Koha 3.0.2 - en to el translation catalogue (946 entries)

note: SCRIPT
en:  item(s) added to your cart
el:  τεκμήριο/α προστέθηκαν στο καρότσι σας

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: %s %s's account
el: λογαριασμός του μέλους %s %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: %s &rsaquo; Self Checkout
el: %s &rsaquo; Σύστημα Αυτόματου Δανεισμού

note: %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle %2$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: %s (Record no. %s)
el: %s (# Εγγραφής %s)

note: %1$s: TMPL_VAR name=review
en: %s <a1>Edit</a>
el: %s <a1>Επεξεργασία</a>

note: %1$s: TMPL_VAR name=description
en: %s <a1>Top level</a>
el: %s <a1>Κορυφή</a>

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryNameTitle
en: %s Catalog &rsaquo; Account for
el: %s Κατάλογος &rsaquo; Λογαριασμός του μέλους

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryNameTitle %2$s: TMPL_VAR name=title
en: %s Catalog &rsaquo; Comments on %s
el: %s Κατάλογος &rsaquo; Σχόλια για το %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryNameTitle
en: %s Catalog &rsaquo; ISBD
el: %s Κατάλογος &rsaquo; ISBD

note: %1$s: TMPL_VAR name=issues_count
en: %s Items Checked Out
el: %s Δανεισμένα Τεκμήρια

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: %s Search
el: %s Αναζήτηση

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: %s Self Checkout System
el: %s Σύστημα Αυτόματου Δανεισμού

note: %1$s: TMPL_VAR name=numberlength
en: %s issues
el: %s τεύχη

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=count
en: %s item(s)
el: %s τεκμήριο/α

note: %1$s: TMPL_VAR name=monthlength
en: %s months
el: %s μήνες

note: %1$s: TMPL_VAR name=rank %2$s: TMPL_VAR name=reservecount
en: %s out of %s
el: %s από %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=ExpectedAtLibrary
en: %s since
el: %s από

note: %1$s: TMPL_VAR name=weeklength
en: %s weeks
el: %s εβδομάδες

note: %1$s: TMPL_VAR name=copyrightdate
en: &copy;%s
el: &αντίτυπο;%s

en: &lt;&lt; Back to Cart
el: &lt;&lt; Πίσω στο Καρότσι

en: &lt;&lt; Previous
el: &lt;&lt; Προηγούμενο

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author Phrase
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Συγγραφέας-Φράση

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call Number
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ταξιθετικός Αριθμός

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference Name
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Συνέδριο

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference Name Phrase
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Συνέδριο-Φράση

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate Name
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Συλλογικό Όργανο

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal Name
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Φυσικό Πρόσωπο

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal Name Phrase
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Φυσικό Πρόσωπο-Φράση

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject Phrase
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Θέμα-Φράση

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title Phrase
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Τίτλος-Φράση

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=limit_desc
en: &nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'
el: &nbsp;με περιορισμό/ούς:&nbsp;'%s'

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=renewsleft %2$s: TMPL_VAR name=renewsallowed
en: (%s of %s renewals remaining)
el: (απομένουν %s από %s ανανεώσεις)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=issues_count
en: (%s total)
el: (%s συνολικά)

en: (<a1>Browse Shelf</a>)
el: (<a1>Περιήγηση στο Ράφι</a>)

note: %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=firstname %3$s: TMPL_VAR name=surname
en: (<a1>Click here</a> if you're not %s %s %s)
el: (<a1>Κάντε κλικ εδώ</a> αν δεν είστε ο/η %s %s %s)

en: (Checked out)
el: (Δανεισμένο)

en: (On hold)
el: (Σε κράτηση)

note: %1$s: TMPL_VAR name=subscriptionsnumber
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
el: (Υπάρχουν %s συνδρομές που σχετίζονται με αυτό τον τίτλο).

note: %1$s: TMPL_VAR name=mylibraryfirst
en: (in %s only)
el: (σε %s μόνο)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=timestamp
en: (modified on %s)
el: (τροποποιήθηκε στις %s)

note: %1$s: TMPL_VAR name=newdate
en: (published on %s)
el: (δημοσιευμένο στις %s)

en: (related searches:
el: (σχετικές αναζητήσεις:

en: , Shelving Location:
el: , Τοποθεσία Ταξιθέτησης:

note: %1$s: TMPL_VAR name=author
en: , by %s
el: , από %s

en: , you cannot place holds because the library doesn't have up-to-date <a1>contact information</a> on file.
el:  , δεν μπορείτε να κάνετε κρατήσεις γιατί η βιβλιοθήκη δεν έχει ενημερωμένα <a1>στοιχεία επικοινωνίας</a> στο αρχείο.

en: , you cannot place holds because your account has been frozen.
el:  , δεν μπορείτε να κάνετε κρατήσεις γιατί ο λογαριασμός σας έχει παγώσει.

en: , you cannot place holds because your library card has been marked as lost or stolen.
el: , δεν μπορείτε να κάνετε κρατήσεις γιατί η κάρτα μέλους σας έχει χαρακτηριστεί ως χαμένη ή κλεμμένη.

en: -- Choose Format --
el: --Επιλογή Διάταξης--

en: -- Library Catalog
el: -- Κατάλογος Βιβλιοθήκης

en: ...or...
el: ...ή...

en: 10 titles
el: 10 τίτλων

en: 100 titles
el: 100 τίτλων

en: 12 months
el: 12 μήνες

en: 15 titles
el: 15 τίτλων

en: 2 months
el: 2 μήνες

en: 2 quarters
el: 2 τρίμηνα

en: 2 weeks
el: 2 εβδομάδες

en: 2 years
el: 2 έτη

en: 20 titles
el: 20 τίτλων

en: 3 months
el: 3 μήνες

en: 3 weeks
el: 3 εβδομάδες

en: 30 titles
el: 30 τίτλων

en: 40 titles
el: 40 τίτλων

en: 50 titles
el: 50 τίτλων

en: 6 months
el: 6 μήνες

note: %1$s: TMPL_VAR name=author
en: ; By %s
el: ; Από %s

en: <a1>HELP</a> with the self checkout system
el: <a1>ΒΟΗΘΕΙΑ</a> με το σύστημα αυτόματου δανεισμού

en: <a1>Log in to your account</a> to post a comment.
el: <a1>Συνδεθείτε στο λογαριασμό σας</a> για να καταχωρήσετε κάποιο σχόλιο.

en: <a1>Log in</a> to create new Lists.
el: <a1>Συνδεθείτε</a> για να δημιουργήσετε νέες Λίστες.

en: <a1>Log in</a> to place holds or add tags
el: <a1>Συνδεθείτε</a> για να κάνετε κρατήσεις ή να προσθέσετε ετικέτες

en: <a1>Log in</a> to see your own saved tags.
el: <a1>Συνδεθείτε</a> για να δείτε τις ετικέτες σας.

en: <a1>Normal View</a> <a2>Full History</a>
el: <a1>Κανονική Προβολή</a> <a2>Πλήρες Ιστορικό</a>

en: <a1>Select All</a> <a2>Clear All</a>
el: <a1>Επιλογή Όλων</a> <a2>Καθαρισμός Όλων</a>

note: %1$s: TMPL_VAR name=already
en: A List named <b>%s</b> already exists!
el: Υπάρχει ήδη μία λίστα με το όνομα <b>%s</b>!

note: %1$s: TMPL_VAR name=duplicatebiblio
en: A record matching barcode <b>%s</b> has already been added.
el: Έχει ήδη προστεθεί μία εγγραφή με το barcode <b>%s</b>.

en: Abstracts/summaries
el: Επιτομές/Περιλήψεις

en: Accepted by the library
el: Αποδεκτό από τη βιβλιοθήκη

en: Access Denied
el: Απόρριψη πρόσβασης

en: According to our records, we don't have up-to-date <a1>contact information</a> on file. Please contact your librarian, or use the <a2>online update form</a> to submit current information (<em>Please note:</em> there may be a delay in restoring your account if you submit online)
el: Σύμφωνα με τις εγγραφές μας, δεν έχουμε ανανεωμένα <a1>στοιχεία επικοινωνίας</a> στο αρχείο. Παρακαλώ επικοινωνήστε με το βιβλιοθηκονόμο, ή χρησιμοποιήστε την <a2>ηλεκτρονική φόρμα ενημέρωσης<a> για να υποβάλλετε τα τρέχοντα στοιχεία. (<em>Παρακαλώ σημείώστε:</em> μπορεί να υπάρξει καθυστέρηση στην ανανέωση του λογαριασμού σας αν υποβάλλετε την ηλεκτρονική φόρμα)

en: Account Frozen
el: Παγωμένος Λογαριασμός

en: Acquired in the last:
el: Αποκτήθηκαν τους τελευταίους:

en: Acquisition Date: Newest to Oldest
el: Ημερομηνία Απόκτησης: Ξεκινώντας από τα πιο πρόσφατα

en: Acquisition Date: Oldest to Newest
el: Ημερομηνία Απόκτησης: Ξεκινώντας από τα πιο παλιά

en: Actions:
el: Ενέργειες:

en: Add
el: Προσθήκη

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: Add %s items to
el: Προσθήκη %s τεκμηρίων σε

note: A
en: Add another field
el: Προσθήκη άλλου πεδίου

en: Add to
el: Προσθήκη σε

en: Add to Cart
el: Προσθήκη στο Καρότσι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add to Your Cart
el: Προσθήκη στο Καρότσι Σας

en: Add to a New List:
el: Προσθήκη σε Νέα Λίστα:

en: Add to a list
el: Προσθήκη σε μία λίστα

en: Add to list:
el: Προσθήκη στη λίστα:

note: SCRIPT
en: Add to:
el: Προσθήκη σε:

en: Add your own review
el: Προσθέστε τη δική σας κριτική

en: Additional Content Types for Books/Printed Materials
el: Πρόσθετα Είδη Περιεχομένου για Βιβλία/Έντυπο Υλικό

en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: Adult
el: Ενήλικος

en: Adult, General
el: ενήλικος, γενικά

en: Adult, serious
el: ενήλικος, σοβαρός

en: Advanced Search
el: Σύνθετη Αναζήτηση

en: All Tags
el: Όλες οι Ετικέτες

en: All branches
el: Όλα τα παραρτήματα

en: All item types
el: Όλους τους τύπους τεκμηρίων

en: All libraries
el: Όλες τις βιβλιοθήκες

en: Alternate Contact Details
el: Εναλλακτικά Στοιχεία Επικοινωνίας

en: Alternate Contact:
el: Εναλλακτική Επικοινωνία:

en: Amazon Reviews
el: Κριτικές από το Amazon

en: Amount
el: Ποσό

en: Amount Outstanding
el: Εναπομένον Ποσό

en: An Error has Occurred
el: Παρουσιάστηκε Σφάλμα

en: An error occurred when sending your message to the administrator. Please visit the library to update your personal details.
el: Προέκυψε ένα σφάλμα κατά την αποστολή του μηνύματός σας στον διαχειριστή. Παρακαλώ επισκεφτείτε τη βιβλιοθήκη για να ενημερώσετε τα προσωπικά σας στοιχεία.

