Tayini

en: Specific Material Designation:
az: Spesifik Materyal Tayini:

en: Specific material designation
az: Spesifik materyal tayini

en: Specific reduction ratio
az: Spesifik iskonto oranı

en: Specify Due Date:
az: İade Tarihini Belirt:

en: Specify MARC subfields as a 4-character tag-subfield string, e.g. 254a
az: MARC alt alanlarını 4 karakterli alankodu-alt alan dizgisi olarak belirleyin, örn. 254a

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
az: Spektral bantlar: 01 - 99 = bant sayısı, xx = geçersiz

en: Speed:
az: Hız:

en: Spent
az: Harcanmış

en: Spent budget
az: Harcanmış bütçe

en: Split Call Numbers
az: Ayrık Telefon Numaraları

note: LABEL
en: Spoken, Books on CD and Cassette
az: Sesli kitaplar, CD ve kasette

en: Spot 1
az: Nokta 1

en: Spot 2
az: Nokta 2

en: Spot 3
az: Nokta 3

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Spring
az: Bahar

en: Staff
az: Personel

en: Staff = A user that can be configured to perform functions in the staff client.
az: Personel = Personel istemcisinde çalışmak üzere  yapılandırılabilen kullanıcı

note: A
en: Staff Client
az: Personel İstemcisi

en: Staff Client:
az: Personel İstemcisi:

en: Staff Members: A member of the library staff.
az: Personel: Kütüphane personelinden biri.

en: Staff patron
az: Personel kullanıcı

en: Stage MARC Records For Import
az: MARC Kayıtlarını İçe Aktarmak İçin İşlem Sırasına Koy

en: Stage MARC records into the reservoir.
az: MARC kayıtlarını havuza işlem sırasına koy.

note: INPUT type=button
en: Stage for import
az: İçe aktarma için işlem sırasına koy

en: Stage records into the reservoir
az: Kayıtları işlem için havuza koy

en: Staged
az: İşlem sırasına konuldu

en: Standard Number
az: Standart Numara

en: Start Date:
az: Başlangıç Tarihi:

en: Start by assigning a Category Code and a Description to each patron category. Each Category can be one of five types:
az: Her bir kullanıcı kategorisine bir Kategori Kodu ve bir Tanım atayarak başla. Her bir Kategori beş türden biri olabilir:

en: Start date
az: Başlangıç tarihi

note: %1$s: TMPL_VAR name=dateformat
en: Start date (%s):
az: Başlangıç tarihi (%s):

en: Start date:
az: Başlangıç tarihi:

en: Start of date range
az: Tarih aralığı başlangıcı

note: INPUT type=submit
en: Start search
az: Aramayı başlat

en: Start, receive, or modify any order
az: Herhangi bir siparişi başlat, al veya değiştir

en: Starting date:
az: Başladığı tarih:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Starting with:
az: ile başlıyor:

en: State of Preservation - Binding:
az: Koruma Durumu - Cilt:

en: State of Preservation - Body of the Book 1 :
az: Koruma Durumu - 1. Kitabın Gövdesi :

en: State of Preservation - Body of the Book 2 :
az: Koruma Durumu - 2. Kitabın Gövdesi :

en: Static text strings
az: Statik metin dizileri

en: StaticHoldsQueueWeight
az: StatikRezervKuyrukAgirligi

en: Statistical
az: İstatistiksel

en: Statistical = A &quot;fake&quot; patron card. When items are scanned on to a Statistical patron card, the items are not checked out, but recorded.
az: İstatistiksel = &quot;Yapma&quot; kullanıcı kartı. Materyaller istatistiksel bir kullanıcı kartına okunduğunda ödünç verilmez, sadece kaydedilir.

en: Statistical Patrons: checking out to this patron type creates a statistical (local use) record but does not actually circulate materials.
az: İstatistiksel Kullanıcı: bu kullanıcı türüne materyal çıkışı yapmak istatistiksel (yerel kullanım için) kayıt yaratır ama gerçekte materyali ödünç vermez.

en: Statistics
az: İstatistik

en: Statistics Wizards
az: İstatistik Sihirbazları

en: Statistics wizards
az: İstatistik sihirbazları

en: Status
az: Durum

en: Statuses
az: Durumlar

en: Step 1 of 4 Name
az: Adım 4 de 1 Ad

en: Step 1 of 6: Choose a Module to Report on
az: Adım 6 da 1: İlgili rapor hazırlamak için modül seç

en: Step 1: Name
az: Adım 1: Ad

en: Step 1: Search for a Supplier
az: Adım 1: Bir Tedarikçi Ara

en: Step 2 of 4 Area
az: Adım 4 de 2 Alan

en: Step 2 of 6: Pick a Report Type
az: Adım 6 da 2: Rapor Türü Seç

en: Step 2: Area
az: Adım 2: Alan

en: Step 2: Search for Biblio
az: Adım 2: Kayıt Tara

en: Step 3 of 4 Columns
az: Adım 4 de 3 Sütunlar

en: Step 3 of 6: Select Columns for Display
az: Adım 6 da 3: Görüntülenecek Sütunları Seç

en: Step 3: Columns
az: Adım 3: Sütunlar

en: Step 3: Fill out other details in the Subscription Information box.
az: Adım 3: Abonelik Bilgi kutusunda diğer ayrıntıları doldur.

en: Step 4 of 4 Values
az: Adım 4 de 4 Değerler

en: Step 4 of 6: Select Criteria to Limit on
az: Adım 6 da 4: Sınırlandırma için Ölçüt seç

en: Step 4: Fill out the details in the Planning box.
az: Adım 4: Planlama kutusundaki ayrıntıları doldurun.

en: Step 4: Values
az: Adım 4: Değerler

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
az: Adım 6 da 5: Toplanacak sütunları seç

en: Step 5: Fill out the Subscription length box
az: Adım 5: Abonelik süresi kutusunu doldur

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
az: Adım 6 da 6: Raporu nasıl sıralamak istediğine karar ver

en: Step 6 of 6: Select how you want the report ordered
az: Adım 6 da 6: Raporu nasıl sıralamak istediğini seç

en: Step 6: Numbering Calculation
az: Adım 6: Numaralama Hesabı

en: Step 7: Add Subscription
az: Adım 7: Abonelik Ekle

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
az: Stephen Hedges (ilk Belge Yöneticisi)

en: Steve Tonnesen (early MARC work, Virtual Bookshelves concept, KohaCD)
az: Steve Tonnesen (ilk MARC çalışmaları,Sanal Kitap Rafı kavramı, KohaCD)

note: %1$s: TMPL_VAR name=numberpending
en: Still %s requests to go
az: daha %s istek aranacak

note: %1$s: TMPL_VAR name=numberpending
en: Still %s servers to search
az: daha %s sunucu taranacak

en: Still on order
az: Hala siparişte

en: Stockholm, Sweden
az: Stokholm, İsveç

en: Stop Words
az: Taranmayan Sözcükler

en: Stop word administration page
az: Taranmayan sözcükler yönetimi sayfası

en: Stop word search:
az: Taranmayan sözcükler araması:

en: Stop words
az: Taranmayan sözcükler

en: Street number:
az: Cadde numarası:

en: Street type:
az: Cadde türü:

en: Sub Total
az: Ara Toplam

en: Sub report:
az: Ara rapor:

en: SubTotal
az: AraToplam

en: Subfield
az: Altalan

en: Subfield code:
az: Altalan kodu:

en: Subfield:
az: Altalan:

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagsubfield
en: Subfield: %s
az: Altalan: %s

en: Subfields
az: Altalanlar

en: Subfields:
az: Altalanlar:

en: Subject
az: Konu

en: Subject Heading Global Update
az: Konu Başlığı Toplu Güncelleme

en: Subject Heading:
az: Konu Başlığı:

en: Subject Maintenance
az: Konu için Bakım

en: Subject Phrase
az: Konu Cümlesi

en: Subject headings
az: Konu başlıkları

en: Subject search results
az: Konu tarama sonuçları

en: Subject:
az: Konu:

en: Subjects
az: Konular

en: Subjects:
az: Konular:

note: INPUT type=submit
en: Submit
az: Gönder

en: Submit Patches to Koha using Git (Version Control System)
az: Git kullanarak Koha için yama gönder (Sürüm Kontrolü Sistemi)

en: Subscription #
az: Abonelik #

note: %1$s: TMPL_VAR name=subscriptionid
en: Subscription #%s
az: Abonelik #%s

en: Subscription Begin
az: Abonelik Başlangıcı

en: Subscription Details
az: Abonelik Ayrıntıları

en: Subscription End
az: Abonelik Bitti

en: Subscription Expired
az: Abonelik Sona Erdi

en: Subscription ID:
az: Abonelik ID:

en: Subscription Num.
az: Abonelik No.

en: Subscription Summaries
az: Abonelik Özetleri

en: Subscription Summary
az: Abonelik Özeti

en: Subscription beginning date : the date of the beginning of the 1st subscription. Should not be modified and is not modified automatically by subscriptions renewals
az: Abonelik başlangıç tarihi : ilk aboneliğin başladığı tarih. Değiştirilmemelidir ve yenilemelerde otomatik olarak değişmez

en: Subscription details
az: Abonelik ayrıntıları

en: Subscription end date
az: Abonelik bitiş tarihi

en: Subscription enddate : must be entered manually when the subscription is definetly closed
az: Abonelik bitiş tarihi: abonelik kesin olarak bittiğinde elle girilmelidir

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Subscription for %s
az: %s aboneliği

en: Subscription has expired.
az: Abonelik sona erdi.

en: Subscription history
az: Abonelik geçmişi

en: Subscription id
az: Abonelik kimliği

en: Subscription information
az: Abonelik bilgisi

en: Subscription information bloc
az: Abonelik bilgi grubu

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Subscription information for <i>%s</i>
az: <i>%s</i> için abonelik bilgisi

note: %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber %2$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Subscription information for biblio #%s with title : %s
az: #%s kaydı %s başlığı için abonelik bilgisi

en: Subscription is near its end. It should be renewed now.
az: Abonelik bitiş tarihine az kaldı. Şimdi yenileme yapılmalı.

en: Subscription length
az: Abonelik süresi

en: Subscription length:
az: Abonelik süresi:

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Subscription renewal for %s
az: %s için abonelik yenileme

en: Subscription renewals
az: Abonelik yenilemeleri

en: Subscription renewed.
az: Abonelik yenilendi.

en: Subscription start date
az: Abonelik başlangıç tarihi

en: Subscription start date:
az: Abonelik başlangıç tarihi:

en: Subscription summary
az: Abonelik özeti

en: Subscription(s)
az: Abonelik(ler)

note: LABEL
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
az: Aboneliklerin bibliyografik bir kayıtla ilişkilendirilmesi zorunludur

en: Subtotal
az: Ara toplam

en: Subtype limits:
az: Alt tür limitleri:

en: Succesfully undeleted
az: Başarıyla silinmedi

en: Success
az: Başarı

note: %1$s: TMPL_VAR name=oldsub %2$s: TMPL_VAR name=sub
en: Successfully modified %s is now %s
az: Başarıyla değiştirilen %s şimdi %s oldu

en: Suggested
az: Önerilen

en: Suggested by
az: Tarafından önerilen

en: Suggestion
az: Öneri

en: Suggestions
az: Öneriler

en: Suggestions Management
az: Öneriler Yönetimi

en: Suggestions Search:
az: Önerileri Tarama:

en: Sum : Returns the sum of all values
az: Toplam: Tüm değerlerin toplamını verir

en: Summary
az: Özet

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname %3$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: Summary for %s %s (%s)
az: %s %s (%s) için özet

en: Summary:
az: Özet:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Summer
az: Yaz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
az: Pazar

en: Sundry
az: Muhtelif

note: %1$S: type=text name=serialseq
en: Supplemental Issue %S
az: Ek Sayı %S

en: Supplier
az: Tedarikçi

en: Supplier Not Found
az: Tedarikçisi Bulunamayan

en: Support Material - Book:
az: Destek Materyali - Kitap:

en: Support Material - Plates:
az: Destek Materyali - Levhalar:

en: Support for field-weighting, relevance ranking, truncation, stemming
az: Alan ağırlığı, ilgi sıralaması, kesme ve gövdeleme için destek

en: Surname
az: Soyadı

en: Surname:
az: Soyadı:

en: Surveys
az: Anketler

en: Svenska (Swedish)
az: Svenska (İsveç)

en: Sydney, Australia
az: Sidney, Avustralya

en: Symbol
az: Sembol

en: Symbol:
az: Sembol:

en: Syntax
az: Sözdizimi

en: Syntax (z3950 can send
az: Sözdizimi (z3950 gönderebilir

en: Syntax:
az: Sözdizimi:

en: Synthetic Aperture Radar
az: Sentetik Apertür Radarı

en: Synthetiseur
az: Sentetizör

en: System Administration
az: Sistem Yönetimi

en: System Generated Criteria
az: Sistem Tarafından Üretilen Ölçüt

en: System Parameters
az: Sistem Parametreleri

en: System Preferences
az: Sistem Tercihleri

en: System Preferences &rsaquo;
az: Sistem Tercihleri &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield %2$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: System Preferences &rsaquo; %s &rsaquo; Confirm Deletion of Parameter '%s'
az: Sistem Tercihleri &rsaquo; %s &rsaquo; '%s' Parametresinin Silinmesini Onayla

en: System Preferences &rsaquo; Data Added
az: Sistem Tercihleri &rsaquo; Veri Eklendi

en: System Preferences &rsaquo; Parameter Deleted
az: Sistem Tercihleri &rsaquo; Parametre Silindi

en: System Prefs
az: Sistem Tercihleri

en: System parameters is where library policies are set and governed. It is best to set your system preferences, and then to work through the Parameters in the order that they appear on this page.
az: Sistem parametrelerinde kütüphane politikaları belirlenir ve yönetilir. En iyisi sistem tercihlerini ayarladıktan sonra bu sayfada ki sıralamaya uygun olarak parametreler üzerinde çalışmaktır.

en: System preference search:
az: Sistem tercihleri taraması:

en: System preferences
az: Sistem tercihleri

en: System preferences admin
az: Sistem tercihleri yönetimi

en: System preferences administration
az: Sistem tercihleri yönetimi

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish)
az: Türkçe (Turkish)

en: TIP. USING WILDCARDS
az: İPUCU. JOKER KARAKTER KULLANIMI

en: TIP:
az: İPUCU:

en: TIP: 'Initials' and 'Other name' are great for internal use when recognizing patrons
az: İPUCU: 'Baş harfler' ve 'Diğer adı'nın kullanımı kullanıcının tanınmasında  büyük önem taşır

en: TIP: After entering a quantity and vendor price, the other fields will be calculated automatically.
az: İPUCU: Miktar ve sağlayıcının verdiği fiyat girilince diğer alanlar otomatik hesaplanır.

en: TIP: Always check your Catalog first
az: İPUCU: Daima önce Kataloğu kontrol edin

en: TIP: An attribute type cannot be deleted if it is used by any patron records
az: İPUCU: Eğer bir kod türü (attribute) bri kullanıcı kaydında kullanılıyorsa silinemez.

en: TIP: An example of a repeatable holiday would be Christmas, New Year's or a staff in-service day
az: İPUCU: Tekrarlanır tatillere Yeni Yıl veya bir bayram örnek verilebilir.

en: TIP: At present you will have to enter holidays in for each library, there is no way to apply holidays to all libraries at once.
az: İPUCU: Her bir kütüphane için tatillerin ayrı ayrı girilmesi gerekmektedir. Tatillerin tüm kütüphaneler için birlikte işlenmesi mümkün değildir.

en: TIP: Be careful about changing the 'Authorized value' as it may be associated with existing records
az: İPUCU: Mevcut kayıtlarla bağlantılı olabileceğinden bir 'Onaylanmış değer'  çok büyük bir dikkatle değiştirilmelidir.

en: TIP: Consult your system administrator if you are unsure of how to fill in the above fields.
az: İPUCU: Yukarıdaki alanların nasıl doldurulması gerektiğinden emin değilseniz sistem yöneticinize başvurun.

en: TIP: Encourage your patrons to provide an email address. Koha will use this email address to contact patrons when an item they reserved is available and to send overdue notices.
az: İPUCU: Kullanıcılarınızı e-posta adresi vermeye teşvik ediniz. Koha bu adresi ayrılan materyalleri bildirmek ve gecikme uyarıları göndermek için kullanacaktır.

en: TIP: For electronic resources you might want to enter
az: İPUCU: Elektronik kaynaklar için girmek isteyebilirsiniz

en: TIP: For help with what each field is, see the Notices: Database Fields section of this manual
az: İPUCU: Her bir alanın ne olduğu konusunda yardım için  bu el kitabının  Uyarılar: Veri tabanı alanları bölümüne bkz.

en: TIP: For instructions on ordering from a suggestion see 'Managing Suggestions' in this manual
az: İPUCU: Bir öneriden yola çıkarak sipariş verme konusunda yönlendirmeler için bu el kitabının 'Önerilerin Yönetimi' bölümüne bkz.

en: TIP: Funds may be ignored if you are setting your Global System Preferences for 'Acquisitions' to &quot;simple&quot; acquisitions: the funds are only useful when using &quot;normal&quot; acquisitions.
az: İPUCU: Eğer sağlamada Genel Sistem Tercihleri "basit " olarak ayarlandıysa ödenekler yok sayılabilir: Ödenekler sadece "normal" sağlamada işe yarar.

en: TIP: If a staff member is set to 'superlibrarian' they have access to all functions and do not need any other permissions checked
az: İPUCU: Eğer personelden bir kişi  'Süperkütüphaneci' olarak tanımlanmışsa tüm işlemleri yapabilir ve herhangi bir yetkinin ayrıca kontrolüne gerek yoktur.

en: TIP: If independent branches is on and the canreservefromotherbranches system preference is OFF, a staff operator is prevented from placing an item-level hold request on an item from a different branch
az: İPUCU: Eğer bağımsız şubeler açık ve digersubelerdenayırabilir sistem tercihi KAPALI ise görevlinin diğer bir şubeden materyal düzeyinde rezervasyon  yapması engellenmiş olur

en: TIP: If this preference is turned OFF after being ON, the system reverts to the original behavior, although the specific permissions are retained.&nbsp; This means if a staff member has been given granular permissions they will retain those even if this is turned OFF
az: İPUCU: Eğer bu tercih başlangıçta açıkken sonra kapatılırsa, bazı özel yetkiler korunmakla birlikte sistem ilk haline döner.&nbsp; Bunun anlamı  verilen granüler yetkilerin KAPATILSA da etkin kalacaklarıdır.

en: TIP: If you create a manual credit, be aware that it won't be applied to any particular lost or late item
az: İPUCU: Elle alacak oluşturursanız halen kayıp veya gecikmiş olan herhangi bir materyale uygulanmayacağını bilmelisiniz

en: TIP: If you would like to define one overdue schedule for ALL libraries at once, select 'Default'. This will apply the schedule you define to all the libraries in your system
az: İPUCU: Eğer gecikmeleri TÜM kütüphaneler için bir  defada programlamak isterseniz 'Varsayılan' ı seçin. Bu belirleyeceğiniz zaman tablosunu sisteminizdeki tüm kütüphanelere uygulayacaktır.

en: TIP: If your passwords are already encrypted, talk to your systems administrator about options.
az: İPUCU: Eğer parolalarınız halen şifreli ise sistem yöneticinizle seçenekler hakkında görüşünüz.

en: TIP: In the 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. e.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
az: İPUCU: 'Kopyalanacak otorite alanı' için otorite kaydından bibliyografik kayda kopyalanması gereken otorite alanını girin. Örn. MARC21 içindeki 100 otorite alanı bibliyografik kayıtta da 100 alanına kopyalanmalıdır.

en: TIP: Koha automatically sets up authorized value categories for your item types and branch codes, and you can link these authorized values to MARC subfields when you set up your MARC tag structure
az: İPUCU: Koha otomatik olarak materyal türleri ve şube kodları için onaylanmış değer kategorileri oluşturur. MARC alan kodları yapısını ayarlarken bu onaylanmış değerleri MARC alt alanlarına bağlayabilirsiniz.

en: TIP: Make sure this subfield is managed in the same tab as the other managed subfields for this tag, and then click the &quot;hidden&quot; checkbox so it will not be displayed with the rest of the record
az: İPUCU: Bu alt alanın bu alan kodu için kullanılan diğer alt alanlarla birlikte aynı sekmede yer aldığını kontrol ettikten sonra  &quot;gizli&quot; onay kutusunu işaretleyin. Böylece kaydın diğer bölümleriyle birlikte görüntülenmeyecektir.

en: TIP: Mark vendors inactive if you no longer order from them or if they merged with another vendor, but you want to keep the data of your orders with them
az: İPUCU: Artık sipariş vermediğiniz veya başka sağlayıcılarla birleşen sağlayıcıların kayıtlarını, daha önceki siparişlerinizin bilgilerini saklamak açısından tutmak istiyorsanız etkin olmadıklarına dair işaret koyarak tutarsınız.

en: TIP: Marking an item Lost via the edit item page will automatically put a fine on the patron's record for the replacement cost of the item
az: İPUCU: Bir materyalin materyal düzenleme sayfasında Kayıp olarak işaretlenmesi ilgili kullanıcının kaydına ikame bedelini ödemesi için ceza olarak otomatikman işlenir.

en: TIP: Note that in this case an error message appears notifying the circulation librarians that the patron might want to pick the book up at his/her home branch.
az: İPUCU: Böyle bir durumda kütüphaneciye, kullanıcının ayrılan materyali kendi şubesinden almak isteyebileceği yönünde bir hata mesajı görüneceğini not edin.

en: TIP: Note that you are approving the terms used, but not the title the terms are applied to, moderation is for checking that terms are approriate for your library
az: İPUCU: Unutmayın ki siz kullanılan terimleri onaylıyorsunuz, terimlerin uygulandığı eser adını değil. Moderasyon terimlerin kütüphanenize uygun olması ile ilgilidir.

en: TIP: Only expiration date is required
az: İPUCU: Yalnızca süre bitim tarihi gerekmektedir

en: TIP: Only patrons of type &quot;A&quot; (adult) are searched for when you look for guarantors through the &quot;find guarantor&quot; interface. This means that (for example) library staff (type &quot;S&quot;) and other children (type &quot;C&quot;) cannot be found as guarantors
az: İPUCU: &quot;Kefil bul&quot; arayüzünde kefil aranırken yalnızca &quot;Y&quot; (Yetişkin A- Adult) kategorisi taranır. Bu, kütüphane personeli &quot;P&quot; (Personel S-Staff) ve &quot; Ç&quot; (Çocuk C-Children) kategorisindekilerin kefil olamayacağı anlamını taşır

en: TIP: Only the 'Company Name' is required but the more contact information you provide, the easier it will be to contact vendors when necessary
az: İPUCU: Yalnızca firma adı gereklidir, ancak ne kadar irtibat bilgisi sağlanırsa gerektiğinde sağlayıcılarla iletişim kurmak o kadar kolaylaşır

en: TIP: Patron uses for Lists
az: İPUCU: Kullanıcı bunu Listeler oluşturmak için kullanır

en: TIP: Patrons can alter their notification setting using the Messaging tool on their account.
az: İPUCU: Kullanıcılar hesaplarındaki İletişim aracını kullanarak bilgilendirilme ayarlarını kendileri değiştirebilirler.

en: TIP: Patrons will be able to update/change their password via the OPAC
az: İPUCU: Kullanıcılar parolalarını OPAC üzerinden güncelleyebilir/değiştirebilirler

en: TIP: Separate these fields by a space.
az: İPUCU: Bu alanları boşlukla ayırın.

en: TIP: Some vendors will list the prices in their own currency, but bill in your currency
az: İPUCU: Bazı sağlayıcılar fiyatları kendi para birimleri ile listeler, ama sizin para biriminizle faturalarlar.

en: TIP: The blacklist is already populated with some key terms depending on the dictionary you're using
az: İPUCU: Karaliste halen kullanmakta olduğunuz sözlük doğrultusunda bazı anahtar sözcüklerle doludur

en: TIP: The first time you access this page, you will be asked to add your first fund -- thereafter you will have the option of editing and deleting funds.
az: İPUCU: Bu sayfaya ilk erişim sağladığınızda, sizden ilk ödeneğinizi eklemeniz istenecektir -- daha sonra isterseniz ödenekler üzerinde düzeltme yapma ya da silme hakkına sahip olacaksınız.

en: TIP: The only fields above that are required are the two under 'Output format'.
az: İPUCU: Bunun üstünde gereken yalnızca 'Çıktı Format'ı altındaki iki alandır.

en: TIP: The repeatibility and unique_id settings of an attribute type cannot be changed after creation - this is to avoid having to deal with changing constraints if an attribute type is already in use by patron records
az: İPUCU: Bir kodun (attribute) türü tekrarlanabilirliği ve biricik_kimlik ayarları (unique_id settings) oluşturulduktan sonra değiştirilemez.  Bunun nedeni eğer bir kod türü halen bir kullanıcı kaydında kullanılıyorsa kısıtlarını değiştirmek zorunda kalınmasından kaçınılmasıdır.

en: TIP: This can be used to record statistics of items that are used, but do not get checked out, such as reference items, magazines, etc. You can then run a report to gather the statistics from this card
az: İPUCU: Bu ödünç alınmayan ama kullanılan referans kaynakları, dergiler gibi materyallerin istatistiki kayıtlarını tutmak için kullanılır. Bu kart için bir rapor oluşturarak istatistiki verileri elde edersiniz

en: TIP: This field is not editable once it is set
az: İPUCU: Bu alan bir kez ayarlandıktan sonra yeniden düzenlenemez

en: TIP: This is handy if your patron has a PO Box and you want their home address as well.
az: İPUCU: Eğer kullanıcınızın bir posta kutusu varsa ve aynı zamanda ev adresini de istiyorsanız bu kullanışlı olacaktır.

en: TIP: This is not necessary, you will still be able to mark items received without closing a basket.&nbsp; Closing a basket is good practice for keeping track of late orders which is discussed in this manual.
az: İPUCU: Bu gerekli değildir, sepeti kapatmadan da materyallerin geldiğini işaretleyebilirsiniz.&nbsp; Sepeti kapatmak, bu el kitabında değinildiği gibi  geciken siparişlerin izlenmesi açısından yararlı bir uygulamadır.

