Koha 3 - en to ru translation catalogue (2778 entries)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en:  mandatory fields empty (see bold subfields)
ru:  обязательные поля не заполнены (смотрите подполя, отмеченные жирным шрифтом)

note: SCRIPT
en:  subfield
ru:  подполе

en: # Items
ru: # Единицы

en: #- No biographical material
ru: #- Небиографический материал

en: #- Unknown or not specified
ru: # - неизвестно или не конкретизировано

note: %1$S: type=text name=hidden
en: %S (see online help)
ru: %S (смотрите интерактивную справку)

note: %1$S: type=text name=enrolmentperiod
en: %S months
ru: %S (месяцы)

note: %1$S: type=text name=member
en: %S order by:
ru: %S и упорядочить по:

note: For the first occurrence, %1$S: type=text name=dateofbirthrequired
en: %S years
ru: %S лет

note: %1$p: type=radio name=filetype value=zip
en: %p zip file
ru: %p zip-файл

note: %1$p: type=radio name=dates value=range
en: %pDate range
ru: %pДиапазон дат

note: %1$s: TMPL_VAR name=title %2$s: TMPL_VAR name=firstname %3$s: TMPL_VAR name=surname %4$s: TMPL_VAR name=title %5$s: TMPL_VAR name=surname
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s, enter the name of an image file to upload.
ru: в %s %s %s нет доступных изображений. Для импорта изображений для %s %s, введите имя файла с изображением для загрузки.

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: %s %s has no outstanding fines.
ru: %s %s не имеет неуплаченых штрафов.

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=isurl
en: %s (if checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked)
ru: %s (отмеченные подполе является гиперссылкой и по ней можно перейти щелчком мыши)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=tab
en: %s (ignore means that the subfield does not display in the record editor)
ru: %s (игнорировать значит, что под поле не отображается в редакторе записи)

note: %1$s: TMPL_VAR name=ehidden
en: %s (see online help)
ru: %s (посмотрите интерактивную справку)

note: %1$s: TMPL_VAR name=source %2$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: %s - Cardnumber: %s
ru: %s - Номер карточки: %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=message_name
en: %s :
ru: %s:

note: %1$s: TMPL_VAR name=reqsel %2$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: %s <h3>Confirm Deletion of Server %s</h3>
ru: %s <h3>Подтвердите удаление сервера %s</h3>

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=issuecount
en: %s Checkout(s)
ru: %s Выдача(и)

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=authtypecode
en: %s Framework
ru: Структура %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=used
en: %s biblio(s)
ru: %s библиотечных записей

note: %1$s: TMPL_VAR name=errorfile
en: %s can't be opened
ru: файл %s не удаётся открыть

note: %1$s: TMPL_VAR name=level
en: %s data added
ru: %s данных добавлено

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=firstremind
en: %s day(s)
ru: %s дней

note: %1$s: TMPL_VAR name=UZIPFAIL
en: %s failed to unpack.
ru:  %s не удалось распаковать.

note: %1$s: TMPL_VAR name=TCOUNTS
en: %s image(s) moved into the database:
ru: %s изображений перемещены в базу данных.

note: %1$s: TMPL_VAR name=imported
en: %s imported records
ru: %s записей импортировано

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=irregular_issues
en: %s issues
ru: %s выпусков

note: %1$s: TMPL_VAR name=Number %2$s: TMPL_VAR name=date
en: %s items modified : datelastseen set to %s
ru: у %s единиц изменена: установлена дата_когда_последний_раз_видено к %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: %s lines found.
ru: %s строк найдено.

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: %s lost items found
ru: найдено %s потерянных единиц

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=monthlength
en: %s months
ru: %s месяцы

note: %1$s: TMPL_VAR name=alreadyindb
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled
ru: %s не импортировано, потому что уже есть в таблице заёмщиков и перезапись запрещена

note: %1$s: TMPL_VAR name=invalid
en: %s not imported because they are not in the expected format
ru: %s не импортировано, потому что они не находятся в ожидаемом формате

note: %1$s: TMPL_VAR name=overwritten
en: %s overwritten
ru: %s перезаписано

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=categoryname
en: %s patron
ru: посетителя '%s'

note: %1$s: TMPL_VAR name=TotalDel
en: %s patrons have been successfully deleted
ru: %s посетителей былы успешно удалены

note: %1$s: TMPL_VAR name=tab
en: %s preferences
ru: Параметры группы '%s'

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: %s records in file
ru: %s записей в файле

note: %1$s: TMPL_VAR name=import_errors
en: %s records not staged because of MARC error
ru: %s записей не заготовлено через МАРК-ошибку

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: %s records parsed
ru: %s проанализировано записей

note: %1$s: TMPL_VAR name=staged
en: %s records staged
ru: %s записей заготовлено

note: %1$s: TMPL_VAR name=total %2$s: TMPL_VAR name=breeding_count %3$s: TMPL_VAR name=pagination_bar
en: %s result(s) found in catalog, <a1>%s result(s) found in reservoir</a> %s
ru: %s найдено в каталоге, <a1>%s найдено в хранилище</a> %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=ExpectedAtLibrary
en: %s since
ru: %s начиная с

note: %1$s: TMPL_VAR name=suggestion
en: %s suggestions waiting <a1>Manage suggestions</a>
ru: %s предложений ожидают <a1>Управлять предложениями</a>

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=used
en: %s times
ru: %s раз(а)

note: %1$s: TMPL_VAR name=weeklength
en: %s weeks
ru: %s недели

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=dateofbirthrequired
en: %s years
ru: %s годы

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian)
ru: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (болгарский язык)

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian)
ru: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (русский язык)

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian)
ru: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (украинский язык)

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
ru: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (иврит)

en: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Urdu)
ru: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608; (язык урду)

en: &#1575;&#1604;&#1593;&#1585;&#1576;&#1610;&#1577; (Arabic)
ru: &#1575;&#1604;&#1593;&#1585;&#1576;&#1610;&#1577; (арабский язык)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
ru: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (персидский язык)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
ru: &#20013;&#25991; (китайский язык)

en: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hindi)
ru: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (язык хинди)

en: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali)
ru: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (бенгальский язык)

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
ru: &#26085;&#26412;&#35486; (японский язык)

en: &#2835;&#2908;&#2879;&#2822; (&#x014D;&#7771;iy&#257;)
ru: &#2835;&#2908;&#2879;&#2822; (язык ория)

en: &#3221;&#3240;&#3277;&#3240;&#3233; (kanna&#7693;a)
ru: &#3221;&#3240;&#3277;&#3240;&#3233;  (язык каннада)

en: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (Malayalam)
ru: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (язык малайялам)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
ru: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (тайский язык)

en: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic)
ru: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (амхарский язык)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
ru: &#54620;&#44397;&#50612; (корейский язык)

en: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ])
ru: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (грецкий язык, современный [1453- ])

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
ru: &#x010D;e&#353;tina (чешский язык)

en: &lt;&lt; Previous
ru: &lt;&lt; Предыдущие

en: &lt;&lt; Previous Page
ru: &lt;&lt; Предыдущая страница

en: &nbsp; No results found
ru: &nbsp; Ничего не найдено

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as Phrase
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Автор как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call Number
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Шифр для заказа

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference Name
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Название конференции

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference Name as Phrase
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Название конференции как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate Name
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Наименование организации

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate Name as Phrase
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Наименование организации как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal Name
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Имя лица

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal Name as Phrase
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Имя лица как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series Title
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Серийное заглавие

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as Phrase
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Тематика как фраза

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as Phrase
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Заглавие как фраза

en: &nbsp;&nbsp;(format: yyyy-yyyy)
ru: &nbsp;&nbsp;(формат: гггг-гггг)

en: &nbsp;/koha-tmpl/intranet-tmpl/prog/en/modules/help
ru: &nbsp;/koha-tmpl/intranet-tmpl/prog/ru-RU/modules/help

en: &nbsp;with limit(s):
ru: &nbsp;с ограничением:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=limit_desc
en: &nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'
ru: &nbsp;с ограничением:&nbsp;'%s'

en: &quot;Add MARC&quot;
ru: &quot;Добавить МАРКА&quot;

note: %1$s: TMPL_VAR name=import_batch_id
en: &rsaquo; <a1>Manage Staged MARC Records</a> &rsaquo; Batch %s
ru: &rsaquo; <a1>Управление заготовленными МАРК-записями</a> &rsaquo; Партия %s

en: &rsaquo; Acquisitions Statistics
ru: &rsaquo; Статистика поступлений

en: &rsaquo; Add patron attribute type
ru: &rsaquo; Добавление вида атрибута посетителя

en: &rsaquo; Add record matching rule
ru: &rsaquo; Добавление правила соответствия записей

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=import_batch_id
en: &rsaquo; Batch %s
ru: &rsaquo; Партия %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=surname %2$s: TMPL_VAR name=firstname %3$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: &rsaquo; Checking out to %s, %s (%s)
ru: &rsaquo; Выдача посетителю %s, %s (%s)

en: &rsaquo; Confirm Deletion
ru: &rsaquo; Подтверждение удаления

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=code
en: &rsaquo; Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot;
ru: &rsaquo; Подтверждение удаления вида атрибута посетителя &quot;%s&quot;

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=code
en: &rsaquo; Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot;
ru: &rsaquo; Подтверждение удаления правила &quot;%s&quot; соответствия записей

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: &rsaquo; Contents of <i>%s</i>
ru: &rsaquo; Содержание<i>%s</i>

en: &rsaquo; Create New List
ru: &rsaquo; Создание нового списка

en: &rsaquo; Data Deleted
ru: &rsaquo; Данные удалены

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: &rsaquo; Edit List %s
ru: &rsaquo; Правка списка %s

en: &rsaquo; Finished
ru: &rsaquo; Завершено

en: &rsaquo; Manage Staged MARC Records
ru: &rsaquo; Управление заготовленными МАРК-записями

en: &rsaquo; Modify patron attribute type
ru: &rsaquo; Изменение вида атрибута посетителя

en: &rsaquo; Modify record matching rule
ru: &rsaquo; Правка правила соответствия записей

en: &rsaquo; Modify tag
ru: &rsaquo; Правка признака

en: &rsaquo; New category
ru: &rsaquo; Новая категория

en: &rsaquo; New tag
ru: &rsaquo; Новый признак

en: &rsaquo; Search Results
ru: &rsaquo; Результаты поиска

en: ( ! means 'not visible' or in the case of Collapsed 'not Collapsed')
ru: (! значит 'не видимое' или же в случае 'Свернуто' - 'Развернуто')

en: (<a1>Log Out</a>) |
ru: (<a1>Выход</a>) |

en: (<a1>Set</a>)
ru: (<a1>Выбрать</a>)

en: (Error)
ru: (Ошибка)

en: (Hint: If you are proficient at MySQL, it is often faster and easier to find an existing stopwords list, edit it, put it in the correct format, and use the MySQL "Load Data Infile" command to import the list into the stopwords table. Many academic libraries publish their stopwords list on the Internet, or you can ask other Koha libraries if they would share their stopword list.)
ru: (Подсказка: если Вы знакомы с MySQL, то часто быстрее и более легко найти существующий список несущественных слов, отредактировать его, поместить в правильном формате и использовать команду MySQL "Загрузить данные из файла", чтобы импортировать список несущественных слов в таблицу. Много академических библиотек выставляют свой список несущественных слов в Интернете, или же Вы можете спросить другие библиотеки с Коха, поделились ли они бы своим списком несущественных слов.)

en: (In linux, each printer configuration in your printcap file defines a print queue. The default print queue is "lp," but if you use more than one printer you will have other queues, probably with names like "text" or "postscript." Tell Koha which printer queue(s) you want to use for printing reports directly from the server.)
ru: (В Linux, каждая конфигурация принтера в Вашем файле printcap определяет очередь печати. Очередь печати, заданной по умолчанию, - "lp", но если Вы используете более, чем один принтер, Вы будете иметь другие очереди, вероятно с именами наподобие "text" или "postscript". Укажите Коха, которую(ые) очередь(и) принтера(ов) Вы хотите использовать для печати сообщений непосредственно из сервера.)

en: (Indonesian)
ru: (индонезийский язык)

en: (Password:
ru: (Пароль:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: (Record #%s)
ru: (Запись № %s)

note: %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: (Record #%s) &rsaquo; Items
ru: (Запись № %s) &rsaquo; Экземпляры

note: %1$s: TMPL_VAR name=subscriptionsnumber
en: (We have %s subscriptions associated with this title).
ru: (У нас есть %s подписка(ок), связанная(ых) с этим заглавием).

en: (Withdrawn)
ru: (Изъято)

en: (a choice list for Choice (separated by |) or cols|rows for Texarea)
ru: (перечень вариантов для 'Choice' (отделенных знаком |) и столбики|строки для области вводу текста 'Textarea')

en: (auto-filled)
ru: (автозаполнение)

note: %1$s: TMPL_VAR name=borrowernumber %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: (borrowernumber: %s; surname: %s).
ru: (номер билета: %s; фамилия: %s).

note: %1$s: TMPL_VAR name=suggestionid
en: (defined from suggestion #%s)
ru: (определенно из предложения № %s)

en: (no email on file)
ru: (нет электронной почты на файле)

en: (no phone number on file)
ru: (нет телефонного номера на файле)

en: (nothing entered)
ru: (ничего не введено)

en: (related searches:
ru: (связанные поиски:

en: , Cyprus
ru: , Кипр

en: , France
ru: , Франция

en: , France (Koha 3.0 enhancements to patrons and holds modules)
ru: , Франция (совершенствование модулей для посетителей и резервирования у Коха 3.0)

en: , France (Suggestions, Stats wizards and improved LDAP sponsorship)
ru: , Франция (предложения, мастера статистики и улучшенная поддержка LDAP)

en: , Mandatory
ru: , Обязательное

en: , New Zealand, and Rosalie Blake, Head of Libraries, (Koha 1.0)
ru: , Новая Зеландия, и Розали Блейк {Rosalie Blake}, глава библиотек (Коха 1.0)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
ru: , Пенсильвания, США (поддержка интеграции Zebra для Коха 3.0)

en: , Please transfer this item.
ru: , пожалуйста, переместите эту единицу.

note: %1$s: TMPL_VAR name=seealso
en: , See %s
ru: , Смотрите %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=author
en: , by %s
ru: , %s

en: , or
ru:  или

en: , repeatable
ru: , повторяемое

en: - &quot;Funds&quot; are used to group &quot;Budgets&quot;. For example a Fund may be called &quot;General Stack&quot;, and will have a &quot;Budget&quot; which records the amount availalbe to spend during the period of the budget. A budget must have a start and end date.
ru: - &quot;статьи расходов&quot; используются для сочетания &quot;расходов&quot; в группы. Например статья расходов может называться &quot;общие сохранения&quot;, и будет содержать &quot;расходы&quot; что совмещают суммы, которые необходимо тратить в течение бюджетного периода расходов. Расходы должны иметь начальную и конечную дату.

note: %1$s: TMPL_VAR name=lib.surname %2$s: TMPL_VAR name=lib.firstname %3$s: TMPL_VAR name=reason %4$s: TMPL_VAR name=libemail %5$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: . %s %s reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time. The reason given is: %s If you have any questions, please email us at %s. Thank you, %s
ru: . %s %s рассматривал(ла) Ваш запрос сегодня, и решили пока не принимать предложение. Причина отклонения следующая: %s. Если у Вас есть какие-либо вопросы, пожалуйста, вышлите их электронной почтою нам на %s. Спасибо, %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=libsurname %2$s: TMPL_VAR %3$s: TMPL_VAR name=libemail %4$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: . %s %s reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library. If you have any questions, please email us at %s. Thank you, %s
ru: . %s %s рассмотрел(ла) Ваше предложение сегодня, и нашли это интересным. Единица будет заказываться как можно скорее. Вы будете поставлены в известность по почте, когда заказ выполнится, и опять когда книга достигнет библиотеки. Если Вы имеете любые вопросы, пожалуйста, пошлите их нам по электронной почте на %s. Спасибо %s

en: . After adding the new bibliographic record, you will be given the option to add items the record. One record can have many items.
ru: . После добавления новой библиографической записи, Вы получите возможность прибавить единицы к записи. Одна запись может иметь много единиц.

en: . Begins with
ru: . Начинается с

en: . Deletion not possible
ru: . Удаление невозможно

en: . Some database servers require
ru: . Некоторые серверы баз данных требуют

en: . User
ru: . Пользователь

en: .&nbsp; Items can be added to orders in acquisitions. Item details are added upon recieving the item. Using the acquisitions module for adding items allows you to track the libraries spend against funds and budgets.
ru: Единицы могут быть прибавлены к заказам в поступлениях. Детали единицы добавляются при получении единицы. Использование модуля поступлений для добавления единиц позволяет Вам отслеживать расходы библиотеки согласно статям расходов и сумам расходов.

en: ...and:
ru: ...и:

en: ...or...
ru: ...или...

en: 0 Checkouts
ru: 0 выдач

en: 0 Holds
ru: 0 резервирований

en: 0- Not a festschrift
ru: 0- Не юбилейный сборник

en: 0- Not fiction
ru: 0 - научная литература

en: 01-04 Illustrations
ru: 01-04 иллюстрации

en: 08- Language of catalog
ru: 08- Язык каталога

en: 1- Festschrift
ru: 1- Юбилейный сборник

en: 1- Fiction
ru: 1 - художественная проза

en: 1/2 Months (6/year)
ru: 1/2 месяцы (6/год)

en: 1/2 months (6/year)
ru: 1/2 месяцы (6/год)

en: 1/2 weeks
ru: 1/2 недели

en: 1/2 years
ru: 1/2 года

en: 1/3 months (1/quarter)
ru: 1/3 месяцы (1/квартал)

en: 1/3 weeks
ru: 1/3 недели

en: 1/8
ru: 1/8 закрытия

en: 1/Month
ru: 1/месяц

en: 1/day
ru: 1/день

en: 1/month
ru: 1/месяц

en: 1/quarter
ru: 1/квартал

en: 1/week
ru: 1/неделя

en: 1/year
ru: 1/год

en: 10-16 indicator/subfields/size
ru: 10-16 индикатор/подполя/размер

en: 105 mm (microfilm)
ru: 105 мм (микрофильм)

en: 12- Type of series
ru: 12- Тип серии

en: 13- Festschrift
ru: 13- Юбилейный сборник

en: 16 mm (microfilm)
ru: 16 мм (микрофильм)

en: 17- Biography
ru: 17- биография

en: 18 - Descriptive cataloging form
ru: 18 - форма каталогизационного описания

en: 18-21 Illustrations
ru: 18-21 иллюстрации

en: 19-24 entry map & lengths
ru: 19 - не определенно, 20‥23 карта справочника (20 - длина поля, 21 - длина начальной позиции символов, 22 - длина части, которая определяется при приложении, 23 - не определенно)

en: 2 months
ru: 2 месяца

en: 2 quarters
ru: 2 квартала

en: 2 weeks
ru: 2 недели

en: 2 years
ru: 2 года

en: 2. Frequency
ru: 2. Частота

en: 2/8
ru: 2/8 закрытия

en: 2/day
ru: 2/день

en: 2/year
ru: 2/год

en: 2/years
ru: 2/года

en: 22- Target Audience
ru: 22- Целевая аудитория

en: 3 months
ru: 3 месяца

en: 3 weeks
ru: 3 недели

en: 3/8
ru: 3/8 закрытия

en: 30- Festschrift
ru: 30- Юбилейный сборник

en: 34- Biography
ru: 34 - биография

en: 35 mm (microfilm)
ru: 35 мм (микрофильм)

en: 3D
ru: трехмерный формат (3D)

en: 4/8
ru: 4/8 закрытия

en: 5- Target Audience
ru: 5- Целевая аудитория

en: 5/8
ru: 5/8 закрытия

en: 6/8
ru: 6/8 закрытия

en: 7/8
ru: 7/8 закрытия

en: 70 mm (microfilm)
ru: 70 мм (микрофильм)

en: 8 mm (microfilm)
ru: 8 мм (микрофильм)

en: 9 x 19 cm
ru: 3 1/4 x 7 3/8 дюймов (9xl9 см) (апертурная карта)

en: 9-16 indicator/subfields/size
ru: 9 - не определенно, 10 - длина индикатора, 11 - длина идентификатора подполя, 12‥16 - базовый адрес данных

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: : %s errors found
ru: : %s ошибок найдено

en: : Barcode must be unique.
ru: : штрих-код должен быть уникальный.

en: : Configuration OK!
ru: : с конфигурацией все В ПОРЯДКЕ!

en: : barcode not found
ru: : штрих-код не найден

en: : item was on loan. It was returned before marked as seen
ru: : единица была в ссуде. Она была возвращена перед обозначением, как увиденная

en: : item was on loan. couldn't be returned.
ru: : единица была в ссуде. не может быть возвращена.

en: : item withdrawn
ru: : экземпляр изъят

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: :%s errors found
ru: :%s ошибок найдено

note: %1$s: TMPL_VAR name=publishercode
en: ; Published by %s
ru: ; Издано %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=volumedesc
en: ; Volume:<i>%s</i>
ru: ; Том: <i>%s</i>

note: %1$s: TMPL_VAR name=borrowerfirstname %2$s: TMPL_VAR name=borrowersurname
en: <a1>%s %s </a> has too many holds.
ru: <a1>%s %s </a> имеет слишком много резервирований.

en: <a1>Approved</a>:
ru: <a1>Одобрено</a>:

en: <a1>Authority MARC Framework</a> &rsaquo;
ru: <a1>МАРК-структура авторитетного источника</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=action
en: <a1>Authority MARC Framework</a> &rsaquo; %s
ru: <a1>МАРК-структура авторитетного источника</a> &rsaquo; %s

en: <a1>Authority MARC Framework</a> &rsaquo; Data Deleted
ru: <a1>МАРК-структура авторитетного источника</a> &rsaquo; Данные удалены

en: <a1>Authority MARC subfield structure</a> &rsaquo;
ru: <a1>МАРК-структура подполя авторитетного источника</a> &rsaquo;

en: <a1>Authorized Values</a> &rsaquo;
ru: <a1>Авторитетные значения</a> &rsaquo;

en: <a1>Authorized Values</a> &rsaquo; Confirm Deletion
ru: <a1>Авторитетные значения</a> &rsaquo; Подтверждение удаления

en: <a1>Budgets</a> &rsaquo;
ru: <a1>Расходы</a> &rsaquo;

en: <a1>Budgets</a> &rsaquo; Budget Data Recorded
ru: <a1>Расходы</a> &rsaquo; Данные расходов сохранены

en: <a1>Budgets</a> &rsaquo; Budget Deleted
ru: <a1>Расходы</a> &rsaquo; Расход удалён

en: <a1>Budgets</a> &rsaquo; Delete Budget?
ru: <a1>Расходы</a> &rsaquo; Удалить расход?

en: <a1>Home</a> &rsaquo;
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo;
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Поступления</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=name
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; <a3>%s</a> &rsaquo;
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Поступления</a> &rsaquo; <a3>%s</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; Budgets and funds: Spent
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Поступления</a> &rsaquo; Статьи расходов и суммы расходов: потрачено

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; Funds
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Поступления</a> &rsaquo; Статьи расходов

note: %1$s: TMPL_VAR name=supplier
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Acquisitions</a> &rsaquo; Search for Vendor <em>%s</em>
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Поступления</a> &rsaquo; Поиск поставщика <em>%s</em>

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Administration</a> &rsaquo;
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Управление</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Administration</a> &rsaquo; <a3>Currencies &amp; Exchange Rates</a> &rsaquo;
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Управление</a> &rsaquo; <a3>Денежые единицы &amp; обменные курсы</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=frameworkcode
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Administration</a> &rsaquo; <a3>MARC Frameworks</a> &rsaquo; <a4>%s Framework Structure</a> &rsaquo;
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Управление</a> &rsaquo; <a3>МАРК-структуры</a> &rsaquo; <a4>Состав структуры %s</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Authorities</a> &rsaquo;
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Авторитетные источники</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Authorities</a> &rsaquo; Authority search results
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Авторитетные источники</a> &rsaquo; Результаты поиска за авторитетным источником

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Catalog</a> &rsaquo; Search
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Каталог</a> &rsaquo; Поиск

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo;
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Оборот</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo; Check In
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Оборот</a> &rsaquo; Возвращене

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Circulation</a> &rsaquo; Transfers
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Оборот</a> &rsaquo; Перемещения

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Lists</a>
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Списки</a>

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo;
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Посетители</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; <a3>%s %s</a> &rsaquo;
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Посетители</a> &rsaquo; <a3>%s %s</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; Cannot Delete Patron
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Посетители</a> &rsaquo; Неудача при удалении посетителя

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; Manual Credit
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Посетители</a> &rsaquo; Ручной коедит

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; Manual Invoice
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Посетители</a> &rsaquo; Ручной счёт

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; Pay Fines for %s %s
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Посетители</a> &rsaquo; Оплатить штрафы - %s %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; Reading Record for %s %s
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Посетители</a> &rsaquo; История чтения -  %s %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=surname %2$s: TMPL_VAR name=firstname
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Patrons</a> &rsaquo; Set Privileges for %s, %s
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Посетители</a> &rsaquo; Установка привилегий - %s, %s

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Reports</a>
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Отчеты</a>

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Serials</a> &rsaquo;
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Сериальные издания</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=subscriptionid
en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Serials</a> &rsaquo; Details for Subscription #%s
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Сериальные издания</a> &rsaquo; Подробности подписки № %s

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a>
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Инструменты</a>

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo;
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Инструменты</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; <a3>Labels</a> &rsaquo;
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Инструменты</a> &rsaquo; <a3>Наклейки</a> &rsaquo;

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; Calendar
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Инструменты</a> &rsaquo; Календарь

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; Comments Awaiting Moderation
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Инструменты</a> &rsaquo; Комментарии, что ожидают на регулирование

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; Send SMS Message
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Инструменты</a> &rsaquo; Отправление SMS-сообщения

en: <a1>Home</a> &rsaquo; <a2>Tools</a> &rsaquo; Upload Patron Images
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; <a2>Инструменты</a> &rsaquo; Загрузка изображений посетителей

en: <a1>Home</a> &rsaquo; About Koha
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Про Коха

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Administration
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Управление

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Advanced Search
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Расширенный поиск

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Authorities
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Авторитетные источники

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Circulation
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Оборот

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 400
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Ошибка 400

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 401
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Ошибка 401

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 402
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Ошибка 402

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 403
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Ошибка 403

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 404
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Ошибка 404

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 405
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Ошибка 405

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Error 500
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Ошибка 500

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Reports
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Отчеты

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Serials
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Сериальные издания

en: <a1>Home</a> &rsaquo; Tools
ru: <a1>Начало</a> &rsaquo; Инструменты

note: %1$s: TMPL_VAR name=itemtype
en: <a1>Item Types</a> &rsaquo; Cannot Delete Item Type '%s'
ru: <a1>Типы единиц</a> &rsaquo; Неудача при удалении типа единицы '%s'

en: <a1>Log In</a> to Koha
ru: <a1>Вход</a> у АБИС Коха

en: <a1>Logs</a> &rsaquo; Results
ru: <a1>Протоколы</a> &rsaquo; Итог

en: <a1>News</a> &rsaquo;
ru: <a1>Новости</a> &rsaquo;

en: <a1>Patron Categories</a> &rsaquo;
ru: <a1>Категории посетителей</a> &rsaquo;

en: <a1>Patron Categories</a> &rsaquo; Category Deleted
ru: <a1>Категории посетителей</a> &rsaquo; Категория удалена

en: <a1>Patron Categories</a> &rsaquo; Data recorded
ru: <a1>Категории посетителей</a> &rsaquo; Данные сохранены

en: <a1>Patrons</a> &rsaquo; Search Results
ru: <a1>Посетители</a> &rsaquo; Результаты поиска

en: <a1>Pending</a>:
ru: <a1>Ожидает</a>:

en: <a1>Previous Records</a> <a2>Next Records</a>
ru: <a1>Предыдущие записи</a> <a2>Следующие записи</a>

en: <a1>Print</a> &nbsp; <a2>Close</a>
ru: <a1>Печатать</a> &nbsp; <a2>Закрыть</a>

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: <a1>Printers</a> &rsaquo; Confirm Deletion of Printer '%s'
ru: <a1>Принтеры</a> &rsaquo; Подтверждение удаления принтера '%s'

en: <a1>Printers</a> &rsaquo; New printer
ru: <a1>Принтера</a> &rsaquo; Новый принтер

en: <a1>Printers</a> &rsaquo; Printer Deleted
ru: <a1>Принтера</a> &rsaquo; Принтер удален

en: <a1>Rejected</a>:
ru: <a1>Оклонено</a>:

en: <a1>Road Types</a> &rsaquo;
ru: <a1>Типы дорог</a> &rsaquo;

en: <a1>Road Types</a> &rsaquo; Confirm Deletion of Road Type
ru: <a1>Типы дорог</a> &rsaquo; Подтверждение удаления типа дорог

en: <a1>Search for another Biblio</a> <a2> Close</a>
ru: <a1>Поиск за другой библиотечной записью</a> <a2> Закрити</a>

en: <a1>Select All</a><a2>Clear All</a>
ru: <a1>Выделить всё</a> <a2>Очистить всё</a>

en: <a1>Select</a> <a2>Sel&amp;close</a>
ru: <a1>Выбор</a> <a2>Выбрать&amp;Закрыть</a>

en: <a1>Stage MARC records for import</a>.
ru: <a1>Заготовка МАРК-записей для импорта</a>.

en: <a1>Subscriptions</a> <a2>Back to biblio</a> <a3>Complete view</a>
ru: <a1>Subscriptions</a> <a2>Назад к библиографической записи</a> <a3>Complete view</a>

en: <a1>Suggestions Management</a> &rsaquo; Accepted
ru: <a1>Управление предложениями</a> &rsaquo; Принято

en: <a1>Suggestions Management</a> &rsaquo; Rejected
ru: <a1>Управление предложениями</a> &rsaquo; Отклонено

en: <a1>System Preferences</a> &rsaquo;
ru: <a1>Параметры системы</a> &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield %2$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: <a1>System Preferences</a> &rsaquo; <a2>%s</a> &rsaquo; Confirm Deletion of Parameter '%s'
ru: <a1>Параметры системы</a> &rsaquo; <a2>%s</a> &rsaquo; Подтверждение удаления пареметра '%s'

en: <a1>System Preferences</a> &rsaquo; Data Added
ru: <a1>Параметры системы</a> &rsaquo; Данные добавлены

en: <a1>System Preferences</a> &rsaquo; Parameter Deleted
ru: <a1>Параметры системы</a> &rsaquo; Параметр удалён

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield %2$s: TMPL_VAR name=action
en: <a1>Tag %s Subfield Structure</a> &rsaquo; %s
ru: <a1>Структура подполя признака %s</a> &rsaquo; %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield %2$s: TMPL_VAR name=tagsubfield
en: <a1>Tag %s Subfield Structure</a> &rsaquo; Confirm Deletion of Subfield %s
ru: <a1>Структура подполя признака %s</a> &rsaquo; Подтверждение удаления подполя %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield
en: <a1>Tag %s Subfield Structure</a> &rsaquo; Edit subfields constraints
ru: <a1>Структура подполей признака %s</a> &rsaquo; Правка указаний на подполя

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield
en: <a1>Tag %s Subfield Structure</a> &rsaquo; Subfield Deleted
ru: <a1>Структура подполя признака %s</a> &rsaquo; Подполе удалено

en: <a1>Total</a>:
ru: <a1>Итого</a>:

en: <a1>Upload More Images</a> <a2>Return to Tools</a>
ru: <a1>Загрузить больше изображений</a> <a2>Вернуться к инструментам</a>

en: <a1>[Select All]</a> <a2>[Clear All]</a>
ru: <a1>[Выделить всё]</a> <a2>[Очистить всё]</a>

en: <a1>search</a> <a2>Lists</a> <a3>Add biblio</a> <a4>Cat maintenance</a>
ru: <a1>поиск</a> <a2>Списки</a> <a3>Добавить библиографическую запись</a> <a4>Обслуживание каталога</a>

en: <a1>z39.50 Servers</a> &rsaquo;
ru: <a1>Z39.50-сервера</a> &rsaquo;

en: <a1>z39.50 Servers</a> &rsaquo; Confirm Deletion
ru: <a1>Z39.50-сервера</a> &rsaquo; Подтверждение удаления

en: <a1>z39.50 Servers</a> &rsaquo; z39.50 Server Added
ru: <a1>Z39.50-сервера</a> &rsaquo; Добавлен Z39.50-сервер

en: <a1>z39.50 Servers</a> &rsaquo; z39.50 Server Deleted
ru: <a1>Z39.50-сервера</a> &rsaquo; Удален Z39.50-сервер

en: <b>NOTE:</b> Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
ru: <b>Внимание:</b> поддерживаются только форматы PNG, GIF, JPEG и XPM.

en: <b>Note:</b> when you add a subscription, Koha assumes you have already created the order, or that you will do it soon. So, NO information is sent to the acquisition module. This is not the case when the subscription expires. In this case, a subscription renewal creates a "suggestion" that is sent to the acquisition module.
ru: <b>Примечание:</b> когда Вы добавляете подписку, Коха считает, что Вы уже сделали заказ или сделаете это вскоре. То есть, модулю поступлений НЕ отправляется какая-либо информация.  Это не тот случай, когда подписка заканчивается. В данном случае, подписное возобновление создает "предложение", которое отправляется модулю поступлений.