en: An error occurred while try to process your request.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την επεξεργασία του αιτήματός σας.

en: Annual
el: Ετήσιο

en: Any
el: Οποιοδήποτε

en: Any Audience
el: Οποιοιδήποτε Αναγνώστες

en: Any Content
el: Οποιοδήποτε Περιεχόμενο

en: Any Format
el: Οποιαδήποτε Διάταξη

en: Any Phrase
el: Οποιαδήποτε Πρόταση

en: Any Word
el: Οποιαδήποτε Φράση

en: Any regularity
el: Οποιαδήποτε τακτικότητα

en: Any type
el: Οποιοσδήποτε τύπος

en: Anyone
el: Οποιοσδήποτε

en: Anywhere:
el: Οπουδήποτε:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to empty your cart?
el: Είστε σίγουρος/η ότι θέλετε να αδειάσετε το καρότσι σας;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected items?
el: Είστε σίγουρος/η ότι θέλετε να αφαιρέσετε τα επιλεγμένα τεκμήρια;

en: Arrived
el: Αφίχθη

note: %1$s: TMPL_VAR name=branchcode
en: At branch: %s
el: Στο παράρτημα: %s

en: Audience
el: Αναγνωστικό Κοινό

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Author (A-Z)
el: Συγγραφέα (Α-Ω)

en: Author (Z-A)
el: Συγγραφέα (Ω-Α)

en: Author(s):
el: Συγγραφείς:

en: Author:
el: Συγγραφέας:

note: %1$s: TMPL_VAR name=authid %2$s: TMPL_VAR name=authtypetext
en: Authority #%s (%s)
el: Καθιερωμένος Όρος #%s (%s)

en: Authority Search Result
el: Αποτέλεσμα Αναζήτησης Καθιερωμένων Όρων

en: Authority search
el: Αναζήτηση Καθιερωμένων Όρων

en: Authority search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης καθιερωμένων όρων

en: Authorized Headings
el: Καθιερωμένες Επικεφαλίδες

en: Authors
el: Συγγραφείς

en: Authors:
el: Συγγραφείς:

en: Availability
el: Διαθεσιμότητα

en: Availability:
el: Διαθεσιμότητα:

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: Available Issues
el: Διαθέσιμα Τεύχη

en: Available in the library
el: Διαθέσιμο στη βιβλιοθήκη

en: Average Rating (from Amazon.com):
el: Μέση Εκτίμηση (από το Amazon.com):

en: Awaited
el: Αναμενόμενο

en: Back to biblio
el: Πίσω στο biblio

en: Biannual
el: Εξαμηνιαίο

en: Biblio records
el: Εγγραφές biblio

en: Bibliographies
el: Βιβλιογραφίες

en: Bimonthly
el: Διμηνιαίο

en: Biography
el: Βιογραφία

en: Biweekly
el: Δύο φορές την εβδομάδα

note: IMG
en: Book Cover Image
el: Εικόνα Εξώφυλλου Βιβλίου

en: Braille
el: Μπράιγ

en: Braille or Moon script
el: γραφή μπράιγ ή moon

en: Brief Display
el: Συνοπτική Παρουσίαση

en: Browse by Hierarchy
el: Ιεραρχίες

en: Browse by Subject
el: Περιήγηση στα Θέματα

en: Browse our catalogue
el: Περιηγηθείτε στον κατάλογό μας

note: %1$s: TMPL_VAR name=starting_homebranch
en: Browsing %s Shelves
el: Περιήγηση σε %s

en: CD Software
el: CD Λογισμικού

en: CD audio
el: Ηχητικό CD

en: CGI debug is on.
el: Το CGI debug είναι ενεργοποιημένο.

en: Call No.
el: Ταξιθ. Αρ.

en: Call Number
el: Ταξιθετικός Αριθμός

en: Call Number (Fiction Z-A to Non-fiction 9-0)
el: Ταξιθετικό Αριθμό (Λογοτεχνικά Ω-Α έως Μη Λογοτεχνικά 9-0)

en: Call Number (Non-fiction 0-9 to Fiction A-Z)
el: Ταξιθετικό Αριθμό (Μη Λογοτεχνικά 0-9 έως Λογοτεχνικά Α-Ω)

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Card Number:
el: Αριθμός Κάρτας:

en: Card number:
el: Αριθμός κάρτας:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cart
el: Καρότσι

en: Cassette recording
el: Κασέτα

en: Catalog
el: Κατάλογος

en: Catalog &rsaquo;
el: Κατάλογος &rsaquo;

en: Catalog &rsaquo; Account for
el: Κατάλογος &rsaquo; Λογαριασμός του μέλους

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: Catalog &rsaquo; Account for %s %s
el: Κατάλογος &rsaquo; Λογαριασμός του μέλους %s %s

en: Catalog &rsaquo; Add to Your List
el: Κατάλογος &rsaquo; Προσθήκη στη Λίστα σας

en: Catalog &rsaquo; Advanced Search
el: Κατάλογος &rsaquo; Σύνθετη Αναζήτηση

en: Catalog &rsaquo; An Error Has Occurred
el: Κατάλογος &rsaquo; Παρουσιάστηκε Σφάλμα

en: Catalog &rsaquo; Authority Search
el: Κατάλογος &rsaquo; Αναζήτηση Καθιερωμένων Όρων

en: Catalog &rsaquo; Catalog Login Disabled
el: Κατάλογος &rsaquo; Αδυναμία Σύνδεσης στον Κατάλογο

en: Catalog &rsaquo; Details for:
el: Catalog &rsaquo; Στοιχεία για:

note: %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=subtitle
en: Catalog &rsaquo; Details for: %s %s
el: Κατάλογος &rsaquo; Στοιχεία για: %s %s

en: Catalog &rsaquo; ISBD
el: Κατάλογος &rsaquo; ISBD

en: Catalog &rsaquo; ISBD View
el: Κατάλογος &rsaquo; Προβολή ISBD

en: Catalog &rsaquo; Library Home for
el: Κατάλογος &rsaquo; Οικεία Βιβλιοθήκη για

en: Catalog &rsaquo; Log in to Your Account
el: Κατάλογος &rsaquo; Συνδεθείτε στο Λογαριασμό σας

note: %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: Catalog &rsaquo; MARC Details for Record No. %s
el: Κατάλογος &rsaquo; Στοιχεία MARC για την Εγγραφή Νο. %s

en: Catalog &rsaquo; Most Popular Titles
el: Κατάλογος &rsaquo; Πιο Δημοφιλείς Τίτλοι

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: Catalog &rsaquo; Personal Details for %s %s
el: Κατάλογος &rsaquo; Προσωπικά Στοιχεία για %s %s

en: Catalog &rsaquo; Sending Your Cart
el: Κατάλογος &rsaquo; Αποστολή Του Καροτσιού Σας

en: Catalog &rsaquo; Sending Your List
el: Κατάλογος &rsaquo; Αποστολή Της Λίστας Σας

en: Catalog &rsaquo; Serials
el: Κατάλογος &rsaquo; Περιοδικές εκδόσεις

en: Catalog &rsaquo; Tags
el: Κατάλογος &rsaquo; Ετικέτες

en: Catalog &rsaquo; Updating Details for
el: Κατάλογος &rsaquo; Ανανέωση Στοιχείων για

en: Catalog &rsaquo; Your Cart
el: Κατάλογος &rsaquo; Το Καρότσι Σας

en: Catalogs
el: Κατάλογοι

en: Category:
el: Κατηγορία:

en: Change your Password
el: Αλλαγή Κωδικού Πρόσβασης

en: Check out or return an item:
el: Δανεισμός ή επιστροφή τεκμηρίου:

en: Checked Out
el: Δανεισμένα

en: Checked out
el: Δανεισμένο

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=onloancount
en: Checked out (%s),
el: Δανεισμένο (%s),

note: %1$s: TMPL_VAR name=cardnumber %2$s: TMPL_VAR name=firstname %3$s: TMPL_VAR name=surname
en: Checked out to %s %s %s
el: Δανεισμένο στο μέλος %s %s %s

en: Checkout History
el: Ιστορικό Δανεισμών

en: Checkouts
el: Δανεισμοί

en: City, State:
el: Πόλη, Χώρα:

en: Classification
el: Ταξινόμηση

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=classification
en: Classification: %s
el: Ταξινόμηση: %s

en: Clear All
el: Καθαρισμός Όλων

note: INPUT type=submit
en: Click here if done.
el: Κάντε κλικ εδώ αν τελειώσατε.