en: TIP: This report is only applicable if the ReserveNeedReturn system preference is on.
az: İPUCU: Bu rapor eğer RezervGeriGelmeli (ReserveNeedReturn) sistem tercihi açıksa uygulanabilir.

en: TIP: This will only show a reading history if you have the 'intranetreadinghistory' preference turned 'ON'
az: İPUCU: Bu, eğer 'intranetokumagecmisi' (intranetreadinghistory) tercihi açıksa görünür

en: TIP: To add another received item, click the '+' (plus) icon at the bottom left. If you add too many click the '-' (minus) to the right of the '+' (plus)
az: İPUCU: Gelen bir diğer materyali eklemek için sol alttaki '+' (artı) simgesine tıklayın. Eğer çok sayıda tıklama yaparsanız '+' (artın) nın sağındaki '-' (eksi)

en: TIP: To add another received item, click the '+' (plus) icon at the bottom left.&nbsp; If you add too many click the '-' (minus) to the right of the '+' (plus)
az: İPUCU: Diğer bir gelen materyali eklemek için sol alttaki '+' (artı) simgesine tıklayın.&nbsp; Eğer çok sayıda tıklama yaparsanız '+' (artın) nın sağındaki '-' (eksi)

en: TIP: To modify a rule, create a new one with the same patron type and item type
az: İPUCU: Bir kuralı değiştirmek için aynı kullanıcı kategorisi ve materyal türü için yeni bir kural oluşturun

en: TIP: To place no limits for a category, choose the blank field. When blank field is chosen all categories will be included in the statistical count.
az: İPUCU: Bir kategori için hiç bir sınır konulmayacaksa boş alan seçilir. Boş alan seçildiğinde istatistiki sayıma tüm kategoriler dahil olur.

en: TIP: To receive serials see the 'Receiving Serials' part of this manual.
az: İPUCU: Gelen süreli yayınların alınması konusu için bu el kitabının 'Süreli Yayın Alma' (Receiving Serials) Bölümüne bkz.

en: TIP: To turn on messaging options you will need to turn the 'EnhancedMessagingPreferences' system preference to 'ON'
az: İPUCU: İletişim seçeneklerini açabilmek için sistem tercihlerinde 'ZenginlestirilmisIletisimTercihleri' (EnhancedMessagingPreferences) tercihinin AÇILMASI gerekir.

en: TIP: Use 'Library note' for notes you'd like your circulation staff to see.
az: İPUCU: Dolaşım personelinin görmesini istediğiniz notlar için 'Kütüphane Notu'nu kullanın.

en: TIP: Use 'OPAC note' for notes you'd like the patron to see.
az: İPUCU: Kullanıcıların görmesini istediğiniz notlar için 'OPAC notu'nu kullanın.

en: TIP: Use manual credits to pay partial fines.
az: İPUCU: Kısmi ceza ödemeleri için elle alacak işlemeyi kullanın.

en: TIP: Why educators might use Lists
az: İPUCU: Eğitimciler Listeleri ne için kullanabilirler

en: TIP: Why staff might use Lists
az: Personel Listeleri ne için kullanır

en: TIP: You can define the terms used in the Guarantor field. 'Mother' and 'Father' are default settings, but you can add &quot;Grandparent&quot; or &quot;Legal Guardian&quot; for instance
az: İPUCU: Kefil alanında kullanılan terimleri tanımlayabilirsiniz. 'Anne' ve 'Baba' varsayılan ayarlardır. Ama örn. &quot;Annaanne&quot; vb. veya &quot;Yasal vasi&quot; ekleyebilirsiniz.

en: TIP: You will need to set up your library's notices to populate this pull down
az: İPUCU: Bu alanı doldurmak için kütüphanenizin gecikme uyarılarını ayarlamanız gerekir.

en: TOTAL
az: TOPLAM

note: %1$s: TMPL_VAR name=currency
en: TOTAL (%s)
az: TOPLAM (%s)

en: Tab Separated Text
az: Sekmeyle Ayrılmış Metin

en: Tab:
az: Sekme:

note: %1$s: TMPL_VAR name=tab %2$s: TMPL_VAR name=tagsubfield %3$s: TMPL_VAR name=liblibrarian
en: Tab:%s | $%s %s
az: Sekme:%s | $%s %s

en: Tabs in use
az: Kullanılan sekmeler

en: Tabular
az: Çizelgeler

en: Tactile Material
az: Dokunulabilir Materyaller

en: Tag
az: Alan kodu

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield
en: Tag %s Subfield Constraints
az: %s alanı alt alan yapısı

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield
en: Tag %s Subfield Structure
az: %s alanı Altalan Yapısı

en: Tag Deleted
az: Alan Kodu Silindi

en: Tag:
az: Alan Kodu:

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Tag: %s
az: Alan kodu: %s

en: Tags
az: Etiketler

en: Tambour, batterie
az: Davul, bateri

en: Tape configuration:
az: Yazıcı yapılandırması

en: Tape width:
az: Sayfa genişliği

en: Target
az: Hedef

en: Target (database) record check field
az: Hedef (veritabanı) kayıt kontrol alanı

en: Target Audience Code
az: Hedef Kitle Kodu

en: Target Audience Code 2
az: Hedef Kitle Kodu 2

en: Target Audience Code 3
az: Hedef Kitle Kodu 3

en: Target:
az: Hedef:

en: Task Scheduler
az: Görev Zamanlayıcı

en: Technical reports
az: Teknik raporlar

en: Technique (Prints) 1
az: Teknik (Baskılar) 1

en: Technique (Prints) 2
az: Teknik (Baskılar) 2

en: Technique (Prints) 3
az: Teknik (Baskılar) 3

en: Technique - videorecording, motion picture
az: Teknik - videokaydı, sinema filmi

en: Techniques (Drawings, Paintings) 1
az: Teknikler (Çizimler, Resimler) 1

en: Techniques (Drawings, Paintings) 2
az: Teknikler (Çizimler, Resimler) 2

en: Techniques (Drawings, Paintings) 3
az: Teknikler (Çizimler, Resimler) 3

en: Template Code:
az: Şablon Kodu:

en: Template Description:
az: Şablon Tanımı:

en: Template Name:
az: Şablon Adı:

en: Template:
az: Şablon:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Templates
az: Şablonlar

en: Tenor
az: Akış

note: A
en: Term
az: Terim

en: Term/Phrase
az: Terim/Deyim

en: Terms
az: Terimler

en: Terms Summary
az: Terimler Özeti

en: Test Blacklist
az: Kara listeyi Test et

note: INPUT type=button
en: Test Prediction Pattern
az: Test Tahmin Örüntüsü

en: Tested
az: Test edilmiş

en: Tetun (Tetum)
az: Tetun dili

en: Text
az: Konu

en: Text Justification
az: Gerekçe Metni

en: Text for OPAC : what appears before the field in the OPAC. If empty, the text for librarian is used instead
az: OPAC için metin : OPAC taki alanın önünde görünendir. Eğer boşsa, yerine kütüphaneci için olan metin kullanılır

en: Text for OPAC:
az: OPAC için metin:

en: Text for librarian : what appears before the subfield in the librarian interface
az: Kütüphaneci için metin : kütüphaneci arayüzünde alt alanın önünde görünendir

en: Text for librarian:
az: Kütüphaneci için metin:

en: Text for librarians
az: Kütüphaneciler için metin

en: Text for opac
az: Opac için metin

en: Textarea
az: Metinalani

en: The
az: Bir

en: The &quot;numbering formula&quot; can be filled with any text and/or numbers. Three special tokens {X}, {Y} and {Z} can be used to define the calculation formula. This allows you to define patterns not possible with the Numbering Pattern drop downs.
az: &quot;numaralama formulü&quot;sayı veya metinle doldurulabilir. Hesaplama formülünü tanımlamak için {X}, {Y} ve {Z} belirteçleri kullanılabilir. Bu Numaralama Örüntüsü açılan menü ile düzenlenemeyen farklı örüntüler tanımlama olanağı sağlar.

en: The 'Not for loan' option can be used for items that cannot be checked out of the library
az: 'Ödünç verilmez' seçeneğii kütüphaneden ödünç alınamayan materyaller için kullanılır.

en: The 'Patron attribute type code' should be unique and is the only required field
az: 'Kullanıcı Kodu' (Patron attribute type code) tek olmalıdır ve gereken tek alandır.

en: The 'Street type' dropdown menu comes from your Patrons and Circulation parameters.
az: 'Yol türü' açılan menüsü Kullanıcılar ve Dolaşım parametrelerinden gelir.

en: The 'Weight' refers to the number of times the tag has been used within the system
az: 'Ağırlık', etiketin sistemde kaç kez kullanıldığını ifade eder.

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
az: Aşağıdaki 2 alan sizin kullanımınız içindir. Bu alanları istatistiki amaçlarla kullanmak yararlı olabilir

en: The Actual price is what is committed to your
az: Gerçek fiyat ödenmek üzere bütçede ayrılan

en: The Bibliographic editor allows queries to the authority file at the add/edit stage of a record, so that cataloging staff can create the links between a bibliographic and authority record when they are cataloging.
az: Bibliyografik editör bir kaydın eklenmesi / düzenlenmesi aşamasında otorite dosyalarının sorgulanmasına olanak sağlar. Böylece katalogcular kataloglama yaparken bibliyografik kayıtlarla otorite kayıtları arasında bağlantılar kurabilirler.

en: The Bridge Material Type Icon Set
az: The Bridge Materyal Türü Simge Seti

en: The Bridge Material Type Icon Set is licensed under a <a1>Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License</a> by the Bridge Consortium of Carleton College and St. Olaf College.
az: The Bridge Materyal Türü Simge Seti <a1>Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License</a> altında Bridge Consortium of Carleton College and St. Olaf College tarafından lisanslanmıştır.

en: The City, State dropdown menu comes from your Patrons and Circulation parameters.
az: İl,Ülke açılan pencereleri Kullanıcılar ve Dolaşım parametrelerinden gelir.

en: The Guided Reports Wizard helps you build reports using all the fields in the database for each module. The reports can then be saved and run using the scheduler.
az: Açıklamalı Raporlar Sihirbazı her bir modül için veritabanındaki tüm alanları kullanarak raporlar oluşturmanıza yardımcı olur. Raporlar saklanabilir ve zamanlayıcı ile çalıştırılabilir.

en: The Holidays Calendar allows the library to define days where the library is closed. Circulation rules are then recalculated to taken in to account that library is closed and there will be no one present to return items.
az: Tatil Takvimi kütüphaneye kapalı günleri tanımlama olanağı sağlar. Ödünç verme kuralları buna bağlı olarak kütüphanenin tatil günlerinde kapalı olacağı ve kimsenin iade yapmayacağı göz önünde tutularak yeniden hesaplanır.

en: The Koha Acquisitions module provides a way where the library can record orders placed with vendors and manage purchase budgets.
az: Koha Sağlama Modülü kütüphaneye sağlayıcılara verdiği siparişlerin kayıtlarını oluşturmaya ve satınalma bütçelerinin yönetimine olanak sağlar

en: The Patrons portion stores the information you add about your patrons.
az: Kullanıcı bölümleri kullanıcılar hakkında eklediğiniz bilgilerin saklandığı bölümdür.

note: %1$s: TMPL_VAR name=ERROR_extended_unique_id_failed
en: The attribute value %s is already is use by another patron record.
az: %s kod değeri halen başka bir kullanıcı için kullanılmaktadır.

en: The barcode was not found
az: Barkod bulunamadı

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
az: künye.künyenumarası ve künyemateryalleri.künyemateryalnumarası alanları bir MARC alt alanına eşlenmelidir,

en: The card number can be auto-calculated, scanned in from a barcode scanner or entered in by hand. The auto-calculated card number can be turned ON and OFF in your system preferences.
az: Kart numarası otomatik olarak hesaplanabilir veya barkod okuyucu ile ya da elle girilebilir. Otomatik hesaplama sistem tercihlerinde AÇılıp KAPATılabilir.

en: The claim will be resolved once received status has changed. Search for the Subscription and then click &quot;Serial receive&quot; to locate the issue and change it's status.
az: Bir derginin gelme durumunda değişiklik yapılınca hatırlatma çözülür. Abonelik için tarama yapın ve derginin sayısını bularak durumunu değiştirmek için  &quot;Süreli Yayın Al&quot;butonuna tıklayın.

en: The column <b>Koha field</b> shows that the subfield is linked with a Koha field. Koha can manage a MARC interface, and a Koha interface. This link ensures that both DB are synchronized
az: <b>Koha alanı</b> sütunu bu alt alanın bir KOHA alt alanı ile bağlantılı olduğunu gösterir. Koha hem MARC hem de Koha arayüzlerini yönetebilir. Bu bağlantı her iki veritabanının senkronize olmasını sağlar.

en: The column Koha field shows that the subfield is linked with a Koha field. Koha can manage a MARC interface, or a Koha interface. This link ensures that both DB are synchronized, thus you can change from a MARC to a Koha interface easily.
az: Koha alanı sütunu bu alt alanın bir Koha alt alanı ile bağlantılı olduğunu gösterir. Koha hem MARC hem de Koha arayüzlerini yönetebilir. Bu bağlantı her iki veritabanının senkronize olmasını sağlar. Böylece  MARC ve Koha arayüzleri arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

en: The correspounding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
az: Karşılığı olan alt alan -1 (yoksay) sekmesi ile var OLMALIdır (The correspounding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab)

en: The database returned the following error:
az: Veri tabanı aşağıdaki hatayı bildirdi:

en: The default minimum password length is 3 characters long. To change this value, update your system preferences.
az: Varsayılan minimum parola uzunluğu 3 karakterdir. Bu değeri değiştirmek için sistem tercihlerinizi güncelleyin.

en: The dictionary provides a way that you can define custom criteria for reporting by combining existing criteria.
az: Sözlük size varolan ölçütlerle birleştirmek suretiyle raporlamaya yönelik olarak kendi özelleştirilmiş ölçütlerinizi tanımlama imkanı sağlar.

note: %1$s: TMPL_VAR name=INVALID_DATE
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
az: İade tarihi &quot;%s&quot; geçersiz

en: The easiest way to generate the barcode file is to scan the barcodes of all the items on the shelf in situ to a text file. This can be done using a standard keyboard wedge type Barcode scanner and a Laptop, or using a handheld PC with an integrated scanner (e.g Palm or iPaq).
az: Barkod dosyası oluşturmanın en kolay yolu rafta bulunan materyallerin barkodlarını tarayarak bir metin dosyasına kaydetmektir. Bu işlem bir barkod okuyucu ve dizüstü bilgisayar ile yapılabileceği gibi, Palm ya da iPaq gibi el terminalleri ile toplanan barkodların kişisel bilgisayara aktarılmasıyla da yapılabilir.

en: The email notice report that is compiled and sent to the admin (for borrowers with no email in Koha) rely on the 'delays' to determine when/how often that email gets sent as well.
az: E-posta adresi olmayan kullanıcılarla ilgili olarak derlenip yöneticiye gönderilen e-posta uyarı raporu, bu e-postanın ne zaman ve ne sıklıkta  gönderileceğini belirlemek için de 'gecikmeler'e dayanır.

en: The extended attributes feature is completely optional. If the 'ExtendPatronAttributes' system preference is OFF, customizable patron attributes will not be usable.
az: Genişletilmiş kodlar (attributes) özelliği tamamen tercihe bağlıdır. Eğer 'KullaniciKodlariniGenislet' (ExtendPatronAttributes) sistem tercihi KAPALI ise, özelleştirilebilir kullanıcı kodları kullanılamaz.

en: The field itemnum MUST be mapped
az: Materyalno alanı MUTLAKA eşleştirilmelidir

en: The fields 'branchcode' and 'categorycode' are <b>required</b> and <b>must match</b> valid entries in your database.
az: 'Branchcode (şubekodu)' ve 'categorycode(kategorikodu) veri tabanınızda <b>gerekli</b> ve <b>eşleşmesi zorunlu</b> geçerli girşlerdir.

note: %1$s: TMPL_VAR name=sort_rule
en: The filing rule %s is used by at least one classification source. Please remove it from all classification source definitions before trying again.
az: %s sıralama kuralı en az bir sınıflandırma kaynağı tarafından kullanılmaktadır. Lütfen yeniden denemeden önce kuralı bütün sınıflandırma kaynağı tanımlarından kaldırın.

en: The following error occurred while importing the database structure:
az: Veritabanı yapısı içe aktarılırken aşağıdaki hata oluştu:

en: The following error was encountered:
az: Aşağıdaki hata ile karşılaşılmıştır:

en: The following fields are wrong. Please fix them.
az: Aşağıdaki alanlar hatalıdır. Lütfen düzeltiniz.

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
az: Aşağıdaki ayırtma istekleri karşılanamamıştır. Lütfen işlemi geri alın ve kontrol edin.

en: The following items have not been received from you and are now considered missing:
az: Aşağıdaki materyaller sizden gelmemiş olup artık kayıp addedilmektedirler:

en: The following patrons have bills.
az: Aşağıdaki kullanıcıların faturaları mevcut.

en: The guided reports feature expects that you have some knowledge of the Koha database structure and what each field is used for. Be careful selecting columns as a poor choice may lead to a report that is so large that it either times out before it can be generated, or it will require a large amount of system resources to generate and slow down the operation of Koha.
az: Açıklamalı raporlar özelliği KOHA’nın veritabanı yapısı ve kullanılan alanlar hakkında biraz bilgiye sahip olduğunuzu varsayar. Sütunlar iyi seçilmezse, rapor hazırlama süresi zaman aşımına yol açacak veya sistem kaynaklarının tüketimini arttırarak KOHA nın işleyişinin yavaşlamasına neden olacak ölçüde büyük olabilleceğinden dikkatli olmalısınız.

en: The home branch is the branch you want recorded as the origination of circulation functions while you are logged in.
az: Bağlı olduğunuz kendi şubeniz (home branch), oturum açtığınızda yapılan ödünç verme işlemlerinin  kayda alınmasını istediğiniz şubedir.

en: The index name is 'aud' and it's derived from 008/22
az: Dizin adı 'aud' olup 008/22 alanından çıkarılır (Aud = audience / hedef kitle HK?)

en: The index name is 'ctype' is taken from the 008 and it's where we get the 'additional content types'. It's position 008/24-28 field. Common values are:
az: 008'den alınan dizin adı 'ctype' ve bu 'ek içerik türlerini' aldığımız yerdir. Bunun bulunduğu yer008/24-28 alanıdır. Ortak değerler şunlardır:

en: The index name is 'l-format' and it's an index of positions 007/01 and 007/02. Common values are:
az: Ad dizini 'l-Format'ındadır ve 007/01 ve 007/02 konumlarının dizinidir. Ortak değerler şunlardır:

en: The item types are the &quot;categories&quot; into which your library items fall. For instance, you probably want to have videocassettes in a different category from non-fiction books, and mysteries in a different category from children's picture books. If you already are using a commercial ILS, you almost certainly already have all of your materials divided up into such categories. Now you need to tell Koha what your categories are.
az: Materyal türleri kütüphanenizdeki materyallerin gruplandırıldığı &quot;kategoriler&quot;dir. Örn.muhtemelen video kasetleri roman-dışı kitaplardan farklı, çocuklar için resimli kitapları fantastik romanlardan farklı kategorilerde ele almak istersiniz. Eğer halen ticari bir kütüphane otomasyon sistemi kullanıyorsanız sahip olduğunuz materyal türleri zaten katagorilere ayrılmış durumdadır. Lütfen sahip olduğunuz kategorileri KOHA üzerinde tanımlayın.

en: The itemtype code is limited to four characters. This code is rarely displayed by Koha; instead the description of the type will be what users see.
az: Materyal tür kodu 4 karakterle sınırlıdır. Bu kod Koha tarafından nadiren görüntülenir ve kullanıcılar daha çok materyal türünün tanımını görürler.

en: The left part
az: Sol bölüm

note: %1$s: TMPL_VAR name=need_confirm
en: The list <i>%s</i> is not empty.
az: Liste <i>%s</i> boş değildir.

en: The list of patron suggestion reject or accept reasons
az: Kulllanıcı önerileri kabul veya red nedenleri listesi

en: The list of status to describe a damaged item
az: Hasara uğramış materyalleri tanımlamak için durum listesi

en: The list of status to describe a lost item
az: Kayıp materyalleri tanımlamak için durum listesi

en: The log viewer will show you what actions are being taking in your ILS during a set time period
az: Günlük görüntüleyici size sisteminizde belirlenen bir zman aralığında yapılan işlemleri gösterir

en: The new charge will appear on the 'Account' tab
az: Yeni ücret 'Hesap' sekmesinde görünecektir

en: The new credit will appear on the 'Account' tab
az: Yeni alacak 'Hesap' sekmesinde görünecektir

en: The number for the next expected Issue should display in the top row. The status will default to waited. If the serial has arrived, then select &quot;arrived&quot; from the drop down. If SerialAddItems is turned on you will be prompted to add the item detail.
az: Beklenen bir sonraki sayının numarası en üst satırda görüntüleniyor olmalıdır. Durum varsayılan olarak bekleniyor şeklindedir. Eğer bir dergi sayısı gelirse açılan pencereden &quot;geldi&quot; yi seçin. Eğer SüreliMateryalEkle (SerialAddItems) açıksa materyalin ayrıntılarını girmeniz için uyarı alırsınız.

note: %1$s: TMPL_VAR name=bad_delay
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
az: Gün sayısı (%s) 0-999 arasında bir sayı olmalıdır.

en: The numbering of issues received can be a complex formulas. The "numbering formula" can be filled with any text and/or numbers. 3 special tokens <b>{X} {Y}</b> and <b>{Z}</b> can be user to define the calculation formula. XYZ values are calculated with the following method:
az: Gelen dergi sayılarının numaralandırması karmaşık bir formül gerektirebilir. "Numaralandırma formülü" herhangi bir metin veya sayılarla doldurulabilir. Hesaplama formülünü kurmak için 3 özel işaret <b>{X} {Y} ve {Z}</b> kullanılır. XYZ değerleri aşağıdaki yöntemle hesaplanır:

en: The numbering of items received can contain complex formulas. The "numbering formula" can be filled with any text and/or numbers. 3 special tokens <b>{X} {Y}</b> and <b>{Z}</b> can be user to define the calculation formula. XYZ values are calculated with the following method:
az: Gelen dergi sayılarının numaralandırması karmaşık bir formül gerektirebilir. "Numaralandırma formülü" herhangi bir metin veya sayılarla doldurulabilir. Hesaplama formülünü kurmak için 3 özel işaret <b>{X} {Y} ve {Z}</b> kullanılır. XYZ değerleri aşağıdaki yöntemle hesaplanır:

en: The online help directory is:
az: Çevimiçi yardım dizini:

en: The other way to set the library is to click 'Set library' on the main circulation page
az: Kütüphane ayarı yapmanın diğer bir yolu ana dolaşım sayfasında 'Kütüphane ayarla' ya tıklamaktır

en: The password entered is too short
az: Girilen parola çok kısadır

en: The pull-down menu lists all the Koha tables that can receive values from the MARC records. The columns from each table are listed below the pull-down menu.
az: Çekme menü MARC kayıtlarından değer alabilen tüm Koha tablolarını listeler. Her bir tabloda yer alan sütunlar çekme menünün altında listelenir.

en: The replacement price is the total cost of what it would cost to replace the item if you had to purchase the item retail at recommended retail. This is the amount that a patron could be charged if item is lost or damaged beyond repair.
az: İkame ücreti eğer materyal liste fiyatı üzerinden alınacak olsaydı maliyet tutarının ne kadar olacağıdır. Bu kullanıcı ödünç aldığı materyali kaybettiğinde veya onarılamayacak ölçüde zarar verdiğinde uygulanacak ceza tutarıdır.

en: The report you have created has now been saved. You can now
az: Oluşturduğunuz rapor kaydedildi. Şimdi artık

en: The reservoir can be populated with MARC records through the &quot;Stage MARC Records for Import&quot; under Tools.
az: Havuz, Araçlar altında yer alan &quot;İçe Aktarma için MARC Kayıtlarını Sıraya Koyma&quot; seçeneği kullanılarak MARC Kayıtları ile doldurulabilir.

en: The reservoir is a holding area for bibilographic records that are not yet used in the library catalog.&nbsp; When an item arrives that matches a record in the reservoir, the two can be matched and the bibliographic pulled from the reservoir into the main catalog.
az: Havuz, henüz kütüphane kataloğunda kullanılmayan bibliyografik kayıtların tutulduğu alandır.&nbsp; Havuzda bulunan bir bibliyografik kayıtla eşleşen bir materyal geldiğinde bibliyografik kayıt havuzdan çekilerek kütüphanenin ana kataloğuna aktarılır.

en: The right part
az: Sağ bölüm

en: The right part deals with issues. When you create a new subscription, the 1st issue is automatically calculated. When you want/need, you can define issues that have a new status:
az: Sağ bölüm sayılarla ilgilenir. Yeni bir abonelik oluşturduğunuzda ilk sayı otomatik olarak hesaplanır. İstediğiniz ya da ihtiyacınız olduğunda farklı bir durumu olan yeni sayılar tanımlayabilirsiniz:

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
az: Kurallar şu sırayı kullanarak en özelden daha az özele doğru uygulanır:

en: The sequence of steps is:
az: Adımların sırası:

en: The serials module is used to manage subscriptions the library has to vairous titles. These are normally Serials or Journals, but in practice can be anything.
az: Süreli yayınlar modülü, kütüphanenin abone olduğu olduğu çeşitli yayınların yönetimi için kullanılır. Bunlar genelde süreli yayınlar veya dergilerdir, ama aslında pratikte her tür materyal olabilir.

en: The set of matching records are assigned a score (the value of which is determined by the match point rule). Then, the rest of the match points are considered and the scores of each set of matches is added up. The set of matching records whose total score is over a threshold value defined in the matching rule are candidate matches.
az: Eşleşen kayıt takımlarına bir puan  (eşleşme puanlama kurallarına göre belirlenen bir değer) verilir. Daha sonra eşleşme puanlarının kalanı gözden geçirilir ve her  bir takımın eşleşmeleri eklenir. Belli bir eşiği üstünde puan tutturan takımlar aday çiftlerdir.