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: <b>Title:</b> %s
ru: <b>Заглавие:</b> %s

note: SCRIPT
en: <b>Warning irregularity detected<\/b><br \/>
ru: <b>Предупреждение: обнаруженная нерегулярность<\/b><br \/>

note: %1$s: TMPL_VAR name=hostname
en: <em>database host : </em>%s
ru: <em>сервер базы данных: </em>%s

note: %1$s: TMPL_VAR name=dbname
en: <em>database name : </em>%s
ru: <em>название базы данных: </em>%s

note: %1$s: TMPL_VAR name=port
en: <em>database port : </em>%s (probably OK if blank)
ru: <em>порт базы данных: </em>%s (вероятно хорошо, если пусто)

note: %1$s: TMPL_VAR name=dbms
en: <em>database type : </em>%s
ru: <em>тип базы данных: </em>%s

note: %1$s: TMPL_VAR name=user
en: <em>database user : </em>%s
ru: <em>пользователь базы данных: </em>%s

note: %1$s: TMPL_VAR name=publicationyear
en: <i> in </i>%s
ru: <i> в </i>%s

note: %1$s: TMPL_VAR name=author
en: <i>Author:</i> %s
ru: <i>Автор:</i> %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=publisher
en: <i>Published by:</i> %s
ru: <i>Издано:</i> %s

en: = used to change the holding branch of an item
ru: = используются, чтобы изменить подразделение фондодержатель единицы

en: A <b>Private</b> List is managed by you and can be seen only by you.
ru: <b>Личный</b> список ведёте Вы и просматривать можете только Вы.

en: A <b>Public</b> List can be seen by everybody, but managed only by you.
ru: <b>Общий</b> список может видеть каждый, но составляете только Вы.

en: A Basket is used to group a set of order lines. An order is placed for an individual item.
ru: Корзина используется для того, чтобы сгруппировать определенную совокупность линий заказов. Каждый заказ делается относительно отдельного экземпляра (объекта).

note: %1$s: TMPL_VAR name=already
en: A List named %s already exists!
ru: Список с названием %s уже существует!

en: A bibliographic record needs items or holdings for it to show in the OPAC. There are two ways to add new items to a bibliographic record:
ru: Библиографическая запись требует единиц хранения или данных про места хранения, чтобы она могла бы быть отображена в электронном каталоге. Есть два способа добавлять новые единицы к библиографической записи:

en: A patron attribute (or extended patron attribute) is an additional piece of information associated with a patron record. Each attribute has a type that specifies whether the attribute is repeatable, can serve as a unique identifier, can take a password, and whether it can be used to search for patron records in the staff interface. The list of attribute types is controlled by staff with 'superlibrarian' permissions.
ru: Атрибут посетителя (или расширенный атрибут посетителя) - это дополнительная информация которая связана с записью посетителя. Каждый атрибут имеет вид, который определяет есть ли повторяемый данный атрибут, выступает ли уникальным идентификатором, есть ли паролем, и может ли использоваться для поиска записей посетителей в интерфейсе библиотекарей. Список видов атрибутов контролируется работниками библиотеки с привилегиями "супербиблиотекарь".

en: A patron's annual membership fee payment status also shows on this screen.
ru: Статус оплаты годового членского взноса посетителя также показывается на этом экране.

note: %1$s: TMPL_VAR name=duplicatebiblio
en: A record matching barcode <b>%s</b> has already been added.
ru: Запись, которой соответствует штрих-код <b>%s</b> уже была добавлена.

en: ALL items fields MUST :
ru: ВСЕ поля единиц сохранения ДОЛЖНЫ:

en: About Koha
ru: Про АБИС Коха

en: Abstracts/summaries
ru: тезисы / резюме

en: Accept
ru: Принять

en: Accepted by
ru: Принято

en: Access denied
ru: В доступе отказано

en: Account Management Fee
ru: Плата за управление учётной записью

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname %3$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: Account Summary: %s %s (%s)
ru: Сведения об учетной записи: %s %s (%s)

en: Accounting Details
ru: Подробности счёта

en: Acquisition Date
ru: Дата поступления

en: Acquisition Date (yyyy-mm-dd)
ru: Дата поступления (гггг-мм-дд)

en: Acquisition Date: Newest to Oldest
ru: Дата поступления: от новейших к наистарейшим

en: Acquisition Date: Oldest to Newest
ru: Дата поступления: от наистарейших к новейшим

en: Acquisitions
ru: Поступления

en: Acquisitions Help
ru: Справка о поступлениях

en: Acquisitions statistics
ru: Статистические данные поступлений

en: Actions
ru: Действия

en: Active
ru: Задействовано

en: Active/Inactive
ru: Активный/неактивный

en: Actual Cost will be used to subtract from your budgets (whereas the other fees will be used when calculating replacement costs)
ru: Действительная стоимость будет использоваться, чтобы отминусовать от Ваших расходов (в то время как другие виды платы будут использоваться для подсчета стоимости замены).

en: Adam Thick
ru: Адам Тик {Адам Thick}

en: Add
ru: Добавить

en: Add : the number here is added to XYZ
ru: Добавить: это число добавляется к XYZ

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Add <i>%s</i>
ru: Добавить <i>"%s"</i>

en: Add Bibliographic Record
ru: Добавление библиографической записи

note: INPUT type=submit name=add
en: Add Credit
ru: Добавить кредит

en: Add Currency
ru: Добавить денежную единицу

en: Add Item
ru: Добавить единицу

en: Add MARC Record
ru: Добавить МАРК-запись

en: Add News Item
ru: Добавление новости

en: Add a new city
ru: Добавление нового города

en: Add a system preference
ru: Добавление системного параметра

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: Add an item to <i>%s</i>
ru: Добавляем единицу к <i>(%s) </i>

note: A
en: Add another field
ru: Добавить другое поле

note: INPUT type=button
en: Add authority
ru: Прибавить авторитетный источник

en: Add biblio
ru: Прибавить библиотечную запись

en: Add budget
ru: Добавить расходы

en: Add child
ru: Добавить ребёнка

en: Add framework
ru: Добавить структуру

note: INPUT type=submit name=submit
en: Add help
ru: Добавить справку

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
ru: Добавить единицу

en: Add new holiday
ru: Добавляем новый праздник

en: Add order
ru: Добавить заказ

en: Add patron attribute type
ru: Добавить вид атрибута посетителя

en: Add record matching rule
ru: Добавляем правило соответствия записей

en: Add tag
ru: Добавляем признак

note: INPUT type=button
en: Add to List
ru: Добавить к списку

en: Add to a new list:
ru: Добавляем к новому списку:

en: Add to shelf
ru: Добавить к полке

en: Add vendor
ru: Добавляем поставщика

note: %1$s: TMPL_VAR name=added_attribute_type
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
ru: Добавлено вид атрибута посетителя &quot;%s&quot;

note: %1$s: TMPL_VAR name=added_matching_rule
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
ru: Добавлено правило соответствия записей &quot;%s&quot;

note: %1$s: TMPL_VAR name=authtypetext
en: Adding authority (%s)
ru: Добавление авторитетного источника (%s)

en: Adding item details
ru: Добавление информации о экземпляре

en: Additional Author:
ru: Дополнительный автор:

en: Additional Authors:
ru: Дополнительные авторы:

en: Additional content types
ru: Дополнительные типы содержимого

en: Additional parameters
ru: Дополнительные параметры

en: Address
ru: Адрес

en: Address 2:
ru: Адресс 2:

en: Address:
ru: Адресс:

en: Admin
ru: Управление

en: Administration
ru: Управление

en: Administration Help
ru: Справка по разделу управления

en: Adult
ru: Совершеннолений

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Adult Patron
ru: Совершеннолетний посетитель

en: Adult Patrons: can be linked as &quot;guarantors&quot; to other patrons who are their dependents. This is the default patron type.
ru: Совершеннолетние посетители: могут быть связаны, как "поручители" к другим посетителям, которые являются их содержанцами. Это тип посетителя по умолчанию.

en: Adult, General
ru: для взрослых, общего содержания

en: Adult, serious
ru: для взрослых, научная

en: Advanced Search
ru: Расширенный поиск

en: Advanced constraints:
ru: Дополнительные указания:

en: After clicking 'Save' you will be brought to an order summary
ru: Нажав „Сохранить” Вы перейдете к итогу заказа.

en: After creating a Printer Profile, it must be applied to a particular label template. Note: You can only apply one Printer Profile to a given label template at a time.
ru: После создания профиля принтера, его нужно применить к специфичному шаблону наклейки. Примечание: Вы можете применить за один раз только один профиль принтера к даному шаблону наклейки.

en: After making your changes, click 'Save Changes' at the top of the screen
ru: После внесения изменений, нажмите „Сохранить изменения” сверху экрана.

en: After searching for a vendor you will see all open orders on a summary page
ru: После осуществления поиска поставщика Вы увидите открытые заказы на странице итога.

en: After your orders have been entered into the system and sent off to the vendors, you will need to mark them received.
ru: После осуществления заказов в системе и послания их к продавцам, Вам нужно будет обозначить их как „полученные”.

en: Age required:
ru: Обязательный возраст:

en: Aitoff
ru: аитова

en: Al Banks
ru: Ел Бенкс {Al Banks}

en: All Libraries
ru: Все библиотеки

en: All dependencies installed.
ru: Все зависимости установлены.

en: All item fields are in the same tag and in item tab
ru: Все поля единицы находятся в таких же признаках и во вкладке единицы

en: Allowed
ru: Дозволено

en: Alternate Address
ru: Дополнительный адрес

en: Alternate Contact
ru: Дополнительные данные для связи

en: Alternate address
ru: Дополнительный адрес

en: Alternative Contact
ru: Дополнительные данные для связи

en: Alternative phone
ru: Дополнительный телефон

en: Alternative phone:
ru: Дополнительный телефон:

en: Alto
ru: альт (струнный смычковый инструмент) {sb} ; альт (голос) {vc}

en: Ambrose Li (translation tool)
ru: Амброуз Ли {Ambrose Li} (инструмент для перевода)

en: Amount
ru: Количество

en: Amount Outstanding
ru: Объем неуплат

en: Amount:
ru: Сумма:

en: An Error has Occurred!
ru: Случилась ошибка!

en: An Order can have multiple copies/units placed against it. A Basket can have multiple Orders.
ru: Заказ может содержать много экземпляров/единиц расположенных напротив его. Корзина может иметь много заказов.

en: Andrew Arensburger (the small and great C4::Context module)
ru: Эндрю Аренсберджер {Andrew Arensburger} (малый и великий модуль C4::Context)

en: Andrew Hooper
ru: Эндрю Хупер {Andrew Hooper}

en: Annual
ru: ежегодно

note: INPUT type=checkbox name=request
en: Any
ru: произвольно

en: Any Document type
ru: Любой тип документа

en: Any Library
ru: Любая библиотека

en: Any Phrase
ru: Любая фраза

en: Any Word
ru: Любое слово

en: Any audience
ru: Любая аудитория

en: Any content
ru: Любое содержимое

en: Any format
ru: Любой формат

en: Any item type
ru: Любой тип единицы

en: Any regularity
ru: любая регулярность

en: Any type
ru: Любой тип

en: Any word
ru: Любое слово

en: Anywhere
ru: Где-нибудь

en: Apache version:
ru: Версия Apache:

en: Appear in Position
ru: Появится в позиции

en: Appear in position
ru: Появится в позиции

note: %1$s: TMPL_VAR name=num_with_matches
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
ru: Употреблено другое правило соответствия. Количество подходящих записей теперь %s

note: INPUT type=submit name=op
en: Apply Filter
ru: Применить фильтр

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rule
ru: Применить другое правило соответствия

en: Approve
ru: Одобрить

en: Approved
ru: Одобрено

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: April
ru: Апрель

en: Arbitrarily complex queries
ru: Произвольно сложные запросы

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription?
ru: Действительно ли Вы хотите удалить эту подписку?

en: Armenian
ru: Armenian (армянский язык)

en: Arrived
ru: Прибывает

en: Arrived : when an book arrives, you can set it's status to "arrived". Then, the issue disappear from this list, and the number of the issue is added to the "arrived list" (on the left box)
ru: Прибывает: когда книга прибывает, Вы можете установить ее состояние в "прибывает". Потом выпуск исчезает из этого списка, и номер выпуска добавляется к "списку прибытия" (блок с левой стороны)

en: Arrived numbers : the list of issues you have in your library. Automatically filled when a new number is marked "arrived". You can manually change this field if you want, for example, to change a long list (1,2,3,4,...,51) to a shorter one (1-51)
ru: Номера, которые прибывают: список выпусков, какие Вы имеете в своей библиотеке. Автоматически заполняется, когда новый номер отмечен как "прибывший". Вы можете вручную изменить это поле, если хотите, например, чтобы заменить длинный список (1,2,3,4...,51) на более короткий (1-51)

en: As part of the upgrade process your online help will be overwritten with the new Help as part of the install. If you want to keep a copy of your online help, you should instruct your System Administrator to upgrade the Online Help directory in the Koha file tree.
ru: В ходе процесса обновления Ваша онлайн справка будет переписана как часть установки программы. Если Вы захотите сохранить копию онлайн-справки, дайте необходимое указание Вашему системному администратору сделать обновление Онлайн Справки в дереве каталогов Коха.

en: Ask for or make a change in the user's privileges. Need help? See
ru: Спросите по теме или же самостоятельно сделайте изменения в привилегиях пользователя. Нуждайтесь в помощи? См.

en: Audience
ru: Аудитория

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: August
ru: Август

en: Auth
ru: Авторитетное значение

en: Auth field copied
ru: Авторитетное поле для копирования

en: Auth value
ru: Авторитетный источник

en: Auth value:
ru: Авторитетный источник:

en: Author
ru: Автор

en: Author (A-Z)
ru: Автор (по алфавиту)

en: Author (Z-A)
ru: Автор (возвратно по алфавиту)

en: Author:
ru: Автор:

en: Authorities
ru: Авторитетные источники

en: Authorities Help
ru: Справка по авторитетным источникам

en: Authorities:
ru: Авторитетные источники:

note: %1$s: TMPL_VAR name=authid %2$s: TMPL_VAR name=authtypetext
en: Authority #%s (%s)
ru: Авторитетный источник № %s (%s)

note: A
en: Authority Control
ru: Авторитетный контроль

en: Authority MARC Framework:
ru: МАРК-структура авторитетного источника:

en: Authority MARC framework for
ru: МАРК-структура авторитетного источника для

en: Authority MARC subfield structure
ru: Структура МАРК-подполя авторитетных источников

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield %2$s: TMPL_VAR name=authtypecode
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
ru: Управление структурой МАРК-подполя авторитетного источника для %s (авторитетный источник: %s)

en: Authority Types
ru: Типы авторитетных источников

en: Authority field to copy:
ru: Поле авторитетного источника для копирования:

en: Authority search
ru: Ищем авторитетный источник

en: Authority search results
ru: Результаты поиска за авторитетным источником

en: Authority type
ru: Тип авторитетного источника

note: SCRIPT
en: Authority type : code missing
ru: Тип авторитетного источника: код не задан

en: Authority type:
ru: Тип авторитетного источника:

en: Authority types
ru: Типы авторитетных источников

en: Authorized value
ru: Авторитетное значение

en: Authorized value:
ru: Авторитетный источник:

en: Authorized values
ru: Авторитетные значения

en: Authors
ru: Авторы

en: Autre
ru: другое

en: Autre (Corde frottee)
ru: другие струнные смычковые инструменты

en: Autre (Electronique)
ru: другие электронные инструменты

en: Autre bois
ru: другие деревянные духовые инструменты

en: Autre corde pincee
ru: другие струнные щипковые инструменты

en: Autre cuivre
ru: другие (медные духовые инструменты)

en: Autre orchestre
ru: другие оркестры

en: Autre percussions
ru: другие ударные инструменты

en: Avail
ru: Дост.

en: Availability
ru: Доступность

en: Available
ru: Доступно

en: Average loan time
ru: Среднее время ссуды

en: BSD License
ru: Лицензия BSD

en: Back
ru: Вернуться

note: INPUT type=submit
en: Back to System Preferences
ru: Возвратится к параметрам системы

en: Back to biblio
ru: Назад к библиографической записи

en: Bande magnetique
ru: лента (электронные инструменты)

en: Bar Code
ru: Штрих-код

en: Barcode
ru: Штрих-код

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=barcode
en: Barcode %s
ru: Штрих-код %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=barcode
en: Barcode : %s
ru: Штрих-код: %s

en: Barcode file:
ru: Файл со штрих-кодами:

en: Barcode:
ru: Штрих-код:

en: Baryton
ru: баритон

en: Basic constraints
ru: Основные указания

en: Basic parameters
ru: Основные параметры

en: Basket
ru: Полочка заказов

en: Basket empty
ru: Полочка заказов пуста

en: Basse
ru: бас

en: Basson
ru: фагот

en: Be sure to update the 'Quantity received' as well as any other information you need for your records
ru: Обязательно оновите 'Полученное количество' как и другую информацию которая Вам необходима для Вашей записи.

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
ru: Перед тем, как мы начнем, проверьте, имеете ли Вы правильные верительные данные, и тогда продолжайте. Войдите под именем пользователя и паролем, предоставленным Вам Вашим системным администратором и размещенными в конфигурационном файле

en: Before you begin, it is very important that you take note of the branch and printer settings and change them if necessary. This should only have to be done the first time you do circulations from a workstation, after which a browser cookie will remember the correct settings. If you do circulations under the wrong branch settings then Koha will reset the location of all items scanned to the incorrect branch and the statistical reports will credit all circulations to the wrong branch
ru: Перед тем, как Вы начнете, очень важно, чтобы Вы уделили внимание настройке подразделов и принтеров и изменили их, если необходимо. Это нужно сделать сначала перед тем, как Вы будете выполнять обороты с компьютеризованного рабочего места, после чего браузер запомнит правильные параметры в куках. Если Вы будете делать обороты с неправильными параметрами, то Коха сбросит расположение всех просканированных единиц к некорректному подразделу а статистические отчеты будут приписывать все обороты неправильному подразделу.

en: Begins with
ru: Начинается с

en: Benedykt P. Barszcz (Polish for 2.0)
ru: Бенедикт П. Барщ {Benedykt P. Barszcz} (польский язык для 2.0 версии)

en: Beta
ru: Beta (видеокассета)

en: Biannual
ru: один раз на два года

en: Biblio count
ru: Количество библиотечных записей

en: Biblio framework
ru: Структура библиотечной записи

en: Bibliographies
ru: библиографические указатели

en: Biblionumber:
ru: Номер библиографичесской записи:

en: Biblios in reservoir
ru: Библиотечные записи в хранилище

en: Bimonthly
ru: один раз на два месяца

en: Biography
ru: Биография

en: Birmingham (UK) based developer Mark James for the famfamfam Silk iconset.
ru: Марк Джеймс {Mark James} - разработчик c Бирмингема (Великобритания), роскошный набор значков famfamfam.

en: Biweekly
ru: один раз на две недели

en: Bonne
ru: Бонне (120a), добрая (121b)

note: IMG
en: Books
ru: Книги

note: IMG
en: Books on Tape
ru: Книги на плёнке

note: LABEL
en: Books, Pamphlets, Technical reports, Manuscripts, Legal papers, Theses and dissertations
ru: Книги, брошюры, технические отчёты, рукописи, юридические бумаги, авторефераты и диссертации

en: Borrower
ru: Заемщик

en: Borrowernumber:
ru: Номер билета:

en: Braille
ru: печать шрифтом Брайля

en: Braille or Moon script
ru: издание шрифтами Брайля или Муна

en: Brig C. McCoy
ru: Бриг Си. МакКой {Brig C. McCoy}

en: Browse by last name: <a1>A</a> <a2>B</a> <a3>C</a> <a4>D</a> <a5>E</a> <a6>F</a> <a7>G</a> <a8>H</a> <a9>I</a> <a10>J</a> <a11>K</a> <a12>L</a> <a13>M</a> <a14>N</a> <a15>O</a> <a16>P</a> <a17>Q</a> <a18>R</a> <a19>S</a> <a20>T</a> <a21>U</a> <a22>V</a> <a23>W</a> <a24>X</a> <a25>Y</a> <a26>Z</a>
ru: Обзор фамилий: <a1>A</a> <a2>B</a> <a3>C</a> <a4>D</a> <a5>E</a> <a6>F</a> <a7>G</a> <a8>H</a> <a9>I</a> <a10>J</a> <a11>K</a> <a12>L</a> <a13>M</a> <a14>N</a> <a15>O</a> <a16>P</a> <a17>Q</a> <a18>R</a> <a19>S</a> <a20>T</a> <a21>U</a> <a22>V</a> <a23>W</a> <a24>X</a> <a25>Y</a> <a26>Z</a>

en: Browse system logs
ru: Просматриваем протоколы системы

en: Browse the system logs
ru: Просмотр протоколов системы

en: Budget
ru: Расход

en: Budget Amount:
ru: Объём расхода:

en: Budget Data Recorded
ru: Данные расхода сохранены

en: Budget Date
ru: Дата расхода

en: Budget amount
ru: Объем расхода

en: Budget amount:
ru: Объем расхода:

en: Budget deleted
ru: Расход удалён

en: Budgeted GST:
ru: Планированное НДС:

en: Budgeted cost:
ru: Планированная стоимость:

en: Budgets
ru: Расходы

en: Budgets &rsaquo;
ru: Расходы &rsaquo;

en: Budgets &rsaquo; Budget Data Recorded
ru: Расходы &rsaquo; Данные расхода сохранены

en: Budgets &rsaquo; Budget Deleted
ru: Расходы &rsaquo; Расход удалён

en: Budgets &rsaquo; Delete Budget?
ru: Расходы &rsaquo; Удалить расход?

en: Budgets and Funds
ru: Статьи расходов и суммы расходов

en: Budgets and funds
ru: Статьи расходов и суммы расходов

en: Burin
ru: резцовая гравюра

note: %1$s: TMPL_VAR name=author
en: By <a1>%s</a>
ru: <a1>%s</a>

en: By clicking 'Edit subfields' at the bottom of the screen you can alter the information for each subfield
ru: Нажимая 'Редактировать подполе' внизу экрана Вы можете изменять информацию, которая касается каждого подполя.

en: By clicking on the 'edit' link you will be able to alter information related to the field
ru: Нажимая на ссылку 'Редактировать' Вы сможете изменять информацию относительно поля.

en: By clicking the 'subfields' link you will be able to alter all of the subfields associated with that field
ru: Нажимая на ссылку 'Подполе' Вы сможете изменять все подполя что каким-то образом связанные с тем полем.

en: CD Software
ru: CD программное обеспечение

en: CD audio
ru: CD аудио

en: Calendar
ru: Календарь

en: Calendar information
ru: Календарная информация

en: Call No.
ru: Шифр для заказа

en: Call Number
ru: Шифр для заказа

en: Call Number (Fiction Z-A to Non-fiction 9-0)
ru: Шифр для заказа (от художественной Z-A к научной 9-0 литературе)

en: Call Number (Non-fiction 0-9 to Fiction A-Z)
ru: Шифр для заказа (от научной 9-0 к художественной Z-A литературе)

en: Call no
ru: Шифр для заказа

note: For the first occurrence, %1$S: type=text name=itemcallnumber %2$S: type=text name=barcode
en: Callnumber %S Barcode %S
ru: Шифр %S Штрих-код %S

en: Can I edit the online help?
ru: Могу ли я править интерактивную справку?

en: Can be complex to configure and maintain
ru: Может быть сложно настраивать и поддерживать

en: Cancel
ru: Отмена

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel Marked Requests
ru: Отменить выделенные запросы

en: Cancel Reserve
ru: Отмена резервирования

en: Cancel reservation and then attempt transfer:
ru: Отменить резервирование и тогда попробовать переместить:

en: Cannot Check Out!
ru: Не удаётся выдать!

en: Cannot Delete
ru: Неудается удалить

note: %1$s: TMPL_VAR name=city_name
en: Cannot Delete City "%s"
ru: Не удалось удалить город "%s"

en: Cannot Delete Currencey
ru: Неудалось удалить денежную единицу

en: Cannot Delete Item Type
ru: Неудалось удалить тип единицы

note: %1$s: TMPL_VAR name=itemtype
en: Cannot Delete Item Type '%s'
ru: Неудалось удалить тип единицы '%s'

en: Cannot Delete Patron
ru: Неудалось удалить посетителя

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Cannot Delete: Category %s in Use
ru: Неудача при удалении: категория %s используется

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=OPNLINK
en: Cannot open %s to read.
ru: Не удается открыть %s для чтения.

en: Card
ru: Билет

en: Card number:
ru: Номер билета:

en: Cardnumber
ru: Номер билета

en: Cassette recording
ru: Касетная запись

en: Cat
ru: Категория

en: Cataloging
ru: Каталогизация

en: Catalogs
ru: Каталоги

en: Categories, Descriptions and Types
ru: Категория, описания и типы

en: Category
ru: Категория

note: %1$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Category %s is in use. Deletion not possible!
ru: Категория %s используется. Уничтожение невозможно!

en: Category Deleted
ru: Категория удалена

en: Category Type:
ru: Тип категории:

en: Category code
ru: Код категории

en: Category code:
ru: Код категории:

en: Category type:
ru: Тип категории:

en: Category:
ru: Категория:

note: %1$s: TMPL_VAR name=categoryname %2$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Category: %s (%s)
ru: Категория: %s (%s)

en: Categorycode
ru: Код_категории

en: Celesta
ru: челеста

en: Cell value
ru: Значение ячейки

en: Centimetres
ru: сантиметры

note: INPUT type=button
en: Change
ru: Изменить

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Change framework:
ru: Сменить структуру:

en: Character encoding:
ru: Кодировка символов:

en: Charge
ru: Плата

en: Chat with Koha users and developers
ru: Общайтесь с пользователями и разработчиками Коха

en: Check In
ru: Возвращение

en: Check Out
ru: Выдача

en: Check for embedded item record data?
ru: Проверять данные записи относительно встроенных единиц?

en: Check in
ru: Возвращение

en: Check out to:
ru: Выдать, кому:

en: Check that your database is running.
ru: Проверьте, что Ваша база данных работающая.

en: Check the hostname setting in
ru: Проверьте, правильно ли указано название сервера в

en: Check your database settings in
ru: Проверьте параметры настройки относительно Вашей базы данных в файле

en: Checked Out
ru: Выдано

note: %1$s: TMPL_VAR name=onloancount
en: Checked out (%s),
ru: Выдано (%s),

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname %3$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: Checking out to %s %s (%s)
ru: Выдача посетителю %s %s (%s)

en: Checkout History
ru: История выдач

en: Checkout history
ru: История выдач

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Checkout history for %s
ru: История выдач для %s