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Click to add to cart
el: Κάντε κλικ για προσθήκη στο καρότσι

note: DIV
en: Click to view in Google Books
el: Κάντε κλικ για προβολή στο Google Books

en: Close Shelf Browser
el: Κλείσιμο της Περιήγησης στο Ράφι

en: Close this window.
el: Κλείσιμο αυτού του παραθύρου.

en: Close window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Coded Fields
el: Κωδικοποιημένα Πεδία

en: Collection
el: Συλλογή

en: Collection:
el: Συλλογή:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=seriestitle
en: Collection: %s
el: Συλλογή: %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=firstname %3$s: TMPL_VAR name=surname
en: Comment by %s %s %s
el: Σχόλιο από %s %s %s

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Comments
el: Σχόλια

note: %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=subtitle
en: Comments on <i>%s %s</i>
el: Σχόλια στο <i>%s %s</i>

en: Compact view
el: Συμπαγής Προβολή

note: INPUT type=submit
en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Contact Details
el: Στοιχεία Επικοινωνίας

en: Contact Information
el: Πληροφορίες Επικοινωνίας

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Content Cafe
el: Περιεχόμενο

en: Contents
el: Περιεχόμενα

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: Contents of %s
el: Περιεχόμενα του %s

en: Copies
el: Αντίτυπα

en: Copies available at:
el: Διαθέσιμα αντίτυπα σε:

en: Copies available:
el: Διαθέσιμα αντίτυπα:

en: Copy
el: Αντίτυπο

en: Copyright date:
el: Ημερομηνία copyright:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=copyrightdate
en: Copyright year: %s
el: Έτος copyright: %s

en: Count
el: Υπολογισμός

note: IMG
en: Cover Image
el: Εικόνα Εξωφύλλου

en: Create a New List
el: Δημιουργία Νέας Λίστας

en: Credits
el: Πιστώσεις

en: Current Password:
el: Τρέχων Κωδικός Πρόσβασης:

en: DVD video / Videodisc
el: DVD βίντεο/ Βιντεοδίσκος

en: Daily
el: Καθημερινό

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=damagedcount
en: Damaged (%s),
el: Φθαρμένο (%s),

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date Added
el: Ημερομηνία Προσθήκης

en: Date Due
el: Ημερομηνία Επιστροφής

en: Date of Birth:
el: Ημερομηνία Γέννησης:

en: Date received
el: Ημερομηνία παραλαβής

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Delete
el: Διαγραφή

note: INPUT type=submit
en: Delete Checked Items
el: Διαγραφή Επιλεγμένων Τεκμηρίων

note: INPUT type=submit
en: Delete List
el: Διαγραφή Λίστας

note: INPUT type=submit
en: Delete this List
el: Διαγραφή αυτής της Λίστας

en: Description
el: Περιγραφή

en: Detailed notes:
el: Λεπτομερείς σημειώσεις:

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Dictionaries
el: Λεξικά

en: Did you mean:
el: Εννοείτε:

en: Digests only?
el: Μόνο επιτομές;

en: Directories
el: Κατάλογοι

en: Discographies
el: Δισκογραφίες

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
el: Θέλετε να λαβετε email όταν παραληφθεί νέο τεύχος αυτής της συνδρομής;

en: DoB:
el: Ημερομηνία γέννησης:

en: Don't have a library card?
el: Δεν έχετε κάρτα μέλους;

en: Don't have a password yet?
el: Δεν έχετε κωδικό πρόσβασης;

en: Due
el: Επιστροφή

note: %1$s: TMPL_VAR name=date_due
en: Due %s
el: Επιστροφή %s

en: Due Date
el: Ημερομηνία Επιστροφής

note: %1$s: TMPL_VAR name=delete_fail
en: ERROR: Database error. Delete (list number %s) failed.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Σφάλμα βάσης δεδομένων. Αδυναμία διαγραφής (αριθμός λίστας %s).

note: %1$s: TMPL_VAR name=unrecognized
en: ERROR: List number %s unrecognized.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Ο αριθμός λίστας %s δεν αναγνωρίζεται.

en: ERROR: No barcode given.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Δε δίνεται barcode.

note: %1$s: TMPL_VAR name=bad_biblionumber
en: ERROR: No biblio record found for biblionumber %s.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Δε βρέθηκε εγγραφή με αριθμό βιβλίου %s.

en: ERROR: No biblionumber received.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Δε δίνεται αριθμός βιβλίου.

note: %1$s: TMPL_VAR name=failgetitem
en: ERROR: No item found with barcode %s.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Δεν βρέθηκε τεκμήριο με το barcode %s.

en: ERROR: No shelfnumber given.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Δε δίνεται αριθμός ραφιού.

note: %1$s: TMPL_VAR name=failed_delete
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Δεν μπορείτε να διαγράψετε την ετικέτα %s.

note: %1$s: TMPL_VAR name=nopermission
en: ERROR: You do not have adequate permission for that action on list %s.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Δεν έχετε την κατάλληλη εξουσιοδότηση για αυτή την ενέργεια στη λίστα %s.

en: ERROR: You must log in to complete that action.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Πρέπει να συνδεθείτε για να ολοκληρώσετε αυτή την ενέργεια.

note: %1$s: TMPL_VAR name=badparam
en: ERROR: illegal parameter %s
el: ΣΦΑΛΜΑ: παράνομη παράμετρος %s

en: Easy
el: Εύκολο

note: INPUT type=submit
en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit List
el: Επεξεργασία Λίστας

en: Editing
el: Επεξεργασία

en: Edition statement:
el: Δήλωση έκδοσης:

en: Editions
el: Εκδόσεις

en: Email Address:
el: Διεύθυνση email:

en: Empty and Close
el: Καθαρισμός και Κλείσιμο

en: Encyclopedias
el: Εγκυκλοπαίδειες

en: Enhanced Content:
el: Εμπλουτισμένο Περιεχόμενο:

en: Enter a new purchase suggestion
el: Εισάγετε μια νέα πρόταση για αγορά

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
el: Εισαγωγή όρων αναζήτησης

en: Enter your User ID, and click the submit button (or press the enter key).
el: Εισάγετε τον Αριθμό Χρήστη σας, και κάντε κλικ στο κουμπί υποβολής (ή πατήστε enter).

en: Error 404
el: Σφάλμα 404

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
el: Σφάλμα! Δεν μπορείτε να προσθέσετε κενό σχόλιο. Παρακαλώ προσθέστε περιεχόμενο ή ακυρώστε.

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
el: Σφάλμα! Το σχόλιό σας ήταν σε λάθος markup κώδικα. ΔΕΝ προστέθηκε.

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Expires:
el: Λήξη εγγραφής:

en: Fax:
el: Φαξ:

en: Female
el: Γυναίκα

en: Feschrift Ind.
el: Τιμητική έκδοση

en: Fiction
el: Λογοτεχνία

en: Filmographies
el: Φιλμογραφίες

en: Fine Amount
el: Ποσό Προστίμου

en: Fines
el: Πρόστιμα

en: Fines and Charges
el: Πρόστιμα και Χρεώσεις

en: First Name:
el: Όνομα:

en: Fix Itemtype
el: Ορίστε τον Τύπο του Τεκμηρίου

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published before 1987 or "2008-" for everything published after 2008.
el: Για παράδειγμα: 1999-2001. Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε "-1987" για οτιδήποτε εκδόθηκε πρίν το 1987 ή "2008-" για οτιδήποτε εκδόθηκε μετά το 2008.

en: Format:
el: Διάταξη:

note: %1$s: TMPL_VAR name=Source
en: From %s:
el: Από %s:

en: From:
el: Από:

en: Full Heading
el: Πλήρης Επικεφαλίδα

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
el: Έναρξη

en: Guarantor:
el: Εγγυητής:

en: Handbooks
el: Εγχειρίδια

en: Heading Ascendant
el: Επικεφαλίδα Αύξουσα

en: Heading Descendant
el: Επικεφαλίδα Φθίνουσα

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: Hello, %s %s
el: Γειά σας, %s %s

en: Hi, Here is your cart, sent from our online catalog. Please note that the attached file is a MARC biblographic records file which can be imported into a Personal Bibliographic Software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
el: Γεια σας, Εδώ είναι το καρότσι σας, σταλμένο από τον Ηλεκτρονικό Κατάλογό μας. Παρακαλώ σημειώστε ότι το επισυναπτόμενο αρχείο αποτελείται από MARC βιβλιογραφικές εγγραφές οι οποίες μπορούν να εισαχθούν σε ένα Προσωπικό Βιβλιογραφικό Λογισμικό όπως το EndNote, το Reference Manager ή το ProCite.

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: Hi, Here is your list called %s, sent from our online catalog. Please note that the attached file is a MARC biblographic records file which can be imported into a Personal Bibliographic Software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
el: Γεια σας, Εδώ είναι η λίστα σας με το όνομα %s, σταλμένη από τον Ηλεκτρονικό Κατάλογό μας. Παρακαλώ σημειώστε ότι το επισυναπτόμενο αρχείο αποτελείται από MARC βιβλιογραφικές εγγραφές οι οποίες μπορούν να εισαχθούν σε ένα Προσωπικό Βιβλιογραφικό Λογισμικό όπως το EndNote, το Reference Manager ή το ProCite.

en: Hide Window
el: Απόκρυψη Παραθύρου

en: Hide my tags
el: Απόκρυψη των ετικετών μου

en: Hold
el: Κράτηση

en: Hold date
el: Ημερομηνία κράτησης

note: %1$s: TMPL_VAR name=count
en: Holdings ( %s )
el: Αντίτυπα (%s)

en: Holds
el: Κρατήσεις

en: Holds Waiting
el: Κρατήσεις σε αναμονή

en: Home Library
el: Οικεία Βιβλιοθήκη

en: Home Phone:
el: Τηλέφωνο Οικίας:

en: ISBD View
el: Προβολή ISBD

en: Identity Details
el: Στοιχεία Ταυτότητας

en: If this is an error, please take your card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
el: Αν αυτό είναι σφάλμα, παρακαλούμε δώστε την κάρτα σας στο γραφείο δανεισμού της βιβλιοθήκης για να γίνει η διόρθωση.