en: The sort fields are used for internal use and reports.
az: Sıralama alanları dahili kullanım ve raporlama içindir.

en: The statistics wizards provide a way to build simple reports for each module. The reports produced can either be viewed on screen or downloaded for opening in a spreadsheet program or text editor.
az: İstatistik sihirbazı her bir modül için basit raporlar hazırlamaya olanak sağlar. Raporlar ekranda görüntülenebildiği gibi herhangi bir metin editöründe ya da tablolama programında açılmak üzere indirilebilir.

en: The status of tags can always be edited by clicking on one of these filters and changing the status
az: Etiketlerin durumunda her zaman süzgeçlerden birisine tıklanıp durum değiştirilerek düzeltme yapılabilir

en: The subscription
az: Abonelik

en: The summary contains an &quot;ISBD&quot; like description to explain how the entry must be shown in the result list. The syntax is :
az: Özet, girişin sonuç listesinde nasıl gösterilmesi gerektiğini açıklayan &quot;ISBD&quot; benzeri bir tanımlama içerir. Dizimi şöyledir:

en: The summary field is used to edit the way this item displays on the search results page
az: Özet alanı arama sonuçları sayfasında bu materyalin ne şekilde görüneceğini düzenlemek için kullanılır

en: The system handles exceptions (e.g Item arrives monthly but only 10 issues in the year). Set the rollover to the max number of issues expected in the year. Then click the &quot;Irregularity&quot; link. Choose which instances are skipped.
az: Sistem özel durumları da kontrol edebilir. (örneğin: ayda bir gelen fakat yılda 10 sayı çıkan dergiler gibi). Bir yıl içerisinde beklenen maksimum sayıyı belirleyip  &quot;Düzensizlik&quot; bağlantısına tıklayın. Atlanacak zaman aralıklarını seçin.

en: The tag reported must contain a MARC tag number. Every subfield in the selected tag will be copied to the &quot;destination tag&quot; in the biblio. for example, in UNIMARC, the tag 200 ot personal authority will be reported to 600, 700, 701, depending on what is cliqued in the biblio MARC editor.
az: Raporlanan alan kodunun bir MARC alan kodu numarası olmalıdır. Seçilen alan kodundaki her bir alt alan, künyedeki &quot;hedef alan kodu&quot;na kopyalanacaktır. Örn. UNIMARC’ta kişi adı otoritesi, MARC editöründe künyede nelerin tıklandığına bağlı olarak 600, 700, 701 alanlarına raporlanacaktır.

en: The terms summary in the top left will allow you to filter your results by tag status
az: Üst soldaki terim özetleri etiketin durumuna göre elde ettiğiniz sonuçları filtreleme olanağı verecektir

en: The title of the news post. Try to keep this short and pithy. Avoid long sentances.
az: Haber başlıkları: Kısa ve öz tutmaya özen gösterin. Üzun cümlelerden kaçının.

en: The total at the bottom of the page should be within a few cents of the total for the invoice.
az: Sayfanın altındaki toplam üç beş kuruş aşağı yukarı farkla fatura toplamı kadar olmalıdır.

en: The upload file appears to be empty.
az: Yüklenecek dosya boş gibi görünmektedir.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extention is not '.zip'.
az: Yüklenecek dosya zip dosyası gibi görünmemektedir. Uzantısı '. zip' değildir.

en: The values defined in this preference will show up in a pull down menu when entering patron information.These values can be used in geographic statistics.
az: Bu tercihle belirlenen değerler kullanıcı bilgileri girilirken bir açılan menüde görünür. Bu değerler coğrafi istatistiklerde kullanılır.

en: The vendor price is the price given to you by the vendor, sometimes called the &quot;List Price&quot;. Depdending on how the Vendor is setup this may or maynot include any discount given to you by the vendor and/or any sales tax. See Vendors for more information.
az: Sağlayıcı fiyatı sağlayıcının size bildirdiği fiyattır. Bazen  da &quot;Liste Fiyatı&quot;denilir. Sağlayıcı ayarlarına bağlı olarak size yapılan bir indirim ve/veya satış vergisi içerebilir veya içermeyebilir. Daha fazla bilgi almak için Sağlayıcılara bakınız.

en: Themes
az: Temalar

en: Then adjust the label height and width to correct label creep across and down page.
az: Daha sonra sayfa enince ve boyunca kaymaları düzeltmek için etiket yüksekliğini ve genişliğini ayarlayın.

en: Then select a label template from the pull-down list of templates.
az: Daha sonra açılan şablon listesinden etiket şablonunu seçin.

en: Then, click 'Submit'
az: Daha sonra 'Gönder'e tıklayın

en: Then, you can see the values defined for the category &quot;Lost&quot; and edit them if you like.
az: Daha sonra &quot;Kayıp&quot; kategorisi için belirlenen değerleri  görür ve isterseniz düzenleyebilirsiniz.

en: There are 2 types of holiday:
az: İki tür tatil vardır:

en: There are 3 types of reports that can be generated:
az: Üretilebilen üç çeşit rapor vardır:

en: There are four sections to this form:
az: Bu formun dört bölümü vardır:

en: There are no late orders.
az: Geç kalan sipariş yok.

en: There are no libraries defined. <a1>Start defining libraries</a>.
az: Tanımlanmış kütüphane yok. <a1>Kütüphaneleri tanımlamaya başlayın</a>.

en: There are no outstanding (accepted) suggestions.
az: Değerlendirilmemiş öneri yok.

en: There are no overdues for today.
az: Bugün için günü geçen yok.

en: There are no saved matching rules.
az: Kaydedilmiş eşleme kuralı yok.

en: There are no saved patron attribute types.
az: Kaydedilmiş kullanıcı özellik türleri yok.

en: There are no saved reports. <a1>Build new?</a>
az: Kaydedilmiş rapor yok. <a1>Yenisini oluştur?</a>

en: There are number of predefined reports in Koha. Check the the Circulation module for additional Circulation specific reports.
az: Kohada öntanımlı rapor numaraları vardır. Ek özel Dolaşım raporları için Dolaşım Modülünü konrol edin.

en: There are three indexes that comprise Content: 'fic' is derived from 003/33; 'bio' is derived from the 008/34 and 'mus' is derived from LEADER/06. Common values for each of these are:
az: İçeriği oluşturan üç dizin vardır: 'fic' (rom ?= roman ) 003/33 ; 'bio' (biy ?= biyografi ) 008/34 alanından ve 'mus (müz ?= müzik) Tutanak başlığı/06' dan çıkarılır. Bunların her biri için ortak değerler şunlardır:

en: There are three ways to add authorities to a record:
az: Bir kayıt için yetki eklemenin üç yolu vardır:

en: There are three ways to set your home branch.
az: Ana sayfa sınıfını kurmak için üç yol vardır.

en: There are two parts to the System Administration in Koha.
az: Koha Sistem Yönetiminde iki bölüm vardır.

en: There are two ways to lodge a claim with the supplier:
az: Tedarikçiye hatırlatma (claim) göndermenin iki yolu vardır:

en: There is a limit of 100K on the size of the picture uploaded and it is recommended that the image be 120x200 pixels, but smaller images will work as well.
az: Yüklenecek resim için 100K sınırı vardır ve 120x200 piksel olması tavsiye edilir, ancak daha küçük görüntüler de olur.

note: %1$s: TMPL_VAR name=itemtags
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
az: Materyaller sekmesi (10) ile ilgili birden çok MARC alan kodu vardır: %s

en: There is no category type to add
az: Eklenecek kategori türü yoktur

en: There is no sanity checker in the reports engine
az: Raporlama motorunda kontrol mekanizması yoktur

en: Thesaurus:
az: Kavramlar dizini:

en: These are custom defined criteria defined for your Koha in the Reports Dictionary
az: Bunlar Koha da Raporlar Sözlüğünde sizin için özel tanımlanmış ölçütlerdir

en: These are the entities where items are purchased, or donated from. Orders are placed with Vendors.
az: Bunlar alım yapılan firmalar veya bağış yapanlardır. Siparişler sağlayıcılara verilir.

en: These criteria are known to the system and are drawn from your system preferences
az: Bu ölçütler sistem tarafından bilinmektedir ve sizin sistem tercihlerinizden alınmışlardır

note: %1$s: TMPL_VAR name=value
en: These fields found: %s
az: Bu alanlar bulundu: %s

en: These fields will then appear when adding/editing a patron as a pull down to make it easier to enter data
az: Bu alanlar daha sonra bir kullanıcı ekler / düzenlerken açılan liste olarak görünür ve veri girişini kolaylaştırır

en: These include any of the data fields that may be mapped to your MARC frameworks. See <em>Home › Administration › MARC Links</em> for valid kohafields.
az: Bunlar MARC çerçevelerine oturtulabilecek veri alanlarından birilerini içerirler. Geçerli kohaalanları için bkz. <em>Ana sayfa › Yönetim › MARC Bağlantıları</em>.

en: These rules can be applied to individual libraries by choosing them from the pull down at the top of the page, by default the rules are applied to all libraries
az: Bu kurallar, sayfanın üst tarafındaki açılan listeden kütüphaneler tek tek seçilerek uygulanabilirler, varsayılan olarak kurallar tüm kütüphanelere uygulanır

en: Theses
az: Tezler

en: Third
az: Üçüncü

en: Third overdue
az: Üçüncü gecikme

en: This MARC check does not guarantee that you will like the first results of your efforts to set up your MARC displays, etc. -- it simply checks for major errors. You will probably revise your MARC setup several times before you are completely pleased with it. Be sure to run the MARC Bibliographic Framework Test after every revision.
az: Bu MARC kontrolü, MARC görüntü vb. ayarlarında ilk alacağınız sonuçlardan memnun kalacağınızın garantisini vermez. -- sadece temel hataları denetler. Tamamen istediğiniz gibi olması için muhtemelen MARC ayarlarınızı birkaç defa gözden geçirmeniz gerekecektir. Her gözden geçirmeden sonra checkmarc’ ı mutlaka çalıştırın.

en: This allows staff members access to specific tools
az: Bu, personelin belirli araçlara erişmesine olanak sağlar

en: This can be particularly useful when people have lost their cards or when children forget their cards. That way, you can avoid having multiple numbers for the same patron.
az: Bu, özellikle insanlar kartlarını kaybettiklerinde ya da çocuklar kartlarını unuttuklarında yararlı olacaktır. Böylece aynı kullanıcıya birden çok numara vermeniz gerekmez.

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: This category is used %s times
az: Bu kategori %s kere kullanıldı

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: This currency is used %s times. Deletion not possible
az: Bu para birimi %s kere kullanıldı. Silme işlemi yapamazsınız

en: This error means that the link was broken and that the page doesn't exist
az: Bu hata mesajı ilgili bağlantının kırık olduğunu ve böyle bir sayfanın mevcut olmadığını ifade etmektedir

en: This error means that you aren't authorized to view this page
az: Bu hata mesajı bu sayfayı görmeye yetkili olmadığınızı ifade etmektedir

en: This feature is under Global System Preferences:
az: Bu özellik Genel Sistem Tercihleri altındadır:

en: This feature is yet to be developed, but is in the works.
az: Bu özellik henüz geliştirilemedi, fakat çalışmalar devam ediyor.

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: This framework is used %s times
az: Bu çerçeve %s kez kullanıldı

en: This guided report will give you a snapshot of items have not been checked out at all. You can limit these items by branch
az: Bu açıklamalı rapor hiç ödünç alınmamış materyaller hakkında bir fikir verecektir. Bu materyalleri şube itibariyle sınırlayabilirsiniz

en: This guided report will give you a snapshot of which (OR HOW MANY?) items have not been checked out at all. You can limit these items by branch
az: Bu açıklamalı rapor hangi (YA DA KAÇ TANE) materyalin hiç ödünç alınmamış olduğunu gösterecektir. Bu materyalleri şube itibariyle sınırlayabilirsiniz

en: This guided report will show you which patrons
az: Bu açıklamalı raporun göstereceği hangi kullanıcıların

en: This guided report will show you which patrons have checked out the most items.
az: Bu açıklamalı rapor hangi kullanıcıların en çok materyal ödünç aldıklarını gösterecektir.

note: %1$s: TMPL_VAR name=nextreservtitle %2$s: TMPL_VAR name=nextreservsurname %3$s: TMPL_VAR name=nextreservfirstname
en: This hold (%s) was placed by <b> : %s %s</b>, Please retain this hold.
az: Bu ayırtma (%s)  <b> tarafından yapıldı:  %s %s</b>, Lütfen bu ayırtmayı iptal etmeyin.

en: This hold is waiting
az: Bu ayırtılan materyal beklemededir

note: %1$s: TMPL_VAR name=nextreservsurname %2$s: TMPL_VAR name=nextreservfirstname %3$s: TMPL_VAR name=branchname
en: This hold placed by : <b> %s %s</b> at the library : <b> %s </b>, Please transfer this hold.
az: Bu ayırtma tarafından yapıldı :  <b> %s %s</b> kütüphanede :  <b> %s </b>, Lütfen bu ayırtılanı aktarın.

en: This includes the Call Number, Home branch for the Serial and any notes.
az: Bu, yer numarasını, süreli yayınlar için kayıtlı olduğu kütüphaneyi ve ilgili notları içerir.

en: This inventory feature works by using the &quot;Last Seen Date&quot; as criteria for building reports. From these reports the library can identify which items are missing.
az: Bu envanter özelliği rapor oluşturmak için  &quot;Son GörüldüğüTarih&quot;ölçütünü kullanır. Kütüphane bu raporlardan hangi materyallerin kaybolduğunu belirler.

en: This is a critical component of managing serials. In order to make the system predict the next issue the user must fill out each of these fields. Once completed it will populate the Numbering Calculation box below.
az: Süreli yayınların yönetiminde önemli bir bileşendir. Sistemin yeni sayıları öngörebilmesi için ilgili alanlar kullanıcılar tarafından doldurulmalıdır. Bu işlemin tamamlanmasıyla aşağıdaki Numaralama Hesaplama kutusu da dolacaktır.

en: This is a one-to-one mapping. In other words, a MARC tag/subfield can be mapped to one, and only one, Koha table.column.
az: Bu bir birebir eşleştirmedir. Bir başka deyişle, bir MARC alanı/alt alanı bir, yalnızca bir Koha table.column a eşleştirilebilir.

en: This is a serial subscription
az: Bu bir süreli yayın aboneliğidir

en: This is a tool to export your bibliographic records in standard MARC communications format (ISO 2709). It exports only the basic bibliographic information with no holdings information other than any holdings information originally loaded into Koha using the bulkmarcimport tool.
az: Bu araç bibliyografik kayıtları standart MARC iletişim formatı (ISO 709) ile dışa aktarmaya yarar. Bu araç, başlangıçta bulkmarcimport aracı kullanılarak Koha’ ya aktarılmış cilt/kopya bilgileri dışında hiç bir cilt/kopya bilgisi içermeksizin sadece temel bibliyografik bilgileri dışa aktarır.

en: This is for information only and is a space where you can record what the vendor sells
az: Bu sadece bilgi amaçlıdır ve satıcının ne sattığını yazabileceğiniz bir yerdir

en: This is one of the screens you will see frequently if you are starting from scratch.
az: Eğer sıfırdan başlıyorsanız, bu sıkça göreceğiniz ekranlardan biridir.

en: This is the Patrons module of Koha.
az: Bu Koha'nın Kullanıcı modülüdür.

en: This is the content of the news item. Note that all news appears in line in the same page. Try to keep news items to no more than a couple of short paragraphs. If you wish to add images and embed them into your posts, then these will need to be uploaded to a web server somewhere and linked to using standard HTML image tags.
az: Bu haberlerinizin içeriğidir. Tüm haberlerin aynı sayfada alt alta yer alacağını anımsayın. Her bir haberin birkaç paragraftan daha uzun olmamasına dikkat edin. Görüntü eklemek ve bu görüntüyü habere gömmek isterseniz görüntülerin herhangi bir web sunucusuna yüklenmesi ve standart HTML görüntü kodları kullanılarak bağlantılandırma yapılması gerekir.

en: This is the date the item should be removed from the news item listings. Note that the posting or publishing date of an item will default to today's date (where today is the date of entry).
az: Bu, haberin kaldırılacağı tarihtir. Haberin yayın tarihi varsayılan olarak girişinin yapıldığı gün kabul edilir.

en: This is the price that shows on the invoice or packing slip when you receive the item. When placing an order, Koha will automatically calculate this for you. When an item is received, this can be over keyed with the actual value. This is to take into account any slight differences in rounding or price flutucations between ordering the item and actually recieving it.
az: Bu fiyat, materyal geldiğinde fatura veya irsaliyede görülen rakamdır. Bir sipariş verildiğinde Koha bunu sizin için otomatik olarak hesaplayacaktır. Materyal geldiğinde gerçek fiyat farklı ise önceki fiyatın üstüne yazılabilir. Bu olanağın verilmesinin nedeni yuvarlamalar ve materyalin siparişi ile kütüphaneye gelişi arasında kur oynamaları nedeniyle küçük fiyat farkları oluşabileceğinin göz önünde tutulmasıdır.

en: This is the price you expect to pay for the item, including any discount and any relevant sales tax (depending on the vendor setup) and is the amount that will be charged to your
az: Bu, materyal için ödeneceği tahmin edilen fiyattır. Bu fiyata (sağlayıcının fatura düzenine göre) indirimler ve ilgili satış vergileri dahil olabilir ve sizin hesabınızdan çıkacak miktardır

en: This is where you define the types of users of your library and how they will be handled.
az: Burası kullanıcı türlerini tanımlayacağınız ve haklarını yöneteceğiniz yerdir.

note: %1$s: TMPL_VAR name=itemhomebranch
en: This item belongs to %s and cannot be issued from this location.
az: Bu materyal %s kütüphanesine aittir ve buradan ödünç verilemez.

en: This item must be checked in at its home library.
az: Bu demirbaş ana kütüphanesinde ödünç alınmış olmalı.

note: %1$s: TMPL_VAR name=homebranch
en: This item needs to be transfered to %s
az: Bu materyalin %s Kütüphanesine aktarılması gerekmektedir

en: This matrix is to be used to create all of the rules associated with circulation and fines.
az: Bu matris dolaşım ve cezalarala ilgili tüm kurallar için kullanılır.

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
az: Bu mesaj OPAC'ta bu kullanıcının sayfasında görünür

en: This message displays when checking out to this patron
az: Kullanıcı ayrıldığı zaman bu mesaj görüntülenir

en: This module is needed if you intend to print barcodes.
az: Barkodların basımında bu modüle gereksinim vardır.

en: This module is needed if you intend to print spine labels.
az: Sırt etiketi basımında bu modüle gereksinim vardır.

en: This module is needed if you intend to use LDAP for authentication.
az: Bu modül kimlik doğrulama için LDAP kullanılması halinde gereklidir.

en: This module is used whenever Koha has to send email.
az: Bu modül Koha e-posta göndereceği zamanlarda kullanılır.

en: This one-step report will show you how many items of each item type are currently in your branch library or libraries.
az: Bu bir adımda oluşan rapor halen her bir şubede her bir materyal türünden kaç materyalin mevcut olduğunu  gösterecektir.

en: This page allows you to set the system preferences that control much of the basic behavior of Koha.
az: Bu sayfa Koha'nın temel davranışlarının bir kısmını kontrol etmek için sistem tercihlerini oluşturmanıza izin verir.

en: This page provides a simplified way to map your MARC tags and subfields to the non-MARC Koha database tables <b>for default biblio framework</b>. This can also be done while setting the MARC tag structure, but it is easier to see the relationship between the MARC database and the Koha database here.
az: Bu sayfa, <b>varsayılan bibliyografik çerçeve</b> için MARC alanlarını/alt alanlarını KOHA veritabanı MARC dışı tabloları ile eşleştirmenin basitleştirilmiş bir yolunu sunar . Bu işlem MARC alan yapısı ayarlanırken de yapılabilir, fakat MARC ve KOHA veritabanları arasındaki ilişkinin en kolay görüleceği yer burasıdır.

en: This page provides information regarding all of the items attached to a record. From here you can easily mark and item lost, damaged or withdrawn. You can slo view the circulation history or edit the items.
az: Bu sayfa bir kayda bağlı tüm materyallerin bilgilerini verir. Buradan kayıp, hasarlı veya kayıttan çekilen materyaller kolayca işaretlenir. Aynı zamanda ödünç geçmişi görüntülenir veya materyal kayıtlarında düzenleme yapılabilir.

en: This page will show you all items that are overdue as of today.
az: Bu sayfa size bugün itibariyle gecikmiş olan tüm materyalleri gösterecektir.

en: This parameter helps you define the cities and towns that your patrons live in. These will appear as a pull down on the patron add screen to make it easier for entering of consistent data.
az: Bu parametre kullanıcılarınızın yaşadıkları il ve ilçeleri tanımlamanıza yardımcı olur. Kullanıcı ekle ekranında bunlar açılan liste olarak görünecek ve tutarlı veri girişi yapılmasını sağlayacaktır.

en: This patron can't check out this item per library circulation policy
az: Kütüphanenin dolaşım politikası  gereğince bu kullanıcı bu materyali ödünç alamaz.

en: This patron does not exist.
az: Böyle bir kullanıcı kaydı yok.

en: This permission will allow staff members to search the catalog via the staff interface
az: Bu yetki görevlilere kataloğu personel arayüzünden tarama olanağı sağlayacaktır

en: This record is used
az: Bu kayıt kullanıldı

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: This record is used %s times
az: Bu kayıt %s kere kullanıldı

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: This record is used %s times. Impossible to delete it
az: Bu kayıt %s kere kullanılmış. Bu kaydı silemezsiniz

note: %1$s: TMPL_VAR name=sqlerr
en: This report contains the SQL keyword <b>%s</b>.
az: Bu rapor  <b>%s</b> SQL anahtar sözcüğünü içermektedir.

en: This report depends on the system preference 'TransfersMaxDaysWarning'. If items are not transferred by the number of days defined in this preference a warning will be issued via the 'check this transfer' link.
az: Bu rapor 'AktarimMaksGunUyarisi' 'TransfersMaxDaysWarning' sistem tercihine dayanır. Eğer materyaller burada belirlenmiş olan süre içinde aktarılmazlarsa, 'bu aktarımı kontrol et' bağlantısı üzerinden uyarı gönderilecektir.

en: This report indicates all the items that have Holds on them that are currently held on the library shelves or stack.
az: Bu rapor, kütüphane raflarında ve depolarında bulunan materyallerden halen aytırtılmış durumda olanların tümünü gösterir.

en: This report lists the next hold waiting (one per biblio) depending on how system preferences are set
az: Bu rapor sistem tercihlerinin nasıl ayarlandığına bağlı olarak bir sonra beklemedeki rezervleri listeler (bir künye için bir tane olmak üzere)

en: This report offers a couple options for handing overdues:
az: Bu rapor gecikmelerle ilgili bir kaç seçenek sunar:

en: This report shows all the items from other libraries/branches that are in transit to your branch. The status of all these items is marked as &quot;In Transit&quot;
az: Bu rapor diğer şubelerden/kütüphanelerden kütüphanenize gönderilmiş Aktarımda durumundaki materyalleri gösterir. Bu materyallerin tümünün durumu  &quot;Aktarımda&quot; şeklinde işaretlidir

en: This report will list all outstanding bills for your library system.
az: Bu rapor kütüphane sisteminizdeki ödenmemiş hesapları listeler

en: This report will not show items that are so long overdue that the system has marked them 'Lost'
az: Bu rapor çok uzun süredir iade edilmedikleri için artık sistemin 'Kayıp' olarak işaretlediği materyalleri göstermez

en: This report will show you how many items were checked out, by borrower (or 'patron') category
az: Bu rapor, üye ('kullanıcı') kategorisi itibariyle kaç materyal ödünç alınmış olduğunu gösterir

en: This screen is divided in 2 parts
az: Bu ekran 2 bölüme ayrılmıştır

en: This screen shows the information associated with a given patron.
az: Bu ekran belirli bir kullanıcıyla ilgili bilgileri gösterir.

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
az: Bu ekran seçilen alanın alt alanlarını gösterir. Alt alanları düzenleyebilir ve yeni alt alanlar ekleyebilirsiniz.