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition.
ru: Проверка МАРК-структуры. Если Вы изменяете Вашу библиографическую МАРК-структуру, то желательно, чтобы Вы использовали этот инструмент для проверки ошибок в Ваших определениях.

en: Child
ru: Ребенок

en: Child Patrons: a patron category that has a &quot;guarantor&quot;.
ru: Детские посетители: категория посетителя, который имеет „поручителя”.

en: Choice
ru: Выбор

en: Choose
ru: Выбрать

en: Choose Adult category
ru: Выбрать категорию совершеннолетнего

en: Choose File to browse.
ru: Выберите файл для рассмотрения.

en: Choose a network printer:
ru: Выбираем сетевой принтер:

en: Choose indexing engine
ru: Выберите механизм индексации

en: Choose library:
ru: Вибираем библиотеку:

en: Choose list
ru: Избираем список

en: Circulation
ru: Оборот

en: Circulation Help
ru: Помощь по оборотам

en: Circulation History
ru: История оборота

en: Circulation Reports
ru: Отчеты относительно оборота

en: Circulation is where items are check out and in to patrons. Some libraries use different nomeclature for these functions.
ru: Оборот заключается в том, что экземпляры выдаются на руки читателям и возвращаются от них. Некоторые библиотеки используют разные наименования для этих функций.

en: Cities
ru: Города

en: Cities &rsaquo;
ru: Города &rsaquo;

en: Cities &rsaquo; Confirm Deletion of City
ru: Города &rsaquo; Подтверждение удаления города

en: Cities and Towns
ru: Города и поселки

en: Cities and towns
ru: Города и поселки

en: City ID
ru: Идент.города

en: City ID:
ru: Идент.города:

en: City Search:
ru: Искать город:

en: City id
ru: Идент.города

en: City name
ru: Наименование города

en: City name:
ru: Наименование  города:

en: City zipcode
ru: Индекс города

en: City zipcode:
ru: Индекс города:

en: City, State:
ru: Город, область:

en: Clarinette
ru: кларнет

en: Clarinette basse
ru: басс–кларнет

en: Class
ru: Класс

en: Clavecin
ru: клавесин

en: Clavicorde
ru: клавикорд

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear All
ru: Очистить всё

note: INPUT type=reset
en: Clear All Fields
ru: Очистить все поля

en: Click 'New Authority Framework'
ru: Нажмите „Новая структура авторитетного источника”.

en: Click 'New City'
ru: Нажмите "Новый город"

en: Click 'New order'
ru: Нажмите 'Новый заказ'

en: Click 'Patron attribute types'
ru: Нажмите "Виды атрибутов посетителя"

en: Click 'Save'
ru: Нажмите „Сохранить”

en: Click 'Submit'
ru: Нажмите „Утвердить”

en: Click Next to continue
ru: Щелкните по кнопке 'следующие', чтобы продолжить

en: Click on &ldquo;Lists&rdquo; (You should see a list of shelves that have already been created)
ru: Щелкните на &ldquo;списки&rdquo; (Вы увидете список уже созданных полок)

en: Click on Finish to complete and load the Koha Staff Interface.
ru: Щелкните на 'завершение', чтобы закончить и загрузить интерфейс библиотекаря.

en: Click the 'Create manual invoice' tab
ru: Щёлкните на вкладку 'Выставить ручной счет'

en: Click the 'Delete' button to remove the current image.
ru: Для удаления текущего изображения щелкните на кнопку 'Удалить'.

en: Click the 'Receive Parcel' button
ru: Нажмите „Получить посылку”.

en: Close
ru: Закрыть

note: INPUT type=button
en: Close Help Window
ru: Закрыть окно справки

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Code
ru: Код

en: Code date publication
ru: Код отношения лица, указанного в поле, к созданию документа, который каталогизируется

en: Code reverse
ru: Код, обратный

en: Code:
ru: Код:

en: Coded Fields
ru: Кодированные поля

en: Coded information filters
ru: Фильтры кодированных данных

en: Collection
ru: Собрание

en: Collection:
ru: Собрание:

en: Column
ru: Столбец

en: Columns
ru: Столбцы

en: Comments
ru: Коментарии

en: Comments/Reviews
ru: Коментарии/рецензии

en: Commited budget
ru: объединенные расходы

en: Compact view
ru: Компактный вид

en: Complete the information in the right area.
ru: Заполните информацию в нужном месте.

en: Completed import of records
ru: Импорт записей завершен

note: IMG
en: Computer Files
ru: Компютерные файлы

note: LABEL
en: Computer files, Data, Software
ru: Компютерные файлы, данные, програмное обеспечение

en: Comtd
ru: Занято

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
ru: С конфигурацией все в порядке, нет ошибок в Вашей таблице МАРК-параметров

en: Configure these parameters in the order they appear.
ru: Настраивайте эти параметры в порядке их появления.

en: Confirm Deletion
ru: Подтвердить удаление

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Confirm Deletion of %s?
ru: Подтвердите удаление %s?

note: %1$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Confirm Deletion of Category %s
ru: Подтвердите удаление категории %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Confirm Deletion of Category '%s'
ru: Подтвердите удаление категории '%s'

note: %1$s: TMPL_VAR name=bookfundid
en: Confirm Deletion of Fund <em>%s</em>
ru: Подтвердите удаление статьи расходов <em>%s</em>

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=tagsubfield
en: Confirm Deletion of Subfield %s?
ru: Подтверждаете удаление подполя %s?

en: Confirm Deletion of Tag
ru: Подтвердите удаление признака

en: Confirm Deletion of authority structure definition for
ru: Подтвердить удаление определения структуры авторитетного источника —

en: Confirm delete:
ru: Подтвердите удаление:

note: %1$s: TMPL_VAR name=branchname %2$s: TMPL_VAR name=branchcode
en: Confirm deletion of %s (%s)?
ru: Подтвердите удаление %s (%s)?

en: Confirm deletion of patron attribute type
ru: Подтвердите удаление вида атрибута посетителя

en: Confirm deletion of record matching rule
ru: Подтвердите удаление  правила соответствия записей

en: Congratulations, Installation complete
ru: Поздравления, установка завершена

en: Connection established.
ru: Связь установлена.

en: Constraints
ru: Указания

en: Contact
ru: Данные для связи

en: Contact Name
ru: Ответственное лицо

en: Contact note:
ru: Примечание о контакте:

en: Content
ru: Содержание

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: Contents of <i>%s</i>
ru: Содержание <i>"%s"</i>

en: Continue to log in to Koha
ru: Продолжаем и входим в Коха

en: Continuo
ru: бассо континуо

en: Contrebasse
ru: контрабас

en: Copy No.
ru: Инвентарный номер

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Copyright Date:
ru: Дата авторского права:

en: Copyright:
ru: Авторские права:

en: Copyrightdate
ru: Дата авторского права

en: Cor
ru: валторна

en: Cor anglais
ru: английский рожок

en: Cornet a piston
ru: корнет

note: %1$s: TMPL_VAR name=duplicate_value %2$s: TMPL_VAR name=duplicate_category
en: Could not add value &quot;%s&quot; for category &quot;%s&quot; &mdash; value already present.
ru: Невозможно добавить значение &quot;%s&quot; для категории &quot;%s&quot; &mdash; значение уже существует.

en: Create
ru: Создать

en: Create Authority Types
ru: Создание типов авторитетных источников

en: Create Biblio
ru: Создание библиографической записи

en: Create Manual Credit
ru: Записать ручной кредит

en: Create Manual Invoice
ru: Выставить ручной счёт

en: Create a new List
ru: Создаем новый список

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions).
ru: Создавайте и управляйте структурами авторитетных источников, которые определяют характеристики Ваших МАРК-записей (определение полей и подполей).

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions). To create a new framework...
ru: Создавайте и управляйте структурами авторитетных источников, которые определяют характеристики Ваших МАРК-записей (определение полей и подполей). Чтобы создать новую структуру ...

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor.
ru: Создание и управление библиографическими структурами, которые определяют характеристики Ваших МАРК-записей (определение полей и подполей) а также шаблоны для МАРК-редактора.

note: %1$s: TMPL_VAR name=authtypecode
en: Create authority framework for %s using
ru: Создание структуры авторитетных значений для %s используя

note: %1$s: TMPL_VAR name=frameworkcode %2$s: TMPL_VAR name=frameworktext
en: Create framework for %s (%s) using
ru: Создать структуру для %s (%s) используя

en: Create manual credit
ru: Записать ручной кредит

en: Create manual invoice
ru: Выставить ручной счёт

en: Created by
ru: Создано

en: Creating a Printer Profile
ru: Создание профиля принтера

en: Creating a vendor
ru: Создание записи о поставщике

en: Creation&nbsp;Date
ru: Дата&nbsp;создания

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
ru: Лицензия Creative Commons Attribution версии 2.5

en: Credit
ru: Кредит

en: Credit Type:
ru: Тип кредита:

en: Credits
ru: Кредиты

en: Credits:
ru: Кредиты:

en: Currencies
ru: Денежные единицы

en: Currencies administration
ru: Управление денежными единицами

en: Currencies and Exchange Rates
ru: Денежые единицы и обменные курсы

en: Currencies and exchange rates
ru: Денежые единицы и обменные курсы

en: Currency
ru: Денежная единица

en: D&aelig;nsk (Danish)
ru: D&aelig;nsk (датский язык)

en: DVD video / Videodisc
ru: DVD видео / видеодиск

en: Daily
ru: ежедневно

en: Damaged Status:
ru: Состояние повреждения:

en: Daniel Holth
ru: Даниил Холт {Daniel Holth}

en: Data Deleted
ru: Данные удалены

en: Data Recorded
ru: Данные сохранены

en: Data deleted
ru: Данные удалены

en: Data error
ru: Ошибка данных

en: Data recorded
ru: Данные сохранены

en: Database
ru: База данных

en: Database settings:
ru: Настройка базы данных:

en: Database tables created
ru: Созданны таблицы в базе данных

en: Database:
ru: База данных:

en: Date
ru: Дата

en: Date Due
ru: Дата возвращения

en: Date Received
ru: Дата получения

en: Date Received reverse
ru: Дата получения, обратно

en: Date due
ru: Дата возвращения

en: Date of Birth
ru: Дата рождения

en: Date of birth
ru: Дата рождения

en: Date of birth is invalid.
ru: Дата рождения неверна.

en: Date of birth:
ru: Дата рождения:

en: Date of transfer
ru: Дата перемещения

en: Date/Time
ru: Дата/время

en: Date/time
ru: Дата/время

en: Date:
ru: Дата:

en: David Strainchamps
ru: Давид Стрейнчемпс {David Strainchamps}

en: Day
ru: День

en: Day name
ru: Название дня

en: Day of week
ru: День недели

en: Day:
ru: День:

en: De Lisle
ru: Де Лисле

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName %2$s: TMPL_VAR name=title
en: Dear %s user, You have suggested that the library acquire %s
ru: Уважаемый %s посетитель, Вы предложили, чтобы библиотека приобрела %s

en: Decametres
ru: декаметры

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: December
ru: Декабрь

en: Decimetres
ru: дециметры

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Framework
ru: Структура по умолчанию

en: Default framework
ru: Структура по умолчанию

en: Default value:
ru: Значение по умолчанию:

en: Default values
ru: Значения по умолчанию

en: Define a Layout Template
ru: Определение шаблона компоновки

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and biblio MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
ru: Определите типы авторитетных источников, потом постройте МАРК-структуру авторитетных источников таким же образом как Вы означали типы_единиц и теги МАРК-структуры библиотечной записи. Значениями авторитетных источников руководят плагины.

en: Define cities and towns that your patrons live in.
ru: Определение городов и поселков, в которых живут Ваши посетители.

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions.
ru: Установка денежных единиц и обменных курсов, необходимых для поступлений.

en: Define days when the library is closed
ru: Определение дней когда библиотека закрыта

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
ru: Определение расширенных атрибутов (идентификаторов и статистических категорий) для записей посетителей

en: Define patron categories.
ru: Определение категорий посетителей.

en: Define road types (street, avenue, way, etc.). Road types display as authorized values when adding/editing patrons and can be used in geographic statistics.
ru: Определение типов дорог (улица, проспект, путь, и т.п.). Тип дорог отображаются как авторитетные значения при добавлении/редактировании посетителей и может использоваться для географической статистики.

en: Define the currencies you deal with here.
ru: Определите валюты, с которыми Вы имеете здесь дело.

en: Define the holidays for :
ru: Определяем праздники для подразделения:

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records. Note that the mapping can be defined through MARC Bibliographic Framework. This tool is just a shortcut to speed up linkage.
ru: Определение отображения между транзакционной базой данных (SQL) Коха и библиографическими МАРК-записями. Заметьте, что отображение также означаеться с помощью библиографической МАРК-структури. Этот инструмент является в сущности лишь ярлыком для ускорения связывания.

en: Defines the Z39.50 servers you want Koha to search.
ru: Определяются Z39.50-сервера, по каким Коха будет искать.

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Budget?
ru: Удалить расход?

note: %1$s: TMPL_VAR name=city_name
en: Delete City "%s?"
ru: Удалить город "%s?"

note: INPUT type=submit
en: Delete Library
ru: Удалить библиотеку

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete List
ru: Удалить список

note: SCRIPT
en: Delete Record
ru: Удалить запись

en: Delete Stop Word
ru: Удалить несущественное слово

en: Delete Subfield
ru: Удалить подполе

note: %1$s: TMPL_VAR name=frameworktext %2$s: TMPL_VAR name=frameworkcode
en: Delete framework for %s (%s)?
ru: Удаляем структуру для %s (%s)?

note: INPUT type=submit
en: Delete patron attribute type
ru: Удалить вид атрибута посетителя

note: INPUT type=submit
en: Delete record matching rule
ru: Удалить правило соответствия записей

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
ru: Удалить отмеченное

note: INPUT type=submit
en: Delete this Category
ru: Удалить эту категорию

note: INPUT type=submit
en: Delete this Printer
ru: Удалить этот принтер

note: INPUT type=submit
en: Delete this Server
ru: Удалить этот сервер

note: INPUT type=submit
en: Delete this budget
ru: Удалить этот расход

en: Delete this holiday
ru: Удалить этот праздник

en: Delete?
ru: Удалить?

note: %1$s: TMPL_VAR name=deleted_attribute_type
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
ru: Удален вид атрибута посетителя &quot;%s&quot;

note: %1$s: TMPL_VAR name=deleted_matching_rule
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
ru: Удалено правило соответствия записей &quot;%s&quot;

en: Description
ru: Описание

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
ru: Отсутствует описание

en: Description of charges
ru: Описание взысканий

en: Description:
ru: Описание:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=liblibrarian
en: Description: %s
ru: Описание: %s

en: Descriptions
ru: Описания

en: Details
ru: Подробности

en: Deutsch (German)
ru: Deutsch (немецкий язык)

en: Dewey:
ru: Индекс Дьюи (ДДК):

en: Dictionaries
ru: Словари

en: Dictionary
ru: Словарь

en: Did you mean:
ru: Вы имели в виду:

en: Digests only?
ru: Лишь дайджесты?

en: Dimensions:
ru: Размеры:

en: Discographies
ru: дискография

en: Discount
ru: Учётный процент

en: Display Location
ru: Место вывода

en: Display Location:
ru: Место вывода:

en: Display only used Tags/Subfields
ru: Показывать лишь используемые признаки и подполя

en: Do I have to &quot;Close&quot; a Basket?
ru: Нужно ли &quot;закрывать&quot; корзину?

note: INPUT type=submit
en: Do Not Delete
ru: Не удалять

note: INPUT type=submit
en: Do not Delete
ru: Не удалять

en: Do not expect to have every Koha table.column mapped to a MARC subfield. Some (such as biblionumber, biblioitemnumber, and itemnumber) are values generated by Koha and will probably be automatically mapped. Others are flags which are set in the course of normal circulation activities and will contain information that is not part of your MARC record.
ru: Не ожидайте иметь соответствие каждого столбца из таблицы Коха к МАРК-подполю. Некоторые значения (как например номер_библиографичесской_записи {biblionumber}, biblioitemnumber и itemnumber) порождаются Коха и, вероятно, будут иметь соответствие автоматически. Другие - отметки, которые установлены в ходе нормальной оборотной деятельности и содержат информацию, которая не является частью Вашей МАРК-записи.

en: Do not look for matching records
ru: Не искать соответствия записей

en: Document Type:
ru: Тип документа:

en: Does not provide a public (external) z3950 server
ru: Не обеспечивает общественный (внешний) сервер z39-50

en: Dorian Meid (German translation)
ru: Дориан Мейд {Dorian Meid} (перевод на немецкий язык)

en: Due Date
ru: Дата возвращения

en: Duplicate Record
ru: Сдублировать запись

note: %1$s: TMPL_VAR name=duplicateauthvalue
en: Duplicate suspected with <a1>%s</a>
ru: Есть подозрение на дублирование из <a1>%s</a>

note: %1$s: TMPL_VAR name=failed_ok
en: ERROR: Failed to approve term (%s).
ru: ОШИБКА: Неудалось одобрить терм (%s).

note: %1$s: TMPL_VAR name=failed_rej
en: ERROR: Failed to reject term (%s).
ru: ОШИБКА: Неудалось отклонить терм (%s).

en: ERROR: No barcode given.
ru: ОШИБКА: штрих-код не задан.

note: %1$s: TMPL_VAR name=failgetitem
en: ERROR: No item found with barcode %s.
ru: ОШИБКА: не найдено экземпляров с штрих-кодом %s.

en: ERROR: No shelfnumber given.
ru: ОШИБКА: номер полки не задан.

note: %1$s: TMPL_VAR name=nopermission
en: ERROR: You do not have adequate permission for that action on list %s.
ru: ОШИБКА: Вы не имеете достаточного разрешения для этого действия над списком %s.

en: Each time you add a new item, the
ru: Каждый раз как Вы добавляете новый экземпляр,

en: Eckert
ru: Еккерта

en: Ed Summers (Some code and Perl packages like MARC::Record)
ru: Эд Саммерс {Ed Summers} (некоторый код и Perl-пакеты такие как MARC::Record)

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit Bibliographic Record
ru: Правка библиографической записи

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit Items
ru: Править экземпляры

en: Edit Label Template
ru: Правим шаблон наклейки

en: Edit List
ru: Правка списка

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: Edit List <i>%s</i>
ru: Правим список <i>"%s"</i>

en: Edit MARC subfields constraints
ru: Правка указаний на МАРК-подполя

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield %2$s: TMPL_VAR name=authtypecode
en: Edit MARC subfields constraints for field %s authority %s
ru: Правим указания на МАРК-подполя для поля %s авторитетного источника %s

en: Edit News Item
ru: Правка новости

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit Record
ru: Править запись

note: INPUT type=submit
en: Edit Subfields
ru: Редактировать подполя

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit as New (Duplicate)
ru: Править как новый (сдублировать)

en: Edit biblio
ru: Правка библиографической записи

note: INPUT type=submit
en: Edit help
ru: Править справку

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
ru: Редактировать подполя

en: Edit this holiday
ru: Правим этот праздник

en: Editing the SubFields from the MARC tag structure page is very time-consuming, but also very important; be sure to click the subfield link for each tag in your MARC tag structure.
ru: Редактирование подполей на странице МАРК-структуры признаков забирает очень много времени, но и очень важно; не забывайте, чтобы щёлкнуть на ссылку подполя для каждого признака в Вашей МАРК-структуре признаков.

en: Editions
ru: Издания

en: Editor:
ru: Редактор:

en: Either search by title or ISBN or click 'Receive order' next to the item you'd like to mark as received
ru: Осуществите поиск за названием или же номером ISBN, или нажмите 'Получить заказ'  рядом с экземпляром, который Вы хотите отметить как полученный.

en: Email (home):
ru: Электронная почта (дом.):

en: Email (work):
ru: Электронная почта (раб.):

en: Email:
ru: Электронная почта:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=contemail
en: Email: %s
ru: Электронная почта: %s

en: End date
ru: Конечная дата

note: %1$s: TMPL_VAR name=dateformat
en: End date (%s):
ru: Конечная дата (%s):

en: End date:
ru: Конечная дата:

en: Enfants
ru: детский хор

en: English
ru: English (английский язык)

en: Enhanced Content
ru: Расширенное содержимое

en: Enhanced Content:
ru: Расширенное содержимое:

note: A
en: Enhanced content settings
ru: Настройки расширенного содержимого

en: Enrollment Fee and Reserve Fee
ru: Плата за регистрацию и за резервирование

en: Enrollment Fee and Reserve Fee (if any) should be entered either as whole numbers or with (up to) six decimal places, with no currency notation (e.g. &quot;1.250000&quot; instead of &quot;$1.25&quot;).
ru: Денежный регистрационный сбор и плату за резервирование (если таковые имеются) нужно ввести или, как целые числа, или с шестью десятичным позициями, без изображения знака валюты (например "1.250000" вместо "1.25 руб.").

en: Enrollment Period (months)
ru: Регистрационный период (месяцы)

en: Enrollment fee:
ru: Плата за регистрацию:

en: Enrollment period is a number indicating the length in months of a patron enrollment. If enrollments never expire, set this to an impossibly high number ( &gt;= 99).
ru: Регистрационный период - количество (в месяцах) времени с момента регистрации читателя. Если регистрация не имеет срока действия, настройте ее на невероятно большое значение (&gt;= 99).

en: Enrollment period:
ru: Регистрационный период:

en: Enter additional infomration for your vendor
ru: Введите дополнительную информацию о поставщике.

en: Enter barcode:
ru: Вводим штрих-код:

en: Enter item barcode:
ru: Вводим штрих-код единицы:

en: Enter patron card number or partial name:
ru: Ввести номер билета посетителя или часть фамилии:

en: Enter search keywords:
ru: Ввести ключевые слова для поиска:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
ru: Введите поисковые термины

en: Enter the city or town name and the zipcode
ru: Введите название города или посёлка а также почтовый индекс.

en: Enter the contact information for your vendor
ru: Введите контактную информацию о поставщике

en: Enter the invoice number is 'Vendor invoice' and the shipment date in 'Shipment date'
ru: Введите номер счета/накладной продавца ('счет/накладная поставщика') и дату отгрузки в 'дате отгрузки'.

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
ru: Введите термины, которые Вы желаете найти.

en: Error 400
ru: Ошибка 400

en: Error 401
ru: Ошибка 401

en: Error 402
ru: Ошибка 402

en: Error 403
ru: Ошибка 403

en: Error 404
ru: Ошибка 404

en: Error 405
ru: Ошибка 405

en: Error 500
ru: Ошибка 500

en: Error saving item
ru: Ошибка сохранения единицы

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Esiee School (Jérome Vizcaino, Michel Lerenard, Pierre Cauchois)
ru: Школа Эсии {Esiee} (Джером Вискано {Jérome Vizcaino}, Мишель Леренард {Michel Lerenard}, Пиерр Кошуа {Pierre Cauchois})

en: Espa&ntilde;ol (Spanish)
ru: Espa&ntilde;ol (испанский язык)

en: Espa&ntilde;ol (Spanish, Venezuela)
ru: Espa&ntilde;ol (испанский язык, Венесуэла)

en: Ethnicity notes:
ru: Примечания относительно этнической принадлежности:

en: Ethnicity:
ru: Этническая принадлежность:

en: Ethnique
ru: народный оркестр {ot}; народные ударные инструменты {pt}; народные струнные смычковые инструменты {st}; народные клавишные инструменты {kt}; народный голос {vt}; народный струнный щипковый инструмент {tt}; народный деревянный духовой инструмент {wt}

en: Ethniques
ru: народные (медные духовые инструменты) {bt}; народный хор {ct}

en: Everything went OK, update done.
ru: Все прошло хорошо, обновление сделано.

en: Example MARC21 Subject Headings Authority
ru: Пример MARC21 Авторитетный источник тематического заглавия

en: Exchange Rates (optional)-
ru: Обменные курсы (необязательно) -

en: Exchange rates
ru: Обменные курсы

en: Existing holds
ru: Существующие резервирования

en: Expiration Date
ru: Дата истечения

en: Expiration date
ru: Дата истечения

en: Expiration date:
ru: Дата истечения:

en: Expiration&nbsp;Date
ru: Дата&nbsp;истечения

en: Expiration:
ru: Срок действия:

en: Expires on
ru: Истекает на

en: Expiry date (leave blank for auto calc)
ru: Дата истечения строка (для авто-вычисления оставить пустым)

en: Explanation
ru: Описание

en: Explanation:
ru: Описание:

note: INPUT type=text name=basename
en: Export
ru: Экспортировать

en: Export bibliographic and holdings
ru: Экспорт библиографических записей и единиц хранения

en: Export bibliographic and holdings data
ru: Экспортирование библиографической информации и данных про единицы хранения

en: Export bibs/holdings
ru: Экспорт библ./ед.хр.

en: Failed to apply different matching rule
ru: Не удалось применить другое правило соответствия

en: FamFamFam Site
ru: Сайт FamFamFam

en: Famfamfam iconset
ru: Набор значков Famfamfam

en: Famille de la guitare
ru: гитарные

en: Famille du luth
ru: лютневые

en: Fanfare
ru: ансамбль

en: Fax
ru: Факс

en: Fax:
ru: Факс:

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=booksellerfax
en: Fax: %s
ru: Факс: %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: February
ru: Февраль

en: Female
ru: Женщина

en: Femmes
ru: женский хор

en: Feschrift Ind.
ru: Литературный жанр

en: Fiction
ru: художественная проза, беллетристика

en: File format:
ru: Формат файла:

en: File name
ru: Имя файла

en: File name:
ru: Имя файла:

en: Fill in the fields for your order.
ru: Заполните соответствующие поля для осуществления заказа.

en: Fill in the fields that describe your new authority type
ru: Заполните поля, которые описывают Ваш новый тип авторитетного источника.

en: Filmographies
ru: фильмографии

note: INPUT type=submit
en: Filter
ru: Фильтр

en: Filtered on
ru: Фильтруется на

en: Filters
ru: Фильтры

en: Fine
ru: Пеня

en: Fines
ru: Пеня

en: Fines &amp; Charges
ru: Пеня и сплаты

note: INPUT type=submit
en: Finish
ru: Завершение

en: First issue publication date:
ru: Дата публикации первого выпуска:

en: First name:
ru: Имя:

en: First, you need to browse your computer to find the MARC record that you grabbed for your item. Click on
ru: Сначала, Вам нужно пересмотреть Ваш компьютер, чтобы найти МАРК-записи, которые Вы накопили для Ваших единиц. Щёлкните на

en: Firstname
ru: Имя

en: Fix Itemtype
ru: Установить тип экземпляра

en: Float
ru: Число с плавающей запятой

en: Florian Bischof
ru: Флориан Бишоф {Florian Bischof}

en: Flute a bec
ru: рекордер (старинная флейта)

en: Flute traversiere
ru: флейта

en: For each copy you will need to set that Item Barcode, Home Library and Item Type.
ru: Для каждого отдельного экземпляра необходимо будет настроить штрих код, информацию о месте нахождения и его тип.

en: For each item you will need to check the following:
ru: Для каждого экземпляра необходимо проверить следующее:

en: For each subfield you can set :
ru: Для каждого подполя Вы можете установить:

en: Forgiven
ru: Прощено

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
ru: Форма не принята через следующую(ие) проблему(ы)

en: Format
ru: Формат

en: Framework
ru: Структура

en: Framework Code
ru: Код структуры

note: SCRIPT
en: Framework code missing
ru: Не задан код структуры

en: Framework name, then go to MARC biblio to set MARC editor parameters
ru: Название структуры, затем перейдите к библиографической МАРК-записи, чтобы установить параметры МАРК-редактора.

en: Fran&ccedil;ais (French)
ru: Fran&ccedil;ais (французский язык)

en: Francisco M. Marzoa Alonso
ru: Франциско М. Марсоа Алонсо {Francisco M. Marzoa Alonso}

en: Free
ru: Открытая

en: Frequency
ru: Частота

en: Frequency (*):
ru: Частота (*):

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
ru: Пятница

en: From
ru: от

note: For the first occurrence, %1$S: type=text name=Filter
en: From %S
ru: от %S

en: From A Suggestion -
ru: Из предложения -

en: From a Suggestion
ru: Из предложения

en: From a new (empty) record -
ru: Из новой (пустой) записи -

en: From an existing record -
ru: Из существующей записи -

en: From the following screen you can alter fields, subfields and add additional tags
ru: На экране что появится Вы сможете изменять поля, подполя и дополнительные признаки.

en: From:
ru: от:

en: Fullfilled
ru: Полностью заполнено

en: Fund
ru: Статья расходов

en: Fund Administration
ru: Управление статьями расходов

en: Fund added
ru: Статью расходов добавлено

en: Fund modified
ru: Статья расходов изменена

en: Fund:
ru: Статья расходов:

en: Funds and Budgets
ru: Статьи расходов и суммы расходов

en: Funds and budgets
ru: Статьи расходов и суммы расходов

en: Funds and budgets administration
ru: Управление статьями расходов и суммами расходов

en: Funds and budgets administration for acquisitions.
ru: Управление статьями расходов и суммами расходов для поступлений.

en: GST
ru: НДС

note: %1$s: TMPL_VAR name=gist_rate
en: GST (%s)
ru: НДС (%s)

en: GST Registered
ru: Учитывается НДС

en: GST:
ru: НДС:

en: Galego (Galician)
ru: Galego (галисский язык)

en: Gall
ru: Голла

en: Gap between Columns:
ru: Пропуск между столбцами:

en: Gap between Rows:
ru: Пропуск между строчками:

en: Gauss
ru: Гаусса

en: Get there: Patrons &gt; Patron Record &gt; More &gt; Set Permissions
ru: Чтобы добраться туда: Посетители &gt; Запись о посетителе &gt; Больше &gt; Установить привилегии

en: Glen Stewart
ru: Глен Стюарт {Glen Stewart}

en: Global system preferences
ru: Общие параметры системы

en: Globe
ru: глобус

note: INPUT type=submit
en: Go
ru: Вперёд

en: Go to <a1>original authority</a>
ru: Перейти до <a1>оригинального авторитетного источника</a>

en: Go to the 'Administration' module.
ru: Перейдите к модулю „Управление”.