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
el: Αν αυτή είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιείτε το σύστημα αυτόματου δανεισμού, ή αν το σύστημα δεν ανταποκρίνεται όπως αναμένατε, μπορείτε, πριν ξεκινήσετε, να συμβουλευτείτε αυτό τον οδηγό.

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
el: Αν δεν έχετε κάρτα μέλους, περάστε από τη βιβλιοθήκη για να γραφτείτε.

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
el: Αν δεν έχετε κωδικό πρόσβασης, περάστε από το γραφείο δανεισμού την επόμενη φορά που θα επισκεφτείτε τη βιβλιοθήκη να σας δώσουμε ένα.

en: Illustration
el: Εικονογράφηση

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=OPACBaseURL %2$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: In the online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s Items :
el: Στον ηλεκτρονικό κατάλογο: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s Τεκμήρια :

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=intransitcount
en: In transit (%s),
el: Σε μεταφορά (%s),

note: %1$s: TMPL_VAR name=holdingbranch %2$s: TMPL_VAR name=branch
en: In transit from %s to %s
el: Σε μεταφορά από %s σε %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=transfertfrom %2$s: TMPL_VAR name=transfertto %3$s: TMPL_VAR name=transfertwhen
en: In transit from %s to %s since %s
el: Σε μεταφορά από %s, σε %s, από %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=transfertfrom %2$s: TMPL_VAR name=transfertto %3$s: TMPL_VAR name=transfertwhen
en: In transit from %s, to %s, since %s
el: Σε μεταφορά από %s, σε %s, από %s

en: Indexed in:
el: Ευρετηριασμένο σε:

en: Indexes
el: Ευρετήρια

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Issue #
el: Τεύχος #

note: %1$s: TMPL_VAR name=borrowername
en: Issues for %s
el: Δανεισμοί για %s

en: Issues for a subscription
el: Τεύχη συνδρομής

en: Issues summary
el: Περίληψη τευχών

note: %1$s: TMPL_VAR name=count
en: It has <b>%s</b> entries.
el: Έχει <b>%s</b> αναγραφές.

en: Item Type
el: Τύπος Τεκμηρίου

en: Item cannot be checked out.
el: Δεν επιτρέπεται ο δανεισμός αυτού του τεκμηρίου.

en: Item damaged
el: Φθαρμένο τεκμήριο

note: %1$s: TMPL_VAR name=frombranch %2$s: TMPL_VAR name=datesent
en: Item in transit from <b> %s</b> since %s
el: Το τεκμήριο είναι σε μεταφορά από <b> %s</b> από τις %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=wbrname
en: Item in transit to <b> %s</b>
el: Το τεκμήριο είναι σε μεταφορά προς <b> %s</b>

en: Item lost
el: Απωλεσθέν τεκμήριο

en: Item type
el: Τύπος τεκμηρίου

en: Item type :
el: Τύπος τεκμηρίου :

note: %1$s: TMPL_VAR name=wbrname
en: Item waiting at <b> %s</b>
el: Τεκμήριο σε αναμονή σε  <b> %s</b>

note: %1$s: TMPL_VAR name=wbrname
en: Item waiting to be pulled from <b> %s</b>
el: Τεκμήριο σε αναμονή για παραλαβή από <b> %s</b>

en: Item withdrawn
el: Αποσυρμένο τεκμήριο

en: Itemtype
el: ΤύποςΤεκμηρίου

en: Joined:
el: Ημερομηνία εγγραφής:

en: Joining Branch:
el: Παράρτημα εγγραφής:

en: Juvenile
el: Ανήλικος

en: Keyword
el: Λέξη κλειδί

en: Koha Online Catalog
el: Ηλεκτρονικός Κατάλογος Koha

en: Language
el: Γλώσσα

en: Languages:
el: Γλώσσες:

en: Large print
el: Μεγεθυμένο κείμενο

en: Last Location
el: Τελευταία Τοποθεσία

en: Last Name:
el: Επίθετο:

en: Last Seen
el: Τελευταία Εμφάνιση

en: Late
el: Αργοπορημένο

en: Law reports and digests
el: Νομικές εκθέσεις και επιτομές

en: Legal articles
el: Νομικά άρθρα

en: Legal cases and case notes
el: Νομικές υποθέσεις και πρακτικά

en: Legislation
el: Νομοθεσία

en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

en: Library Catalog
el: Κατάλογος Βιβλιοθήκης

en: Library Use:
el: Χρήση Βιβλιοθήκης:

en: Limit to <a1>currently available items.</a>
el: Περιορίστε στα <a1>διαθέσιμα τεκμήρια.</a>

en: Limit to any of the following:
el: Περιορίστε σε οποιοδήποτε από τα ακόλουθα:

en: Limit to:
el: Περιορισμένων σε:

note: %1$s: TMPL_VAR name=delete_ok
en: List %s Deleted.
el: Η Λίστα %s Διεγράφη.

en: List Name
el: Όνομα Λίστας

en: List Name:
el: Όνομα Λίστας:

en: Lists
el: Λίστες

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Location and availability:
el: Τοποθεσία και διαθεσιμότητα:

en: Location(s)
el: Τοποθεσία/ες

note: INPUT type=submit
en: Log In
el: Σύνδεση

en: Log In to Your Account
el: Συνδεθείτε στο λογαριασμό σας

en: Log Out
el: Αποσύνδεση

en: Log in to Create Your Own Lists
el: Συνδεθείτε για να Δημιουργήσετε τις Δικές Σας Λίστες

en: Log in to Your Account
el: Συνδεθείτε στο Λογαριασμό Σας

en: Log in to Your Account:
el: Συνδεθείτε στο λογαριασμό σας:

en: Log in to add tags.
el: Συνδεθείτε για να προσθέσετε ετικέτες.

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
el: Η σύνδεση στον κατάλογο δεν έχει επιτραπεί από τη βιβλιοθήκη.

en: Login:
el: Όνομα Χρήστη ή Αριθμός Κάρτας Μέλους:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=itemlostcount
en: Lost (%s),
el: Απωλεσθέν (%s),

en: MARC View
el: Προβολή MARC

en: Mailing Address:
el: Ταχυδρομική Διεύθυνση:

en: Main entry ($a only):
el: Κύρια αναγραφή (μόνο $a):

en: Main entry:
el: Κύρια αναγραφή:

en: Make a <a1>purchase suggestion</a>
el: Κάντε μία <a>πρόταση αγοράς</a>

en: Male
el: Άνδρας

en: Manage Lists
el: Διαχείριση Λιστών

en: Managed by
el: Διαχειριζόμενο από

en: Match:
el: Ταιριάζει σε:

en: Me
el: Εγώ

en: Membership Category:
el: Κατηγορία Μέλους:

en: Membership Details
el: Στοιχεία Μέλους

en: Membership Number:
el: Αριθμός Μέλους:

en: Message Sent
el: Μήνυμα εστάλη

en: Message from the library
el: Μήνυμα από τη βιβλιοθήκη

en: Missing
el: Αγνοείται

en: Mobile Phone:
el: Κινητό Τηλέφωνο:

en: Modify
el: Τροποποίηση

note: INPUT type=submit name=Modify
en: Modify Your Record
el: Τροποποίηση της Εγγραφής Σας

en: Monographical series
el: Μονογραφικές σειρές

en: Monthly
el: Μηνιαίο

en: More Details
el: Περισσότερα Στοιχεία

en: More details
el: Περισσότερα στοιχεία

en: More searches
el: Περισσότερες αναζητήσεις

en: Most Popular
el: Τα Πιο Δημοφιλή

en: Musical recording
el: Μουσική ηχογράφηση

en: My
el: Οι Δικές Μου

en: My Lists
el: Οι Λίστες Μου

en: My Tags
el: Οι Ετικέτες Μου

en: Name
el: Όνομα

en: Name:
el: Όνομα:

note: A
en: Narrower terms
el: Στενότεροι όροι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: New List
el: Νέα Λίστα

en: New Password:
el: Νέος Κωδικός Πρόσβασης:

en: New Tag:
el: Νέα Ετικέτα:

en: New purchase suggestion
el: Νέα πρόταση αγοράς

en: New tag:
el: Νέα ετικέτα:

en: New&nbsp;Tag:
el: Νέα&nbsp; Ετικέτα:

en: New:
el: Νέο:

en: Newspaper
el: Εφημερίδα

note: IMG
en: Next
el: Επόμενο

en: Next &gt;&gt;
el: Επόμενο &gt;&gt;

en: No
el: Όχι

en: No Private Lists
el: Δεν υπάρχουν Ιδιωτικές Λίστες

en: No Private Lists.
el: Δεν υπάρχουν Ιδιωτικές Λίστες.

en: No Public Lists
el: Δεν υπάρχουν Δημόσιες Λίστες

en: No Public Lists.
el: Δεν υπάρχουν Δημόσιες Λίστες.

en: No Result found!
el: Δε βρέθηκαν Αποτελέσματα !

en: No alternate contact on file.
el: Δεν υπάρχουν εναλλακτικά στοιχεία επικοινωνίας στο αρχείο.

en: No copies available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα αντίτυπα.

en: No cover image available
el: Η εικόνα εξωφύλλου δεν είναι διαθέσιμη

en: No fields are mandatory. Enter whatever information you have. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
el: Δεν υπάρχουν υποχρεωτικά πεδία. Εισάγετε οποιαδήποτε πληροφορία έχετε. Το πεδίο "Σημειώσεις" μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να παρέχει πρόσθετη πληροφόρηση.