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
az: Bu betik geçici dizine yazmaya/ oluşturmaya uygun değildir.

en: This section determines what data will appear on the labels(s). Choose one of the following two methods of entry:
az: Bu bölüm etiketlerde hangi verilerin yer alacağını belirler. Aşağıdaki iki giriş yolundan birini seçin:

en: This section provides information about your Koha installation. It is useful for developers and if you wish to report bugs or issues to the Koha community.
az: Bu bölüm, Koha'nın kurulumu hakkındaki bilgileri içerir. Bu bilgiler yazılım geliştiriciler için kullanışlıdır ve eğer hatalar veya sorunlar ile karşılaşırsanız bunları Koha topluluğuna iletebilirsiniz.

en: This section tells you which version of Koha and supporting software you are using. If possible, when reporting issues to the Koha community, always give details of which version of Koha you are using. Koha is under active development and it is highly likely that an upgrade to a more recent version will provide patches and bug fixes you require.
az: Bu bölüm, Koha nın hangi sürümünü ve destekleyici yazılımı kullandığınızı belirtir. Eğer mümkünse, sorunlarınızı Koha topluluğuna raporlarken daima hangi sürümü kullandığınızı bildirin. Koha sürekli geliştirilen bir sistemdir ve büyük bir olasılıkla sizin ihtiyacınız olan yama ve düzeltmeler daha yeni bir sürümde mevcuttur.

en: This sets up the expiry date in the system and also sets up an Alert a month before expected expiry.
az: Bu sistemdeki bitiş tarihini ayarlar ve aynı zamanda beklenen bitiş tarihinden bir ay önce bir uyarı gitmesini de düzenler.

note: %1$s: TMPL_VAR name=enddate
en: This subscription is now ended. The last issue was received on %s
az: Bu abonelik artık bitmiştir. Son sayı %s tarihinde alınmıştır

en: This tab lists all the dependant Perl Modules for Koha and whether or not you have them installed, and the version number. If you are reporting an issue, the developer may ask what is the state of the Perl modules you have installed.
az: Bu sekme tüm bağımlı olunan Perl Modüllerini, sizin bunları yüklemiş olup olmadığınızı ve kaçıncı sürüm olduklarını listeler. Bir sorunu raporlayacak olursanız yazılım geliştirici size yüklemiş olduğunuz Perl modülleri ile ilgili olarak durumu sorabilecektir.

en: This tab will provide you with information on the circulation history for this item. Including the due date or return date and the patron information (if you are keeping track of this data).
az: Bu sekme bu materyal için ödünç geçmişi bilgilerini sağlayacaktır. Buna ödünç alınma ve iade edilmesi gereken / iade edilen tarih ve kullanıcı bilgileri dahildir. Kullancı bilgileri izleniyorsa raporlanır).

en: This table is used in MARC definition. You can define as many categories as you want, and as many authorized values as you want in each category.
az: Bu tablo MARC tanımlamaları için kullanılır. İstediğiniz kadar kategori tanımlayabilir. ve her bir kategoride istediğiniz kadar otorite kaydı oluşturabilirsiniz.

en: This tool allows librarians to export both bibliographic records and holdings in either MARC format or MARCXML.
az: Bu araç kütüphanecilere gerek bibliyografik kayıtların gerekse  mevcut cilt/kopya bilgilerinin MARC veya MARCXML formatında ithal edilmesi olanağını sağlar.

en: This tool allows temporary reassignment of an item to another branch.
az: Bu materyalin diğer bir şubeye yeniden atanmasına izin verir.

en: This tool allows you to bulk anonymize circulation histories or bulk delete patron records. This means that the system keeps a link between old loans and their items but severs the link to the borrower.
az: Bu araç küme halinde kullanıcı kaydı silmede küme halinde ödünç geçmişini anonimleştirme olanağı sağlar. Bu, eski ödünç almalarla ilgili  materyaller  arasında bağın korunduğu, ancak ödünç alan üyelerle kesildiği anlamını taşır.

en: This tool allows you to upload multiple patron images as a batch.
az: Bu araç çok sayıda kullanıcı görüntüsünü küme halinde yüklemenize olanak sağlar.

en: This tool gives librarians the option to moderate patron added tags.&nbsp; This moderation page will show up regardless of the system preference settings related to tagging.
az: Bu araç, kütüphanecilere kullanıcıların ekledikleri etiketleri gözden geçirme olanağı sağlar.&nbsp; Bu gözden geçirme sayfası, etiketleme ilintili sistem tercihlerinden bağımsız olarak çalışır.

en: This tool lets you define triggers for overdue notices. You can send a borrower up to three notices and also tell Koha how many days should pass between the day a book was due and the sending of each of these notices. Koha lets you define a different notice schedule for each branch, and different schedules for each patron type you've defined within those branches. Finally you can set a notice to trigger a 'debar' on the borrower's account during any of the three triggers.
az: Bu araç gecikme uyarıları tetikleyicilerini tanımlamanıza olanak verir. Bir kullanıcıya en çok üç uyarı gönderebilir, ilkinin kaç gün sonra ve diğerlerinin kaç gün arayla gönderilmesini istiyorsanız sisteme işlersiniz. Koha her bir şube için farklı zaman aralıkları düzenlemenize  ve bu şubelerdeki her bir kullanıcı türü için farklı düzenlemeler yapmanıza imkan verir. Son olarak bu üç tetikleyiciden herhangi birinde kullanıcının hesabını ödünç almaya kapatmak üzere engel de koyabilirsiniz.

en: This tool will let you search for all serials that will expire before a specific date. This is a handy tool when it comes time to budget for new serials.
az: Bu araç, belli brir tarihten öce dolacak abonelikleri taramanıza olanak verir.  Yeni süreli yayınlar için bütçe açıldığında işe yarar.

en: This will change the subject headings on
az: Bu ilgili konu başlıklarını değiştirecektir

en: This will result in a comma separated value (csv) file.
az: Bununla virgülle ayrılmış bir csv dosyası elde edilir.

en: This will show you the number of items you have to order for your library to meet your library's hold per item ratio. By default it will be set to the library needing 3 items per hold that has been placed. The report will tell you how many additional items need to be purchased to meet this quota.
az: Bu, rezervasyonlarla doğru oranda kopya sayısına sahip olmak için kütüphanenizin sipariş etmesi gereken materyal sayısını verecektir. Varsayılan olarak her ayırtılan materyal için 3 kopya gerektiği yönünde  ayarlama yapılmıştır. Rapor size bu kotayı karşılamak için kaç ek kopya sipariş edilmesi gerektiğini bildirecektir.

en: This will use the check the holiday calendar before charging fines
az: Bu, ceza uygulamadan önce tatil takvimini kontrol edecektir.

en: Thomas Dukleth (MARC Frameworks Maintenance)
az: Thomas Dukleth (MARC Çerçeveleri Bakımı)

en: Three times a month
az: Ayda üç kere

en: Three times a week
az: Haftada üç kere

en: Three times a year
az: Yılda üç kere

note: SCRIPT
en: Threshold missing
az: Eşik eksik

en: Through Acquisitions
az: Sağlama aracılığıyla

en: Through Cataloging
az: Kataloglama aracılığıyla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
az: Perşembe

en: Till Reconciliation
az: Kasa kontrolü

en: Time
az: Zaman

en: Time Prepared
az: Zaman Ayarlandı

en: Time:
az: Zaman:

en: Tip: To alter this list you need to make changes to your system parameters
az: İpucu: Bu listeyi değiştirmek için sistem parametrelerini değiştirmelisiniz

en: Tips to Remember When Adjusting a Printer Profile
az: Yazıcı Profili Ayarlaması Yaparken Anımsanacak İpucu

en: Tirana, Albania
az: Tiran, Arnavutluk

en: Tissot's conformal conic
az: Tissot konformal koniği

en: Title
az: Eser Adı

en: Title (A-Z)
az: Eser Adı (A - Z)

en: Title (Z-A)
az: Eser Adı (Z - A)

en: Title <a1>Sort</a>
az: Başlık <a1>Sırala</a>

en: Title Phrase
az: Eser adı sözcük grubu

en: Title desc
az: Eser adı tanımı

en: Title-page availability code
az: İç kapağın var olduğunu ifade eden kod

en: Title:
az: Başlık:

en: Titles
az: Başlıklar

en: To
az: İçin

note: For the first occurrence, %1$S: type=text name=Filter
en: To %S
az: %S için

note: INPUT type=submit name=submit
en: To Screen
az: Görüntülemek için

en: To a file:
az: Dosyaya:

en: To add a new 'Classification Source'...
az: Yeni 'Sınıflama Kaynağı' ekle...

en: To add a new 'Filing Rule'...
az: Yeni bir 'Sıralama Kuralı' eklemek için...

en: To add a new Patron Attribute, click 'New Patron Attribute Type'
az: Yeni bir Kullanıcı Kodu eklemek için 'Yeni Kullanıcı Kodu Türü'ne tıklayın

en: To add a new category, click 'New Category'
az: Yeni bir kategori eklemek için 'Yeni Kategori'ye tıklayın

en: To add a new holiday, click on the date you'd like to add a holiday to
az: Yeni bir tatil eklemek için tatil olarak eklemek istediğiniz tarihe tıklayın

en: To add a new item type click 'New Item Type'
az: Yeni bir materyal türü eklemek için 'Yeni Materyal Türü'ne tıklayın

en: To add a new news item the following fields need to be completed:
az: Yeni bir haber eklemek için aşağıdaki alanların doldurulması gerekir:

en: To add a new value under an existing category, click &quot;New authorized value for&quot;
az: Mevcut bir kategori altında yeni bir değer eklemek için &quot;Yeni Onaylanmış Değer&quot;e tıklayın

en: To add a patron, type their name into the search box and click the 'Search' button.
az: Kullanıcı eklemek için, taramama kutusuna isimlerini yazın ve 'Tarama' düğmesini tıklayın.

en: To add servers, you will need to know the domain name or IP address of the server, the port number to use, and the name of the database to access. This information is available for many servers worldwide by acessing the Index Data website at http://www.indexdata.dk/targettest/. All of the servers listed there accept anonymous connections. (Be sure to choose servers which deliver records in the proper MARC format for your Koha installation.)
az: Z39.50 sunucusu ekleyebilmeniz için erişilecek sunucunun alan adını/IP numarasını, kapı numarasını ve veritabanı adını bilmelisiniz. Belirtilen bilgilere birçok Z39.50 sunucusunun bilgisini veren http://www.indexdata.dk/targettest adresinden erişebilirsiniz. Burada listelenen bütün sunucular anonim bağlantıları kabul etmişlerdir. (Seçtiğiniz sunucuların MARC formatınızla uyumlu olduğundan emin olun.)

en: To alter patron permissions, click on Patrons on the main menu at the top of the screen.
az: Kullanıcı yetkilerini değiştirmek için ana menude ekranın üst tarafındaki Kullanıcılar'a tıklayın

en: To anonymize circulation history enter the date before which you'd like that data deleted
az: Ödünç alma geçmişini anonimleştirmek için hangi tarihten önceki verileri silmek istiyorsanız o tarihi girin

en: To approve a comment click 'Approve'
az: Bir yorumu onaylamak için 'Onayla'ya tıklayın

en: To approve a tag, click 'approve' in that line or check the box and click 'approve' at the top
az: Bir etiketi onaylamak için ya o satırdaki 'onayla'ya tıklayın veya kutuyu işaretleyip üst taraftaki 'onayla'ya tıklayın

en: To begin an order, local purchase or donation, search for the vendor or benefactor, and then you can create a new Basket.
az: Siparişe satın alım veya bağış başlamadan önce , sağlayıcı veya bağışlayan için tarama yapıldıktan sonra yeni bir Sepet oluşturulur.

en: To biblio number:
az: Kayıt numarasına kadar:

en: To confirm the hold, click 'Place Hold'
az: Ayırma işlemini onaylamak için 'Ayır' (Place Hold) a tıklayın

en: To create a manual credit, click the 'Create manual credit' tab
az: Elle alacak oluşturmak için 'Elle alacak oluştur' sekmesine tıklayın

en: To create a manual invoice, click the 'Create manual invoice' tab
az: Elle fatura oluşturmak için 'Elle fatura oluştur' sekmesine tıklayın

en: To create a new List:
az: Yeni bir liste oluşturmak için:

en: To delete a comment click 'Delete'
az: Bir yorumu silmek için 'Sil'e tıklayın

en: To delete a subfield, just click the 'delete' link next to the field you'd like to edit
az: Bir alt alanı silmek için düzenlemek istediğiniz alanın yayındaki 'sil' tuşuna tıklayın

en: To delete borrowers, enter the date since the last time they borrowed
az: Üyeleri silmek için son ödünç materyal aldıkları tarihi girin

en: To edit a bibliographic record, use the cataloging search to find the record. This can be done either via the cataloging interface or the catalog search. A search with in the Cataloging module will search the catalog and the reservior (see below).
az: Bir bibliyografik kaydı düzenlemek için, kaydı katalog taraması yaparak bulmalısınız. Kaydı bulmak için Kataloglama arayüzünü veya katalog taramayı kullanabilirsiniz. Kataloglama modülü içinde yapılacak bir tarama kataloğu ve havuzu tarayacaktır (aşağıya bakınız).

en: To edit a new 'Classification Source' or 'Filing Rule'...
az: Yeni bir 'Sınıflama Kaynağı' ya da 'Sıralama Kuralı' eklemek için...

en: To give staff members more granular permissions, you can turn on the GranularPermissions system preference
az: Personele daha granüler (küçük parçalar halinde) yetkiler vermek için sistem tercihlerinde GranulerYetkileri açabilirsiniz

en: To have a news item remain on the page, do not enter an expiration date.
az: Bir haberin sayfada sürekli kalmasını istiyorsanız süre sonu tarihi belirlemeyin

en: To itemcallnumber:
az: (itemcallnumber) Materyalyerno alanına:

en: To make edits to your shipment return to Acquisitions and search for the vendor in question.
az: Gönderinizde düzeltmeler yapmak için Sağlamaya dönün ve söz konusu sağlayıcı için tarama yapın.

en: To make the most of acquisitions the following needs to be setup under
az: Sağlamadan en etkin biçimde yararlanmak için aşağıdaki ayarların şunun altında yapılması gerekir

en: To modify a rule, create a new one with the same patron type and item type.
az: Bir kuralı değiştirmek için, aynı kullanıcı türü ve materyal türü ile yeni bir tane oluştur.

en: To notify patrons of new serial issues, you must <a1>define a notice</a>.
az: Yeni süreli yayın sayılarının kullanıcılara haber verilmesi için bir uyarı <a1> tanımı yapmalısınız</a>.

en: To order a new book, click 'From a new (empty) record'
az: Yeni bir kitap siparişi için, 'Yeni bir (boş) kayıttan' tıkla

en: To order an item you need to establish whether a biblio already exists for it, and either add an item, or set up a new biblio and then add the item.
az: Bir materyal sipariş etmek için ya bir künye oluşturmanız gerekir, ya da halen kullanılabilecek hazır bir künye olmalıdır. Mevcut künyeye materyali ekleyin veya yeni bir künye oluşturup ona materyali ekleyin.

en: To order from an existing record, search for the record in your system
az: Mevcut bir kayda dayalı olarak sipariş vermek için sisteminizde kaydı arayın

en: To pay fines, click the 'Pay fines' tab
az: Ceza ödemek için 'Ceza öde' sekmesine tıklayın

en: To place an order, the first step is to locate your Vendor (supplier). If no Vendor exists, you will need to create one. Once you have a Vendor you can place an order.
az: Bir sipariş vermek için ilk adım sağlayıcıyı (tedarikçi) saptamaktır. Eğer bir sağlayıcı yoksa oluşturmanız gerekir. Bir sağlayıcınız olunca sipariş verebilirsiniz.

en: To receive an order click 'Receive Shipment'
az: Bir siparişi teslim almak için 'Gönderi Al'a tıklayın

en: To receive an order click 'Receive order' (link) or 'Receive Parcel' (button)
az: Bir sipariş almak için 'Sipariş al' bağlantısına veya 'Paket Al' butonuna tıklayın

en: To reject a tag, click 'reject' in that line or check the box and click 'reject' at the top
az: Bir etiketi reddetmek için ya o satırdaki 'reddet' veya üst taraftaki 'reddet' kutusuna tıklayın

en: To report this error, you can <a1>email the Koha Administrator</a>.
az: Bu hatayı bildirmek için, Koha Yöneticisine <a1> elektronik posta gönderebilirsiniz.

en: To schedule overdue notices, you must use Koha's 'Notice/Status Trigger' tool.
az: Gecikme uyarılarını zamanlamak için Koha'nın 'Uyarı/DurumTetikleyici' aracını kullanmalısınız.

en: To screen in the browser:
az: Tarayıcıda görüntülemek için:

en: To screen into the browser:
az: Tarayıcıda görüntülemek için:

en: To see more search options click [More Options] at the bottom of the page.&nbsp; This will allow for more advanced boolean searching.
az: Daha fazla tarama seçeneği görmek için sayfanın alt tarafındaki 'Daha Fazla Seçenek' üzerine tıklayın.&nbsp; Bu size Boole işleçleri ile gelişmiş tarama olanağı sağlayacaktır.

en: To see the history of changes to the patron record click on 'Modification Log' on the menu to the left.
az: Kullanıcı kaydındaki değişikliklerin geçmişini görmek için sol menüde 'Değişiklikler günlüğü' üzerine tıklayın.

en: To see the image(s) you imported search for the patron(s) and view their profile
az: İthal ettiğiniz görüntüleri görmek için kullanıcılar için tarama yapın ve profillerini görüntüleyin

en: To see the patron's reading history, click on the 'Circulation History' tab on the menu to the left.
az: Bir kullanıcının geçmişte neler okuduğu konusunda bilgi edinmek için soldaki menude 'Dolaşım Geçmişi' sekmesine tıklayın.

en: To set the library you can click '(Set)' to the right of the 'NO_LIBRARY_SET' label
az: Kütüphane ayarı yapmak için 'HİÇ_BİR_KÜTÜPHANE_AYARLANMADI' etiketinin sağındaki '(Ayarla)' üzerine tıklayabilirsiniz

en: To update the MARC Framework for your new authority type, click 'MARC structure' next to the authority
az: Yeni otorite türünüz için MARC Çerçevesini güncellemek üzere otoritenin yanındaki 'MARC yapısı' üzerine tıklayın

en: To view holds on a title, click the 'Holds' tab on the left
az: Belli bir kaynak üzerine konulmuş rezervleri görüntülemek için soldaki 'Ayırtılanlar' sekmesine tıklayın

en: To view the authorized values defined for a category that already exists like 'Lost', choose 'Lost' from the category dropdown menu
az: 'Kayıp' gibi halen mevcut bir kategori için tanımlanmış olan onaylanmış değerleri görüntülemek amacıyla açılan menüden 'kayıp' seçeneğini seçin

en: To whom it may concern
az: İlgiliye

en: To:
az: İçin:

en: Today's notifications
az: Bugünkü uyarılar

en: Tokyo, Japan
az: Tokyo, Japonya

en: Too Many Holds:
az: Çok fazla ayırtma işlemi yapılmış:

note: %1$s: TMPL_VAR name=TOO_MANY
en: Too many checked out (already checked out / max : %s)
az: Çok fazla ödüç verme işlemi yapılmış (halen ödünç verilmiş / maks : %s)

en: Tools
az: Araçlar

en: Tools Home
az: Araçlar Ana Sayfası

note: %1$s: TMPL_VAR name=limit
en: Top %s List patrons for Checkouts
az: Ödünç almada en çok %s kullanıcıların listesi

note: %1$s: TMPL_VAR name=limit
en: Top %s Most-Circulated Items
az: En çok %s Ödünç Alınan materyaller

en: Top Lists
az: En Çok Kullanılanlar Listeleri

en: Top Page Margin:
az: Üst kenar boşluğu:

en: Topics
az: Başlıklar

en: Total
az: Toplam

en: Total Amount <a1>Sort</a>
az: Toplam Miktar <a1>Sırala</a>

en: Total Checkouts:
az: Toplam Ödünç Verme:

en: Total Current Checkouts Allowed
az: Şu anda Toplam Ödünç Verilebileler

en: Total Due
az: Ödenecek toplam miktar

en: Total Items in Group
az: Gruptaki Materyal Toplamı

en: Total Renewals:
az: Toplam uzatmalar:

en: Total cost
az: Toplam maliyet

en: Total due
az: Toplam borç

note: %1$s: TMPL_VAR name=totaldue
en: Total due: %s
az: Toplam borç: %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=unlimited_total
en: Total number of rows matching the (unlimited) query is %s.
az: (Sınırsız) sorgu ile eşleşen satır sayısı toplamı %s.

note: %1$s: TMPL_VAR name=totalwritten
en: Total number written off: %s charges
az: Toplam silinen borçların sayısı : %s borç

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: Total paid: %s
az: Toplam ödenen : %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=totalw
en: Total written off: %s
az: Toplam silinen(borç) : %s

en: Total:
az: Toplam:

en: Totals:
az: Toplamlar:

note: A
en: Transaction Logs
az: Hareket Günlüğü

en: Transfer
az: Aktarım

en: Transfer Now?
az: Şimdi aktarılsın mı?

note: %1$s: TMPL_VAR name=branchname
en: Transfer to %s
az: %s için aktarılacaklar

en: Transfer to:
az: Aktar :

en: Transfered Items
az: Aktarılan Materyaller

en: Transfers
az: Aktarımlar

en: Transfers To Receive Help
az: Gelen Aktarımlar için Yardım

note: %1$s: TMPL_VAR name=show_date
en: Transfers made to your library on : %s
az: Kütüphanenize yapılan aktarımlar : %s

en: Transfers to receive
az: Gelen aktarımlar

en: Translation
az: Çeviri

en: Translations
az: Çeviriler

en: Transliteration Code
az: Çeviri Kodu

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
az: Saydamlar 10 * 10 inç (25 * 25 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
az: Saydamlar 4 * 5 inç (10 * 12.5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
az: Saydamlar 5 * 7 inç (12.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
az: Saydamlar 7 * 7 inç (17.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
az: Saydamlar 8 * 10 inç (20 * 25 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
az: Saydamlar 8 * 8 inç (20* 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
az: Saydamlar 9 * 9 inç (22.5 * 22.5 cm)

en: Treaties
az: Anlaşmalar

en: Triennial
az: Üç yılda bir

en: Trombone
az: Trombon

en: Trompette
az: Trompet

note: INPUT type=checkbox name=select_display
en: True
az: Doğru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
az: Salı

en: Tumer Garip
az: Tümer Garip

en: Tympanon
az: Timpani

en: Type
az: Tür

en: Type <a1>Sort</a>
az: Tür <a1>Sırala</a>

en: Type C (reel)
az: Tür C (makara - reel)

en: Type of Publication Date: Publication Dates 1 and 2
az: Yayın Tarihinin Türü: Yayın Tarihleri 1 ve 2

en: Type of Scale:
az: Ölçek Türü:

en: Type of Score:
az: Puan Türü

en: Type of electronic resource:
az: Elektronik kaynak türü:

en: Type of material
az: Materyal Türü

en: Type of material code
az: Materyal Kod Türü

en: Type:
az: Tür:

en: Types of Binding:
az: Cilt türleri:

en: UNIMARC_Field 100 builder
az: UNIMARC_100 alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 105 builder
az: UNIMARC_105 alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 106 builder
az: UNIMARC_106 alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 110 builder
az: UNIMARC_110 alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 115a builder
az: UNIMARC_115a alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 115b builder
az: UNIMARC_115b alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 116 builder
az: UNIMARC_116b alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 117 builder
az: UNIMARC_117 alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 120 builder
az: UNIMARC_120 alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 121a builder
az: UNIMARC_121a alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 121b builder
az: UNIMARC_121b alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 122 builder
az: UNIMARC_122 alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 123a builder
az: UNIMARC_123a alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 123d builder
az: UNIMARC_123d alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 123e builder
az: UNIMARC_123e alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 123f builder
az: UNIMARC_123f alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 124a builder
az: UNIMARC_124a alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 124b builder
az: UNIMARC_124b alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 124c builder
az: UNIMARC_124c alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 124d builder
az: UNIMARC_124d alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 124e builder
az: UNIMARC_124e alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 124f builder
az: UNIMARC_124f alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 124g builder
az: UNIMARC_124g alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 125a builder
az: UNIMARC_125a alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 125b builder
az: UNIMARC_125b alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 126a builder
az: UNIMARC_126a alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 126b builder
az: UNIMARC_126b alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 127 builder
az: UNIMARC_127 alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 128a builder
az: UNIMARC_128a alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 130 builder
az: UNIMARC_130 alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 135a builder
az: UNIMARC_135a alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 140 builder
az: UNIMARC_140 alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 141 builder
az: UNIMARC_141 alanı kurucusu

en: UNIMARC_Field 225a builder
az: UNIMARC_225a alanı kurucusu

en: UNIMARC_constructeur champ 123g
az: UNIMARC_123g alanı kurucusu

en: UNIMARC_constructeur champ 128b
az: UNIMARC_128b alanı kurucusu

en: UNIMARC_constructeur champ 128c
az: UNIMARC_128c alanı kurucusu

en: UNIMARC_constructeur champ 700-4
az: UNIMARC_700-4 alanı kurucusu

en: URL : if checked, the subfield is an URL, and can be clicked
az: URL :Eğer işaretlenmişse, alt alan bir web adresidir ve tıklanabilir

en: Unable to delete patron:
az: Kullanıcı silinemiyor:

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
az: Mevcut ayarlarla başka kütüphanelerden kullanıcılar silinemiyor

en: Unable to delete staff user
az: Personel kategorisindeki kullanıcı silinemiyor

en: Unauthorized user <a1>click to log out</a>
az: Yetkilendirilmemiş kullanıcı <a1>oturumu kapatmak için tıklayın</a>

en: Unauthorized user<a1>click to log out</a>
az: Yetkilendirilmemiş kullanıcı<a1>oturumu kapatmak için tıklayın</a>

en: Unavailable (lost or missing)
az: Rafta yok (Kayıp veya yerinde bulunamıyor)

en: Undefined
az: Tanımlanmamış

en: Undelete
az: Silmeyi geri al

en: Undelete Biblio
az: Bibliyografik kaydı silmeyi geri al

en: Undid import of records
az: Kayıt içe aktarımıi geri alındı

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
az: Kataloğa aktarımı geri alın

en: Unique Holiday
az: Benzersiz Tatil

en: Unique holiday
az: Benzersiz tatil

en: Unique identifier:
az: Tekil tanımlayıcı:

en: Unit Price
az: Birim Fiyatı

en: Unit cost
az: Birim maliyeti

en: Unititle:
az: Tekbiçimeseradı:

en: Units:
az: Birimler:

en: Unknown
az: Bilinmeyen

en: Unknown Batchtype
az: Bilinmeyen Kumeturu

note: %1$s: TMPL_VAR name=op
en: Unknown Operation (%s) on
az: Bilinmeyen işlem (%s)

en: Unlike Koha 2.0, in this version you can have more than 1 framework to catalogate differently various materials. You can, for example, define 1 framework for monographies, 1 framework for serials, 1 framework for URL...
az: Koha 2.0 dan farklı olarak bu sürümde çeşitli türden materyalleri kataloglamak için birden fazla çerçeve (framework - çatı yapı - MARC şablonu) hazırlayabilirsiniz. Örn. bir tane monograflar, bir tane süreli yayınlar, bir tanede web adresleri için … olabilir

en: Unlimited
az: Limitsiz

en: Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland
az: Unni Knutsen ve Marit Kristine Ådland

en: Unpacking completed
az: Çözümleme tamamlandı

en: Unpaid
az: Ödenmemiş

en: Unrecognized error!
az: Tanınmayan hata!

en: Unrecognized or missing field delimeter.
az: Tanınmayan veya eksik sınırlayıcı alan.

en: Unseen since
az: tarihinden beri görülmeyen

en: Unspecified
az: Belirlenmemiş

note: INPUT type=submit
en: Update
az: Güncelle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Update Child to Adult Patron
az: Çocuk kullanıcıyı yetişkin olarak güncelle

note: %1$s: TMPL_VAR name=surname %2$s: TMPL_VAR name=firstname
en: Update Password for %s, %s
az: %s, %s için parolayı güncelle

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update SQL
az: SQL Güncelle

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
az: Ayırtılan(lar)ı güncelle

en: Update report :
az: Raporu güncelle:

note: %1$s: TMPL_VAR name=name
en: Update: %s
az: Güncelle: %s

en: Updated successfully
az: Başarı ile güncellendi

en: Updating database structure
az: Veritabanı yapısını güncelleme

en: Updating the Calendar:
az: Takvim Güncelleniyor:

note: INPUT type=submit
en: Upload
az: Yükle

en: Upload Patron Image
az: Kullanıcı Görüntüsünü Yükle

en: Upload Patron Images
az: Kullanıcı Görüntülerini Yükle

note: INPUT type=button
en: Upload file
az: Dosya yükle

en: Upload images in bulk
az: Toplu olarak fotoğrafları yükle

note: %1$s: TMPL_VAR name=backend
en: Upload parsed using %s
az: Ayrıştırılan kullanmayı yükle %s

en: Upload patron images
az: Kullanıcı resimlerini yükle

en: Upload patron images in batch or one at a time
az: Kullanıcı resimlerini toplu veya tek tek yükle

en: Upload progress:
az: Yükleme işleminin seyri:

en: Uploading Single Images
az: Tek Görüntüler Yükleniyor

en: Upper Age Limit and Age Required
az: Üst Yaş Sınırı ve Yaş Gereklidir

en: Upper Age Limit and Age Required set the age parameters for this type of user. If you issue children's cards to users between the ages of 2 and 18, for example, then Age Required would be &quot;2&quot; and Upper Age Limit would be &quot;18.&quot; If there is no upper age limit, set this value to 999 (the highest allowed).
az: Bu tür kullanıcılar için yaş parametreleri olarak Üst Yaş Sınırı ve Alt Yaş Sınırı belirlenir. Örneğin, eğer 2 ve 18 yaş arası kullanıcılar için çocuk kartları veriyorsanız, Alt Yaş Sınırı &quot;2&quot; ve Üst Yaş Sınırı &quot;18.&quot; olacaktır. Eğer üst yaş sınırı yoksa, bu değer 999 (izin verilen en yüksek değer) olarak ayarlanır.

en: Upper age limit
az: Üst yaş sınırı

en: Upperage limit:
az: Üstyaş sınırı:

en: Use Saved
az: Kayıtlı olanı kullan

en: Use a barcode file
az: Bir barkod dosyası kullan

en: Use dropdowns to apply filters to this category
az: Bu kategoriye süzgeçler uygulamak için açılan  menüler kullanın

en: Use field 035$a for your auth_header.authid and 035$8 for auth_header.authtypecode. Make sure your zebra authorities index these fields
az: auth_header.authid (otor_başlığı.otorid) için 035$a ve auth_header. authtypecode (otor_başlığı.otortürükodu) için 035$8 alanlarını kullanın. Zebra otorite dizininin bu alanları indekslediğinden emin olunuz.

en: Use field 150 for your subject headings
az: Konu başlıklarınız için 150 alanını kullanın

en: Use field 750$9 (add subfield if not present) for auth_header.linkid . Select <b>Is a linking field</b>. You may use any subfield for linking as $9 is not hardcoded
az: auth_header.linkid için 750$9 alanını kullanın (Eğer mevcut değilse alt alan ekleyin). Bağlantılandırma alanı mını seçin. $9 sabit kodlu olmadığından herhangi bir alt alanı bağlantılandırma için kullanabilirsiniz.