en: Grand ensemble - orchestre de cuivres
ru: медный духовой оркестр (с ударными или без ударных)

en: Group Maintenance
ru: Обслуживание группы

en: Group(s):
ru: Группа(ы):

en: Group:
ru: Группа:

en: Groups of Libraries
ru: Группы библиотек

en: Guarantees:
ru: Гарантии:

en: Guarantor Information
ru: Данные о поручителе

en: Guarantor:
ru: Поручитель:

en: HELP
ru: СПРАВКА

en: Harpe
ru: арфа

en: Hasn't been tested with data sets larger than 100,000 records
ru: Обстоятельно не проверено с наборами данных, большими чем 100 000 записей

en: Hautbois
ru: гобой

en: Haute contre
ru: контр–тенор

en: Heading Ascendant
ru: заглавия по возрастанию

en: Heading Descendant
ru: заглавия по спаданию

en: Help
ru: Справка

en: Hemisphere:
ru: Полушарие/полусфера:

en: Here are some other suggestions:
ru: Вот - некоторые другие предложения:

en: Here you should list all of the words you wish Koha to ignore when performing catalog searches or building the keyword index.
ru: Здесь Вы должны составить список всех слов, которые хотите, чтобы Коха игнорировала, выполняя поиск в каталоге или строя индекс ключевых слов.

en: Hint:
ru: Подсказка:

en: History
ru: История

en: Hold
ru: Резервирование

en: Hold Date
ru: Дата резервирования

en: Hold date
ru: Дата резервирования

en: Hold details
ru: Подробности резервирования

en: Holdingbranch
ru: Подразделение-фондодержатель

en: Holdings
ru: Экземпляры

en: Holds waiting:
ru: Резервирования, которые ожидают:

en: Holiday exception
ru: Исключение праздника

en: Holidays Calendar Help
ru: Справка для календаря праздников

en: Home
ru: Начало

en: Home Library
ru: Исходная библиотека

en: Home Library:
ru: Исходная библиотека:

en: Home library:
ru: Исходная библиотека:

en: Home:
ru: Начало:

en: Hommes
ru: мужской хор

en: Horowhenua Library Trust
ru: Библиотечный союз Хороуенуа

en: Hostname:
ru: Название сервера:

en: How do I add Items to an Order?
ru: Как прибавить экземпляр к заказу?

en: How do I receive items that have arrived?
ru: Как получить экземпляры, которые поступили?

en: How do I receive multiple identical items?
ru: Как получить большое количество копий одинакового экземпляра?

en: How to add a new bibliographic record?
ru: Как добавить новую библиографическую запись?

en: How to add new items to a record?
ru: Как добавить новые единицы к записи?

en: How to configure Koha?
ru: Как настроить Коха?

en: How to edit a bibliographic record?
ru: Как править библиотечную запись?

en: How to place an order?
ru: Как разместить  заказ?

en: How to post a News Item?
ru: Как вывесить новость?

en: Hrvatski (Croatian)
ru: Hrvatski (хорватский язык)

en: I can log in, what is next?
ru: Я могу войти в систему, и что дальше?

en: I encountered some problems.
ru: Я столкнулся с некоторыми проблемами.

en: IMPORTANT
ru: ВАЖНОЕ ЗАМЕЧАНИЕ

en: IMPORTANT NOTE : the z3950search will NOT work until your system administrator has not activated the z3950 client daemon on your server. The daemon is in KohaDirectory/script/z3950daemon. It should be added to rc.d to be launched during server boot.
ru: ВАЖНОЕ ЗАМЕЧАНИЕ: z3950-поиск не будет работать, пока Ваш администратор системы не активизировал клиентского z3950-демона на Вашем сервере. Демон находится в КохаПапкаscript/z3950daemon. Это нужно прибавить к rc.d, какой запускается во время запуска сервера.

en: IMPORTANT NOTE Online Help is overwritten during a Koha Upgrade.
ru: ВАЖНОЕ ЗАМЕЧАНИЕ: интерактивная справка перезаписывается во время обновления Коха.

en: IP address change
ru: IP адрес изменился

en: IP address has changed, please log in again
ru: IP адрес изменился, пожалуйста ввойдите снова

en: Icon
ru: Значок

en: If 'no results found', click on 'New Vendor'.
ru: Если поиск не дал результата, нажмите „Создать нового поставщика”.

en: If a cardnumber exists in the table, you can choose whether to ignore the new one or overwrite the old one.
ru: Если номер билета уже существует в таблице, Вы можете выбрать, пренебрегать ли новой записью или записать поверх старой.

en: If making purchases in overseas currency, the exchange rate will need to be set realtive to your local currency. Remember that your local currency should be set to 1.00
ru: Для осуществления закупки в иностранной валюте, необходимо установить курс обмена, который отвечает местной валюте. Ваша местная валюта должна быть указана в размере 1.00.

en: If this is your first time logging into Koha, you should now got to Koha Administration and setup all system parameters, especially Patron Categories.
ru: Если Вы входите в Коха впервые, Вам нужно зайти в раздел "Управление Коха" и настроить все системные параметры, особенно категории посетителей.

en: If this page does not redirect in 5 seconds, click <a1>here</a>.
ru: Если эта страница не перейдет на другую через 5 секунд, тогда щелкните <a1>сдесь</a>.

en: If using multiple currencies you will need to pick which currency the totals are in when listed by the vendor and on the invoice.
ru: Если Вы используете много валют, то нужно выбрать в которой из их будет вестись общий подсчет, как относительно цены от поставщиков, так и на счете.

en: If you are CERTAIN that you will never use a MARC tag, then you can delete it, but since this will not result in any appreciable improvement in performance, it is probably better to leave it. There will be tags you want to add, however. If you are using older MARC tags that are not in the list of tags supplied with Koha, then use the MARC tag structure administration page to add them. Similarly, you will probably need to add the holdings tag you currently use, or at least check the subfield structure of the 852 tag if you use it for holdings.
ru: Если Вы УВЕРЕНЫ, что никогда не будете использовать МАРК-признак, то можете удалить его, но если это не будет приводить к ощутимому совершенствованию в работе, то, вероятно, лучшее оставить его. Могут также быть признаки, какие Вы захотите прибавить. Если Вы используете старшие МАРК-признаки, которые не есть в списке признаков, которые идут с Коха, то используйте страницу управления МАРК-структурой, чтобы прибавить их. Так же, Вам, вероятно, нужно будет прибавить признаки для единиц хранения, такие, какие Вы в настоящий момент будете использовать, или, как минимум, проверить структуру подполей 852-ого признака, если Вы используете его для хранения.

en: If you are done adding to that order, click the 'Close this basket' link
ru: Если на этом Вы заканчиваете с заказом, нажмите „Закрыть эту корзину”.

en: If you are going to be using a printer (or several printers) that are attached to your Koha server for producing statistical and operations reports, then you need to give each printer a name and tell Koha how to access it. You do this by telling Koha which print queue to use.
ru: Если Вы собираетесь использовать принтер (или несколько принтеров), прикрепленных к Вашему Коху-серверу для создания статистики и сообщениях об операциях, то Вам нужно предоставить каждому принтеру имя и сказать Коха, как обратиться к нему. Вы делаете это, указывая Коха какую очередь печати использовать.

en: If you are not sure what combination of system preferences to use, try using one of the sample profiles at install. Note: many preferences interact with each other. Turning on one system preference may require that others are also set.
ru: Если Вы не уверены какую комбинацию параметров системы использовать, попробуйте попользоваться одним из профилей – образцов при установке. Примечание: многие параметры взаимодействуют друг с другом. Таким образом, включение одних параметров может требовать включения других.

en: If you aren't sure if you've already imported a record, keep the radio button set to
ru: Если Вы не уверены, что Вы уже импортировали запись, удерживайте избирательную кнопку установленную в

en: If you have a login name and password for other Z39.50 servers, Koha will save your user ID and password in addition to the other information it needs to make a connection. (For anonymous servers, leave the userid and password fields blank.) The other fields on the form control whether or not the server is automatically searched when you request a Z39.50 search (put a "1" in the "Checked" field) and the order in which it is checked.
ru: Если Вы имеете имя (логин) и пароль к другим Z39.50-серверам, Коха сохранит Ваши идентификатор пользователя и пароль в добавление к другой информации, нужной, чтобы сделать связь. (Для анонимных серверов поля идентификатора пользователя и пароля остаются пустыми). Другие поля на форме указывают, действительно ли сервер автоматически обыскиивается при запросе Z39.50-поиска (поместите "1" в поле "Проверяется") и порядок, в котором это будет проверено.

en: If you have ordered multiple copies of the same item, then use the &quot;+&quot; to bring up another
ru: Если Вы заказали много копий одного и того же экземпляра, используйте "+", чтобы появилась

en: If you know that the item is not in the library already, then create a new record from scratch.
ru: если Вы знаете, что нет такого экземпляра в библиотеке - создайте новую запись начисто.

en: If you press the &quot;+&quot; by mistake, use the &quot;-&quot; button to remove the unwanted Item Details
ru: Если Вы нажали "+" ошибочно, используйте "-", чтобы изъять ненежные данные об экземпляре

en: If you want to create a new subscription, click the "Add subscription" button.
ru: Если Вы хотите создать новую подписку, нажмите на кнопку "Добавить подписку".

note: INPUT type=submit
en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Ignore and return to transfers:
ru: Игнорировать и вернуться к перемещениям:

en: Ignore this one, keep the existing one
ru: Игнорировать его, сохранив существующий.

en: Ignore this one, keep the existing one.
ru: Игнорировать его, сохранив существующий.

en: Illustration
ru: Иллюстрации

en: Import
ru: Импорт

en: Import into the borrowers table
ru: Импортирование в таблицу заемщиков

en: Import patron data
ru: Импортирование данных о посетителях

en: Import patrons
ru: Импорт посетителей

en: Import results :
ru: Результаты импорта:

en: In Koha this typically means that the Koha team is working on new features
ru: Для Коха это обычно значит, что группа Кохи работает над новыми возможностями

en: In the biblio framework, the reported tag
ru: В biblio-структуре, поставленный в известность признак

en: In this screen, you can see subscription detail, and modify it if you need.
ru: На этом экране Вы видите подробности подписки и можете изменить их, если Вам это нужно.

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=transfertfrom %2$s: TMPL_VAR name=transfertto %3$s: TMPL_VAR name=transfertwhen
en: In transit from %s, to %s, since %s
ru: В дороге от %s к %s, начиная с %s

en: Inactive
ru: Незадействовано

en: Include any notes that you may want to record for internal purposes.
ru: Здесь делается запись для внутреннего пользования.

en: Indexed in:
ru: Проиндексировано как:

en: Indexes
ru: указатели

en: Individual Libraries:
ru: Отдельные библиотеки:

en: Information
ru: Информация

en: Initial word
ru: Начальное слово

en: Initials:
ru: Инициалы:

en: Installation complete.
ru: Установка завершена.

en: Instruments ou voix dans un ensemble:
ru: Инструменты или голоса для ансамблей:

en: Insufficient privileges.
ru: Недостаточно привилегий.

en: Integer
ru: Целое число

en: Intranet:
ru: Интерфейс библиотекаря:

en: Invalid username or password
ru: Недействительное имя пользователя или пароль

en: Inventory/Stocktaking
ru: Имеющиеся фонды/инвентаризация

en: Inventory/stocktaking
ru: Имеющиеся фонды/инвентаризация

en: Invoice
ru: Накладная

en: Invoice Prices are
ru: В накладной цены в

en: Irregular
ru: нерегулярно

en: Irregularity:
ru: Нерегулярность:

en: Is a URL:
ru: Является URL-ссылкой:

en: Is a linking field : Select this if you want to use this field for linking other authorities to this authority. The kohafield should be set to auth_header.linkid in this subfield(preferred) or any other subfield in this field :
ru: Является соединительным полем: выберите это если Вы хотите использовать это поле для соединения других авторитетных источников с этим авторитетным источником. Koha-поле должно быть настроено как  auth_header.linkid в данном подполе (желательно) или же в любом другому подполе данного поля:

en: Is highly scalable (can scale to tens of millions of bibliographic records. Examples of Zebra Koha installations include: http://catalog.ccfls.org/cgi-bin/koha/opac-main.pl or http://www.mediathequeouestprovence.fr/)
ru: Является очень масштабируемой (может масштабироваться до десятков миллионов библиографических записей. Примеры установокZebra с Koha есть за ссылками: http://catalog.ccfls.org/cgi-bin/koha/opac-main.pl або http://www.mediathequeouestprovence.fr/)

note: %1$s: TMPL_VAR name=duplicatetitle
en: Is this a duplicate of <a1>%s</a>?
ru: Есть ли это дубликат <a1>%s</a>?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Issue
ru: Выдача

en: Issue date
ru: Дата выдачи

en: Issue number
ru: Номер выпуска

en: Issues count
ru: Количество выдач

en: Issues summary
ru: Отчет о выпусках

note: %1$s: TMPL_VAR name=histstartdate
en: It began on <b>%s</b> and is issued every <b>
ru: Это началось на <b>%s</b> и выпускается каждый <b>

note: %1$s: TMPL_VAR name=count
en: It has <b>%s</b> entries.
ru: Он содержит столько элементов: <b>%s</b>.

en: It is a good idea to be selective in choosing servers. Defining more than five or six checked servers may slow down your Z39.50 search results, even if they are queried all together.
ru: Хорошая идея иметь подборку в выборе серверов. Определяя более чем пять или шесть проверялных серверов Вы, возможно, замедлите Z39.50-поиски, даже если Они опрашиваются все вместе.

en: It is highly advisable that you get in the habit of checking the catalog first before placing an order for a new item. This saves unnecessary duplicate bibliographic records in your database and any need to merge/deduplicate records.
ru: Мы рекомендуем всегда сначала проверить каталог до того как размещать и осуществлять заказ нового экземпляра. Это убережет от ненужных повторов (дублирования) библиографических описаний и от любой потребности объединять запись.

en: Italiano (Italian)
ru: Italiano (итальянский язык)

en: Item
ru: Единица

note: %1$s: TMPL_VAR name=getTitleMessageIteminfo %2$s: TMPL_VAR name=ISSUED_TO_ANOTHER
en: Item ( %s ) checked out to %s. Check in and check out?
ru: Экземпляр ( %s ) на руках у %s. Оформить возвращение и выдачу?

en: Item Barcode
ru: Штрих-код экземпляра

en: Item Call Number
ru: Шифр для заказа экземпляра

en: Item Callnumber:
ru: Шифр для заказа экземпляра:

en: Item Count
ru: Количество единиц

en: Item Details
ru: Информация о экземплярах

en: Item Information
ru: Данные о экземпляре

en: Item Status
ru: Состояние единицы

en: Item Type
ru: Тип единицы хранения

en: Item Type:
ru: Тип единицы:

en: Item Types Administration
ru: Управление типами единиц

en: Item barcode:
ru: Штрих-код единицы:

en: Item has been withdrawn
ru: Экземпляр был изъят

note: %1$s: TMPL_VAR name=branchname %2$s: TMPL_VAR name=name %3$s: TMPL_VAR name=borrowernumber
en: Item is marked waiting at %s for %s (<a1>%s</a>).
ru: Единица обозначена как 'ожидающая' в %s для %s (<a1>%s</a>).

en: Item is withdrawn.
ru: Экземпляр изъят.

en: Item not for loan
ru: Экземпляр не для ссуды

en: Item tag
ru: Признак единицы

en: Item type
ru: Тип единицы хранения

en: Item type:
ru: Тип единицы хранения:

en: Item types management
ru: Управление типами единиц хранения

note: %1$s: TMPL_VAR name=wbrname
en: Item waiting at <b> %s</b>
ru: Экземпляр ожидает на <b> %s</b>

en: Item was lost, now found.
ru: Единица была потеряна, а теперь найденная.

en: Item(s)
ru: Экземпляр(ы)

en: Items
ru: Экземпляры

en: Items expected
ru: Ожидаемые единицы

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Items for %s
ru: Экземпляры для биб. записи: %s

en: Items not checked out
ru: Экземпляры, которые не были выданы

en: Items on Reserve
ru: Единицы зарезервированны

en: Itemtype
ru: Тип единицы

note: SCRIPT
en: Itemtype missing
ru: Тип единицы отсутствующей

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: January
ru: Январь

en: Jo Ransom
ru: Джо Рансом {Jo Ransom}

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: July
ru: Июль

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: June
ru: Июнь

en: Juvenile
ru: для юношества

en: KOHA
ru: КОХА

en: KOHA : INTRANET : Catalogue
ru: КОХА: ИНТЕРФЕЙС БИБЛИОТЕКАРЯ: Каталог

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Kilometres
ru: километры

en: Kip DeGraaf
ru: Кип де Грааф {Kip DeGraaf}

note: LABEL
en: Kits
ru: Комплекты

en: Koha
ru: Коха

en: Koha &rsaquo;
ru: Коха &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; About Koha
ru: Коха &rsaquo; Про АБИС Коха

en: Koha &rsaquo; Acquisitions
ru: Коха &rsaquo; Поступления

en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo;
ru: Коха &rsaquo; Поступления &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Add order from a suggestion
ru: Коха &rsaquo; Поступления &rsaquo; Добавление заказа из предложения

en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Budgets and Funds: Spent
ru: Коха &rsaquo; Поступления &rsaquo; Статьи расходов и суммы расходов: потрачено

en: Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Funds
ru: Коха &rsaquo; Поступления &rsaquo; Статьи расходов

en: Koha &rsaquo; Add to List
ru: Коха &rsaquo; Добавляем к списку

en: Koha &rsaquo; Administration
ru: Коха &rsaquo; Управление

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo;
ru: Коха &rsaquo; Управление &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Authority MARC framework
ru: Коха &rsaquo; Управление &rsaquo; МАРК-структура авторитеных источников

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Authority MARC subfield structure
ru: Коха &rsaquo; Управление &rsaquo; Структура МАРК-подполя авторитетного источника

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Authorized Values
ru: Коха &rsaquo; Управление &rsaquo; Авторитетные значения

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Currencies &amp; Exchange Rates &rsaquo;
ru: Коха &rsaquo; Управление &rsaquo; Денежные единицы &amp; обменные курсы &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Funds and Budgets
ru: Коха &rsaquo; Управление &rsaquo; Статьи расходов и суммы расходов

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Item Types
ru: Коха &rsaquo; Управление &rsaquo; Типы единиц

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Patron Attribute Types
ru: Коха &rsaquo; Управление &rsaquo; Виды атрибутов посетителей

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Patron Categories &rsaquo;
ru: Koha &rsaquo; Управление &rsaquo;Категории посетителей &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Record Matching Rules
ru: Коха &rsaquo; Управление &rsaquo; Правила соответствия записей

en: Koha &rsaquo; Authorities
ru: Коха &rsaquo; Авторитетные источники

en: Koha &rsaquo; Authorities &rsaquo;
ru: Коха &rsaquo; Авторитетные источники &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Authorities &rsaquo; Authority search results
ru: Коха &rsaquo; Авторитетные источники &rsaquo; Результаты поиска за авторитетным источником

en: Koha &rsaquo; Barcodes and Labels &rsaquo; Search Results
ru: Коха &rsaquo; Штрих-коды и наклейки &rsaquo; Результаты поиска

en: Koha &rsaquo; Borrowers &rsaquo; Create Manual Credit
ru: Коха &rsaquo; Заемшики &rsaquo; Записать ручной кредит

en: Koha &rsaquo; Borrowers &rsaquo; Create Manual Invoice
ru: Коха &rsaquo; Заемщики &rsaquo; Выставить ручной счёт

en: Koha &rsaquo; Catalog &rsaquo;
ru: Коха &rsaquo; Каталог &rsaquo;

en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo;
ru: Коха &rsaquo; Каталогизация &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo; %s
ru: Коха &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; %s

en: Koha &rsaquo; Circulation
ru: Коха &rsaquo; Оборот

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Check In %s
ru: Коха &rsaquo; Оборот &rsaquo; Возвращение %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Holds &rsaquo; Place a hold on %s
ru: Коха &rsaquo; Оборот &rsaquo; Резервирование &rsaquo; Установка резервирования на %s

en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Set Library
ru: Коха &rsaquo; Оборот &rsaquo; Установка библиотеки

en: Koha &rsaquo; Circulation &rsaquo; Transfers
ru: Коха &rsaquo; Оборот &rsaquo; Перемещения

en: Koha &rsaquo; Error 401
ru: Коха &rsaquo; Ошибка 401

en: Koha &rsaquo; Error 402
ru: Коха &rsaquo; Ошибка 402

en: Koha &rsaquo; Error 403
ru: Коха &rsaquo; Ошибка 403

en: Koha &rsaquo; Error 404
ru: Коха &rsaquo; Ошибка 404

en: Koha &rsaquo; Error 405
ru: Коха &rsaquo; Ошибка 405

en: Koha &rsaquo; Error 500
ru: Коха &rsaquo; Ошибка 500

en: Koha &rsaquo; Patrons
ru: Коха &rsaquo; Посетители

en: Koha &rsaquo; Patrons &rsaquo;
ru: Коха &rsaquo; Посетители &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: Koha &rsaquo; Patrons &rsaquo; Account for %s %s
ru: Коха &rsaquo; Посетители &rsaquo; Учетная запись для %s %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: Koha &rsaquo; Patrons &rsaquo; Pay Fines for %s %s
ru: Коха &rsaquo; Посетители &rsaquo; Оплатить штрафы - %s %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=surname %2$s: TMPL_VAR name=firstname
en: Koha &rsaquo; Patrons &rsaquo; Set Privileges for %s, %s
ru: Коха &rsaquo; Посетители &rsaquo; Установка привилегий - %s, %s

en: Koha &rsaquo; Reports &rsaquo; Item Types
ru: Коха &rsaquo; Отчеты &rsaquo; Типы единиц

en: Koha &rsaquo; Search Results
ru: Коха &rsaquo; Результаты поиска

note: %1$s: TMPL_VAR name=supplier
en: Koha &rsaquo; Search for vendor %s
ru: Коха &rsaquo; Поиск поставщика %s

en: Koha &rsaquo; Serials
ru: Коха &rsaquo; Сериальные издания

note: %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber
en: Koha &rsaquo; Serials %s
ru: Коха &rsaquo; Сериальные издания %s

en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo;
ru: Коха &rsaquo; Сериальные издания &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=subscriptionid
en: Koha &rsaquo; Serials &rsaquo; Details for Subscription #%s
ru: Коха &rsaquo; Сериальные издания &rsaquo; Подробности подписки № %s

en: Koha &rsaquo; Suggestions
ru: Коха &rsaquo; Предложения

en: Koha &rsaquo; Tools
ru: Коха &rsaquo; Инструменты

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Calendar
ru: Коха &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Календарь

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Clean Patron Records
ru: Коха &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Уборка записей о посетителях

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Inventory
ru: Коха &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Имеющиеся фонды

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Manage Staged MARC Records
ru: Коха &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Управление заготовленными МАРК-записями

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; News
ru: Коха &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Новости

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Send SMS Message
ru: Коха &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Отправление SMS-сообщения

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Stage MARC Records For Import
ru: Коха &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Заготовка МАРК-записей для импорта

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Task Scheduler
ru: Коха &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Планировщик задач

en: Koha &rsaquo; Tools &rsaquo; Upload Patron Images
ru: Коха &rsaquo; Инструменты &rsaquo; Загрузка изображений посетителей

note: %1$s: TMPL_VAR name=bookselname
en: Koha &rsaquo; Vendor %s
ru: Коха &rsaquo; Поставщик %s

en: Koha &rsaquo; Web Installer &rsaquo; Step 1
ru: Коха &rsaquo; веб-установщик &rsaquo; шаг 1

en: Koha &rsaquo; Web Installer &rsaquo; Step 2
ru: Коха &rsaquo; веб-установщик &rsaquo; шаг 2

en: Koha &rsaquo; Web Installer &rsaquo; Step 3
ru: Коха &rsaquo; веб-установщик &rsaquo; шаг 3

en: Koha -- Authority details
ru: Коха -- Подробности о авторитетном источнике

en: Koha 2 MARC links
ru: Коха 2 МАРК-связи

en: Koha 3.0 Installer
ru: Установщик Коха 3.0

en: Koha Field
ru: Поле у Коха

en: Koha Team
ru: Группа Кохи

en: Koha administration
ru: Управление Коха

en: Koha allows you to specify which MARC tags you want to use and which you want to ignore. When you downloaded and installed Koha, you also got the entire list of MARC21 tags and subfields in current use. Now you need to use the administration page to edit this list and tell Koha which tags you want to use and how you want to use them.
ru: Коха позволяет Вам конкретизировать какие МАРК-признаки Вы хотите использовать и которыми пренебрегать. Когда Вы загрузили и установили Коха, Вы также получили полный список UNIMARC-признаков и подполей в текущем использовании. Теперь Вам нужно использовать страницу управления для редактирования этого списка и указать Коха какие признаки Вы хотите использовать и как Вы хотите их использовать.

en: Koha cannot display existing passwords. Below is a randomly generated suggestion. Leave the field blank to leave password unchanged.
ru: Коха не может показать существующие пароли. Ниже - образованное случайным образом предложение. Для того чтобы оставить пароль неизменным - оставьте поле пустым.

en: Koha comes with one Z39.50 server site defined (the U.S. Library of Congress) for finding catalog records to import directly into your catalog. In this area, you can define other servers for searching.
ru: Коха сначала имеет один отмеченный Z39.50-сервер (Библиотека Конгресса США) для поиска каталожных записей, чтобы импортировать их непосредственно в Ваш каталог. В этой области, Вы можете определить другие серверы для поиска.

en: Koha field:
ru: Поле у Коха:

en: Koha has an extensive set of system preferences. The system preferences control all the various features within Koha and whether they are active in your install or not. System preferences are generally set once at install and then not changed.
ru: Коха имеет расширенный набор параметров системы. Параметры системы контролирует все возможность, подробности в пределах программы Коха а также то активны/неактивные ли они в Вашей установке. Параметры системы как правило задаются при установке и в дальнейшем обычно не изменяются.

en: Koha internal
ru: Внутренние настройки Коха

en: Koha is developed and supported by a large number of developers around the world. Thanks to all the developers and libraries who support Koha
ru: Koha разрабатывается, дорабатывается и поддерживается большим количеством разработчиков в целом всем мире. Мы благодарны всем разработчиками и библиотекарям которые поддерживают Koha.

en: Koha link : <b>very important</b>. Koha is multi-MARC compliant. So, it does not know what the 245$a means, neither what 200$f (those 2 fields being both the title in MARC21 and UNIMARC !). So, in this list you can "map" a MARC subfield to it's meaning. Koha constantly maintains consistency between a subfield and it's meaning. When the user want to search on "title", this link is used to find what is searched (245 if you're MARC21, 200 if you're UNIMARC).
ru: Коха-связь: <b>очень важно</b>. Коха - система, годная к любому МАРКУ. Так, например, она не знает, что означает 245$a, или же что такое 200$f (те 2 поля, которые являются заглавием в Marc21 и UNIMARC!). Поэтому, в этом списке, Вы можете "отобразить" МАРК-подполе его содержания. Коха постоянно поддерживает согласованность между подполем и его змитом. Когда пользователь хочет искать в "заглавии", используется эта связь, чтобы найти то что ищется (245 - если Вы в Marc21, 200 - если Вы в UNIMARC).

en: Koha link:
ru: Связь с Коха:

en: Koha module:
ru: Модуль Коха:

en: Koha staff client
ru: Клиент Коха для библиотекарей

en: Koha uses the following terms:
ru: В Коха употребляются следующие термины:

en: Koha version:
ru: Версия Коха:

en: Label Height:
ru: Высота наклейки:

en: Label Width:
ru: Ширина наклейки:

en: Label for lib:
ru: Метка для библиотекаря:

en: Label for opac:
ru: Метка для электронного каталога:

en: Labels (spine and barcode)
ru: Наклейки (корешок и штрих-код)

en: Laborde
ru: Лаборда

en: Language
ru: Язык

en: Language:
ru: Язык:

en: Languages
ru: Языки

en: Lao
ru: Lao (лаосский язык)

en: Large print
ru: большая печать

en: Last Location
ru: Последнее расположение

note: %1$s: TMPl_VAR name=startdate
en: Last renewal of subscription was <b>%s</b>
ru: Последнее возобновление подписки было <b>%s</b>

en: Last seen
ru: В последний раз увидено

en: Last seen:
ru: В последний раз увидено:

en: Last value
ru: Последнее значение

en: Last value / begins with : the last value calculated or the 1st value (when adding a subscription
ru: Последнее значение / начинается с: последнее обсчитанное значение или 1-ое значение (при добавлении подписки

en: Late
ru: Задержка

en: Late : means that the book is late and should be arrived. A books changed to "late" status stays on the issue list, and the next waited number is generated
ru: Опаздывает: значит, что книга опаздывает но должна прибыть. Состояние книги изменяется на "опаздывает" в списке выпусков, и генерируется следующий ожидающий номер

en: Latina (Latin)
ru: Latina (латинский язык)

en: Law reports and digests
ru: сборник судебных решений и обзоры

en: Left Page Margin:
ru: Левое поле страницы:

en: Legal articles
ru: юридические статьи

en: Legal cases and case notes
ru: судебные дела и документы по делу

en: Legislation
ru: Законодательство

en: Letter
ru: Лист (21,59 х 27,94 см)

en: Lib
ru: Метка/имя

en: Librarian
ru: Библиотекарь

en: Librarian interface
ru: Интерфейс библиотекаря

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Library
ru: Библиотека

en: Library Management
ru: Библиотечное заведование

en: Library code
ru: Код библиотеки

en: Library deleted
ru: Библиотека удалена

en: Library saved
ru: Библиотека сохранена

en: Library set-up
ru: Библиотечные установки

en: Library use
ru: Библиотечное использование

en: Library:
ru: Библиотека:

en: Licenses
ru: Лицензии

note: INPUT type=submit
en: Lift Debarment
ru: Поднять запрещение

en: Limit to <a1>currently available items.</a>
ru: Ограничить до <a1>имеющихся в настоящее время экземпляров.</a>

en: Limit to:
ru: Ограничить к:

en: Limits:
ru: Ограничения:

en: Line
ru: Строчка

en: Link:
ru: Ссылка:

en: List Prices are
ru: Прейскурант в

en: List Prices/Invoice Prices
ru: Прайс-листы, цена со счета

en: List name:
ru: Название списка:

en: Lists
ru: Списки

note: %1$s: TMPL_VAR name=shelfname
en: Lists &rsaquo; Contents of %s
ru: Списки &rsaquo; Содержание "%s"

en: Lists are a great tool for Reader&rsquo;s Advisory. Staff can use Lists to create a variety of reading lists for patrons (for example, according to age and reading level, or on specific topics).
ru: Списки - замечательный инструмент для читательского консультационного сервиса. Библиотекари могут использовать списки, чтобы создавать разнообразие списков на чтение для посетителей (например, согласно возрасту и уровню чтения, или же по особенным темам).