note: SCRIPT
en: No item was added to your cart
el: Δεν προστέθηκε κανένα τεκμήριο στο καρότσι σας

note: SCRIPT
en: No item was selected
el: Δεν επελέγη κανένα τεκμήριο

en: No items available:
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα τεκμήρια:

en: No limit
el: Κανένας περιορισμός

en: No physical items for this record
el: Δεν αντιστοιχούν φυσικά τεκμήρια σε αυτή την εγγραφή

en: No renewals left
el: Δεν απομένουν άλλες ανανεώσεις

en: No results found
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα

en: No results found.
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα.

en: No results match your search for
el: Δεν υπάρχουν αποτελέσματα που να αντιστοιχούν στην αναζήτησή σας για

en: No title
el: Κανένας τίτλος

en: Non Fiction
el: Μη λογοτεχνικό

en: Non-musical recording
el: Μη-μουσική ηχογράφηση

en: None
el: Κανένα

en: Normal View
el: Κανονική Προβολή

en: Normalised irregular
el: Προγραμματισμένα μη τακτικό

en: Not Issued
el: Δεν είναι δανεισμένο

en: Not Published
el: Δεν έχει δημοσιευθεί

en: Not a biography
el: Δεν είναι βιογραφία

en: Not finding what you're looking for?
el: Δε βρίσκετε αυτό που ψάχνετε;

en: Not for loan
el: Δε δανείζεται

note: %1$s: TMPL_VAR name=notforloanvalue
en: Not for loan (%s)
el: Δε δανείζεται (%s)

en: Not on hold
el: Δεν είναι κρατημένο

en: Not renewable
el: Δεν ανανεώνεται

en: Note
el: Σημείωση

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
el: Σημείωση: Αυτό το χαρακτηριστικό είναι διαθέσιμο μόνο στους Γαλλικούς καταλόγους.

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
el: Σημείωση: Το σχόλιό σας πρέπει να εγκριθεί από κάποιον βιβλιοθηκονόμο.

en: Note: this window will close automatically in 5 seconds
el: Σημείωση: αυτό το παράθυρο θα κλείσει αυτόματα σε 5 δευτερόλεπτα.

en: Note: you can only delete your own tags.
el: Σημείωση: μπορείτε να διαγράψετε μόνο τις δικές σας ετικέτες.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
el: Σημείωση: το σχόλιό σας δεν περιέχει σωστό markup κώδικα. Έχει αποθηκευτεί χωρίς τον markup κώδικα, όπως φαίνεται πιο κάτω. Μπορείτε να το επεξεργαστείτε περαιτέρω, ή να ακυρώσετε για να το διατηρήσετε ως εχει.

en: Note: your tag contained markup code that was removed.
el: Σημείωση: ο markup κώδικας της ετικέτας σας έχει αφαιρεθεί.

en: Note: your tag was entirely markup code. It was NOT added.
el: Σημείωση: η ετικέτα σας ήταν εξ ολοκλήρου σε markup κώδικα. ΔΕΝ προστέθηκε.

en: Notes
el: Σημειώσεις

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=notes
en: Notes : %s
el: Σημειώσεις: %s

en: Notes/Comments
el: Σημειώσεις/Σχόλια

en: Notes:
el: Σημειώσεις:

en: Number
el: Αριθμός

en: On Reserve
el: Σε κράτηση

en: On hold
el: Σε κράτηση

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=orderedcount
en: On order (%s),
el: Υπό παραγγελία (%s),

en: Online Resources:
el: Ηλεκτρονικές Πηγές:

en: Only items currently available for loan or reference
el: Μόνο τα διαθέσιμα τεκμήρια

en: Open
el: Ανοικτή

en: Order by:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: Ordered by the library
el: Παραγγελία από τη βιβλιοθήκη

en: Other
el: Άλλο

en: Other Editions of this Work
el: Άλλες Εκδόσεις αυτού του Έργου

en: Overdue
el: Εκπρόθεσμο

en: Overdues
el: Εκπρόθεσμα

en: Password
el: Κωδικός Πρόσβασης

en: Password Updated
el: Ενημερωμένος Κωδικός Πρόσβασης

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν είναι οι ίδιοι. Παρακαλούμε πληκτρολογήστε ξανά το νέο σας κωδικό πρόσβασης.

en: Patent document
el: Ευρεσιτεχνία

en: Patron Category:
el: Κατηγορία Μέλους:

en: Patron Number:
el: Αριθμός Μέλους:

en: Pending
el: Εκκρεμεί

en: Periodical
el: Περιοδικό

en: Periodicity
el: Περιοδικότητα

en: Permanent Address:
el: Μόνιμη Διεύθυνση:

en: Personal Details
el: Προσωπικά Στοιχεία

en: Phone (Daytime):
el: Τηλέφωνο (Πρωινές ώρες):

en: Phone (Home):
el: Τηλέφωνο (Οικία):

en: Phone:
el: Τηλέφωνο:

en: Physical Details:
el: Φυσικά Στοιχεία:

en: Physical details:
el: Φυσικά στοιχεία:

en: Pick Up Library
el: Βιβλιοθήκη παραλαβής

en: Pick Up Location
el: Τοποθεσία παραλαβής

en: Picture
el: Εικόνα

en: Place Hold
el: Κάντε Κράτηση

en: Placed On
el: Κρατημένο σε

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε ότι δε θέλετε να λάβετε email όταν παραληφθεί νέο τεύχος αυτής της συνδρομής

en: Please confirm the checkout:
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε το δανεισμό:

en: Please contact your librarian, or use the <a1>online update form</a> to submit current information (<em>Please note:</em> there may be a delay in restoring your account if you submit online)
el: Παρακαλώ επικοινωνήστε με το βιβλιοθηκονόμο, ή χρησιμοποιήστε την <a1>ηλεκτρονική φόρμα ενημέρωσης</a> για να υποβάλλετε τρέχουσες πληροφορίες (<em>Παρακαλώ σημειώστε: </em> μπορεί να υπάρξει καθυστέρηση στην ανανέωση του λογαριασμού σας αν υποβάλλετε την ηλεκτρονική φόρμα)

en: Please enter your card number:
el: Παρακαλώ εισάγετε τον αριθμό της κάρτας σας:

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your purchase suggestion
el:  Συμπληρώστε αυτή τη φόρμα για να υποβάλλετε μία πρόταση αγοράς. Θα σας σταλεί email όταν η βιβλιοθήκη επεξεργαστεί την πρότασή σας.

en: Please make any necessary changes to your record. Submitting the form will notify a library staff member, who will make the changes permanent.
el: Παρακαλώ κάντε όλες τις απαραίτητες αλλαγές στα στοιχεία σας. Αφού υποβάλλετε την αίτηση, θα ενημερωθεί κάποιος βιβλιοθηκονόμος, ο οποίος θα καταχωρήσει τις αλλαγές.

en: Please note:
el: Παρακαλώ σημειώστε:

en: Please try again with plain text.
el: Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά με απλό κείμενο.

en: Popularity (Least to Most)
el: Δημοτικότητα (Λιγότερο προς Περισσότερο)

en: Popularity (Most to Least)
el: Δημοτικότητα (Περισσότερο προς Λιγότερο)

en: Post or edit your comments on this item.
el: Δημοσιεύστε ή επεξεργαστείτε τα σχόλιά σας για αυτό το τεκμήριο.

note: IMG
en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Primary (5-8)
el: Πρωτοβάθμια (5-8)

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Private
el: Ιδιωτική

en: Problem sending the cart...
el: Πρόβλημα στην αποστολή του καροτσιού...

en: Problem sending the list...
el: Πρόβλημα στην αποστολή της λίστας...

en: Programmed texts
el: Εγχειρίδια αυτοδιδασκαλίας

en: Public
el: Δημόσια

en: Public Lists
el: Δημόσιες Λίστες

note: SCRIPT
en: Public Lists:
el: Δημόσιες Λίστες:

en: Publication Date Range:
el: Περίοδος Δημοσίευσης:

en: Publication/Copyright Date: Newest to Oldest
el: Ημερομηνία Δημοσίευσης/Copyright: Ξεκινώντας από τα πιο πρόσφατα

en: Publication/Copyright Date: Oldest to Newest
el: Ημερομηνία Δημοσίευσης/Copyright: Ξεκινώντας από τα πιο παλιά

en: Publication:
el: Δημοσίευση:

en: Published
el: Δημοσίευση

en: Published by :
el: Δημοσίευση :

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=publishercode
en: Published by: %s
el: Δημοσίευση: %s

en: Publisher
el: Εκδότης

en: Publisher Location
el: Τόπος Έκδοσης

en: Publisher:
el: Εκδότης:

en: Purchase Suggestions
el: Προτάσεις Αγοράς

en: Quarterly
el: Τριμηνιαίο

en: RECEIPT
el: ΑΠΟΔΕΙΞΗ

en: Re-Type New Password:
el: Πληκτρολογήστε ξανά το Νέο Κωδικό Πρόσβασης:

en: Record No.:
el: Αρ. εγγραφής:

en: Record not found
el: Η εγγραφή δε βρέθηκε

en: Refine your search
el: Κάντε πιο συγκεκριμένη την αναζήτησή σας

en: Regular
el: Τακτικό

en: Regular print
el: Κανονικό κείμενο

en: Regularity
el: Κανονικότητα

en: Related links:
el: Σχετικοί Σύνδεσμοι:

en: Relationship:
el: Σχέση:

en: Relevance
el: Σχετικότητα

note: INPUT type=submit
en: Remove Selected Items
el: Αφαίρεση Επιλεγμένων Τεκμηρίων

en: Renew
el: Ανανέωση

note: INPUT type=submit
en: Renew All
el: Ανανέωση Όλων

note: INPUT type=button name=confirm
en: Renew Item
el: Ανανέωση Τεκμηρίου

en: Requested
el: Αιτούμενο

note: %1$s: TMPL_VAR name=from %2$s: TMPL_VAR name=to %3$s: TMPL_VAR name=total
en: Results %s to %s of %s
el: Αποτελέσματα %s μέχρι %s από %s

en: Results of Search
el: Αποτελέσματα Αναζήτησης

note: INPUT type=button name=confirm
en: Return Item
el: Επιστροφή Τεκμηρίου

note: INPUT type=button name=returnbook
en: Return this item
el: Επιστροφή αυτού του τεκμηρίου