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
az: Güvenlik ve veri tutarlılığı riskleri nedeniyle bu anahtar sözcüklerin Koha'da kullanılmasına izin verilmez. Yalnızca SEÇİLMİŞ sorgulara izin verilir.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
az: Kullanım kaydedildi

en: Use the "Confirm" button below to confirm deletion.
az: Silme işlemini onaylamak için alttaki "Onayla" butonunu kullanın.

en: Use the &quot;New Record&quot; button to add a new record. Choose the framework that you will use to shape the bibliographic record. Frameworks are cataloging templates that can be created and edited under &quot;System Admininstration&quot;.
az: Yeni bir kayıt eklemek için &quot;Yeni Kayıt&quot; butonunu kullanın. Bibliyografik kayda şekil vermek için kullanacağınız çerçeveyi seçin. Çerçeveler &quot;Sistem Yönetimi&quot;altında oluşturularak düzenlenen kataloglama şablonlarıdır.

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
az: Raporlamada özel ölçütler tanımlamak için sözlüğü kullanın.

en: Use the drop down list to select the main frequency patterns.
az: Temel sıklık örüntülerini seçmek için aşağıya açılan menüyü kullanın.

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
az: Standart dışı raporlar oluşturmak için açıklamalı raporlama modülünü kullanın. Bu özellik önceden hazırlanmış raporlar ile özelleştirilmiş SQL raporları arasında bir tür ara katman sağlar.

en: Use the radio button to choose a category for 'column' (In the case above, we've selected 'branch' for the column)
az: 'Sütun' için bir kategori seçmek üzere radyo butonunu kullanın (Yukarıdaki örnekte sütun için 'şube' seçtik)

en: Use the radio button to choose a category for 'row' (In the case above, we've selected 'patron category' for the row
az: 'Satır' için bir kategori seçmek üzere radyo butonunu kullanın (Yukarıdaki örnekte satır için 'kullanıcı kategori' si seçilmiştir.

en: Use the radio buttons under 'Row' and 'Column' to choose which data set will appear where
az: Hangi veri setinin nerede görüneceğini belirlemek için 'Satır' ve 'Sütun' altındaki radyo butonlarını kullanın

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
az: Raporlarınız için özel ölçütleri tanımlamak amacıyla rapor sözlüğünü kullanınız

en: Use the search to locate the bibliographic record of the item that you wish to order more copies of.
az: Daha fazla kopyasını sipariş etmek istediğiniz materyalin bibliyografik kaydını bulmak için tarama yapın.

en: Use this tool to create rules to apply during the data migration process. It will prevent duplicates from coming into the system when importing MARC records. An import rule or matching rule consists of one or more 'match points' and zero or more 'match checks'. Each match point specifies a 'search index' and a MARC 'tag', 'subfield', or 'length' (fixed field position) when a record is imported. For each match point, a string is constructed from the tag specified in the match point and the related index is searched.
az: Bu aracı veri göçü esnasında uygulanacak kuralları oluşturmak için kullanın. MARC kayıtları ithal edilirken sisteme çift kayıt gelmesini önleyecektir. Bir ithal kuralı veya eşleştirme kuralı bir veya birden fazla 'eşleşme noktası' ve 0 veya daha fazla 'eşleşme kontrolü' içerir. Bir kayıt ithal edildiğinde her bir eşleşme noktası ile bir 'tarama dizini ve bir  MARC 'alan kodu', 'alt alanı' veya 'uzunluk' (sabit alan konumu) saptanır. Her bir eşleşme noktası için, eşleşme noktası ile saptanan alan kodundan ve ilgili dizin taramasından hareketle bir dizgi kurulur.

en: Use tools (export, import, barcodes)
az: Araçları kullan (dışa aktarma, içe aktarma, barkodlar)

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
az: Koha'nın başka bir bölümüne geçmek için üst menü çubuğunu kullanın.

en: Use your reload button [ctrl + r] to get the most recent figures. Committed figures are approximate only, as exchange rates will affect the amount actually paid.
az: Son kullanılan sayılara erişmek için yeniden yükle butonunu [ctrl + r] kullanın. Döviz kurları gerçekte ödenecek miktarları etkileyeceğinden tahhüt edilmiş miktarlar yalnızca tahminidir.

en: Used
az: Kullanıldı

en: Used X times
az: X kere kullanıldı

en: Used in
az: Şurada kullanıldı:

note: %1$s: TMPL_VAR name=count
en: Used in <a1>%s record(s)</a>
az: <a1>%s kayıtta</a> kullanıldı

en: User
az: Kullanıcı

en: Userid
az: Kullanıcıno

en: Userid / Password update failed
az: KullanıcıNo / Parola güncellemesi başarısız

en: Userid:
az: Kullanıcıno:

en: Username:
az: Kullanıcı adı:

en: Using A Definition
az: Tanımı Kullanarak

en: Using a Letter defined in Notices. Note that you will need to set up the notice.
az: Uyarılar altında düzenlenmiş bir mektubu kullanma. Uyarıyı oluşturmanız gerektiğine dikkat ediniz.

en: Uss the blank line under the expected issue line to add in the details for the unexpected or supplemental issue. Select the appropriate status and save.
az: Beklenen sayının altındaki boş satırı beklenmedik veya ek sayıların ayrıntıları için kullanın.  Uygun durumu seçin ve kaydedin.

en: V2000 (videocassette)
az: V2000 (videokaset)

en: VHS tape / Videocassette
az: VHS Teyp / Video Kaset

en: Value
az: Değer

en: Value:
az: Değer:

en: Values
az: Değerler

en: Variable
az: Değişken

en: Variable Name:
az: Değişken Adı:

en: Variable options:
az: Değişken seçenekler:

en: Variable type:
az: Değişken tipi:

en: Variable:
az: Değişken:

en: Vendor
az: Sağlayıcı

en: Vendor Invoice
az: Sağlayıcı Faturası

en: Vendor Search
az: Sağlayıcı Taraması

en: Vendor Search Results
az: Sağlayıcı taraması sonucu

en: Vendor is:
az: Sağlayıcı:

en: Vendor name :
az: Sağlayıcı adı :

en: Vendor price:
az: Sağlayıcı fiyatı:

en: Vendor(s) -
az: Sağlayıcı(lar) -

en: Vendor:
az: Sağlayıcı:

en: Vertical:
az: Dikey:

en: Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
az: Victor Titarchuk ve Serhij Dubyk

en: Video Types
az: Video Türleri

en: Video8 (videocassette)
az: Video8 (videokaset)

en: Videorecording
az: videokaydı

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
az: Videoteyp 1 inç (2,5 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
az: Videoteyp 1/2 inç (1 1/3 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
az: Videoteyp 1/4 inç (1/2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
az: Videoteyp 1/4 inç (2 cm)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
az: Videoteyp 2 inç (5 cm)

en: View
az: Görüntüle

en: View Authorized Values
az: Yetkilendirilmiş Değerleri Görüntüle

en: View Dictionary
az: Sözlüğü Görüntüle

en: View ISBD in Catalog
az: Katalogu ISBD için Görüntüle

en: View MARC
az: MARC Görüntüle

en: View MARC in Catalog
az: Katalogda MARC formatında Görüntüle

en: View Record
az: Kaydı Görüntüle

en: View catalog group by item types
az: Materyal türlerine göre katalog gruplarını Görüntüle

en: View item
az: Materyali Görüntüle

en: View subscription details
az: Abonelik ayrıntılarını görüntüle

en: View:
az: Görüntüle:

en: Viewing Patron Accounts
az: Kullanıcı Hesapları Görüntüleniyor

en: Viole
az: Viyola

en: Violon
az: Keman

en: Violoncelle
az: Viyolensel

note: IMG
en: Visual Materials
az: Görsel Materyaller

note: SCRIPT
en: Vol {X}, Issue {Y}
az: Cilt {X} ,Sayı {Y}

note: SCRIPT
en: Vol {X}, No {Y}
az: Cilt {X} , Sayı {Y}

note: SCRIPT
en: Vol {X}, No {Y}, Issue {Z}
az: Cilt {X} , No {Y} , Sayı {Z}

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Volume
az: Cilt

en: Volume, Issue
az: Cilt, Sayı

en: Volume, Number
az: Cilt, Numara

en: Volume, Number, Issue
az: Cilt, Numara, Sayı

en: Volume/Copy
az: Cilt/Kopya

en: Volume/Copy (for serials):
az: Cilt/Kopya (süreli yayınlar için):

en: Volume:
az: Cilt:

en: WITHDRAWN
az: KAYITTAN DÜŞÜLMÜŞ

en: Wait while system maintenance is being done or <a1>email the Koha Administrator</a>.
az: Sistem bakımı yapılırken bekleyin veya Koha Yöneticisine <a1>eposta</a1> gönderin.

en: Waiting
az: Beklemede

note: %1$s: TMPL_VAR name=waitingat
en: Waiting at %s
az: %s de bekliyor

en: Waiting to be pulled
az: Alınmak üzere beklemede

en: Warning: This value should not change after data has been added to your catalog
az: Uyarı: Bu değer kataloğunuza veri girişi yapıldıktan sonra değiştirilmemeli

en: Warnings
az: Uyarılar

en: Washington, DC, USA
az: Washington, DC, ABD

en: Watermark:
az: Filigran:

en: We are ready to do some basic configuration. Please <a1>install basic configuration settings</a> to continue the installation.
az: Bazı temel yapılandırmaları yapmaya hazırız. Lütfen kurulumu sürdürmek için <a1>temel yapılandırma ayarlarını kurun</a> .

note: %1$s: TMPL_VAR name=dbversion %2$s: TMPL_VAR name=kohaversion
en: We are upgrading from Koha %s to %s, you must <a1>update your database</a>
az: Koha sürümünü %s iken %s olarak yükseltiyoruz, <a1>veritabanızı güncellemelisiniz</a1>.

en: Web Installer &rsaquo; Step 1
az: Web yükleyicisi &rsaquo; Adım 1

en: Web Installer &rsaquo; Step 2
az: Web yükleyicisi &rsaquo; Adım 2

en: Web Installer &rsaquo; Step 3
az: Web yükleyicisi &rsaquo; Adım 3

en: Web site:
az: Web sitesi:

en: Website
az: Websitesi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
az: Çarşamba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Week
az: Hafta

note: SCRIPT
en: Week #
az: Hafta #

en: Weekly
az: Haftalık

en: Weight
az: Ağırlık

en: Welcome to the Koha Web Installer
az: Koha Web Yükleyicisine hoş geldiniz

en: What Reports are there in Koha?
az: Koha Hangi Raporları Sunar?

en: What are Claims?
az: Hatırlatmalar Nedir?

en: What are Purchase Suggestions?
az: Satın Alma Önerileri Nedir?

en: What can I do in Circulation?
az: Dolaşımda Neler Yapabilirim?

en: What do I need to setup a subscription?
az: Bir Abonelik Kurmak için Ne Yapmam Gerekir?

en: What do you want to do ?
az: Ne yapmak istersiniz ?

en: What do you want to do for deleted patrons?
az: Silinen kullanıcılar için ne yapmak istersiniz?

en: What happens if I leave the row for an patron type blank? (ie, no 'delays' have been defined)
az: Bir kullanıcı türü için satırı boş bırakırsam ne olur? (yani hiç bir 'gecikme' tanımlanmazsa)

en: What happens if an Issue does not turn up?
az: Eğer bir dergi sayısı geri gelmezse ne olur?

en: What image formats are supported?
az: Hangi görüntü formatları desteklenmektedir?

en: What is Acquisitions?
az: Sağlama Nedir?

en: What is News?
az: Haberler Nedir?

en: What is a &quot;Label Batch&quot;?
az: &quot;Etiket Kümesi&quot; nedir?

en: What is a &quot;Layout Template&quot;?
az: &quot;Yerleşim Şablonu&quot; nedir?

en: What is a &quot;Layout&quot;?
az: &quot;Yerleşim/sayfa düzeni (Layout)&quot; nedir?

en: What is a &quot;Pending Hold&quot;?
az: &quot;Beklemedeki Rezerv&quot; ne demektir?

en: What is a &quot;Printer Profile&quot;?
az: &quot;Yazıcı Profili&quot;Nedir?

en: What is a Basket and Order?
az: Sepet ve Sipariş nedir?

en: What is a MARC Authority Record?
az: MARC Otorite Kaydı Nedir?

en: What is a Transfer To Receive?
az: Gelen Aktarım Nedir?

en: What is a home branch?
az: Kayıtlı Olunan Şube Nedir?

en: What is the &quot;Actual Price&quot;?
az: &quot;Gerçek Fiyat&quot; nedir?

en: What is the &quot;Budgeted Price&quot;?
az: &quot;Bütçelenen Fiyat&quot; nedir?

en: What is the &quot;Replacement Price&quot;?
az: &quot;İkame Fiyatı (Replacement Price)&quot; nedir?

en: What is the &quot;Vendor Price&quot;?
az: &quot;Sağlayıcı Fiyatı (Vendor Price)&quot; nedir?

en: What is the Holidays Calendar?
az: Tatil Takvimi Nedir?

en: What is the Reports Dictionary
az: Raporlar Sözlüğü Nedir

en: What is the reservoir?
az: Havuz nedir?

en: What needs to be setup to use Acquisitions?
az: Sağlamayı kullanabilmek için nelerin kurulması gerekir?

en: What size should my images be?
az: Görüntülerim ne büyüklükte olmalı?

en: What type of notice gets sent when a 'trigger' occurs in the 'Notice/Status Triggers' module? Email? Printed Notice?
az: 'Uyarı/Durum Tetikleyicileri' modülünde bir 'tetikleme' olduğunda ne tür bir uyarı gönderiliyor? E-posta? Basılı Uyarı?

en: What will each permission level do?
az: Her bir yetki düzeyi ne yapar?

en: When a patron adds a tag to an item that a librarian has already rejected, it will automatically be rejected.
az: Bir kullanıcı bir materyal için daha önce kütüphaneci tarafından reddedilmiş bir etiket eklerse bu etiket otomatikman reddedilir.

en: When an item becomes overdue (ie, duration of checkout) is defined in Koha's 'Administration' module:
az: Bir materyalin ne zaman gecikme durumuna düşeceği (yani ödünç verme süresi) Koha Yönetim modülünde tanımlanmıştır:

en: When finished, click 'Save'
az: Bitince 'Kaydet' üzerine tıklayın

en: When looking at the item record, the 'Home Library' will still remain, but the 'Current Location' has changed
az: Materyal kaydına bakıldığında 'Kayıtlı Olduğu Kütüphane (Home Library' hala görülecek, ancak 'Halen Bulunduğu Yer (Current Location' değişmiş olacaktır

en: When more than
az: Daha fazla olduğunda

en: When more than : if the calculated number is more than the value here
az: Daha fazla olduğunda: Eğer hesaplanmış olan sayı buradaki değerden fazla ise

en: When the catalogers are adding a record, they will see three dots (...) after the textbox of the 700a subfield (or any field you have chosen to add a subfield 9 to). Clicking on these dots will open a pop-up window allowing the cataloger to search your authority records for a standardized version of the author's name. If the desired name is found in your authority records, it can be automatically copied into the 700a subfield. (If the desired name is not found, the cataloger can enter the name manually.)
az: Katalogcular bir kayıt eklerken 700a alt alanı (veya 9 alt alanı eklemeyi seçtiğiniz herhangi bir alan) metin kutusundan sonra üç nokta (... ) göreceklerdir. Bu noktalara tıklandığında yazar adının standart biçiminin taranabilmesi için bir pencere açılacaktır. Eğer istenen ad otorite kayıtlarında bulunursa 700a alt alanına otomatikman kaydedilir. (Eğer ad bulunmazsa kütüphaneci yazar adını elle ekler.)

en: When you add or modify an authority clicking on ... that will appear next to 750$9 will let you search any authority and link it to this record. You may repeat tag 750 and add as many linkages as you like
az: … üzerine tıklayarak bir otorite kaydı eklediğinizde veya düzenlediğinizde, bu 750$9 bitişiğinde ortaya çıkacak ve bir otorite kaydı aramanız ve bu kayda bağlamanız mümkün olacaktır. 750 alanını tekrarlayarak dilediğiniz sayıda bağlantılar oluşturabilirsiniz.

en: When you are finished, click 'Save changes'
az: İşiniz bitince 'Değişiklikleri Kaydet' üzerine tıklayın

en: When you define the MARC subfield structure, you can link a subfield to a authorized-value category. When the user ask for adding of modifying a biblio, the subfield is not entered through a free field, but though a list of authorized values
az: MARC alt alan yapısını tanımlarken bir alt alanı onaylanmış bir değer kategorisine bağlayabilirsiniz. Böylece kullanıcı bir künye kaydı eklemek veya değiştirmek istediğinde alt alanı serbest bir alandan giremez, onaylanmış değerler listesinden seçmesi gerekir.

en: When you're finished click 'Save Changes'
az: İşiniz bitince 'Değişiklikleri Kaydet' üzerine tıklayın

en: When you've added all of the items to your shipment you can browse away from the page.
az: Gönderideki tüm materyalleri ekledikten sonra sayfadan uzaklaşarak gözden geçirebilirsiniz.

en: When you've entered the necessary data click 'Save'
az: Gerekli verileri girdikten sonra 'Kaydet' üzerine tıklayın

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete, please be patient.
az: Seçiminizi yapınca lütfen işlemi başlatmak için 'İçe Aktar' üzerine tıklayın. İşlemin tamamlanması zaman alacağından lütfen sabırlı olun.

en: Where are notices defined? (ie, what information will appear in the notice)
az: Uyarılar nerede tanımlanır? (Yani uyarıda ne gibi bilgiler yer alacaktır)

en: Where do I define fines?
az: Cezaları nerede tanımlarım?

en: Where do I define overdue schedules? (ie, how many days pass before an item becomes 'overdue')
az: Gecikme zamanlamasını nerede tanımlarım? (Yani, bir materyalin 'gecikmiş' sayılması için kaç gün geçmelidir)

en: Why aren't my cataloging actions being logged?
az: Neden kataloglama eylemlerim günlüğe işlenmiyor?

en: Why can't I upload patron images?
az: Kullanıcı resimlerini niçin yükleyemiyorum?

en: Why do I want to add holidays for my library?
az: Niçin kütüphaneme tatilleri eklemek istiyorum?

en: Why would I want to define authorized values for MARC tags?
az: MARC etiketleri için yetkilendirilmiş değerleri tanımlamayı niçin istiyorum?

en: Why would I want to set a home branch?
az: Neden bir kayıtlı olduğum şube ayarı yapmalıyım?

en: Width or dimensions
az: Genişlik veya boyutlar

en: Will I be notified when new tags are added?
az: Yeni etiketler eklendiğinde bilgilendirilecek miyim?

en: Will running this report sever the connection between patrons and items that are checked out to them currently?
az: Bu raporun çalıştırılması halen kullanıcı üzerinde olan materyal ile kullanıcı arasındaki bağlantıya koparır mı?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Winter
az: kış

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=framework
en: With Framework :%s
az: çerçevesi ile : %s

en: With GranularPermissions on this section will be expanded to allow access only to specific tools
az: GranulerYetkiler açık olunca bu bölüm yalnızca belirli araçlara erişilmesine izin verecek şekilde genişletilmiş olur

note: INPUT type=submit name=submit
en: Withdraw
az: Kayıttan düş

en: Withdrawn
az: Kayıttan düşülmüş

note: %1$s: TMPL_VAR name=wthdrawncount
en: Withdrawn (%s),
az: Kayıttan düşülmüş (%s),

en: Withdrawn?:
az: Kayıttan düşülmüş mü?:

en: Without issues since:
az: den beri yayınlanmayanlar:

en: Without periodicity
az: Dönemsel olmayan

en: Without regularity
az: Düzenli olmayan

en: Women
az: Kadınlar

en: Word
az: Sözcük

en: Words ignored during search.
az: Taramada yok sayılan sözcükler.

en: Work:
az: iş:

en: Working day
az: iş günü

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
az: OPAC ve personel arayüzü için haberleri yaz

en: Writeoff
az: Cezayı sil

en: Xylophone
az: Ksilofon

note: INPUT type=submit
en: YES
az: EVET

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Year
az: Yıl

note: %1$S: type=text name=f10
en: Year %S
az: Yıl %S

en: Year/Number
az: Yıl/Numara

en: Year:
az: Yıl:

en: Yes
az: Evet

note: INPUT type=submit
en: Yes, Check Out (Y)
az: Evet, Ödünç Ver (E)

note: INPUT type=submit
en: Yes, Delete
az: Evet, Sil

note: INPUT type=submit
en: Yes, Delete this Framework!
az: Evet, Bu Çerçeveyi Sil!

note: INPUT type=submit
en: Yes, Delete this Fund
az: Evet, Bu Ödeneği Sil

note: INPUT type=submit
en: Yes, Delete this Subfield
az: Evet, bu Alt Alanı Sil

note: INPUT type=submit
en: Yes, Delete this Tag
az: Evet, bu Alan Etiketini Sil

en: Yes. Just enter an item type for new items and assign different circulation rules for this item type.
az: Evet. Yapacağınız şey yalnızca yeni materyaller için bir materyal türü girmek ve bu materyal türü için farklı dolaşım kuralları belirlemektir.

note: INPUT type=submit
en: Yes: Edit existing items
az: Evet, Mevcut materyalleri düzenle

en: YesNo
az: EvetHayır

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: You Searched for %s
az: %s için tarama yaptınız

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: You Searched for <b>%s</b>
az: <b>%s</b> için tarama yaptınız

en: You also have the option of exporting this data to use in a different format just by choosing to export to an application.
az: Başka bir biçimde kullanmak üzere, yalnızca bir uygulamaya ihraç et seçeneğini seçerek bu veriyi ihraç etme olanağına da sahipsiniz.

en: You are about to install Koha.
az: Koha kurulumunu yapmak üzeresiniz.

en: You are asked to provide a starting bibliographic record number and an ending number for the export. If you want to export all of your records, leave the start and end numbers blank.
az: Sizden dışa aktarım için bir başlangıç, bir de bitiş künye kayıt numarası bekleniyor. Eğer kayıtlarınızın tümünü dışa aktarmak istiyorsanız başlangıç ve bitiş numaralarını boş bırakın.