en: LoC Classification
ru: Классификация Библиотеки Конгресса

en: Loading, please wait...
ru: Идёт загрузка, пожалуйста, подождите...

note: LABEL
en: Local History Materials
ru: Материалы по местной истории

en: Local Use
ru: Местное использование

en: Location
ru: Расположение

en: Location and availability:
ru: Расположение и доступность:

en: Log in to Koha
ru: Вход у АБИС Коха

en: Log viewer
ru: Средство просмотра протоколов

note: %1$s: TMPL_VAR name=loggedinusername
en: Logged in as: %s [<a1>Log Out</a>]
ru: Зайдено в систему как: %s [<a1>Выход</a>]

note: INPUT type=submit
en: Login &raquo;
ru: Вход &raquo;

en: Logs
ru: Протоколы

en: Logs &rsaquo; Results
ru: Протокололы &rsaquo; Итог

en: Lost Card
ru: Потерянный билет

en: Lost Card:
ru: Потерянный билет:

en: Lost Item
ru: Потеряная единица

en: M&#257;ori
ru: M&#257;ori (язык маори)

note: A
en: MARC
ru: МАРК

en: MARC (Unicode/UTF-8)
ru: МАРК (Юникод/UTF-8)

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
ru: МАРК (не Юникод/MARC-8)

en: MARC Bibliographic Framework Test
ru: Проверка библиографической МАРК-структуры

en: MARC Bibliographic framework
ru: Библиографическая МАРК-структура

en: MARC Bibliographic framework test
ru: Проверка библиографической МАРК-структуры

en: MARC Framework for
ru: МАРК-структура для

en: MARC Frameworks
ru: МАРК-структуры

note: %1$s: TMPL_VAR name=action %2$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: MARC Frameworks &rsaquo; %s %s
ru: МАРК-структуры &rsaquo; %s %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: MARC Frameworks &rsaquo; Confirm Deletion of Tag '%s'
ru: МАРК-структуры &rsaquo; Подтверждение удаления признака '%s'

en: MARC Frameworks &rsaquo; Data Deleted
ru: МАРК-структуры &rsaquo; Данные удалены

note: %1$s: TMPL_VAR name=marcflavour
en: MARC Frameworks: %s
ru: МАРК-структуры: %s

en: MARC Subfield Structure
ru: Структура МАРК-подполя

note: %1$s: TMPL_VAR name=action
en: MARC Subfield Structure &rsaquo; %s
ru: Структура МАРК-подполя &rsaquo; %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagsubfield
en: MARC Subfield Structure &rsaquo; Confirm Deletion of Subfield %s
ru: Структура МАРК-подполя &rsaquo; Подтверждение удаления подполя %s

en: MARC Subfield Structure &rsaquo; Edit MARC subfields constraints
ru: Структура МАРК-подполя &rsaquo; Правка указаний на МАРК-подполя

en: MARC Subfield Structure &rsaquo; Subfield Deleted
ru: Структура МАРК-подполя &rsaquo; Подполе удалено

note: %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber %2$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: MARC biblio : %s ( %s )
ru: Библиографическая МАРК-запись: № %s ( %s )

en: MARC data that is not mapped to a Koha table does not disappear -- it is simply not available for display on circulation screens and on some search results screens.
ru: МАРК-данные, которые не проектируются на Коха таблицу, не исчезают - они просто не доступные для экранов оборота и некоторых экранов результатов поисков.

en: MARC structure
ru: МАРК-структура

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield %2$s: TMPL_VAR name=frameworkcode
en: MARC subfield structure admin for %s (framework %s)
ru: Управление МАРК-структурой подполей для поля %s (структура %s)

en: MARC tag structure administration
ru: Управление МАРК-структурой признака

en: MUST
ru: ДОЛЖЕН

en: Magyar (Hungarian)
ru: Magyar (венгерский язык)

en: Main address
ru: Основной адрес

en: Main entry
ru: Главная запись

en: Main entry ($a only)
ru: Главная запись (только $a)

en: Male
ru: Мужчина

en: Manage Patron Image
ru: Управление изображением посетителя

en: Manage Staged MARC Records
ru: Управление заготовленными МАРК-записями

en: Manage staged records
ru: Управлять заготовленными записями

en: Manage suggestions
ru: Управление предложениями

en: Managed in tab : deals with the tab where the subfield is shown. Ignore means that the subfield is not managed.
ru: Ведётся в закладке: согласование, в какой закладке подполе будет показано. 'Игнорировать' значит, что подполе не ведётся.

en: Managed in tab : deals with the tab where the subfield is shown. Ignore means that the subfield is not managed. All subfields of a given field must be in the same tab or ignored : 1st it's more logic, 2nd, Koha would be confused to repeat repeatable fields otherwise !!!
ru: Ведётся в закладке: согласование, в какой закладке подполе будет показано. 'Игнорировать' значит, что подполе не ведётся. Все подполя данного поля должны находиться в той же закладке или же игнорироваться: во-первых это более логично, во-вторых Коха бы была запутана при введении повторяемого поля!!!

en: Managed in tab:
ru: Ведется в закладке:

en: Mandatory
ru: Обязательное

en: Mandatory : whether the field is mandatory or not. If mandatory, the cataloger can't validate the biblio if the subfield is empty.
ru: Обязательность: когда поле обязательное а когда нет. Если обязательное, каталогизатор не может утвердить библиотечную запись, если подполе пустое.

en: Mandatory,
ru: Обязательное,

en: Mandatory:
ru: Обязательное:

en: Mandoline
ru: мандолины

en: Manual Credit
ru: Ручной кредит

en: Manual Invoice
ru: Ручной счёт

en: Manual invoices can be paid the same way as automatic fines, by clicking on 'Pay fines'
ru: Ручные счета могут быть заплачены таким же образом как и автоматические штрафы, т.е. щёлкая по 'Оплатить штрафы'

note: %1$S: type=text name=serialseq
en: Manual issue %S
ru: Ручной выпуск %S

note: IMG
en: Maps
ru: Карты

note: LABEL
en: Maps, Globes
ru: Карты, глобусы

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: March
ru: Март

en: Marco Gaiarin
ru: Марко Гаиарин {Marco Gaiarin}

en: Marimba
ru: маримба

note: INPUT type=submit
en: Mark seen
ru: Обозначить увиденное

en: Match threshold:
ru: Порог соответствия:

en: Matching rule applied
ru: Правило соответствия применено

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
ru: Код правила соответствия отсутствует

en: Matching rule code:
ru: Код правила соответствия:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: May
ru: Май

en: Member Information Screen
ru: Информационный экран посетителей

en: Member Search
ru: Поиск посетителя

en: Members
ru: Посетители

en: Message Body:
ru: Тело сообщения:

en: Message Subject:
ru: Тема сообщения:

en: Messages
ru: Сообщения

en: Metres
ru: метры

en: Mezzo-soprano
ru: меццо-сопрано

en: Mezzoteinte
ru: меццо-тинто

en: Michaes Herman
ru: Мичаэс Герман {Michaes Herman}

en: Mike Hansen
ru: Майк Хансен {Mike Hansen}

en: Mike Johnson
ru: Майк Джонсон {Mike Johnson}

en: Mike Mylonas
ru: Майк Милонас {Mike Mylonas}

en: Miller
ru: Миллера

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=minPasswordLength
en: Minimum password length: %s
ru: Длина кратчайшего пароля: %s

en: Minutes:
ru: Минуты:

en: Missing
ru: Отсутствующее

en: Missing Issues
ru: Отсутствуют выпуски

en: Missing issues
ru: Отсутствуют выпуски

en: Missing numbers : the list of issues you don't have in your library, and that will never arrive (or have been lost). Automatically filled when a new number is marked "missing". You can manually change this field if you want, for example, to change a long list (1,2,3,4,...,51) to a shorter one (1-51)
ru: Отсутствуют номера: список выпусков, какие Вы не имеете в своей библиотеке, и они никогда не прибыли (или были потеряны). Автоматически заполняется, когда новый номер отмечен "отсутствующее". Вы можете вручную изменить это поле, если хотите, например, чтобы заменить длинный список (1,2,3,4...,51) на более короткий (1-51)

en: Mixtes
ru: смешанный хор

en: Mobile:
ru: Мобильный:

en: Moderate OPAC comments
ru: Регулирование комментариев ЭК

en: Moderate patron comments
ru: Регулирование комментариев посетителей

en: Moderate patron tags
ru: Регулирование меток посетителей

en: Modification Log
ru: Протокол изменений

en: Modification log
ru: Протокол изменений

note: %1$s: TMPL_VAR name=edited_attribute_type
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
ru: Изменён вид атрибута посетителя &quot;%s&quot;

note: %1$s: TMPL_VAR name=edited_matching_rule
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
ru: Изменено правило соответствия записей &quot;%s&quot;

en: Modify
ru: Изменить

en: Modify City
ru: Правка города

en: Modify Z39.50 Server
ru: Правим Z39.50-сервер

en: Modify a city
ru: Правим город

note: %1$s: TMPL_VAR name=authid %2$s: TMPL_VAR name=authtypetext
en: Modify authority #%s %s
ru: Модификация авторитетного источника № %s %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=authid %2$s: TMPL_VAR name=authtypetext
en: Modify authority #%s (%s)
ru: Модификация авторитетного источника № %s (%s)

en: Modify authority type
ru: Правка типа авторитетного источника

note: %1$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Modify category %s
ru: Правка категории %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=categorycode
en: Modify category '%s'
ru: Правка категории '%s'

en: Modify currency
ru: Редактирование денежной единицы

en: Modify framework text
ru: Изменение текста для структуры

en: Modify library
ru: Правим библиотеку

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=branchcode
en: Modify library %s
ru: Правим библиотеку %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=ordnum
en: Modify order details (line #%s)
ru: Изменение деталей заказа (строка № %s)

en: Modify patron attribute type
ru: Изменение вида атрибута посетителя

en: Modify printer
ru: Изменить принтер

en: Modify record matching rule
ru: Правим правило соответствия записей

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Modify system preference '%s'
ru: Изменение системного параметра '%s'

en: Modify tag
ru: Правим признак

en: Modify word
ru: Изменить слово

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Modify z39.50 Server %s
ru: Правка Z39.50-сервера %s

en: Module
ru: Модуль

en: Mollweide
ru: Мольвейде

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
ru: Понедельник

en: Monographical series
ru: монографические сериальные издания

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Month
ru: Месяц

en: Month:
ru: Месяц:

en: Monthly
ru: ежемесячно

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: More
ru: Больше

note: LABEL
en: Music
ru: Музыка

en: Musical recording
ru: Музыкальная запись

en: My Library
ru: Моя библиотека

en: MySQL version:
ru: Версия MySQL:

en: N/A
ru: Нет данных

note: INPUT type=submit
en: NO
ru: НЕТ

en: NOTE: Exchanges Rates need to be updated manually.
ru: ПРИМЕЧАНИЕ: Курс обмена валюты необходимо будет обновлять вручную.

en: Name
ru: Наименование

en: Name or ISSN:
ru: Название или ISSN:

en: Name:
ru: Имя:

note: A
en: Narrower terms
ru: Более узкие термины

en: Native support for Z39.50 and SRU servers for bibliographic and authority data
ru: Родная поддержка серверов Z39.50 и SRU для библиографических данных и авторитетных источников

en: Near East University
ru: Университет ближнего востока {Near East University}

en: New
ru: Новое

en: New Authority Type
ru: Новый тип авторитетного источника

note: %1$s: TMPL_VAR name=category
en: New Authorized value for %s
ru: Новое авторитетное значение для %s

en: New Card
ru: Новый билет

en: New Category
ru: Новая категория

en: New City
ru: Новый город

en: New Entry
ru: Новая статья

en: New Framework
ru: Новая структура

en: New Fund
ru: Новая статья расходов

en: New Group
ru: Новая группа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: New Item
ru: Новий экземпляр

en: New Library
ru: Новая библиотека

en: New List
ru: Новый список

en: New Password:
ru: Новый пароль:

en: New Patron Attribute Type
ru: Новый вид атрибута посетителя

en: New Patron:
ru: Новый посетитель:

en: New Preference
ru: Новый параметр

en: New Printer
ru: Новый принтер

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: New Record
ru: Новая запись

en: New Record Matching Rule
ru: Новое правило соответствия записей

en: New Record with framework:
ru: Новая запись со структурой:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: New Subscription
ru: Новая подписка

en: New Tag
ru: Новый признак

en: New Username:
ru: Новое имя пользователя:

en: New Vendor
ru: Новый поставщик

en: New Z39.50 Server
ru: Новый Z39.50-сервер

en: New authority type
ru: Новый тип авторитетного источника

en: New category
ru: Новая категория

en: New city
ru: Новый город

note: %1$s: TMPL_VAR name=label_batch
en: New label batch created: # %s
ru: Новая партия наклейок создана: # %s

en: New library
ru: Новая библиотека

en: New printer
ru: Новый принтер

en: New subscription
ru: Новая подписка

en: New tag
ru: Новый признак

en: New z39.50 Server
ru: Новый Z39.50-сервер

en: News
ru: Новости

en: News Help
ru: Справка по новостям

en: Newspaper
ru: газета

en: Next &gt;&gt;
ru: Следующие &gt;&gt;

en: Next Page &gt;&gt;
ru: Следующая страница &gt;&gt;

en: Nicholas Rosasco, (Documentation Compiler)
ru: Николас Розаско {Nicholas Rosasco} (составитель документации)

en: Nicolas Morin (French Translation in 2.0)
ru: Николас Морин {Nicolas Morin} (французский перевод для версии 2.0)

en: No
ru: Нет

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=msg
en: No Item with barcode: %s
ru: Нет единицы со штрих-кодом: %s

en: No Limit
ru: Без ограничений

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
ru: Для Вашего языка нет доступных структур МАРК-записей. По умолчанию будут использоваться структуры, которые поставляются для английского языка (en)

en: No Private Lists.
ru: Нету личных списков.

en: No Public Lists.
ru: Нету общих списков.

en: No Template Specified: <a1>Select a Label Template</a>
ru: Шаблон не указан: <a1>Выберите шаблон наклейки</a>

en: No address stored.
ru: Не указан адрес.

en: No city stored.
ru: Не указан город.

en: No comments to moderate
ru: Нет комментариев для регулирования

en: No database named
ru: Базы данных с названием

en: No email stored.
ru: Не указана электронная почта.

en: No image:
ru: Нет изображения:

en: No matching rule in effect
ru: Нет соответствий правилу

en: No more renewals possible
ru: Продлить больше не возможно

en: No news loaded
ru: Нету новостей

en: No order
ru: без упорядочивания

en: No outstanding charges
ru: Нет неуплаченных уплат

en: No patron with this name, Please, try another
ru: Нет посетителя с таким именем, пожалуйста, попробуйте другое

en: No pending suggestions.
ru: Нет ожидающих предложений.

en: No phone stored.
ru: Не указан телефон.

en: No physical items for this record
ru: Нет реальных экземпляров для этой записи

en: No rejected suggestions.
ru: Нет оклоненных предложений.

en: No results found
ru: Ничего не найдено

note: %1$s: TMPL_VAR name=query
en: No results found for <b>%s</b>
ru: Ничего не найдено по запросу <b>%s</b>

en: No results match your search
ru: Нет результатов, чтобы отвечали Вашему поиску

en: No results match your search for
ru: Нет никаких результатов, чтобы отвечали Вашему поиску

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
ru: Образцовые данные и параметри настройки не доступные для Вашего языка. Будут использоваться образцы, поставляемые с английским языком (en)

en: No suggestions waiting
ru: Нет ожидающих предложений

note: INPUT type=submit
en: No, Do Not Delete
ru: Нет, не удалять

note: INPUT type=submit
en: No, Do not Delete
ru: Нет, не удалять

note: INPUT type=submit
en: No, Do not Delete!
ru: Нет, не удалять!

note: INPUT type=submit
en: No, Don't Check Out (N)
ru: Нет, не оформлять выдачу (N)

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
ru: Нет, не удалять

en: No, this is not necessary, you will still be able to mark items received without closing a basket. Closing a basket is good practice for keeping track of late orders which is discussed in this manual.
ru: Нет, в этом нет надобности. Вы будете иметь и без этого возможность помечать экземпляры, какие Вы получаете. В то же время, закрывание корзины является хорошей практикой для отслеживания задержанных заказов, и об этом будет идти речь в данной инструкции.

en: No. of Items:
ru: Количество экземпляров:

en: NoZebra (internal Koha indexes)
ru: NoZebra (внутренние индексы Коха)

en: Non fiction
ru: научная литература

en: Non precise
ru: не определённый народный деревянный духовой инструмент

en: Non precise (Choeurs)
ru: не определённые хоры

en: Non precise (Corde frottee)
ru: не определённые струнные смычковые инструменты

en: Non precise (Cordes pincees)
ru: не определённый струнный щипковый инструмент

en: Non precise (Cuivre)
ru: не определённые (медные духовые инструменты)

en: Non precise (Electronique)
ru: не определённые электронные инструменты

en: Non precise (Non precise)
ru: инструменты не определены

en: Non precise (Voix precise)
ru: не определённый голос

en: Non precise (clavier)
ru: не определённые клавишные инструменты

en: Non precise (orchestre)
ru: не определённые оркестры

en: Non precise (percussion)
ru: не определённые ударные инструменты

en: Non-musical recording
ru: Немузыкальная запись

en: None
ru: Нет

en: Normal
ru: Обычно

en: Normal view
ru: Обычный вид

en: Normalised irregular
ru: нормируемо не регулярно

en: Normally, you will not want Koha to save keyword references to articles like "The" and "A" and other very common words. Saving keyword references to these words does not help to limit a search and will make the keyword index very large and "cluttered" with words that are not really useful. The "stopwords" list defines these unnecessary words for your installation.
ru: Стандартно, Вы не будете хотеть, чтобы Коха хранила ссылки ключевых слов на статьи с "В" и "На" и другие очень общие слова. Сохранение ссылок ключевых слов на эти слова не помогает ограничивать поиск и сделает указатель ключевых слов очень большим и "засоренным" словами, которые действительно не полезны. Список "стоп_слов" определяет эти ненужные слова для Вашей установки.

en: Norsk Bokmål (Norwegian)
ru: Norsk Bokmål (норвежский язык)

en: Norsk Nynorsk (Norwegian)
ru: Norsk Nynorsk (норвежский язык)

en: Not Available
ru: Не доступно

en: Not Checked out
ru: Не были выданы

en: Not a biography
ru: небиографический документ

en: Not allowed
ru: Не дозволено

en: Not for loan
ru: Не для ссуды

note: %1$s: TMPL_VAR name=notforloanvalue
en: Not for loan (%s)
ru: Не для ссуды (%s)

en: Not mandatory,
ru: Не обязательное,

en: Not on hold
ru: Не зарезервировано

en: Not repeatable,
ru: Не повторяемое,

en: Note
ru: Заметка

en: Note not all system parameters are required to be set. For example if you do not plan to use budget based acquisitions, then Accounts and Budgets, Currencies and Exchange Rates can be ignored. For more detail, see the Koha Wiki (wiki.koha.org) and KohaDocs (www.kohadocs.org).
ru: Примите во внимание то, что не все системные параметры нужно настраивать. Например, если Вы не планируете использовать поступления, которые базируются на определенном бюджете, то учетную запись, средства (бюджет), валюту и обменные курсы, можно проигнорировать. За более детальной информации загляните на Коха Вики (wiki.koha.org) и KohaDocs (www.kohadocs.org).

en: Note on Permissions
ru: Примечание о привилегиях

en: Note that the subscription renewal done by the "serials librarian" is supposed to be immediate. We have decided to keep Koha as simple as possible. In fact, the subscription renewal won't be immediate, but we didn't wanted to add too much complexity.
ru: Отметьте, что подписное возобновление, сделанное  "библиотекарем по сериальным изданиям", является безотлагательным. Мы решили хранить Коху такой простой, насколько это возможно. Фактически, подписное возобновление не будет безотлагательным, но мы не хотели добавлять большую сложность.

en: Note that you can always print Koha screens directly to a printer attached to your workstation just by using your web browser's Print function.
ru: Отметьте, что Вы можете всегда напечатать экраны из Коха непосредственно на принтер, присоединенный к Вашей рабочей станции, лишь использовав функцию печати Вашего браузера.

en: Note:
ru: Примечание:

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
ru: Примечание: для 'Поля авторитетного источника для копирования', введите поле авторитетного источника, которое нужно скопировать с соответствующей записи авторитетного источника до библиографической записи. Например, в РУСМАРК-е, поле 700 из авторитетной записи следуют скопировать в поле 700 библиографической записи.

en: Note: you should have no reasons to modify the following default values
ru: Примечание: У Вас не должно бы быть никаких причин изменять следующие умолчательные значения

en: Notes
ru: Заметки

en: Notes/Comments
ru: Заметки/комментарии

en: Notes:
ru: Заметки:

en: Nothing found
ru: Ничего не найдено

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: November
ru: Ноябрь

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
ru: Теперь мы готовы создать таблицы базы данные и заполнить их некоторыми данными по умолчанию.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Number
ru: Номер

en: Number of Columns:
ru: Количество столбцов:

en: Number of Rows:
ru: Количество строчек:

en: Number of items added
ru: Количество добавленных единиц

en: Number of items deleted
ru: Количество удаленных единиц

en: Number of items ignored because of duplicate barcode
ru: Количество проигнорированных единиц из-за дублирования штрих-кода

en: Number of months:
ru: Количество месяцев:

en: Number of records added
ru: Количество добавленных записей

en: Number of records changed back
ru: Число записей, измененных назад

en: Number of records deleted
ru: Количество удаленных записей

en: Number of records ignored
ru: Количество проигнорированных записей

en: Number of records not deleted due to items on loan
ru: Количество записей, которые не были удалены из-за выданных единиц

en: Number of records updated
ru: Количество обновленных записей

en: Number of weeks:
ru: Количество недель:

en: Numbered
ru: Пронумеровано

en: Numbering calculation
ru: Вычисление нумерации

en: OFF
ru: Выкл.

en: ON
ru: Вкл.

en: OPAC
ru: Электронный каталог

en: OPAC Login:
ru: Имя входа в электронный каталог:

en: OPAC and Koha News
ru: Новости электронного каталога и интерфейса библиотекаря в Коха

en: OPAC login
ru: Имя входа в электронный каталог

en: OPAC login:
ru: Имя входа в электронный каталог:

en: OPAC note:
ru: Сообщение для электронного каталога:

en: OPAC password:
ru: Пароль для ЭК:

en: OR
ru: ИЛИ

en: OS version ('uname -a'):
ru: Версия ОС ('uname -a'):

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: October
ru: Октябрь

en: On Hold
ru: Зарезервировано

en: On hold
ru: Зарезервировано

note: %1$s: TMPL_VAR name=orderedcount
en: On order (%s)
ru: Заказано (%s)

en: On the top left is their address and card number.
ru: Сверху слева есть их адрес и номер билета.

en: Once a framework type is created, you can clic on "MARC structure" to define the exact MARC structure. The first time, Koha will ask you to select an existing framework to copy into the new one. Thus, you don't have to define all the MARC structure
ru: Как только тип структуры создан, Вы можете щелкнуть на "МАРК-структуру", чтобы создать определение соответствующей МАРК-структури. Сначала Коха попросит Вас выбрать существующую структуру, чтобы скопировать ее данные в новую. Поэтому, Вам не приходится означать всю МАРК-структуру.

en: Once an attribute type is defined, values for that attribute can be added to the patron record via the staff interface or the batch patron import. Two uses of extended attributes are:
ru: Как только вид атрибутов определено, значение для этого атрибута можно добавлять в запись читателя через интерфейс библиотекарей или через импорт группы посетителей. Существует два вида использования расширенных атрибутов:

en: Once you finish the steps above, click Save.
ru: Как только Вы исполните предыдущие шаги, щёлкните на ’Сохранить’.

en: Once you have completed the process of setting up your MARC Frameworks and checked your MARC to Koha mapping, this program checks for major errors in your MARC setup.
ru: Как только Вы завершили процесс настройки МАРК-структуры признаков и проверили соответствие Вашего МАРК-а к Koha, эта программа осуществит проверку с целью выявления ошибок в Ваших МАРК-настройках.

en: Once you have found the subscription you need, you can:
ru: Как только Вы найдете подписку, которая Вам нужная, Вы можете:

en: Once you have&nbsp; set up patron categories, you should create a new user in &quot;Patrons&quot; with super librarian privileges. Then use that user to log in rather than the root user set up as part of installation.
ru: Как только Вы начали настраивать категорию посетителей Вам нужно создать нового пользователя в секции "Посетители" с привилегиями супер-библиотекаря. Потом лучше используйте этого пользователя вместо входить в систему под пользователем,  который наделён администраторскими правами и был создан во время установки программы.

en: Ondes Martenot
ru: волны Мартено

en: Online Help
ru: Интерактивная справка

en: Online Resources:
ru: Ресурсы он-лайн:

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
ru: Поддерживаются лишь форматы PNG, GIF, JPEG и XPM.

en: Only items currently available
ru: Лишь единицы доступны сейчас

en: Opac:
ru: Электронный каталог:

en: Open
ru: Открытая

en: Orchestre de chambre
ru: камерный оркестр

en: Orchestre de danse
ru: танцевальный оркестр

en: Orchestre symphonique
ru: большой симфонический оркестр

en: Orchestres a cordes
ru: струнный оркестр

en: Order
ru: Заказ

en: Order Date
ru: Дата заказа

en: Order Details Help
ru: Справка относительно подробностей заказа

en: Order by:
ru: Упорядочить по:

en: Order search
ru: Поиск по заказам

en: Ordering
ru: Осуществление заказов

en: Orders can only be placed against Active vendors.
ru: Заказ можно размещать с активными поставщиками.

en: Ordinateur
ru: компьютер (электронные инструменты)

en: Org.
ru: Коллектив

en: Organizational Patrons: can be used for institutional members, e.g. other libraries that borrow from you, in which case Koha expects slightly different information about the institution.
ru: Коллективные посетители: может использоваться для коллективных посетителей, например другая библиотека, которая одалживает у Вас, в этом случае Коха ожидает немножко другую информацию об учреждении.

en: Orgue
ru: орган

en: Other
ru: другое

en: Other data
ru: Другие данные

en: Other name:
ru: Другое имя:

en: Output
ru: Выведение

en: Outstanding
ru: Неуплат

en: Overdue Notice Required
ru: Необходимо извещение о просрочке

en: Overdue Notice Required lets you bypass generating overdue notices for this user type.
ru: Необходимо извещение о просрочке позволяет Вам образовывать извещение о просрочке для этого типа пользователей.

en: Overdue notice required:
ru: Необходимость извещения о просрочке:

en: Overdue!
ru: Прострочено!

en: Overdues
ru: Просрочка

en: Overwrite the existing one with this
ru: Этот записать поверх существующего

en: Owner:
ru: Владелец:

en: P.V.C.
ru: полихлорвиниловая лента

en: Page
ru: Страница

en: Page Height:
ru: Высота страницы:

en: Page Width:
ru: Ширина cтраницы:

en: Parameters
ru: Параметры

en: Pascale Nalon (ENSMP) and Jean Yves Lemaire (Chatel Saint Germain)
ru: Паскаль Нелон {Pascale Nalon} (с ENSMP) та Джон Ивес Лемер {Jean Yves Lemaire} (с Chatel Saint Germain)

en: Password:
ru: Пароль:

en: Patent document
ru: Патентный документ

en: Patron
ru: Посетитель

en: Patron Attribute Types
ru: Виды атрибутов посетителей

en: Patron Categories
ru: Категории посетителей

en: Patron Category Administration
ru: Управление категориями посетителей

en: Patron Category:
ru: Категория посетителя:

en: Patron Details
ru: Данные посетителя

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname %3$s: TMPL_VAR name=cardnumber
en: Patron Details for %s %s (%s)
ru: Данные посетителя - %s %s (%s)

en: Patron Image(s) Successfully Uploaded
ru: Изображения посетителей успешно загружены

en: Patron Image(s) Uploaded With Some Errors
ru: Изображения посетителей загружены с некоторыми ошибками

note: SCRIPT
en: Patron attribute type code missing
ru: Код вида атрибута посетителя не задан

en: Patron attribute type code:
ru: Код вида атрибута посетителя:

en: Patron attribute types
ru: Виды атрибутов посетителей

en: Patron categories
ru: Категории посетителей

en: Patron category:
ru: Категория посетителя:

en: Patron has nothing checked out.
ru: Посетителю ещё ничего не было выдано.