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to Account Summary
el: Επιστροφή στην Περίληψη Λογαριασμού

note: INPUT type=submit
en: Return to Your Record
el: Επιστροφή στην Εγγραφή σας

en: Return to the Self-Checkout
el: Επιστροφή στο Σύστημα Αυτόματου Δανεισμού

en: Return to your summary.
el: Επιστροφή στην περίληψή σας.

en: Reviews
el: Κριτικές

note: INPUT type=submit
en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save Record:
el: Αποθήκευση Εγγραφής:

en: Save to Lists
el: Αποθήκευση στις Λίστες

en: Save to Your Lists
el: Αποθήκευση στις Λίστες Σας

note: For the first occurrence, %1$S: type=text name=q
en: Scan Index for: %S
el: Σάρωση ευρετηρίου για: %S

en: Scan Index:
el: Σάρωση Ευρετηρίου:

en: Scan a new item or enter its barcode:
el: Σαρώστε ένα νέο τεκμήριο ή εισάγετε το barcode του:

en: Scan each item and wait for the page to reload before scanning the next item. The checked-out item should appear in your issues list. The Submit button only needs to be clicked if you enter the barcode manually.
el: Σαρώστε κάθε τεκμήριο ξεχωριστά και περιμένετε τη σελίδα να επανέλθει πριν σαρώσετε το επόμενο τεκμήριο.  Το δανεισμένο τεκμήριο πρέπει να εμφανίζεται στη λίστα με τα δανεισμένα βιβλία σας.  Κάντε κλικ στο κουμπί Υποβολής μόνο σε περίπτωση που καταχωρήσετε το barcode χειροκίνητα.

en: Scan next item, or
el: Σάρωση επόμενου τεκμηρίου, ή

note: INPUT type=submit
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search for this title in:
el: Αναζήτηση αυτού του τίτλου σε:

en: Search for:
el: Αναζήτηση:

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: Search the %s
el: Αναζήτησε σε %s

en: Search: :
el: Αναζήτηση: :

note: IMG
en: See Baker &amp; Taylor
el: Βλέπε Baker &amp; Taylor

en: See the Most Popular Titles
el: Εμφάνιση των Πιο Δημοφιλών Τίτλων

en: Select All
el: Επιλογή Όλων

en: Select a List
el: Επιλογή Λίστας

en: Select local databases:
el: Επιλογή τοπικών βάσεων δεδομένων:

en: Select remote databases:
el: Επιλογή απομακρυσμένων βάσεων δεδομένων:

en: Self Checkout Help
el: Βοήθεια Συστήματος Αυτόματου Δανεισμού

en: Semiannual
el: Εξαμηνιαίο

en: Semimonthly
el: Δεκαπενθήμερο

en: Semiweekly
el: Δύο φορές την εβδομάδα

note: INPUT type=submit
en: Send
el: Αποστολή

en: Send List
el: Αποστολή Λίστας

en: Sending your cart
el: Αποστολή του καροτσιού σας

en: Sending your list
el: Αποστολή της λίστας σας

en: Serial
el: Περιοδική Έκδοση

en: Serial Data
el: Δεδομένα Περιοδικής Έκδοσης

en: Serial Type
el: Τύπος Περιοδικής Έκδοσης

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=serial
en: Serial: %s
el: Περιοδική Έκδοση: %s

en: Serials
el: Περιοδικές Εκδόσεις

en: Series
el: Σειρά

en: Series Title
el: Τίτλος Σειράς

en: Series:
el: Σειρά:

en: Session Lost
el: Η σύνδεση διακόπηκε

en: Session timed out
el: Ο χρόνος σύνδεσης έληξε

en: Settings Updated
el: Ενημερωμένες Ρυθμίσεις

en: Sex:
el: Φύλο:

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Show All Items
el: Εμφάνιση Όλων των Τεκμηρίων

en: Show Last 50 Items Only
el: Εμφάνιση Μόνο των Τελευταίων 50 Τεκμηρίων

en: Show More
el: Εμφάνιση Περισσότερων

en: Show the top
el: Εμφάνιση των πρώτων

en: Show up to
el: Να εμφανίζονται μέχρι

en: Showing All Items
el: Εμφάνιση Όλων των Τεκμηρίων

en: Showing Last 50 Items
el: Εμφάνιση των Τελευταίων 50 Τεκμηρίων

en: Showing only
el: Εμφάνιση μόνο

en: Similar Items
el: Παρόμοια Τεκμήρια

en: Sorry
el: Λυπούμαστε

en: Sorry, This Self-Checkout Station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
el: Λυπούμαστε, αυτός ο Σταθμός Αυτόματου Δανεισμού δεν μπορεί να ταυτοποιηθεί. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με το διαχειριστή για να λυθεί το πρόβλημα.

en: Sorry, This item cannot be checked out at this station.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορείτε να δανειστείτε αυτό το τεκμήριο σε αυτό το σταθμό.

en: Sorry, tags are not enabled on this system.
el: Λυπούμαστε, οι ετικέτες δεν επιτρέπονται σε αυτό το σύστημα.

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
el: Λυπούμαστε, το σύστημα θεωρεί ότι δεν έχετε άδεια για πρόσβαση σε αυτή τη σελίδα.

note: %1$s: TMPL_VAR name=too_much_oweing
en: Sorry, you cannot place holds because you owe %s.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορείτε να κάνετε κρατήσεις γιατί οφείλετε %s.

note: %1$s: TMPL_VAR name=too_many_reserves
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορεί να κάνετε περισσότερες από %s κρατήσεις.

en: Sorry, your session has timed out, please log in again.
el: Λυπούμαστε, έχει λήξει ο χρόνος σας, παρακαλούμε συνδεθείτε ξανά.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
el: Λυπούμαστε, έχει λήξει ο χρόνος σας. Παρακαλούμε συνδεθείτε ξανά.

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Sort by:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: Sort this list by:
el: Ταξινόμηση αυτής της λίστας κατά:

en: Standard Number
el: Πρότυπος Αριθμός

en: Statistics
el: Στατιστικά στοιχεία

en: Status
el: Κατάσταση

en: Step One: Enter your user id
el: Βήμα Πρώτο: Καταχωρήστε τον αριθμό χρήστη

en: Step Two: Scan the barcode for each item, one at a time
el: Βήμα Δεύτερο: Σαρώστε το barcode του κάθε τεκμηρίου - ένα κάθε φορά.

en: Subject
el: Θέμα

en: Subject Cloud
el: Σύννεφο Θεμάτων

en: Subject Phrase
el: Θέμα-Φράση

en: Subject cloud
el: Σύννεφο θεμάτων

en: Subject(s)
el: Θέμα(τα)

en: Subject(s):
el: Θέμα(τα):

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=subject
en: Subject: %s
el: Θέμα: %s

note: INPUT type=submit
en: Submit
el: Υποβολή

note: INPUT type=submit
en: Submit Changes
el: Υποβολή Αλλαγών

note: INPUT type=submit
en: Submit Your Suggestion
el: Υποβολή της Πρότασής Σας

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
el: Υποβολή και κλείσιμο παραθύρου

en: Subscribe issue receive warning
el: Γραφτείτε στην ειδοποίηση παραλαβής τεύχους

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
el: Γραφτείτε στην ειδοποίηση με email για νέα τεύχη

note: IMG
en: Subscribe to this search
el: Γραφτείτε σε αυτή την αναζήτηση

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Subscription information for %s
el: Πληροφορίες συνδρομής για %s

en: Subscriptions
el: Συνδρομές

en: Subtype limits
el: Περιορισμοί υποείδους

en: Suggested For
el: Προτεινόμενο για

en: Suggested by:
el: Προτάθηκε από:

en: Suggestion declined
el: Απόρριψη πρότασης

en: Summary
el: Περίληψη

en: Surveys
el: Έρευνες

en: System Maintenance ... we'll be back soon! If you have any questions, please contact the <a1>Site Administrator</a>
el: Συντήρηση Συστήματος... θα είμαστε πίσω σύντομα! Αν έχετε απορίες, παρακαλούμε επικοινωνήστε με το <a1>Διαχειριστή της Σελίδας</a>

en: Tag Cloud
el: Σύννεφο Ετικετών

en: Tag status here.
el: Κατάσταση Ετικέτας εδώ.

en: Tags:
el: Ετικέτες:

en: Technical reports
el: Τεχνικές αναφορές

en: Term
el: Όρος

en: Term/Phrase
el: Όρος/Φράση

en: Thank you!
el: Σας ευχαριστούμε!

note: %1$s: TMPL_VAR name=limit
en: The %s most checked-out
el: Οι %s πιο δανεισμένοι

en: The ISBD cloud is not enabled.
el: Το ISBD σύννεφο δεν είναι ενεργοποιημένο.