en: You are not logged in |
az: Giriş yapmadınız |

en: You are only viewing one item. <a1>View All</a>
az: Yalnızca bir materyal görüntülemiş bulunuyorsunuz. <a1>Tümünü Görüntüle</a>

note: %1$s: TMPL_VAR name=location
en: You are working actually on the overdues for the location : <b>%s</b>
az: Gecikmeleri üzerinde çalışılan şube: <b>%s</b>

en: You can "name" the import to help you when you need to choose between more than 1 imported biblio (or just want to keep trace on where the biblios comes from)
az: Birden fazla künye ithal edecekseniz (veya künyelerin nereden geldiğini izlemek istiyorsanız) içe aktarıma bir "ad" verebilirsiniz

en: You can add a new order from a book you already have in your catalog, a suggestion from a patron or an empty form.
az: Halen kataloğunuzda mevcut bir kitaptan, bir kullanıcı önerisinden veya boş bir formdan yola çıkarak yeni bir sipariş ekleyebilirsiniz.

en: You can also change char encoding between MARC21 and UNIMARC
az: Ayrıca karakter kodlamasını MARC21 ve UNIMARC için değiştirebilirsiniz

en: You can also choose to filter what you see by any of the fields visible.
az: Ayrıca gördüklerinizi, görünürdeki alanlardan herhangi biri ile süzgeçlemeyi yeğleyebilirsiniz.

en: You can also choose to not export specific MARC fields
az: Belirli MARC alanlarını ihraç etmemeyi de seçebilirsiniz.

en: You can also create manual invoices/charges or apply manual credits to patron's accounts
az: Aynı zamanda kullanıcı hesaplarında elle faturalar/ücretlendirmeler oluşturabilir veya alacak kaydedebilirsiniz

en: You can change this before completing the import by choosing a new option from the pull down.
az: Bunu ithali bitirmeden önce açılan menüden yeni bir seçenek seçmek suretiyle değiştirebilirsiniz.

en: You can change your selection after installation and re-index accordingly.
az: Tercihlerinizi yükleme sonrasında değiştirebilir ve buna göre yeniden dizinleyebilirsiniz.

en: You can choose to upload images in bulk by making a zip file with the images and a text file entitled &quot;DATALINK.TXT&quot; or &quot;IDLINK.TXT&quot;
az: Görüntüleri içeren bir zip dosyası ve &quot;DATALINK.TXT&quot; veya &quot;IDLINK.TXT&quot; adını vereceğiniz bir metin dosyası hazırlayıp görüntüleri küme halinde toplu olarak yükleyebilirsiniz

en: You can click the [email] link next to the patron's name to send an email notification about the overdue item
az: Gecikmiş materyal hakkında e-posta ile uyarı göndermek için kullanıcı adının yanındaki e-posta bağlantısına tıklayabilirsiniz

en: You can define as many Authority types as you want.
az: Dilediğiniz kadar otorite türü tanımlayabilirsiniz.

en: You can define as many item types as you want.
az: Dilediğiniz kadar materyal türü tanımlayabilirsiniz.

en: You can define as the marc tag structure for each biblio framework you have defined
az: Tanımladığınız her bir bibliyografik çerçeve (framework - MARC şablonu - çatı yapı) için olan MARC etiketi yapısı gibi tanımlayabilirsiniz

en: You can edit the online help through the Koha Staff Client by clicking the &quot;Edit Help&quot; button. This feature has been designed so that library workflow and policies can be documented within&nbsp; Koha.
az: Koha Personel İstemcisinde  &quot;Yardımı Düzenle&quot;butonuna tıklayarak çevrimiçi yardımı düzenleyebilirsiniz. Bu özellik kütüphane iş akışı ve politikalarına Koha içinde yer verilebilmesi için tasarımlanmıştır.

en: You can edit/delete your cities and towns from the main 'Cities and towns' page
az: İl ve ilçelerinizi 'İller ve İlçeler' ana sayfasından  düzenleyebilir/silebilirsiniz

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a biblio, to remember where the suggested MARC data comes from!
az: Bu içe aktarıma bir ad verebilirsiniz. Bu, bir künye yarattığınızda öngörülen MARC verilerinin nereden geldiğini anımsamanız açısından yararlı olur!

en: You can export this data as a CSV file by clicking 'Download file of all overdues'
az: Bu verileri 'Tüm gecikmeler dosyasını indir' üzerine tıklayarak bir CSV dosyası olarak ihraç edebilirsiniz

en: You can get information on what a patron has read in the past by clicking on the Circulation History button.
az: Dolaşım Geçmişi butonunu tıklayarak bir kullanıcının geçmişte neler okuduğu konusunda bilgi edinebilirsiniz.

en: You can make use of the Holidays Calendar by turning on the proper system preferences
az: İlgili sistem tercihlerini açarak Tatil Takvimini kullanabilirsiniz

en: You can pick as many permissions as you'd like for each staff member
az: Her bir görevli için istediğiniz kadar yetki belirleyebilirsiniz

en: You can test terms against you whitelist or blacklist by using the test tool
az: Deneme aracını kullanarak terimleri ak ve kara listelerinizle karşılaştırmak için deneme yapabilirsiniz

en: You did not specify any search criteria
az: Hiçbir tarama ölçütü belirlemediniz

en: You did not specify any search criteria.
az: Hiçbir tarama ölçütü belirlemediniz.

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
az: Bu üyenin giriş bilgilerini düzenleme iznine sahip değilsiniz.

en: You do not have the option to 'define' a new filing rule. Currently, the filing rules and sorting routines are statically defined with options available in the dropdown menu when creating or editing a 'classification source' or 'filing rule'.
az: Yeni bir dizme (filing) kuralı 'tanımlama' seçeneğine sahip değilsiniz. Halen, dizme kuralları ve sıralama (sorting) rutinleri statik olarak bir 'sınıflama kaynağı' veya 'dizme kuralı' oluşturulur veya düzeltilirken açılan menüde yer alan seçeneklerle belirlenmektedir.

en: You do not need to use Acquisitions to add items to your catalog. If you do not want to track orders and budget expenditure, then use the
az: Kataloğunuza materyaller eklemek için Sağlamayı kullanmanız gerekmez. Eğer siparişleri ve bütçeden harcamaları izlemek istemiyorsanız, öyle ise kullan

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
az: Kullanıcı kategorileriniz tanımlanmamıs veya kullanıcı kategorileri gecikme uyarıları almak üzere ayarlanmamış.

en: You don't need to actually name every import, so you don't need to fill in this box if you don't want to. It is useful for telling imports apart if you've more than one of the same record.
az: Aslında her bir içe aktarımı adlandırmanız gerekmez, bu nedenle eğer istemiyorsanız bu kutuyu doldurmayabilirsiniz. Aynı kayıttan birden fazla varsa bunları ayırabilmek için adlandırmak yararlı olur.

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
az: MARC yapılandırmanızda %s hata var. Koha“yı kullanmadan önce düzeltiniz

en: You have entered a User ID that already exists. Please choose another one.
az: Bu kullanıcı adı kullanılmaktadır. Lütfen başka bir ad seçiniz.

note: SCRIPT
en: You have not accounted for all missing issues.
az: Tüm eksik sayıların işlemlerini yapmadınız (not accounted for) .

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
az: SüreBitişiÖncesiİade sistem tercihi etkin durumda. Buna göre eğer iade tarihi üyelik bitiş tarihini aşarsa üyelik bitiş tarihine ayarlanacaktır

en: You may not have the 'Logs' system preference turned on
az: 'Günlükler' sistem tercihi açık olmayabilir

en: You may optionally include a header row, defining which columns you are supplying in the import file.
az: İsteğe bağlı olarak ithal  dosyasında hangi sütunları sağlayacağınızı belirlemek için bir başlık satırı koyabilirsiniz

en: You must <a1>define a budget</a> in Administration
az: Yönetimde <a1> bütçe tanımı yapmalısınız</a>

note: SCRIPT
en: You must choose a start date and a subscription length
az: Bir başlangıç tarihi ve abonelik süresi seçmelisiniz

note: SCRIPT
en: You must choose or create a biblio
az: Bir bibliyografik kayıt seçmeli veya oluşturmalısınız

en: You must either :
az: Bir seçeneğiniz şudur :

en: You must enter a term to search on
az: Hakkında tarama yapmak için bir terim girmelisiniz

en: You must first pick a vendor
az: Önce bir sağlayıcı seçmelisiniz

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: You searched for %s
az: %s için tarama yaptınız

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: You searched for <b>%s</b>
az: <b>%s</b> için tarama yaptınız

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=supplier %2$s: TMPL_VAR name=count
en: You searched on <b>vendor %s,</b> %s results found
az: <b>sağlayıcı %s için tarama yaptınız, </b>%s sonuç bulundu

en: You should at least define your local currency here, giving it a name (like US DOLLAR or EURO) and setting the "rate" at 1. If you do business with vendors who charge in a different currency, enter a name for that currency (e.g. PESO) and set the approximate exchange rate compared to your currency. (Note: names are limited to 10 characters or less.) The exchange rate is used to calculate the remain balances in your materials budgets when you purchase materials using "normal" acquisitions.
az: Burada en azından kendi yerel para biriminizi tanımlayarak (ABD Doları veya Euro vb.gibi) adını belirtin ve değerini "rate" 1 olarak ayarlayın. Farklı kurlardan fiyatlandıran sağlayıcılarla çalışıyorsanız bu para birimi için de bir ad girin (örn. PESO) ve sizin para birimininize göre tahmini kurunu ayarlayın. (Not:Adlar 10 karakterle sınırlıdır.) Döviz kuru "normal" sağlamayı kullanarak materyal alımı yaptığınızda bütçenizde kalan parayı hesaplamak için kullanılacaktır.

en: You will be brought to a confirmation screen.
az: Bir onay ekranına getirileceksiniz

en: You will be brought to a page where you can alter (if necessary) and/or confirm the hold
az: Rezervasyonu gereğine göre onaylayacak ya da değiştireceğiniz bir sayfaya getirilirsiniz

en: You will be presented with a confirmation of transfer requests below the transfer form after hitting 'Submit'
az: 'Gönder' e bastıktan sonra aktarım formunun altında aktarım isteğinin onayını göreceksiniz

en: You will need to save the report before you can execute it
az: Raporu çalıştırabilmek için önce kaydetmelisiniz

en: You will now see the received items in the summary of 'Items in this shipment'
az: Şimdi 'Bu gönderideki materyaller' in özetinde alınan materyalleri göreceksiniz

en: You will see the patron's account information
az: Kullanıcı hesabı bilgilerini göreceksiniz

en: You'll need to choose which items arrived in this shipment
az: Bu gönderi ile gelen materyalleri seçmeniz gerekecektir

en: You've added a new category and can immediately start adding more authorized values to that category by clicking &quot;New authorized value for...&quot;
az: Yeni bir kategori eklediniz ve hemen bu kategoriye  &quot;... için yeni onaylanmış değer&quot; üzerine tıklayarak onaylanmış değerler eklemeye başlayabilirsiniz

en: Young Adult
az: Genç Yetişkin

en: Your Lists
az: Sizin Listeleriniz

en: Your Message:
az: Mesajınız:

en: Your administrator must define a budget in Administration
az: Yöneticiniz Yönetimde bir bütçe tanımlamalı

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
az: Kütüphaneniz aşağıdaki aktarım(lar) için alıcı konumundadır:

en: Your perl version seems to be obsolete. Please upgrade to a newer version of Perl (at least Version 5.006001).
az: Kullandığınız Perl sürümü geçersizdir. Lütfen Perl Version 5.006001veya daha yeni bir sürüme yükseltin.

en: Your previous orders will be searchable and editable from here
az: Daha önceki siparişleriniz buradan taranabilir ve düzenlenebilir

en: Your report has been saved
az: Raporunuz kaydedildi

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
az: Raporunuz aşağıdaki SQL ifadesi ile üretilecektir.

en: Your results will appear below the search boxes
az: Sonuçlarınız arama kutusunun altında görünecektir

en: Your system will come with some predefined item types. From this screen you can edit or delete these items
az: Sisteminiz bazı varsayılan materyal türleri ile birlikte gelecektir. Bu ekrandan bunları düzenleyebilir veya silebilirsiniz

en: Your values will also appear as authorized values when entering or editing a patron
az: Bir kullanıcı kaydı düzenlerken değerleriniz onaylanmış değerler olarak görünecektir

en: Your values will appear on the Road Types page
az: Değerleriniz Yol Türleri sayfasında görünecektir

en: Z39.50 Client Targets
az: Z39.50 İstemci Hedefleri

en: Z39.50 Search Points
az: Z39.50 Tarama Noktaları

en: Z39.50 Server Added
az: Z39.50 sunucusu eklendi

en: Z39.50 Server Deleted
az: Z39.50 sunucusu silindi

en: Z39.50 Server Search:
az: Z39.50 sunucusu tarama:

en: Z39.50 Server:
az: Z39.50 sunucusu:

en: Z39.50 Servers Administration
az: Z39.50 Sunucuların Yönetimi

en: Z39.50 servers administration
az: Z39.50 sunucuları yönetimi

en: Z3950 Search Results
az: Z39.50 tarama sonuçları

en: Zebra handles stopwords internally, and does so effectively and efficiently. In normal circumstances, there should be no reason for Koha to remove stopwords prior to submitting the search query to Zebra, and in most cases doing so will actually negatively affect relevance ranking and phrase searching without giving any performance benefit.
az: Zebra taranmayan sözcüklerle (stopwords) kendi içinde çok etkili ve etken bir biçimde başa çıkar.   Normal koşullarda Koha'nın bir sorguyu Zebra'ya göndermeden önce taranmayan sözcüklerden arındırması için bir neden yoktur. Çoğu kez bu, aslında uygunluk sıralaması ve sözcük grubu üzerindne taramada ters etki yapabilir ve performansa da yararı olmaz.

en: Zebra version:
az: Zebra versiyonu:

en: Zip Code
az: Posta kodu

en: Zip/Postal Code:
az: Posta Kodu:

en: Zip/Postal code:
az: Posta Kodu:

en: [ Manage ]
az: [ Yönet ]

note: A
en: [ Manage funds ]
az: [ Ödenekleri yönet ]

en: [Edit Items]
az: [Materyalleri Düzenle]

en: [Fewer Options]
az: [Daha Az Seçenek]

en: [More options]
az: {Daha Fazla Seçenek]

en: [New search]
az: [Yeni tarama]

en: [xxxFFFSyyy] where are up to 3 digits BEFORE the field, FFF the field number, S the subfield code, yyy up to 3 digits AFTER the field.
az: [xxxFFFSyyy] diziminde xxx, FFF alan numarasından ÖNCEKİ 3 hane, S alt alan kodu, yyy SONRAKİ maksimum 3 hanedir.

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
az: a- UCS/Birimkod (Otomatik-aktarım)

en: a - autobiography
az: a- otobiyografi

en: a - bibliography
az: a -bibliyografya

en: a - currently published continuing resource
az: a - halen yayınlanmakta olan süre gelen kaynak

en: a - fiction
az: a- roman

en: a - illustrations
az: a- resimler

en: a Biblio with no items to which you can add the subscription to.
az: Cilt/kopya kaydı olmayan, aboneliği ekleyebileceğiniz künye.

en: a Child
az: a Çocuk

en: a Staff Member
az: a Personel Üye

en: a Vendor in Acquisitions who supplies the subscription
az: a Sağlayıcı (Sağlamada abone olunan kaynakları sağlayan firma)

en: a patronimages/
az: bir kullanıcıgörüntüleri/

en: a professionnal
az: a profesyonel

en: a- AACR 2
az: a-AACR 2

en: a- Appropriate
az: a- Uygun

en: a- Archival
az: a- Arşivsel

en: a- Autobiography
az: a- Otobiyografi

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
az: a- Otonom veya yarı otonom bileşen/parça

en: a- Earlier rules
az: a- Eski kurallar

en: a- Established heading
az: a- Oluşturulmuş başlık

en: a- Fully established
az: a- Tamamen oluşturulmuş

en: a- ISO transliteration scheme
az: a- ISO transliterasyon  şeması

en: a- Increase in encoding level
az: a- Kodlama düzeyinde artış

en: a- International standard
az: a- Uluslararası standart

en: a- Language material
az: a- Dil materyalleri

en: a- Language material (monography)
az: a- Dil materyali (monografi)

en: a- Library of Congress Subject Headings
az: a- Kongre Kütüphanesi Konu Başlıkları

en: a- Microfilm
az: a- Mikrofilm

en: a- Microopaque
az: a- Mikroopak

en: a- Monographic component part
az: a- Monografik tamamlayıcı parça

en: a- Monographic series
az: a- Monografik seriler

en: a- Numbered
az: a- Numaralandırılmış

en: a- Preschool
az: a- Okul öncesi

en: a- Record can be used
az: a- Kayıt kullanılabilir

en: a- Serial component part
az: a- Süreli yayın tamamlayıcı parçası

en: a- Set
az: a- Ayar

en: a- Topical
az: a- Konulu

en: a- Tracings are consistent with the heading
az: a- İzlemeler başlıkla tutarlıdır

en: a- collage
az: a- kolaj

en: a- federal/national
az: a-federal/ulusal

en: a- juvenile, general
az: a-çocuk, genel

en: aa- architectural drawing
az: aa- mimari çizim

en: ab- item cover
az: ab- materyal kapağı

en: abstract
az: özet

en: abstract or summary
az: Öz ya da özet

en: ac- sticker
az: ac-etiket

en: account has expired
az: hesabın süresi dolmuştur

en: acetate
az: asetat

en: acoustic
az: akustik

en: acquisition
az: kütüphaneye yeni gelen kitap

en: acrylics
az: akrilik

en: active
az: aktif

en: ad- poster
az: ad- afiş

en: add
az: ekle

en: additional statistical categories. For example, a library could define an attribute type for tracking the academic major of a student patron. Any number of attributes of this sort could be defined.
az: ek istatistiki kategoriler. Örneğin, bir öğrenci üyenin anadalını izlemek için bir kod türü tanımlanabilir. İstenen sayıda bu tür kodlar (attributes) tanımlanabilir

en: advertising texts
az: reklam metinleri

en: ae- postcard
az: ae- kartpostal

en: aerial
az: hava

en: af- greetings card
az: af- tebrik kartı

en: ag- chart
az: ag-grafik

en: again)
az: yine)

en: ah- playing cards
az: ah- oyun kartları

en: air
az: hava

en: aj- ephemera
az: aj- efemera

en: algraphy
az: Biyografi

en: all
az: hepsi

en: all authority types used in the frameworks are defined
az: çerçevelerde kullanılan tüm otorite türleri tanımlanmıştır

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
az: Her bir alan kodunun alt alanları aynı sekmededir (veya yok sayılır).

en: allegory
az: kinaye

en: already has a hold
az: halen bir rezervasyonu var

en: an Adult
az: Yetişkin

en: an Institution
az: Kurum

en: an- calendar
az: an- takvim

en: anaglyphic
az: anaglifik

en: anamorphic
az: anamorfik

en: anamorphic (wide screen)
az: anamorfik (geniş ekran)

en: and
az: ve

en: and they must all be in the 10 (items) tab
az: ve tümü 10 (materyaller) sekmesinde olmalıdır

en: animation
az:  animasyon

en: animation and live action
az: canlandırma ve canlı aksiyon

en: annual
az: yıllık

en: anthem
az: marş

en: any
az: herhangi

en: any 'koha field'
az: herhangibir 'koha alanı'

en: approved
az: onaylanmış

en: aria
az: arya

en: armadillo
az: tatu

en: arms
az: armalar

en: artefacts
az: eşyalar

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
az: bir dergi veya kitaba ayrı ek olarak vb.

en: at
az: konumu

note: %1$s: TMPL_VAR name=branch
en: at %s
az: konumu %s

en: at :
az: konumu :

note: %1$s: TMPL_VAR name=place
en: at <i>%s</i>
az: <i>%s</i> konumunda

en: at least 1 branch defined
az: en az 1 şube tanımlanmıştır

en: at least 1 branch must be defined
az: en az 1 şube tanımlanmalıdır

en: at least 1 item type defined
az: en az 1 materyal türü tanımlanmıştır

en: at least 1 item type must be defined
az: en az 1 materyal türü tanımlanmalıdır

en: atlas including loose-leaf published atlas
az: serbest yapraklı yayınlanmış olanlar da dahil olmak üzere atlas

en: attached to acquisitions, that can be used for stats purposes
az: sağlamaya ekli bu durum, istatistiki amaçla kullanılabilir

en: attached to patrons, that can be used for stats purposes
az: kullanıcılara ekli bu durum, istatistiki amaçlar için kullanılabilir

en: aud:a Easy
az: HD:a Basit

en: aud:c Juvenile
az: HD:c Çocuk koleksiyonu

en: aud:d Young adult
az: HD:d Genç yetişkin

en: aud:e Adult
az: hk:e Yetişkin

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=author
en: author :%s
az: yazar :%s

en: autobiography
az: otobiyografi

note: INPUT type=checkbox name=limit
en: available
az: mevcut

en: available:
az: mevcut:

en: azimuthal equal area
az: azimutal eşit alan

en: azimuthal equidistant
az: azimutal eşit mesafeli

en: azimuthal, other known specific type
az: azimutal, diğer bilinen spesifik tür

en: azimuthal, specific type unknown
az: azimutal,  bilinmeyen spesifik tür

en: b - catalogue
az: b- katalog

en: b - continuing resource no longer being published
az: b - artık yayınlanmayan sürekli kaynak

en: b - individual biography
az: b- bireysel biyografi

en: b - maps
az: b - haritalar

en: b- B.C. Date
az: b- M.Ö. Tarih

en: b- English and French
az: b- İngilizce ve Fransızca

en: b- Individual biography
az: b- Bireysel biyografi

en: b- LC subject headings for children's literature
az: b- Çocuk edebiyatı için LC Konu başlıkları

en: b- Manuscript language material
az: b- El yazması dil materyali

en: b- Memorandum
az: b- Not (Memorandum)

en: b- Microfiche
az: b- Mikrofiş

en: b- Multipart item
az: b- Çok parçalı materyal

en: b- National standard
az: b- Ulusal standart

en: b- Not appropriate
az: b- Uygun değil

en: b- Part with independent title
az: b- Bağımsız ad taşıyan kısım

en: b- Primary
az: b- İlk

en: b- Record is being updated
az: b- Kayıt güncelleniyor

en: b- Serial component part
az: b- Süreli yayın tamamlayıcı parçası

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
az: b- İzlemeler başlıkla tutarlı olmayabilir

en: b- Undifferentiated personal name
az: b- Belirginleştirilmemiş (undifferentiated) kişi adı

en: b- Unnumbered
az: b- Numaralandırılmamış

en: b- Untraced reference
az: b- İzlenmeyen yöneltme

en: b- adjusted but without grid system
az: b- ayarlanmış ancak ızgara sistemi olmaksızın (adjusted but without grid system)

en: b- drawing
az: b- çizim

en: b- other
az: b -diğer

en: b- pre-primary, ages 0-5
az: b- Okul öncesi (0-5 yaş)

en: b- state/province
az: b- devlet/il

en: back to list
az: listeye geri dön

en: ballad
az: balad

en: ballet
az: bale

en: basalt
az: bazalt

note: A
en: basket
az: sepet

en: bathymetry - isolines
az: batimetri - isolines

en: bathymetry - soundings
az: batimetri - iskandil

en: be associated with a bibliographic record.
az: bibliyografik bir kayıtla ilişkilendirilmelidir

en: be mapped to a MARC subfield,
az: bir MARC alt alanına eşleştirilmek,

en: be mapped to the same tag,
az: aynı alan koduna eşleştirilir,

en: before
az: önce

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=object
en: biblio %s
az: künye %s

en: biblio and biblionumber
az: biblio ve biblionumber

en: biblio frameworks are used to catalog your biblios.
az: bibliyografik künye kaydı oluşturmak için çerçeveler kullanılır.

en: bibliography
az: bibliyografya

en: biblioitems.itemtype defined
az: biblioitems.itemtype tanımlandı

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
az: biblionumber ve biblioitemnumber doğru olarak eşleştirildi

en: biennial (every two years)
az: iki yılda bir

en: bimonthly (every two months)
az: iki ayda bir

en: bio:b Biography
az: bio:b Biyografi

en: biography
az: biyografi

en: biography of arranger or transcriber
az: düzenleyen veya transkripsiyoncunun biyografisi

en: biography of composer
az: bestekarın biyografisi

en: biography of performer or history of ensemble
az: icra edenin biyografisi veya topluluğun geçmişi

en: biweekly (every two weeks)
az: iki haftada bir

en: black and white
az: siyah ve beyaz

en: black chalk
az: siyah tebeşir

en: black-and-white
az: siyah-ve-beyaz

en: borrow
az: ödünç almak

note: INPUT type=checkbox name=checkbox
en: borrower
az: üye

en: borrowers
az: üyeler

en: bound into a journal, monograph, etc.
az: bir dergi, kitap vb. içinde ciltlenmiş

en: bound with one or more others
az: bir veya daha fazlası ile birlikte ciltlenmiş

en: branch
az: şube

en: branch not defined
az: şube tanımlanmamış

en: bristol board
az: bristol kartonu

en: bronze
az: bronz

en: budget
az: bütçe

en: butterfly
az: kelebek

en: by
az: yazar

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=author
en: by %s
az: %s yazar

en: by active remote sensing techniqu
az: etkin uzaktan algılama tekniği ile

en: by active remote sensing techniques
az: etkin uzaktan algılama teknikleri ile

en: by computer
az: bilgisayarla

en: by hand
az: elle

en: c - collective biography
az: c- toplu biyografi

en: c - continuing resource of unknown status
az: c - durumu bilinmeyen sürekli kaynak

en: c - essays
az: c - denemeler

en: c - index
az: c - dizin

en: c - portraits
az: c - portreler

en: c- Chronological
az: c- Kronolojik olarak

en: c- Collection
az: c- Koleksiyon

en: c- Collective biography
az: c- Toplu biyografi

en: c- Collective biographyl
az: c- Toplu biyografi

en: c- Comic strips
az: c- Çizgi romanlar

en: c- Comic stripts
az: c- Çizgi romanlar

en: c- Cooperative cataloging program
az: c- Ortak Kataloglama Programı

en: c- Corrected or revised
az: c- Düzeltilmiş veya gözden geçirilmiş

en: c- Elementary and junior high
az: c - İlk ve orta öğretim

en: c- Medical Subject Headings
az: c- Tıp Konu Başlıkları

en: c- National library association standard
az: c- Ulusal kütüphane derneği standartı

en: c- Notated music
az: c- Notaya dökülmüş müzik

en: c- Numbering varies
az: c- Çeşitli numaralandırma

en: c- Part with dependent title
az: c- Bağımlı bir ad taşıyan kısım (Part with dependent title)

en: c- Provisional
az: c- Geçici

en: c- Serial item currently published
az: c- Halen yayınlanmakta olan süreli yayın

en: c- Series-like phrase
az: c- Serimsi dizgi

en: c- Traced reference
az: c- İzlenen yöneltme

en: c- adjusted with grid system
az: c- ızgara sistemi ile ayarlanmış

en: c- county/department
az: c- ilçe/bölüm (county/department)