en: Patron not found:
ru: Посетитель не найден:

en: Patron types and categories
ru: Типы и категории посетителей

note: %1$s: TMPL_VAR name=expiry
en: Patron's card has expired. Patron's card expired on %s <a1>Renew</a> or <a2>Edit Details</a>
ru: Билет посетителя просроченный. Срок действия билета посетителя завершился %s. <a1>Возобновить</a> или же <a2>измените данные</a>

en: Patron's card is expired
ru: Билет посетителя просроченный

en: Patron:
ru: Посетитель:

en: Patrons
ru: Посетители

en: Patrons and circulation
ru: Посетители и оборот

en: Patrons help
ru: Справка по модулю посетителей

en: Patrons in any category type may be assigned permissions in the staff interface. The Staff patron type has additional security features over the other types.
ru: В интерфейсе работника нужно назначить права для посетителей любой категории. Тип категории "Работник" имеет дополнительные настройки безопасности по сравнению с другими типами.

en: Pawel Skuza (Polish for 1.2)
ru: Павел Скуза {Pawel Skuza} (польский язык для версии 1.2)

en: Pay Fines
ru: Оплатить штрафы

en: Pay fines
ru: Оплатить штрафы

en: Pending
ru: Ожидает

en: Pending suggestions
ru: Ожидающие предложения

en: Period
ru: Период

en: Periodical
ru: периодическое издание

en: Periodicity
ru: Периодичность

en: Perl @INC:
ru: Папки Perl @INC:

en: Perl Modules
ru: Модули Perl

en: Perl interpreter:
ru: Интерпретатор Perl:

en: Perl modules
ru: Модули Perl

en: Perl version:
ru: Версия Perl:

en: Phone
ru: Телефон

en: Phone (cell):
ru: Телефон (моб.):

en: Phone (home):
ru: Телефон (дом.):

en: Phone (work):
ru: Телефон (раб.):

en: Phone:
ru: Телефон:

note: %1$s: TMPL_VAR name=phone
en: Phone: %s
ru: Телефон: %s

en: Physical Address
ru: Физический адрес

en: Physical Address:
ru: Физический адрес:

en: Physical Details:
ru: Физическая характеристика:

en: Piano
ru: фортепиано

en: Piccolo
ru: пикколо

en: Picture
ru: Двумерный изображающий объект

note: INPUT type=button
en: Place Hold
ru: Установить резервирование

note: %1$s: TMPL_VAR name=title
en: Place a hold on <a1>%s</a>
ru: Устанавливаем резервирование на %s

en: Place a hold on a specific copy
ru: Размещаем резервирование на конкретный экземпляр

en: Place a hold on the next available copy
ru: Устанавливать резервирование на следующей доступный экземпляр

en: Placed On
ru: Размещено

en: Placed on
ru: Размещено

en: Places
ru: Места

en: Placing an Order Help
ru: Справка относительно осуществления заказа

en: Planning
ru: Планирование

en: Planning information bloc
ru: Блок информации о планировании

en: Plate Carree
ru: обычная цилиндровая (квадратная)

en: Please Choose:
ru: Пожалуйста, выберите:

en: Please click Next to continue if this information is correct
ru: Пожалуйста, если эта информация правильна, щелкните по кнопке 'следующие' и продолжайте

en: Please click next to continue
ru: Щелкните по кнопке 'следующие', чтобы продолжить

en: Please consider installing these modules before continuing.
ru: Пожалуйста, рассмотрите возможность установки этих модулей перед тем как продолжать.

en: Please contact your system administrator
ru: Сконтактактируйте с Вашим системным администратором

en: Please correct these errors and <a1>start the installer</a> again.
ru: Пожалуйста, исправьте эти ошибки и <a1>запустите установщик</a> опять.

en: Please create the database before continuing.
ru: Пожалуйста создайте базу данных перед тем как продолжать.

en: Please enter your username and password:
ru: Пожалуйста, введите Ваше имя пользователя и пароль:

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your systems administrator.
ru: Пожалуйста выберите Ваш язык с последующего списка. Если Ваш язык не перечислен, пожалуйста сообщите об этом Вашему администратору системы.

note: %1$s: TMPL_VAR name=msg
en: Please return to %s
ru: Пожалуйста, вернитесь к %s

en: Please review the error log for more details.
ru: Пожалуйста, просмотрите протокол регистрации ошибок для более детальной информации.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
ru: Пожалуйста, проверте целосность zip-файла и повторите.

en: Plugin:
ru: Плагин:

en: Polski (Polish)
ru: Polski (польський язык)

en: Popularity (Least to Most)
ru: Популярность (от меньшей к большей)

en: Popularity (Most to Least)
ru: Популярность (от большей к меньшей)

en: Port:
ru: Порт:

en: Portrait
ru: портрет

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
ru: Portugu&ecirc;s (португальський язык)

en: Position
ru: Должность

en: Postal Address
ru: Почтовый адрес

en: Postal Address:
ru: Почтовый адрес:

note: %1$s: TMPL_VAR name=newdate
en: Posted on %s
ru: Сообщено %s

en: Preference
ru: Параметр

en: Preferred publishers
ru: Издатели, которым предоставляется преимущество

en: Price
ru: Цена

en: Primary (5-8)
ru: для детей младшего школьного возраста (5-9 лет)

en: Print
ru: Печать

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print Page
ru: Распечатать страницу

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print Slip
ru: Распечатать карточку

en: Printer Added
ru: Принтер добавлен

en: Printer Administration
ru: Управление принтерами

en: Printer Deleted
ru: Принтер удален

en: Printer:
ru: Принтер:

en: Printers
ru: Принтеры

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Printers &rsaquo; Confirm Deletion of Printer '%s'
ru: Принтеры &rsaquo; Подтверждение удаления принтера '%s'

en: Printers &rsaquo; New printer
ru: Принтеры &rsaquo; Новый принтер

en: Printers &rsaquo; Printer Deleted
ru: Принтеры &rsaquo; Принтер удален

en: Priority
ru: Приоритет

en: Priority:
ru: Приоритет:

en: Private
ru: Личная

en: Prof.
ru: Член

en: Professional
ru: Член коллектива

en: Profile:
ru: Профиль:

en: Programmed texts
ru: Програмистские тексты

en: Properties
ru: Свойства

en: Public
ru: Общая

en: Public Note:
ru: Общедоступная заметка:

en: Public note:
ru: Общедоступная заметка:

en: Publication Date
ru: Дата публикации

en: Publication Date (yyyy)
ru: Дата публикации (гггг)

en: Publication Year
ru: Год публикации

en: Publication year:
ru: Год публикации:

en: Publication/Copyright Date: Newest to Oldest
ru: Дата публикации / авторского права: от новейших к наистарейшим

en: Publication/Copyright Date: Oldest to Newest
ru: Дата публикации / авторского права: от наистарейших к новейшим

en: Published by:
ru: Издано:

en: Published on
ru: Опубликовано:

en: Publisher
ru: Издатель

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=publishercode
en: Publisher :%s
ru: Издатель: %s

en: Publisher Location
ru: Местоположение издателя

en: Publisher:
ru: Издатель:

en: Qty
ru: Количество

en: Qty.
ru: Количество.

en: Quantity Received
ru: Полученное количество

en: Quantity ordered
ru: Заказано количество

en: Quantity ordered:
ru: Заказано количество:

en: Quarterly
ru: ежеквартально

en: Queue
ru: Очередь

en: Queue:
ru: Очередь:

en: RRP
ru: Реком.розн.цена

en: Rank
ru: Ранг

en: Rank/Biblioitemnumbers
ru: Ранг/НомераБиблЕд

en: Rank:
ru: Ранг:

en: Rate
ru: Курс

en: Rate:
ru: Курс:

en: Read Koha Documentation
ru: Читайте документацию Коха

en: Read and Contribute to Discussions
ru: Читайте а также принимайте участие в обсуждениях

en: Read/Write to the Koha Wiki
ru: Читайте или напишите в Коху Вики

en: Reading Record
ru: История чтения

note: %1$s: TMPL_VAR name=firstname %2$s: TMPL_VAR name=surname
en: Reading Record for %s %s
ru: История чтения - %s %s

en: Receive
ru: Получение

en: Receive any item and/or manage what appears in subscription summary (in OPAC and librarian interface)
ru: Получить будь какую единицу и/или руководить тем, что появится в сумарной информации по подписке (в ЭК и интерфейсе библиотекаря).

en: Receives overdue notices:
ru: Получает запоздалые сообщения:

en: Receiving Orders
ru: Получение заказов

en: Receiving Orders Help
ru: Справка по получению заказа

en: Record Matching Rules
ru: Правила соответствия записей

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
ru: Рассмотреть соответствие не удалось -- не в состоянии получить правило соответствия.

en: Record matching rules
ru: Правила соответствия записей

en: Records are downloaded to the workstation that requests the export and are saved in a file called "marc.pl."
ru: Записи загружаются на компьютеризованное рабочее место, которое запрашивает экспорт, и сохраняются в файл с помощью "marc.pl".

note: LABEL
en: Reference
ru: Справочники

en: Refine your search
ru: Уточните Ваш поиск

en: Registration date:
ru: Дата регистрации:

en: Regula Sebastiao
ru: Регулий Себастио {Regula Sebastiao}

en: Regular
ru: регулярно

en: Regular print
ru: обыкновенная печать

en: Regularity
ru: Регулярность

note: INPUT type=submit name=reject
en: Reject
ru: Отклонить

en: Rejected
ru: Отклонено

en: Relationship:
ru: Взаимоотношение:

en: Relevance
ru: Ранжировка

note: INPUT type=submit
en: Remove selected Items
ru: Удалить выбранные единицы

en: Renew
ru: Продлить

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew Patron
ru: Возобновить посетителя

en: Renewable
ru: Продолжение

en: Renewals
ru: Возобновление

en: Rental charge
ru: Плата за прокат

note: SCRIPT
en: Rental charge is not a number
ru: Плата за прокат не число

en: Repeatable
ru: Повторяемое

en: Repeatable Holidays
ru: Повторяемые праздники

en: Repeatable holiday
ru: Повторяемый праздник

en: Repeatable,
ru: Повторяемое,

en: Repeatable:
ru: Повторяемое:

en: Replacement Price
ru: Цена замены

en: Replacement Price:
ru: Цена замены:

en: Report Koha Bugs
ru: Сообщайте об ошибке в Koha Bugs

en: Reports
ru: Отчеты

en: Requested
ru: Запрошено

en: Required
ru: Обязательно

en: Reserve Cancelled
ru: Резервирование отменено

en: Reserve Found
ru: Найдено резервирование

en: Result
ru: Результат

en: Results
ru: Результаты поиска

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=from %2$s: TMPL_VAR name=to %3$s: TMPL_VAR name=total
en: Results %s to %s of %s
ru: Результаты поиска с %s по %s из %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR %2$s: TMPL_VAR %3$s: TMPL_VAR
en: Results %s to %s of %s found for '
ru: Результаты от %s по %s с %s для поиска по запросу '

note: %1$s: TMPL_VAR name=startfrom %2$s: TMPL_VAR name=endat %3$s: TMPL_VAR name=numrecords
en: Results <b>%s</b> through <b>%s of %s</b> records.
ru: Результаты поиска с <b>%s</b> по <b>%s</b> из <b>%s</b> записей.

en: Results of Search
ru: Результаты поиска

en: Results per page :
ru: Результатов на страницу:

en: Return
ru: Возвращение

en: Return Date
ru: Дата возвращения

en: Return date
ru: Дата возвращения

en: Return to fund list
ru: Повернутся к списку статей расходов

en: Review &rsaquo;
ru: Рецензия &rsaquo;

en: Review Tags
ru: Рецензирование меток

en: Reviewer
ru: Рецензент

en: Reviews
ru: Рецензии

en: Road Types &rsaquo;
ru: Типы дорог &rsaquo;

en: Road Types &rsaquo; Confirm Deletion of Road Type
ru: Типы дорог &rsaquo; Подтверждение удаления типа дороги

en: Road types
ru: Типы дорог

en: Roger Buck
ru: Роджер Бак {Roger Buck}

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
ru: Rom&acirc;n&#259; (румунский язык)

en: Ron Wickersham
ru: Рон Викершам {Ron Wickersham}

en: Row
ru: Строчка

en: Salutation:
ru: Приветствие:

en: Sample
ru: Образец

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
ru: Суббота

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save
ru: Сохранить

note: INPUT type=submit
en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save Record
ru: Сохранить запись

note: INPUT type=submit
en: Save changes
ru: Сохранить изменения

note: INPUT type=button
en: Save subscription
ru: Сохранить подписку

en: Saxophone
ru: баритон {bf}; cаксофон {wi}

note: %1$S: type=text name=q
en: Scan Index for: %S
ru: Посмотреть указатель относительно: %S

en: Scan Index:
ru: Просмотр указателя:

en: Scan Indexes
ru: Просматривать указатели

en: Schedule tasks to run
ru: Планирование задач на выполнение

note: INPUT type=submit
en: Search
ru: Поиск

en: Search Budgets
ru: Ищем расходы

en: Search Cities
ru: Поиск городов

en: Search For:
ru: Искать:

en: Search Funds
ru: Поиск статьи расходов

en: Search Funds:
ru: Ищем статьи расходов:

en: Search Patron Categories
ru: Поиск в категориях посетителей

en: Search Patrons
ru: Поиск посетителей

en: Search Printers
ru: Поиск принтеров

en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: Search Road Types
ru: Поиск типа дороги

en: Search System Preferences
ru: Поиск за системными параметрами

en: Search also : a list of field that Koha will also search on when the user do a search on the subfield
ru: Искать также: список полей, в которых Коха также будет искать, когда пользователь делает поиск в подполе

en: Search by Patron Category Name:
ru: Искать по названию категории посетителей:

en: Search for Biblio
ru: Поиск библиографической записи

en: Search for Tag
ru: Поиск признака

en: Search for a subscription by using the filter button (with a ISSN or a title). If you enter a title, you can use the wildcard % : entering <b>%Times%</b> returns every subscription containing Times in the title. Entering <b>New York%</b> returns every subscription with title starting with New York
ru: Поиск подписки с помощью кнопки фильтрования (за ISSN или заглавием). Если Вы вводите заглавие, то можете использовать подстановочный знак %: введя <b>%правда%</b> получите каждую переплату, которая содержит 'Правда' в заглавии. Введя <b>тернополь%</b> найдете каждую подписку с заглавием, которое начинается на 'Тернополь'

en: Search for guarantor
ru: Ищем поручителя

en: Search for the vendor you want by using the 'Vendor Search' at the top.
ru: Осуществите поиск необходимого поставщика, используя „Поиск поставщика” сверху страницы.

note: A
en: Search for this Author
ru: Искать за этим автором

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
ru: Найдите в календаре день, который Вы хотите установить как праздник.

en: Search on
ru: Поиск за

note: IMG
en: Search on <!-- TMPL_VAR name="marc_value" -->
ru: Поиск за <!-- TMPL_VAR name="marc_value" -->

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Search the Catalog
ru: Поиск в каталоге

en: Search the catalog and the reservoir:
ru: Искать в каталоге и хранилище:

en: Search value
ru: Поисковое значение

en: Search value:
ru: Значение для поиска:

en: Search vendors:
ru: Искать поставщиков:

en: Search:&nbsp;
ru: Поиск:&nbsp;

en: Searching
ru: Искание

en: Searching Koha's bibliographic and authorities databases can be accomplished in two ways: Koha can utilize a textual index engine (Zebra) or use its own internal indexing scheme (NoZebra).
ru: Поиск по библиографической и авторитетных источников базам данным Коха может осуществляться двумя путями: Коха может использовать механизм индексирования текстов (Zebra) или же использовать собственную внутреннюю схему индексирования (NoZebra)

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Searching: %s
ru: Поиск: %s

en: Sebastiaan Durand
ru: Себастиан Дюранд {Sebastiaan Durand}

en: Seen
ru: Увидено

en: Select
ru: Выбор

en: Select 'Authority types'
ru: Выберите „типы авторитетных источников”

en: Select All
ru: Выделить всё

en: Select Download Format:
ru: Выбор формата для загрузи:

en: Select a Category type
ru: выберите тип категории

en: Select a collection
ru: Выбор собрания

en: Select a file to import into the borrowers table
ru: Выберите файл для импорта в таблицу заемщиков

en: Select a library :
ru: Выбираем библиотеку:

en: Select a library:
ru: Выбираем библиотеку:

en: Select an authority framework
ru: Выберите структуру авторитетного источника

en: Select an existing list
ru: Выбираем сущестующий список

en: Select items you want to check
ru: Выберите единицы, какие Вы хотите проверить

en: Select remote databases:
ru: Выбираем удалённые базы данных:

en: Select the file to import:
ru: Выберите файл для импорта:

en: Select the file to stage:
ru: Выберите файл для заготовки:

en: Select the file to upload:
ru: Выберите файл для импорта:

en: Select your MARC flavour
ru: Выбираем наш стандарт МАРК-записей

en: Selecting Default Settings
ru: Выбираем настройку по умолчанию

en: Semiannual
ru: один раз на полугодие (дважды на год)

en: Semimonthly
ru: дважды на месяц

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: September
ru: Сентябрь

en: Serial
ru: Сериальное издание

en: Serial Type
ru: Тип сериального издания

en: Serial issues
ru: Выпуски сериального издания

en: Serials
ru: Сериальные издания

en: Serials subscription add and modify help
ru: Справка по добавлению и правке подписки сериальных изданий

en: Serials subscription detail help
ru: Справка относительно подробностей подписки сериальных изданий

en: Serials subscription help
ru: Справка относительно подписки сериальных изданий

en: Series
ru: Серии

en: Series Title
ru: Серийное заглавие

en: Series:
ru: Серии:

en: Server
ru: Сервер

en: Server Information
ru: Информация о сервере

en: Server information
ru: Информация о сервере

en: Session timed out
ru: В результате бездеятельности сессия завершена

en: Session timed out, please log in again
ru: В результате бездеятельности сессия завершена, пожалуйста, войдите опять

note: INPUT type=submit
en: Set Flags
ru: Установить отметки

en: Set Library
ru: Устанавливаем библиотеку

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Set Permissions
ru: Установить привилегии

note: %1$s: TMPL_VAR name=surname %2$s: TMPL_VAR name=firstname
en: Set Privileges for %s, %s
ru: Устанавливаем привилегии - %s, %s

en: Set back to
ru: Установить обратно к:

en: Set back to : if the previous condition is valid, the calculated number is set to this one instead
ru: Возвращать обратно к: если предварительное условие действительно, обсчитанное число становится ровным этому значению

en: Set library
ru: Выбор библиотеки

en: Setting Patron Permissions
ru: Установка привилегий посетителей

en: Setting up item types is one of the first things you should do after installing the Koha software.
ru: Установление типов единиц - одно из первых дел, какие Вы должны сделать после инсталляции программного обеспечения Коха.

en: Sex:
ru: Пол:

en: Shelving Location
ru: Расположение на полке

note: INPUT type=submit
en: Show
ru: Показать

note: IMG
en: Show Calendar
ru: Показать календарь

en: Show Category:
ru: Показать категорию:

en: Show More
ru: Показать больше

en: Show all budgets
ru: Показать все расходы

en: Show any items currently issued:
ru: Показывать любые единицы выданные в настоящий момент:

en: Show budgets
ru: Показать расходы

en: Showing All Items | <a1>Show Last 50 Items Only</a>
ru: Показать все экземпляры | <a1>Показать только последние 50 экземпляров</a>

en: Showing Last 50 Items | <a1>Show All Items</a>
ru: Показываются последние 50 экземпляров | <a1>Показать все экземпляры</a>

en: Showing only
ru: Показанные только

en: Sidelooking Airbone Radar
ru: авиарадар бокового осмогтра (SLAR)

en: Similar Items
ru: Подобные экземпляры

en: Simple to configure and maintain
ru: Просто конфигурировать и поддерживать

en: Some perl modules are missing.
ru: Отсутствуют некоторые perl-модули.

en: Some vendors will offer a blanket discount to all orders placed with them, this will be calculated from their list price.
ru: Некоторые поставщики предложат скидку по заказам, сделанным у их. Они будут посчитаны из прайс-листов.

en: Soprano
ru: сопрано

en: Sorry, there is no help available for this topic
ru: Извините, нету справки по этой теме

en: Sort 1:
ru: Сортировочное поле 1:

en: Sort 2:
ru: Сортировочное поле 2:

en: Sort By:
ru: Сортируем:

en: Sort by
ru: Сортировка

en: Sort by :
ru: Сортировать:

en: Sort by:
ru: Сортируем:

en: Sort field 1:
ru: Сортировальное поле 1:

en: Sort field 2:
ru: Сортировальное поле 2:

en: Sort this list by:
ru: Сортировка этого списка:

en: Sort1
ru: Сортировальное поле 1

en: Sort2
ru: Сортировальное поле 2

en: Special thanks to the following organizations
ru: Особая благодарность следующим организациям

en: Spent
ru: Потрачено

en: Spent budget
ru: потраченные средства

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Spring
ru: Весна

en: Staff
ru: Работник библиотеки

note: A
en: Staff Client
ru: Клиент для библиотекарей

en: Staff Members: A member of the library staff.
ru: Работники: работник библиотеки.

en: Stage MARC Records For Import
ru: Заготовка МАРК-записей для импорта

en: Stage MARC records into the reservoir.
ru: Заготавливаем МАРК-записи в хранилище.

note: INPUT type=button
en: Stage for import
ru: Заготовить для импорта

en: Stage records into the reservoir
ru: Заготавливаем записи в хранилище

en: Staged
ru: Заготовлено

en: Standard Number
ru: Стандартный номер

en: Start by assigning a Category Code and a Description to each patron category. Each Category can be one of five types:
ru: Начните с назначения коду категории и описания к каждой категории посетителей. Каждая из категории может быть одним из пяти типов:

en: Start date
ru: Дата начала

note: %1$s: TMPL_VAR name=dateformat
en: Start date (%s):
ru: Дата начала (%s):

en: Start date:
ru: Дата начала:

note: INPUT type=submit
en: Start search
ru: Начать поиск

en: Statistical
ru: Билет статистики

en: Statistical Patrons: checking out to this patron type creates a statistical (local use) record but does not actually circulate materials.
ru: Статистические посетители: такой тип создает статистическую запись, предназначенную для локального использования, по ней на самом деле не происходит циркуляция единиц.

en: Status
ru: Стан

en: Statuses
ru: Состояния

en: Step 1: Search for a Supplier
ru: Шаг 1: ищем поставщика

en: Step 2: Search for Biblio
ru: Шаг 2: ищем библиографическую запись

en: Steve Tonnesen (early MARC work, Virtual Bookshelves concept, KohaCD)
ru: Стив Тоннесен {Steve Tonnesen} (ранние работы с MARC, концепция виртуальных книжных полок, КохаCD)

note: %1$s: TMPL_VAR name=numberpending
en: Still %s servers to search
ru: Еще %s серверов в поиске

en: Stop word administration page
ru: Страница управления несущественными словами

en: Stop words
ru: Несущественные слова

en: Street number:
ru: Уличный номер:

en: Street type:
ru: Тип улицы:

en: Subfield
ru: Подполе

en: Subfield code:
ru: Код подполя:

en: Subfield:
ru: Подполе:

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagsubfield
en: Subfield: %s
ru: Подполе: %s

en: Subfields
ru: Подполя

en: Subfields:
ru: Подполя:

en: Subject
ru: Тематика

en: Subject Phrase
ru: Тематика как фраза

en: Subject headings
ru: Предметные рубрики

en: Subject search results
ru: Результаты поиска за темой

en: Subject:
ru: Тема:

en: Subjects
ru: Темы

en: Subjects:
ru: Темы:

note: INPUT type=submit
en: Submit
ru: Утвердить

en: Submit Patches to Koha using Git (Version Control System)
ru: Посылайте обновления к программе с исправлением ошибок Коха, используя Git (система управления версиями)

en: Subscription Details
ru: Подробности подписки

en: Subscription beginning date : the date of the beginning of the 1st subscription. Should not be modified and is not modified automatically by subscriptions renewals
ru: Дата начала подписки: дата начала 1-ой подписки. Не должно быть изменено и не изменяется автоматически возобновлениями подписок

en: Subscription enddate : must be entered manually when the subscription is definetly closed
ru: Конечная дата подписки: должна быть введенная вручную, когда подписка определяется закрытой

en: Subscription information
ru: Информация о подписке

en: Subscription information bloc
ru: Блок информации о подписке

note: %1$s: TMPL_VAR name=biblionumber %2$s: TMPL_VAR name=bibliotitle
en: Subscription information for biblio #%s with title : %s
ru: Информация о подписке для библиотечной записи № %s с заглавием: %s

en: Subscription length
ru: Длительность подписки

en: Subscription length:
ru: Длительность подписки:

en: Subscription renewals
ru: Возобновление подписки

en: Subscription summary
ru: Короткий отчет о подписке

en: Subscription(s)
ru: Подписка(и)

en: Subtype limits:
ru: Ограничение за подтипом:

en: Succesfully undeleted
ru: Успешно возобновлено

en: Success
ru: Успех

note: %1$s: TMPL_VAR name=oldsub %2$s: TMPL_VAR name=sub
en: Successfully modified %s is now %s
ru: Успешно изменено %s  в настоящий момент %s

en: Suggested
ru: Предложено

en: Suggested by
ru: Предложено

en: Suggestion
ru: Предложение

en: Suggestions
ru: Предложения

en: Summary
ru: Сводка

en: Summary:
ru: Итог:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Summer
ru: Лето

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Sundry
ru: Всякая всячина

en: Supplier
ru: Поставщик

en: Support for field-weighting, relevance ranking, truncation, stemming
ru: Поддержка веса полей, ранжировки значимости, отбрасывания, происхождения

en: Surname
ru: Фамилия

en: Surname:
ru: Фамилия:

en: Svenska (Swedish)
ru: Svenska (шведский язык)

en: Synthetic Aperture Radar
ru: комплексной апертурный радар (SAR)

en: Synthetiseur
ru: синтезатор

en: System Administration
ru: Управление системой

en: System Parameters
ru: Системные параметры

en: System Preferences
ru: Параметры системы

en: System Preferences &rsaquo;
ru: Параметры системы &rsaquo;

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield %2$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: System Preferences &rsaquo; %s &rsaquo; Confirm Deletion of Parameter '%s'
ru: Параметры системы &rsaquo; %s &rsaquo; Подтверждение удаления параметра '%s'

en: System Preferences &rsaquo; Data Added
ru: Параметры системы &rsaquo; Данные добавлены

en: System Preferences &rsaquo; Parameter Deleted
ru: Параметры системы &rsaquo; Параметр удалён

en: System parameters is where library policies are set and governed. It is best to set your system preferences, and then to work through the Parameters in the order that they appear on this page.
ru: Параметры системы предназначены для настройки и управления принципами работы библиотеки. Лучше сначала установить параметры системы, а затем через 'Параметры' сделать так, чтобы они отображались на этой странице.

en: System preference search:
ru: Искать системный параметр:

en: System preferences
ru: Параметры системы

en: System preferences admin
ru: Управление параметрами системы

en: System preferences administration
ru: Управление параметрами системы

en: Sélectionnez la valeur pour le champ 700 $4. Elle sera automatiquement reportée dans la zone 700 $8 qui suit.
ru: Выберите значение для подполя 700 $4. Оно будет автоматически распространено в область подполя 700 $8 ниже.