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the <a1>Koha Wiki</a> for more information on what it does and how to configure it.
el: Ο πίνακας του browser είναι άδειος. Αυτή η δυνατότητα δεν είναι πλήρως ρυθμισμένη.  Συμβουλευτείτε το <a1>Koha Wiki</a> για περισσότερες πληροφορίες για το τι κάνει και πώς να το συντονίσετε.

note: %1$s: TMPL_VAR name=email_add
en: The cart was sent to: %s
el: Το καρότσι στάλθηκε σε: %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=startdate
en: The current subscription began on %s and is issued every
el: Η συγκεκριμένη συνδρομή ξεκίνησε στις %s και εκδίδεται κάθε

note: %1$s: TMPl_VAR name=histstartdate
en: The first subscription was started on %s
el: Η πρώτη συνδρομή ξεκίνησε στις %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=need_confirm
en: The list <i>%s</i> is not empty.
el: Η λίστα <i>%s</i> δεν είναι άδεια.

note: %1$s: TMPL_VAR name=email
en: The list was sent to: %s
el: Η λίστα στάλθηκε σε: %s

note: %1$s: TMPl_VAR name=histenddate
en: The subscription expired on %s
el: Η συνδρομή έληξε στις %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=scrubbed
en: The tag was added as &quot;%s&quot;.
el: Η ετικέτα προστέθηκε ως &quot;%s&quot;.

en: There are no comments for this item.
el: Δεν υπάρχουν σχόλια για αυτό το τεκμήριο.

en: There are no pending purchase suggestions.
el: Δεν υπάρχουν εκκρεμείς προτάσεις για αγορά.

en: There was a problem with this operation:
el: Υπήρξε πρόβλημα με αυτή τη λειτουργία:

en: There was a problem with your submission
el: Υπήρξε πρόβλημα με την υποβολή σας

en: Theses
el: Διατριβές

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
el: Αυτό το "σύννεφο" δείχνει τα πιο δημοφιλή θέματα στον κατάλογό μας. Κάντε κλικ πάνω σε ένα θέμα για να δείτε τα τεκμήρια που σχετίζονται με αυτό.

en: This List is empty. You can add to your lists from the results of any <a1>search</a>!
el: Αυτή η Λίστα είναι κενή. Μπορείτε να προσθέσετε στις λίστες σας αποτελέσματα από οποιαδήποτε <a1>αναζήτηση</a>!

en: This error means that the Koha is pointed an invalid link.
el: Αυτό το σφάλμα σημαίνει ότι το Koha στρέφεται σε έναν άκυρο σύνδεσμο.

en: This error means that the link was broken and that the page doesn't exist.
el: Αυτό το σφάλμα σημαίνει ότι ο σύνδεσμος ήταν σπασμένος και ότι η σελίδα δεν υπάρχει.

en: This error means that the you are trying to access a link that you're not authorized to see.
el: Αυτό το σφάλμα σημαίνει ότι προσπαθείτε να έχετε πρόσβαση σε ένα σύνδεσμο τον οποίο δεν έχετε εξουσιοδότηση να δείτε.

en: This error means that you are forbidden for some reason to see this page.
el: Αυτό το σφάλμα σημαίνει ότι για κάποιο λόγο δεν σας επιτρέπεται να δείτε αυτή τη σελίδα.

en: This is a serial subscription
el: Αυτή είναι συνδρομή περιοδικής έκδοσης

en: This is not an open list. Items cannot be added to it.
el: Αυτή δεν είναι ανοικτή λίστα. Δεν μπορούν να προστεθούν τεκμήρια σε αυτή.

note: SCRIPT
en: This item has been added to your cart
el: Αυτό το τεκμήριο έχει προστεθεί στο καρότσι σας

en: This item is already checked out to you. Return it?
el: Αυτό το τεκμήριο το έχετε ήδη δανειστεί. Θέλετε να το επιστρέψετε;

note: SCRIPT
en: This item is already in your cart
el: Αυτό το τεκμήριο βρίσκεται ήδη στο καρότσι σας

en: This record has no items.
el: Αυτή η εγγραφή δεν έχει τεκμήρια.

en: Three times a month
el: Τρεις φορές το μήνα

en: Three times a week
el: Τρεις φορές την εβδομάδα

en: Three times a year
el: Τρεις φορές το χρόνο

en: Title
el: Τίτλος

en: Title (A-Z)
el: Τίτλος (Α-Ω)

en: Title (Z-A)
el: Τίτλος (Ω-Α)

en: Title Phrase
el: Τίτλος-Φράση

en: Title:
el: Τίτλος:

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Title: <em>%s</em>
el: Τίτλος: <em>%s</em>

en: Titles
el: Τίτλοι

en: To report this error, you can <a1>email the Koha Administrator</a>.
el: Για να αναφέρετε αυτό το σφάλμα, μπορείτε να <a1>στείλετε email στο Διαχειριστή του Koha</a>.

en: Today's issues
el: Σημερινοί δανεισμοί

en: Topics
el: Θέματα

en: Total Due
el: Συνολικές οφειλές

en: Treaties
el: Συνθήκες

en: Triennial
el: Τριετές

en: Try logging in to the catalog
el: Προσπάθεια σύνδεσης στον κατάλογο

en: Type
el: Τύπος

en: Type of Heading
el: Τύπος Επικεφαλίδας

en: Type/Format
el: Τύπος/Διάταξη

en: Unavailable (lost or missing)
el: Μη διαθέσιμο (απωλεσθέν ή αγνοούμενο)

en: Unavailable Issues
el: Μη Διαθέσιμα Τεύχη

en: Unified title
el: Ενιαίος τίτλος

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=unititle
en: Unified title: %s
el: Ενιαίος τίτλος: %s

en: Uniform titles:
el: Ομοιόμορφοι τίτλοι:

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unrecognized error.
el: Άγνωστο σφάλμα.

en: Unsubscribe
el: Διαγραφή

en: Use the "Confirm" button below to confirm deletion.
el: Χρησιμοποιήστε το κουμπί "Επιβεβαίωση" πιο κάτω για να επιβεβαιώσετε τη διαγραφή.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
el: Χρησιμοποιήστε την μπάρα επιλογών στην κορυφή για να πλοηγηθείτε σε κάποιο άλλο τμήμα του Koha.

note: %1$s: TMPL_VAR name=count
en: Used in <a1>%s records</a>
el: Χρησιμοποιείται σε <a1>%s εγγραφές</a>

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If <a1>your account page</a> shows your account to be clear, please consult a librarian.
el: Συνήθως ο λόγος για τον οποίο παγώνει ένας λογαριασμός είναι οφειλές που εκκρεμούν για εκπρόσθεσμες επιστροφές ή αποζημιώσεις για φθορές.  Αν <a1>η σελίδα του λογαριασμού σας</a> δείχνει ότι ο λογαριασμός σας είναι καθαρός, τότε παρακαλούμε συμβουλευτείτε ένα βιβλιοθηκονόμο.

en: VHS tape / Videocassette
el: Ταινία VHS/ Βιντεοκασέτα

en: Video Types
el: Τύποι Βίντεο

en: View Full Heading
el: Προβολή Πλήρους Επικεφαλίδας

note: %1$s: TMPL_VAR name=bartotal
en: View all %s of your lists
el: Προβολή όλων των %s λιστών σας

note: %1$s: TMPL_VAR name=pubtotal
en: View all %s public lists
el: Προβολή όλων των %s δημόσιων λιστών

note: A
en: View at Amazon.com
el: Προβολή στο Amazon.com

note: A
en: View details for this title
el: Προβολή στοιχείων για αυτό τον τίτλο

en: Vol Info
el: Πληροφορίες Τόμου

en: Waiting
el: Σε αναμονή

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Weekly
el: Εβδομαδιαίο

en: Welcome, <a1>
el: Καλώς ήλθατε, <a1>

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=wthdrawncount
en: Withdrawn (%s),
el: Αποσυρμένο (%s),

en: Without periodicity
el: Χωρίς περιοδικότητα

en: Work phone:
el: Τηλέφωνο εργασίας:

en: Year
el: Έτος

en: Year :
el: Έτος :

en: Yes
el: Ναι

en: You are accessing Self-Checkout from a different IP address! please log in again.
el: Έχετε πρόσβαση στο Σύστημα Αυτόματου Δανειμού από μία διαφορετική διεύθυνση ip! παρακαλούμε συνδεθείτε ξανά.

note: %1$s: TMPL_VAR name=borrowername
en: You are logged in as %s.
el: Συνδεθήκατε ως %s.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
el: Έχετε συνδεθεί από μία διαφορετική διεύθυνση IP. Παρακαλούμε συνδεθείτε ξανά.

en: You can't change your password.
el: Δεν μπορείτε να αλλάξετε τον κωδικό πρόσβασής σας.

en: You currently have nothing checked out.
el: Δεν έχετε δανειστεί τίποτα.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
el: Οφείλετε πρόστιμα και χρεώσεις συνολικής αξίας:

en: You did not specify any search criteria.
el: Δεν προσδιορίσατε κριτήρια αναζήτησης.

en: You entered an incorrect username or password. Please try again! And remember, usernames and passwords are case sensitive.
el: Καταχωρήσατε λάθος όνομα ή κωδικό πρόσβασης. Παρακαλούμε προσπαθήστε ξανά! Λάβετε υπόψη ότι το πρόγραμμα κάνει διάκριση ανάμεσα στα κεφαλαία και στα μικρά γράμματα.

en: You have a credit of:
el: Έχετε πιστωτικό:

en: You have never borrowed anything from this library.
el: Δεν έχετε δανειστεί ποτέ τίποτα από αυτή τη βιβλιοθήκη.

en: You have no Fines or Charges
el: Δεν έχετε Πρόστιμα ή Χρεώσεις

en: You have nothing checked out
el: Δεν έχετε δανειστεί τίποτα

en: You have subscribed to email notification on new issues <a1> Cancel email notification </a>
el: Έχετε γραφτεί στη λίστα ειδοποίησης με email για νέα τεύχη. <a1> Ακύρωση ειδοποίησης με email</a>

en: You must select a library for pickup.
el: Πρέπει να επιλέξετε μία βιβλιοθήκη για παραλαβή.

en: You must select at least one item.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα τεκμήριο.

en: Young Adult
el: Νεαρός Ενήλικας

en: Your Cart
el: Το Καρότσι Σας

en: Your Comment
el: Το Σχόλιό Σας

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: Your List : %s
el: Οι Λίστες Σας: %s

en: Your Lists
el: Οι Λίστες Σας

note: SCRIPT
en: Your Lists:
el: Οι Λίστες Σας:

en: Your Messaging Settings
el: Οι Ρυθμίσεις Μηνυμάτων Σας

en: Your Personal Details
el: Τα Προσωπικά Σας Στοιχεία

en: Your account has been frozen. Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees.If <a1>your account page</a> shows your account to be clear, please consult a librarian.
el: Ο λογαριασμός σας είναι παγωμένος. Συνήθως ο λόγος για τον οποίο παγώνει ένας λογαριασμός είναι οφειλές εκπρόσθεσμων ή χρεώσεις για φθορές. Αν <a1>η σελίδα του λογαριασμού σας</a> δείχνει ότι ο λογαριασμός σας είναι καθαρός, τότε παρακαλούμε συμβουλευτείτε ένα βιβλιοθηκονόμο.

note: SCRIPT
en: Your cart is currently empty
el: Το καρότσι σας είναι άδειο

en: Your cart is empty.
el: Το καρότσι σας είναι άδειο.