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
az: c- çoklu transliterasyonlar:ISO veya diğer sistemler

en: c- painting
az: c - resim

en: c- primary, ages 5-10
az: c- ilköğretim çağı (primary, ages 5-10)

en: ca- Cyrillic
az: ca- Kiril

en: calendar
az: takvim

en: canvas
az: tuval (canvas)

en: cardboard
az: karton

en: cardboard/illustration board
az: açıklama panosu

en: cartoons or comic strips
az: karikatürler veya çizgi romanlar

en: casein
az: kazein

en: catalog
az: katalog

en: catalogue
az: katalog

en: catechism
az: ilmihal

note: INPUT type=submit name=changelocation
en: change location
az: yer değiştir

en: characters
az: karakterler

en: charts
az: tablolar

en: check this transfer
az: bu aktarmayı kontrol et

en: check-out history will be anonymized
az: ödünç alma tarihi anonimleştirilecek

en: children (9-14)
az: çocuklar (9-14)

en: choose
az: seç

en: choose the home library for the item from the drop down list
az: açılan listeden kayıtlı olduğunuz kütüphaneyi /şubeyi seçin

en: choose the item type from the drop down.
az: materyal türünü açılan listeden seç.

en: chromolithography
az: renkli taşbasması

en: chronicle
az: kronolojik tarih

en: circulate
az: tedavül

en: clay
az: kil

note: %1$s: TMPL_VAR name=closedate
en: closed on %s <a1>View</a>
az: %s tarihinde kapatılmış <a1>Görüntüle</a>

en: cloth
az: giysi

en: clothes
az: giysiler

en: coal
az: kömür

en: coarse/standard
az: kaba/standart

en: coats of arms
az: armalar

en: coins
az: sikke

en: collage
az: kolaj

en: collection code (appears when editing at item)
az: koleksiyon kodu (bir materyali düzenlerken görünür)

en: collective biography
az: toplu biyografi

en: colour
az: renk

en: combination
az: kombinasyon

en: combination of black and white and colour
az: siyah, beyaz ve renk bileşimi

en: combination of various light emission techniques
az: çeşitli ışık emisyonu teknikleri bileşimi

en: combination of various thermal infrared scanning
az: çeşitli termal enfraruj tarama bileşimleri

en: comedy
az: komedi

en: coming from
az: geliş kaynağı

en: complete
az: Tam

en: completely covered by clouds
az: tamamen bulutla kaplanmış

en: computer graphics
az: Bilgisayar gafikleri

en: conference proceedings
az: Konferans tutanakları

en: conference publication
az: toplantı yayını

en: configuration file.
az: yapılandırma kütüğü.

en: confirm it's not a duplicate (and click on
az: çift olmadığını onayla (ve üzerine tıkla

en: conic, other known specific type
az: konik, diğer bilinen özel tür

en: conic, specific type unknown
az: konik, özel türü bilinmeyen

en: contain a $9 subfield, activated in the tab where the tag is, and hidden (hidden maybe omitted, but the field has no reason to appear anywhere). The $9 subfield in the biblio will contain the Authority number (the internal Koha number)
az: alan kodunun bulunduğu sekmede aktifleştirilmiş ve saklı olarak $9 alt alanı yer alır (saklanmayabilir de ama alanın herhangi bir yerde görünmesi için bir neden yoktur). Künyedeki bu $9 alt alanı Otorite numarasını taşıyacaktır (Koha dahili numarası).

en: containers
az: konteynır

en: contains
az: içerir

en: contains biogr. data
az: biyografik veri içermektedir

en: contains biographical information
az: bibliyografik bilgi içerir

en: contours
az: kontür

en: copper
az: bakır

note: %1$s: TMPL_VAR name=copyrightdate
en: copy. year:%s
az: telif tarihi:%s

en: cordiform
az: kordiform

en: could not be parsed!
az: ayrıştırılamadı!

en: count
az: say

en: crayon
az: mum boya

en: ctype:a Abstracts/summaries
az: ctype:a Özler/Özetler

en: ctype:b Bibliographies
az: ctype:b Bibliyografyalar

en: ctype:c Catalogs
az: ctype:c Kataloglar

en: ctype:d Dictionaries
az: ctype:d Sözlükler

en: ctype:e Encyclopedias
az: ctype:e Ansiklopediler

en: ctype:f Handbooks
az: ctype:f El kitapları

en: ctype:g Legal articles
az: ctype:g Yasal makaleler

en: ctype:i Indexes
az: ctype:i Dizinler

en: ctype:j Patent document
az: ctype:j Patent dokümanı

en: ctype:k Discographies
az: ctype:k Plak koleksiyonu

en: ctype:l Legislation
az: ctype:l Mevzuat

en: ctype:m Theses
az: ctype:m Tezler

en: ctype:n Surveys
az: ctype:n Anketler

en: ctype:o Reviews
az: ctype:o Görüşler

en: ctype:p Programmed texts
az: ctype:p Program metinleri

en: ctype:q Filmographies
az: ctype:q Filmografi

en: ctype:r Directories
az: ctype:r Rehberler

en: ctype:s Statistics
az: ctype:s İstatistik

en: ctype:t Technical reports
az: ctype:t Teknik raporlar

en: ctype:v Legal cases and case notes
az: ctype:v Dava konu ve notları

en: ctype:w Law reports and digests
az: ctype:w Hukuk raporları ve özetler

en: ctype:z Treaties
az: ctype:z Anlaşmalar

en: cylinder
az: silindir

en: d - abstract or summary
az: d - Öz ya da özet

en: d - charts
az: d - çizelgeler

en: d - contains biographical information
az: d- biyografik bilgi içerir

en: d - humour, satire
az: d - mizah, hiciv

en: d- AACR 2 compatible heading
az: d- AACR 2 uyumlu başlık

en: d- Contains bibliographic information
az: d- Bibliyografik bilgi içerir

en: d- Dashed-on information omitted
az: d- Not hanesine sıkıştırılmış (dashed-on) farklı sürüm kayıtları alınmamıştır

en: d- Deleted
az: d- Silindi

en: d- Dramas
az: d- Tiyatro oyunları

en: d- Geographic
az: d- Coğrafi

en: d- Large Print
az: d- Büyük Puntolu

en: d- Manuscript notated music
az: d- Elle notaya dökülmüş müzik

en: d- National Agricultural Library subject authority file
az: d- Milli Tarım Kütüphanesi konu otorite dizini

en: d- National library or bibliographic agency standard
az: d- Milli kütüphane veya bibliyografik ajans standartı

en: d- Other
az: d- Diğer

en: d- Preliminary
az: d- Hazırlık

en: d- Secondary (senior high)
az: d- Orta öğretim

en: d- Serial item ceased publication (Dead status)
az: d- Yayını sonlandırılmış süreli yayın (Ölü durumda)

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
az: d- Coğrafi olarak alt bölümlere ayrılmış&mdash;doğrudan

en: d- Subdivision
az: d- Alt birim

en: d- children, ages 9-14
az: d - çocuklar  , yaşlar 9-14

en: d- local(municipal, etc.)
az: yerel

en: d- photomechanical reproduction
az: d - fotomekanik reprodüksiyon

en: da- Japanese - script unspecified
az: da- Japonca- betik belirtilmemiş

en: daily
az: günlük

en: damaged
az: hasarlı

en: dasymetric
az: d- asimetrik

en: day
az: gün

en: day(s)
az: gün(ler)

en: db- Japanese - Kanji
az: db- Japonca - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
az: dc- Japonca - Kana

en: debarred
az: cezalı

en: default MARC framework
az: varsayılan MARC şablonu (Framework)

en: default framework
az: varsayılan MARC şablonu (Framework)

en: default library
az: varsayılan kütüphane

en: default library, default patron type, default item type
az: varsayılan kütüphane, varsayılan kullanıcı tipi,varsayılan materyal tipi

en: default library, default patron type, same item type
az: varsayılan kütüphane, varsayılan kullanıcı tipi,aynı materyal tipi

en: default library, same patron type, default item type
az: varsayılan kütüphane, aynı kullanıcı tipi,varsayılan materyal tipi

en: default library, same patron type, same item type
az: varsayılan şube, aynı kullanıcı tipi,aynı materyal tipi

en: default overdue actions
az: varsayılan gecikme işlemleri

en: del
az: sil

en: design objects
az: tasarım nesneleri

note: A
en: detail of the subscription
az: abonelik ayrıntısı

en: detected.
az: algılandı.

en: devotional literature
az: sadakat edebiyatı

en: diagram
az: diyagram

en: diagram map
az: diyagram haritası

en: diary
az: günlük

en: dictionary
az: sözlük

en: digital
az: dijital

en: digits
az: haneler

en: directory
az: rehber/dizin (directory)

en: disabled
az: inaktif

en: disc
az: disk

en: discography
az: diskografi

en: discussion, dissertation, thesis
az: tartışma, bilimsel inceleme, tez

note: A
en: display detail for this librarian.
az: bu kütüphaneci için ayrıntıyı göster.

en: display more constraints
az: daha fazla kısıt göster

en: dissertation or thesis
az: tez

en: doesn't have enough privilege on database
az: veri tabanında yeterli yetkiye sahip değil

en: dolls
az: bebek

en: don't include GST
az: KDV hariç tutulsun

en: drama
az: tiyatro oyunları

en: drawing
az: çizim

en: drypoint
az: asitsiz kullanilan hakkak kalemi

en: duplicate
az: kopya

en: e - dictionary
az: e - sözlük

en: e - letters
az: e - mektuplar

en: e - plans
az: e - planlar

en: e - reproduction of a document
az: e - çoğaltılmış belge

en: e- Adult
az: e- Yetişkin

en: e- Cartographic material
az: e- Kartografik materyal

en: e- Detailed date
az: e- Ayrıntılı tarih

en: e- English only
az: e- Yalnızca ingilizce

en: e- Essays
az: e- Denemeler

en: e- Language
az: e- Dil

en: e- photonegative
az: e- fotonegatif

en: ea- Chinese
az: ea- Çince

en: earth resources
az: yeryüzü kaynakları

en: east
az: doğu

en: editauthorities
az: otoriteleridüzenle

en: editcatalogue
az: katalogdüzenle

en: electric
az: elektrik

en: electronic
az: s- elektronik

en: electronic videorecording (EVR)
az: elektronik video kaydı (EVR)

note: INPUT type=checkbox name=<!-- TMPL_VAR NAME="message_attribute_id" -->
en: email
az: eposta

en: empty
az: boş

en: encyclopaedia
az: ansiklopedi

en: encyclopedia
az: ansiklopedi

en: engraving
az: oymabaskı

en: ephemera
az: efemera

en: erotica
az: erotika

en: essays
az: denemeler

en: etching
az: gravür

en: ethnological information
az: etnolojik bilgi

en: examination paper
az: sınav kağıdı

en: excellent
az: Mükemmel

en: exists.
az: vardır.

en: expected at
az: de beklenmektedir

en: expired
az: süresi dolmuş

en: f - encyclopaedia
az: f - ansiklopedi

en: f - plates
az: f - levhalar

en: f - short stories
az: f - kısa hikayeler

en: f- Established heading and subdivision
az: f- Oluşturulmuş başlık ve altbölümler

en: f- Federal/national
az: f- Federal/ulusal

en: f- French only
az: f- Yalnızca Fransızca

en: f- Novels
az: f- Romanlar

en: f- Specialized
az: f- Bir uzmanlık alanından

en: f- Standard of unknown origin
az: f- Bilinmeyen kökenli bir standart

en: f- intergovernmental
az: f- Devletler arası

en: f- photoprint
az: f- fotoprint

en: fa- Arabic
az: fa- Arapça

en: fable
az: fabl

en: facsimiles
az: faksimileler

en: fair
az: fuar

en: feature in
az: özel ek içinde

en: fic:0 Non fiction
az: rom:0 Roman dışı

en: fic:1 Fiction
az: rom:1 Roman

en: fiction
az: roman

en: film cassette
az: film kaseti

en: film reel
az: film makarası

note: INPUT type=submit
en: filter
az: Filtre

en: first generation (Master)
az: ilk kuşak (Master)

en: folktales
az: halk masalları

en: for
az: için

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=name
en: for %s
az: %s için

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=query_desc
en: for '%s'
az: '%s' için

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname %3$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: for <a1>%s %s (%s)</a>
az: <a1>%s %s (%s)</a> için

note: %1$s: TMPL_VAR name=ReservedForFirstname %2$s: TMPL_VAR name=ReservedForSurname
en: for <a1>%s %s</a>
az: <a1>%s %s</a> için

note: %1$s: TMPL_VAR name=object
en: for <a1>Bibliographic Record %s</a>
az: <a1>bibliyografik kayıt %s</a> için

en: for Serials
az: Süreli yayınlar için

note: %1$s: TMPL_VAR name=branch
en: for branch = %s
az: şube için = %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=borrower_category
en: for category = %s
az: kategori için = %s

en: form lines
az: form çizgileri

en: forms
az: formlar

en: framework values
az: çerçeve değerler

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=frombranch %2$s: TMPL_VAR name=datesent
en: from %s since %s
az: %s şubesinden %s tarihinden beri

en: frontispiece
az: Frontispiece

en: full level
az: en üst düzey

en: furniture
az: mobilya

en: g - Projected medium
az: g-Tahmin edilen ortam

en: g - directory
az: g - dizin (directory)

en: g - music
az: g - müzik

en: g - poetry
az: g - şiir

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
az: g- Kataloglayan kuruluşun kullandığı dilde kabul edilmiş ad biçimi veya Latin alfabesine çevrim

en: g- General
az: g- Genel

en: g- Reference and subdivision
az: g- Referans ve altbölüm

en: g- government in exile or clandestine
az: o- Sürgündeki veya gizli hükümet

en: ga- Greek
az: ga- Yunanca

en: games and recreation
az: oyunlar ve eğlence

en: genealogical tables
az: soy ağaçları

en: glass
az: cam

en: globe
az: küre

en: gnomonic
az: gnomonik

en: gone no address
az: ayrılmış adres yok

en: good
az: iyi

en: gouache
az: guvaj boya

en: graphic score
az: grafik skor

en: graphite
az: Grafit

en: group by
az: gruba göre

en: h - facsimiles
az: h - faksimileler

en: h - project description
az: h - proje betimlemesi

en: h - speeches, oratory
az: h - konuşmalar, hitabet

en: h- Humor,satires,etc.
az: h- Mizah, hiciv vb.

en: h- level not determined
az: h- düzey belirlenmemiş

en: h- picture
az: h - resim

en: ha- Hebrew
az: ha- İbranice

en: hachures
az: tarama

en: hagiography
az: azizlerin hayat öyküsü

en: hand coloured
az: elle renklendirilmiş

en: hand-written
az: elle yazılmış

en: handwritten
az: elle yazılmış

en: hardboard
az: MDF

en: has all required privileges on database
az: veri tabanında gerekli tüm ayrıcalıklara sahip

en: has never been checked out.
az: hiç ödünç alınmamış.

note: %1$s: TMPL_VAR name=nottransferedby
en: hasn't been transfered yet from %s
az: Bu materyal %s kütüphanesinden henüz aktarılmamış

en: heliogravure
az: tifdruk

en: hidden
az: gizli

en: hidden : allows you to select from 19 possible visibility conditions, 17 of which are implemented. They are the following:
az: gizli : size 17'si uygulanabilen 19 olası görülebilirlik koşulları içinden seçim yapma fırsatı verir. Bu koşullar şunlardır:

en: hidden : means that the field is managed, but NOT shown in opac. It's usually for internal fields
az: gizli : bir alanın yönetildiğini, ama OPAC'ta gösterilmediği anlamını taşır. Genellikle iç alanlar için kullanılır.

en: hidden,
az: gizli,

en: historical information about music
az: müzik konusunda tarihi bilgi

en: historical work
az: tarihi eser

en: history
az: Geçmiş

en: holdingbranch NOT mapped
az: sahip olan şube belirlenmemiş

en: holdingbranch defined
az: sahip olan şube tanımlanmış

en: holdings coded value
az: koleksiyon kodlanmış değeri

note: A
en: holds to retrieve off the shelf
az: raftan alınacak ayrılmış materyaller

note: A
en: holds waiting for patron pickup
az: kullanıcının gelip alması için tutulmakta olan ayrılmış materyaller

en: homebranch NOT mapped
az: ana şube belirlenmemiş

en: homebranch defined
az: ana şube tanımlanmış

en: humour, satire
az: mizah, hiciv

en: i - Nonmusical sound recording
az: i - Müzik dışı ses kaydı

en: i - booklet
az: i - kitapçık

en: i - coats of arm
az: i - armalar

en: i - coats of arms
az: i -armalar

en: i - statistics
az: i - istatistikler

en: i- Inclusive dates of collection
az: i- Kolleksiyonun kapsadığı tarihler

en: i- Integrating resource
az: i- Güncelleyici kaynak

en: i- International intergovernmental
az: i- Uluslararası devletlerarası

en: i- Letters
az: i-Mektuplar

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
az: i- Coğrafi olarak alt bölümlendirilmiş&mdash;dolaylı

en: i- print
az: i-baskı

en: ia- Thai
az: ia- Tay dili

en: identity
az: kimlik

en: illuminations
az: tezhip

en: illustrateur
az: ressam

en: illustrations
az: resimler

note: IMG
en: image
az: görüntü

en: image file
az: görüntü dosyası

note: INPUT type=submit
en: import
az: içe aktar

en: important in controlling how Koha works :
az: Koha'nın  çalışmasını kontrol açısından önemli:

en: imported successfully.
az: başarıyla içe aktarıldı.

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: in %s
az: %s'in içinde

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: in %s Catalog
az: %s Kataloğunda

en: in parts
az: kısımlar halinde

en: in transit
az: aktarımda

en: include GST
az: KDV dahil

en: incomplete
az: tamamlanmamış

en: index
az: dizin

en: index is not available
az: dizin mevcut değil

en: individual biography
az: bireysel biyografi

en: industrial production
az: sanayi üretimi

en: inner counter
az: iç sayaç

en: instructional material
az: eğitici materyal

en: instructional materials
az: eğitici materyaller

en: instructional work
az: eğitici çalışma

en: instructions
az: talimat

en: interviews
az: görüşmeler

en: invalid authority types
az: geçersiz otorite türleri

note: %1$s: TMPL_VAR name=invoice
en: invoice, %s
az: fatura, %s

en: irregular
az: düzensiz

en: is a URL,
az: bir URL'dir,

en: is exactly
az: aynen

en: isopleth
az: izoplet

note: INPUT type=checkbox name=checkbox
en: issue
az: sayı

note: SCRIPT
en: issues expected
az: beklenen sayılar

en: it contains the name of the librarian that created the subscription, the name of the supplier providing the subscription, the cost and the budget affected. It also contains the title of the biblio managed by the subscription.
az: aboneliği başlatan kütüphanecinin ismini, aboneliği sağlayan firmayı, maliyeti ve hangi bütçeden alındığını içerir. Bu aboneliğe bağlı bibliyografik künyenin başlığı da yer alır.

en: it contains various information to calculate arrival dates.
az: geliş tarihlerini hesaplamak için gerekli çeşitli bilgileri içerir.

en: it is not withdrawn AND,
az: : kayıttan düşülmemiş VE

en: item
az: materyal

en: item fields
az: materyal alanları

en: item type not defined
az: materyal türü tanımlanmamış

en: itemdata_copynumber
az: Materyalverileri_kopyanumarası

en: itemnum
az: materyalno

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
az: materyalno : materyalno alanı -1 sekmesinde bir alana yerleştirilmiştir

en: items
az: materyaller

en: items. <a1>Show all items</a>
az: materyaller. <a1>Tüm materyalleri göster</a>

en: itemtype NOT mapped
az: itemtype yerleştirilmemiş

en: ivory
az: fildişi

en: j - Musical sound recording
az: j - Müzik ses kaydı

en: j - document with detailed date of publication
az: j - ayrıntılı yayın tarihi bilgisi olan belge

en: j - genealogical tables
az: j - soy ağaçları

en: j - programmed text book
az: j - programlı ders kitapları

en: j- Juvenile
az: j- Çocuklar için

en: j- Short stories
az: j- Kısa hikayeler

en: juvenile literature
az: çocuk edebiyatı

en: juvenile, general
az: çocuklar için, genel

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
az: k - İki boyutlu tahmin edilemeyen grafik

en: k - forms
az: k - formlar

en: k- Canadian Subject Headings
az: k- Kanada Konu Başlıkları

en: k- Range of years of bulk collection
az: k- Ana koleksiyonun yıl aralığı

en: k- adult, serious
az: k - yetişkin, ciddi

en: k- technical drawing
az: k - teknik çizim

en: l - samples
az: l - örnekler

en: l - standard
az: l - standart

en: l- Local
az: I- Yerel

en: l-format:co CD Software
az: l-format:co CD Yazılımı

en: l-format:ss Cassette recording
az: l-format:ss Kaset kaydı

en: l-format:ta Regular print
az: l-format:ta Normal baskı

en: l-format:tb Large print
az: l-format:tb Büyük puntolu

en: l-format:vd DVD video / Videodisc
az: l-format: vd DVD video / Videodisk

en: l-format:vf VHS tape / Videocassette
az: l-format:vf VHS Teyp / Video Kaset

en: la- Tamil
az: la- Tamilce

en: landforms
az: yeryüzü şekilleri

en: large print
az: büyük puntolu

note: %1$s: TMPL_VAR name=lastreneweddate
en: last on: %s
az: son uzatma: %s tarihinde

en: lateral or combined cutting
az: yanal veya birleşik kesme

en: law reports and digests
az: Hukuk raporları ve özetler

en: laws and legislation
az: hukuk ve mevzuat

en: leather
az: deri

en: lectures, speeches
az: konferanslar, konuşmalar

en: legal articles
az: hukuki makaleler

en: legal cases and case notes
az: Davalar ve dava notları

en: legal work
az: hukuki çalışma

en: legend
az: menkıbe

en: letters
az: mektuplar

en: library catalogue
az: kütüphane kataloğu

en: link : useless for instance
az: bağlantı : bu durum için gereksiz

en: list of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
az: Kulllanıcı önerileri kabul veya red nedenleri listesi (öneriler incelenirken görünür)

en: literature surveys/reviews
az: edebiyat araştırmaları/eleştiriler

en: lithography
az: taşbaskı

en: localhost
az: yerel sunucu

en: lost
az: kayıp

en: low reduction
az: düşük indirim

en: m - Computer file
az: m - Bilgisayar dosyası

en: m - dissertation or thesis (original)
az: m - tez (özgün)

en: m - sound recordings
az: m - ses kayıtları

en: m- Mixed forms
az: m- Karma formlar

en: m- Monograph/item
az: m- Monograf/materyal

en: m- Multiple dates
az: m- Çeşitli tarihler

en: m- Multistate
az: m- Çok devletli

en: m- adult, general
az: m - yetişkin, Genel

en: ma- Georgian
az: ma- gürcüce

en: machines
az: makinalar

en: management
az: yönetim

en: manual
az: elle

en: manuscript
az: yazma

en: map
az: harita

en: map view
az: harita görüntüsü

en: maps
az: haritalar

en: marble
az: mermer

en: mass produced
az: seri üretim

en: master tape
az: master teyp

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
az: Özdeyiş, vecize, atasözü, anekdot

en: mb- Armenian
az: mb- Ermenice

note: INPUT type=checkbox name=limit
en: mc-collection:LH
az: mc-koleksion:LH

note: INPUT type=checkbox name=limit
en: mc-collection:REF
az: mc-koleksion:REF

en: medals
az: nişanlar

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=object
en: member %s
az: %s üyesi

en: memoirs
az: anılar

en: metall
az: metal

en: meteorological
az: meteorolojik

en: micro opaque
az: mikroopak

en: microfiche
az: mikrofiş

en: microfiche cassette
az: mikrofiş kaset

en: microfilm cassette
az: mikrofilm kaset

en: microfilm reel
az: mikrofilm makarası

en: microfilm slip
az: mikrofilm fişi

en: microform
az: mikroform

en: microgroove/fine
az: plak çizilmesi/para cezası

en: microphotography
az: mikrofotoğrafi

en: microprint
az: mikrobaskı

en: minerals
az: mineraller

en: mini-print
az: mini-baskı

en: miniature
az: minyatür

en: miscellane
az: muhtelif

en: missing
az: eksik

en: mixed collection
az: karma koleksiyon

en: mixed emulsion
az: karma emülsiyon

en: mixed generations
az: karma kuşaklar

en: mixed polarity
az: karma polarite

en: models
az: modeller

en: models for making
az: uygulanacak modeller

en: modify
az: değiştir

en: monaural
az: tek ses

en: monoaural
az: tek ses

en: monochrome
az: tek renkli

en: monographic series
az: monografik seriler

en: monotype
az: monotip

en: month
az: ay

en: monthly
az: aylık

en: motion picture
az: sinema filmi

en: multicoloured
az: çok renkli

en: multimedia
az: multimedya

en: multiple formats
az: çoklu formatlar

en: multiple or other
az: çoklu veya başka

en: multiple or other form
az: birden çok/diğer edebi formlar

en: multiple/other lit. forms
az: birden çok/diğer edebi formlar

en: mus:i Non-musical recording
az: müz:i müzik dışı kayıt

en: mus:j Musical recording
az: müz:j müzik kaydı

en: music
az: müzik

en: must
az: şart

en: must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on
az: KULLANMA, ARAYA EKLEME, SİLME, İPTAL ETME VE OLUŞTURMA YETKİLERİ açık olmalı

en: n - laws and legislation
az: n - hukuk ve mevzuat

en: n - transparencies
az: n - saydamlar

en: n- Complete authority record
az: n- Tamamlanmış otorite kaydı

en: n- Dates unknown
az: n- Bilinmeyen tarihler

en: n- New
az: n- Yeni

en: n- Not applicable
az: n- Geçersiz

en: ned&#601;rl&#593;ns (Dutch)
az: Felemenkçe

en: negative
az: negatif

en: newspaper
az: gazete

en: newspaper format
az: gazete formatı

note: INPUT type=image
en: next
az: sonraki

en: nitrate
az: nitrat

en: no NULL value in frameworkcode
az: frameworkcode da hiç NULL değer yoktur

en: no active
az: aktif değil

en: no deterioration
az: bozulma yok

en: no illustrations
az: resimsiz

en: no index or name lis
az: dizin veya isim listesi yok

en: no narrative tex
az: anlatı metni yok

en: no sound
az: sessiz

en: non required value
az: gerekmeyen değer

en: non-photographic image
az: fotoğrafik olmayan görüntü

en: none
az: hiçbiri

en: normalised irregular
az: normalleştirilmiş düzensiz

en: north
az: kuzey

en: not
az: değil

en: not a conference publication
az: toplantı kitabı değil

en: not a literary text
az: edebi metin değil

en: not a motion picture
az: sinema filmi olmayan

en: not a reproduction
az: reprodüksiyon olmayan

en: not a videorecording
az: video kaydı olmayan

en: not a visual projection
az: görsel projeksiyon olmayan

en: not applicable
az: geçersiz

en: not applicable, not a score
az: geçersiz , skor değil

en: not biographical
az: biyografi değil

en: not known
az: bilinmeyen

en: not screened
az: görüntülenmemiş

en: novel
az: roman

en: numeric
az: nümerik

en: numeric table
az: sayısal tablo

en: o - Kit
az: o - Takım

en: o - illuminations
az: o - tezhipler

en: o - numeric table
az: o - sayısal tablo

en: o- Completely romainzed/printed cards romanized
az: o- Tamamen Latin alfabesine çevrilmiş/basılmış kartlar

en: o- Completely romanized/printed cards romanized
az: o- Tamamen Latin alfabesine çevrilmiş/basılmış kartlar