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish)
ru: T&uuml;rk&ccedil;e (турецкий язык)

en: TIP: After entering a quantity and vendor price, the other fields will be calculated automatically.
ru: ПОДСКАЗКА: После введения информации о количестве и цене от продавца, другие соответствующие поля будут заполнении автоматически.

en: TIP: Always check your Catalog first
ru: СОВЕТ: всегда сначала проверяйте в каталоге

en: TIP: For instructions on ordering from a suggestion see 'Managing Suggestions' in this manual
ru: ПОДСКАЗКА: Для детальной инструкции относительно осуществления заказов относительно предложений/пожеланий читателя смотрите 'Управление предложениями читателя' в данной инструкции.

en: TIP: Mark vendors inactive if you no longer order from them or if they merged with another vendor, but you want to keep the data of your orders with them
ru: ПОДСКАЗКА:  Помечайте поставщиков неактивными, если Вы от них больше не заказываете, или же если они объединились с другими поставщиками, но Вы хотите сохранить данные о заказе у них.

en: TIP: Only the 'Company Name' is required but the more contact information you provide, the easier it will be to contact vendors when necessary
ru: ПОДСКАЗКА: Обязательной является лишь информация „Название компании”, но чем больше контактной информации Вы предоставите, тем легче Вам будет связаться с поставщиков в случае необходимости.

en: TIP: Some vendors will list the prices in their own currency, but bill in your currency
ru: ПОДСКАЗКА: Некоторые поставщики будут подавать цену в собственной валюте, но посылать Вам чек к оплате в Вашей валюте.

en: TIP: This is not necessary, you will still be able to mark items received without closing a basket.&nbsp; Closing a basket is good practice for keeping track of late orders which is discussed in this manual.
ru: ПОДСКАЗКА: Это не очень необходимо. Вы будете иметь и без этого возможность помечать экземпляры, какие Вы получаете. В то же время, закрывание корзины является хорошей практикой для отслеживания задержанных заказов, и об этом будет идти речь в данной инструкции.

en: TIP: To add another received item, click the '+' (plus) icon at the bottom left. If you add too many click the '-' (minus) to the right of the '+' (plus)
ru: ПОДСКАЗКА: Чтобы прибавить новый полученный экземпляр нажмите значок '+' (плюс) в нижнем левом углу. Если Вы прибавите слишком много, нажмите '-' (минус) справа от '+' (плюс).

en: TIP: To add another received item, click the '+' (plus) icon at the bottom left.&nbsp; If you add too many click the '-' (minus) to the right of the '+' (plus)
ru: ПОДСКАЗКА: Чтобы прибавить новый полученный экземпляр нажмите значок '+' (плюс) в нижнем левом углу. Если Вы прибавите слишком много, нажмите '-' (минус) справа от '+' (плюс).

en: TIP: To receive serials see the 'Receiving Serials' part of this manual.
ru: ПОДСКАЗКА: Чтобы получить периодические издания смотрите раздел „Получение периодических изданий” в данной инструкции.

en: TOTAL
ru: ИТОГО

note: %1$s: TMPL_VAR name=currency
en: TOTAL (%s)
ru: ИТОГО (%s)

en: Tab:
ru: Закладка:

note: %1$s: TMPL_VAR name=tab %2$s: TMPL_VAR name=tagsubfield %3$s: TMPL_VAR name=liblibrarian
en: Tab:%s | $%s %s
ru: Закладка: %s | $%s %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=tab
en: Tab:%s,
ru: Закладка: %s,

en: Tag
ru: Признак

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield
en: Tag %s Subfield Constraints
ru: Указания на подполя признака %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=tagfield
en: Tag %s Subfield Structure
ru: Структура подполя для признака %s

en: Tag Deleted
ru: Признак удален

en: Tag:
ru: Признак:

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: Tag: %s
ru: Признак: %s

en: Tags
ru: Метки

en: Tambour, batterie
ru: барабан

en: Task Scheduler
ru: Планировщик задач

en: Technical reports
ru: Технические отчёты

en: Template Code:
ru: Код шаблона:

en: Template Description:
ru: Описание шаблона:

en: Template Name:
ru: Наименование шаблона:

en: Template:
ru: Шаблон:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Templates
ru: Шаблоны

en: Tenor
ru: тенор

note: A
en: Term
ru: Терм

en: Term/Phrase
ru: Термин/фраза

en: Terms
ru: Термы

en: Terms Summary
ru: Термы суммарно

en: Test
ru: Испытание

en: Tetun (Tetum)
ru: Tetun (язык tetum)

en: Text
ru: Текст

en: Text for OPAC : what appears before the field in the OPAC. If empty, the text for librarian is used instead
ru: Метка для электронного каталога: появляется перед полем в ЕК. Если пустое, будет использоваться тогда метка для библиотечного интерфейса

en: Text for OPAC:
ru: Метка для электронного каталога:

en: Text for librarian : what appears before the subfield in the librarian interface
ru: Метка для библиотекаря: появляется перед подполем в интерфейсе библиотекаря

en: Text for librarian:
ru: Метка для библиотекаря:

en: Text for librarians
ru: Текст для библиотекарей

en: Text for opac
ru: Текст для электронного каталога

en: Textarea
ru: Текст

en: The Actual price is what is committed to your
ru: Фактическая цена это то, что в сумме составляет Вашие

en: The Koha Acquisitions module provides a way where the library can record orders placed with vendors and manage purchase budgets.
ru: Модуль поступлений Коха обеспечивает способ за которым библиотека может записывать заказ с информацией о продавцах а также руководить расходами (бюджетом) назначенными на покупку.

en: The barcode was not found
ru: Штрих-код не найден

en: The column <b>Koha field</b> shows that the subfield is linked with a Koha field. Koha can manage a MARC interface, and a Koha interface. This link ensures that both DB are synchronized
ru: Графа <b>поле в Коха</b> показывает, что подполе связано с полем Коха. Коха может руководить Марк-интерфейсом или Коха-интерфейсом. Эта связь гарантирует, что обе БД синхронизированы, потому Вы можете легко переключаться между МАРК- и Коха- интерфейсами.

en: The column Koha field shows that the subfield is linked with a Koha field. Koha can manage a MARC interface, or a Koha interface. This link ensures that both DB are synchronized, thus you can change from a MARC to a Koha interface easily.
ru: Графа 'поле у Коха' показывает, что подполе связано с полем Коха. Коха может руководить МАРК-интерфейсом или Коха-интерфейсом. Эта связь гарантирует, что обе БД синхронизированы, потому Вы можете легко переключаться между МАРК- и Коха- интерфейсами.

en: The field itemnum MUST be mapped
ru: Поле itemnum (номер_единицы) ДОЛЖНО быть спроектировано

en: The following error occurred while importing the database structure:
ru: При импорте структуры базы данных случилась следующая ошибка:

en: The itemtype code is limited to four characters. This code is rarely displayed by Koha; instead the description of the type will be what users see.
ru: Код типа_единицы ограничен четырьмя знаками. Этот код редко показывается у Коха; вместо него для всех будет отображаться описание.

note: %1$s: TMPL_VAR name=need_confirm
en: The list <i>%s</i> is not empty.
ru: Список <i>%s</i> не пустой.

en: The list of patron suggestion reject or accept reasons
ru: Список предложений/запросов читателей, причины отказа или принятия.

en: The list of status to describe a damaged item
ru: Список статусов для описания поврежденного экземпляра.

en: The list of status to describe a lost item
ru: Список статусов для описания потерянного экземпляра.

en: The online help directory is:
ru: Интерактивная справка размещается в папке:

en: The pull-down menu lists all the Koha tables that can receive values from the MARC records. The columns from each table are listed below the pull-down menu.
ru: Выпадающее меню дает список всех таблиц Коха, которые могут получить значения МАРК-записей. Столбцы из каждой таблицы перечислены ниже в выпадающем меню.

en: The replacement price is the total cost of what it would cost to replace the item if you had to purchase the item retail at recommended retail. This is the amount that a patron could be charged if item is lost or damaged beyond repair.
ru: Цена замены — это общая стоимость того, сколько будет стоить заменить экземпляр, если бы пришлись покупать его во розницу. Это сумма, которая представляется читателю в разе если экземпляр  потерян или же поврежен и возобновлению не подлежит.

en: The reservoir can be populated with MARC records through the &quot;Stage MARC Records for Import&quot; under Tools.
ru: Резервуар может быть наполнен МАРК-записями через &quot;Заготовка МАРК-записей для импорта&quot; в разделе инструментов.

en: The summary contains an &quot;ISBD&quot; like description to explain how the entry must be shown in the result list. The syntax is :
ru: Сводка содержит какое-либо "ISBD"-описание, которое будет объяснять, как запись должна быть показана в списке результатов. Синтаксис таков:

en: The tag reported must contain a MARC tag number. Every subfield in the selected tag will be copied to the &quot;destination tag&quot; in the biblio. for example, in UNIMARC, the tag 200 ot personal authority will be reported to 600, 700, 701, depending on what is cliqued in the biblio MARC editor.
ru: Поставленный в известность признак должен содержать номер МАРК-признака. Каждое подполе в отобранном признаке будет копироваться к "признаку назначения" в библиотечной записи, например, в РУСМАРКЕ, признаку 200 с авторитетным значением персоны будет поставлена в известность в 600, 700, 701, в зависимости от того, которое будет выбрано в МАРК-редакторе библиотечной записи.

en: The title of the news post. Try to keep this short and pithy. Avoid long sentances.
ru: Заглавие вывешенной новости. Старайтесь сохранить его кратким и содержательным. Избегайте длинных предложений.

en: The total at the bottom of the page should be within a few cents of the total for the invoice.
ru: Итог снизу страницы должен быть в пределах нескольких копеек итога для накладной.

en: The upload file appears to be empty.
ru: Кажется, загруженный файл пустой.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extention is not '.zip'.
ru: Кажется, загруженный файл не является zip-файлом. Расширение не '.zip'.

en: The vendor price is the price given to you by the vendor, sometimes called the &quot;List Price&quot;. Depdending on how the Vendor is setup this may or maynot include any discount given to you by the vendor and/or any sales tax. See Vendors for more information.
ru: Цена поставщика это цена которую предлагает Вам поставщик, и иногда она называется „прайс-лист”. В зависимости от того как установлены определённые условия, это включает или не включает определённую скидку от поставщика или же уменьшение налога. Смотрите раздел „Поставщики” для более детальной информации.

en: Themes
ru: Темы

en: There are no saved matching rules.
ru: Нет сохраненных правил соответствия.

en: There are no saved patron attribute types.
ru: Нет сохранённых видов атрибутов посетителей.

en: There are two parts to the System Administration in Koha.
ru: Есть две части управления системой в Коха.

note: %1$s: TMPL_VAR name=itemtags
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
ru: Более чем 1 МАРК-признак соотносится во вкладке (10) единиц сохранения: %s

en: Thesaurus:
ru: Тезаурус:

en: These are the entities where items are purchased, or donated from. Orders are placed with Vendors.
ru:  это юридические лица в которых осуществляется закупка экземпляров, или же которые передают их в рамках благотворитетельництва. Заказы располагаются рядом с Продавцами.

en: These fields will then appear when adding/editing a patron as a pull down to make it easier to enter data
ru: Эти поля затем появятся при добавлении/редактировании посетителя в виде выпадающего списка, что облегчит ввод данных.

en: Theses
ru: Тезисы

en: This MARC check does not guarantee that you will like the first results of your efforts to set up your MARC displays, etc. -- it simply checks for major errors. You will probably revise your MARC setup several times before you are completely pleased with it. Be sure to run the MARC Bibliographic Framework Test after every revision.
ru: Эта МАРК-проверка не гарантирует, что Вам будут нравится первые результаты Ваших усилий настройки МАРК-экранов и т.п., она просто проверяет основные ошибки. Вы вероятно пересмотрите свои МАРК-настройки несколько раз перед тем, как будете полностью удовлетворены результатом. Не забывайте выполнять проверку библиографической МАРК-структуры после каждой переработки.

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: This category is used %s times
ru: Эта категория используется %s раз

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: This currency is used %s times. Deletion not possible
ru: Эта денежная единица используется %s раз. Удаление невозможно

en: This error means that the link was broken and that the page doesn't exist
ru: Эта ошибка значит, что гипер-ссылка была затеряна и необходимой страницы не существует

en: This error means that you aren't authorized to view this page
ru: Эта ошибка значит, что Вы не уполномочены пересматривать эту страницу

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: This framework is used %s times
ru: Эта структура используется %s раз

en: This is a one-to-one mapping. In other words, a MARC tag/subfield can be mapped to one, and only one, Koha table.column.
ru: Это отображение одного к одному. Другими словами, МАРК-признак/подполе может отвечать лишь одному, и только одному, столбику таблицы Коха.

en: This is a serial subscription
ru: Это подписка сериального издания

en: This is for information only and is a space where you can record what the vendor sells
ru: Это лишь для информации и представляет собой место где Вы можете записать, что именно поставщик продает.

en: This is one of the screens you will see frequently if you are starting from scratch.
ru: Это один из экранов, какие Вы будете видеть часто, если начинаете на пустом месте.

en: This is the price that shows on the invoice or packing slip when you receive the item. When placing an order, Koha will automatically calculate this for you. When an item is received, this can be over keyed with the actual value. This is to take into account any slight differences in rounding or price flutucations between ordering the item and actually recieving it.
ru: Это цена, которая показывается на бланке со счетом/накладной или же бланке упаковки на момент получения экземпляра. Размещая заказ, Коха автоматически рассчитает это для Вас. Когда экземпляр получается, цену на момент заказа можно заменить на фактическую цену. Это позволяет принимать во внимание будь которую, даже наименьшую разницу в округлении цены или же в ее изменениях в период от заказа экземпляра к его непосредственному получению.

en: This is the price you expect to pay for the item, including any discount and any relevant sales tax (depending on the vendor setup) and is the amount that will be charged to your
ru: Это цена которую Вы ожидаете за экземпляр, который включает всю возможную скидку  и налоги (в зависимости от условий что идут от продавца) и составляют размер который будет стягиваться из Ваших

en: This is where you define the types of users of your library and how they will be handled.
ru: Вот где Вы определяете типы пользователей Вашей библиотеки и как ими руководить.

en: This module is needed if you intend to print barcodes.
ru: Этот модуль нужен, если Вы собираетесь напечатать штрих-коды.

en: This module is needed if you intend to print spine labels.
ru: Этот модуль необходим, если Вы намереваетесь напечатать наклейки для корешка.

en: This module is needed if you intend to use LDAP for authentication.
ru: Этот модуль необходим, если Вы намереваетесь использовать LDAP для установления подлинности.

en: This module is used whenever Koha has to send email.
ru: Этот модуль используется всякий раз, когда Коха должна послать электронную почту.

en: This page provides a simplified way to map your MARC tags and subfields to the non-MARC Koha database tables <b>for default biblio framework</b>. This can also be done while setting the MARC tag structure, but it is easier to see the relationship between the MARC database and the Koha database here.
ru: Эта страница обеспечивает упрощенный путь для соответствия Ваших МАРК-признаков и подполей с не-МАРК-таблицами баз данных Коха <b>для  структуры по умолчанию библиотечных записей</b>. Это можно также сделать и при установлении структуры МАРК-признака, но более легко здесь видеть взаимосвязь между базой данных МАРК и базой данных Коха.

en: This parameter helps you define the cities and towns that your patrons live in. These will appear as a pull down on the patron add screen to make it easier for entering of consistent data.
ru: Этот параметр позволяет вам определять города и поселки, в которых Ваши посетители живут. Это будет отображаться как выпадающий список на экране добавления посетителя для облегчения введения согласованных данных.

en: This patron does not exist.
ru: Этот посетитель не существует.

en: This record is used
ru: Эта запись используется

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: This record is used %s times
ru: Эта запись используется: %s (разы)

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: This record is used %s times. Impossible to delete it
ru: Эта запись используется: %s (разы). Удаление не возможно.

en: This screen is divided in 2 parts
ru: Этот экран делится на 2 части

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
ru: На этом экране представлены подполя, связанные с выбранным признаком. Вы можете редактировать подполя или добавлять новое щелкнув на [Редактировать подполя].

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
ru: Этот сценарий не может создать/писать в необходимой временной папке.

en: This section provides information about your Koha installation. It is useful for developers and if you wish to report bugs or issues to the Koha community.
ru: Этот раздел предоставляет информацию о Вашей установленной Koha. Это важно для разработчиков и также, возможно, Вы захотите уведомить сообщество Koha об определеных недоработках и ошибках.

en: This section tells you which version of Koha and supporting software you are using. If possible, when reporting issues to the Koha community, always give details of which version of Koha you are using. Koha is under active development and it is highly likely that an upgrade to a more recent version will provide patches and bug fixes you require.
ru: В этом разделе идет речь о версии Koha а также о сопутствующем программном обеспечении какие Вы используете. Если возможно, при сообщении Koha сообщества, всегда подавайте информацию о том, какую  версию Koha Вы используете. Koha находится в дальнейшем в состоянии активной разработки и доработки, и потому следуют ожидать, что обновление к более новой версии обеспечит необходимое для Вас решение проблемы с ошибкой и предыдущими недоработками.

en: This tab lists all the dependant Perl Modules for Koha and whether or not you have them installed, and the version number. If you are reporting an issue, the developer may ask what is the state of the Perl modules you have installed.
ru: Эта вкладка содержит список всех подчиненных Perl-модулей для Коха, данные про то установлены они у Вас или нет, а также номер версии. Если Вы сообщите про проблему, разработчик, наверное, запросит про состояние модулей Perl, которые Вы установили.

en: This table is used in MARC definition. You can define as many categories as you want, and as many authorized values as you want in each category.
ru: Эта таблица используется в Марк-определении. Вы можете означать столько категорий, сколько захотите, и так много авторитетных источники, сколько будете желать в каждой категории.

en: Thomas Dukleth (MARC Frameworks Maintenance)
ru: Томас Даклет {Thomas Dukleth} (Поддержка МАРК-структур)

en: Three times a month
ru: трижды на месяц

en: Three times a week
ru: трижды на неделю

en: Three times a year
ru: трижды на год

en: Through Acquisitions
ru: Через поступления

en: Through Cataloging
ru: Через каталогизацию

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
ru: Четверг

en: Time:
ru: Время:

en: Title
ru: Заглавие

en: Title (A-Z)
ru: Заглавие (по алфавиту)

en: Title (Z-A)
ru: Заглавие (возвратно по алфавиту)

en: Title <a1>Sort</a>
ru: Заглавие <a1>сортировать</a>

en: Title Phrase
ru: Заглавие как фраза

en: Title:
ru: Заглавие:

en: Titles
ru: Заглавия

en: To
ru: к

note: For the first occurrence, %1$S: type=text name=Filter
en: To %S
ru: к %S

en: To a file:
ru: У файл:

en: To add a new news item the following fields need to be completed:
ru: Чтобы добавить новую новость, необходимо заполнить следующие поля:

en: To add servers, you will need to know the domain name or IP address of the server, the port number to use, and the name of the database to access. This information is available for many servers worldwide by acessing the Index Data website at http://www.indexdata.dk/targettest/. All of the servers listed there accept anonymous connections. (Be sure to choose servers which deliver records in the proper MARC format for your Koha installation.)
ru: Чтобы прибавить серверы, Вам нужно будет знать доменное имя или IP-адрес сервера, номер используемого порта, и имя базы данных для доступа. Эта информация доступна для многих серверов во всем мире на веб-сайте "Index Data" на http://www.indexdata.dk/targettest/. Все серверы, внесённые там в список, принимают анонимные связки. (Не забывайте выбрать серверы, которые доставляют записи к Вашей инсталляции Коха в надлежащем МАРК-формате.)

en: To begin an order, local purchase or donation, search for the vendor or benefactor, and then you can create a new Basket.
ru: Чтобы сделать заказ, локальну закупку или подарок, сперва найдите поставщика или благотворителя, и тогла Вы сможете создать новую корзину.

en: To create a manual invoice, click the 'Create manual invoice' tab
ru: Чтобы создать ручной счёт, перейдите на вкладку 'Создать ручной счёт'

en: To create a new List:
ru: Чтоб создать новый список:

en: To delete a subfield, just click the 'delete' link next to the field you'd like to edit
ru: Для уничтожения подполя, просто нажмите ссылку „Уничтожить” рядом с полем которое Вы хотите редактировать.

en: To make edits to your shipment return to Acquisitions and search for the vendor in question.
ru: Чтобы осуществить правку относительно посылки вернитесь к 'Поступлениям' и поищите соответствующего поставщика.

en: To make the most of acquisitions the following needs to be setup under
ru: Чтобы использовать возможность осуществления заказов максимально - необходимо осуществить следующие настройки:

en: To order a new book, click 'From a new (empty) record'
ru: Чтобы заказать новую книгу, нажмите „Из новой (пустой) записи”.

en: To order from an existing record, search for the record in your system
ru: Чтобы заказать из существующей записи, найдите его в Вашей системе.

en: To pay fines, click the 'Pay fines' tab
ru: Чтобы заплатить штрафы, щёлкните на вкладке 'Оплатить штрафы'

en: To place an order, the first step is to locate your Vendor (supplier). If no Vendor exists, you will need to create one. Once you have a Vendor you can place an order.
ru: Чтобы разместить заказ сначала нужно определить расположение продавца. Если такого не существует, Вам нужно будет его создать. Как только он появится, Вы сможете разместить заказ.

en: To receive an order click 'Receive Shipment'
ru: Чтобы получить заказ нажмите „Получить посылку”.

en: To receive an order click 'Receive order' (link) or 'Receive Parcel' (button)
ru: Для получения заказа нажмите ссылку 'Получить заказ' или кнопку ”получить посылку”.

en: To report this error, you can <a1>email the Koha Administrator</a>.
ru: Чтобы сообщить об этой ошибке, Вы можете известить по <a1>электронной почте Вашего администратора Коха</a>.

en: To update the MARC Framework for your new authority type, click 'MARC structure' next to the authority
ru: Для обновления MARC-структуры Вашего нового типа авторитетного источника нажмите 'Marc-структура' рядом с авторитетным источником

en: To:
ru: к:

en: Too Many Holds:
ru: Очень много резервирований:

note: %1$s: TMPL_VAR name=TOO_MANY
en: Too many checked out (already checked out / max : %s)
ru: Слишком много выдач (уже выдано / максимум: %s)

en: Tools
ru: Инструменты

en: Tools Home
ru: Начальная для инструментов

en: Top Lists
ru: Верхние места

en: Top Page Margin:
ru: Верхнее поле страницы:

en: Topics
ru: Темы

en: Total
ru: Итого

en: Total Due
ru: Всего подлежит платежу

en: Total cost
ru: Полная стоимость

en: Total due
ru: Всего подлежит платежу

note: %1$s: TMPL_VAR name=totaldue
en: Total due: %s
ru: Всего подлежит платежу: %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=total
en: Total paid: %s
ru: Заплачено итого: %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=totalw
en: Total written off: %s
ru: В целом списано: %s

en: Total:
ru: Итого:

note: A
en: Transaction Logs
ru: Протоколы операций

en: Transfer
ru: Перемещения

en: Transfer Now?
ru: Перемещаем сейчас?

en: Transfered Items
ru: Перемещенные единицы

en: Transfers
ru: Перемещения

en: Translation
ru: Перевод

en: Translations
ru: Переводы

en: Treaties
ru: соглашения и конвенции

en: Triennial
ru: один раз на три года

en: Trombone
ru: тромбон

en: Trompette
ru: труба

en: Tuba
ru: туба

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
ru: Вторник

en: Tumer Garip
ru: Тюмер Гарп {Tumer Garip}

en: Tympanon
ru: литавры

en: Type
ru: Тип

en: Type:
ru: Тип:

en: U-matic
ru: U-matic (видеокассета)

en: UNIMARC_Field 100 builder
ru: UNIMARC-конструктор поля 100

en: UNIMARC_Field 106 builder
ru: UNIMARC-конструктор поля 106

en: UNIMARC_Field 110 builder
ru: UNIMARC-конструктор поля 110

en: UNIMARC_Field 115a builder
ru: UNIMARC-конструктор поля 115a

en: UNIMARC_Field 115b builder
ru: UNIMARC-конструктор поля 115b

en: UNIMARC_Field 116 builder
ru: UNIMARC-конструктор поля 116

en: UNIMARC_Field 117 builder
ru: UNIMARC-конструктор поля 117

en: UNIMARC_Field 225a builder
ru: UNIMARC-конструктор поля 225a

en: UNIMARC_constructeur champ 123g
ru: UNIMARC-конструктор поля 123g

en: UNIMARC_constructeur champ 128b
ru: UNIMARC-конструктор поля 128b

en: UNIMARC_constructeur champ 128c
ru: UNIMARC-конструктор поля 128c

en: UNIMARC_constructeur champ 700-4
ru: UNIMARC-конструктор поля 700-4

en: URL : if checked, the subfield is an URL, and can be clicked
ru: URL: если отмечено, подполе является гиперссылкой, и на него можно щелкнуть

en: Unable to delete patron:
ru: Не удаётся удалить посетителя:

en: Unauthorized user <a1>click to log out</a>
ru: Неуполномоченній пользователь<a1>щелкните здесь, чтобы вийти</a>

en: Unauthorized user<a1>click to log out</a>
ru: Неуполномоченній пользователь<a1>щелкните здесь, чтобы вийти</a>

en: Unavailable (lost or missing)
ru: Недоступно (утеряно или отсутствует)

en: Undefined
ru: Не определено

en: Undelete
ru: Возобновить

en: Undelete Biblio
ru: Возобновить библиотечную запись

en: Undid import of records
ru: Отмененный импорт записей

en: Unique Holiday
ru: Уникальный праздник

en: Unique holiday
ru: Уникальный праздник

en: Unit cost
ru: Удельные расходы

en: Units:
ru: Единицы:

en: Universidad ORT Uruguay (Ernesto Silva, Andres Tarallo)
ru: Университет ORT в Уругвае (Ернесто Сильва {Ernesto Silva}, Андре Таралло {Andres Tarallo})

en: Unknown
ru: неизвестно

en: Unlike Koha 2.0, in this version you can have more than 1 framework to catalogate differently various materials. You can, for example, define 1 framework for monographies, 1 framework for serials, 1 framework for URL...
ru: В отличие от Коха 2.0, в этой версии Вы можете иметь более, чем 1 структуру для каталогизации по разному разных материалов. Вы можете, например, определить одну структуру для монографий, одну для сериальных изданий, одну структуру для URL...

en: Unpacking completed
ru: Распаковка завершилась

en: Unrecognized error!
ru: Нераспознанная ошибка!

note: INPUT type=submit
en: Update
ru: Обновление

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Update Child to Adult Patron
ru: Перевести ребёнка в совершеннолетнего посетителя

en: Update report :
ru: Отчет об обновлении:

note: %1$s: TMPL_VAR name=name
en: Update: %s
ru: Обновление: %s

en: Updated successfully
ru: Обновлено успешно

en: Updating database structure
ru: Обновление структуры базы данных

note: INPUT type=submit
en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload Patron Image
ru: Загружаем изображение посетителя

en: Upload Patron Images
ru: Загрузка изображений посетителей

note: INPUT type=button
en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: Upload patron images
ru: Загрузка изображений посетителей

en: Upper Age Limit and Age Required
ru: Верхний предел возраста и необходимый возраст

en: Upper Age Limit and Age Required set the age parameters for this type of user. If you issue children's cards to users between the ages of 2 and 18, for example, then Age Required would be &quot;2&quot; and Upper Age Limit would be &quot;18.&quot; If there is no upper age limit, set this value to 999 (the highest allowed).
ru: Максимальный и минимальный возраст настраивает параметры возраста для конкретного типа пользователя. Например, если Вы выдаете детский билет пользователям возраста 2-18 лет, то минимальный возраст будет "2", а максимальный возраст "18". Если лимита возраста нет, настройте значение на 999 (наибольшее разрешённое).

en: Upperage limit:
ru: Верхний предел возраста:

en: Use a barcode file
ru: Используем файл со штрих-кодами

en: Use field 035$a for your auth_header.authid and 035$8 for auth_header.authtypecode. Make sure your zebra authorities index these fields
ru: Используйте поле 035$a для Вашего auth_header.authid и 035$8 для auth_header.authtypecode. Удостоверьтесь в том, что zebra authorities индексируют эти поля.

en: Use field 150 for your subject headings
ru: Используйте поле 150 для Ваших тематических заглавий.

en: Use field 750$9 (add subfield if not present) for auth_header.linkid . Select <b>Is a linking field</b>. You may use any subfield for linking as $9 is not hardcoded
ru: Используйте поле 750$9 (добавляйте пидполе, если его нет) для auth_header.linkid. Выберите „Является соединительным полем”. Вы можете использовать любое подполе для соединения поскольку $9 жестко не задано.

en: Use the "Confirm" button below to confirm deletion.
ru: Используйте ниже кнопку "Подтвердить" для подтверждения удаления.

en: Use the &quot;New Record&quot; button to add a new record. Choose the framework that you will use to shape the bibliographic record. Frameworks are cataloging templates that can be created and edited under &quot;System Admininstration&quot;.
ru: Используйте кнопку &quot;Новая запись&quot; для добавления новой записи. Выберите структуру, которую Вы будете использовать, чтобы сформировать библиографическую запись. Структуры являются шаблонами каталогизации, которые могут быть созданы и редактируется в разделе  &quot;Управление системой&quot;.

en: Use the search to locate the bibliographic record of the item that you wish to order more copies of.
ru: используйте поиск, чтобы найти библиографическое описание экземпляра который Вы хотите заказать в большем количестве экземпляров.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
ru: Используйте верхнюю строку-меню, чтобы переместиться к другой части Коха.

en: Used
ru: Использовано

en: Used X times
ru: Использовано X раз

en: Used in
ru: Использовано

en: User
ru: Пользователь

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: VHS
ru: VHS (видеокассета)

en: VHS tape / Videocassette
ru: VHS кассета / видеокассета

en: Value
ru: Значение

en: Value:
ru: Значение:

en: Values
ru: Значения

en: Van der Griten
ru: Ван дер Гритена

en: Variable
ru: Переменная

en: Variable Name:
ru: Наименование переменной:

en: Variable options:
ru: Варианты переменной:

en: Variable type:
ru: Тип переменной:

en: Variable:
ru: Переменная:

en: Vendor
ru: Поставщик

en: Vendor Search
ru: Поиск поставщика

en: Vendor Search Results
ru: Результаты поиска за поставщиком

en: Vendor(s) -
ru: Поставщик(и) -

en: Vendor:
ru: Поставщик:

en: Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
ru: Сергей Дубик, поддержка Виктора Титарчука (ServanТek)

en: Video Types
ru: Типы видео-материалов

en: View
ru: Просмотр

en: View subscription details
ru: Просмотреть подробности подписки

en: Viole
ru: виола

en: Viole d'amour
ru: виоль д’амур

en: Viole de gambe
ru: виола де гамба

en: Violon
ru: скрипка

en: Violoncelle
ru: виолончель

note: IMG
en: Visual Materials
ru: Наглядные материалы

en: Voix aigues
ru: высокий голос

en: Voix graves
ru: низкий голос

en: Voix medium
ru: средний голос

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Volume
ru: Том

en: Volume/Copy
ru: Том/экземпляр

en: Volume/Copy (for serials):
ru: Том/экземпляр (для сериальных изданий):

en: Volume:
ru: Том:

en: WITHDRAWN
ru: ИЗЪЯТО

en: Wait while system maintenance is being done or <a1>email the Koha Administrator</a>.
ru: Подождите, пока завершится обслуживание системы или же сообщите<a1>по електроннной почте Коха-администратора</a>.

en: Waiting
ru: Ожидание

en: Warning: This value should not change after data has been added to your catalog
ru: Предупреждение: это значение не должно изменяться после того, как данные были добавлены у Ваш каталог

en: We are ready to do some basic configuration. Please <a1>install basic configuration settings</a> to continue the installation.
ru: Мы готовы провести некоторую базовую настройку. Пожалуйста, <a1>установите базовые параметры настройки</a>, чтобы продолжить инсталляцию.

note: %1$s: TMPL_VAR name=dbversion %2$s: TMPL_VAR name=kohaversion
en: We are upgrading from Koha %s to %s, you must <a1>update your database</a>
ru: Мы модернизируем Коха от версии %s к %s, Вы должны также <a1>обновить Вашу базу данных</a>

en: Web Installer &rsaquo; Step 1
ru: Веб-установщик &rsaquo; шаг 1

en: Web Installer &rsaquo; Step 2
ru: Веб-установщик &rsaquo; шаг 2

en: Web Installer &rsaquo; Step 3
ru: Веб-установщик &rsaquo; шаг 3

en: Web site:
ru: Веб-сайт:

en: Website
ru: Веб-сайт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
ru: Среда

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Week
ru: Неделя

en: Weekly
ru: еженедельно

en: Welcome to the Koha Web Installer
ru: Добро пожаловать к веб-установщику Коха

en: What are Purchase Suggestions?
ru: Что такое предложения на приобретение?

en: What is Acquisitions?
ru: Что такое поступления?

en: What is News?
ru: Что такое новости?

en: What is a &quot;Layout Template&quot;?
ru: Что такое &quot;шаблон компоновки&quot;?

en: What is a &quot;Printer Profile&quot;?
ru: Что такое &quot;профиль принтера&quot;?

en: What is a Basket and Order?
ru: Что такое корзина и заказ?

en: What is the &quot;Actual Price&quot;?
ru: Что такое "фактическая цена"?

en: What is the &quot;Budgeted Price&quot;?
ru: Что такое &quot;планированная цена&quot;?

en: What is the &quot;Replacement Price&quot;?
ru: Что такое &quot;цена замены&quot;?

en: What is the &quot;Vendor Price&quot;?
ru: Что такое "Цена поставщика"?

en: What is the Holidays Calendar?
ru: Что такое календарь праздников?

en: What is the reservoir?
ru: Что такое хранилище?

en: What needs to be setup to use Acquisitions?
ru: Что необходимо настроить перед использованием поступлений?

en: When more than
ru: Когда более чем

en: When more than : if the calculated number is more than the value here
ru: Когда более чем: если обсчитанное число есть больше значения здесь

en: When you add or modify an authority clicking on ... that will appear next to 750$9 will let you search any authority and link it to this record. You may repeat tag 750 and add as many linkages as you like
ru: Когда Вы добавляете или изменяете авторитетный источник, нажимая на ... это появится рядом с 750$9  и позволит Вам поискать любой авторитетный источник, а также соединить его с этой записью. Вы можете повторить тэг 750 и прибавить желаемое количество ссылки.

en: When you define the MARC subfield structure, you can link a subfield to a authorized-value category. When the user ask for adding of modifying a biblio, the subfield is not entered through a free field, but though a list of authorized values
ru: Когда Вы означаете МАРК-структуру подполев, Вы можете связать подполе с категорией авторитетного источника. Когда пользователь добавляет или изменяет библиотечную запись, подполе не будет вводиться в поле произвольно, но лишь из списка значений авторитетных источников.

en: When you've added all of the items to your shipment you can browse away from the page.
ru: Когда Вы добавили все объекты к посылке, можно перейти на другую страницу.