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
el: Οι διορθώσεις σας έχουν υποβληθεί στη βιβλιοθήκη, και τα στοιχεία σας θα ενημερωθούν το συντομότερο δυνατό.

en: Your current password was entered incorrectly. If this problem persists, please ask a librarian to re-set your password for you.
el: Ο κωδικός πρόσβασης καταχωρήθηκε λάθος. Αν το πρόβλημα συνεχιστεί, παρακαλούμε ζητήστε από ένα βιβλιοθηκονόμο να ρυθμίσει ξανά τον κωδικό πρόσβασής σας.

en: Your library card has been marked as lost or stolen. If this is an error, please take your card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
el: Η κάρτα μέλους σας έχει χαρακτηριστεί ως χαμένη ή κλεμμένη.  Αν αυτό δεν ισχύει, παρακαλούμε δώστε την κάρτα στο γραφείο δανεισμού της βιβλιοθήκης σας και το λάθος θα διορθωθεί.

note: %1$s: TMPL_VAR name=minpasslen
en: Your new password must be at least %s characters long
el: Ο νέος σας κωδικός πρόσβασης πρέπει να αποτελείται από τουλάχιστον %s χαρακτήρες.

en: Your password has been changed
el: Ο κωδικός πρόσβασής σας έχει αλλάξει

note: %1$s: TMPL_VAR name=minpasslen
en: Your password must be at least %s characters long.
el: Ο κωδικός πρόσβασής σας πρέπει να αποτελείται από τουλάχιστον %s χαρακτήρες.

en: Your session has timed out due to inactivity. Please sign in.
el: Η σύνδεσή σας έληξε λόγω αδράνειας.  Παρακαλούμε συνδεθείτε.

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
el: Ο αριθμός χρήστη σας δεν βρέθηκε στη βάση δεδομένων. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: Zip Code:
el: Ταχυδρομικός Κώδικας:

en: [Fewer Options]
el: [Λιγότερες επιλογές]

en: [More options]
el: [Περισσότερες επιλογές]

en: [New Search]
el: [Νέα Αναζήτηση]

en: a list:
el: μία λίστα:

en: abstract
el: περίληψη

note: SCRIPT
en: already in your cart
el: ήδη στο καρότσι σας

en: and
el: και

en: any
el: οποιοδήποτε

en: arrive ?
el: αφίχθη ;

en: at
el: σε

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: at %s
el: σε %s

en: autobiography
el: αυτοβιογραφία

note: INPUT type=checkbox name=limit
en: available
el: διαθέσιμο

en: bibliography
el: βιβλιογραφία

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=author
en: by %s
el: από %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=author
en: by <a1>%s</a>
el: από <a1>%s</a>

en: canvas
el: καμβάς

en: cardboard/illustration board
el: χαρτόνι/πίνακας εικονογράφησης

en: cartoons or comic strips
el: γελοιογραφίες ή σκίτσα

en: catalogue
el: κατάλογος

en: change my password
el: αλλαγή του κωδικού πρόσβασής μου

en: charts
el: διαγράμματα

en: children (9-14)
el: Παιδιά (9-14)

en: coats of arms
el: θυρεοί

en: collage
el: κολάζ

en: collective biography
el: συλλογική βιογραφία

en: contains
el: περιέχει

en: contains biogr. data
el: περιέχει βιογραφικά στοιχεία

en: day
el: ημέρα

en: dictionary
el: λεξικό

en: directory
el: κατάλογος

en: dissertation or thesis
el: διπλωματική εργασία ή διατριβή

en: drama
el: θεατρικό έργο

en: drawing
el: σχέδιο

en: encyclopaedia
el: εγκυκλοπαίδεια

en: essays
el: δοκίμια

en: examination paper
el: έγγραφα εξετάσεων

en: expected at
el: αναμένεται σε

en: facsimiles
el: τηλεομοιότυπα

en: fiction
el: μυθιστόρημα

en: for
el: για

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=query_desc
en: for '%s'
el: για '%s'

en: for patron
el: για το χρήστη

en: forms
el: φόρμες

en: genealogical tables
el: γενεαλογικοί πίνακες

en: glass
el: γυάλινο

en: hand-written
el: χειρόγραφο

en: hardboard
el: σανίδα

en: humour, satire
el: χιούμορ, σάτιρα

en: illuminations
el: φωτισμοί

en: illustrations
el: εικονογραφήσεις

en: in
el: σε

note: %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: in %s Catalog. <a1>
el: στον Κατάλογο %s. <a1>

note: %1$s: TMPL_VAR name=timeLimitFinite
en: in the past %s months
el: τους τελευταίους %s μήνες

en: index
el: ευρετήριο

en: individual biography
el: ατομική βιογραφία

en: irregular
el: μη τακτικό

en: is exactly
el: είναι ακριβώς

en: items. <a1>Show all items</a>
el: τεκμήρια. <a1>Παρουσίαση όλων των τεκμηρίων</a>

en: juvenile, general
el: Ανήλικος, γενικά

en: large print
el: μεγεθυμένο κείμενο

en: laws and legislation
el: νόμοι και νομοθεσία

en: letters
el: γράμματα

en: literature surveys/reviews
el: λογοτεχνικές έρευνες/κριτικές

en: maps
el: χάρτες

en: metal
el: μεταλλικό

en: mixed collection
el: ανάμεικτη συλλογή

en: month
el: μήνας

en: motion picture
el: κινηματογραφική ταινία

en: multimedia
el: πολυμέσα

en: multiple/other lit. forms
el: πολλαπλές/άλλες φόρμες λ.

en: music
el: μουσική

en: my fines
el: τα πρόστιμά μου

en: my lists
el: οι λίστες μου

en: my messaging
el: τα μηνύματά μου

en: my personal details
el: τα προσωπικά μου στοιχεία

en: my purchase suggestions
el: οι προτάσεις μου για αγορά

en: my reading history
el: το ιστορικό αναγνώσεών μου

en: my summary
el: η περίληψή μου

en: my tags
el: οι ετικέτες μου

en: newspaper format
el: διάταξη εφημερίδας

en: no illustrations
el: χωρίς εικονογράφηση

en: not
el: όχι

en: not a literary text
el: μη λογοτεχνικό κείμενο

en: numeric table
el: αριθμητικός πίνακας

en: of all time
el: ολόκληρης της περιόδου

en: on Friday
el: την Παρασκευή

en: on Monday
el: τη Δευτέρα

en: on Saturday
el: το Σάββατο

en: on Sunday
el: την Κυριακή

en: on Thursday
el: την Πέμπτη

en: on Tuesday
el: την Τρίτη

en: on Wednesday
el: την Τετάρτη

en: or
el: ή

en: other
el: άλλο

en: other form of textual material
el: άλλος τύπος υλικού με κείμενο

en: other non-projected graphic type
el: άλλος μη-προβαλλόμενος τύπος γραφικών

en: others
el: άλλοι

en: painting
el: ζωγραφική

en: paper
el: χαρτί

en: patent
el: ευρεσιτεχνία

en: photomechanical reproduction
el: φωτομηχανική αναπαραγωγή

en: photonegative
el: φωτοαρνητικό

en: photoprint
el: φωτοαντίτυπο

en: picture
el: εικόνα

en: plans
el: σχέδια

en: plaster
el: γύψινο

en: plates
el: πίνακες

en: poetry
el: ποίηση

en: porcelaine
el: πορσελάνη

en: portraits
el: πορτραίτα

en: pre-primary (0-5)
el: Προσχολική (0-5)

en: print
el: έντυπο

en: programmed text books
el: προγραμματισμένα βιβλία

en: project description
el: περιγραφή έργου

en: quarter
el: τρίμηνο

en: regular print
el: κανονικό κείμενο

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: returned %s results.
el: επέστρεψε %s αποτελέσματα.

en: samples
el: δείγματα

en: short stories
el: διηγήματα

en: skin
el: δερμάτινο

en: sound recordings
el: ηχογραφήσεις

en: speeches, oratory
el: ομιλίες, ρητορική

en: standard
el: πρότυπο

en: starts with
el: ξεκινά με

en: statistics
el: στατιστικά στοιχεία

en: stone
el: πέτρα

en: successfully added.
el: προστέθηκαν επιτυχώς.

en: successfully deleted.
el: διαγράφηκαν επιτυχώς.

en: synthetics
el: συνθετικό

en: tag
el: ετικέτα

en: tags
el: ετικέτες

en: tags from other users.
el: ετικέτες από άλλους χρήστες.

en: technical drawing
el: τεχνικό σχέδιο

en: technical report
el: τεχνική αναφορά

en: textile
el: υφαντό

en: titles
el: τίτλοι

en: transparencies
el: διαφάνειες

en: treaties
el: συμφωνίες

en: unknown
el: άγνωστο

note: %1$S: type=text name=number
en: up to %S subjects
el: μέχρι %S θέματα

en: video recording
el: εγγραφή video

en: visual projection
el: oπτική προβολή

en: week
el: εβδομάδα

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=limit_desc
en: with limit(s): '%s'
el: με περιορισμό/ούς: '%s'

en: wood
el: ξύλινο

en: year
el: έτος