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
az: o- Resmi kurum&mdash;türü belirlenmemiş

en: o- Government publication - level undetermined
az: o- Resmi yayın - düzeyi belirlenmemiş

en: o- Incomplete authority record
az: o- Tamamlanmamış otorite kaydı

en: o- Obsolete
az: o- Artık kullanılmayan eski sözcük

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=total
en: of %s
az: %s

en: of an unknown error. Please refer to the error log for more details.
az: bilinmeyen hata. Daha fazla ayrıntı için lütfen hata günlüğüne bakın.

en: oil
az: yağlıboya (oil)

en: on
az: de

note: %1$s: TMPL_VAR name=formatteddatereceived
en: on %s
az: de %s

en: on loan:
az: ödünçte:

en: on this item
az: bu materyal üzerinde

en: once every
az: de bir

en: once every : the number before can be added on every issue or less often
az: de bir : önüne konacak sayı her bir sayıda veya daha az sıklıkta eklenebilir

en: one colour
az: tek renk

en: one field in this bloc should be filled : the subscription length can be calculated in weeks, months or number of issues to receive
az: bu blokta bir alan doldurulmalıdır : abonelik süresi haftalar, aylar veya alınacak dergi sayısı itibariyle hesaplanabilir

note: %1$s: TMPL_VAR name=volumeddesc %2$s: TMPL_VAR name=itemtype
en: only this type :<b>%s %s</b>
az: sadece bu tür :<b>%s %s</b>

en: opac note : the field that appears in the OPAC (with some other subscription information like beginning date and end date. This field must be filled manually. Nothing is put here automatically
az: opac notu : OPAC'ta başlangıç tarihi veya bitiş tarihi gibi diğer abonelik bilgileri ile karşımıza çıkan alan. Bu alan elle doldurulmalıdır. Buraya otomatik olarak konan bir şey yoktur.

en: opac note : the field that appears in the librarian interface (with some other subscription information like beginning date and end date. This field must be filled manually. Nothing is put here automatically.
az: opac notu : kütüphaneci arayüzünde başlangıç tarihi veya bitiş tarihi gibi diğer abonelik bilgileri ile karşımıza çıkan alan. Bu alan elle doldurulmalıdır. Buraya otomatik olarak konan bir şey yoktur.

en: or
az: veya

en: or select a pending orders
az: veya askıdaki siparişleri seçin

en: oratory, speeches
az: hitabet, konuşmalar

en: original
az: orijinal

en: ornamental letter
az: süslü harf

en: orthographic
az: ortografik

en: other
az: diğer

en: other accompanying material
az: diğer ek materyal

en: other accompanying textual material
az: diğer ek metin türü materyal

en: other film type
az: diğer film türü

en: other film type/option>
az: diğer film türü/seçenek>

en: other form of material
az: diğer materyal türü

en: other form of textual material
az: diğer bir formda metin türü materyal

en: other forms of release
az: diğer sürüm formları

en: other historical information
az: diğer tarihi bilgiler

en: other kinds of contents
az: içeriğin diğer çeşitleri

en: other non photographic medium
az: diğer fotografik olmayan ortamlar

en: other non-projected graphic type
az: diğer öngörülmemiş grafik türü

en: other photographic medium
az: diğer fotografik ortam

en: other tone
az: diğer tonlar

en: other types of literary text
az: diğer edebi metin türleri

en: others
az: diğerleri

en: outtakes
az: filmden kesilen parçalar

note: %1$s: TMPL_VAR name=branch
en: overdue actions for %s
az: %s için gecikme işlemleri

en: p - Mixed materials
az: p - Karma materyaller

en: p - technical report
az: p - teknik rapor

en: p- Distribution/production date
az: p- Dağıtım/üretim tarihi

en: p- Increase in encoding level from prepublication
az: p- Kodlama düzeyini yayınöncesi düzeyden yükseltin

en: p- Poetry
az: p- Şiir

en: painting
az: resim

en: paper
az: kağıt

en: paper, general
az: kağıt, genel

en: parable
az: kıssa

en: parameters
az: parametreler

en: parts not present
az: mevcut olmayan kısımlar

en: patrons will be deleted
az: kullanıcılar silinecek

en: pencil
az: kurşunkalem

en: pending
az: askıda

en: periodical
az: süreli yayın

en: permissions
az: yetkiler

en: photocopying
az: fotokopi çekme

en: photographic image
az: fotoğrafik görüntü

en: photographically
az: fotoğrafik olarak

en: photography
az: fotoğrafçılık

en: photolithography
az: fotolitografi

en: photomechanical reproduction
az: fotomekanik reprodüksiyon

en: photonegative
az: fotonegatif

en: photoprint
az: fotoprint

en: picto map
az: resimli harita

en: pictorially
az: resimli

en: picture
az: resim

en: planimetric
az: planimetrik

en: planned for
az: için planlandı

en: plans
az: planlar

en: plaster
az: alçı

en: plastic
az: plastik

en: plates
az: levhalar

note: INPUT type=text name=other-reason<!-- TMPL_VAR name="suggestionid" -->
en: please note your reason here...
az: lütfen nedenini buraya not edin…

en: plugin : means the value is calculated or managed by a plugin. Plugins can do almost anything. For example, in UNIMARC there are plugins for every 1xx fields that are coded fields. The plugin is a huge help for cataloger ! There are also two plugins (unimarc_plugin_210c and unimarc_plugin_225a that can "magically" find the editor from an ISBN, and the collection list for the editor)
az: uyumlu ek : değerin bir uyumlu ek aracılığıyla hesaplandığı veya yönetildiği anlamını taşır.Uyumlu ekler hemen hemen herşeyi yapabilirler. Örn. UNIMARC'ta kodlanmış alanlar olan her bir 1xx alanı için bir uyumlu ek vardır. Uyumlu ek katalogcu için büyük bir yardımcıdır.

en: poetry
az: şiirler

en: polarized
az: polarize

en: political work
az: siyasi çalışma

en: porcelain
az: porselen

en: porcelaine
az: porselen

en: portrait
az: portre

en: portraits
az: portreler

en: positive
az: pozitif

en: posters
az: posterler

en: postface
az: sonsöz

en: pre-primary (0-5)
az: Okul öncesi (0-5 yaş)

en: precious metals
az: değerli madenler

en: precious stones
az: değerli taşlar

en: preview
az: önizleme

note: INPUT type=image
en: previous
az: önceki

en: print
az: baskı

en: printed
az: basılı

en: printing
az: baskı

en: printing master
az: baskı kalıbı

en: profile
az: profil

en: programmed text books
az: programlı ders kitapları

en: programmed texts
az: programlanmış metinler

en: programmes and pressbooks
az: programlar ve basın dosyaları

en: project description
az: proje betimlemesi

en: préface, notes
az: önsöz, notlar

note: %1$s: TMPL_VAR name=publishercode
en: published by:%s
az: %s tarafından yayımlanmış

en: publisher
az: yayımcı

en: q - examination paper
az: q - sınav kağıdı

en: q- Questionable date
az: q- Kesin olmayan tarih

en: quarter
az: çeyrek

en: quarterly
az: Üç aylık

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
az: r- Üç boyutlu eserler veya doğal olarak varolan şeyler

en: r - literature surveys/reviews
az: r - edebiyat incelemeleri/yorumlar

en: r- Art and Architecture Thesaurus
az: r- Sanat ve Mimarlık Kavramlar Dizini

en: r- Completely romanized/printed cards in script
az: r- Tamamen Latin alfabesine çevrilmiş/basılmış kartlar

en: r- Regular print reproduction
az: r- Normal baskı reprodüksiyon

en: r- Related record required
az: r- İlgili kayıt gereklidir

en: r- Reprint/original date
az: r- Tıpkı baskı/orijinal tarih

en: rather than
az: den/dan çok

en: records in various encodings. Choose one):
az: farklı formatta kayıtlar. Birini seç):

en: records in various format. Choose one):
az: çeşitli formatta kayıtlar. Birini seçin):

en: recreations
az: eğlence

en: reference work
az: referans eser

en: regular
az: düzenli

en: regular print
az: normal baskı

en: rehearsals
az: provalar

en: rejected
az: reddedildi

en: religious work
az: dini eser

en: remote sensing image
az: Uzaktan algılanmış görüntü

en: repeatable : whether it can be repeated or not. If it can be repeated, separate the values by a | in the MARC editor when you want to have the subfield twice
az: tekrarlanabilir : tekrarlanıp tekrarlanamayacağı. Eğer tekrarlanabiliyorsa, alt alanı iki kez kullanmak isterseniz MARC editöründe değerleri | ile ayırın

en: repeatable fields are managed.
az: tekrarlanabilir alanlar yönetilir.

en: replicas
az: kopyalar

en: reporting
az: raporlama

en: reports
az: raporlar

en: representational
az: temsili

en: reserveforothers
az: baskasıicinayır

en: restored
az: yenilenmiş

en: restored, facsimile
az: yenilenmiş, faksimile

en: restored, imitation
az: yenilenmiş, imitasyon

en: reviews
az: değerlendirmeler

en: rice paper
az: ince kağıt

en: roll
az: rulo

en: romance
az: aşk romanı

en: rushes
az: Kısa ön izleme filmleri

en: s - treaties
az: s - anlaşmalar

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
az: s- Silindi; başlık iki veya daha fazla başlığa bölündü

en: s- Electronic
az: s- Elektronik

en: s- Sears List of Subject Headings
az: s- Sears Konu Başlıkları Listesi

en: s- Serial
az: s- Süreğen

en: s- Shortened
az: s-Kısaltmalı

en: s- Single date
az: s- Tek tarih

en: s- Speeches
az: s- Konuşmalar

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
az: s- Devlet, eyalet, bölge, bağımlı bölge vb. düzeyde

en: s- State, provincial,territorial,dependent,etc.
az: s- Devlet, eyalet, bölge, bağımlı bölge vb. düzeyde

en: s- State,provincial,territorial,dependent,etc.
az: s- Devlet, eyalet, bölge, bağımlı bölge vb. düzeyde

en: sacred texts
az: kutsal metinler

en: safety base
az: güvenlik tabanı

en: safety film
az: yanmayan film

en: same library, default patron type, default item type
az: aynı kütüphane, varsayılan üye türü, varsayılan materyal türü

en: same library, default patron type, same item type
az: aynı kütüphane, varsayılan üye türü, aynı materyal türü

en: same library, same patron type, default item type
az: aynı kütüphane, aynı üye türü, varsayılan materyal türü

en: same library, same patron type, same item type
az: aynı kütüphane, aynı üye türü, aynı materyal türü

en: samples
az: örnekler

en: sanguine
az: Koyu kırmızı

en: scan or enter the barcode that has been assigned to the item
az: materyale verilmiş olan barkodu tarayın veya elle girişini yapın

en: score
az: skor

en: screened
az: elenmiş (screened)

en: script material
az: el yazması materyal

en: sculptures
az: heykeller

en: section
az: bölüm

note: %1$s: TMPL_VAR name=seflag
en: seflag is on (%s)
az: hata ayıklama çalışıyor (%s)

en: select * from marc_subfield_structure where frameworkcode is NULL
az: çerçeveçalışmakodu (frameworkcode) nun NULL olması halinde *marc_subfield_structure (marc_altalan_yapısı) dan seçim yapın

en: select * from marc_tag_structure where frameworkcode is NULL
az: çalışmaçerçevesikodu (frameworkcode) nun NULL olması halinde *marc_alanı_yapısı (marc_tag_structure) dan seeçme yapın

en: select all
az: tümünü seç

en: semiweekly (twice a week)
az: haftada iki kere

en: sepia tone
az: kahverengi ton (sepia tone)

en: serial
az: süreli yayın

en: serials
az: süreli yayınlar

en: sermon
az: vaaz

en: service copy
az: servis kopyası

en: set back to
az: eski ayara dönün

en: short stories
az: kısa hikayeler

en: short story
az: kısa hikaye

en: should be updated.
az: güncelleştirilmeli.

note: INPUT type=checkbox name=showall
en: show
az: göster

en: single
az: tek

en: single item
az: tek materyal

en: skin
az: deri / dış görünüm

en: solo part
az: solo parça

en: sound disc
az: ses diski

en: sound recordings
az: ses kayıtları

en: sounds
az: sesler

en: south
az: güney

en: space
az: uzay

en: space observing
az: uzay gözlemleme

en: specimens (biological etc.)
az: örnekler (biyolojik vb.)

en: speeches, oratory
az: konuşmalar, hitabet

en: staffaccess
az: personelerisimi

en: stain
az: leke

en: standard
az: standart

en: starts with
az: ile başlar

en: statistics
az: istatistikler

en: stereographic
az: stereografik

en: stereophonic
az: stereofonik

en: stills
az: natürmortlar

en: stone
az: taş

en: subfield ignored
az: alt alan yok sayılmış

en: subfields
az: alt alanlar

en: subscription
az: abonelik

note: A
en: subscription detail
az: abonelik bilgileri

note: A
en: subscription routing list
az: abonelik dolaşım listesi

en: suomi, suomen kieli (Finnish)
az: suomi, suomen kieli (Fince)

en: superlibrarian
az: yetkilikütüphaneci

en: synthetics
az: sentetikler

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
az: sentetikler (örn. plastik, vinil)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
az: sentetikler (plastik, vinil vs.)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
az: sentetikler (plastik, vinil vs.) ve cam

en: t - Manuscript language material
az: t - El yazması dil materyali

en: t - cartoons or comic strips
az: t - karikatürler veya çizgi romanlar

en: t- Publication date and copyright date
az: t- Yayım ve telif tarihi

note: SCRIPT
en: tag
az: alan kodu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: tag number missing
az: alan no (tag number) eksik

en: tape (cassette)
az: teyp (kaset)

en: technical drawing
az: teknik çizim

en: technical information on music
az: müzik konusunda teknik bilgi

en: technical or historical information on instruments
az: enstrümanlar hakkında teknik veya tarihi bilgiler

en: technical report
az: teknik rapor

en: tempera
az: zamklı boya

en: terrestrial
az: karasal

en: test pressing
az: presleme denemesi (test pressing)

en: text
az: metin

en: text on cartographic item itself
az: kartografik materyal üzerinde metin

en: textile
az: tekstil

en: textiles
az: tekstil

note: %1$s: TMPL_VAR name=borrowerfirstname %2$s: TMPL_VAR name=borrowersurname %3$s: TMPL_VAR name=borrower_branchname %4$s: TMPL_VAR name=borrower_branchcode
en: than <a1>%s %s</a>'s home library (%s / %s )
az: o halde <a1>%s %s</a> adlı kullanıcı %s / %s kütüphanesine kayıtlıdır

note: %1$s: TMPL_VAR name=CRDFIL
en: the %s is missing.
az: %s eksik.

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
az: bibliyografikmateryaller.materyaltürü alanı MUTLAKA :

en: the correspounding subfield MUST have authorised value=branches
az: ilgili alt alan için MUTLAKA onay değeri=şubeler (authorised value=branches) olmalıdır

en: the correspounding subfield MUST have authorised_value=itemtype
az: ilgili alt alan için MUTLAKA onay değeri=materyaltürü (authorised_value=itemtype) olmalıdır

en: the database returned an error. Please refer to the error log for more details.
az: veri tabanı hata verdi. Daha fazla ayrıntı için lütfen hata günlüğüne bakın.

en: the date you used when you set the &quot;Last Seen Date&quot; when uploading the barcode file.
az: Barkod dosyasını yüklerken  &quot;son Görüldüğü Tarih&quot; ayarı yapmak için kullandığınız tarih.

en: the image file is corrupted.
az: görüntü dosyası bozulmuş.

en: the image file is too big.
az: görüntü dosyası çok büyük.

en: the image format is unrecognized.
az: tanınmayan görüntü biçimidir.

en: the items.holdingbranch field MUST :
az: materyaller.bulunduran şube alanı MUTLAKA :

en: the items.homebranch field MUST :
az: materyaller.anaşube alanı MUTLAKA :

en: the left part contains six elements, some are automatically calculated but but can be changed
az: sol kısım altı öge içerir, bazıları otomatik olarak hesaplanmaktadır, ancak değiştirilebilirler

en: the records this subject is applied to.
az: bu konunun uygulandığı kayıtlar.

en: thematic index
az: konu dizini:

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
az: çalışmaçerçevesikodu (frameworkcode) nda null değeri var. Aşağıdaki tabloları kontrol et

en: thesaurus : means that the value is not free, but can be searched in authority/thesaurus of the selected category
az: kavramlar dizini : değerin serbest olmadığı ancak seçilen kategorinin otoriye/kavramlar dizininde taranabileceğini ifade eder

en: thesaurus : shows the authority type
az: kavramlar dizini : otorite türünü gösterir

en: things outside [] are kept as is (including HTML)
az: [] dışında kalan şeyler olduğu gibi korunur (HTML dahil)

en: this page
az: bu sayfa

en: this patron does not exist in the database.
az: veri tabanında böyle bir kullanıcı yok.

en: this record has no items attached.
az: bu kayda bağlı bir materyal yok.

en: three times a month
az: ayda üç kere

en: three times a week
az: haftada üç kere

en: three times a year
az: yılda üç kere

en: times
az: kez

en: times. When more than
az: kez. den/dan daha fazla olunca

en: tint
az: hafif renk (tint)

en: tinted and toned
az: hafif renklendirilmiş ve ton verilmiş (tinted and toned)

en: to
az: e

en: to a list
az: bir listeye

en: to add new bibliographic and item records.
az: yeni bibliyografik künye ve kopya kayıtları ekleme.

note: %1$s: TMPL_VAR name=batch_id
en: to add to Batch %s
az: %s Kümesine eklemek için

en: today
az: bugün

en: tools
az: araçlar

en: tools and equipment
az: araçlar ve donanım

en: toys
az: oyuncaklar

en: tracing paper
az: kopya kağıdı

en: traducteur
az: tercüman

en: transfer line print
az: transfer satır besleme (transfer line print)

note: A
en: transfers to receive at your library
az: kütüphanenize aktarılacaklar

en: transparencies
az: saydamlar

en: transparency
az: saydamlar

en: transport
az: Taşıma

en: travelogue
az: seyahat konulu film

en: treaties
az: anlaşmalar

en: u - Unknown
az: u - Bilinmeyen

en: u - Unknown publication date
az: u - Bilinmeyen yayın tarihi

en: u- Serial item status unknown
az: u- Süreğen yayının durumu bilinmiyor

en: u- Unknown
az: u- Bilinmeyen

en: u- Unknown if heading is government agency
az: u- Başlığın resmi kurum olup olmadığı bilinmiyor

en: u- Unknown if item is government publication
az: u- Materyalin resmi yayın olup olmadığı bilinmiyor

en: u- unknown
az: u- bilinmeyen

en: unavailable:
az: kullanılamıyor:

en: under
az: altında

en: unknown
az: bilinmeyen

en: unspecified/unknown
az: belirlenmemiş/bilinmeyen

en: updatecharges
az: ucretleriguncelle

note: INPUT type=checkbox name=used
en: used
az: kullanılmış

en: user
az: kullanıcı

en: uu- unknown
az: uu- bilinmeyen

en: v - dissertation or thesis (revised)
az: v - tez (gözden geçirilmiş)

en: value
az: değer

note: SCRIPT
en: value missing
az: eksik değer

note: SCRIPT
en: variable missing
az: eksik değişken

en: varies
az: değişir

en: vertical
az: dikey

en: very
az: çok

en: very good
az: çok iyi

en: very high (61x - 90x)
az: çok yüksek (61x - 90x)

en: vesicular
az: veziküler

en: video recording
az: video kaydı

en: videocartridge
az: videokaset (videocartridge)

en: videocassette
az: Videokaset

en: videodisc
az: videodisk

en: videorecording
az: video kaydı

en: videotape
az: Videoteyp

en: view
az: görüntüle

en: view suggestions placed by Patrons and add to the item to the basket.
az: Kullanıcıların önerilerine bakın ve materyali sepete ekleyin.

en: vignette
az: vinyet

en: visual projection
az: görsel projeksiyon

en: vocal parts
az: vokal parçalar

note: %1$s: TMPL_VAR name=volumedesc
en: volume:<i>%s</i>
az: cilt:<i>%s</i>

en: vv- mixed
az: vv- karma

en: waiting
az: beklemede

note: %1$s: TMPL_VAR name=waitingat
en: waiting at %s
az: %s de bekliyor

en: wax
az: parafin (wax)

en: week
az: hafta

en: weekly
az: haftalık

en: west
az: batı

note: %1$s: TMPL_VAR name=date
en: will expire before <b>%s</b>
az: <b>%s</b> tarihinden önce süresi dolacaktır

en: will result in the following issues numbers :
az: aşağıdaki dergi sayılarında sonuçlanacaktır:

note: %1$s: TMPL_VAR name=issn
en: with ISSN matching <b>%s</b>
az: <b>%s</b> ile eşleşen ISSN ile birlikte

en: with the MARC structure button, you can define the MARC structure of a given authority type
az: belli bir otorite türünün MARC yapısını MARC yapısı düğmesiyle tanımlayabilirsiniz

en: with title matching
az: eşleşen eseradı ile birlikte

en: wood
az: tahta

en: woodcut
az: gravür

en: workprint
az: filmin deneme baskısı

en: worn
az: yıpranmış

en: writing ink
az: yazı mürekkebi

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
az: x- Silindi; başlık bir diğer başlıkla değiştirildi

en: x- Missing characters
az: x- Eksik karakterler

en: x- not applicable
az: x- geçersiz

en: xx- not applicable
az: xx- geçersiz

en: y - no illustration
az: y - resim yok

en: y - no illustrations
az: y - resim yok

en: y - not a literary text
az: y - edebi metin değil

en: y - not biographical
az: y - biyografik materyal değil

en: y- no transliteration scheme used
az: y- kullanılan harf çevirisi sistemi yok

en: y- not a government publication
az: y- resmi yayın değil

en: year
az: yıl

en: yearbook
az: yıllık

en: years of activity
az: faaliyet yılları

en: yesterday
az: dün

en: z - multiple or other literary forms
az: z - birden çok/diğer edebi formlar

en: z - other
az: z- diğer

en: z- Authority data
az: z- Otorite verileri

en: z- Not applicable
az: z- Geçersiz

en: z- Not applicableFull level
az: z- Geçersiz Tam kataloglama

en: z- Other
az: z- Diğer

en: z- other non-projected graphic type
az: z- diğer öngörülmemiş grafik türü

note: INPUT type=button
en: z39.50 Search
az: z39.50 Taraması

en: z39.50 Servers
az: z39.50 Sunucuları

en: z39.50 Servers &rsaquo;
az: z39.50 Sunucuları &rsaquo;

en: z39.50 Servers &rsaquo; Confirm Deletion
az: z39.50 Sunucuları &rsaquo; Silinmesini Onayla

en: z39.50 Servers &rsaquo; z39.50 Server Added
az: z39.50 Sunucuları &rsaquo; z39.50 Sunucusu Eklendi

en: z39.50 Servers &rsaquo; z39.50 Server Deleted
az: z39.50 Sunucuları rsaquo; z39.50 Sunucusu Silindi

en: zincography
az: çinkografi

en: zz- Other
az: zz- Diğer

en: zz- other
az: zz- diğer

note: %1$s: TMPL_VAR name=authorised_value
en: | Auth value:%s,
az: | Otorite değeri:%s,

note: %1$s: TMPL_VAR name=authtypecode
en: | Authority:%s,
az: |Otorite:%s

note: %1$s: TMPL_VAR name=kohafield
en: | Koha field: %s,
az: |Koha alanı: %s,

note: %1$s: TMPL_VAR name=link
en: | Link:%s,
az: | Bağlantı:%s,

note: %1$s: TMPL_VAR name=value_builder
en: | Plugin:%s,
az: | Eklenti:%s,

note: %1$s: TMPL_VAR name=seealso
en: | See Also: %s,
az: | Ayr. bkz.: %s,

en: |- Default
az: | - Varsayılan

en: |- Filling character
az: |- Doldurma karakteri

en: |- No attempt to code
az: |- Kodlamaya teşebbüs etmeyin