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete, please be patient.
ru: Когда Вы обозначите Ваш выбор, щелкните ниже на кнопку 'импортировать', чтобы начать процесс. Это может требовать некоторое время до завершения, поэтому будьте терпеливые.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Winter
ru: Зима

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=framework
en: With Framework :%s
ru: со структурой: %s

note: INPUT type=submit name=submit
en: Withdraw
ru: Изъять

en: Withdrawn
ru: Изъято

note: %1$s: TMPL_VAR name=wthdrawncount
en: Withdrawn (%s),
ru: Изъято (%s),

en: Withdrawn?:
ru: Изъято?:

en: Without periodicity
ru: издание не имеет периодичности (не периодическое)

en: Without regularity
ru: Без регулярности

en: Word
ru: Слово

en: Work:
ru: Рабочий:

en: Working day
ru: Рабочий день

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
ru: Написание новостей для интерфейсов библиотекаря ти ЭК

en: Xylophone
ru: ксилофон

note: INPUT type=submit
en: YES
ru: ДА

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Year
ru: Год

en: Year/Number
ru: Год/номер

en: Year:
ru: Год:

en: Yes
ru: Да

note: INPUT type=submit
en: Yes, Check Out (Y)
ru: Да, оформить выдачу (Y)

note: INPUT type=submit
en: Yes, Delete
ru: Да, удалить

note: INPUT type=submit
en: Yes, Delete this Framework!
ru: Да, удалить эту структуру!

note: INPUT type=submit
en: Yes, Delete this Fund
ru: Да, удалить эту статью расходов

note: INPUT type=submit
en: Yes, Delete this Subfield
ru: Да, удалить это подполе

note: INPUT type=submit
en: Yes, Delete this Tag
ru: Да, удалить этот признак

en: YesNo
ru: ДаНет(Вкл./Выкл.)

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: You Searched for %s
ru: Вы искали за %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: You Searched for <b>%s</b>
ru: Вы искали за <b>%s</b>

en: You are about to install Koha.
ru: Вы собираетесь устанавливать Коха.

en: You can "name" the import to help you when you need to choose between more than 1 imported biblio (or just want to keep trace on where the biblios comes from)
ru: Вы можете "именовать" импорт, это поможет Вам, когда нужно выбирать между более чем одной импортированной библиотечной записью (или хотите хранить след, откуда библиотечные записи пришли)

en: You can add a new order from a book you already have in your catalog, a suggestion from a patron or an empty form.
ru: Вы можете добавлять новый заказ из книги которую Вы уже имеете в своем каталоге, из предложения читателя или же из пустой формы.

en: You can also change char encoding between MARC21 and UNIMARC
ru: Вы можете также изменить кодировку символов между Marc21 и UNIMARC

en: You can change your selection after installation and re-index accordingly.
ru: Вы можете изменить свой выбор после инсталляции и соответственно провести повторную индексацию.

en: You can define as many Authority types as you want.
ru: Вы можете означать столько типов авторитетных значений, сколько пожелаете.

en: You can define as the marc tag structure for each biblio framework you have defined
ru: Вы можете означать структуру марк-признаков для каждой установленной структуры библиотечных записей

en: You can edit the online help through the Koha Staff Client by clicking the &quot;Edit Help&quot; button. This feature has been designed so that library workflow and policies can be documented within&nbsp; Koha.
ru: Вы можете править интерактивную справку через "клиента Коха для библиотекарей", - просто щелкните на кнопку &quot;Править справку&quot;. Эта возможность проектировалась таким образом, чтобы библиотечные технологические процессы и правила могли документироваться внутри&nbsp; Коха.

en: You can edit/delete your cities and towns from the main 'Cities and towns' page
ru: Вы можете править/удалять Ваши города и посёлки с главной страницы "Города и посёлки"

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a biblio, to remember where the suggested MARC data comes from!
ru: Вы можете ввести имя этого импорта. Оно может быть полезно при создании библиотечной записи, чтобы помнить, откуда пришли предложенные МАРК-данные!

en: You did not specify any search criteria
ru: Вы не отметили ни одного поискового критерия

en: You did not specify any search criteria.
ru: Вы не отметили ни одного поискового критерия.

en: You don't need to actually name every import, so you don't need to fill in this box if you don't want to. It is useful for telling imports apart if you've more than one of the same record.
ru: Вам фактически не нужно называть каждое импортирование, так что если не хотите, то Вам не нужно заполнять это поле. Это полезно для различения импорта, если у Вас есть более чем одна аналогичная запись.

en: You must <a1>define a budget</a> in Administration
ru: Вы должны <a1>установить расходы</a> в разделе управления

en: You must either :
ru: Выберите тот или другой:

en: You must first pick a vendor
ru: Сначала нужно выбрать поставщика.

note: %1$s: TMPL_VAR name=searchfield
en: You searched for <b>%s</b>
ru: Вы искали за <b>%s</b>

en: You should at least define your local currency here, giving it a name (like US DOLLAR or EURO) and setting the "rate" at 1. If you do business with vendors who charge in a different currency, enter a name for that currency (e.g. PESO) and set the approximate exchange rate compared to your currency. (Note: names are limited to 10 characters or less.) The exchange rate is used to calculate the remain balances in your materials budgets when you purchase materials using "normal" acquisitions.
ru: Вы должны здесь по крайней мере определить свою локальную денежную единицу, предоставить ей имя (например РУБЛЬ, ГРИВНА, ЕВРО или ДОЛЛАР) и установить "курс"=1. Если Вы делаете бизнес с поставщиками, которые работают в другой валюте, введите имя этой валюты (например ПЕСО) и установите приблизительный обменный курс в сравнении с Вашей валютой. (Примечание: имена ограничены 10-ма символами). Обменный курс используется, чтобы вычислить остаточный баланс в Ваших материальных расходах, при получении ценностей, которые используют "нормальные" поступления.

en: You will now see the received items in the summary of 'Items in this shipment'
ru: Сейчас Вы увидите полученные экземпляры в итоге „Экземпляры в данной посылке”.

en: You'll need to choose which items arrived in this shipment
ru: Необходимо установить и указать что именно будет послано в этой посылке.

en: Young Adult
ru: для детей старшего школьного возраста, юношества (14-20 лет)

en: Your administrator must define a budget in Administration
ru: Ваш руководитель должен установить расходы в разделе управления

en: Your perl version seems to be obsolete. Please upgrade to a newer version of Perl (at least Version 5.006001).
ru: Ваша версия Perl, кажется, устарела. Пожалуйста модернизируйте Perl к более новой версии (по крайней мере версии 5.006001).

en: Your previous orders will be searchable and editable from here
ru: Ваши предыдущие заказы можно будет найти и внести в них необходимые изменения.

en: Z39.50 Server Added
ru: Z39.50-сервер добавлен

en: Z39.50 Server Deleted
ru: Z39.50-сервер удален

en: Z39.50 Server Search:
ru: Искать Z39.50-сервер:

en: Z39.50 Server:
ru: Z39.50-сервер:

en: Z39.50 servers administration
ru: Управление Z39.50-серверами

en: Zebra version:
ru: Версия Zebra:

en: Zip Code
ru: Почтовый индекс

en: Zip/Postal Code:
ru: Почтовый индекс:

note: A
en: [ Manage funds ]
ru: [ Управлять статьями расходов ]

en: [Edit Items]
ru: [Править экземпляры]

en: [Fewer Options]
ru: [Меньше параметров]

en: [More options]
ru: [Больше параметров]

en: [New search]
ru: [Новый поиск]

en: [xxxFFFSyyy] where are up to 3 digits BEFORE the field, FFF the field number, S the subfield code, yyy up to 3 digits AFTER the field.
ru: [xxxFFFSyyy] где xxx - до 3 цифр ПЕРЕД полем, FFF - номер поля, S - код подполя, yyy - до 3 цифр ПОСЛЕ поля.

en: a Child
ru: a Ребенок

en: a- AACR 2
ru: a - англо-американские правила каталогизации 2

en: a- Autobiography
ru: a - автобиография

en: a- Library of Congress Subject Headings
ru: a- предметные рубрики Библиотеки Конгресса

en: a- Monographic series
ru: a- Серия монографий

en: abstract
ru: рефераты или резюме

en: add
ru: добавляется

en: additional statistical categories. For example, a library could define an attribute type for tracking the academic major of a student patron. Any number of attributes of this sort could be defined.
ru: дополнительные статистические категории. Например, библиотека могла бы определить тип атрибутов для отслеживания специализации читателя-студента. Может быть обозначенная любое количество атрибутов такого рода.

en: again)
ru:  опять)

en: an Adult
ru: совершеннолетнего

en: and
ru: и

en: and they must all be in the 10 (items) tab
ru: и они должны полностью находиться в 10-той вкладке (экземпляры)

en: any
ru: произвольно

en: approved
ru: одобрено

note: %1$s: TMPL_VAR name=place
en: at <i>%s</i>
ru: на <i>%s</i>

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=author
en: author :%s
ru: автор: %s

en: autobiography
ru: автобиография

note: INPUT type=checkbox name=limit
en: available
ru:  доступные

en: b- AACR 1
ru: b - англо-американские правила каталогизации 1

en: b- English and French
ru: b- английмкий и французский языки

en: b- Individual biography
ru: b - индивидуальная биография

en: b- LC subject headings for children's literature
ru:  b- предметные рубрики БК для детской литературы

en: b- Microfiche
ru: b - микрофиша

en: ba- Latin
ru: ba - латинский язык

en: be mapped to the same tag,
ru: будут проектироваться на такой же признак,

en: biblio and biblionumber
ru: biblio и biblionumber

en: bibliography
ru: библиографический указатель

en: biblioitems.itemtype defined
ru: biblioitems.itemtype (тип_единицы_для_библиотечной_единицы) определено

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
ru: номер_библиографической_записи {biblionumber} и номер_библиотечной_единицы {biblioitemnumber} спроектированные правильно

en: bristol board
ru: бристольский картон

en: budget
ru: расходы

en: by
ru: за

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=author
en: by %s
ru: за %s

en: c- AACR 2
ru: c - англо-американские правила каталогизации 2

en: c- Collective biography
ru: c- биография колектива

en: c- Collective biographyl
ru: c - биография колектива

en: c- Medical Subject Headings
ru: c- медицинские предметные рубрики

en: canvas
ru: холст

en: cardboard/illustration board
ru: картон / эскизный картон

en: cartoons or comic strips
ru: комиксы

en: catalogue
ru: каталог

en: characters
ru: символы

en: charts
ru: навигационные карты

en: children (9-14)
ru: для детей среднего школьного возраста, подростков (9-14 лет)

en: choose the item type from the drop down.
ru: Выберите тип экземпляра из списка.

note: %1$s: TMPL_VAR name=closedate
en: closed on %s <a1>View</a>
ru: закрыто %s <a1>Просмотр</a>

en: coats of arms
ru: гербы

en: collage
ru: коллаж

en: collective biography
ru: биография коллектива

en: coming from
ru: прибытие из

en: configuration file.
ru: .

en: confirm it's not a duplicate (and click on
ru: подтвердите, что это не дубликат (и щелкните на

en: contain a $9 subfield, activated in the tab where the tag is, and hidden (hidden maybe omitted, but the field has no reason to appear anywhere). The $9 subfield in the biblio will contain the Authority number (the internal Koha number)
ru:  содержать подполе $9, активизированное в закладке где есть признак, и скрыто (скрытым можно пренебречь, но поле не имеет никакой причины появляться где-нибудь ещё). Подполе $9 в библиотечной записи будет содержать номер авторитетного значения (внутренний номер Коха)

en: contains
ru: содержит

en: contains biogr. data
ru: документ содержит биографическую информацию

note: %1$s: TMPL_VAR name=copyrightdate
en: copy. year:%s
ru: год авторского права: %s

en: count
ru: итог

en: ctype:a Abstracts/summaries
ru: ctype:a тезисы / резюме

en: ctype:g Legal articles
ru: ctype:g юридические статьи

en: ctype:i Indexes
ru: ctype:i указатели

en: ctype:n Surveys
ru: ctype:n Обзоры

en: ctype:o Reviews
ru: ctype:o Рецензии

en: ctype:q Filmographies
ru: ctype:q фильмографии

en: ctype:v Legal cases and case notes
ru: ctype:v судебные дела и документы по делу

en: ctype:w Law reports and digests
ru: ctype:w сборник судебных решений и обзоры

en: d- Large Print
ru: d - большая печать

en: d- local(municipal, etc.)
ru: d - местный (муниципальный и т.п.)

en: day
ru: день

en: debarred
ru: запрещенный

en: default MARC framework
ru: МАРК-структуры по умолчанию

en: default framework
ru: структура по умолчанию

en: default library
ru: библиотека по умолчанию

en: defining additional unique identifiers, such as a campus student ID number, a library staff HR number, and so on. These IDs can be used for searching or matching and overlaying records during a batch import.
ru: определение дополнительных уникальных идентификаторов, таких как например номер студенческого билета или пропуска в общежитие, номер удостоверения работника библиотеки и т.д. Эти идентификаторы можно использовать при поиске или сопоставлении, а также при перекрытии записей во время импорта группы читателей.

en: description of a withdrawn item (appears when editing an item)
ru: описание изъятого экземпляра (появляется при правке экземпляра)

en: detected.
ru: не обнаружено.

en: dictionary
ru: словарь

en: digits
ru: цифры

en: dir. de publication
ru: издатель

en: directory
ru: справочник

en: display more constraints
ru: отобразить больше указаний

en: dissertation or thesis
ru: диссертация или автореферат

en: doesn't have enough privilege on database
ru: не имеет достаточных привилегий для доступа к базе данных

en: drama
ru: драматургия

en: drawing
ru: рисунок

en: e- Adult
ru: e- Совершеннолетний

en: empty
ru: пусто

en: encyclopaedia
ru: энциклопедия

en: essays
ru: очерки, эссе

en: euskara (Basque)
ru: euskara (басксий язык)

en: examination paper
ru: экзаменационные билеты

en: exists.
ru: существует.

en: expected at
ru:  ожидает в

en: f- Braille
ru: f - печать шрифтом Брайля

en: f- Federal/national
ru: f - национальный/федеральный

en: f- French only
ru: f- только французский язык

en: facsimiles
ru: факсимиле

en: feature in
ru:  в

en: fiction
ru: художественная проза (романы, повести, рассказы)

note: INPUT type=submit
en: filter
ru: фильтр

en: for
ru: для

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=name
en: for %s
ru: для %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=query_desc
en: for '%s'
ru: для '%s'

note: %1$s: TMPL_VAR name=ReservedForFirstname %2$s: TMPL_VAR name=ReservedForSurname
en: for <a1>%s %s</a>
ru: для <a1>%s %s</a>

en: for Serials
ru: для сериальних изданий

note: %1$s: TMPL_VAR name=branch
en: for branch = %s
ru: для подраздела = %s

note: %1$s: TMPL_VAR name=borrower_category
en: for category = %s
ru: для категории = %s

en: forms
ru: форматированные бланки

en: framework values
ru: значение структуры

en: genealogical tables
ru: генеалогические деревья

en: glass
ru: стекло

en: group by
ru: группировать за

en: hand-written
ru: рукописный

en: hardboard
ru: переплетный картон

en: has all required privileges on database
ru: имеет все требуемые привилегии для доступа к базе данных

en: hidden
ru: скрыто

en: hidden : allows you to select from 19 possible visibility conditions, 17 of which are implemented. They are the following:
ru: скрыто: позволяет Вам выбрать одно из 19 возможных условий видимости, 17 из которых реализовано. Они следующие:

en: hidden : means that the field is managed, but NOT shown in opac. It's usually for internal fields
ru: скрытое: значит, что поле ведется, но не показывается в электронном каталоге. Так есть обычно для внутренних полей

en: hidden,
ru: скрыто,

en: holdingbranch NOT mapped
ru: holdingbranch {подразделение-фондодержатель} НЕ имеет соответствия

en: holdingbranch defined
ru: holdingbranch {подразделение-фондодержатель} определено

en: homebranch NOT mapped
ru: homebranch НЕ спроектирован

en: homebranch defined
ru: homebranch (домашний подраздел) определен

en: humour, satire
ru: юмор, сатира

en: i - Nonmusical sound recording
ru: i - Немузыкальная звуковая запись

en: ia- Thai
ru: ia - тайская

en: illuminations
ru: украшения манускриптов и старопечатных книг

en: illustrateur
ru: иллюстратор

en: illustrations
ru: иллюстрации

en: image file
ru: файл изображения

note: INPUT type=submit
en: import
ru: импортировать

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=LibraryName
en: in %s
ru: в %s

note: For the first occurrence, %1$s: TMPL_VAR name=publicationyear
en: in <i>%s</i>
ru: в <i>%s</i>

en: index
ru: указатель

en: individual biography
ru: индивидуальная биография

en: input fieldset.
ru:  и введите необходимую информацию.

en: irregular
ru: нерегулярно

en: is a URL,
ru: Является URL-ссылкой,

en: is exactly
ru: является точно

en: it contains the name of the librarian that created the subscription, the name of the supplier providing the subscription, the cost and the budget affected. It also contains the title of the biblio managed by the subscription.
ru: здесь содержится имя библиотекаря, который создал подписку, имя поставщика, который обеспечивает подписку, стоимость и прицеплены расходы. Здесь также содержится заглавие библиотечной записи, которая руководствуется подпиской.

en: it contains various information to calculate arrival dates.
ru: здесь содержится разная информация для вычисления даты прибытия.

en: it is not withdrawn AND,
ru: он не изъят И,

en: item
ru: единица

en: item fields
ru: поля единицы

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
ru: itemnum: поле itemnum (номер_единицы) проектируется на поле во вкладке -1

en: items
ru: единицы

en: items. <a1>Show all items</a>
ru:  экземпляры. <a1>Показать все экземпляры</a>

en: itemtype NOT mapped
ru: itemtype НЕ спроектирован

en: j - Musical sound recording
ru: j - Музыкальная звуковая запись

en: j- Juvenile
ru: j - для юношества

en: ja- Devanagari
ru: ja - деванагари

en: juvenile, general
ru: для детей и юношества, общее

en: k- Canadian Subject Headings
ru: k- канадские предметные рубрики

en: l-format:co CD Software
ru: l-format:co CD программное обеспечение

en: l-format:cr Website
ru: l-format:cr Веб-сайт

en: l-format:fk Braille
ru: l-format:fk печать шрифтом Брайля

en: l-format:sd CD audio
ru: l-format:sd CD аудио

en: l-format:vd DVD video / Videodisc
ru: l-format:vd DVD видео / видеодиск

en: l-format:vf VHS tape / Videocassette
ru: l-format:vf VHS кассета / видеокассета

en: large print
ru: большая печать

en: laws and legislation
ru: законы и законопроекты

en: letters
ru: письма

en: link : useless for instance
ru: ссылка: бесполезно для примера

en: literature surveys/reviews
ru: литературные обзоры/рецензии

en: lost
ru: потерянный

en: maps
ru: географические карты

en: metal
ru: металл

en: microprint
ru: микропечать (печать на микроносителях)

en: mini-print
ru: минидрук (миниатюрные издания)

en: mixed collection
ru: смешанный

en: modify
ru: изменить

en: month
ru: месяц

en: motion picture
ru: кинофильм

en: multimedia
ru: мультимедиа

en: multiple/other lit. forms
ru: многожанровый документ или другие жанры

en: music
ru: нотографический текст

en: must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on
ru: должен иметь разрешёнными привилегии USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP и CREATE

en: ned&#601;rl&#593;ns (Dutch)
ru: ned&#601;rl&#593;ns (голландский язык)

en: newspaper format
ru: газетный формат

note: INPUT type=image
en: next
ru: дальше

en: no NULL value in frameworkcode
ru: не есть NULL (недействительного) значения в frameworkcode (кода_структуры)

en: no illustrations
ru: иллюстрации отсутствуют

en: not
ru: нет

en: not a literary text
ru: не литературный текст

en: numeric table
ru: числовые таблицы

en: on
ru: на

en: once every
ru: раз в

en: once every : the number before can be added on every issue or less often
ru: каждый раз: предваренное число может быть прибавлено при каждом выпуске или не так часто

en: options &gt;&gt;&nbsp;&nbsp;
ru: возможности &gt;&gt;&nbsp;&nbsp;

en: or
ru: или

en: other
ru: другие

en: other form of textual material
ru: другие формы текстовых материалов

en: other non-projected graphic type
ru: другие непроекционные виды двумерных изображающих объектов

en: others
ru: другой

en: p- Poetry
ru: p - поэзия

en: painting
ru: живопись

en: paper
ru: бумага

en: patent
ru: патент

en: pending
ru: ожидает

en: permissions
ru: привилегии

en: photomechanical reproduction
ru: фотомеханическая репродукция

en: photonegative
ru: фотонегатив

en: photoprint
ru: фотогравюра

en: picture
ru: изображение

en: planned for
ru: планируется для

en: plans
ru: чертежи

en: plaster
ru: гипс

en: plates
ru: гравюры, эстампы, вклейки, иллюстрации, на отдельных листах, экслибрисы и тому подобное

en: plugin : means the value is calculated or managed by a plugin. Plugins can do almost anything. For example, in UNIMARC there are plugins for every 1xx fields that are coded fields. The plugin is a huge help for cataloger ! There are also two plugins (unimarc_plugin_210c and unimarc_plugin_225a that can "magically" find the editor from an ISBN, and the collection list for the editor)
ru: плагин: значение вычисляется или руководствуется плагином. Плагины могут сделать почти что-либо. Например, в Unimarc-е есть плагин для каждого кодируемого поля 1xx. Плагин - огромная помощь для каталогизатора! Есть также два плагины (unimarc_plugin_210c и unimarc_plugin_225a, что могут "магически" найти редактора через ISBN, и собрать список для редактора)

en: poetry
ru: поэзия

en: porcelaine
ru: фарфор

en: portraits
ru: портреты

en: postface
ru: автор послесловия, заключения, концовки и т.п.

en: pre-primary (0-5)
ru: для детей дошкольного возраста (0-5 лет)

note: INPUT type=image
en: previous
ru: назад

en: print
ru: гравюра

en: programmed text books
ru: программируемый учебник

en: project description
ru: проектная документация

en: préface, notes
ru: автор предисловия и т.п.

note: %1$s: TMPL_VAR name=publishercode
en: published by:%s
ru: издано: %s

en: quarter
ru: квартал

en: r- Regular print reproduction
ru: r - репродукция обычной печатью

en: rather than
ru: вместо

en: regular print
ru: обычная печать

en: rejected
ru: отклонено

en: repeatable : whether it can be repeated or not. If it can be repeated, separate the values by a | in the MARC editor when you want to have the subfield twice
ru: повторяемость: может повторяться или нет. Если оно может быть повторяемым, разделите значение символом '|' в МАРК-редакторе в случае, если хотите иметь подполе дважды.

en: repeatable fields are managed.
ru: повторяемые поля поддерживаются.

en: s- Serial
ru: s- Сериальное издание

en: samples
ru: образцы, модели

en: scan or enter the barcode that has been assigned to the item
ru: Просканируйте или введите штрих код который присвоен экземпляру.

en: select all
ru: выделить всё

en: set back to
ru:  повернуть обратно к

en: short stories
ru: короткие рассказы, новеллы

note: INPUT type=checkbox name=showall
en: show
ru: показать

en: skin
ru: кожные материалы (кожа, пергамент, веленевая бумага)

en: sound recordings
ru: звукозаписи

en: speeches, oratory
ru: речи, выступления, лекции

en: standard
ru: стандарт (ГОСТ, ГСТ и тому подобное)

en: starts with
ru: начинается c

en: statistics
ru: статистические данные

en: stone
ru: камень

en: subfield ignored
ru: проигнорированное подполе

en: subfields
ru: подполя

en: subscription
ru: подписка

note: A
en: subscription detail
ru: подробность подписки

en: suomi, suomen kieli (Finnish)
ru: suomi, suomen kieli (финский язык)

en: synthetics
ru: синтетика (пластик, винил и т.п.)

en: t- Publication date and copyright date
ru: t - дата публикации и дата авторского права

note: SCRIPT
en: tag
ru: признак

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: tag number missing
ru: номер признака отсутствует

en: technical drawing
ru: технический чертеж

en: technical report
ru: технический отчёт

en: textile
ru: текстильные материалы (включая искусственные волокна)

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
ru: поле biblioitems.itemtype (тип_единицы_для_библиотечной_единицы) ДОЛЖНО:

en: the image file is too big.
ru: файл изображения слишком большой.

en: the items.holdingbranch field MUST :
ru: поле items.holdingbranch {подразделение_фондодержатель_для_единицы} ДОЛЖНО:

en: the items.homebranch field MUST :
ru: полет items.homebranch (домашний_подраздел_для_единицы) ДОЛЖЕН:

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
ru: есть null (недействительное значение) в frameworkcode (коде_структуры). Проверьте следующие таблицы

en: thesaurus : means that the value is not free, but can be searched in authority/thesaurus of the selected category
ru: тезаурус: значение не свободно, но может быть найдено в авторитетных источниках/тезаурусе выбранной категории

en: thesaurus : shows the authority type
ru: тезаурус: показывает тип авторитетного источника

en: things outside [] are kept as is (including HTML)
ru: то, что за пределами [] сохраняется как есть (включая HTML)

en: this page
ru: эту страницу

en: times
ru:  раз(а)

en: times. When more than
ru:  раз. Когда более чем

en: to a list
ru: к списку

en: to add new bibliographic and item records.
ru: для создания новой библиографической записи и записей о новых экземплярах.

en: today
ru: сегодня

en: traducteur
ru: переводчик

en: transparencies
ru: материалы на пленках (кроме звукозаписей)

en: treaties
ru: соглашения и конвенции

en: u - Unknown
ru: u - неизвестно

en: u- Unknown
ru: u - неизвестно

en: u- Unknown if item is government publication
ru: u - неизвестно, если заглавие - правительственная организация

en: under
ru:  в

en: user
ru: пользователь

en: value
ru: значение

note: SCRIPT
en: value missing
ru: отсутствует значение

note: SCRIPT
en: variable missing
ru: переменная отсутствует

en: video recording
ru: видеозапись

en: view suggestions placed by Patrons and add to the item to the basket.
ru:  просмотрите предложения размещенные читателями и добавляйте к экземпляру, который уже находится в корзине.

en: visual projection
ru: визуально-проекционный материал

note: %1$s: TMPL_VAR name=volumedesc
en: volume:<i>%s</i>
ru: том: <i>%s</i>

en: week
ru: неделя

en: will result in the following issues numbers :
ru: будет приводить к следующим номерам выпусков:

en: with the MARC structure button, you can define the MARC structure of a given authority type
ru: с помощью кнопки МАРК-структуры, Вы можете означать МАРК-структуру данного типа авторитетных значений

en: wood
ru: дерево

en: year
ru: год

en: yesterday
ru: вчера

note: INPUT type=button
en: z39.50 Search
ru: Поиск с z39.50

en: z39.50 Servers
ru: z39.50-сервера

en: z39.50 Servers &rsaquo;
ru: z39.50-сервера &rsaquo;

en: z39.50 Servers &rsaquo; Confirm Deletion
ru: z39.50-сервера &rsaquo; Подтверждение удаления

en: z39.50 Servers &rsaquo; z39.50 Server Added
ru: z39.50-сервера &rsaquo; z39.50-сервер добавлен

en: z39.50 Servers &rsaquo; z39.50 Server Deleted
ru: z39.50-сервера &rsaquo; z39.50-сервер удален

note: %1$s: TMPL_VAR name=kohafield
en: | Koha field: %s,
ru: | Поле у Коха: %s,

note: %1$s: TMPL_VAR name=link
en: | Link:%s,
ru: | Ссылка:%s,

note: %1$s: TMPL_VAR name=value_builder
en: | Plugin:%s,
ru: | Плагин:%s,

note: %1$s: TMPL_VAR name=seealso
en: | See Also: %s,
ru: | Смотрите также: %s,

en: |- Caractère de remplissage
ru: | - символ заполнения
